fbpx
Connect with us

Featured

לקרא חג ההודיה: מחירי הדלק בקליפורניה מזנקים לרמות שיא

Published

on

בראין ספרול חטף שוק ביום שני השבוע, כשבחן את לוח המחירים בתחנת שברון בדאון טאון לוס אנג'לס, בה נמכר גלון דלק רגיל היה 6.05 דולר. ספרול, 37, הוא נוטריון נייד שמבלה הרבה מזמנו במכוניתו. לדבריו, הוא רגיל לשלם כ-40 דולר כדי למלא את הטנק שלו, אבל עד שהוא סגר את מכסה היונדאי אלנטרה שלו, המונה הציג 71.59 דולר. "זה אבסורד," הוא אמר והניד בראשו.

מחירי הדלק בקליפורניה מזנקים לרמות שיא ככל שעונת החגים מתקרבת, בשילוב עם בעיות בשרשרת האספקה ואינפלציה גואה, ויוצרים עומס לא חגיגי מובהק על הארנקים של אנשים רבים. ברחבי המדינה, המחיר הממוצע של גלון רגיל הגיע ביום שני לשיא של כל הזמנים של 4.682 דולר. מומחים לא בטוחים עד כמה יעלו מחירי הדלק, אבל זה הולך לסחוט עוד יותר את הצרכנים שמקווים לעונת חגים נורמלית יותר של נסיעות למפגשים משפחתיים וכדי לרכוש מתנות. "זה לא רק הדלק, זה הכל", אמרה מוניקה אוליבה, בת 36, כשמילאה את הסדאן הכתום הבוהק שלה בתחנה. אוליבה ומשפחתה תכננו לבקר קרובי משפחה בסן פרנסיסקו לרגל החג – חלק ממסורת שנתית לטייל בימי החופש – אבל החליטה לבטל לאחר שהעלות גרמה לכל המאמץ להיראות בלתי אפשרי. "ראינו את כל המחירים עולים – זה מטורף", אמרה. "אפילו קרנה אסאדה בשוק הוא 25 עד 36 דולר, אז היינו כמו, 'בסדר, אנחנו חייבים לשנות את התוכניות שלנו כדי להפוך את [חג ההודיה] לזול'".

"עבור הרוב המכריע, אנשים עדיין  לצאת לנסיעות דרכים – במיוחד השנה – כדי להתחבר מחדש עם יקיריהם בחג ההודיה", אמר דובר  טריפל A בדרום קליפורניה, דאג שופ.  לדבריו מחירי הדלק הגבוהים מונעים בעיקר על ידי עלויות נפט גולמי גבוהות יותר וביקוש מוגבר. חבית נפט גולמי ממערב טקסס בבורסת הסחורות בניו יורק נסגרה ביום שישי במחיר של 80.79 דולר – יותר מכפול מהשפל של 52 שבועות. "היה לנו ביקוש ממש ממש נמוך במהלך המגיפה, ואז זה פשוט התגבר במהירות כשיותר ויותר אנשים התחסנו", אמר. "הרצון לצאת ולטייל ממש גבר במהירות".

המחירים עלו גם במספר מחוזות, כולל לוס אנג'לס, שם הם טיפסו ל-4.672 דולר ביום שני – קרוב לשיא של 4.705 דולר שנקבע לפני תשע שנים. יתרה מכך, המספרים של קליפורניה עלו על אלה של ארה"ב, בממוצע של 3.415 דולר לגאלון ביום שני. השיא הממוצע בכל הזמנים ברחבי היבשת, 4.114 דולר, נקבע ביולי 2008.

===

Featured

עוד מכה לעסקים בקליפורניה: חוק חדש יחייב את המעסיק לחשוף כמה העובדים האחרים מרוויחים 

Published

on

מושל קליפורניה גאווין ניוסום חתם השבוע על חוק חדש המחייב מעסיקים בקליפורניה לפרסם טווחי שכר עבור פרסום משרות "במאמץ לצמצם את הפער בין המינים והגזעים".

לפי SB-1162, מעסיקים עם 15 עובדים או יותר יידרשו לכלול טווחי שכר בפרסומי משרות, ואלה עם 100 עובדים או קבלנים או יותר יצטרכו לדווח על תעריפי שכר חציוניים וממוצעים לפי קטגוריית עבודה ו"כל שילוב של גזע , אתניות ומין."

"לקליפורניה יש את חוקי שוויון השכר החזקים ביותר במדינה, אבל אנחנו לא מוותרים על משימתנו כדי להבטיח שכל הנשים במדינתנו יקבלו את התשלום המגיע להן ויקבלו יחס שווה בכל תחומי החיים", אמר ניוסום. "הצעדים הללו מביאים לשקיפות חדשה להתמודדות עם פערי שכר, להפסיק את התמחור המפלה של מוצרים על בסיס מגדר ולהרחיב את התמיכה בנפגעי התעללות ותקיפה. אני מודה לוועדת הנשים המחוקקת על המנהיגות והשותפות שלהן בבניית קליפורניה שוויונית יותר לכולם".

בנוסף לדרישת טווחי שכר, החוק החדש אומר שמעסיקים בכל הגדלים צריכים לספק את טווח השכר לעובד עבור התפקיד שהם ממלאים אם הם מבקשים זאת. משמעות הדבר היא שהעובדים הקיימים יכולים לבדוק היכן המשכורת שלהם ממוקמת בטבלת השכר בחברה שלהם, להעלות חוסר עקביות בשכר ולנהל משא ומתן או לבקש התאמה.

מושל קליפורניה גם אישר את חוק איגוד העובדים החקלאי. החוק יחייב חברות עם 100 עובדים או יותר שנשכרים דרך סוכנויות כוח אדם של צד שלישי להגיש דוחות נתוני שכר לסוכנות לזכויות האזרח של קליפורניה עבור אותם עובדים, בחלוקה לפי מגדר, גזע ומוצא אתני.

מבחינה לאומית, לשכת מפקד האוכלוסין האמריקאית מעריכה שנשים מרוויחות 82 סנט על כל דולר שמרוויח גבר, והפער מתרחב עבור נשים רבות ממגזרים לא לבנים.

בקליפורניה משלמים לנשים בערך 88 סנט על כל דולר שמשלמים לגבר, כשהפער גדל אצל נשים "צבעוניות". נשים במדינה מפסידות בסך הכל 87 מיליארד דולר מפערי השכר מדי שנה, על פי ארגון ״השותפות הלאומית לנשים ומשפחות״.

החוק יכנס לתוקף ב-2023.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות