Connect with us

חדשות ואקטואליה

מבחן אמריקני: בחירות האמצע במדינה שאולי תקבע את תוצאות המרוץ לנשיאות 2020

Published

on

פלורידה מפתיעה בכל מערכת בחירות, ובבחירות האמצע המתח גבוה • הסקרים חוזים לדמוקרטים ניצחון במרוץ למושלות – שבו נאמנו של ברני סנדרס מתמודד מול מועמד פרו־ישראלי • מנגד, הם גם ניבאו שקלינטון תנצח ב־2016, כך שהכל פתוח עד הרגע האחרון

מאת: בועז ביסמוט, פלורידה // ישראל היום

הוליווד היא בירת הסרטים של ארה"ב, אבל אם רוצים להפיק מותחן טוב עדיף להגיע לפלורידה, במיוחד בתקופת בחירות.

פלורידה היא המדינה המתנדנדת בה"א הידיעה. תשאלו את ברק אובאמה בבחירות 2012, את המושל היוצא ריק סקוט ואת הנשיא המכהן דונלד טראמפ, שניצחו כאן בהפרש של אחוז אחד. תשאלו גם את סגן הנשיא לשעבר אל גור, שהתכונן כל חייו לנשיאות רק כדי להפסיד לג'ורג' וו. בוש בשנת 2000 בגלל הפרש של כ־500 קולות. 500 קולות! לא מן הנמנע שהמשפט האלמותי Too Close to Call יופיע השבוע שעות על גבי שעות, אולי אפילו ימים, על גבי מסכי הטלוויזיה שלנו – כשברקע המפה של פלורידה, כמובן. במדינה שהפכה לקופסת ההפתעות של כמעט כל מערכת בחירות, כל קול קובע.

אם אוהיו היא סמן כללי של מגמות ההצבעה, פלורידה היא אמריקה 2.0: נדמה שכל הקרבות בוושינגטון משכפלים את עצמם במדינה הזאת, שאמנם שייכת לדרום מבחינה גיאוגרפית, אך מבחינה תרבותית־כלכלית־גילית היא חצויה בדיוק כמו אמריקה הגדולה. בניגוד לאוהיו, מדינה של המערב התיכון, על מרחביה הגדולים והרוגע היחסי, בפלורידה זורמת אנרגיה של קמפיין ארצי לנשיאות.

וגם השנה היא מצטיירת כרכבת הרים אחת גדולה, בעיקר בגלל המרוצים המסקרנים. המרוץ הססגוני ביותר הוא למושלות: ראש העיר בבירה טלהסי, אנדרו גילום האפרו־אמריקני, מתמודד על משרת המושל וכבר נתפס ככוכב עולה במפלגה הדמוקרטית. הוא רץ נגד חבר בית הנבחרים לשעבר רון דה־סנטיס, אדם בעל רקורד פרו־ישראלי מרשים שפעל ללא לאות להעברת השגרירות האמריקנית לירושלים. המרוץ לסנאט יצרי לא פחות: הסנאטור הדמוקרטי המכהן ביל נלסון מגן על כיסאו מול המושל הנוכחי ריק סקוט, שרוצה להחליפו בסנאט.

גם אם הסקרים מנבאים לדמוקרטים סבירות גבוהה יותר לניצחון בשני המרוצים, הסוקרים משדרים הכל חוץ מביטחון אחרי הקריסה שלהם בבחירות 2016. סקרים שונים מצביעים על הפרש של נקודה או שתיים לטובת הדמוקרטים – וזה למעשה שוויון סטטיסטי. איך זה ייתכן? הרי התקשורת האמריקנית הממסדית והמגוונת כל כך (…) הבטיחה לנו "גל כחול" לנוכח המיאוס מטראמפ שהתפשט בארה"ב (…). אין ספק שאחרי הנהירה הגדולה של הדמוקרטים לקלפיות בבחירות המוקדמות, כעת הגיע תורם של הרפובליקנים לבוא להצביע.

גם במדינות דוגמת נבדה, מיזורי, אריזונה ואינדיאנה יש לנו מרוצים צמודים. באריזונה מתקיים דרבי הנשיםעל מושב בסנאט בין טייסת הקרב הראשונה שטסה בפעילות מבצעית בשירות ארה"ב, מרת'ה מקסאלי הרפובליקנית, לבין יריבתה הדמוקרטית, קירסטן סינמה, שמכהנת בבית הנבחרים. לשתיהן הסקרים מנבאים 46 אחוזי תמיכה.

תולשים שלטים

בספרייה הציבורית של מיאמי בצפון העיר נרשמו שלשום תורים ארוכים, בעקבות ההצבעה המוקדמת. ראיתי שם מצביעים נלהבים; שלטים של ריק סקוט ורון דה־סנטיס, המועמדים הרפובליקנים לסנאט ולמושלות, דווקא לא ראיתי. גם ליד הקלפי של האלנדל, מול בית העירייה, לא מצאתי כרזות שלהם. "פשוט מורידים אותן", אומר לי סגן יו"ר הפרלמנט הישראלי של מיאמי, פיני דגן. הוא מתקשה להבין מדוע יהודי ארה"ב מצביעים לדמוקרטים, ואף חושש כי פעולה זו תשפיע על תוצאות הבחירות. הוא מדגיש כי ההשפעה של תרומות ומעורבות היהודים במדינה המיוחדת הזאת – מבורכת ככל שתהיה – היא בעייתית עבור ישראל. "ב־95 אחוזים מהמקרים, מדובר ביהודים שתומכים בדמוקרטים".

דגן (82), חתן פרס ביטחון ישראל, מוטרד מאוד. "יש חוסר רצון של היהודים לקבל את תוצאות הבחירות של 2016", הוא אומר, "הם משדרים לטראמפ מסר: אתה לא הנשיא שלנו, כי אנחנו ליברלים, תומכי הילארי קלינטון. לא מובנת לי הנאמנות המיסטית שלהם למפלגה הדמוקרטית. הסבא וסבתא שלהם תמכו ברווזוולט הדמוקרטי, אבל דברים השתנו באמריקה, ובגדול. היום הרפובליקנים הם הידידים הגדולים שלנו".

פיני לא מבין את איל ההון היהודי וראש עיריית ניו יורק לשעבר, מייקל בלומברג, שמשקיע הון כדי לעזור לדמוקרטים בפלורידה: "מדובר באיש יקר אוהב ישראל, אבל הצטרף למחנה אנטי־טראמפ. הוא הביא את אנדרו גילום, סוציאליסט וחניך של ברני סנדרס, לבית כנסת ליברלי, אבל לא מדובר בפרו־ישראלי. רחוק מזה". יריבו של גילום, רון דה-סנטיס, הוא אוהד ישראל מושבע, שכיהן שלוש קדנציות בבית הנבחרים ותמך בישראל באופן בלתי מסויג. הוא אף תומך בהכרה ברמת הגולן כטריטוריה ישראלית.

בין פלורידה למדינת ישראל שוררים יחסים מיוחדים במינם. פלורידה היתה בין המדינות הראשונות בארה"ב שחוקקו חוק נגד תנועת ה־BDS. לאחרונה הועלתה הצעת חוק מחמירה הרבה יותר מזו הקיימת, והיא נמצאה בהליכי אישור מתקדמים. גילום אמנם תומך פומבית בהצרת צעדי ה־BDS, אך המפלגה הדמוקרטית כבר מזמן מוחזקת בידי תומכי סנדרס הסוציאליסט ושאר השמאל הרדיקלי. אם גילום רוצה להתקדם הלאה במפלגה (להיות מועמדה לבחירות לנשיאות, למשל), ייתכן מאוד שבתור המושל יביא למפנה ביחסי פלורידה־ישראל.

אני מבקר בעיר אבנטורה, פרבר של מיאמי שבו מתגוררים ישראלים רבים, ושממנו נשלחו מעטפות הנפץ לבכירים במפלגה הדמוקרטית. לבעלים של אחת המעדניות המקומיות, Mo's Bagel & Deli, קוראים פול קרוז, יהודי שמעיד על עצמו בגאווה כי הוא "תומך בכל מועמד דמוקרטי או רפובליקני שתומך בישראל. בכלל, אני מאמין באחדות, והייתי רוצה לראות קהילה יהודית מאוחדת יותר באהדתה לישראל".

איך אתה מסביר שהקול היהודי הוא לטובת הדמוקרטים?

"היהודים בעד צדק חברתי, ולכן נושאים היקרים ללב הדמוקרטים, דוגמת הפלות, זכויות לקהילת הלהט"ב, מאבק נגד התחממות כדור הארץ ופתיחת הגבולות למהגרים – הפכו לנושאים מרכזיים באג׳נדה של הקהילה היהודית. רק אחרי כל אלה חושבים על ישראל. אין לי בעיה עם תיקון עולם, אבל לא על חשבון ישראל".

פיני סבור כי הטבח הנוראי בפיטסבורג ומשלוח מעטפות הנפץ עלולים להטות את הכף לטובת הדמוקרטים בבחירות. "מגוחך להאשים את טראמפ בדברים האלה", הוא קובע, "לא היה נשיא שהעניק לישראל כל כך הרבה בעל כך מעט זמן". וקרוז מוסיף: "אני לא אוהב את טראמפ כאדם, אבל אני מכיר בכך שעשה דברים נפלאים לטובת ישראל והוא אף הבין שמה שטוב לישראל, טוב לאמריקה".

קרוז, יליד ונצואלה, אירח את דה־סנטיס במסעדה שלו לפני שבועיים לקצת בייגל ונקניקים. רבים מהיהודים לא אהבו זאת, ואף תקפו את קרוז ברשת. הדמוקרטים, כמו הליברלים באמריקה, רחוקים מאוד מפתיחות. קרוז פועל היום לטובת מועמד רפובליקני, אבל סייע גם בעבר לדמוקרטים – העיקר שהמועמד יהיה בעד ישראל. גילום, לשיטתו, מיישר קו עם סורוס וברני סנדרס, וזה מדאיג אותו. גילום עתיד להעלות את המסים ב־40 אחוזים, מהלך שעלול להשפיע על כלכלת פלורידה הפורחת (3 אחוזי אבטלה). בכלל, הכלכלה היא הגיבורה האמיתית של הקמפיין הזה: כשני שלישים מהאמריקנים חושבים שהיא במצב מצוין או טוב – נתון שלא הופיע בסקרים כמעט 20 שנה. דגן אומר לי שמדובר בתוצאות ישירות של הורדת המיסים הדרסטית של הנשיא טראמפ. הוא חושש שהמומנטום הזה ייעצר אם הדמוקרטים יזכו בבית הנבחרים בוושינגטון, כפי שהסקרים חוזים. דגן אינו היחיד שחושב כך, ולכן סביר להניח שגם רבים מאלו שמצהירים על תמיכתם בדמוקרטים – בסוף יצביעו לרפובליקנים. הם יעשו זאת מסיבה אחת בלבד: הכלכלה של טראמפ – ההישג הכי גדול וחוצה מגזרים שלו בשנתיים האחרונות.

בחירות קדם־2020

אין מנוס מלדבר גם על הקובנים בפלורידה. ביקרתי אתמול בשכונת הוואנה הקטנה במיאמי; ליתר דיוק, במרכז הפוליטי של הקהילה הקובנית – מסעדת ורסאיי, שאליה מגיע כל פוליטיקאי בעיצומו של קמפיין. לידי שתה קפה ברני, איש מכירות חביב שהגיע לקובה לפני 56 שנים. כיצד הקובנים יצביעו בבחירות היום? "אני לא בטוח שזו הצבעה הומוגנית", אומר לי ברני, "צריך לחלק את הקהילה הקובנית לשלושה חלקים: יש אנשים כמוני, שהגיעו לפני יותר מ־50 שנה והם שמרנים מאוד, שלא אהבו את ההחלטה של אובאמה לחדש הקשר עם קובה – כי שום דבר לא השתנה. מלבדם, יש כאלה שבאו בשנות ה־80 לכאן מסיבות פוליטיות וכלכליות, וכאן כבר מתחיל השינוי. ויש מי ששייכים לקטגוריות השלישית. הם הגיעו בשנות ה־90, רק בגלל הכלכלה, והם הצטרפו לדמוקרטים".

האם הקהילה הקובנית חשה הזדהות עם גל המהגרים ממרכז אמריקה שמבקש להיכנס לארה"ב?

"אני ואנשים כמוני חשים הזדהות עם ארה״ב בסיפור הזה". הוא מוכיח לי: המהגרים אינם מקשה אחת, וכמותם גם הבוחרים ההיספנים.

אם להסיק מההצבעה המוקדמת שנערכה בשבועות האחרונים, אכן אפשר להעריך שידם של הרפובליקנים על העליונה, שכן במחוזות הרפובליקניים נרשמו שיעורי הצבעה אדירים. במקומות מסוימים (כולל בפלורידה) דיווחו על מחסור בפתקי הצבעה.

אם הרפובליקנים יצליחו לשמור על שני בתי הקונגרס, יוכל טראמפ להמשיך וליהנות ממומנטום רב־עוצמה. אבל רוב הסיכויים הם שלראשונה מאז 1982, מפלגה אחת תתחזק בסנאט בבחירות האמצע  (הרפובליקנים), ומפלגה אחת תתחזק בבית הנבחרים (הדמוקרטים, שצפויים אף לקבל רוב).

בליץ של הרגע האחרון

טראמפ, שהפך ביודעין את הבחירות האלו לבחירות קדם־2020 ולא בחירות אמצע, יודע שהכל סובב סביבו. הוא שולט בשיח הציבורי – והוא מתכוון לנצל זאת. גם אם הסיכויים להציל את בית הנבחרים מידי הדמוקרטים לא גדולים – בטווח הארוך, העם אוהב נשיא פעלתן, שנלחם על האמת שלו. לכן בימים האחרונים הוא בעיצומו של "בליץ" שמעטים זוכרים שביצע נשיא כלשהו בבחירות אמצע. בימים האחרונים ביקר טראמפ במיזורי, בפלורידה, במערב וירג'יניה, בטנסי ועוד היד נטויה. הטראמפיזם חי וקיים, השאלה היא אם באותה רמה שזכורה לנו משנת 2016. המודלים של אז לא רלוונטיים, וטראמפ מקווה להוכיח זאת גם הפעם.

דבר אחד בטוח: את כל תומכי טראמפ שפגשתי השבוע באמריקה לא תראו בטלוויזיה. זה לא מבטיח ניצחון הערב, אבל זה בהחלט מראה שאמריקה היא לא שחור־לבן אלא אדום־כחול.

חדשות ואקטואליה

ניצחנו!

Published

on

מהפך? לא ממש, אבל הפתעות ואכזבות רבות
מימין ומשמאל • בחירות 2019- פרשנות

שני המתמודדים הראשיים בבחירות לכנסת ה-21, רה"מ בנימין נתניהו והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, הכריזו על ניצחון ביום שלישי בערב, לאחר שמדגמי הבחירות הצביעו על מירוץ צמוד בין מפלגותיהם עם נטייה לעבר גוש הימין. הדבר יכול היה לשמש היטב את הפיליטונאי המנוח אפרים קישון אם לא היה מדובר בעתידה של מדינת היהודים. אבל עוד לפני סיום ספירת הקולות אפשר לומר שקמפיין שתיית המנדטים של הליכוד וכחול לבן הצליח מעל למצופה. למעשה ראש הממשלה נתניהו קרוב להגשים את חזון 40 המנדטים שלו, מיוני בשנה שעברה. במקביל, גם יאיר לפיד הצליח להזניק את כחול לבן על חשבון מפלגת העבודה, ורשם הישג עצום לגוש המרכז שמאל אחרי דשדוש עקבי ועשור באופוזיציה.

דמיון רב קיים בין הערב הזה וליל הבחירות 2009. ראש מפלגת קדימה דאז ציפי לבני מיהרה להכריז: "ניצחנו", בזמן שנתניהו תפר ממשלה מתחת לאפה. גם הפעם, עשור אחרי, לפיד וגנץ חגגו בזמן שנתניהו כבר סיכם את הקמת הממשלה עם שלוש מתוך שש השותפות העתידיות שלו. למעשה, אחרי ניצחון המפלגות הגדולות, ישראל חזרה לשאלת הגושים ובכל המדגמים גוש הימין ניצח את השמאל בפער גדול. חברי המפלגות הערביות, כפי שהבהיר גנץ לא פעם, אינם חברי קואליציה אופציונליים.
נתניהו רשם הישג נוסף, לאחר שהצליח לשתות כל קול, אך עדיין לא למוטט לחלוטין את גוש הימין ואת המפלגות הקטנות. כמו שאמר השבוע אחד מיועציו: נשתה אותם עד גבול אחוז החסימה, הם לא צריכים עודפים". אמר, וביצע. ההישג הזה תלוי כמובן בתוצאות האמת שצפויות להתברר בימים הקרובים, ובשאלה האם מפלגת הימין החדש של נפתלי בנט ואיילת שקד עוברת את אחוז החסימה, או לא.

את ההתרסקות הגדולה רשמו במטה הימין החדש. המפלגה שציפתה לקבל עשרה מנדטים צנחה לשפל שלא חזתה, ובמקום את תיקי המשפטים והביטחון ייאלצו שקד ובנט להסתפק בפירורים, אם בכלל. גם משה פייגלין ומפלגת "זהות", שעל פי כל התחזיות היה צפוי לעבור את אחוז החסימה, לא עבר אותו על פי שניים מהמדגמים. הפתעה נוספת נרשמה בקרב המפלגות של אביגדור ליברמן ומשה כחלון שהצליחו לשרוד את משתה המנדטים של נתניהו, ולזכות ככל הנראה בקדנציה נוספת.

אז מהפך? לא ממש, אבל הפתעות ואכזבות רבות מימין ומשמאל. מפלגת העבודה התרסקה לשפל שחזו לה הסקרים עקב הצלחת גנץ לפיד, ואילו מרצ הצליחה די במפתיע לעבור את אחוז החסימה. הפיצול במפלגות הערביות גבה את קורבנה של בל"ד, שנכון ליום שלישי השבוע מחק מחצית מכוחה של הרשימה הערבית
המשותפת בבחירות הקודמות.

מלאכת הרכבת הממשלה תחל בימים הקרובים ונשיא המדינה יקבל את ראשי המפלגות לאחר שאלה ידעו בוודאות מה יקבלו בתמורה לתמיכתם בראש הממשלה המיועד. נתניהו יידרש ללהטט בין 6 מפלגות קטנטנות אך רעבות מאוד ואיכשהו גם להשאיר כמה תיקים לשרים שלו מבית. במסגרת סחר הסוסים הקואליציוני יהיה לנשיא המדינה, ראובן ריבלין, תפקיד חשוב ואף אחד לא צריך להתפלא אם מפלגנץ והליכוד-נתניהו יסגרו בסופו של דבר דיל על ממשלת אחדות.

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

מועמד דמוקרטי בכיר לנשיאות: "נתניהו גזען"

Published

on

בטו או'רורק מאל פאסו, טקסס, מתח ביקורת על רה"מ בעקבות הצהרתו כי יפעל לסיפוח הגדה המערבית • טראמפ: בבחירות "יהיה צמוד, ביבי וגנץ אנשים טובים"

בטו או'רורק בעצרת באוניברסיטת איווה, השבוע

שני מועמדים דמוקרטים לנשיאות ארה"ב תקפו השבוע את ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו על רקע הצהרתו כי יפעל לספח שטחים ביהודה ושומרון אם ינצח בבחירות. חבר הקונגרס לשעבר בטו או'רורק, שנחשב בין המועמדים המובילים בהתמודדות הפנים-מפלגתית, אמר כי נתניהו הוא "גזען" וכי הוא פוגע בדמוקרטיה הישראלית.

חרף הביקורת, או'רורק הבהיר באירוע בחירות במדינת איווה כי הוא תומך בחיזוק היחסים בין ארה"ב לישראל. לדבריו, "מערכת היחסים בין ישראל לארה"ב היא אחת החשובות ביותר שיש לנו. מערכת היחסים הזו, כדי להצליח, חייבת להתגבר על פוליטיקה מפלגתית וגם על ראש ממשלה שהוא גזען". או'רורק ציין בין היתר כי נתניהו "הזהיר שהמצביעים הערבים הולכים להצביע" ביום הבחירות הקודם בשנת 2015. הוא גם תקף את נתניהו על כך שכרת ברית פוליטית עם מפלגת עוצמה יהודית, שאותה הגדיר "מפלגת ימין קיצוני גזענית". זו הפעם השנייה בשבועות האחרונים שאו'רורק משמיע מסר מסוג זה: "אני לא חושב שנתניהו מייצג את הרצון של כל האזרחים בישראל או את מה שטוב לברית הישראלית-אמריקאית", אמר.

פיט בוטאג'יג' בניו המפשיר, השבוע

מועמד דמוקרטי נוסף, פיט בוטאג'יג', תקף גם הוא את נתניהו על דבריו. בוטאג'יג', ראש עיר ממדינת אינדיאנה והמועמד הראשון אי-פעם לנשיאות שהוא הומו מוצהר, ביקר בישראל לפני כמה חודשים ומרבה להיפגש עם ארגונים למען ישראל. עם זאת, בתגובה על דבריו של נתניהו על סיפוח הגדה הוא הזהיר: "הפרובוקציה הזו גורמת נזק לאינטרסים ישראליים, פלסטיניים ואמריקאיים. תמיכה בישראל אין משמעותה הסכמה למדיניות של נתניהו". הוא הוסיף כי על נשיא ארה״ב לוודא שישראל לא "נוטשת" את פתרון שתי המדינות.

בבית הלבן שמרו על שתיקה. הממשל צפוי לפרסם את תוכנית השלום הישראלית-פלסטינית בשבועות שלאחר הבחירות. בסוף השבוע שעבר אמר הנשיא טראמפ כי הוא מעריך שהבחירות בישראל "צמודות מאוד" וכי שני המועמדים לראשות הממשלה, נתניהו ובני גנץ, הם אנשים טובים". הביקורת על נתניהו מצטרפת לשורת התבטאויות מצד פוליטיקאים דמוקרטים בכירים נגדו בשבועות האחרונים. בקרב הארגונים הפרו-ישראליים בארה"ב קיים חשש מכך שישראל הופכת להיות מזוהה באופן מובהק עם טראמפ והמפלגה הרפובליקאית, מה שמוביל לפגיעה בתמיכה הדו-מפלגתית בישראל בקרב המחוקקים בוושינגטון.

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

נתניהו לוועידת אייפא"ק: "צה"ל הרס תשתיות חמאס משמעותיות"

Published

on

אחרי שקיצר את ביקורו בארה"ב, ראש הממשלה נאם לשדולה הפרו-ישראלית מהקריה בתל אביב: הגבנו בכוח רב" • "אני גאה בדמוקרטיה התוססת
של ישראל בה אף אחד אינו אזרח סוג ב'"

אחרי שחזר בבהילות לישראל, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר ביום שלישי כי התגובה שהנחית צה"ל על ארגוני הטרור ברצועת עזה הייתה הקשה ביותר מאז מבצע "צוק איתן". הוא אמר את הדברים במהלך נאומו מהקריה בת"א לוועידת איפא"ק, השדולה הפרו-ישראלית בארצות הברית, שהתקיימה השבוע במרכז הכנסים בוושינגטון.

נתניהו ביקש שלא לוותר על נאומו, שאמור היה להיות במה חשובה עבורו שבועיים בדיוק לפני הבחירות לכנסת ה-21. אולם נאומו, ששודר מהקריה בתל אביב והוקרן על שני מסכי ענק אל מול באי ועידת אייפאק, נקטע פעמים רבות בשל תקלות טכניות.

לעתים נעלם צילום הוידאו של נתניהו ורק קולו נשמע, לעתים השתררה דממה, או שנשמעו קולותיהם של אנשי הצוות של נתניהו שהיו אחראים לחיבור שיחת הוידאו. בין היתר נשמעו האנשים מדברים על 'ניתוק', כשהם מתייחסים לתקלת השידור.

בפתח דבריו התנצל נתניהו כי לא יכל לנאום פיזית בארה"ב מול הוועידה ואמר כי "לצערי אני לא יכול להיות איתכם כי חזרתי להתמודד עם המצב הביטחוני בישראל אחרי ירי הטיל מעזה. הגבנו בכוח רב, וב-24 שעות האחרונות צה"ל הרס תשתיות חמאס משמעותיות בהיקף שלא נראה מאז המבצע לפני ארבע שנים". נתניהו הודה לאיפא"ק על כך שהם "עובדים על חיזוק התמיכה בישראל בשני הצדדים, דמוקרטים ורפובליקנים כאחד", והזכיר את הכרתו של הנשיא דונלד טראמפ בריבונות ישראלית על הגולן: "מגיעות לו מחיאות כפיים אדירות".

נתניהו התייחס גם לביקורת שעלתה מצד חלק מיהודי ארה"ב נגד חוק הלאום, וניסה להסביר כי אינו פוגע בזכויות הפרט של המיעוטים החיים בישראל: "אמריקה וישראל חולקים אהבה לחירות ודמוקרטיה. אנחנו מוקירים את זכויות הפרט ושלטון החוק. אנחנו לא שופטים אנשים לפי צבע, דת, או נטיה מינית, ואני גאה בדמוקרטיה התוססת של ישראל בה אף אחד אינו אזרח סוג ב'. כל אזרחי ישראל, בין אם יהודים או ערבים, מוסלמים נוצרים או יהודים, הם אזרחים סוג א' ויש להם את אותן זכויות".

"אבל ישראל היא המדינה היחידה בעולם בה העם היהודי מוציא לפועל את ההגדרה העצמית שלו. עברית, שפתנו הרשמית, והזכות של כל יהודי בעולם להגר לישראל ולהפוך לאזרח. המקום בו כל יהודי יכול לקרוא לו בית, לא משנה איך הוא מתפלל ומה אורח חייו. ישראל היא המקום לכל היהודים. אלה המרכיבים של הקיום הקולקטיבי שלנו, שחוק הלאום מקדש לתוך חוק חוקתי הסטורי. ובניגוד למתקפות וההאשמות השווא, הוא לא מערער על זכויות הפרט שנשארות מקודשות ושוות לכל אזרחינו וזה תמיד יהיה כך. אני בטוח שבעוד ישראל תובעת את מקומה בין האומות אתם תהיו שם לצידנו".

לפני שהמריא מוושינגטון אמר ראש הממשלה כי תגובת צה"ל לירי הרקטה לשרון הייתה "מאוד מאוד עוצמתית", וכי "חמאס צריך לדעת שלא נהסס לעשות את כל הצעדים הדרושים לפי צרכי ביטחון ישראל". בתחילת דבריו, בחר נתניהו לנזוף בכתבים שאינם מסקרים מספיק את ההכרה של הנשיא טראמפ בריבונות ישראל בגולן: "הגולן שלנו בזכות היסטורית, הגולן שלנו בזכות הגנה עצמית, והנשיא טראמפ הכיר בזה. זה שאתם לא מכסים את זה למשך יותר מדקה", אמר לכתבים, "עוד יתחשבנו אתכם. אבל בחשבון היסטורי זה דבר ענק".

לאחר נאום נתניהו נאם שגריר ארצות הברית בישראל, דיויד פרידמן, בפני באי הוועידה. "נעשה את מה שצריך להיעשות", אמר ביחס לתמיכה בישראל. "לא נעשה את זה עבור שני הבנימינים", אמר תוך שהוא מתייחס לבנימין נתניהו ולבני גנץ. "נעשה את זה עבור שני הדוידים – מהמלך דוד עד דוד בן-גוריון, ועבור אברהם, יצחק, יעקב, לאה, רחל, מרי, קתרין, עבור כל חסוס, עבור כל מריה ועבור כל מוחמד ועבור כל נור".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות