מומחים אומרים כי תגובות אלרגיות לחיסון הן רק במקרים נדירים – שבוע ישראלי
Connect with us

Featured

מומחים אומרים כי תגובות אלרגיות לחיסון הן רק במקרים נדירים

Published

on

חיסונים יכולים לפעמים לגרום לתגובות אלרגיות, אך הם בדרך כלל נדירים ולאורך טווח קצר

הרגולטורים הבריטיים בוחנים דיווחים על תגובות אלרגיות בקרב שני אנשים שקיבלו את החיסון החדש Pfizer COVID-19 ביום שלישי, היום הראשון של תוכנית חיסונים. בינתיים הם אומרים לאנשים לדלג על החיסון אם היו להם היסטוריה של תגובות אלרגיות חמורות.

מבט על תגובות אלרגיות לחיסונים: עד כמה הם קורים?

תגובות אלרגיות יכולות להתרחש עם חיסונים רבים ומומחים טוענים כי הם אינם בלתי צפויים.

במחקר Pfizer-BioNTech שנערך בקרב 42,000 איש, השיעור היה בערך זהה בקרב אלו שקיבלו את החיסון נגד וירוס הקורונה לעומת אלו שקיבלו זריקת דמה. בוחני מינהל המזון והתרופות האמריקני שבדקו את נתוני הבטיחות במחקר מצאו כי 137 – או 0.63% – ממקבלי החיסונים דיווחו על תסמינים המעידים על תגובה אלרגית, לעומת 111 – או 0.51% – בקבוצת הפלצבו.

מחקר שנערך בארה"ב בשנת 2015 ובחן את קצב האנפילקסיס – תגובה אלרגית קשה ומסכנת חיים – מצא שהוא התרחש בערך אחת למיליון מנות חיסון. המחקר העריך ילדים ומבוגרים שקיבלו חיסונים נגד מחלות רבות, כולל פוליו, חצבת ודלקת קרום המוח.

"עבור האוכלוסייה הכללית אין זה אומר שהם יצטרכו להיות מודאגים מקבלת החיסון", אמר סטיבן אוונס, מומחה לחיסונים בבית הספר להיגיינה ולרפואה טרופית בלונדון.

הוא ציין כי גם מזונות נפוצים יכולים לעורר תגובות אלרגיות קשות.

מדוע התגובות הללו מתרחשות?

מדענים אומרים שאנשים יכולים להיות רגישים לרכיבים שבזריקה, כמו ג'לטין או חלבון ביצה, או לחיסון עצמו. לעיתים מומלץ לאנשים הסובלים מאלרגיה לביצים שלא לעבור זריקת שפעת, מכיוון שחיסון זה גדל בעיקר בביצי עוף.

תסמינים שכיחים של תגובה אלרגית כוללים פריחה, גירוי בעור, שיעול או קשיי נשימה.

החיסון החדש של פייזר משתמש בטכנולוגיה חדשה, והוא מצופה בחלקיקים ננו-ליפטיים, אשר שימשו בתרופות.

יש אנשים המגיבים כמעט לכל תרופה או חיסון, אמר ד"ר אשיש ג'הא, דיקן בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת בראון. המפתח הוא האם התגובות לחיסון שכיחות יותר או חמורות יותר __ וזה לא נראה המקרה עד כה, לדבריו.

מהן השפעות לוואי אחרות?

תופעות לוואי אופייניות לחיסונים רבים כוללות דברים כמו זרוע כואבת מהזריקה, חום וכאבי שרירים. במחקר פייזר, המשתתפים דיווחו גם על עייפות, כאבי ראש וצמרמורות.

תופעות לוואי חמורות יותר מדווחות על הרגולטורים או על גורמי הבריאות להמשך חקירה. אך לעיתים קרובות זה יכול לקחת זמן לקבוע אם החיסון גרם לתופעת הלוואי או שהאדם פשוט קיבל את הזריקה במקרה לפני שחלה.

באשר לחיסון COVID-19, "זה פשוט כל כך שכל דבר קטן שקורה כל הזמן הולך להיות מוגדל", אמר ג'הא.

"אנחנו צריכים לדבר על זה, אנחנו צריכים להיות כנים עם אנשים, אבל אנחנו צריכים להכניס את זה להקשר ולעזור לאנשים להבין", אמר.

"יש חלק קטן מהאנשים שיש להם תגובה אלרגית כמעט לכל תרופה."

Featured

בשורות רעות לבעלי הדירות: איסור פינוי הדיירים שלא משלמים שכירות בעקבות נגיף הקורונה הוארך עד סוף יוני

Published

on

קליפורניה מתכננת להאריך את איסור פינוי דיירים עד סוף יוני תוך שימוש בכספים פדרליים לתשלום של עד 80% משכר הדירה של רוב הדיירים שלא שולמו, על פי הסכם שהוכרז ביום שני בין המושל גאווין ניוסום לבין שני מנהיגי החקיקה המובילים במדינה.

ההצעה, אשר חייבת להיות מאושרת על ידי המחוקק הממלכתי, תאריך את חוק המדינה המתוכנן להסתיים ביום שני הבא, שמונע מבעלי הדירות לפנות דיירים שלא יכלו לשלם את שכר הדירה שלהם בין מרץ לאוגוסט בגלל ה-COVID-19.

כדי להיות זכאים להגנה זו, על הדיירים לחתום על "הצהרת קשיים" לפיה הם הושפעו מהמגפה ועליהם לשלם לפחות 25% משכר הדירה המגיע להם בין ה -1 בספטמבר ל-31 בינואר.

הצעה חדשה זו תאריך את ההגנות הללו עד ליום 30 ביוני. אולם היא תשתמש גם ב -2.6 מיליארד דולר שקונגרס אישר לאחרונה לקליפורניה כדי לשלם חלק מאותה שכר דירה שלא שולם.

המדינה תשלם למשכירים עד 80% משכר הדירה שלא שולם – אך רק אם בעלי הבית יסכימו לסלוח על 20% הנותרים ויתחייבו שלא לפנות דיירים.

אם בעלי הבית יסרבו לעסקה זו, המדינה תשלם להם 25% משכר הדירה שלא שולם לדיירים. זה יבטיח שדיירים אלו יהיו זכאים להגנת הפינוי של המדינה ולא יוכלו להיפטר מבתיהם עד לאחר 30 ביוני.

ההסכם הוא בין ניוסום, יו"ר האסיפה אנתוני רנדון ונשיא הסנאט פרו טם טוני אטקינס – כולם דמוקרטים. המחוקק הממלכתי, הנשלט על ידי הדמוקרטים, אמור להצביע על הצעת החוק ביום חמישי.

בהצהרה אמרו שלושת המנהיגים כי ההצעה "שומרת על הגנות פינוי COVID בקליפורניה כשלטון החזק ביותר ברחבי המדינה במדינה."

"אבל יש לנו עוד עבודה לעשות, יחד, כדי להתמודד עם משבר עלויות הדיור המבניות בקליפורניה", נכתב בהצהרה. "המגיפה החמירה את הנושאים הללו, היא לא יצרה אותם. ועבודתנו לטיפול בנושאים בסיסיים אלה חייבת להמשיך בדחיפות ובפתרון."

חבר האסיפה דייוויד צ'יו, דמוקרט מסן פרנסיסקו, אמר כי הוא "מטריד" כי סכום שוכרי החוב ישתלם "נקבע אך ורק על ידי שיתוף פעולה של בעל הבית שלהם." אך הוא שיבח את ההצעה להרחיב את "הגנות הפינוי הקריטיות עד סוף יוני."

"אני מצפה שיהיה צורך לבחון מחדש את החקיקה הזו בכדי לטפל בפערים ולספק הקלות לדיירים נוספים," אמר צ'יו. "אני עומד מוכן ומוכן להמשיך בעבודה עד שכל דיירי קליפורניה יהיו ללא חובות ובדיור מאובטח."

כספי הקלה בשכר דירה פדרלי יהיו זמינים רק לאנשים העומדים בדרישות זכאות פדרליות מסוימות, כולל הכנסה למשק בית 80% או פחות מההכנסה החציונית באזור. זה יתן עדיפות להקלה עבור משקי בית בגובה 50% או פחות מההכנסה החציונית באזור ולאלה שהיו מובטלים לפחות שלושה חודשים. זה יפטור כמה שוכרים בעלי הכנסה בינונית עד גבוהה יותר.

סנאטור המדינה סקוט ווינר, דמוקרט מסן פרנסיסקו ויו"ר ועדת השיכון בסנאט, חושש שההצעה תשאיר כמה דיירים בחוץ. והוא דאג שממשל ניוסום עלול להכשיל את חלוקת הכסף, "בהתחשב בבעיות הלוגיסטיות של קליפורניה במהלך המגיפה" עם דמי אבטלה וחיסונים.

אולם וינר אמר כי המדינה "חייבת להעביר את ההצעה הזו עד סוף השבוע כדי למנוע פינוי המוני."

"הצעה זו מהווה צעד לעבר היעדים הקריטיים של יציבות דיור והתאוששות כלכלית ובריאותית", אמר.

קליפורניה איבדה יותר מ -2.6 מיליון משרות במרץ ובאפריל בגלל מגיפת נגיף הקורונה.

המדינה חזרה ליותר מ 44% מאותם משרות, אך היא עדיין יורדת ב -1.4 מיליון משרות בהשוואה לתקופה זו אשתקד. אבל היה קשה למדוד את ההשפעה שהייתה לכך על השוכרים.

ניתוח שערך בנק הפדרל רזרב בפילדלפיה באוקטובר העריך ששוכרים בקליפורניה צברו שכר דירה ללא תשלום ששולמו.

משרד האנליסט המחוקק הלא מפלגתי אמר כי דמי האבטלה הפדרליים – שהקונגרס הגדיל והרחיב בכל המגפה – הפחיתו את המספר הזה לכ -400 מיליון דולר.

זה מהווה 2% מכלל השוכרים, או כ- 90,000 משקי בית, עם חוב ממוצע של 4,500 $.

קבוצות סנגור לדיור עוררו מחלוקת על כך ואמרו כי המספר בפועל גבוה בהרבה. ניתוח שערך אטלס המניות באזור המפרץ ודיור עכשיו! בקליפורניה מצאו כי 1.1 מיליון משקי בית שכירים עמדו מאחור על שכר הדירה שלהם בדצמבר, מול סכום חוב של כ -3.6 מיליארד דולר.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות