מבחן אמריקני: בחירות האמצע במדינה שאולי תקבע את תוצאות המרוץ לנשיאות 2020 - שבוע ישראלי
Connect with us

חדשות ואקטואליה

מבחן אמריקני: בחירות האמצע במדינה שאולי תקבע את תוצאות המרוץ לנשיאות 2020

Published

on

פלורידה מפתיעה בכל מערכת בחירות, ובבחירות האמצע המתח גבוה • הסקרים חוזים לדמוקרטים ניצחון במרוץ למושלות – שבו נאמנו של ברני סנדרס מתמודד מול מועמד פרו־ישראלי • מנגד, הם גם ניבאו שקלינטון תנצח ב־2016, כך שהכל פתוח עד הרגע האחרון

מאת: בועז ביסמוט, פלורידה // ישראל היום

הוליווד היא בירת הסרטים של ארה"ב, אבל אם רוצים להפיק מותחן טוב עדיף להגיע לפלורידה, במיוחד בתקופת בחירות.

פלורידה היא המדינה המתנדנדת בה"א הידיעה. תשאלו את ברק אובאמה בבחירות 2012, את המושל היוצא ריק סקוט ואת הנשיא המכהן דונלד טראמפ, שניצחו כאן בהפרש של אחוז אחד. תשאלו גם את סגן הנשיא לשעבר אל גור, שהתכונן כל חייו לנשיאות רק כדי להפסיד לג'ורג' וו. בוש בשנת 2000 בגלל הפרש של כ־500 קולות. 500 קולות! לא מן הנמנע שהמשפט האלמותי Too Close to Call יופיע השבוע שעות על גבי שעות, אולי אפילו ימים, על גבי מסכי הטלוויזיה שלנו – כשברקע המפה של פלורידה, כמובן. במדינה שהפכה לקופסת ההפתעות של כמעט כל מערכת בחירות, כל קול קובע.

אם אוהיו היא סמן כללי של מגמות ההצבעה, פלורידה היא אמריקה 2.0: נדמה שכל הקרבות בוושינגטון משכפלים את עצמם במדינה הזאת, שאמנם שייכת לדרום מבחינה גיאוגרפית, אך מבחינה תרבותית־כלכלית־גילית היא חצויה בדיוק כמו אמריקה הגדולה. בניגוד לאוהיו, מדינה של המערב התיכון, על מרחביה הגדולים והרוגע היחסי, בפלורידה זורמת אנרגיה של קמפיין ארצי לנשיאות.

וגם השנה היא מצטיירת כרכבת הרים אחת גדולה, בעיקר בגלל המרוצים המסקרנים. המרוץ הססגוני ביותר הוא למושלות: ראש העיר בבירה טלהסי, אנדרו גילום האפרו־אמריקני, מתמודד על משרת המושל וכבר נתפס ככוכב עולה במפלגה הדמוקרטית. הוא רץ נגד חבר בית הנבחרים לשעבר רון דה־סנטיס, אדם בעל רקורד פרו־ישראלי מרשים שפעל ללא לאות להעברת השגרירות האמריקנית לירושלים. המרוץ לסנאט יצרי לא פחות: הסנאטור הדמוקרטי המכהן ביל נלסון מגן על כיסאו מול המושל הנוכחי ריק סקוט, שרוצה להחליפו בסנאט.

גם אם הסקרים מנבאים לדמוקרטים סבירות גבוהה יותר לניצחון בשני המרוצים, הסוקרים משדרים הכל חוץ מביטחון אחרי הקריסה שלהם בבחירות 2016. סקרים שונים מצביעים על הפרש של נקודה או שתיים לטובת הדמוקרטים – וזה למעשה שוויון סטטיסטי. איך זה ייתכן? הרי התקשורת האמריקנית הממסדית והמגוונת כל כך (…) הבטיחה לנו "גל כחול" לנוכח המיאוס מטראמפ שהתפשט בארה"ב (…). אין ספק שאחרי הנהירה הגדולה של הדמוקרטים לקלפיות בבחירות המוקדמות, כעת הגיע תורם של הרפובליקנים לבוא להצביע.

גם במדינות דוגמת נבדה, מיזורי, אריזונה ואינדיאנה יש לנו מרוצים צמודים. באריזונה מתקיים דרבי הנשיםעל מושב בסנאט בין טייסת הקרב הראשונה שטסה בפעילות מבצעית בשירות ארה"ב, מרת'ה מקסאלי הרפובליקנית, לבין יריבתה הדמוקרטית, קירסטן סינמה, שמכהנת בבית הנבחרים. לשתיהן הסקרים מנבאים 46 אחוזי תמיכה.

תולשים שלטים

בספרייה הציבורית של מיאמי בצפון העיר נרשמו שלשום תורים ארוכים, בעקבות ההצבעה המוקדמת. ראיתי שם מצביעים נלהבים; שלטים של ריק סקוט ורון דה־סנטיס, המועמדים הרפובליקנים לסנאט ולמושלות, דווקא לא ראיתי. גם ליד הקלפי של האלנדל, מול בית העירייה, לא מצאתי כרזות שלהם. "פשוט מורידים אותן", אומר לי סגן יו"ר הפרלמנט הישראלי של מיאמי, פיני דגן. הוא מתקשה להבין מדוע יהודי ארה"ב מצביעים לדמוקרטים, ואף חושש כי פעולה זו תשפיע על תוצאות הבחירות. הוא מדגיש כי ההשפעה של תרומות ומעורבות היהודים במדינה המיוחדת הזאת – מבורכת ככל שתהיה – היא בעייתית עבור ישראל. "ב־95 אחוזים מהמקרים, מדובר ביהודים שתומכים בדמוקרטים".

דגן (82), חתן פרס ביטחון ישראל, מוטרד מאוד. "יש חוסר רצון של היהודים לקבל את תוצאות הבחירות של 2016", הוא אומר, "הם משדרים לטראמפ מסר: אתה לא הנשיא שלנו, כי אנחנו ליברלים, תומכי הילארי קלינטון. לא מובנת לי הנאמנות המיסטית שלהם למפלגה הדמוקרטית. הסבא וסבתא שלהם תמכו ברווזוולט הדמוקרטי, אבל דברים השתנו באמריקה, ובגדול. היום הרפובליקנים הם הידידים הגדולים שלנו".

פיני לא מבין את איל ההון היהודי וראש עיריית ניו יורק לשעבר, מייקל בלומברג, שמשקיע הון כדי לעזור לדמוקרטים בפלורידה: "מדובר באיש יקר אוהב ישראל, אבל הצטרף למחנה אנטי־טראמפ. הוא הביא את אנדרו גילום, סוציאליסט וחניך של ברני סנדרס, לבית כנסת ליברלי, אבל לא מדובר בפרו־ישראלי. רחוק מזה". יריבו של גילום, רון דה-סנטיס, הוא אוהד ישראל מושבע, שכיהן שלוש קדנציות בבית הנבחרים ותמך בישראל באופן בלתי מסויג. הוא אף תומך בהכרה ברמת הגולן כטריטוריה ישראלית.

בין פלורידה למדינת ישראל שוררים יחסים מיוחדים במינם. פלורידה היתה בין המדינות הראשונות בארה"ב שחוקקו חוק נגד תנועת ה־BDS. לאחרונה הועלתה הצעת חוק מחמירה הרבה יותר מזו הקיימת, והיא נמצאה בהליכי אישור מתקדמים. גילום אמנם תומך פומבית בהצרת צעדי ה־BDS, אך המפלגה הדמוקרטית כבר מזמן מוחזקת בידי תומכי סנדרס הסוציאליסט ושאר השמאל הרדיקלי. אם גילום רוצה להתקדם הלאה במפלגה (להיות מועמדה לבחירות לנשיאות, למשל), ייתכן מאוד שבתור המושל יביא למפנה ביחסי פלורידה־ישראל.

אני מבקר בעיר אבנטורה, פרבר של מיאמי שבו מתגוררים ישראלים רבים, ושממנו נשלחו מעטפות הנפץ לבכירים במפלגה הדמוקרטית. לבעלים של אחת המעדניות המקומיות, Mo's Bagel & Deli, קוראים פול קרוז, יהודי שמעיד על עצמו בגאווה כי הוא "תומך בכל מועמד דמוקרטי או רפובליקני שתומך בישראל. בכלל, אני מאמין באחדות, והייתי רוצה לראות קהילה יהודית מאוחדת יותר באהדתה לישראל".

איך אתה מסביר שהקול היהודי הוא לטובת הדמוקרטים?

"היהודים בעד צדק חברתי, ולכן נושאים היקרים ללב הדמוקרטים, דוגמת הפלות, זכויות לקהילת הלהט"ב, מאבק נגד התחממות כדור הארץ ופתיחת הגבולות למהגרים – הפכו לנושאים מרכזיים באג׳נדה של הקהילה היהודית. רק אחרי כל אלה חושבים על ישראל. אין לי בעיה עם תיקון עולם, אבל לא על חשבון ישראל".

פיני סבור כי הטבח הנוראי בפיטסבורג ומשלוח מעטפות הנפץ עלולים להטות את הכף לטובת הדמוקרטים בבחירות. "מגוחך להאשים את טראמפ בדברים האלה", הוא קובע, "לא היה נשיא שהעניק לישראל כל כך הרבה בעל כך מעט זמן". וקרוז מוסיף: "אני לא אוהב את טראמפ כאדם, אבל אני מכיר בכך שעשה דברים נפלאים לטובת ישראל והוא אף הבין שמה שטוב לישראל, טוב לאמריקה".

קרוז, יליד ונצואלה, אירח את דה־סנטיס במסעדה שלו לפני שבועיים לקצת בייגל ונקניקים. רבים מהיהודים לא אהבו זאת, ואף תקפו את קרוז ברשת. הדמוקרטים, כמו הליברלים באמריקה, רחוקים מאוד מפתיחות. קרוז פועל היום לטובת מועמד רפובליקני, אבל סייע גם בעבר לדמוקרטים – העיקר שהמועמד יהיה בעד ישראל. גילום, לשיטתו, מיישר קו עם סורוס וברני סנדרס, וזה מדאיג אותו. גילום עתיד להעלות את המסים ב־40 אחוזים, מהלך שעלול להשפיע על כלכלת פלורידה הפורחת (3 אחוזי אבטלה). בכלל, הכלכלה היא הגיבורה האמיתית של הקמפיין הזה: כשני שלישים מהאמריקנים חושבים שהיא במצב מצוין או טוב – נתון שלא הופיע בסקרים כמעט 20 שנה. דגן אומר לי שמדובר בתוצאות ישירות של הורדת המיסים הדרסטית של הנשיא טראמפ. הוא חושש שהמומנטום הזה ייעצר אם הדמוקרטים יזכו בבית הנבחרים בוושינגטון, כפי שהסקרים חוזים. דגן אינו היחיד שחושב כך, ולכן סביר להניח שגם רבים מאלו שמצהירים על תמיכתם בדמוקרטים – בסוף יצביעו לרפובליקנים. הם יעשו זאת מסיבה אחת בלבד: הכלכלה של טראמפ – ההישג הכי גדול וחוצה מגזרים שלו בשנתיים האחרונות.

בחירות קדם־2020

אין מנוס מלדבר גם על הקובנים בפלורידה. ביקרתי אתמול בשכונת הוואנה הקטנה במיאמי; ליתר דיוק, במרכז הפוליטי של הקהילה הקובנית – מסעדת ורסאיי, שאליה מגיע כל פוליטיקאי בעיצומו של קמפיין. לידי שתה קפה ברני, איש מכירות חביב שהגיע לקובה לפני 56 שנים. כיצד הקובנים יצביעו בבחירות היום? "אני לא בטוח שזו הצבעה הומוגנית", אומר לי ברני, "צריך לחלק את הקהילה הקובנית לשלושה חלקים: יש אנשים כמוני, שהגיעו לפני יותר מ־50 שנה והם שמרנים מאוד, שלא אהבו את ההחלטה של אובאמה לחדש הקשר עם קובה – כי שום דבר לא השתנה. מלבדם, יש כאלה שבאו בשנות ה־80 לכאן מסיבות פוליטיות וכלכליות, וכאן כבר מתחיל השינוי. ויש מי ששייכים לקטגוריות השלישית. הם הגיעו בשנות ה־90, רק בגלל הכלכלה, והם הצטרפו לדמוקרטים".

האם הקהילה הקובנית חשה הזדהות עם גל המהגרים ממרכז אמריקה שמבקש להיכנס לארה"ב?

"אני ואנשים כמוני חשים הזדהות עם ארה״ב בסיפור הזה". הוא מוכיח לי: המהגרים אינם מקשה אחת, וכמותם גם הבוחרים ההיספנים.

אם להסיק מההצבעה המוקדמת שנערכה בשבועות האחרונים, אכן אפשר להעריך שידם של הרפובליקנים על העליונה, שכן במחוזות הרפובליקניים נרשמו שיעורי הצבעה אדירים. במקומות מסוימים (כולל בפלורידה) דיווחו על מחסור בפתקי הצבעה.

אם הרפובליקנים יצליחו לשמור על שני בתי הקונגרס, יוכל טראמפ להמשיך וליהנות ממומנטום רב־עוצמה. אבל רוב הסיכויים הם שלראשונה מאז 1982, מפלגה אחת תתחזק בסנאט בבחירות האמצע  (הרפובליקנים), ומפלגה אחת תתחזק בבית הנבחרים (הדמוקרטים, שצפויים אף לקבל רוב).

בליץ של הרגע האחרון

טראמפ, שהפך ביודעין את הבחירות האלו לבחירות קדם־2020 ולא בחירות אמצע, יודע שהכל סובב סביבו. הוא שולט בשיח הציבורי – והוא מתכוון לנצל זאת. גם אם הסיכויים להציל את בית הנבחרים מידי הדמוקרטים לא גדולים – בטווח הארוך, העם אוהב נשיא פעלתן, שנלחם על האמת שלו. לכן בימים האחרונים הוא בעיצומו של "בליץ" שמעטים זוכרים שביצע נשיא כלשהו בבחירות אמצע. בימים האחרונים ביקר טראמפ במיזורי, בפלורידה, במערב וירג'יניה, בטנסי ועוד היד נטויה. הטראמפיזם חי וקיים, השאלה היא אם באותה רמה שזכורה לנו משנת 2016. המודלים של אז לא רלוונטיים, וטראמפ מקווה להוכיח זאת גם הפעם.

דבר אחד בטוח: את כל תומכי טראמפ שפגשתי השבוע באמריקה לא תראו בטלוויזיה. זה לא מבטיח ניצחון הערב, אבל זה בהחלט מראה שאמריקה היא לא שחור־לבן אלא אדום־כחול.

חדשות ואקטואליה

מאות מתושבי הדרום חסמו את צומת עזריאלי בתל אביב; "דורשים שקט לילדינו"

תושבי עוטף עזה מוחים על הפסקת האש מול חמאס, לאחר יומיים שבהם נורו כ-460 רקטות לעבר ישראל • "הפכנו למדינה שארגון טרור מכתיב לה את השגרה ואנחנו לא מוכנים לזה, באנו לעצור את השגרה גם בתל אביב" • "דורשים מהממשלה שקט לטווח הארוך ושינוי בגישה"

הפגנת תושבי הדרום בתל אביב

מאת: אבי כהןדניאל, רוט-אבנרי ,ניקי גוטמן // ישראל היום

מאות מתושבי הדרום חוסמים את צומת עזריאלי בתל אביב כמחאה על המציאות הביטחונית הקשה בה נאלצים לחיות תושבי עוטף עזה. בהסלמה החמורה ביותר מאז מבצע 'צוק איתן', נורו לשטח ישראל במשך יומיים כ-460 רקטות, מתוכן כ-360 שנפלו בשטח הארץ. המפגינים התחילו לצעוד לכיוון נתיבי איילון, ובמידה ולא יעצרו השוטרים הודיעו להם שההפגנה תהיה בלתי חוקית והם יאלצו לעצור אותם.

בעקבות ההפגנה, נחסמו הרחובות המובילים לצומת עזריאלי. רחוב קפלן נחסם מרחוב אבן גבירול עד לדרך מנחם בגין. דרך מנחם בגין נחסמה לצפון ולדרום והתנועה מופנית לשיקוע. רחוב גבעת התחמושת נחסם מרחוב יגאל אלון עד לדרך בגין והעליות למחלף השלום בנתיבי איילון מצפון ומדרום נחסמו.

למפגינים מהדרום הצטרפו גם עוברי אורח שעברו באזור. המפגינים נושאים שלטים בין השאר "תנו לגדול בשקט ", "לו הייתי מרכז הארץ אז מצבי היה אחר", "ובלילות בלילות עולות החששות" .בין המפגינים גם חברי הכנסת חיים ילין מטעם יש עתיד, תושב עוטף עזה. ילין הציג את הדרכון שלו ואמר, "אנחנו תושבי מדינת ישראל, אבל אנחנו תושבי מדינה אחרת. 500 טילים זה לא שינה לאף אחד כלום". משה פייגלין מתנועת 'זהות' הגיע למקום, אך ספג צעקות מצד המפגינים שאמרו שהוא לא שייך למקום ורק הגיע להסית.

"יותר מחצי שנה אנחנו טוענים שאנחנו אזרחים סוג ב', הממשלה משחקת בחיים של האזרחים שלה ולא מאפשרת להם עתיד שקט ובטוח" נמסר ממטה המחאה. שני הפטל יו"ר הנהגת ההורים בנופי בשור וממארגנות ההפגנה, הסבירה כי מטות המחאה התאחדו על מנת שההפגנה תהיה גדולה ורבת משתתפים. "באנו לבקש שיתנו לילדים שלנו לגדול בשקט. חשוב לחדד שכל אלימות, שריפת צמיגים או קריאות להפלת הממשלה אינן קשורות אלינו. אנחנו דורשים שיהיה לנו שקט ויציבות".

אלי לוי (45) שהגיע עם משפחתו להפגנה אמר ל"ישראל היום" כי "נמאס לנו מאיך שהממשלה 'מטפלת' בנו תושבי העוטף. האמירה של צחי הנגבי היום (על כך שיש דין שונה לת"א ועוטף עזה) היא אמירה אומללה ומטומטמת. אם נעצור את המרכז בתל אביב, אולי יתחילו קצת לראות אותנו. אנחנו לא סוג ב' לעומת תושבי תל אביב".

בשבועות האחרונים תושבי העוטף ארגנו מחאות שונות, והבהירו שאינם מתכוונים להפסיק עד שלא יזכו לחיות בשקט כמו כל התושבים במדינה. דביר סאסי משדרות שהגיע להפגנה: "חשוב לנו להמשיך להפגין כי עכשיו זה הזמן שלנו, אנחנו יודעים שעכשיו כל העם רואה מה קורה וראינו מה הם חושבים עלינו בקבינט ובממשלה. אנחנו מדינה ומולנו יש ארגון טרור שמכתיב לנו את השגרה ואנחנו לא מוכנים לזה. אנחנו הולכים לעצור בתל אביב את השגרה".

שלושה אוטובוסים יצאו מהמועצה האזורית אשכול להפגנה בתל אביב, בהם גם נוער המועצה. שקד רוזנצוויג בת ה-16 מקיבוץ צאלים הסביר את הנחיצות של קיום ההפגנה בתל אביב: "כמו שאמר צחי הנגבי היום, אנחנו אזרחים סוג ד' שלא באמת מתחשבים בנו עד שזה מגיע לתל אביב. כביש 232 עם כל הכבוד לכמות המשאיות שנוסעות עליו זה לא איילון, וזה יעשה יותר בלגן אם נחסום את איילון. אנחנו דורשים מהממשלה שקט לטווח הארוך, דורשים שינוי בגישה ושיתנו לנו תשובות. אחרי שירו עלינו כמעט 500 רקטות ביומיים, אי אפשר שיכפו עלינו הפסקת אש. החמאס קובע מתי הם יורים, מתי יש הפסקת אש, ואנחנו דורשים תשובות מהממשלה שלנו".

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

"זה כמו לקחת כפית ולנסות לרוקן את האוקיינוס"

Published

on

דודו זר על מאמצי הכיבוי בגל השריפות החמור ביותר בתולדות קליפורניה – יוסי (ג'ו) אוסטרובסקי: "קים קרדשיאן וקניה ווסט עזרו להציל את השכונה שלנו"  –  דיקלה סופר: "הצלחנו להגיע ברגל לבית וגילינו שהוא ניצל בנס. כל בתי השכנים נשרפו, זה פשוט מחזה לא יאומן״ –  ישראלים ששרדו את התופת מספרים

זה מה שנשאר מקמפ היהודי הס קרמר במאליבו

מאת: כתבי "שבוע ישראלי"

רוחות עזות ויבשות המשיכו ללבות את האש בשתי שריפות הענק הקטלניות שהשתוללו השבוע בקליפורניה. השריף של מחוז ביוט שבצפון המדינה, קורי הונאה, אמר כי 228 בני אדם עדיין מוגדרים נעדרים שם. מספר הנספים בשריפות הגיע בתחילת השבוע ל-48. כשמצרפים את שתי השריפות זו לזו, האש משתוללת כעת לפחות ב-1,040 קמ"ר בקליפורניה. בשלב זה, רשויות הכיבוי טרם קבעו את סיבת פרוץ האש. עם זאת, חברת "פסיפיק גז וחשמל" הודיעה כי חוותה תקלה בקו חשמלי בסמוך למוקד השריפות 15 דקות לפני התפרצות האש.

בשריפה המשתוללת בצפון קליפורניה, למרגלות רכס סיירה נבדה, נשרפו כליל כבר יותר מ-6,700 בתי מגורים ובתי עסק. העיירה פרדייס, שבה התגוררו כ-27 אלף איש, היא היישוב שנפגע קשה מכול: מספר ההרוגים בעיירה עומד על 31 יותר מהשריפה בגריפית' פארק בלוס אנג'לס ב-1933 שהייתה השריפה הקטלנית בתולדות קליפורניה. הרוחות העזות והחמות שליבו את האש נמשכות ויותר מ-4,500 כבאים נאבקים בשריפה זו.

שריפת הענק השנייה, בדרום קליפורניה, הרסה מאות בתים ומבנים, ושליטה הושגה רק ב-15% ממנה. הרשויות נאלצו להורות לרבע מיליון איש במחוזות ונטורה ולוס אנג'לס ובעיירות ווסט לייק וילג', אוק פארק, סאוזנט אוקס, קלבאסס, הידן הילס ומאליבו להתפנות מבתיהם, כולל בחוף מאליבו, בה נהרגו שני בני אדם.

בית הספר ע"ש אילן רמון, השבוע. מגייסים תרומות בגו-פאנד מי

מפקד שירותי הכיבוי של מחוז לוס אנג'לס דריל אוסבי העריך כי הרוחות ימשיכו לנשב בחוזקה. "את הבתים שלכם אפשר לבנות מחדש, אבל בחיים שלכם לא תוכלו לזכות שוב", הזהיר את התושבים. חלק מהאלפים שפונו מבתיהם קיבלו ביום שני אישור לשוב לבתיהם, והרשויות פתחו לתנועה את הכביש המהיר U.S. 101, העובר דרך אזור השריפות במחוז לוס אנג'לס ובמחוז ונטורה.

מושל קליפורניה ג'רי בראון ביקש מנשיא ארה"ב דונלד טראמפ להכריז על אסון חמור במדינה כדי להרחיב את הסיוע לה ולעזור לתושבים להשתקם. בציוצים שפרסם בסוף השבוע תקף טראמפ את הרשויות בקליפורניה, שבראשה עומד כעת מושל דמוקרט, וטען כי ניהול כלכלי כושל הוא שאפשר לשריפות להתפשט כך מבלי שימוגרו קודם לכן. איגוד הכבאים הקליפורני דרש מהנשיא טראמפ להתנצל וטען כי הוא מערב פוליטיקה וחיי אדם. גם כוכבים הוליוודיים, בהם לאונרדו דיקפריו ופטרישה ארקט, מחו על הציוצים של טראמפ.

שניים מהתושבים שהתפנו ממאליבו הם הישראלים דלית ואילן הרגיל, שעברו להתגורר בעיר החוף היוקרתית לפני כשנה וחצי. השניים גרים בפוינט דיום, מהאזורים המבוקשים והיפים במאליבו, והשקיעו כסף רב בשיפוץ ביתם. יום אחרי שהתפנו ביקש אילן לדעת מה עלה בגורל הבית אבל כוחות ההצלה והמשטרה חסמו את לחלוטין את הגישה לאזור. אילן עלה על הסירה שלו, ויחד עם כמה שכנים, בהם הבמאי דמיאן שאזל שביים את "לה לה לנד", הפליג הביתה… "הם נסעו דרך הים כי המשטרה לא הניחה לאיש להיכנס לאזור", סיפרה דלית. "כשאילן הגיע לרחוב שלנו הוא מצא את כל הרחוב שרוף למעט הבית שלנו. זה נס. האש פשוט שינתה כיוון והמשיכה הלאה, לרחוב הבא".

ליאת צייגר מילר, ישראלית שגרה בקלבאסאס, תיארה את העשן הכבד שאופף את אזור מגוריה. "הבית עדיין קיים אבל אני לא יודעת כמה זמן נחזיק פה מעמד. העשן בבית מאוד מאוד כבד ואנחנו עם מסכות. היינו תקועים מול שידורי החדשות בגלל הירי ההמוני שהיה במועדון לפני יומיים, ובמקביל גם שמענו דיווחים מעטים על השריפה ולרגע לא חשבנו שזה יגיע לממדים כאלה", סיפרה. "קמנו בשש בבוקר ולא היה חשמל ולא אינטרנט, יצאנו מהבית וראינו ענן של עשן שנראה כמו פצצת אטום. אי אפשר לנשום את האוויר בחוץ, לא ראינו כלום בגלל העשן. ברגע שראינו את השכנים אורזים ובורחים, החלטנו גם לברוח וכבר מיום חמישי אנחנו מחוץ לבית, אצל חברים".

הבית של דיקלה ואלקן בלייק-מאליבו. השגחה משמיים

דודו זר, לשעבר כוכב תוכנית הילדים "פרפר נחמד", המתגורר בחמש שנים האחרונות בקליפורניה, סיפר ל-ynet כי ביתו של בנו ובתיהם של קרובי משפחתו עלו בלהבות. "זה נראה כמו סרטי אימה, יש שריפות שנראות כאילו נלקחו מתוך סרט, זה הדבר הכי איום שאפשר לחוש בחיים. כמו מפלצת אש נוראית. אני מסתכל לאופק ורואה בראשי הגבעות להבות ענקיות ועשן שמיתמר לגבהים של פצצת אטום. נשרפו כאן עיירות שלמות, לא בית כאן ובית שם. העיר פרדייס, הדומה בגודלה לפתח תקווה, נשרפה עד היסוד". בני משפחתו של זר התארחו אצלו בסוף השבוע לאחר שנדרשו להתפנות, ובנו מתארח בבית מלון על חשבון חברת הביטוח. על מאמצי הכיבוי סיפר: "אני לא מאמין שמאמצי הכיבוי יסתיימו בקרוב. גם עכשיו מרגישים את ריח השריפות. כשאני רואה את הכבאים באזור זה כמו לקחת כפית ולנסות לרוקן את האוקיינוס. האדם לא יכול לכבות את השריפה הזאת".

לורן בטיט, ישראלית בת 25 שמתגוררת עם בן זוגה בניוברי פארק, סיפרה כי כשהשריפה החלה להתפשט קיבלו היא ותושבי השכונה הודעה לטלפונים על פינוי מיידי. "היתה אזעקה שמופעלת בטלפונים ואמרו לכולם לקחת את הכל ולהתפנות", שיחזרה בטיט. "אחרי כמה שעות הגיעו רכבים של מכבי אש ומשטרה לשכונה. אנחנו לא ידענו על השריפה ועידכנו אותנו רק ביום שישי ב-03:00 לפנות בוקר שצריך להתפנות מיד. בהתחלה היתה פאניקה גדולה. יצאנו מהבית והתחלנו לנסוע. חלק מהכבישים הראשיים באזור נסגרו, והיינו צריכים למצוא דרכים חלופיות. אחרי כמה שעות של המתנה התחלנו לחפש מלון אבל כולם היו מלאים בתושבים מפונים. אנחנו אצל חברים ושוקלים לנסות לחזור לאזור. כרגע אין לנו מושג מה המצב של הבית".

אלי טנא, מבעלי חברת הנד"לן "פיק סנצ'ורי 21 בוודלנד הילס, ורעייתו מתגוררים גם הם השבוע במלון. בשכונה שלהם, מאונטיין וויו הסמוכה לקלאבסס, הבית שלהם שרד אולם בתים רבים של השכנים עלו בלהבות.

ביום שני השבוע אלי כבר היה בעבודה: "החיים ממשיכים, גם כשהמציאות עולה על כל דמיון", הוא אומר. להערכתו, בטווח הקצר ייוצר מחסור בנכסי נדל"ן בלוס אנג'לס, במיוחד בחלק המערבי שלה שנפגע קשה בשריפות. מצד שני, הוא מדגיש, לוס אנג'לס זו עיר גדולה מאוד ואנשים שחשבו לרכוש בית באזורים הללו יחשבו פעמיים אם לעשות זאת". גם כך אומר טנא, ישנה האטה בשוק בעקבות עליית הריבית. מה שבטוח, לדעתו: השריפות האחרונות יתנו זריקת מרץ נוספת לתעשיית הקונסטרקשן בלוס אנג'לס, שהישראלים כידוע מושקעים בה בגדול.

מפונה נוסף הוא בעל המשרד לחקירות פרטיות והסופר מוטי שפירא: "נשארנו כמה שאפשר בבית עד שהצטרכנו להתפנות", מספר שפירא על הפינוי מביתו בקלאבסס. עזבנו בשיירה של 12 מכוניות ובדרך ראינו מטוס סופר-טאנקר ענק ששפך על האזור עשרות גאלונים וכנראה הציל לנו את השכונה".

יוסי (ג'ו) אוסטרובסקי, בעלי חברת "דלתה היי-טק" בצ'סטוורת' המשרתת את תעשיית הארו-דיינמיק, מתגורר בשכונת הידן הילס, בסמוך לכוכבים כמו הזמר דרייק ובני הזוג קים קרדשיאן וקניה ווסט. "השכונה שלנו ניצלה בנס", הוא מספר, "האש ליחכה בשוליים אבל הכבאים ומטוסי המים מנעו את התפשטותה". אוסטרובסקי גם אישר את הדיווח באתר TMZ לפיו בני הזוג קרשיאן-ווסט לא הסתפקו בשירותי כיבוי האש המקומיים, וברגע האמת החליט לשכור צוות פרטי של לוחמי אש, שחפרו באחוזתם ששוויה מוערך ב60 מיליון דולר תעלות בכדי לחסום את הלהבות, תוך שימוש בזרנוקי מים אדירים. השכנים הסבירו כי "מיקום ביתם של השניים, שנמצא סמוך לאיזור מיוער, יכול היה לגרום לאפקט דומינו שיכלה גם את הבתים הסמוכים. הצוות ששכרו לא רק הציל את ביתם שלהם, אלא גם את כל השכונה, וכולם מודים להם על זה".

דיקלה סופר ואלקן נינארי מתגוררים בבית בשכונת לייק מאליבו, בין ה-101 והאוקיאנוס הפאסיפי. הצלחנו להגיע ברגל לבית וגילינו שהוא ניצל בנס", סיפרה דיקלה בתחילת השבוע. "כל הבתים השכנים לנו נשרפו. זה פשוט מחזה לא יאומן. נוסעים או הולכים ברגל וכל מה שרואים זה ארובות של בתים ועציצי חימר ששרדו. כל השאר שרוף. איך זה שדווקא הבית שלנו ניצל? השגחה משמיים אולי".

למזלם של דיקלה ואלקן, יש בבעלותם בית נוסף בוודלנד הילס אותו השכירו, ולכן הנחיתה שלהם הייתה רכה משל אחרים. "קיבלנו כל סוף השבוע מלא הצעות להתארח בבתים. זה ממש מחמם את הלב. הקהילה שלנו מתגייסת תמיד בשעת צרה", היא אומרת. ביום שני היא ואלקן התקשו לחזור לעבודה. "קמנו בבוקר והבנו שעולם לא כמנהגו נוהג. אספנו חבר'ה ישראלים ונסענו לקוסטקו, מילאנו את המכוניות בכל טוב, הכנו סנדביצ'ים וחילקנו אותם במרכזי הפינוי באזור מערב הוואלי ואגורה ובתחנות מכבי האש. זה נראה לנו הדבר הכי נכון לעשותו בעיצומה של הטרגדיה ששינתה את חייהם של כל כך הרבה אנשים".

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

עזה: אלפים יצאו לחגוג ברחובות את "הניצחון על הכיבוש"

Published

on

ההחלטה על הפסקת האש הוציאה את תושבי עזה לחגוג את "ניצחון העם הפלשתיני" • דובר חמאס: "הבאנו את הכיבוש למצב שהוא התחנן להפסקת אש"

מאת: דניאל סיריוטי // ישראל היום

בעקבות כניסתה לתוקף של הפסקת האש בין ישראל לחמאס, כ-3000 תושבי עזה יצאו הערב (שלישי) לרחובות לחגוג את ״ניצחון העם הפלשתיני״. דובר חמאס איסמעיל רדואן אמר: ״הבאנו את הכיבוש למצב שהוא התחנן להגיע להפסקת אש״.

בכלי התקשורת במצרים דווח כי הנשיא א-סיסי התערב באופן אישי במגעים להגיע לרגיעה, והעביר מסר לראש הממשלה נתניהו באמצעות ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל – לא לצאת למבצע נרחב בעזה ולאפשר את מיצוי המגעים.

החגיגות בעזה מגיעות לאחר האישור הרשמי שיצא מישראל, לפיו יש הסכמה להפסקת אש, למרות מתקפת הרקטות החמורה ביותר מאז "צוק איתן". ההודעה מגיעה לאחר ישיבת קבינט מתוחה שנערכה היום ונמשכה שעות ארוכות, במהלכה דנו השרים בדרכים כיצד יש להעניש את חמאס באופן קשה, אך מבלי להידרדר למלחמה מלאה.

ההערכה היא כי נתניהו מעוניין להימנע ממבצע גדול ברצועה בגלל המצב המתוח בצפון. הקבינט הנחה את צה"ל "להמשיך בפעולות ככל שיידרש", אולם גורם מדיני אישר: הוחלט לפעול על פי העיקרון של "שקט ייענה בשקט".

המשך לקרוא

אירועים קרובים

נוב
16
ו
17:57 השבת אצל יניב!!
השבת אצל יניב!!
נוב 16 @ 17:57 – 18:57
השבת אצל יניב!!
השבת אצל יניב" מזמינה אותכם לארוחת שבת באווירה ישראלית עם מלא יהודים מכל רחבי העולם. שירים, הכרויות, הפתעות ועוד. מוזמנים לבדוק בדף הפייסבוק השבת אצל יניב, או ליצור קשר בטל': 877-969-1932. שבת שלום!
22:00 Tiesto @ Academy
Tiesto @ Academy
נוב 16 @ 22:00 – 23:00
Tiesto @ Academy
Doors open at 10pm. 21 & over. About this Event Friday, November 16th Insomniac presents Tiesto Dress code strictly enforced. No sandals or flip-flops. No shorts, baggy jeans or tank tops with sleeveless shirts. Tennis[...]
נוב
17
ש
19:00 Taste Buds Hummus & Hashish Night @ Rita House
Taste Buds Hummus & Hashish Night @ Rita House
נוב 17 @ 19:00 – 22:30
Taste Buds  Hummus & Hashish Night @ Rita House
Hummus & Hashish is coming back by popular demand! We're going to focus on our favorite Mediterranean dish & feature Hummus creations by 5 different chefs. Each guest will receive a mini Hummus dish from each chef, and[...]
20:00 מופע מוזיקה ושירה בינלאומי בוואל... @ וואלי בית שלום
מופע מוזיקה ושירה בינלאומי בוואל... @ וואלי בית שלום
נוב 17 @ 20:00 – 23:00
מופע מוזיקה ושירה בינלאומי בוואלי בית שלום @ וואלי בית שלום
הזמר הבינלאומי יבגני שפובלוב, המוכר לכולנו בעיקר מאז הופעתו המשותפת והנפלאה דואט" עם שלומית אהרון, מארח את האומנים המפורסמים אלכסנדר גונקו – טנור, אולנה גליטסקה – פסנתר וסוזנה פורטסקי – מצו סופרן, בערב שכולו מוסיקה[...]

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות