Connect with us

כלכלה

מה קורה כשרשת הדיסקאונט הגרמנית Aldi קונה את המותג הקליפורני Trader Joe's

Published

on

לטענת "האקונומיסט", רשתות המרכולים האמריקאיות יקרות ולא יעילות: מצד אחד יש חנויות ענק עם מבחר עצום – שחלק גדול ממנו בכלל לא נמכר ■ מצד שני, הן מעדיפות לייקר מחירים לצרכנים במקום לריב עם הספקים שלהן וסובלות מרווחיות נמוכה * הישועה תגיע מאירופה?

אמריקאים תמיד התגאו ברשתות המרכולים שלהם. המכולת הראשונה שבה נמכר מזון ממדפים, במקום מאחורי דלפק שבו עמד חנווני, נפתחה בממפיס, טנסי, ב-1916. בבנטונוויל, ביתה של וולמארט בצפון-מערב ארקנסו, אמריקאים נוהרים למוזיאון הבומבסטי שחוגג את חייו של המייסד של החברה, סם וולטון, ואת מחויבותו "להביא מחירים נמוכים לקהילות מרוחקות ומודרות".

כיום, מוציאים אמריקאים חלק קטן יותר מהכנסתם על מזון שהם מבשלים בביתם – כ-6% מכל מדינה עשירה אחרת בעולם. המחירים הנמוכים משתקפים ברווחיות הנמוכה של הרשתות. בקרוגר, רשת המרכולים השנייה בגודלה בארה"ב, הרווחיות נטו, לאחר מס, היא 1.2%; בוולמארט, הרשת הגדולה ביותר, היא 2.3%.

למרות זאת, אמריקאים זוכים לשירות פחות ופחות איכותי מהמרכולים. מחירי המזון בארה"ב עלו ב-11% בשנה האחרונה, הרבה יותר מרוב הכלכלות העשירות. בתגובה להתייקרות, הצרכנים משנים את הרגלי הקניות שלהם, וזה גורם לניעור בעסקי המכולות. הנפילה במחירי המניות של רשתות המרכולים הגדולות, לאחר שכמה מהן חשפו כי הביקוש נחלש והמלאים גדולים מדי, היא אחת התוצאות.

עוד לפני התחזקות האינפלציה, מחירי המזון בארה"ב עלו מהר יותר מרוב סעיפי המדד בעשרים השנים האחרונות. מחקר מ-2017, שעשה ארגון המזון והחקלאות של האו"ם, גילה כי העלות של תזונה בריאה בארה"ב היתה גבוהה ב-65% מבבריטניה, ובין הגבוהות בעולם העשיר. נתוני האינפלציה החדשים החמירו את המצב. אף שאמריקאים מוציאים חלק קטן יותר מהכנסתם על מזון ממרכולים מאשר אירופאים, הפער מצטמצם. במונחים מוחלטים הם מוציאים יותר, אף שהם גם אוכלים יותר מחוץ לבית, אוכלים פחות בריא, ואוכלים סוגי מזון זולים יותר.

"עסק של עלויות גבוהות"

מדוע הצרכנים האמריקאים לא מקבלים שירות טוב יותר?  וולמארט, שמחזיקה 26% מהשוק האמריקאי, נהנית מרווחיות גולמית (הרווח לפני עלויות קבועות כמו דמי שכירות ועבודה) של 25%. טסקו, הרשת הגדולה בבריטניה, שמחזיקה בנתח של 27% מהשוק הבריטי, היא בעלת רווחיות גולמית של 8% בלבד. מאחר ששתי החברות הן בעלות רווחיות נקייה נמוכה, אפשר להסיק שלוולמארט יש עלויות קבועות גבוהות יותר, ולכן היא נאלצת למכור יותר ביוקר. הקמעונות האמריקאית היא "עסק של עלויות גבוהות", אומר סימאון גוטמן ממורגן סטנלי. חוויית הלקוחות בארה"ב נחשבת לעדיפה על מחיר נמוך.

החנויות של וולמארט עצומות בגודלן, ומוכרות המון דברים מלבד מזון. טסקו מפעילה יותר מ-4,000 חנויות, שרובן קטנות. לוולמארט יש 4,700 סניפים בסך הכל, אף שהאוכלוסייה שהיא משרתת גדולה פי חמישה. בממוצע, המרכולים שלה גדולים פי עשרה בשטחם מאלו של טסקו. החנויות הגדולות יותר מציעות מגוון רחב יותר לצרכנים. "סופר-סנטר" של וולמארט עשוי להכיל 140 אלף פריטים שונים, בהשוואה ל-40 אלף בסניפים הגדולים יותר של טסקו. ואולם וולמארט מבזבזת כך המון שטח על מוצרים שלא נמכרים, ולכן מגדילה את הוצאותיה.

אמריקאים רגילים לצ'ופרים כמו אורזי מצרכים בחנויות. "יש שירות אולד-סקול שהוא חלק מהמודל האמריקאי, שכבר מזמן לא קיים באירופה", אומר סיימון ג'ונסטון מחברת המחקר קנטר. אך לשירות הזה יש מחיר. מוצרים במותגים פרטיים של וולמארט נמכרים פחות מבאירופה – כ-20%, לעומת 40% באירופה. "המרכולים האמריקאיים צריכים להקטין את ההיצע, הם צריכים להתחיל לעבור לתהליכים יותר אוטומטיים", אומר ג'ונסטון.

בעיה נוספת היא שהמרכולים בארה"ב, אף שאין להם מתחרים מקומיים לרוב, הם פחות ריכוזיים בפריסה הארצית. חברות מקומיות הן בעלות כוח תמחור על הלקוחות שלהן, אבל אין להן את הגודל הארצי שיש לחברות אירופיות, שמסוגלות ללחוץ מצידן על ספקים ולמנוע העלאות מחירים. הספקים של המרכולים האמריקאיים עושים ערימות של כסף מהמצב. טייסון פודס, ספקית הבשר הגדולה בארה"ב, הכריזה כי רווחיה ברבעון האחרון צמחו ב-74% לעומת הרבעון המקביל. מחירי הבשר עלו כל כך עד שבינואר ממשל ביידן הכריז על תוכנית להגביר את התחרות בענף.

"חנויות שחורות" ורחפנים עד הבית

המצב עשוי להשתנות עבור הקמעוניות מפני שהתחרות מתקרבת. סמנכ"ל הכספים של וולמארט, ברט ביגס, אמר ל-CNBC, כי הלקוחות מחפשים יותר ויותר מוצרים זולים, וכתוצאה מכך הרווחיות נשחקת, ועימה גם רווחי החברה. חנויות כמו קוסטקו וסאמ'ס קלאב, הרשת המוזלת של וולמארט, שבהן לקוחות קונים מוצרים באריזות גדולות, עושות חיל. בין הרשתות המתרחבות במהירות בארה"ב נמצאת אלדי, רשת דיסקאונט גרמנית, שיש לה יותר מ-2,000 חנויות שם. החנויות ספרטניות, אבל המחירים נוחים. עוד רשת היא טריידר ג'ו'ס, החברה מקליפורניה המועדפת ע"י הישראלים, שכעת נמצאת בבעלות משפחתו של מייסד אלדי. טריידר ידועה בזכות יין ב-2 דולר (טו באק צ'אק). שתי הרשתות מפעילות מרכולים קטנים יחסית, כ-1,400 מ"ר, עם מבחר מוגבל, יותר מוצרים במותג פרטי שעולים הרבה פחות, והתחלופה במדפים שלהן גדולה יותר. הלקוחות מאוד אוהבים אותן.

אמזון, שהיא בין היתר הבעלים של רשת מרכולי הטבע הול פודס, מנהלת עתה 29 מרכולים תחת המותג פרש, רובם בפרברי ערים גדולות. בחנויות האלה אין קופות והלקוחות משלמים באופן אוטומטי כשהם מורידים פריטים מהמדף ויוצאים מהחנות. עד לאחרונה, משלוחי מכולת בארה"ב, בניגוד לאירופה, הסתמכו על עובדי כלכלת חלטורה שאספו פריטים ממרכולים רגילים – מודל עתיר עלויות.

ואולם כל זה משתנה. ראש תחום המסחר המקוון בוולמארט, טום וורד, הוא בריטי, והוא הביא רעיונות מארצו, כמו "חנויות שחורות" – מחסנים עירוניים שבהם מוחזקים מוצרים שמיועדים למשלוחים. בארקנסו, וולמארט עורכת ניסוי במשלוחים באמצעות רחפנים. ב-24 במאי היא הכריזה כי היא מרחיבה את התוכנית לחמש מדינות נוספות.

עד כמה ישנו הרעיונות האלה את תרבות הקניות האמריקאית? קשה לדעת. הפחתת קווי מוצרים איננה פופולרית; מכוניות גדולות ומקררי ענק תומכים עדיין במודל של חנויות מכולת ענקיות עם מחירים גבוהים להפתיע. עם זאת, הלחץ האינפלציוני שמאיים על הצרכנים פועל גם לשנות את דרכיהם של המרכולים האמריקאיים, לחדש ולקצץ עלויות.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

מחקר של רימקס: ירידה תלולה במספר הבתים שנמכרו בלוס אנג'לס בשנה האחרונה

מאי הוא אחד החודשים העמוסים ביותר עבור רוכשי נדל"ן אך למרות זאת, כל המדינה ראתה ירידה של 8.5% בבתים שנמכרו השנה לעומת מאי שעבר * עם זאת, בתים בלוס אנג'לס נמכרו בשנה האחרונה ב-3.3% יותר מהמחיר המבוקש

Published

on

שוק הנדל"ן התחרותי בארצות הברית ממשיך להוות מחסום עיקרי עבור אנשים המעוניינים לרכוש בתים. במקומות רבים, בתים יוצאים לשוק ותוך מספר ימים בלבד נמכרים באלפי דולרים מעל המחיר המבוקש. אולי בשום מקום הבעיה הזו נפוצה לכאורה יותר מאשר באזור לוס אנג'לס רבתי. הביקוש לבתים זינק במהלך מגיפת ה-COVID-19, ולפעמים, זה מרגיש כאילו זה נמשך גם לתוך 2022.

אבל מחקר חדש שפרסמה ענקית הנדל"ן RE/MAX מראה שמספר הבתים הכולל שנמכר ירד בצורה דרסטית במהלך השנה האחרונה בהשוואה לשנה הקודמת, והבתים הקיימים נשארים בשוק תקופה ארוכה יותר. המחקר מראה שכמעט 25% פחות בתים נמכרו בלוס אנג'לס ממאי 2021 עד מאי 2022, בהשוואה לאותה מסגרת זמן בשנה הקודמת. הירידה של 24.4% בהשוואה לשנה בבתים הנמכרים היא הירידה הגדולה ביותר מבין כל המטרופולינים במדינה, על פי המחקר.

מאי הוא אחד החודשים העמוסים ביותר עבור רוכשי דירות על פי רי/מקס, אך למרות זאת, כל המדינה ראתה ירידה של 8.5% בבתים שנמכרו השנה לעומת מאי שעבר. הסיבה לירידה במכירות? גידול במלאי וריביות גבוהות יותר על המשכנתאות.

ג'יימס סנדרס הוא מתווך ובעלים של RE/MAX Estate Properties בלוס אנג'לס. לדבריו, הטירוף של הערכת היתר בשוק הדיור היה "לא בר קיימא" ואומר שהוא מצפה שהשוק יתייצב בחודשים הקרובים. "סביבת הריבית העולה החזירה את שוק הדיור בלוס אנג'לס לשוק נדל"ן טיפוסי יותר", אמר סנדרס. "ראינו ירידה בביקוש מ-10% ל-15%. המלאי שלנו גדל ב-36% מהשנה שעברה, אבל עדיין יותר מ-75% מתחת לרמות הטרום-מגיפה האופייניות שלנו".

סנדרס אמר שהבתים נשארים בשוק זמן רב יותר, רובם במשך 40 יום או יותר. במהלך שיא "השוק המטורף", בתים נחטפו תוך כ-25 ימים בממוצע. סנדרס גם אומר שבתים רואים קומץ הצעות על בתים במחיר תחרותי, לעומת תריסר ההצעות הנוספות על כל נכס בשנה האחרונה ואילך.

אבל אל תצפו שהמחירים יצנחו מכיוון שפחות בתים נמכרים ונראה שהביקוש התקרר. לפי RE/MAX, בתים בלוס אנג'לס בשנה האחרונה נמכרו ב-3.3% מהמחיר המבוקש. מדובר בעלייה של 3.8 נקודות אחוז משנת 2021, אז נמכרו בתים ב-99.6% מהמחיר המבוקש."אנחנו לא רואים שהמחירים מתקנים את עצמם כמו שהם עשו במהלך המיתון הגדול", אמר סנדרס. "לבעלי בתים יש יותר מדי הון עצמי בנכסים שלהם וכתוצאה מכך, אנחנו לא רואים שוק מכירה גדול במצוקה".

זה נכון בכל היבשת: מחיר המכירה החציוני של בית שנמכר בארה"ב עלה בכ-50,000 דולר ממאי 2021 למאי 2022. אז פחות בתים נמכרים, פחות הצעות מוצעות ובתים נשארים בשוק זמן רב יותר. אבל המחירים עדיין ממשיכים לעלות למרות הגורמים הללו, לפחות לעת עתה. "גם כשהריביות נעות סביב 6%, הן עדיין נמוכות מבחינה היסטורית, ונדל"ן בלוס אנג'לס היה היסטורית השקעה מצוינת", אמר סנדרס.

הירידה במכירות בתים אינה מוגבלת ללוס אנג'לס.  בסן דייגו, מכירות הבתים ירדו ב-20.4% באותו פרק זמן.

להלן חמשת השווקים המובילים שחוו את הירידה הגדולה ביותר משנה לשנה במכירות בתים ממאי 2021 עד מאי 2022:

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות