Connect with us

חדשות ואקטואליה

מה הסיכוי שהמועמדים לנשיאות יחיו עד סוף הקדנציה?

Published

on

הציבור האמריקאי מרבה להתעסק בשאלת גילם של המועמדים לנשיאות המדינה למה? כי ארבעת המתמודדים הדמוקרטים בעלי הסיכוי הגבוה ביותר להיבחר הם בני 70 או יותר • וגם: על "מחלקת השלום" של מריאן ויליאמסון, שתהיה אחראית על "המאמצים לבנות שלום ולהפחית אלימות"

אחד הנושאים שזכו לדיון ציבורי ותקשורתי משמעותי בפריימריז הדמוקרטיים עד היום, הוא גילם של המועמדים. אם בבחירות 2016 השיח התמקד בדונלד טראמפ, שכשנבחר הפך לאדם הראשון שאי פעם הגיע לתפקיד כשהוא כבר בן שבעים או יותר, הרי שכיום שלושת המתמודדים המובילים בסקרים, בבחירות המקדימות של המפלגה היריבה, עונים להגדרה זו.

המבוגר ביותר והשלישי בסקרים הוא הסנאטור ברני סנדרס, שיהיה החודש בן 78 – שנתיים מעל גיל התמותה הממוצע לגבר בארה"ב. במקום השני בגיל וראשון בסקרים יש את סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן בן ה-76, והסנאטורית אליזבת' וורן בת השבעים, הצעירה ביותר מבין השלושה, נמצאת במקום השני בהפרש קטן על סנדרס.

על פי השמועה, ביידן ויועציו חששו מכניסה למרוץ מהסיבה הזו בדיוק, ולכן תוכניתם המקורית הייתה להכריז מראש כי בכוונתו להיות נשיא למשך קדנציה אחת בלבד, רק "עד שאמריקה תחזור לנורמליות", ואז לפנות את מקומו למועמד צעיר יותר. אבל לא יפתיע אתכם לגלות שכשהמסר נבדק בסקרים, הוא בעיקר הוציא את ביידן זקן אפילו יותר. הכינויים שטראמפ הדביק לו סליפי ג'ו" ו"קרייזי ג'ו" – בטח לא עזרו.

על רקע הדיון הגילים, 'הפדרציה האמריקנית לחקר ההזדקנות' פרסמה מחקר שמטרתו לבדוק מה הסיכוי ששלושת המועמדים, וגם טראמפ בן ה-74, יחיו עד סוף כהונתם אם ייבחרו.

התוצאות יאכזבו את מי שקיווה לדרמה: לסנדרס יש סיכוי של 76.8 לחיות עד 2024, לביידן 79.2 לטראמפ 84.8 ולוורן 91.8. הסיבה, לדברי החוקרים, היא שהמועמדים לנשיאות בריאים יותר מהאדם הממוצע, זכאים לשירותי רפואה טובים יותר, בעלי אמצעים וכן בעלי השכלה גבוהה כל התנאים לאריכות ימים.

״למרות שברני סנדרס מנסה לטעון אחרת, הוא לגמרי חלק מהאחוז העליון של האוכלוסייה", אמר ד"ר ג'יי אולשנסקי, שניהל את המחקר, לאתר פוליטיקו'. "האמת היא שזה יותר מהאחוז העליון, זה יותר כמו המאית העליונה של המאית העליונה".

שגרירת ארה"ב במאדים

בזירה הדמוקרטית ממשיכים לדבר על השיגעון המשעשע של מריאן ויליאמסון. הגורו הניו-אייג'ית, חסרת הניסיון הפוליטי, התפרסמה בעיקר בזכות נטייתה לדבר במושגים שמנותקים לחלוטין מהזירה בה היא מתחרה, כאשר לרוב היא פונה להגדרות רוחניות ולהצהרות דרמטיות.

והפעם בעלילות ויליאמסון, פורסמה באתר האינטרנט שלה התוכנית להקים את "מחלקת השלום", שתהיה אחראית על "המאמצים לבנות שלום ולהפחית אלימות" במערכת הפדרלית, ותקבל מושב במועצה האמריקאית לביטחון לאומי. אם טראמפ יזכה בקדנציה שנייה, מן הראוי שהוא יציע לוויליאמסון תפקיד בכיר בחיל החלל אולי שגרירת ארה"ב למאדים.

שם חדש לפוקהונטס

למשך כמה שבועות השנה, המחשבה שאליזבת' וורן תהיה מועמדת רצינית לנשיאות הייתה מצחיקה עד כדי גיחוך. היה זה בתקופה שטראמפ, שדרך חוש שישי כלשהו, תמיד יודע על איזה כפתור ללחוץ כדי להשיג תגובה מיריביו. הוא התחיל לקרוא לה "פוקהונטס" בכל הזדמנות אפשרית, כשהוא מלגלג על טענתה הקבועה שהיא באה משורשים אינדיאניים – טענה שסייעה לה להתקבל כמרצה באוניברסיטת הרווארד ואולי יותר חשוב, להכניס מרשם לספר מתכונים
מסורתיים.

במקום להתעלם ממנו, וורן צעדה לכיוון התהום כשעשתה בדיקת די-אן-איי כדי להוכיח את מורשתה. הבדיקה החזירה תוצאה עגומה – וורן היא בין 1/64 ל-1/1,024 אינדיאנית.

הטעות כבר נעשתה, אבל הסנאטורית ממסצ'וסטס התעקשה לעשות עוד אחת, ותקפה את טראמפ בחזרה, כאילו יש לה הוכחה שהיא דיברה אמת מאז ומעולם.

דעת הקהל לא הייתה איתה, בלשון המעטה, וקבוצות אינדיאניות, שלא ידועות בחיבה שלהן לרפובליקנים, הוציאו הודעות שגינו בחריפות את הניסיונות שלה "לנכס את תרבותם".

אז הזעם נשכח ברובו, וכעת וורן, כנראה בתחושה שהיא צריכה לשים את הסיפור מאחוריה באופן רשמי (ולקושש קולות כמובן), התנצלה סוף סוף ובאופן רשמי – אם מצומצם – בפני קהל של מאזינים אינדיאנים באייווה, כמה וכמה חודשים
אחרי שטענה שאין לה על מה להתנצל.

מי יודע, אולי יהיה לנו מזל וטראמפ יחליט לבחור לה שם אחר.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

חדשות ואקטואליה

השגריר באו"ם: "ישראל עומדת לצד העם האירוני"

Published

on

מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה השבוע לדיון בנושא המצב במזרח התיכון. שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון הפתיע בנאומו את הנוכחים בחדר כאשר החל לדבר בפרסית: "ישראל עומדת לצד העם האירני". דנון הציג לחברות המועצה את תמונתה של ניקטה אספנדני בת ה-14 שנהרגה בידי אנשי המשטר כאשר יצאה להפגין ברחובות בנובמבר האחרון. "לאחר הרצח הנורא, המשטר ניסה לטייח את המוות של ניקטה. בהתחלה פרסם שהיא מתה מסיבות אחרות ולאחר מכן הכריח את הוריה לומר שהיא מתה מהרעלה". דנון הוסיף: "לשכנינו הפרסים יש מורשת עשירה שהם צריכים להיות גאים בה. העם הפרסי הוביל את ההכרזה על זכויות אדם, סייע לביטול העבדות ונתן לאנשים את הזכות לבחור את דתם. מערכות המים, אלגברה, אנימציה, שחמט – כולן המצאות אירניות… זה אבסורד שעם שהמציא את זכויות האדם ופעל למען חופש דת נשלט בידי משטר שרומס את שתי הזכויות הללו. אסור לקהילה הבינלאומית לעמוד מהצד בזמן שהמשטר האיראני משתיק, כולא ומוציא להורג את תושביו".

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

מדוע נתניהו הפסיק לעבוד עם יועצי הקמפיין של טראמפ?

Published

on

קורי לבנדובסקי ודיוויד בויסי הובאו כדי לרענן את הצוות הוותיק של הליכוד, וגיבשו קמפיין חיובי ששם דגש על הישגיו של נתניהו. הם חזרו הביתה אחרי חודש

קורי לנדובסקי בשימוע בקונגרס, בשנה שעברה

ראש הממשלה בנימין נתניהו והליכוד הפסיקו לעבוד עם היועצים הפוליטיים שעבדו עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ושנועדו לקחת חלק בקמפיין המפלגה לבחירות הקרובות. "הארץ" מדווח כי בימים האחרונים החליטו בליכוד להפסיק את ההתקשרות עם זוג היועצים, קורי לבנדובסקי ודיוויד בויסי, לאחר עבודה של חודש. 

נתניהו שכר את שירותיהם של היועצים לאחר שהגיע למסקנה שהצוות שמלווה אותו זה תקופה ארוכה – טופז לוק, יונתן אוריך, עופר גולן ושרוליק איינהורן – זקוק לרענון. לבנדובסקי ובויסי ערכו כמה פגישות וגיבשו אסטרטגיה לקמפיין חיובי ששם דגש על הישגיו של ראש הממשלה, ללא "נגטיב" ועם הרבה עבודת שטח. בעקבות תום ההתקשרות בין הצדדים, היועצים חזרו לארה"ב.

לבנדובסקי ניהל חלק מהקמפיין של טראמפ לנשיאות, אך הוחלף בפול מנפורט קצת לפני הניצחון בפריימריז. הוא פעיל במפלגה הרפובליקנית בניו המפשייר, המשיך להיות מקורב לטראמפ ותומך נלהב שלו בתקשורת. בויסי הוא יועץ רפובליקאי ותיק, ששימש כסגן מנהל הקמפיין של טראמפ החל מספטמבר 2016. לנתניהו ממשיך לייעץ אהרון קליין, עיתונאי שעומד בראשות אתר החדשות הימני ברייטברט בישראל. קליין הפך בחודשים האחרונים למשפיע מאוד בסביבת ראש הממשלה. 

במקביל פורסם כי נתניהו מתכוון לנצל את בואם של כ–40 מנהיגים מרחבי העולם לפורום השואה העולמי שיתקיים ביום חמישי ביד ושם, כדי לגייס אותם למאבקה של ישראל בבית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג. נתניהו קורא להטיל סנקציות על בית הדין הבינלאומי. בראיון ברשת הטלוויזיה הנוצרית TBN, ששודר ביום שלישי במאות תחנות טלוויזיה בארה"ב, אמר נתניהו כי הוא מפציר בצופים "לדרוש פעולה קונקרטית, סנקציות, נגד בית הדין הבינלאומי, פקידיה, תובעיה, כולם". 

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

ממשל טראמפ מאפשר שינוי בהליך ויזה למומחים בארה"ב

Published

on

מעסיקים אמריקאים יוכלו לרשום מועמדים לקבלת ויזת H1B – אשרה להעסקת מומחים – להגרלה אלקטרונית בעלות של 10 דולר בלבד 

ממשל טראמפ יאפשר למעסיקים בארה"ב לרשום מועמדים לקבלת ויזת H1B – אשרה להעסקת מומחים – להגרלה אלקטרונית בעלות של 10 דולר בלבד. זאת לפני שיגישו עבורם את הבקשה המלאה, שעלותה אלפי דולרים. לפי ההליך החדש, רק בגין העובדים שנבחרו בהגרלה יידרש להגיש עתירה מלאה.

רשות האזרחות וההגירה של ארה"ב (USCIS) פירסמה בשבוע האחרון רפורמה בנוגע לאשרה במטרה לייעל את ההליך, להפחית ניירת ולאפשר חיסכון למעסיקים. מדובר באשרה שאותה ממלאים מעסיקים אמריקאיים המעוניינים להעסיק באופן זמני עובדים זרים במקצועות ייחודיים, בעלי ידע ייחודי ותואר ראשון לפחות או ניסיון תעסוקתי מקביל.

האשרה משמשת בשנים האחרונות בעיקר עובדי תעשיית ההייטק, שיכולים להגיע לעבוד בארה"ב לתקופה של עד שלוש שנים. המהלך מגיע אחרי זינוק של מאות אחוזים לאחרונה בדחיית בקשות של חברות אמריקאיות לאשרת מומחים כזו והקשחת התנאים לקבלתה, כחלק ממדיניות טראמפ "עובדים אמריקנים תחילה" המגבילה כניסה לשוק התעסוקה בארה"ב בעיקר בתחום ההייטק והרפואה.

על פי מחקר שערכה הקרן הלאומית למדיניות אמריקנית (NFAP), שניתחה את נתוני רשות ההגירה והאזרחות USCIS, בשנת 2015 עמד שיעור הסירוב לבקשות ראשוניות לוויזה מסוג H1B על 6%. במרץ השנה חלה קפיצה לרמה של 33%. מדובר בעלייה בשיעור של 450%. ההקשחה במדיניות באה לידי ביטוי בהכבדת הבדיקות על מבקשי האשרה וכפועל יוצא גם במספר הבקשות שנדחו.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות