fbpx
Connect with us

חדשות

מאבקי כוח ושליטה בזוגיות / מדור היחסים של ד"ר רונית לאמי

Published

on

האם חשבת אי פעם מה חושבים עליך אנשים אחרים? * האם פעלת אי פעם מתוך מקום של 'אף אחד לא ינצח אותי!' * או: 'אסור לי להראות חולשה! או להפסיד!' * הנקלעת אי פעם למאבקי כוח? או שליטה? * כתבה ראשונה בסדרה

אחד מגורמים בהם בא לידי ביטוי הנושא של מה חושבים עלי, או שיחסים או אינטרקציה מסויימים קשורים לניצחון או הפסד, מתרחשים כאשר האדם ננמצא במקום של מאבקי כוח ושל משחקי כוח. זה יכול לבוא ידי ביטוי בנישואין, בעסקים, בתביעות משפטיות, בתהליך של פרידה, גירושין או כל פירוק כפוי או מרצון, או בכל מערכת יחסים כלשהי שהאדם נמצא בה.

אצל זוגות רבים ניתן לראות מאבקי כוח לצורך השגת שליטה בתחום זה או אחר של חייהם. חלק ינסו לשלוט על המשאבים הכלכליים של המשפחה וההוצאות הכספיות, הטיפול בבית, קבלת החלטות חשובות, קשרים חברתיים ומשפחתיים, או גידול הילדים. אחרים אפילו מחפשים שליטה על התנהגות בן הזוג, מחשבותיו ועולמו הפנימי. ב

מצב שזה קיים אצל אחד מבני הזוג (או שניהם) מצביע הדבר על כך שהיחסים אינם נתפסים כשותפות: בהם כל אחד תורם את חלקו וכישוריו לתא המשפחתי ולמשק הכלכלי המשותף, ולכל אחד מהם יש את הלגיטימציה להיות הוא עצמו. אלה הם אינדיקציות לכך שאחד מבני הזוג (או שניהם) רואה את עצמו בעל הכוח, המבין, החכם, המוכשר והמוצלח יותר מהשני. הוא מחליט שהוא יקבע כיצד הדברים יתנהלו, מבלי להיוועץ בשני, ומבלי לקבל את הסכמתו של בן זוגו.
 הישרדות בעולם של סכנות כוח ושליטה קורה כאשר לאדם יש צורך פנימי גבוה בשליטה, וקיימת חרדה או פחד מאיבוד שליטה וחוסר אונים.

זה נילמד על פי התנסויות חיים: מן העבר, בילדות, מצבים בהם היה עליו להסתדר לבד, כי לא היה על מי לסמוך אלא על עצמו בלבד. מכאן שהחוויה הפנימית שלו היא של הישרדות בעולם שיש בו איום וסכנות לרוב. זו הסיבה שהוא לא ייתן לבן הזוג לפעול בדרך שונה משלו, כי לפי תפיסתו הנוקשה, הדרך שלו היא הנכונה בלבד, וכל דרך או דעה אחרת, תביא אותו ואת המשפחה כולה למצב של סיכון והידרדרות.

כאשר בן זוג זה מרגיש בתוך עולמו הפנימי חוסר אונים, חוסר ערך, חולשה, חוסר ביטחון או רגשות קשים אחרים, הוא יפעיל כוח על בן זוגו, רגשי או פיזי, כדי שהדברים יתנהלו על פי דרכו וכרצונו על מנת להחזיר לעצמו את תחושת הביטחון והחוזק. כאשר הדברים מתנהלים בניגוד לציפיותיו וצרכיו, הוא יכול להפעיל סוגים שונים של כוח על מנת להחזיר לו את השליטה ולהשיג את מבוקשו, גם אם זה נעשה באמצעות כפייה ובניגוד לרצון בן הזוג.

חשוב לזכור שלימוד התנהגותי זה מתרחש בעיקר ברמת הלא מודע. התופעה קיימת אצל שני המינים, אבל שכיח לפגוש אותה יותר אצל גברים. מדוע קיים צורך בשליטה?

מסרים חברתיים הועברו במשך דורות רבים, בתרבויות ובדתות שונות בכל רחבי העולם, לגבי זהותם, מעמדם ותפקידם של הגברים לעומת הנשים. כל אלה עיצבו את דפוסי הציפיות החברתיות מהגברים עוד בילדותם. מה שנוצר הוא דפוסי התנהגות אשר הקנו לגברים כוח, שליטה ומעמד היררכי גבוה יותר בחברה. לפי התפיסה והציפיות החברתיות המסורתיות, להיות גבר פירושו להיות ראש המשפחה, מפרנס, הישגי, חזק ושולט, ובעל הכוח על המשאבים וההחלטות.

לעומת זאת תפקיד האישה עוצב בתודעה כמישהי שפירושה להיות רכה, ותרנית, מסורה למשפחה, לילדים ולבית, אחראית על הטיפול בהם ורווחתם, פסיבית, כנועה, רגישה ובעלת יכולות נמוכות. גברים רבים לוקחים את השליטה והכוח על בת זוגם ועל ניהול המשפחה ותיפקודה, וגורמים להרבה נשים להסכים ואפילו לראות זאת כדבר הנכון. הגברים בעלי הצורך בשליטה זקוקים לבת זוג חלשה, נשלטת ותלותית. זו שתפחד לבטא בברור ובגלוי את רצונותיה, צרכיה ורגשותיה שמא בן זוגה יכעס או יבטל אותה.

היא תתנצל ותרגיש אשמה רק מפני שבן זוגה כועס ומעמיד אותה על "טעויותיה". בת זוגו של הגבר השולט אינה מאמינה בעצמה ובכוחותיה, והדימוי העצמי שלה נמוך. היא מנסה להתאים את עצמה אל בן זוגה, אל צרכיו וציפיותיו ממנה. היא מפתחת חוסר אונים ונמנעת מלהכעיס אותו. היא מרצה אותו, גם כאשר היא אינה מסכימה לדעתו. גם אם רק על מנת לקבל ביטחון ואהבה ממנו, ולמנוע מריבות וסכסוכים ביניהם. בדרך זו היא הופכת את עצמה לנשלטת על ידו, מצמצמת את קיומה ו"נעלמת".

זוגיות כזו חייבת את ההסכמה הפסיבית שבשתיקה של האשה. 
הרבה פעמים יש הסכמה סמויה שרק אחד מהם הוא בעל הכוח, היכולת והידע. שניהם מרגישים חלשים בתוך עולמם הפנימי אך מתמודדים עם דפוסי הגנה הפוכים כדי להרגיש ביטחון. הוא זקוק לשליטה והיא מרצה, מתחשבת ודואגת לאחרים ועסוקה בנתינה.
 משליך על הזולת
 בתחילת היחסים האשה רואה בהתנהגותו של בעלה חוזק ומקור כוח שיכול להקנות לה ביטחון ועליו היא יכולה להישען, עד שהכוח מופעל עליה מתוך מטרה שהיא תהיה מה שהוא מצפה ממנה ולא היא עצמה ואז היא מרגישה מחוקה על ידו.

בתחילה שניהם מרוצים מהסידור עד שבת הזוג רוצה לבטא את עצמה, רוצה עצמאות, רוצה שוויוניות בקבלת החלטות, רוצה חופש ונגישות לכספי המשפחה, ללמוד, לעבוד, ללכת לבלות עם חברותיה או משפחתה וזה לא מסתדר הרצונות שלו. כאן מתחילות הבעיות בזוגיות. הגבר שזקוק לשליטה מתקשה לראות את אשתו כשוויונית. הוא מתקשה לראות מציאות שיש בה גוונים שונים, לקבל את השונות של האחר וההבדלים בין בני האדם.

זווית הראייה שלו את העולם היא קיצונית, שחור לבן, הוא שיפוטי, רואה טוב או רע, בסדר או לא בסדר, נכון ולא נכון, מותר או אסור, והעולם נתפס כמאיים ומסוכן. אדם בעל צורך בשליטה אינו יכול לשאת בתוכו רגשות קשים או להודות בהם כגון, קנאה, בושה, דחייה, פחד או תוקפנות. לכן הוא משליך אותם על הזולת. בדרך זו הוא נמנע מלחוות בתוכו רגשות אלו. כשהוא מרגיש אותם אצלו או אצל זוגתו, מתעוררת אצלו חרדה ופחד. אז הוא משליך אותה על בת זוגו, ומאשים אותה. זה בא לידי ביטוי בביקורת רבה, כעס, האשמות ושיפוטיות רבה.

המשך בשבוע הבא…

ד"ר רונית לאמי היא פסיכולוגית קלינית, ארגונית, מאמנת אישית, ומוסמכת לטפל בהיפנוזה. התמחותה היא בטיפול זוגי, אישי, כתיבת חוות דעת פסיכולוגיות (גם להגירה), סדנאות לזוגיות, ושיפור תקשורת בין הנהלה ועובדיה. סיפרה 'מפת הדרך להצלחה' בשיתוף עם ד"ר דיפאק צו'פרה ואחרים ניתן לקנייה באמזון. ניתן לקיים פגישות אישיות, טלפוניות או דרך שיחות ועידה (גם סקייפ). Phone: 323.244.9310 * drlami@att.net 


לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

מטורפת? נעצרה אישה על אופניים שאחראית לארבע הצתות ושריפות (מתוך 14) בשכונה שקטה ברסידה 

Published

on

אישה נעצרה והואשמה בהצתה ביום רביעי כחלק מחקירת ההצתה של מכבי האש של לוס אנג'לס על 14 שריפות חשודות באזור רסידה.

במהלך תקופה של 72 שעות במהלך השבוע השני של ספטמבר, LAFD הגיב ל-14 שריפות חשודות שכללו אשפה, פסולת או צמחייה. באחד המקרים הוצתה משאית שחנתה בשכונה וכוחות הכיבוי הצליחו לכבות אותה. פסולת ועלווה במצע המשאית עלו באש והיא גרמה לנזק משמעותי.

ביום חמישי הודיע המחלקה להצתה/לוחמה בטרור של מכבי האש של לוס אנג'לס על מעצרה של יורייט סלזאר. היא הודתה בארבע מהשריפות, שאושרה על ידי קטעי וידאו מעסקים מקומיים, והיא הואשמה בעבר בפלילים ועבירות שונות.

המחלקה פרסמה בעבר תמונה של אישה על אופניים שנחשבה ל״בעלת עניין״ שנראתה באזור של כמה מהשריפות.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

Featured2 ימים ago

מטורפת? נעצרה אישה על אופניים שאחראית לארבע הצתות ושריפות (מתוך 14) בשכונה שקטה ברסידה 

Featured2 ימים ago

שוד בגבעות היוקרה: רעולי פנים פרצו לבית של אייר.בי.אנד.בי בהוליווד הילס; זה מה שעושים בלוס אנג'לס בשביל שעון רולקס – צפו בסרטון

Featured2 ימים ago

אחרי דיסני ונטפליקס: הפרסומות יגיעו גם לאמזון פריים וידאו במטרה לממן את השקעות הענק בתוכן

Featured2 ימים ago

נהג נפל עם רכבו מגשר ונהרג. המשפחה תובעת את גוגל על כך שלא עידכנה את המפה

Featured2 ימים ago

ג'ו זבולוני בראש הפגנת תמיכה בנתניהו בניו יורק: ראיתי תמונה של ראש הממשלה על משאית כשאפו ארוך. זה מזכיר זמנים אפלים מאוד

Featured3 ימים ago

נתניהו על הסיכויים להסכם בין ישראל וסעודיה בחסות אמריקאית: "50:50". דיווח: אישור לסעודים לבחון העשרת אורניום; רה"מ הוזמן שוב לבית הלבן

Featured3 ימים ago

אחרי 140 יום: התקדמות משמעותית במגעים לסיום השביתה בהוליווד עוד השבוע

Featured3 ימים ago

סחורה קמעונאית גנובה ביותר מ-200 אלף דולר נחשפה בחצר האחורית של בית לוס אנג'לס; שלוש נשים ושבעה גברים נעצרו על חם

Featured6 ימים ago

חשד: רוצח סדרתי בדאון טאון לוס אנג'לס לאחר ששתי דוגמניות נמצאו תוך שבוע ללא רוח חיים בדירות יוקרה

Featured3 שבועות ago

עוזרת בית התחבאה עם תינוק בחדר האמבטיה לאחר שגברים רעולי פנים ניסו לפרוץ לבית בפיקו-רוברטסון. צפו בסרטון

Featured3 שבועות ago

הרצח שמעזע את לוס אנג'לס: בני זוג הוצאו להורג במכוניתם במגרש חניה – כשהתינוק בן השנה שלהם במושב האחורי

Featured3 שבועות ago

ישראלים בין עשרות האלפים שנלכדו בפסטיבל ׳ברנינג מן׳ בנבאדה אחרי שכמות גשם של חודשיים ירדה ביממה אחת

Featured4 שבועות ago

סינגלס בלוס אנג'לס? זה הסכום המינימלי שתצטרכו להרוויח בשנה כדי לחיות בנוחות בקליפורניה 

Featured2 שבועות ago

הטרנד החדש בלוס אנג'לס: מנצלים את משבר הדיור ומשכירים קרוואנים למשפחות של הומלסים

Featured3 שבועות ago

דודי אזולאי הפיק והזמר ישי ריבו עשה היסטוריה בהופעה בפני 15 אלף מעריצים במדיסון סקוור גארדן

Featured3 שבועות ago

קלאבסס: גנב בקבוק בשווי 1,000 דולר לאחר מאבק  עם עובד חנות המשקאות האלכוהוליים. צפו בסרטון

כתבות שבועיות