Connect with us

אירועים

מוטי בניאס: "לא נפסיק לשיר!"

Published

on

ערב השירה בציבור במרכז הקהילתי שפר היה הראשון אותו הינחה מוטי בניאס, לאחר שלוש שנים קשות בהן התמודד עם מחלתה של רעייתו האהובה, אורלי ז"ל * את המנגינה הזו אי אפשר להפסיק

מוטי בניאס נולד בבית הספר החקלאי כדורי בו שימש אביו רופא וטרינר ומורה בתחום יש לציין כי מרבית בתי הספר בארץ למדו מספריו של ד. בניאס שבעבורם אף זכה לקבל את פרס יונש לספרות (וסכום כסף אטרקטיבי של 3 לירות ישראליות). כמו כן בתקופת הצנע, כאשר לא היה בארץ מספיק אפשרויות למזון, ד"ר בניאס שהיה גם פרופסור למוצרי חלב המציא את הלבניה, אותה לבניה שקיבלנו בצנצנות קטנות. כאשר שימש מוטי גזבר מועצת מטולה, הצטלבו דרכיו עם נחום היימן, כשתחום המוזיקה שתמיד היה כל כך קרוב לליבו החל לבעבע. כך היה מעורב ויזם פסטיבלים בצפון, כמו פסטיבל התפוח, ימי משוררים, והופיע מעל במות רבות בערבי שירה שלפעמים לא השאירו יום פנוי למנוחה. נחום היימן שהיה מתקשר למועצה וביקש לדבר עם מוטי, היה מבקש את "אשר על הכספים"" וכך זה נשאר במשך השנים שנים, הגזבר המזמר.

לאחר גלגול חיים מרתק ומערכת נישואין ראשונית שהחזיקה קרוב ל-25 שנים ובעקבותיה נולדו למוטי שתי בנות, שרון ויעל,   וגם הרבה נכדים (מי סופר), הכיר מוטי את אורלי דרך אתר הכרויות קופידון. מוטי היה עסוק אז בתחומי יזמות כמנהל מטעם חברת "מרל"ז תשתיות" והסתובב בין הונגריה, רומניה, צ'כיה והונדורס. אורלי הביאה עימה גם שתי בנות מקסימות אשר במרוצת השנים הפכו להיות בנותיו של מוטי והנכדים, כמובן נכדים.

מוטי: "היה לנו קשר אמיתי כל כך, אמון הדדי וחברות אין סופית". אורלי היתה עו"ד במקצועה ובעלת משרד פעיל וניסיון רב ומוטי שהגיע מתחום הכספים, גזבר רשות בעברו ותחומי עיסוק שונים ומגוונים ותחומי עניין משותפים. השניים המשיכו את דרכם בצוותא, הגיעו לארצות הברית והקימו את ביתם כאן בלוס אנג'לס. הם הספיקו לטייל בעולם הגדול ולהינות כמה שרק אפשר.

באחד מימי השמש המוכרים לכולנו, טייל מוטי עם בני משפחתו שהגיעו לבקר לאורך חוף הים בהנטיגטון ביץ'. לפתע ניגשה אליו אישה נחמדה ושאלה אותו האם הוא הזמר מישראל אותו היא הכירה בזמן עבודתה בבית יד לבנים שברעננה. האישה היא עתליה עינב וכך נוצר הקשר החם עם מת"י ועם הקהילה הישראלית בעיר.

מוטי: "אורלי אשר אובחנה כחולת סרטן בשנת 2016. היא הייתה גיבורת חיי כאשר המעיטה לבכות את מר גורלה. למען כולנו ובעיקר למעני, ניסתה לקום בכל בוקר עם חיוך ותקווה. גם כאשר אותה תקווה נגוזה, פעם אחר פעם. גם בשלוש השנים הללו, הצלחנו לבלות ולטייל, כמובן במסגרת המגבלות האובייקטיביות. ידענו שבכל ערב שירה, לפחות שנינו הולכים להינות מאוד. אורלי זכרה את כל השירים בעל פה השירים, מי כתב ולמה ובאיזו שנה והייתה חובבת זמר והיסטוריה מושבעת, ישבה שעות להכין את סדר הערב ואת המצגת המיוחדת שליוותה את הערב כולו".

חלפו כשלוש שנים מאז שמענו וראינו את מוטי בניאס בערב השירה האחרון. עבור מוטי ומשפחתו היו אלו שלש שנים קשות וכבדות משקל בהם חלתה אורלי אשתו, במחלת הסרטן ומוטי לא עזב את מיטתה במשך אותה תקופה אפילו ליום אחד. ביולי השנה נפרדה אורלי מאיתנו לאחר שנלחמה כמו לביאה וניסתה כל טיפול מוצע וכל ניסיון אשר העניק איזו תקווה, אפילו אם הייתה זאת תקווה קלושה ביותר.

מוטי: "נפרדתי מאהבת חיי, מהחברה הטובה שלי, מאותה אחת שידעה להגיד לי רק את מה שאהבה אמיתית יכולה לסדר בעוצמה כזו למילים ומשפטים רגשיים ולברכת הדרך אותה קיבלתי בימיה האחרונים.

"לגבי המשך חיי, אורלי הייתה מעריצה מספר אחת שלי. הרבה מאד דמעות ירדו על הכריות שלנו ושל בני המשפחה בתקופה מאתגרת וקשה כל כך, אך כמצוותה – לעולם אל תפסיקו לשיר".

מוטי חזר בשבוע שעבר להנחות ערב שירה שהתקיים במרכז הקהילתי שפר בוודלנד הילס, כחלק מתוכנית שהייתה אמורה להוות ערב המשך לשירי יוצרים מוכרים וידועים אשר הפכו לנכסי צאן ברזל בפס הקול של המדינה שלנו. "עם שלא שר ועם שלא מתעניין בשירי העבר שלו, חדל   להיות עם",  אמר נחום (נחצ'ה) היימן, איתו הופיע מוטי פעמים רבות.

לאחר מספר שירי חנוכה שהכניסו אותנו לאווירת הסופגניות, נפתח הערב בשיר אותו הקדיש מוטי לזכרה של אשתו-אהובתו, "בין קודש לחול". הרבה סימבוליקה יש בשיר כאשר קטע מתוכן אומר: 'בין קודש לחול אני חי / בין האמת שמשתוללת בי / עם אלף הרגלים / עם כל הפחד שעל כתפיי / אני יוצא שוב לפזר את המילים'…

עמית שטרנברג, המוזיקאי רב הקישורים, וקולה המענג של נועה כהן בראון אשר מכירה את מוטי כ-20 שנה, תרמו רבות לערב התרבותי התורם לכולנו כאן בקהילה לשמור על הקשר הבלתי פוסק בין הישראלים באשר הם ולמורשת המושרשת כל כך בהיסטוריה הקצרה של מדינת ישראל. 

במחצית השניה של הערב, חשנו טעימה קלה מערבי השירה שיגיעו בהמשך – "ערבי שירה למתקדמים" וכן שירים הכוללים את שיריו של סשה ארגוב וגם שירים חדשים יותר או מחודשים.

הערב הגיע לסיומו עם שלשה שירים של היוצר המופלא עידן רייכל שמלבד הפרידה משערו הארוך מוכר גם בשל המפגש של היוצר עם הקהילה האתיופית  במסגרת "הפרויקט של עידן רייכל".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

אירועים

מתכוננים לפסח: פסטיבל טכנו והאוס ישראלי-ערבי בסיני

Published

on

ארדואן, חמינאי ונסראללה ודאי לא היו שמחים, אם היו יודעים שכמה מהדי ג'ייז המובילים של העולם הערבי הולכים להרקיד מאות ישראלים ביחד עם ערבים ואירופים באירוע גדול שיתקיים בסיני בפסח הקרוב: פסטיבל "חשמליקו" הוא פסטיבל אלקטרוני בינלאומי בהפקה ישראלית, שמטרתו לחבר בין מוזיקאים, אמנים ומנחים מרחבי המזרח התיכון – לחופי הים האדום ב"דנה ביץ' קמפ", 15 ק"מ צפונית לנואייבה. במשך ארבעה ימים בחול המועד (14-10 באפריל) ירקידו די ג'ייז ישראלים לצד מוזיקאים מאיראן, מצרים, לבנון, טורקיה ועוד מדינות ערביות את מאות הבליינים, המשפחות והתיירים באירוע שמעורר השראה של חיבור אישי, אנושי ומוזיקלי, ושכולל סדנאות יוגה.

בשנה שעברה פקדו את הפסטיבל 300 איש. השנה מצפים לכאלף משתתפים. "נוצרו קשרים טובים בין המבלים והמפיקים, בין אם זה אמנים איראנים או נגנים מסוריה, לבנון וכל העולם הערבי", אומר אחד המארגנים, ארי שליו. לדבריו, החיבור עם האמנים הערבים, שבחלקם באים ממדינות שאין לישראל קשר איתן, היה קל ולבבי. "הסצנה של ה'אלקטרו-ערב' חיה ובועטת", הוא אומר. "הקיום של הפסטיבל בסיני מאפשר לנו להביא די ג'ייז ערבים שלא יכולים להיכנס לארץ ואי אפשר לשמוע את המוזיקה שלהם פה".

המשך לקרוא

אירועים

"הקדוש ברוך הוא הביא אותה עד אליי"

Published

on

יניב כהן התארס עם ספיר בדאון טאון במסיבת חנוכה *  "כרעתי ברך והצעתי לה להתחתן איתי ועם השבת שלי". היא השיבה בחיוב

סוף סוף:  יניב כהן  – מקדם השבת המוכר ביותר בעיר המלאכים, מצא את בחירת לבו והציע לה אירוסין במסיבת החנוכה הגדולה בדאון טאון.  כהן הוא כמובן האיש מאחורי פרויקט ״השבת אצל יניב״ שמארח כל שבוע מאות משתתפים לקידוש וארוחת שישי חינם אין כסף. יניב היה ידוע כרווק מבוקש, שאיך נאמר, לא מיהר להתפשר כדי למצוא את האחת. באופן לא מפתיע, ארוחות השבת שכל כך מזוהות אותו זימנו אליו את זו שבעתיד תהפוך לאישתו. 

יניב, איך פגשת את כלתך לעתיד? 

״את השבתות התחלנו לפני ארבע שנים וכבר שמעו עלינו בכל העולם. יום אחד  פנתה אליי בחורה דרך הפייסבוק. אמרה שקוראים לה ספיר ושהיא ואחותה חדשות בעיר. סיקרן אותה מי זה המצחיק הזה וגם ציינה שהיא רוצה לבוא כדי להכיר חברים חדשים. היא הגיעה לשבת, נהנתה והתאהבה באירוע שלנו. ככה היא התחילה להגיע לעוד שבת ועוד אחת. ואז יום אחד, היא שאלה אותי אם אני רוצה לצאת איתה לארוחת ערב. אמרתי סבבה והתחלנו לצאת. שמרנו על זה בסוד כי כשאני יוצא עם בחורה ורואים אותי כולם ישר מתחילים להגיד 'מזל טוב, מזל טוב' כי כולם רוצים שאני אתחתן. לא רצינו עין הרע. עם הזמן התחלנו להתאהב ואחרי שנה שהיא התחילה לשמור שבת ולעזור לי בארגון השבתות הבנתי שלפעמים הכל מתחת לאף והגיע הזמן. הקדוש ברוך הוא הביא אותה עד אליי".

איך  התרחשה ההצעה?

״תיכננתי את זה למסיבת חנוכה, נר שביעי. זה גם היה ראש חודש ושלושה ספרי תורה ושלוש ושבע הם מספרי המזל שלי. הכל התחבר. הזמנתי חברים, לקחנו שולחן והכל ואז עליתי להדליק את הנר. הזמנתי את ספיר לבמה, כרעתי ברך והצעתי לה להתחתן איתי ועם השבת שלי. היא הסכימה ואמרה כן".  

איך התחושה? 

״ואוו, ממש התרגשתי ובכיתי. קיבלתי אחרי זה הודעות מכל העולם וחברים ואנשים שמכירים אותי. הבנתי שאם אני יכול להתחתן כל אחד יכול"

מתי החתונה? 

"ב- 26 במרץ, בראש חודש אדר, אז כמובן שמרבים בשמחה. אני מחפש עכשיו אולם ל-2000 איש כדי שכולם יוכלו להגיע".

טיפ לרווקים ולרווקות שבינינו?

״לא להיות סתם בררנים. צאו לדייטים, לפעמים זה ממש מתחת לאף שלכם אז תסתכלו על הטוב של כל בן אדם. רק ככה תמצאו את האחד/ת. וכמובן – תגיעו לשבת אצל יניב; יש לנו כבר 12 זיווגים בארבע שנים".

==

למי שרוצה לתמוך בשבת אצל יניב: yanivsshbbat.comshabbatcenter.com 

המשך לקרוא

אירועים

דבר הרב, כוכב הריאליטי והצעת נישואין על הבמה

Published

on

כל אחד הוא אור קטן וכולנו אור איתן: חוויות ממסיבת החנוכה של ליאור גוב וצוות LG ENTERPRISES

כמו בכל שנה, לאחר שאכלנו 200 סופגניות עם 300000 קלוריות, סובבנו 50 סביבונים הדלקנו 8 חנוכיות, לקחנו את הילדים לעשרות מסיבות וקפאנו בקור במסיבות רחוב – הגיע הזמן לחגוג ולשרוף קצת קלוריות. וכמו תמיד, גוב והצוות שלו נועלים לנו את החג בדרך המושלמת ביותר. כל השולחנות לאירוע היו מכורים מראש וההפקה התריעה שהכרטיסים אוזלים והמליצה – קנו כרטיסים מראש כדי שלא תעמדו שעה בתור. אבל מוקדם יחסית, בשעה 10 בלילה, השתרך תור ארוך שנראה כמו מאות אנשים שמקבלים סופגניות חינם… הסיבה: לאור המצב הביטחוני והפיגוע בניו יורק כל משתתף הצטרך לעבור בדיקה ביטחונית בקפידה.

המועדון היה מקושט להפליא: חנוכיה גדולה על הבמה, סביבונים סופגניות ושוקולדים הוגשו לאורחים. הדיג'ייז עלו זה אחר זו בסטים מרהיבים: נטלי ראשונה ואחריה יוחאי קאזוש ואסי וידל. בחצות עלה גוב לבמה, בירך את ההמונים בחג חנוכה שמח והזמין את הרב אזולאי להדלקת הנר ולדבר תורה קצר ומרגש.  הרב הזמין את יניב כהן מ'השבת אצל יניב' להדליק עימו את החנוכיה הקהל כולו נרגש במאמר הברכות ובשירת מה עוז צור. ואז הפתעת הערב –   יניב כהן כורע ברך על הבמה לפני מאות אנשים ומציע נישואין לבחירת ליבו. בקול חנוק והמון דמעות של אושר המיועדת אמרת כן ונראה שאפילו בקהל הזילו דמעה… 

המסיבה הרימה הילוך, אנשים קיפצו באויר, כדורים הועפו לקהל, בלונים של ספיריור טייל וכובעים וחולצות של מניה גינס חולקו לקהל והמון מתנות, אורות זוהרים, משקפיים, צמידים, משרוקיות ומה לא. ב-1:00 בלילה גוב מזמין לבמה את שקד קוממי – הזמר מישראל וכוכב הריאלטי הישרדות וי.אייפי. קוממי נותן הופעה מרהיבה ואין אחד שיושב – כולם מפזזים ברחבה ולא רוצים שייגמר.

זהו, 2 בלילה, נגמר החלום, חוזרים מחר לילדים לשיגרה לעבודה. הזמנו קרפ עם שוקולד להוסיף עוד כמה קלוריות (שרפנו קצת במסיבה), לקחנו תמונה בשטיח האדום ונסענו מחויכים הביתה בשלום. תודה לליאור גוב והצוות שדואגים לנו בכל חג ומזכירים לנו שחייבים להיות בשמחה ומי יתן ואת החושך נגרש!

המסיבה הבאה: פורים, מוצאי שבת 14 במרץ. לפרטים: 818-262-1100.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות