Connect with us

חדשות ואקטואליה

מה הסיכוי שהמועמדים לנשיאות יחיו עד סוף הקדנציה?

Published

on

הציבור האמריקאי מרבה להתעסק בשאלת גילם של המועמדים לנשיאות המדינה למה? כי ארבעת המתמודדים הדמוקרטים בעלי הסיכוי הגבוה ביותר להיבחר הם בני 70 או יותר • וגם: על "מחלקת השלום" של מריאן ויליאמסון, שתהיה אחראית על "המאמצים לבנות שלום ולהפחית אלימות"

אחד הנושאים שזכו לדיון ציבורי ותקשורתי משמעותי בפריימריז הדמוקרטיים עד היום, הוא גילם של המועמדים. אם בבחירות 2016 השיח התמקד בדונלד טראמפ, שכשנבחר הפך לאדם הראשון שאי פעם הגיע לתפקיד כשהוא כבר בן שבעים או יותר, הרי שכיום שלושת המתמודדים המובילים בסקרים, בבחירות המקדימות של המפלגה היריבה, עונים להגדרה זו.

המבוגר ביותר והשלישי בסקרים הוא הסנאטור ברני סנדרס, שיהיה החודש בן 78 – שנתיים מעל גיל התמותה הממוצע לגבר בארה"ב. במקום השני בגיל וראשון בסקרים יש את סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן בן ה-76, והסנאטורית אליזבת' וורן בת השבעים, הצעירה ביותר מבין השלושה, נמצאת במקום השני בהפרש קטן על סנדרס.

על פי השמועה, ביידן ויועציו חששו מכניסה למרוץ מהסיבה הזו בדיוק, ולכן תוכניתם המקורית הייתה להכריז מראש כי בכוונתו להיות נשיא למשך קדנציה אחת בלבד, רק "עד שאמריקה תחזור לנורמליות", ואז לפנות את מקומו למועמד צעיר יותר. אבל לא יפתיע אתכם לגלות שכשהמסר נבדק בסקרים, הוא בעיקר הוציא את ביידן זקן אפילו יותר. הכינויים שטראמפ הדביק לו סליפי ג'ו" ו"קרייזי ג'ו" – בטח לא עזרו.

על רקע הדיון הגילים, 'הפדרציה האמריקנית לחקר ההזדקנות' פרסמה מחקר שמטרתו לבדוק מה הסיכוי ששלושת המועמדים, וגם טראמפ בן ה-74, יחיו עד סוף כהונתם אם ייבחרו.

התוצאות יאכזבו את מי שקיווה לדרמה: לסנדרס יש סיכוי של 76.8 לחיות עד 2024, לביידן 79.2 לטראמפ 84.8 ולוורן 91.8. הסיבה, לדברי החוקרים, היא שהמועמדים לנשיאות בריאים יותר מהאדם הממוצע, זכאים לשירותי רפואה טובים יותר, בעלי אמצעים וכן בעלי השכלה גבוהה כל התנאים לאריכות ימים.

״למרות שברני סנדרס מנסה לטעון אחרת, הוא לגמרי חלק מהאחוז העליון של האוכלוסייה", אמר ד"ר ג'יי אולשנסקי, שניהל את המחקר, לאתר פוליטיקו'. "האמת היא שזה יותר מהאחוז העליון, זה יותר כמו המאית העליונה של המאית העליונה".

שגרירת ארה"ב במאדים

בזירה הדמוקרטית ממשיכים לדבר על השיגעון המשעשע של מריאן ויליאמסון. הגורו הניו-אייג'ית, חסרת הניסיון הפוליטי, התפרסמה בעיקר בזכות נטייתה לדבר במושגים שמנותקים לחלוטין מהזירה בה היא מתחרה, כאשר לרוב היא פונה להגדרות רוחניות ולהצהרות דרמטיות.

והפעם בעלילות ויליאמסון, פורסמה באתר האינטרנט שלה התוכנית להקים את "מחלקת השלום", שתהיה אחראית על "המאמצים לבנות שלום ולהפחית אלימות" במערכת הפדרלית, ותקבל מושב במועצה האמריקאית לביטחון לאומי. אם טראמפ יזכה בקדנציה שנייה, מן הראוי שהוא יציע לוויליאמסון תפקיד בכיר בחיל החלל אולי שגרירת ארה"ב למאדים.

שם חדש לפוקהונטס

למשך כמה שבועות השנה, המחשבה שאליזבת' וורן תהיה מועמדת רצינית לנשיאות הייתה מצחיקה עד כדי גיחוך. היה זה בתקופה שטראמפ, שדרך חוש שישי כלשהו, תמיד יודע על איזה כפתור ללחוץ כדי להשיג תגובה מיריביו. הוא התחיל לקרוא לה "פוקהונטס" בכל הזדמנות אפשרית, כשהוא מלגלג על טענתה הקבועה שהיא באה משורשים אינדיאניים – טענה שסייעה לה להתקבל כמרצה באוניברסיטת הרווארד ואולי יותר חשוב, להכניס מרשם לספר מתכונים
מסורתיים.

במקום להתעלם ממנו, וורן צעדה לכיוון התהום כשעשתה בדיקת די-אן-איי כדי להוכיח את מורשתה. הבדיקה החזירה תוצאה עגומה – וורן היא בין 1/64 ל-1/1,024 אינדיאנית.

הטעות כבר נעשתה, אבל הסנאטורית ממסצ'וסטס התעקשה לעשות עוד אחת, ותקפה את טראמפ בחזרה, כאילו יש לה הוכחה שהיא דיברה אמת מאז ומעולם.

דעת הקהל לא הייתה איתה, בלשון המעטה, וקבוצות אינדיאניות, שלא ידועות בחיבה שלהן לרפובליקנים, הוציאו הודעות שגינו בחריפות את הניסיונות שלה "לנכס את תרבותם".

אז הזעם נשכח ברובו, וכעת וורן, כנראה בתחושה שהיא צריכה לשים את הסיפור מאחוריה באופן רשמי (ולקושש קולות כמובן), התנצלה סוף סוף ובאופן רשמי – אם מצומצם – בפני קהל של מאזינים אינדיאנים באייווה, כמה וכמה חודשים
אחרי שטענה שאין לה על מה להתנצל.

מי יודע, אולי יהיה לנו מזל וטראמפ יחליט לבחור לה שם אחר.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

חדשות ואקטואליה

"ביבי, מיציצי אותך!":

Published

on

מה קורה כשמפגינות חשופות חזה בירושלים מעתיקות את המודל של פורטלנד

על חליצת שד בפרהסיה: אני רוצה לומר דעה שאינה פופולרית בלשון המעטה בקרב המגזר החילוני אליו אני משתייך. התפשטותן של המפגינות היה מיותר לדעתי הצנועה, ולו רק בשל העובדה שבמעשיהן הן פגעו במגזרים אחרים שמרניים יותר שבחלומינו הרטוב אנחנו מייחלים להצטרפותם למאבק להפלת שלטונו המעוות של ביבי. חבר יקר שלי, דוס בכל רמ"ח אבריו, כבר לא יצטרף אלי יותר לכיכר רבין למחאה הבאה. הוא חושש מפרובוקציות שיפגעו בסולם הערכים שלו. בוודאי שלא יגיע עם בניו בני ה-14 וה-16. האמת עירומה מספיק. היא לא זקוקה לפטמות חשופות בריש גלאי ובלבוש מינימלי ננוחם.

(רוני צפריר, פייסבוק)

***

אלפי מוחים הגיעו השבוע להפגין מול מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים, עם מגוון שלטים וקריאות נגד פעולות הממשלה, שיא נוסף בשורת הפגנות שנמשכות מזה מספר שבועות ומסעירות את המדינה. אחד הדימויים האייקונים ביותר עד כה מהמחאה הזו – שנחרת באופן מיידי בזיכרון הציבורי, והסעיר את הימין והשמאל כאחד – היה זה של המפגינה חשופת החזה על פסל המנורה. היו שגינו ואמרו שמדובר בביזוי סמלי המדינה, והיו שתמכו באקט המשוחרר. מאז עוד מפגינות חשפו את פלג גופן העליון, תוך שהן מסבירות שזהו אמצעי יעיל לתפוס את תשומת הלב של התקשורת.

אבל עירום כאמצעי מחאה הוא תופעה נושנה. לדברי גילי סיטון, בלוגרית ומומחית לאמנות, "לחשוף את החזה כאות מחאה זה לא דבר חדש. זה דבר שנעשה לפני מאות ואלפי שנים, והוא מתועד באמנות באמצעות ציורים כמובן – כי לא הייתה מצלמה בתקופה הזאת. לפעמים העירום מגיע כסמל ממשי, כמו בציור שאנחנו רואים של ליידי גודייבה, שרכבה על סוס ברחבי העיר עירומה כביום היוולדה כדי למחות על גובה המיסים שהטיל בן זוגה הרוזן על אזרחי העיר. עירום יכול להתבטא גם באמצעות אלגוריה, כמו שהוא מופיע בציור 'החירות מובילה את העם' של אז'ן דלקרואה משנת 1830 – ומבטא בעצם פן של המהפכה הצרפתית. זאת אומרת שעירום, כמעט משחר ההיסטוריה, או לפחות ממה שאנחנו יודעים, משמש ככלי של מחאה".

את הטרנד שגלש לישראל החלה צעירה מפורטלנד, שישבה עירומה בפיסוק רגליים מול כוחות השיטור הפדרליים שנשלחו לעיר אחרי חודשיים של מהומות בעיר. את הבחורה הזאת מפורטלנד מכנים היום 'אתנה העירומה', כמו במיתולוגיה היוונית. במיתולגיה הרומית היא נקראת מינרווה. סיטון טוענת שמדובר בעצם באלת המלחמה והחכמה. "אם היא עומדת לצידך בזמן מלחמה, הניצחון שלך מובטח. ברגע שמשהו מתורגם לדבר יפה או אמנותי, וכמובן לא אלים, הוא יכול לשמש ככלי מצוין למחאה. הוא יכול לשמש גם כפרובוקציה כמובן, אבל הנקודה היא לעורר הקשבה ותשומת לב אמיתית, בעזרת הגוף הנשי. אפילו הצילום הזה של הסטודנטית לעבודה סוציאלית, שיושבת על המנורה ומניפה ורד הוא צילום אמנותי לכל דבר. החיבור הזה בין העירום לבין סמל לאומי לבין מחאה, יוצר כאילו תגובה של פרובוקציה – אבל זה בעצם מהלך אמנותי".

אחת המפגינות שבחרה לחשוף את גופה בהפגנה, סיפרה ל-YNETמה עומד מבחינתה מאחורי הצעד הזה. "בשבוע שעבר הייתה מפגינה חשופת חזה, במאבק של העובדים הסוציאליים דווקא, והיא זו שהכי זוכרים מכל המפגינים. מכל מי שהיה שם, זכרו את השדיים שלה. כנראה שלמסרים שאנחנו מעבירים לא מקשיבים, אם בסופו של דבר מסתכלים על שדיים. אז החלטנו להגיע חשופות חזה עם המסרים שהכי בוערים בעינינו, שזה בעצם הכיבוש ועד כמה שהמשטרה אלימה".

לדבריה, "התגובות היו מדהימות. בהתחלה ממש חששנו, אבל בפועל קיבלנו המון תרועות וכפיים ואנשים ממש הביאו לנו את השלטים שלהם כי הם הבינו שאותנו מצלמים. כלומר, אם נחזיק שלט עם מסר, יצלמו אותו". המפגינה הוסיפה: "זכיתי בפריבילגיה הזאת, שכשאני חושפת את החזה אני יכולה להעביר את המסר שלי קדימה ושישמעו אותי. והנה, עובדה, אנחנו מדברים על כמה עוולות נעשות. אז כנראה שכן הצלחתי".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות