Connect with us

כלכלה

לראשונה מאז האייטיז – ירידה בביקוש לסוכר

Published

on

מאז השקת הדיאט־קולה בשנות ה־80 נרשמה ב־2020 ירידה בצריכה ובביקוש לסוכר לבן. המגמה נובעת ממודעות לאוכל בריא, סביבתי ומוסרי יותר

צריכת הסוכר העולמית בירידה. לפני 20 שנה היא היתה בשיא התאוצה כלפי מעלה, ובעשור הראשון של 2000 היא זינקה בכ־30% — מ־123 מיליון טונות סוכרוז ב־2001 לכמעט 160 מיליון ב־2011 — כנראה בסיוע מעמד הביניים הצומח בסין. ואז נרגענו: ב־2015 אכלנו רק 170 מיליון טונות סוכר לבן, 6% יותר מאשר בפתח העשור. 

ואז התחלנו לעשות אחורה פנה. בשנים 2019-2015 אוכלוסיית העולם המשיכה לגדול, ובסין סטארבקס פתחה סניף בכל יומיים וחצי, אבל משהו איזן את זה, והביקוש לסוכר דשדש במשך חמש שנים סביב 170 מיליון טונות בשנה. לפי ארגון יצרני הסוכר העולמי ISOSugar, השנה החולפת היתה השנה הראשונה מאז האייטיז של ירידה בביקוש, ב־0.7%, מ־171.9 מיליון טונות סוכר ל-170.7 מיליון טונות. למעט מבעולם השלישי, 2021 תהיה שנת הירידה השנייה ברצף.

ב־2015  ארגון הבריאות העולמי פרסם דו"ח שממליץ להגביל צריכת סוכרים פשוטים לעד ארבע כפות ביום: שתי כוסות קולה ועוד כפית וזהו. והמודעות הציבורית כבר היתה אז בשיאה. יותר אנשים פונים לממתיקים אלטרנטיביים ולדבש, ובכמה סקרים במערב בשנים האחרונות 40%-20% מהמשיבים מדווחים שהפחיתו בצריכת הסוכר "במידה כלשהי". 

בשנים האחרונות אלה יצרניות המזון הגדולות שמתחילות לטפטף למוצריהן דור חדש של ממתיקים אלטרנטיביים האמורים להיות טעימים וטבעיים יותר מהסוכרלוז והאספרטיים, ואמורים להצליח להחליף את הסוכר במזון מוצק, כפי שהאספרטיימים עשו במשקאות. יש גימיקים מתוקשרים כמו סוכר קוקוס ויש ניסיונות שקטים יותר בתערובות אריתריטול, מונְקְפרוּט וסטביה, וכמעט כל ענקית מזון חוקרת עכשיו איזשהו ממתיק־עדיף חדש. תכף גם מגיע האלולוז, סוכר לבן טבעי עם אפס קלוריות.  וזה בלי להיכנס למיזמים טכנולוגיים ויצירתיים לתחליפי סוכר, כמו לדוגמה DouxMatok הישראלית שמשנה פיזית את צורת גרגיר הסוכר כך שיותר שטח פנים ממנו ייגע בלשון, וכך פחות סוכרוז יעניק לנו את אותה מידת מתיקות.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

כמעט מיליון דולר: מחירי הבתים בסן פרננדו וואלי זינקו ב-26 אחוזים!

Published

on

כדי להרשות לעצמם את בית ממוצע בעמק סן פרננדו כיום, הקונים יצטרכו להרוויח 178,187 דולר בשנה * החדשות הטובות: המחיר החציוני של דירות קונדו יורד

המחירים החציוניים של בית בעמק סן פרננדו בלוס אנג'לס הגיעו לשיא האחרון בחודש מאי, וזינקו ב 26% בשנה לכדי -945,000 דולר, כך לדברי "האגודה האזורית סאות'לנד". במקביל, המכירות בעמק הוכפלו יותר מהשנה שקדמה לה.

כדי להרשות לעצמם את הבית הממוצע בעמק סן פרננדו כיום, הקונים יצטרכו להרוויח 178,187 דולר בשנה.

"מחירי הנדל"ן מתגמלים את המוכרים, אך עם זאת מחירים גבוהים מקטינים את הנגישות לרכישת נדל"ן באזור ומאיימים על קיימות שוק המגורים כולו", אמר טים ג'ונסון, מנכ"ל אגודת המתווכים האזורית סאות'לנד.

"אנחנו מקווים שלבעלי בתים יהיה יותר נוח והם יהיו מוכנים  למכור, לאחר שהמשק ייפתח מחדש לחלוטין ואיום המגפה יוסר. אם זה יקרה, זה עשוי לשחרר חלק מהלחצים על המחירים ויתן למשפחות אפשרויות לרכישת בתים נוספות".

מכירות החודש עלו על השיא הקודם שנקבע באפריל, כאשר מחיר המכירה החציוני עמד על 935,000 דולר, והיתה זו רק הפעם השלישית ברשומה שהמחיר החציוני של בית משפחתי בעמק סן פרננדו הגיע למעל 900,000 דולר.

המחיר החציוני לדירות קונדו בעמק סן פרננדו בחודש מאי היה 530,000$, עלייה של 18.4% לעומת החודש המקביל אשתקד, אך ירידה של 1.9% לעומת אפריל, אז הגיע המחיר החציוני ל540,000$. כדי לקנות דירה בעמק, אדם יצטרך להרוויח כ- 100,000 דולר בשנה, על פי העמותה.

העמותה דיווחה כי במהלך חודש מאי נמכרו 497 בתים ו-174 דירות קונדו, עלייה של 108.8% ו -163.6% בהתאמה, בהשוואה לשיא באותה תקופה בשנה שעברה, כאשר המגיפה הובילה לסגר לעסקים והישארות בבית.

"אנו גאים באופן שבו מתווכים מקומיים הגיבו לפני שנה לנוכח מצוקה ומאושרים כאשר ההתאוששות הכלכלית נמשכת, עם פתיחה מוחלטת של ממש," אמרה דיאן סידל, נשיאת העמותה המונה 10,300 חברים.

"אין מספיק נכסים למכירה וביקוש אדיר למגורים דוחף את מחירי המכירה מחדש ומעלה אותם בכל חודש", הוסיפה.

בעוד שמחירי המכירה בעמק עלו, והאזור חווה ביקוש כבד של קונים, המכירות היו מוגבלות בגלל חוסר מלאי, כך דיווחה העמותה. העמותה דיווחה על סך 685 רישומים פעילים בסוף מאי, ירידה של 34.1% לעומת השנה שעברה. מספר הרישומים עלה משפל השיא שנקבע באפריל, אז היו באזור 620 רישומים בלבד.

בתים הנמצאים באסקרו, שלדברי העמותה הם מדד לפעילות עתידית, עלו ב 43.4% בחודש מאי בהשוואה לחודש המקביל אשתקד, עם סך של 715 בתים בפיקדון.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות