fbpx
Connect with us

Featured

"ישראל חייבת להקצות משאבים להעמקת הזהות היהודית בארה"ב"

Published

on

אחרי שהרים את ביבי מהקרשים, הזניק את כחלון, חיבר בין גנץ ולפיד והרים לדרעי – השיל ישראל בכר את גלימת היועץ האסטרטגי הבכיר במסדרונות השלטון בירושלים לטובת משרת הקונסול הכללי החדש בלוס אנג'לס * לראשונה הוא מספר על חזונו לשימור הקשר עם נבחרי ציבור, הערכות שהוא שומע ומשמיע על הקהילה היהודית והישראלית, פרויקטים שהוא שואף לקדם לחיבור בין בני נוער, רופאים ושינשינים מכאן ומשם * וההתמודדות עם איומים ביטחוניים לא פוסקים מאז ה-7 באוקטובר * ראיון מיוחד ל"שבוע ישראלי"

ישראל בכר נולד בבית שאן וכבר בילדותו גילה עירנות למתרחש סביבו ברמה הלאומית. "אבי היה מאוד מעורב במה שקורה במדינה, לאו דווקא ברמה הפוליטית. הוא היה מחובר לחדשות ולאקטואליה ואני מניח שממנו פיתחתי את השאיפה לגלות מה קורה, בעיקר במסדרונות הגבוהים. היינו מאזינים בשבתות בקשב רב לתוכניות האקטואליה ברשת ב'",  הוא נזכר.  

לאחר שירות בגדוד 13 בגולני וטיול פוסט שחרור ראשון באמריקה הוא נרשם ללימודי כלכלה באוניברסיטת בר אילן ועשה הסבה לתואר בתקשורת ומדעי המדינה. "מצעירותי התעניינתי בפוליטיקה אמריקאית. ביציאות הביתה מהצבא היית קונה 'טיים מגזין' ומתעמק במאמרים שם", הוא מציין. הימים היו ראשית האינטרנט ובארץ לא היה מקום בו אפשר לרכוש ידע אמריקאי בייעוץ ושיווק פוליטי. 

בגיל 27 עבר בכר לניו יורק למטרת לימודי פוליטיקה וממשל באוניברסיטת פורדהם בניו יורק. שם גם הכיר את אשתו רחל, במקור מסן דייגו, ובעיר התפוח הגדול גם נולדה בתו הבכורה שרה, היום תלמידה בתיכון 'מאור' בלוס אנג'לס. בין לבין הוא חזר בתשובה ולאחר 7 שנים בארה"ב חזרה המשפחה לישראל והתמקמה במודיעין.

לאחר עבודה במשרד פרסום גדול בתל אביב החליט ישראל לממש את הידע שצבר בארה"ב ופתח משרד לייעוץ  בשם "בכר אסטרטגיה" אותו הוביל במשך 18 שנה, עד מינויו לתפקיד הנוכחי. לדבריו, המשרד ואנשיו ייעצו לרוב החברות הגדולות במשק, ובמקביל החלה הקריירה שלו כיועץ פוליטי מבוקש. "לא עסקנו ביחסי ציבור או כמכון סקרים; סיפקנו אסטרטגיה מבוססת מחקר, נתוני עומק, דברים מורכבים", הוא מסביר. 

בכר יכול לזקוף לזכותו מספר הישגים משמעותיים בקריירה כיועץ ואסטרטג פוליטי מיומן: הוא חבר כאסטרטג פוליטי לנפתלי בנט ואיילת שקד שעמדו בראש לשכת נתניהו לאחר שמנהיג הליכוד ב-2006 הובס ע"י אהוד אולמרט וקדימה ועמד בראש מפלגה עם 12 מנדטים בלבד בכנסת. בנט ושקד פרשו/הופרשו אבל בכר ניצב לצידו של מנהיג האופוזיציה כל הדרך עד שחזר לשלטון שלוש שנים אחר כך ב- 2009. "אני הייתי אחראי על הקאמבק המפורסם של ביבי, וגם זה שטווה את תיאוריית הגושים הפוליטיים בישראל שהתממשה מאז הלכה למעשה", הוא אומר.

מאז עבד וייעץ למפלגה של משה כחלון שהגיעה משום מקום וצברה 10 מנדטים; והיה בין הגורמים שהניעו את האיחוד בין בני גנץ ויאיר לפיד ויצירת מפלגת כחול לבן, לה ייעץ במשך שלוש מערכות בחירות. "האמת היא שכבר במערכת הבחירות ב-2022, הייתה לי הבטחה מבני גנץ שאם הוא יתמנה לראשות הממשלה הוא ימנה אותי לתפקיד הקונכ"ל בלוס אנג'לס". העניין שלו בתפקיד נבע מחוזקן והשפעתן של מדינות החוף המערבי, הכוללות את קליפורניה, נבאדה, אריזונה, יוטה, קולורדו, וואיומינג והוואי – שבע המדינות עליהן אחראית הקונסוליה הכללית כאן.

לאחר עוד קמפיין בחירות שייווקי מצליח, אשר הביא את ש"ס להישג של 11 מנדטים. מונה בכר לתפקיד הנחשק בלוס אנג'לס. "לא רבים כמוני מכירים את דרעי, ואני חושב שטוב שהוא נמצא עכשיו בקבינט המלחמה", הוא אומר. "ה-7 באוקטובר שינה את הציבוריות הישראלית ללא היכר. מדובר במנהיג שקול, ריאליסטי, עם המון ניסיון, ובעיקר – ממלכתי".

***

בכר ומשפחתו נחתו בבית המיועד למשכן הקונכ"לים בלב לוס אנג'לס ארבעה שבועות לפני ה-7 אוקטובר. "מאז אנחנו במוד מלחמה, יום ולילה, מתקשים להתפנות לדברים אחרים", הוא מגלה. 

מה הייתה המטרה העיקרית שהצבת לעצמך עם כניסתך לתפקיד?

"בראש ובראשונה הנושא הדיפלומטי – שימור הקשר עם נבחרי ציבור אמריקאיים, חברי קונגרס, סנאטורים ומושלים בכל שבע המדינות שבמרחב דרום מערב ארה"ב עליהן אחראית הקונסוליה. יש רבים מהם שהם תומכי ואוהדי ישראל אבל חשוב להסביר להם את הניואנסים, את הדקויות, את הפרטים שמהווים את המכלול של התמונה הגדולה. מאז אני כאן אני עוסק כמעט רק בזה. לכן גם המראתי לוושינגטון והשתתפתי בעצרת ההזדהות הגדולה עם ישראל. היה לי חשוב לראות ולפגוש את המשתתפים והייתי הקונסול הכללי היחיד שם. קיימתי לאחר מכן שיחות עם חברי הקונגרס הקליפורניים בלשכות שלהם בגבעת הקפיטול. מטבעי אני איש יוזם אשר רואה חשיבות עליונה במפגש אישי ובלתי אמצעי עם נבחרי ציבור כדי להסביר להם מה קורה באמת בשטח, דברים שהרבה אזרחים ישראלים יודעים אבל הם לא מודעים אליהם".

מה לגבי הקהילה היהודית/ישראלית?

"יהדות אמריקה, והקהילה השראלית בתוכה, עומדת בפני אתגרים גדולים. סיימתי עכשיו לקרוא מחקר עומק של פרופ' אבינעם רזניק מהאוניברסיטה העברית בירושלים, לפיו שיעור ההתבוללות בקרב יהודי ארה"ב הלא דתיים עומד על 70%. אתה יודע מה המספר אצל בני ישראלים? 90% בקרב ילדים של ישראלים שנולדו בארץ ושאינם שומרי מצוות. אלו נתונים קשים. 

"שיווק של זהות בארץ זרה זה לא תהליך פשוט. לכן כשהוזמנתי השבוע לפתיחת מתנ"ס ישראלי בוואלי שמחתי על ההזמנה והגעתי. בני הישראלים, וגם היהודים כאן, מתמודדים עם מציאות מאוד לא פשוטה. לכן אני סבור שמדינת ישראל חייבת להקצות תקציבים ומשאבים לשימור והעמקת הזהות היהודית בארה"ב, חייבים להסתכל קדימה לטווח הארוך".

זה לא נעשה כבר, באמצעות הסוכנות היהודית?

"כן אבל לא מספיק. אם זה היה תלוי בי הייתי מגדיל ומרחיב את פעילות השינשינים בבתי הספר, יש עליהם פידבקים מעולים, ואת הנציגויות שלנו בקמפוסים". 

אתה מודע לעלות האסטרונומית של חינוך יהודי כאן.

"בוודאי. ולכן לדעתי על מדינת ישראל לעזור ככל שניתן בתחום הזה. ביקרתי לאחרונה בבית ספר תיכון די-טולידו במערב הוואלי. לפניי דיבר תלמיד בשם אוריאל שהצהיר על כוונתו להתגייס לצה"ל בסוף הלימודים. בסוף הנאום שלי שאלתי מי מהמשתתפים חושב ללכת בדרכו של אוריאל. רק אחד מתוך המאה שהיו שם הרים את היד. ומדובר בבי"ס יהודי פרטי שעלות הלימודים בו היא 43 אלף דולר לשנה.

"המטרה שלנו, כמדינת ישראל, היא למצוא דרכים להעמקת הזהות היהודית ע"י מתן חינוך יהודי בר השגה. בשלוש השנים הקרובות זהו אחד התחומים שאני מעוניין להתמקד בהם ולבחון אם אפשר להזיז תהליכים בירוקרטים בדרך להשגת המשימה הזו".

להערכתך, כמה ישראלים ויהודים חיים בדרום קליפורניה?

"אני איש של דאטה, סטטיסטיקות ומספרים. לפני הגעתי ללוס אנג'לס שאלתי את השאלה הזו במשרד החוץ ובמשרד התפוצות בירושלים. לאף אחד אין נתונים מעודכנים, מבוססי דאטה.  בארץ מקובל להעריך את מספר הישראלים כאן ב-250-300 אלף נפש. לפי הפדרציה היהודית מדובר בפחות. המספר המקובל של הקהילה היהודית בדרום קליפורניה – בנפרד מהישראלים, הוא של חצי מיליון".

מה התחושה שלך לגבי הקהילה היהודית כאן מאז פרוץ המלחמה?

"ברמה התחושתית והפסיכולוגית – רובם ככולם רוצים להתכנס תחת האוהל האחד. כן, יש קבוצות כמו 'קול יהודי לשלום או 'אם לא עכשיו' שחברו לתנועות הפרו-פלסטיניות והאנטי ישראליות אבל מדובר במספרים זניחים.

"השתתפתי באחרונה בכנס של התנועה הרפורמית שנערך בפאלם ספרינגס, בהשתתפות ראש התנועה, הרב ריק ג'ייקובס. גיליתי מחויבות עצומה לישראל ולאזרחיה. שמעתי מעורבות ואכפתיות גדולה מרובם. הם טסים לארץ, מארגנים משלוחי ציוד, תורמים ומתנדבים. התחושה היא, אפילו בקרב הרפורמים, שחייבים לעשות הכל כדי לאפשר לישראל לשרוד – ולנצח. 

"המטרה שאני רואה לנגד עיניי היא חיזוק הקהילה עם עצמה. לפני 'תיקון עולם' אנחנו חייבים לחזק את השבט שלנו. להעמיק את החיבור לישראל, את העזרה לצה"ל, את המאבק באנטישמיות ואת החינוך היהודי בתפוצות".

מה לגבי הקשר עם הקהילה הנוצרית והלטינית?

"נאמתי לא מזמן יחד עם פסטור היבס בכנסיה גדולה בצ'ינו הילס. הגעתי עם ספר תנ"ך וציטטתי מתוך ספר עמוס, שבדיוק היה בהפטרת פרשת השבוע. 3000 איש היו באולם, עוד 500 חזו במסכי וידאו בחוץ ו-18 אלף חזו בנו אונליין. זה בהחלט תחום שאני מתכוון לקדם והעמיק בו.

"לגבי הלטינים, זהו פרויקט שמדובר עליו במשרד החוץ כבר 20 שנה, יודעים שברמה האסטרטגית חייבים לפתח קשרים עם הקהילה ההולכת וגדלה הזו. פגשתי חבר קונגרס היספני באריזונה שהזכיר לי – אתם הרי ארץ התנ"ך! גם המהפך הפרו-ישראלי שעבר הסנאטור ההיספני אלכס פאדייה שמייצג את קליפורניה הוא בחלקו תוצאה של עבודה דיפלומטית שקטה שלנו".

***

איך מתמודדים עם איומים על הקונסוליה, העובדים שלה, עליך ומשפחתך אישית?

"אנחנו כרגע מצויים תחת 'הגדרת איום גבוהה ביותר'. היו הפגנות שגררו ונדליזם מול בניין הקונסוליה אבל המשטרה המקומית חכמה מספיק כדי לאשר להם להפגין מולנו רק בשבת, כך שלא ממש הושפענו מכך. יש דמויות ספציפיות שזיהינו שמחוליות את אותן הפגנות בלוס אנג'לס ובניו יורק. מדובר בארגונים עם הרבה כסף והרבה אמצעים. התראיינתי אצל כריס גאלאגר בפריים טיים של פוקס ניוז והבהרתי לו: אלו שקורעים עכשיו דגלים ישראליים- יקרעו בשלב הבא את דגלי אמריקה. זה המוטיב ההסברתי שלנו.

"באופן אישי, משפחתי ואני צריכים להתרגל להיות מאובטחים 24/7. לרדת בבוקר להכין קפה ולצפות במאבטח מעבר לחלון מסיים את סריקת הבוקר שלו. נחייה עם זה".

מה ההתרשמות שלך מהפעילות של הקהילה היישראלית בלוס אנג'לס?

"אני כל כולי בעד חיזוק הקהילה הישראלית כאן. הייתי רוצה לראות מעורבות רבה יותר של ישראלים בעולמות הממשל המקומי והארצי. אסור להפקיר את הזירה הזו כי יהיו לכך השלכות לעתיד. אני שמח על הפעילויות של הארגונים היהודיים והישראלים במרחב. צריך לעזור לקהילה בחיבור לישראל הרשמית. אם זה ע"י מימון של משרד התפוצות במשלחות בני נוער לישראל, גדנ"ע ושגרירים צעירים או דיפלומטיה רפואית: רופאים מקומיים שעושים הכשרות לרופאים ישראלים בסידר סייני או שליחת רופאי פרזניק מכאן לעזרה זיהוי קורבנות בישראל. בהקשר זה אני מתכוון לקדם פרויקט של רופאים מהפריפרייה בארץ שיעברו כאן הכשרה מקצועית.

"בעיניי רוחי, כל שקל שמדינת ישראל תשקיע בקהילה הישראלית יניב רווח כפול. מדובר מבחינתי בהוצאה, לא השקעה. מעבר לכך הייתי מעוניין ליזום פרויקט שבו בני נוער מכאן ידברו אחת לשבוע עם המקבילים שלהם מישראל. כך הנער הישראלי יפתח איזהו סוג של אחריות כלפי העמית האמריקאי שלו וילמד הכיר אותו טוב יותר. זהו תהליך סוציולגי שחייבים להתחיל אותו. הטכנולוגיה קיימת, הנתונים ברורים ועכשיו צריך רק לחבר את הרצון הטוב.

"בתיכון טולידו, לדוגמה, גיליתי שהם עובדים בשיתוף פעולה עם מגמת הרובוטיקה של בית ספר תיכון 'דרכה' בדימונה. מדובר בקבוצה מאוד מוכשרת שזכתה בתחרויות בינלאומיות. זו דוגמה לשיתוף הפעולה שהייתי רוצה לראות קורם עור וגידים. 'ווין ווין' בכל פרמטר".

לסיכום, המסר שלך לקהילה הישראלית.

"בשתי מילים – תתארגנו ותשפיעו. יש כלל בשיווק: המיעוט המאורגן מביס את הרוב הלא מאורגן. הייתי רוצה לראות את חברי הקהילה והדורות הצעירים ממתמודדים על משרות מפתח ציבוריות או פוליטיות. כוחנו באחדותנו זה לא רק סלוגן. שנאת היהודים היא עתיקת יומין ושורשית והפלסטינים השכילו להציג את עצמם אחרי ה-7 באוקטובר כקורבן. קהילה מאוחדת ומפוקסת על המטרה תוכל לממש את הכלל שנוגע למיעוט המאורגן. לישראלים כאן יש המון כוח, והייתי רוצה לראות במהלך שירותי כאן את הרצון שלהם לתרום מעצמם ולהשפיע". 

Featured

סקר מטריד בארה"ב: רוב המצביעים הדמוקרטים מעדיפים נשיא שלא יתמוך בסיוע צבאי לישראל

Published

on

סקר שפרסמו ביום חמישי סוכנות הידיעות רויטרס ומכון הסקרים איפסוס מעלה נתונים מדאיגים ביותר מבחינת ישראל, ולפיהם רוב המצביעים הדמוקרטים מעדיפים כעת מועמד לנשיאות שאינו תומך בהעברת סיוע צבאי לישראל. לפי הסקר, שנערך לאורך שלושה ימים השבוע, 56% מהנשאלים שהזדהו כדמוקרטים אמרו כי תמיכה של מועמד בסיוע צבאי כזה תפחית את הסיכוי שיצביעו לו, ורק 40% אמרו כי תמיכה שכזו דווקא תגדיל את הסיכוי שיתנו לו את קולם.

נתוני הסקר החדש משתלבים במגמה מדאיגה ממילא מבחינת ישראל במחנה הדמוקרטי. בשנים האחרונות התחזק מאוד כוחו של הפרוגרסיבי הרדיקלי במפלגה, ודמויות קולניות ביותר כמו אלכסנדרייה אוקטבו קורטז ואילהאן עומר וחברת הקונגרס ממוצא פלסטיניי רשידה טאליב משכנעות המוני בוחרים דמוקרטים לדרוש מהממשל הדמוקרטי לעצור את הסיוע המסורתי של ארה"ב לישראל בשל ה"התעללות" שלה לכאורה בפלסטינים.

למרות הלחץ עליו מצד מחוקקים דמוקרטים ומצד נתח גדול מהמצביעים של מפלגתו, הנשיא ביידן ממשיך לתת אור ירוק לפעולה הישראלית בעזה. השבוע התקבלה תזכורת לסכנה הפוליטית הטמונה בכך מבחינתו, כשיותר מ-100 אלף מצביעים בפריימריז הרפובליקנים במדינת המפתח מישיגן בחרו באפשרות לא מחוייב" במקום להצביע לביידן, כדי להביע את מחאתם על תמיכתו בישראל.

לפי הסקר מהיום, שיעור הולך וגדל של הדמוקרטים, גם אם מדובר עדיין במיעוט, מטיל על ישראל את האשמה למלחמה בעזה – 23% מהדמוקרטים מאשימים את ממשלת ישראל, בניגוד ל-13% בנובמבר. 46% מהדמוקרטים אמרו שהם מאשימים את חמאס, ירידה מ-54% בנובמבר. רוב מוחץ מהדמוקרטים גם מצהיר כי הוא רוצה מועמד לנשיאות שיקרא להפסקת אש.

מהצד השני של המתרס הפוליטי, המצב כצפוי הפוך. כ-62% מהרפובליקנים שהשתתפו בסקר הצהירו כי הם מעדיפים מועמד לנשיאות שיתמוך בהעברת סיוע צבאי לישראל, בעוד 34% אמרו כי תמיכה בסיוע כזה תפחית את הסיכוי שיצביעו לו.

לפי הסקר של רויטרס, בין ביידן ליריבו הצפוי בבחירות דונלנד טראמפ יש שוויון בתמיכה בדעת הקהל, וכל אחד מהם זוכה לתמיכת 36% מהבוחרים – שיעור נמוך ביותר.  בארה"ב מוכרעות הבחירות בשטית האלקטורים, ובהיבט הזה מצבו של ביידן ממשיך להיות רע. לפי סקר שפרסמה היום רשת "בלומברג", טראמפ מוביל על ביידן בשבע מדינות מפתח שהנשיא חייב לנצח כמעט בכולן אם ברצונו לזכות בכהונה נוספת בנובמבר: טראמפ מוליך ביתרון של 9% בצפון קרוליינה, 6% באריזונה, ג'ורג'יה, פנסילבניה ונבאדה, 4% בוויסקונסין ו-2% במישיגן. אם אלה יהיו התוצאות בבחירות, פירוש הדבר יהיה תבוסה מהדהדת לביידן.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות