מבחן אמריקני: בחירות האמצע במדינה שאולי תקבע את תוצאות המרוץ לנשיאות 2020 - שבוע ישראלי
Connect with us

חדשות ואקטואליה

מבחן אמריקני: בחירות האמצע במדינה שאולי תקבע את תוצאות המרוץ לנשיאות 2020

Published

on

פלורידה מפתיעה בכל מערכת בחירות, ובבחירות האמצע המתח גבוה • הסקרים חוזים לדמוקרטים ניצחון במרוץ למושלות – שבו נאמנו של ברני סנדרס מתמודד מול מועמד פרו־ישראלי • מנגד, הם גם ניבאו שקלינטון תנצח ב־2016, כך שהכל פתוח עד הרגע האחרון

מאת: בועז ביסמוט, פלורידה // ישראל היום

הוליווד היא בירת הסרטים של ארה"ב, אבל אם רוצים להפיק מותחן טוב עדיף להגיע לפלורידה, במיוחד בתקופת בחירות.

פלורידה היא המדינה המתנדנדת בה"א הידיעה. תשאלו את ברק אובאמה בבחירות 2012, את המושל היוצא ריק סקוט ואת הנשיא המכהן דונלד טראמפ, שניצחו כאן בהפרש של אחוז אחד. תשאלו גם את סגן הנשיא לשעבר אל גור, שהתכונן כל חייו לנשיאות רק כדי להפסיד לג'ורג' וו. בוש בשנת 2000 בגלל הפרש של כ־500 קולות. 500 קולות! לא מן הנמנע שהמשפט האלמותי Too Close to Call יופיע השבוע שעות על גבי שעות, אולי אפילו ימים, על גבי מסכי הטלוויזיה שלנו – כשברקע המפה של פלורידה, כמובן. במדינה שהפכה לקופסת ההפתעות של כמעט כל מערכת בחירות, כל קול קובע.

אם אוהיו היא סמן כללי של מגמות ההצבעה, פלורידה היא אמריקה 2.0: נדמה שכל הקרבות בוושינגטון משכפלים את עצמם במדינה הזאת, שאמנם שייכת לדרום מבחינה גיאוגרפית, אך מבחינה תרבותית־כלכלית־גילית היא חצויה בדיוק כמו אמריקה הגדולה. בניגוד לאוהיו, מדינה של המערב התיכון, על מרחביה הגדולים והרוגע היחסי, בפלורידה זורמת אנרגיה של קמפיין ארצי לנשיאות.

וגם השנה היא מצטיירת כרכבת הרים אחת גדולה, בעיקר בגלל המרוצים המסקרנים. המרוץ הססגוני ביותר הוא למושלות: ראש העיר בבירה טלהסי, אנדרו גילום האפרו־אמריקני, מתמודד על משרת המושל וכבר נתפס ככוכב עולה במפלגה הדמוקרטית. הוא רץ נגד חבר בית הנבחרים לשעבר רון דה־סנטיס, אדם בעל רקורד פרו־ישראלי מרשים שפעל ללא לאות להעברת השגרירות האמריקנית לירושלים. המרוץ לסנאט יצרי לא פחות: הסנאטור הדמוקרטי המכהן ביל נלסון מגן על כיסאו מול המושל הנוכחי ריק סקוט, שרוצה להחליפו בסנאט.

גם אם הסקרים מנבאים לדמוקרטים סבירות גבוהה יותר לניצחון בשני המרוצים, הסוקרים משדרים הכל חוץ מביטחון אחרי הקריסה שלהם בבחירות 2016. סקרים שונים מצביעים על הפרש של נקודה או שתיים לטובת הדמוקרטים – וזה למעשה שוויון סטטיסטי. איך זה ייתכן? הרי התקשורת האמריקנית הממסדית והמגוונת כל כך (…) הבטיחה לנו "גל כחול" לנוכח המיאוס מטראמפ שהתפשט בארה"ב (…). אין ספק שאחרי הנהירה הגדולה של הדמוקרטים לקלפיות בבחירות המוקדמות, כעת הגיע תורם של הרפובליקנים לבוא להצביע.

גם במדינות דוגמת נבדה, מיזורי, אריזונה ואינדיאנה יש לנו מרוצים צמודים. באריזונה מתקיים דרבי הנשיםעל מושב בסנאט בין טייסת הקרב הראשונה שטסה בפעילות מבצעית בשירות ארה"ב, מרת'ה מקסאלי הרפובליקנית, לבין יריבתה הדמוקרטית, קירסטן סינמה, שמכהנת בבית הנבחרים. לשתיהן הסקרים מנבאים 46 אחוזי תמיכה.

תולשים שלטים

בספרייה הציבורית של מיאמי בצפון העיר נרשמו שלשום תורים ארוכים, בעקבות ההצבעה המוקדמת. ראיתי שם מצביעים נלהבים; שלטים של ריק סקוט ורון דה־סנטיס, המועמדים הרפובליקנים לסנאט ולמושלות, דווקא לא ראיתי. גם ליד הקלפי של האלנדל, מול בית העירייה, לא מצאתי כרזות שלהם. "פשוט מורידים אותן", אומר לי סגן יו"ר הפרלמנט הישראלי של מיאמי, פיני דגן. הוא מתקשה להבין מדוע יהודי ארה"ב מצביעים לדמוקרטים, ואף חושש כי פעולה זו תשפיע על תוצאות הבחירות. הוא מדגיש כי ההשפעה של תרומות ומעורבות היהודים במדינה המיוחדת הזאת – מבורכת ככל שתהיה – היא בעייתית עבור ישראל. "ב־95 אחוזים מהמקרים, מדובר ביהודים שתומכים בדמוקרטים".

דגן (82), חתן פרס ביטחון ישראל, מוטרד מאוד. "יש חוסר רצון של היהודים לקבל את תוצאות הבחירות של 2016", הוא אומר, "הם משדרים לטראמפ מסר: אתה לא הנשיא שלנו, כי אנחנו ליברלים, תומכי הילארי קלינטון. לא מובנת לי הנאמנות המיסטית שלהם למפלגה הדמוקרטית. הסבא וסבתא שלהם תמכו ברווזוולט הדמוקרטי, אבל דברים השתנו באמריקה, ובגדול. היום הרפובליקנים הם הידידים הגדולים שלנו".

פיני לא מבין את איל ההון היהודי וראש עיריית ניו יורק לשעבר, מייקל בלומברג, שמשקיע הון כדי לעזור לדמוקרטים בפלורידה: "מדובר באיש יקר אוהב ישראל, אבל הצטרף למחנה אנטי־טראמפ. הוא הביא את אנדרו גילום, סוציאליסט וחניך של ברני סנדרס, לבית כנסת ליברלי, אבל לא מדובר בפרו־ישראלי. רחוק מזה". יריבו של גילום, רון דה-סנטיס, הוא אוהד ישראל מושבע, שכיהן שלוש קדנציות בבית הנבחרים ותמך בישראל באופן בלתי מסויג. הוא אף תומך בהכרה ברמת הגולן כטריטוריה ישראלית.

בין פלורידה למדינת ישראל שוררים יחסים מיוחדים במינם. פלורידה היתה בין המדינות הראשונות בארה"ב שחוקקו חוק נגד תנועת ה־BDS. לאחרונה הועלתה הצעת חוק מחמירה הרבה יותר מזו הקיימת, והיא נמצאה בהליכי אישור מתקדמים. גילום אמנם תומך פומבית בהצרת צעדי ה־BDS, אך המפלגה הדמוקרטית כבר מזמן מוחזקת בידי תומכי סנדרס הסוציאליסט ושאר השמאל הרדיקלי. אם גילום רוצה להתקדם הלאה במפלגה (להיות מועמדה לבחירות לנשיאות, למשל), ייתכן מאוד שבתור המושל יביא למפנה ביחסי פלורידה־ישראל.

אני מבקר בעיר אבנטורה, פרבר של מיאמי שבו מתגוררים ישראלים רבים, ושממנו נשלחו מעטפות הנפץ לבכירים במפלגה הדמוקרטית. לבעלים של אחת המעדניות המקומיות, Mo's Bagel & Deli, קוראים פול קרוז, יהודי שמעיד על עצמו בגאווה כי הוא "תומך בכל מועמד דמוקרטי או רפובליקני שתומך בישראל. בכלל, אני מאמין באחדות, והייתי רוצה לראות קהילה יהודית מאוחדת יותר באהדתה לישראל".

איך אתה מסביר שהקול היהודי הוא לטובת הדמוקרטים?

"היהודים בעד צדק חברתי, ולכן נושאים היקרים ללב הדמוקרטים, דוגמת הפלות, זכויות לקהילת הלהט"ב, מאבק נגד התחממות כדור הארץ ופתיחת הגבולות למהגרים – הפכו לנושאים מרכזיים באג׳נדה של הקהילה היהודית. רק אחרי כל אלה חושבים על ישראל. אין לי בעיה עם תיקון עולם, אבל לא על חשבון ישראל".

פיני סבור כי הטבח הנוראי בפיטסבורג ומשלוח מעטפות הנפץ עלולים להטות את הכף לטובת הדמוקרטים בבחירות. "מגוחך להאשים את טראמפ בדברים האלה", הוא קובע, "לא היה נשיא שהעניק לישראל כל כך הרבה בעל כך מעט זמן". וקרוז מוסיף: "אני לא אוהב את טראמפ כאדם, אבל אני מכיר בכך שעשה דברים נפלאים לטובת ישראל והוא אף הבין שמה שטוב לישראל, טוב לאמריקה".

קרוז, יליד ונצואלה, אירח את דה־סנטיס במסעדה שלו לפני שבועיים לקצת בייגל ונקניקים. רבים מהיהודים לא אהבו זאת, ואף תקפו את קרוז ברשת. הדמוקרטים, כמו הליברלים באמריקה, רחוקים מאוד מפתיחות. קרוז פועל היום לטובת מועמד רפובליקני, אבל סייע גם בעבר לדמוקרטים – העיקר שהמועמד יהיה בעד ישראל. גילום, לשיטתו, מיישר קו עם סורוס וברני סנדרס, וזה מדאיג אותו. גילום עתיד להעלות את המסים ב־40 אחוזים, מהלך שעלול להשפיע על כלכלת פלורידה הפורחת (3 אחוזי אבטלה). בכלל, הכלכלה היא הגיבורה האמיתית של הקמפיין הזה: כשני שלישים מהאמריקנים חושבים שהיא במצב מצוין או טוב – נתון שלא הופיע בסקרים כמעט 20 שנה. דגן אומר לי שמדובר בתוצאות ישירות של הורדת המיסים הדרסטית של הנשיא טראמפ. הוא חושש שהמומנטום הזה ייעצר אם הדמוקרטים יזכו בבית הנבחרים בוושינגטון, כפי שהסקרים חוזים. דגן אינו היחיד שחושב כך, ולכן סביר להניח שגם רבים מאלו שמצהירים על תמיכתם בדמוקרטים – בסוף יצביעו לרפובליקנים. הם יעשו זאת מסיבה אחת בלבד: הכלכלה של טראמפ – ההישג הכי גדול וחוצה מגזרים שלו בשנתיים האחרונות.

בחירות קדם־2020

אין מנוס מלדבר גם על הקובנים בפלורידה. ביקרתי אתמול בשכונת הוואנה הקטנה במיאמי; ליתר דיוק, במרכז הפוליטי של הקהילה הקובנית – מסעדת ורסאיי, שאליה מגיע כל פוליטיקאי בעיצומו של קמפיין. לידי שתה קפה ברני, איש מכירות חביב שהגיע לקובה לפני 56 שנים. כיצד הקובנים יצביעו בבחירות היום? "אני לא בטוח שזו הצבעה הומוגנית", אומר לי ברני, "צריך לחלק את הקהילה הקובנית לשלושה חלקים: יש אנשים כמוני, שהגיעו לפני יותר מ־50 שנה והם שמרנים מאוד, שלא אהבו את ההחלטה של אובאמה לחדש הקשר עם קובה – כי שום דבר לא השתנה. מלבדם, יש כאלה שבאו בשנות ה־80 לכאן מסיבות פוליטיות וכלכליות, וכאן כבר מתחיל השינוי. ויש מי ששייכים לקטגוריות השלישית. הם הגיעו בשנות ה־90, רק בגלל הכלכלה, והם הצטרפו לדמוקרטים".

האם הקהילה הקובנית חשה הזדהות עם גל המהגרים ממרכז אמריקה שמבקש להיכנס לארה"ב?

"אני ואנשים כמוני חשים הזדהות עם ארה״ב בסיפור הזה". הוא מוכיח לי: המהגרים אינם מקשה אחת, וכמותם גם הבוחרים ההיספנים.

אם להסיק מההצבעה המוקדמת שנערכה בשבועות האחרונים, אכן אפשר להעריך שידם של הרפובליקנים על העליונה, שכן במחוזות הרפובליקניים נרשמו שיעורי הצבעה אדירים. במקומות מסוימים (כולל בפלורידה) דיווחו על מחסור בפתקי הצבעה.

אם הרפובליקנים יצליחו לשמור על שני בתי הקונגרס, יוכל טראמפ להמשיך וליהנות ממומנטום רב־עוצמה. אבל רוב הסיכויים הם שלראשונה מאז 1982, מפלגה אחת תתחזק בסנאט בבחירות האמצע  (הרפובליקנים), ומפלגה אחת תתחזק בבית הנבחרים (הדמוקרטים, שצפויים אף לקבל רוב).

בליץ של הרגע האחרון

טראמפ, שהפך ביודעין את הבחירות האלו לבחירות קדם־2020 ולא בחירות אמצע, יודע שהכל סובב סביבו. הוא שולט בשיח הציבורי – והוא מתכוון לנצל זאת. גם אם הסיכויים להציל את בית הנבחרים מידי הדמוקרטים לא גדולים – בטווח הארוך, העם אוהב נשיא פעלתן, שנלחם על האמת שלו. לכן בימים האחרונים הוא בעיצומו של "בליץ" שמעטים זוכרים שביצע נשיא כלשהו בבחירות אמצע. בימים האחרונים ביקר טראמפ במיזורי, בפלורידה, במערב וירג'יניה, בטנסי ועוד היד נטויה. הטראמפיזם חי וקיים, השאלה היא אם באותה רמה שזכורה לנו משנת 2016. המודלים של אז לא רלוונטיים, וטראמפ מקווה להוכיח זאת גם הפעם.

דבר אחד בטוח: את כל תומכי טראמפ שפגשתי השבוע באמריקה לא תראו בטלוויזיה. זה לא מבטיח ניצחון הערב, אבל זה בהחלט מראה שאמריקה היא לא שחור־לבן אלא אדום־כחול.

חדשות ואקטואליה

הקונגרס לטראמפ: מה עם השגריר נגד האנטישמיות?

Published

on

בית הנבחרים קצב לנשיא90 יום למנות שגריר במחלקת המדינה לניטור ולמאבק באנטישמיות • החקיקה אושרה בתמיכת שתי המפלגות ברוב של411-1

צלב קרס בחזית בית הכנסת "בית תורה" בוונטורה, השבוע

בית הנבחרים של ארה"ב העביר חקיקה שנותנת לנשיא 90 יום למנות שגריר במחלקת המדינה לניטור ולמאבק באנטישמיות. מאז 2004 ועד  היה במחלקת המדינה שליח מיוחד לנושא המאבק באנטישמיות בעולם. ואולם, מאז כניסתו של דונלד טראמפ לבית הלבן, המשרה אינה מאויישת. החוק החדש דורש כאמור את איוש המשרה ומשדרג אותה ממעמד של שליח למעמד של שגריר.

את החוק הגיש חבר הקונגרס הרפובליקני מניו ג'רזי, קריס סמית, שעמד מאחורי החוק המקורי שיצר את משרת השליח ב-2004. הוא אושר בשבוע שעבר עם תמיכת שתי המפלגות ברוב של 411-1, כאשר המתנגד היחיד היה ג'סטין אמאש, רפובליקני ממישיגן. חוק דומה עבר בספטמבר האחרון, אולם הסנאט לא ערך הצבעה לגביו ולכן תוקפו פג עם סיום מושב הקונגרס הקודם בדצמבר.

מנהיגים יהודיים וחברי קונגרס מתחו בשנתיים האחרונות ביקורת על העובדה שטראמפ לא מינה שליח לנושא האנטישמיות, וטענו שחלה עלייה ניכרת ברמת האנטישמיות בעולם.

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

"לא נממן הסתה": הבריטים אישרו לקצץ בסיוע לרשות

Published

on

החוק, שאושר בקריאה ראשונה, נועד לגרוע עשרות מיליוני פאונד מהסיוע לרשות • יוזמות ההצעה: חברות פרלמנט אוהדות ישראל


הפרלמנט הבריטי אישר שלשום בקריאה ראשונה חוק המאיים לקצץ משמעותית מכספי התמיכה של ממשלת בריטניה ברשות הפלשתינית.

את החוק יזמו והובילו חברות הפרלמנט מטעם הלייבור, ג'ואן ראין ודיים לואיס־אלמן, העומדות בראש ארגון "ידידי ישראל בלייבור" (Labour Friends of Israel – LFI). נאמר בו כי המשרד הבריטי לפיתוח בינלאומי, המחלק את כספי הסיוע הבינלאומי של הממלכה, יקזז את התמיכה במערכת החינוך של הרשות הפלשתינית אם לא תעמוד בסטנדרטים של אונסק"ו. מדובר בקיצוץ של עשרות מיליוני פאונד מכלל הסיוע הבריטי לפלשתינים.

שתי חברות הלייבור יזמו את החוק על סמך דו"חות של מכון אימפקט־ס"א, החוקר כבר שנים את התכנים של 173 ספרי הלימוד הרשמיים ברשות הפלשתינית. על פי הממצאים, הספרים לא מחנכים את הדור הבא של הפלשתינים לשלום, אלא לשנאה ולהקצנה. המכון הציג תחילה את מסקנותיו למשרד הסיוע הבריטי בראשות השר אליסטר ברת', אך זכה להתעלמות. בעקבות זאת יזמו שתי חברות הפרלמנט את החוק שיכריח את הממשלה לפעול, תוך שהן סופגות איומים והתקפות מצד גורמים קיצוניים במפלגה. ההערכה היא כי הליכי החקיקה יושלמו עד סוף חודש מארס. על פי המנגנון שנקבע בחוק, ממשלת בריטניה תחויב לפרסם בכל שנה דו"ח הבוחן אם ספרי הלימוד הפלשתיניים עומדים בסטנדרטים הבינלאומיים של חינוך לשלום וסובלנות.

חברת הפרלמנט לואיס־אלמן אמרה בנאומה כי "אין (בספרי הלימוד) שום הצעה או שאיפה לשלום עם ישראל. כל אזכור להסכמי שלום נמחק. ילדים בני 5 לומדים בשיעור הראשון שלהם בערבית שעליהם להיות שאהידים ושג'יהאד הוא הדבר הכי חשוב בחיים".

"אין בדו"חות שלנו שום דבר שאינו מוכר לממשלת בריטניה", אומר מרכוס שף, מנכ"ל מכון המחקר אימפקט־ס"א היושב באוניברסיטה העברית. "החוק של הפרלמנט נולד מכיוון שממשלת בריטניה תודרכה בנושא, אך התשובות שלה היו בלתי מספקות". יצוין כי יוזמה דומה נמצאת בהליכי חקיקה בקונגרס האמריקני, וכי גם הפרלמנט האירופי אימץ הצהרה ברוח זו בשנה שעברה.

בשיחה עם "ישראל היום" אמרה חברת הפרלמנט דיים לואיס־אלמן כי מטרתה "ללחוץ על הרשות הפלשתינית להפסיק את החינוך לשנאה. אני בעד חינוך, לא בעד הסתה. מכיוון שמדובר בהצעת חוק פרטית יהיה מסובך להשלים את ההליך, אך אני מקווה שעצם הדיון בחוק יפעיל את הלחץ הנדרש על הממשלה על מנת לשנות את גישתה".

באשר להתקפות עליה מתוך גורמים אנטישמיים במפלגתה, אמרה "אני מדברת נגד אנטישמיות ומבקרת את העמדות של המפלגה כאשר איני מסכימה להן ואמשיך לעשות זאת. חשוב לציין שחוג ידידי ישראל בלייבור מאוד מחזק אותי".

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

הקרב הגורלי של ביבי

Published

on

למה הקדים רה"מ את הבחירות לכנסת ל-9 באפריל (בתקווה שטראמפ ישב בשקט)

מנדלבליט ונתניהו. הרבה שאלות פתוחות

הפרשנים הפוליטיים בארץ מציגים אחדות דעות לפחות בנושא מרכזי אחד: הקדמת הבחירות בישראל באה במטרה אחת: להפוך את האירוע למשאל עם על "בנימין נתניהו, כן או לא". זה הקרב האחרון של נתניהו במאמץ להמיר את המשפט הפלילי שכנראה צפוי לו, במשפט העם.

התוכנית היא למקד את מסע הבחירות של הליכוד בחקירות נגדו, לשכנע את ציבור הבוחרים ש"תופרים לראש הממשלה תיק", ולהשיג ניצחון אלקטורלי מהדהד שיוצב כמחסום אל מול היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בדיוק כשהוא מתיישב ונערך להכרעת גורלו של ראש הממשלה. בדיוק כמו בבחירות הקודמות ב-2015, נתניהו יחזיק במושכות הקמפיין, יחלוק אותן רק עם בני משפחה וקומץ מקורבים וימקד את המסרים בחפותו של ביבי, מלך ישראל.

לא כולם בליכוד מאושרים מהפיכתה של מפלגת השלטון לשכפ"ץ אנושי של ראש הממשלה. בצמרת הליכוד לא כולם משוכנעים שנכון לצאת בעוצמה נגד המשטרה, שומרי הסף והרגולטורים, כולל הפרקליטות, במקום להתמקד בהישגי הממשלה בתחומי הביטחון, הכלכלה ומדיניות החוץ. "הבעיה היא, שלמעט רמזים חלושים פה ושם מפיו של גדעון סער, הנתפס בבית ראש הממשלה כ"ראש הנחש", כל השאר מתיישרים על פי המשרוקית של בלפור. 29 חברי הכנסת של הליכוד, בנוסף לכמה מיועדים, מאיינים את עצמם לחלוטין אל מול משפחת נתניהו וצרכיה המשפטיים. דבר כזה מעולם לא היה כאן", כותב בן כספית באתר אל-מוניטור.

ישראל מעולם לא הלכה לבחירות כשכל כך הרבה שאלות מהותיות עדיין פתוחות. ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק אומר שהבחירות הקרובות הן החשובות ביותר מאז רצח רבין]. תאריך כבר יש (9 באפריל 2019 רשימת מועמדים מסודרת עוד אין. ח"כ ציפי לבני, יו"ר האופוזיציה, קראה לאחד את גוש המרכז-שמאל כדי להביא "מהפך". האם המהלך יצליח? האם יסכימו האדונים גבאי, לפיד, גנץ, לבני, ברק ואולי גם גבי אשכנזי ומצטרפים נוספים, לרבע את המעגל, לאפסן את האגו ולהחליט להילחם עבור המדינה ולא למען עצמם?

זאת, ועוד: האם ייתכן מפץ גם בגוש הימין? האם יכין נתניהו תכנית חירום לרגע האחרון, כתגובת בזק לאיחוד פוטנציאלי בגוש שמנגד? הכוונה היא לאיחוד בין הליכוד לישראל ביתנו ואולי גם לבית היהודי ברשימה אחת, שתפקידו יהיה להבטיח ניצחון של נתניהו גם אל מול איחוד כוחות בשמאל? האם יהדות התורה החרדית תתפצל לשתי מפלגות? האם תהיה סולחה היסטורית בש"ס בין אריה דרעי לאלי ישי?

ושאלת השאלות: מה יעשה היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט? הוא הפך לדמות הטראגית של האירוע כולו. גורלו של נתניהו ועתידה של ישראל מוטלים על כתפיו, ארוזים בעשרות קלסרים מתפקעים של חומרי חקירה, עדויות והקלטות המתקתקים על שולחנו כפצצה גרעינית.

עורך "הארץ" אלוף בן מציין עוד שתי סיבות מהותיות להקדמת הבחירות: הבית הלבן מבטיח כבר שנתיים להציג את "עסקת המאה" לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. נתניהו לא מתלהב, מחשש שמה שייכתב שם – אפילו אם יתקרב לעמדת הימין הישראלי יותר מתוכניות שלום אמריקאיות בעבר – ימוטט את השותפות הפוליטית שלו עם המתנחלים ויחולל קרע בליכוד. הקדמת הבחירות תקל עליו להגיד לנשיא דונלד טראמפ, שעמו ייפגש בסוף מארס, שיניח לו עם זה עד להקמת הממשלה הבאה. כך גם ייעלם הנושא המדיני מהקמפיין, בהיעדר עוגן כמו תוכנית שלום שסביבו יתפתח דיון.

בנוסף, נתניהו משתבח בנתוני הצמיחה הכלכלית, האבטלה הנמוכה ושכר המינימום הגבוה שמהם נהנתה ישראל מאז שחזר לשלטון. אבל הרוח הכלכלית התחלפה, הבורסות בעולם צוללות, המחירים בארץ עולים, ועדיף ללכת לקלפי לפני שהמשבר יורגש במלוא עוצמתו. מצביעי הליכוד רגישים במיוחד לשפל כלכלי, וחבל שיברחו מנתניהו לזרועות יריביו אם המדדים יעברו מירוק לאדום.

אביחי מנדלבליט כבר החל בדיונים הסופיים לקראת החלטתו הגורלית, האם להעמיד לדין את נתניהו ובאילו עבירות. כוונתו המקורית הייתה לסיים את הדיונים עד פברואר-מארס 2019 ולפרסם את החלטתו. אבל ביום ראשון שעבר הכל קרס. נתניהו הסתער על הקדמת הבחירות וסגר עניין תוך יומיים. כל הקלפים נטרפו.

מנדלבליט לא ירצה להיתפס כמי שהכריע גורל של בחירות בישראל. בשלב הזה, רב הנסתר על הגלוי. איש עוד לא יודע מי נגד מי, מה על סדר היום ואיך ייראה הקמפיין, למעט ההערכה הרווחת כי יהיה זה קמפיין אלים, גס, ירוד, עמוס פייק ניוז, גידופים והשמצות כמיטב מסורת הבוטים, הרובוטים והמהומות ברשתות החברתיות. לדעת כספית ההשראה של נתניהו היא קמפיין טראמפ, ושומרי נפשם אמורים עכשיו לרדת למחתרת.

אבל השאלה המכריעה באמת היא העיתוי: האם מנדלבליט יתעשת ויפרסם את החלטתו לפני הבחירות, נניח בפברואר, או ידחה אותה לאחריהן? האם נתניהו ינצח את הבחירות, ירכיב ממשלה ויחטוף כתב אישום, או ישמע את ההחלטה על כתב האישום (בכפוף לשימוע) עוד בטרם ההליכה לקלפי? ואם כן, מה יהיה האפקט של הדרמה הזו על הבוחר?

המשך לקרוא

אירועים קרובים

ינו
21
ב
19:00 שולחן ט"ו בשבט עם הרב יוסף הכהן ... @ עדת ישורון
שולחן ט"ו בשבט עם הרב יוסף הכהן ... @ עדת ישורון
ינו 21 @ 19:00 – 20:00
שולחן ט"ו בשבט עם הרב יוסף הכהן קהאן @ עדת ישורון
רבנים ותושבי לוס אנג'לס מקדמים בברכה את הגיעו לעיר של הרב הצדיק המקובל יוסף יואל הכהן קהאן שליט"א מ'מבקשי אמונה'. הרב קהאן יהיה אורח בארוע מעמד שולחן לט"ו בשבט ביום שני, 21 בינואר, ב-7 בערב,[...]
ינו
24
ה
20:00 Shiri Maimon!! @ Wilshire Ebell Theater
Shiri Maimon!! @ Wilshire Ebell Theater
ינו 24 @ 20:00 – 21:00
Shiri Maimon!! @ Wilshire Ebell Theater
SAVE THE DATE Shiri Maimon January 19 – New York January 20 – Boston January 22 – Miami January 24 – Los Angeles January 25 – Palo Alto January 27 – San Diego Superstar Shiri[...]
ינו
25
ו
17:57 השבת אצל יניב!!
השבת אצל יניב!!
ינו 25 @ 17:57 – 18:57
השבת אצל יניב!!
השבת אצל יניב" מזמינה אותכם לארוחת שבת באווירה ישראלית עם מלא יהודים מכל רחבי העולם. שירים, הכרויות, הפתעות ועוד. מוזמנים לבדוק בדף הפייסבוק השבת אצל יניב, או ליצור קשר בטל': 877-969-1932. שבת שלום!
ינו
26
ש
20:00 גגים עשור לאירגון מת"י – "נגיעות...
גגים עשור לאירגון מת"י – "נגיעות...
ינו 26 @ 20:00 – 21:00
גגים עשור לאירגון מת"י – "נגיעות של תרבות"
חוגגים עשור לאירגון מת"י – "נגיעות של תרבות" עשור למת"י בערב חגיגי בסיני טמפל. סיגל כהנא – סטנד אפ; "שני עולמות" – קטע ממופע ריקוד וחיים משותפים של שני רקדנים, האחד חרש והשנייה שומעת; מוזיקאים[...]

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות