Connect with us

בריאות

מה עושה אותך שמח?

Published

on

״ביום השמיני עצרת תהיה לכם כי יום הזה הוא מן המלך בלבד, הוא שמחתו בישראל״(ספר הזוהר, פרשת אמור פסוק רפ״ח)

חג שמחת תורה ידוע גם בשם שמיני עצרת,שם  המרמז על האור המיוחד המתגלה ביום השמיני מייד לאחר שבעת ימי חג הסוכות. מדוע בחרו המקובלים לקרוא לחג בשני שמות? מהי המשמעות של השם שמחת תורה? מהי המשמעות של השם שמיני עצרת? מדוע צריך לעצור? מדוע דוקא ביום השמיני? מהי המשמעות של המספר שמונה?   האם יש קשר בין התורה לשמחה? מדוע המקובלים קבעו שביום הזה של שמחת תורה ניתן לקבל אנרגיה של שמחה לכל השנה? האם זה אפשרי להיות בשמחה למשך כל השנה? אם כן, מה כדאי לעשות כדי להשיג את המתנה הנפלאה הזאת?

הברכות שורות על אדם שמח

חכמת הקבלה מלמדת כי הייעוד של כל האנושות הוא לחוות חיים של שמחה ואושר תמידי וכל התהליך שאנו עוברים בחיים בא על מנת שנחייה את תכלית הבריאה באושר וסיפוק בלי גבול לכל אדם באשר הוא יש ייעוד של חיים מלאים בשמחה למרות שלעיתים הדבר נראה כבלתי אפשרי. ספר הזוהר מלמד כי  הזמן היחיד שבו האדם יכול לקבל ברכות זה רק בזמן שהוא בשמחה.מדוע? מכיוון שישנו חוק רוחני הנקרא חוק שיווי צורה אשר קובע שאור אינו יכול לשכון במקום עם אנרגייה הפוכה אליו. אחת הדוגמאות הבולטות לכך היא שאורו של הבורא לא יכול לשרות על אדם אשר נמצא בעצבות.

ספר הזוהר מלמד בהקשר הזה, כי לאחר שיעקב שמע כי יוסף בנו האהוב נטרף ( הסיפור עם כתונת הפסים) הוא איבד בבת אחת את רוח הנבואה מכיוון שהוא נפל לעצבות. למעשה יעקב היה שרוי בעצבות למשך 17 שנים ורק לאחר שהוא פגש את יוסף בנו במיצרים רוח הנבואה חזרה לשרות עליו ( לכן השם של הפרשה שבה יעקב פוגש שוב את יוסף  נקראת  ״ ויחי״, יעקב קיבל את חייו בחזרה רק לאחר שהוא היה בשמחה). שמחה היא הבסיס לכל דבר שאנו רוצים להגשים בחיים. כאשר נלמד להיות בשמחה נוכל למשוך את כל הברכות אשר מיועדות להגיע אלינו (והן כנראה לא יכלו להגיע אלינו בגלל שלא היינו מספיק בשמחה) .

השורש לעצבות

עצבות נראית לנו כדבר טבעי או כדבר שהוא חלק בלתי נפרד מהחיים, הדבר נובע מהתפישה המוטעית שלנו לגבי שמחה. בד״כ אנו שמחים כאשר רצונות חיצוניים שלנו מתמלאים. אני שמח היום בגלל ארוחת בוקר נעימה שהיתה לי עם חברים, אני שמח בגלל פגישה עסקית טובה אשר תאמה את הציפיות שלי, אני שמח בגלל שאני אמור לצאת לחופשה וכו. אבל מה קורה כאשר ארוחת הבוקר לא נעימה? כאשר הפגישה העסקית לא תאמה את הציפיות שלי? כאשר החופשה התבטלה? בד״כ כאשר דברים חיצוניים לא ממלאים את הרצונות החיצוניים שלנו, אנו נוטים להיות במצב רוח נמוך ואף ליפול לעצבות.

חכמי הקבלה מלמדים עובדה מדהימה: השמחה היא כח המגיע מתוכנו. כל דבר חיצוני אשר עושה אותנו שמחים יכול לבוא רק כתוספת, כמו דובדבן ששמים מעל לקצפת. זוגיות טובה, בית יפה, רכב חדש, חופשה מהנה,פגישה עם חברים וכו יכולים רק להוסיף  על השמחה שאני מעורר בתוכי,  אבל הם לעולם לא יהיו תחליף למקור השמחה הנמצא בתוכנו!

התפישה שלנו לגבי שמחה גורמת לנו להשקיע מאמצים אדירים בכל יום כדי להשיג אותה, אבל אי אפשר להשיג אותה מחוצה לנו, מכיוון שכל דבר חיצוני יכול לתת לנו רק שמחה זמנית. כמה זמן אפשר לשמוח מבית חדש? כמה זמן ניתן לשמוח מרכב חדש? כמה זמן ניתן לשמוח מחופשה טובה? כמה זמן אפשר להתרגש מזוגיות טובה?

כמובן  שכל הדברים הנפלאים הללו ממלאים אותנו בשמחה וכדאי להשיג אותם , אבל הם תמיד ימלאו אותנו באופן זמני.

הפרדוקס הוא שהסיבה לעצבות היא החיפוש אחר שמחה (במקום הלא נכון.) עצבות מגיעה מרצונות חיצוניים אשר לא מתמלאים. אחת הסיבות העיקריות לעצבות היא הצורך למצוא בכל יום דברים חדשים שימלאו אותנו וכאשר אנו משיגים אותם ולא מקבלים את השמחה אנו נוטים להאמין ש״ אלו החיים״ ומוכנים להתפשר על שמחת החיים שלנו . ברמה הפיסית אנו תמיד נראה בית יותר יפה משלנו, רכב יותר חדש משלנו טלויזיה יותר משוכללת ועוד, סיבה נוספת עבורנו לא לחיות את מלוא הפוטנציאל של השמחה שלנו .

אגב – שמחה מושכת דברים טובים לחיינו ופותחת את שערי המזל עבורנו. בראש השנה פגשתי בניו יורק  חבר יקר שלא ראיתי מזמן, והוא סיפר לי שביום הזה הוא  מתפלל רק על דבר אחד, שאלתי, מהו הדבר? והוא ענה לי: אני מתפלל רק שאשתי תהייה תמיד בשמחה. שאלתי אותו: רק על זה אתה מתפלל?! מה עם כל שאר הדברים, פרנסה, בריאות, ילדים? והוא ענה לי תשובה שהדהימה אותי: כשאשתי שמחה הכל זורם וכל שאר הברכות מגיעות מאליהן… אח״כ בטיסה חזרה ללוס אנג׳לס חשבתי לעצמי איזו חכמת חיים יש לאותו חבר. התשובה שלו השפיעה עליי רבות. 

כיצד לעורר שמחה מבפנים?

התשובה נמצאת כמובן בהבנה כי בתוך כל אחד ואת מאיתנו יש כוח פנימי הנקרא נשמה. הנשמה היא חלק מאור הבורא ולכן היא מהווה כמקור של שמחה עד אין קץ. בתוך כל אחד ואחת מאיתנו יש כח אין סופי של שמחה! אין שום דבר בחוץ שאנו צריכים כדי להיות שמחים! יש מספיק אנרגיה ומספיק שמחה בתוכי שתספיק לי עד 190 שנים!

יש מספיק שמחה בתוכי ואני לא צריך/צריכה שום דבר חיצוני כדי להיות בשמחה!

כמובן שעלינו לנקוט בפעולות על מנת לעורר את כוח השמחה אשר נמצא בתוכנו, אבל הפעולות הן פשוטות וכל אחד יכול לעשות אותן. ספר הזוהר מגלה את הסוד: פעולות של נתינה ללא אג׳נדה מייצרות שמחה! בשל העובדה כי הנשמה היא חלק מאור הבורא ואור הבורא כולל אנרגיה של שמחה ללא גבול, לכן כאשר אנו מתנהגים כמו הבורא אנחנו נהיים הבורא. אור של שמחה מתגלה מתוכנו וזה הבסיס לכל שמחת החיים שלנו.

מחקרים רבים תומכים בגישה הקבלית הזאת. פרופ' ריצ’ארד דוידסון מאוניברסיטת וויסקנסון מדיסון מהמכון לקוגניציה וחקר המוח האנושי עשה תפנית פורצת דרך לאחר מפגש מרגש עם הדאלי למה בהודו בשנת 1992. פרופ' דוידסון הצליח להוכיח במחקריו המפורסמים כי יש קשר ישיר בין פעולות של נתינה וחמלה בין אנשים  לבין ההורמונים במוח האחראים על תחושת השמחה. כאשר אנשים מביעים חמלה כלפי אחרים אותו חלק במוח מתעורר והאדם מרגיש שמחה. איזה גילוי מדהים!

זה טוב שיש כסף אבל כסף הוא לעולם לא המקור של האושר, רק כאשר האדם מרגיש כי הוא נותן ערך לאחרים הוא יחווה שמחה מתמשכת. במקום לשאול האם אני שמח עכשיו, האם אני נהנה עכשיו, כדאי לשאול מה אני צריך לשנות, איפה אני צריך לגדול על מנת שאוכל לחיות חיים מלאים בשמחה?

שמחת תורה

במהלך חג הסוכות ניתן למשוך אור אשר נקרא אור החסדים. אור זה מתגלה כאשר אנו עושים פעולות של נתינה בלי אג׳נדה ובכך יוצרים מערכת של הגנה רוחנית סביבנו וסביב ובני משפחתו. בשמחת תורה, כל שערי השמחה נפתחים.

ספר הזוהר מלמד כי ישנו קשר ישיר בין התורה לשמחה: התורה, כאשר היא נלמדת בצורה הנכונה, מכוונת את האדם להיות בנתינה ואילו האור שבתורה עוזר לאדם לשנות תכונות אנוכיות שלו לתכונות של נתינה ורחמים. התורה מלמדת את האדם להתחבר לאור הבורא שבתוכו ע״י פעולות של נתינה ועל כך נאמר הפסוק  מפרקי אבות : ״אמר רבי מאיר, כל העוסק בתורה לשמה  זוכה לדברים הרבה". לעסוק בתורה פירושו לעשות פעולות של חסד ונתינה. ״זוכה לדברים הרבה״ מלמד על השמחה והברכות הרבות המגיעות לאדם אשר פועל מתוך נתינה וחמלה כלפי אחרים.

אנו חוגגים את שמחת תורה ביום השמיני מכיוון שהיום השמיני מקושר עם ספירת בינה, הספירה השמינית, האחראית על מודעות הנתינה ואהבת החינם בעולם.

כל מה שאנו אמורים לעשות במהלך החג, הוא לרקוד עם התורה (אפשר גם דרך זום לרקוד ולשמוח) ולהזכיר לעצמנו שבשמחת תורה הבנק של השמחה פתוח וכל אחד יכול לבוא ולקבל שמחה לכל השנה. ביום הגדול הזה בקשו שמחה. בקשו שמחה גם בימים בהם לא נמצא סיבה לשמוח. בקשו שמחה לכל השנה!

המילה עצרת מראה כי עלינו לעצור לפני כל פעולה ולוודא שאנו עושים זאת עם מודעות של נתינה אמיתית. כאשר אנו מתחברים לאור של נתינה ועושים לפחות  5 פעולות של נתינה וחמלה ביום ( לא כולל אחריות משפחתית) נוכל להבטיח לעצמנו שנהייה בשמחה 365 ימים בשנה!

חג שמח לכולם!

Avner.madar@kabbalah.com

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

בריאות

ואחרי החיסון הפעיל הראשון? בלאגן אחד גדול

Published

on

החיסונים הראשונים לקורונה צפויים לספק הגנה חלקית בלבד ואין תוכנית שמשווה את החיסונים אחד לשני ויכולה להכריע מי מהם הטוב ביותר * בניגוד להבטחות הנשיא, מומחים לחיסונים  בארה"ב אומרים שיש לצפות לשנה מבלבלת ומתסכלת

medium

ארה״ב עשויה להיות כעת במרחק חודשים ספורים מנקודת מפנה משמעותית במאבק נגד נגיף הקורונה: החיסון הפעיל הראשון. מדענים שעובדים ללא הרף והשקעות ממשלתיות של מיליארדי דולרים עשויים להביא לאישורו של חיסון יעיל ובטוח בתוך פחות משנה – צעד שינפץ שיאי מהירות. בהנחה שמספיק אנשים יוכלו לקבל את החיסון, ייתכן שהוא יאט את התקדמות המגפה, שכבר גבתה את חייהם של יותר ממיליון בני אדם ברחבי העולם.

מפתה להסתכל על החיסון הראשון כפי שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ רואה אותו: מעין מתג הפעלה שיחזיר בבת אחת את החיים למסלולם הרגיל. "ברגע שתתקבל ההוראה להתקדם, אנחנו נייצר אותו ונביס את הנגיף", אמר טראמפ במסיבת עיתונאים בחודש שעבר. אלא שמומחים לחיסונים אומרים שיש לצפות, במקום זאת, לשנה מבלבלת ומתסכלת.

החיסונים הראשונים עשויים לספק הגנה חלקית בלבד – כה נמוכה שיהיה עדיין נבון להסתובב עם מסכה. עד האביב או הקיץ הבאים, ייתכן שיהיו זמינים כמה חיסונים בינוניים, שלא יהיה ברור כיצד לבחור מביניהם. בשל מגוון האפשרויות, יצרני חיסונים טובים יותר שנמצאים בשלבים מוקדים של הניסויים הקליניים עשויים להתקשות להשלים את הבדיקות.

"כמעט ואף אחד עדיין לא התחיל להבין שבחודשים הבאים ישררו כאוס ובלבול בגלל מורכבות הבעיה", אומר  ל"ניו יורק טימס" ד"ר גרגורי פולנד, מנהל של קבוצת מחקר המתמחה בחיסונים בחברת ״מאיו קליניק״. 

שלוש שנים לשלב השלישי

חלק מהבלבול הוא בלתי נמנע, אבל חלק אחר הוא תוצאת האופן שבו תוכננו הניסויים למציאת החיסון לנגיף הקורונה: כל אחת מיצרניות החיסון עורכת כעת ניסויים משלה ומשווה בין התוצאות שמתקבלות מקבוצת הנבדקים שלה לבין אלו שקיבלו פלצבו. בדרך כלל, למדענים ישנן כמה שנים להיערך עם החיסון לפני שמתחילים לבדוק אותו על בני אדם. השלבים המוקדמים של הבדיקות הקליניות – הידועים כשלבים 1 ו-2, נמשכים באופן טיפוסי כמה שנים.

אם הכל מתקדם כפי שצריך, ובדרך כלל זהו לא המצב, מתחיל שלב 3 והסופי של הניסויים. בשלב זה משווים בין אלפי בני אדם שמקבלים את החיסון לאלפים שמקבלים פלצבו. לעתים נחוצות עוד שלוש שנים כדי לקבל את התוצאות של שלב זה. רק אז, עשור או יותר מתחילת המחקר, תחל יצרנית החיסון לבנות את המפעל שבו יפיקו את המנות בפועל.

כשהמגפה החלה להתפשט בתחילת השנה, חוקרי חיסונים מרחבי העולם ידעו שלא ניתן להמתין כל כך הרבה זמן. ארגון הבריאות העולמי (WHO) אסף קבוצת מומחים עבור מה שנודע ״ניסוי סולידריות בחיסונים״. כמה חיסונים היו אמורים להינתן באופן אקראי לקבוצה אחת גדולה של מתנדבים, וקבוצה קטנה יותר היתה אמורה לקבל פלצבו.

לדברי מונסף סלאווי, היועץ הראשי של Operation Warp Speed – הגוף שמאגד את המאמץ של הממשל האמריקאי להאיץ את פיתוח החיסונים והטיפולים לקורונה – ניסוי בקנה מידה נרחב לא היה מעשי. "אילו נערכו כל החיסונים תחת פרוטוקול על אחד היה צורך להמתין חודשים לפני תחילת הניסוי ולגייס במקביל 200 אלף מתנדבים״.  בסופו של דבר העדיף הממשל את מה שאנשיו תיארו כ"גישה הרמונית", לפיה יצרני חיסונים יורשו לערוך בנפרד את הניסויים שלהם, אבל רק אם יתנהלו לפי הנחיות מסוימות ויאפשרו למכונים הלאומיים לבריאות (NIH) לבדוק באותה צורה את כל המתנדבים. בתמורה לכך יוכלו החברות להיכנס לרשת הניסויים הקליניים הגדולה של NIH, ולקבל תמיכה כספית משמעותית. דרך התוכנית הזו, הממשל הבטיח עד כה להעביר עשרה מיליארד דולר ליצרניות החיסונים.

עד כה התחילו חברות אסטרה זנקה, ג'ונסון אנד ג'ונסון ומודרנה לערוך ניסויים ברשת של NIH. נובה וואקס וסאנופי צפויות להתחיל את ניסויי שלב 3 שלהן בחודשיים הבאים. אך פייזר, אחת היצרניות המובילות, לא הצטרפה לרשת והעדיפה לערוך את הניסויים לבדה. 

עלויות נלוות אדירות

אם הניסויים האלה יוכתרו בהצלחה, צופים מומחים שהחברה תבקש ממינהל המזון והתרופות (FDA) אישור חירום להפיץ את החיסון שלה, לפחות בקרב אנשים בסיכון גבוה. לאחר מכן היא תשתדל להגיש במהירות בקשה לקבל אישור קבוע, שיאפשר לה להפיץ את החיסון בקרב כלל האוכלוסייה.

ההיתר להפצת החיסון יהיה תלוי במידת ההגנה שהוא מעניק. ביוני קבע FDA יעילות של 50% כיעד להפצת חיסון. עם זאת, היעילות בניסוי לא בהכרח תואמת ליעילות בעולם האמיתי. הסיבה לכך היא שכמו בכל מחקר סטטיסטי, לניסויי שלב 3 יש מרווח טעייה. לחיסון שעמד בתנאים של FDA יכולה להיות בפועל יעילות גבוהה יותר מ–50%, או יעילות פחותה. החיסון עלול להתגלות כיעיל רק ב–35% מהמקרים.

האישור להפצת החיסון יהיה תלוי במידת ההגנה שהוא יעניק בשלב 3 – מה שמדענים מגדירים כיעילות החיסון. ביוני, קבע ה-FDA יעילות של 50% כיעד להפצת חיסון. עם זאת, היעילות בניסוי לא בהכרח תואמת ליעילות בעולם האמיתי. הסיבה לכך היא שכמו בכל מחקר סטטיסטי, לניסויי שלב 3 יש מרווח טעייה. לחיסון שעמד בתנאים של ה-FDA יכולה להיות בפועל יעילות גבוהה יותר מ–50%, או נמוכה מכך. החיסון עלול להתגלות כיעיל רק ב–35% מהמקרים.

המצב עלול להיות עוד יותר גרוע עבור חיסונים שנמצאים בשלבים המוקדמים של הניסויים. אלה יצטרכו כנראה להוכיח שהם עדיפים על חיסונים שכבר אושרו. ההבדל בין שני החיסונים יהיה קטן יותר מאשר בין החיסון לבין פלצבו, וכתוצאה מכך, הניסויים יצטרכו להיות מקיפים יותר ולהימשך זמן רב יותר. העלויות האדירות הנלוות לכך עלולות להיות גדולות מדי עבור חברות קטנות שעומלות על פיתוח חיסון חדשני. 

"זה בעצם מונע את הפיתוח של חיסונים טובים יותר", מציין ד"ר נאור בר־זאב, מומחה לחיסונים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס. "בהתחשב בהשקעה האדירה מכספי משלם המסים, הציבור צריך לדרוש יותר מכך".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות