Connect with us

כללי

מדינה אחת לשני עמים

Published

on

לא, לא זאת שבין הים התיכון והירדן • מדובר בארצות הברית של אמריקה, השוקעת בפילוג סוציולוגי עמוק שמייצר בפועל שתי חברות שונות הפועלות בתודעה פוליטית-חברתית מנוגדת לחלוטין •One Nation divided under Trump

שהייה ממושכת לצורך עבודה בארה"ב המחישה ליובל בן שלום, דוקטורנט צעיר וכתב באתר זווית אחרת", את עומק הפילוג בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות. עבודה כמנחה קבוצת דיאלוג של בני נוער בתכנית ישראלית-פלשתינית-אמריקאית באזור שיקגו, חשפה אותו מטבע הדברים בעיקר לאמריקאים תומכי המפלגה הדמוקרטית. עם זאת, רמת התיעוב לנשיא טראמפ ולתומכיו הפתיעה אותו: "כן, מי שעוקב אחר השיח הפוליטי באמריקה, יכול לראות שישנו פילוג ניכר גם בלי לנסוע לשם. אלא שהמפגש עם אמריקאים, אנשי צוות התכנית ואחרים, הדגיש עד כמה אישי הסכסוך הפוליטי בארה"ב הפך להיות", הוא כותב.

הזוג שאירח אותו במהלך שהותו, הבעל במקור מנברסקה והאישה במקור מאלבמה, תיארו מצב בו אין להם יכולת לנהל שיח כלשהו עם בני משפחתם הרפובליקנים, שטופי מוח לדבריהם, על פוליטיקה; במשפחה יהודית אצלה אכל ארוחת שבת, נשמעה האמירה שתומך טראמפ המצוי הוא איש עליונות לבנה (white supremacy) ; חבר בצוות התכנית, צעיר בן 23, סיפר לו שאין במעגל חבריו ומכריו האישיים ולו תומך טראמפ אחד.

מרבית הדוברים דיברו בתיעוב, בבוז ובכאב על חלק ניכר מאזרחי ארצם. הם דיברו מדם לבם – הם באמת לא מבינים איך אדם סביר יכול לשקול להצביע לטראמפ. הדברים הללו הם מציירים תמונה מדאיגה – אמריקה בעידן טראמפ שוקעת בפילוג סוציולוגי עמוק, שמייצר בפועל שתי חברות שונות זו מזו, הפועלות בתודעה פוליטית-חברתית מנוגדת לחלוטין.

מה חלקו של הנשיא בכך? למען ההגינות, הפילוג היה קיים כאן לפניו. ההזדהות כדמוקרטים וכרפובליקנים הפכה לשאלה מרכזית בהגדרת "האני האמריקאי" קודם לכן, לרבות בשאלות של נישואים "בין מפלגתיים".

אולם, כותב בן שלום, הנשיא ואישיותו העלו את המאבק בין שני המחנות לפסים חדשים: טראמפ כה צעקני וגס בסגנונו ובאורחות חייו, ומצליח להכתיב סדר יום לוחמני בכל צעד ושעל וציוץ שלו, עד שלא ניתן לשבת על הגדר" לגביו. אתה איתו או נגדו במלוא מובן המילה: או שמדובר בגאון שמצליח בהפוך על הפוך לנצח את כל מי שעומד מולו, או שמדובר באדם בור ולא קומפטנטי, שצריך לקוות שארה"ב תשרוד את הכהונה, או את שתי הכהונות שלו, כנשיא.

החלוקה לשתי ציוויליזציות העולות על מסלול התנגשות אינה חריגה בהיסטוריה האמריקאית. ארה"ב שלפני מלחמת האזרחים התחלקה לשני מחנות סביב שאלת העבדות, שביטאה שבר סוציולוגי-פוליטי-כלכלי עמוק הרבה יותר: בעוד הצפון התבסס על הגירה ועל צמיחת התיעוש, הדרום ביסס את כלכלתו על מטעי הכותנה שעובדו על-ידי עבדים.

הוויכוחים סביב העבדות, ובעיקר סביב שאלת קבלתה/פסילתה בטריטוריות החדשות במערב ארה"ב של התקופה, פיצלו לבסוף את המערכת הפוליטית באופן כזה שרק מלחמת האזרחים "פתרה" את העניין (למען הדיוק ההיסטורי, בשנים שלפני מלחמת האזרחים ובמהלכה המפלגה הרפובליקנית הוקמה ופעלה כמפלגה שהתנגדה לעבדות, בעוד רבים במפלגה הדמוקרטית תמכו בה).

כמובן שיש הרבה הבדלים בין ארה"ב של אז ובין זו של היום: גיאוגרפית, אין פיצול ברור בין צפון לדרום, אלא בעיקר בין ערים שפזורות ברחבי ארה"ב לאזורי כפר במונחי ארה"ב). כמו כן, דיבור במונחים של "מלחמת אזרחים" הוא מוגזם, בהינתן הטכנולוגיה ההרסנית של היום וחוסר האלימות (היחסי) השורר במערב זה עשרות שנים. אולם, הדינמיקה של פיצול ציווליזציוני באמריקה מתרחשת גם היום, ובלבה עומד הנשיא הנוכחי.

טראמפ "מכריח" את הדמוקרטים לאמץ שיח שתומך דה-פקטו בגבולות פתוחים, כמשקל נגד למדיניות הפרדת המשפחות שלו בגבול (שבוטלה), והרטוריקה שלו כנגד פוליטיקאיות מהגרות – או בנות דור שני להגירה – כעומאר וטאליב; חושף את צביעותם של האוונגליסטים בבסיס הרפובליקני, שהטפותיהם לחיי משפחה טובים וישרים, גם בשדה הפוליטי, הוחלפו בתמיכה בלתי מסויגת בדונלד, שלכל הפחות אינו מהווה מודל טוב במישור זה.

הנשיא ה-45 של ארה"ב הופך כל קרע ושבר לגדול וצעקני יותר מתוקף אישיותו הלוחמנית. האופטימיים יגידו שמדובר בניעור הכרחי למערכת האמריקאית העבשה. הפסימיים יקבעו שמעבר למדיניות זו או אחרת של טראמפ, הוא עשוי להוביל את ארה"ב לפיצוץ פוליטי-חברתי.

הקיצוניים והגזענים האולטרא-שמרניים מימין והשמאלנים הרדיקליים חברי "אנתיפה" משמאל ימשיכו לייצר כותרות וליצור מחאות אלימות ככל שיתקרב מועד הבחירות, בנובמבר 2020. ואם טראמפ ייבחר לכהונה נוספת, מה שנראה בהחלט סביר בשלב זה בהתחשב בחולשת המועמדים הדמוקרטים הניצבים נגדו – הדיבורים על מלחמת אזרחים יחזרו להלום כאן עם תופים ומצילות.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

החלטה מקוממת ומחפירה: איגוד המורים בלוס אנג’לס הביע תמיכה ב-BDS וקרא להפסיק את הסיוע האמריקאי לישראל

Published

on

איגוד המורים בלוס אנג'לס (UTLA) יצביע ב"בית הנבחרים“ בספטמבר, במטרה לקרוא לממשלת ארה"ב להפסיק כל סיוע למדינת ישראל, או כמו שהם קוראים לנו ״מדינת אפרטייד״, ולאשר את קמפיין החרם, סילוק והסנקציות כנגד ישראל, או כמו שאנחנו מכירים קמפיין ה-BDS.

"UTLA מביע את הזדהותו עם העם הפלסטיני וקוראת לישראל להפסיק את הפצצת עזה ולעצור את עקירת שייח‘ ג'ראח", נכתב בהחלטה.

UTLA הוא איגוד המורים השני בגודלו בארה"ב, המורכב משמונה אזורים, שלושה מהם הצביעו להגיש את ההחלטה לגוף קבלת ההחלטות של בית הנבחרים המונה 250 חברים.

"אנו מתאבלים על אובדנו של כל ילד חף מפשע שנתפס בעיצומו של הסכסוך הזה. אנו מצטערים על הרס בתי הספר משני הצדדים ועל הצורך להמיר את מקומות הלימוד למקלטי חירום ולבתים עבור אנשים שנעקרו מביתם", נכתב בהצהרת המזרח תיכון של האיגוד, זאת תוך שהם מצדיקים את דאגתם בשל ההתלקחות האלימה שחלה בישראל במהלך מבצע שומר חומות. 

"מאז שנת 2005 למעלה מ-170 ארגונים פלסטיניים של החברה האזרחית, כולל איגודי החינוך, עיצבו את התנועה לסיום האפרטהייד בדרום אפריקה – ביקשו מהקהילה הבינלאומית להצטרף למערכה לחרם, להתפטר ולקרוא לסנקציות נגד ישראל", הוסיף ארגון UTLA.

UTLA אמרו כי יש להם "אחריות מיוחדת לעמוד בסולידריות עם העם הפלסטיני", מכיוון ש-3.8 מיליארד דולר מכספי המיסים מגיעים לישראל מדי שנה, ובכך משתמשים ישירות בכספי המס שלנו למימון אפרטהייד ופשעי מלחמה.“

הליגה נגד השמצה (ADL) הגיבה להצהרה המקוממת כל כך של UTLA במכתב שהביע את דאגתה לגבי ההחלטה ו"ההשקפה החד-צדדית ביותר שלה על הסכסוך בין ישראל לחמאס“. לדברי הארגון, הצהרה זו יכולה לבודד את תומכי היהודים וישראל בקרב תלמידיה והצוותים, כמו גם יש להשפיע על הלך הרוח בקמפוסים השונים. 

עוד הוסיפו בתגובתם, ADL ציינו כי עקב העלייה העולמית, כמו גם בארה“ב, בהתקפות האנטישמיות בחודש האחרון בעקבות הסכסוך הישראלי-פלסטיני, הם מלאי "תקווה שמנהיגים וארגונים חינוכיים האחראיים על חינוך כל הילדים בקהילת בתי הספר הציבוריים שלנו לא ינקטו עמדה כזו שעלולה לפלג.“.

הפדרציה היהודית בלוס אנג'לס גם כן גינתה את פעולות UTLA, ופרסמה בטוויטר כי "זה לא ראוי ובלתי מקובל ש-UTLA יקדם עמדה חד צדדית בנושא גיאו-פוליטי מורכב שכך כך רחוק מהחינוך הציבורי שניתן בבתי הספר שלנו בקרב מורינו, תלמידינו ומשפחותיהם.“

הפדרציה הזהירה כי החלטה כזו תרחיק חברים ותלמידים יהודים מבתי הספר בלוס אנג'לס ותגרום להם להרגיש לא בטוחים.

"יותר מתמיד, זה לא בסדר שאף חלק מ-UTLA ינקוט עמדה בנושא שיגרום נזק אישי, יציף שנאה וירחיק כל כך הרבה אנשים", צייצה הפדרציה. בנוסף, הפדרציה דאגה להודות למורים שסירבו לקחת חלק בהצעה המחפירה הזו.

UTLA הגיב לטענה שהם מעודדים אנטישמיות בקרב בדור הצעיר והוסיף כי הם ”נגד גזענות, סקסיזם, אנטישמיות, שנאת זרים, הומופוביה, איסלאמופוביה ודיכוי בכל צורה שהיא. אנו עומדים נגד שנאה אנטי-יהודית ואלימות כאחד. ושנאה ואלימות נגד ערבים בכל מקום בו הם מתרחשים, ואנחנו מגנים את ההתקפות האחרונות על העם היהודי בלוס אנג'לס." 

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות