Connect with us

קהילה

לקראת תשע"ה: אמריקה בידינו / דו"ח ארגון הקהילה הישראלית-אמריקאית

Published

on

 השנה שחלפה הייתה שנה של מפנה היסטורי בתולדות הקהילה הישראלית בארה"ב. ארגון הקהילה הישראלית-אמריקאית (‪IAC‬), שנולד מקרבנו ובעירנו לוס אנג'לס, פרש כנפיים, עלה על מטוסי סילון טרנס-אמריקאים ותקע יתד בעוד חמישה יעדים ביבשת

Pal Photography 91מטרת הארגון היא בניית קהילה ישראלית-אמריקאית מגובשת התומכת בישראל; לחבר את בני הדור השני והשלישי ליהדותם ולישראליותם; ולבנות גשר בין הקהילה הישראלית-אמריקאית לקהילה היהודית האמריקאית. היום פועלים ביבשת סניפים של ‪IAC‬ בניו יורק, מיאמי, בוסטון, לאס וגאס וניו ג'רזי.

"תהליך הצמיחה שלנו בארה"ב החל בדיוק לפני שנה", מספר מנכ"ל הארגון, שגיא בלשה. "הכרזנו עליו בראש השנה תשע"ד בביתו של יו"ר ה- ‪IAC‬ שון אבן חיים בקלבאסס, בנוכחות הפילנטרופים שלדון וד"ר מרים אדלסון, שתרמו לארגון ביד רחבה. ידענו שאנחנו יוצאים להרפתקאה אך לא ידענו באיזה מהירות נצליח לרתום למסע שלנו קהילות ישראליות-אמריקאיות בכל רחבי המדינה".

מספר שבועות אחרי ההכרזה על תוכנית ההתרחבות הארצית הסתגרו חברי דירקטוריון הIAC באחד מימי חג הסוכות בביתו של חבר מועצת המנהלים והיו"ר המייסד, דני אלפרט, ובנו את הקונספט GK פיו עומד הארגון להתרחב. באותו יום התכנסו בבית בטרזאנה כל ראשי ה-IAC ומקימיו. נוסף ליו"ר שון אבן חיים, המנכ"ל שגיא בלשה ובעל הבית דני אלפרט נכחו גם אדם מילשטיין, נתי סיידוף, מירי שפר, יוסי רבינוביץ', המנכ"ל הקודם שהם ניקולט וסמנ"כלית ה-‪IAC‬ מירי בלסקי.

שגיא בלשה: "ביקשנו משהם, המנכ"ל המייסד של הארגון, להנחות את היום. שהם, מצוייד בלוחות, פתקים, טושים וכישרון נדיר, בנה משחקי סימולציה וסדנאות שהביאו אותנו בסוף היום לשרטוט מושלם של איך יראה ה-‪IAC‬. יצאנו מביתו של דני עם דף נייר ושרטוט. היום, אחרי שנה, החזון הפך למציאות ומדהים לראות כמה היא דומה למה ששרטטנו על הנייר".

אדם מילשטיין, יו"ר הועדה המלווה את ההתרחבות, החל לפעול לאיתור מנהיגים פוטנציאלים במיאמי ובוסטון. המאמצים הולידו, לאחר מספר חודשים ומסעות של הקבוצה ברחבי אמריקה, קבוצות מנהיגות איכותיות ומחויבות במיאמי, בבוסטון בלאס וגאס ובניו יורק. לפי המבנה הארצי שהתווה ה- ‪IAC‬, קמה בכל עיר מועצת מנהלים מתנדבת (התורמת גם מכספה) והוקם סניף עם צוות עובדים שבראשו עומד מנהל אזורי. כל המנהלים האזוריים עובדים מתחת למטה הארגון שהוקם בלוס אנג'לס וכפופים גם למועצת המנהלים בעירם וגם למנכ"ל שגיא בלשה.

במאי 2014 כבר שימשו בתפקידם מנהלים אזוריים בכל הסניפים החדשים של הארגון. הם החלו בביקור חפיפה מלא השראה במטה ה-‪IAC‬ בוודלנד הילס, לוס אנג'לס. המנהלים האזוריים החדשים החלו לפתח מיידית שפע תוכניות ובניית תוכנית אירועים עשירה לקהילה הישראלית-אמריקאית בעירם. התוצאות לא איחרו להגיע, במהירות רבה יותר ממה שראשי ה-‪IAC‬ תיארו לעצמם.

כבר בחודשיהם הראשונים החלו מתארגנות פעילויות משמעותיות עם אלפי משתתפים ברחבי היבשת. כך, במבצע "צוק איתן" אורגנו הפגנות תמיכה המוניות בישראל בכל עיר בה קיים משרד של ‪IAC‬.   ה- ‪IAC‬ מסיים את שנת תשע"ד עם 140,000 איש שהשתתפו בפעילויותיו השונות באמריקה, כמחצית מהם בלוס אנג'לס והשאר בערים אחרות. לקראת שנת תשע"ה, מתכנן הארגון גידול נוסף שיביא לכ 200,000 משתתפים בפעילויותיו. עם זאת, הפוטנציאל עוד רב (הארגון מעריך כי בארה"ב חיים 500-800 אלף ישראלים-אמריקאים) במקביל לפתיחת סניפי ה-‪IAC‬ בערים השונות, הצטרפו למועצת המנהלים הארצית של הארגון נציגים של כל הערים החדשות והוקם בלוס אנג'לס מטה ארצי לארגון.

למטה שני תפקידים מרכזיים: תמיכה בסניפים וניהול תוכניות חינוכיות ארציות הפועלות מהמטה בכל רחבי ארה"ב. לדוגמא: תוכנית ספרית פיג'מה באמריקה, במסגרתה שולח ה-‪IAC‬ חינם ספרי ילדים לכ 12,000 משפחות מידי חודש. תוכנית ארצית נוספת היא תוכנית ‪IAC‬ מישלנו, במסגרתה הוקמו 22 תאי סטודנטים ישראלים אמריקאים בקמפוסים ברחבי ארה"ב.

בימים אלה יוצאת גם לפועל לראשונה תוכנית "תגלית" לישראלים-אמריקאים בחסות ה ‪IAC‬. במקביל, עמל צוות במטה ה- ‪IAC‬ על בניית אתר אינטרנט גדול ואינטראקטיבי שישמש את כלל הקהילה הישראלית-אמריקאית ביבשת. האתר יאפשר לקהילות ולאנשים לתקשר האחד עם השני בצ'אטים, בלוגים ואמצעים אחרים.

תוכניות הארגון בערים השונות כוללות מגוון רחב של פעילויות ואירועים לחתכי גילאים שונים, ממועדונים לצעירים, אירועים מוסיקליים, אירועים קהילתיים המוניים ועוד. האירוע השנתי המרכזי יהיה פסטיבל גדול ליום העצמאות בהשתתפות עשרות אלפי איש, שייערך השנה לא רק בלוס אנג'לס אלא בכל יעדיו ברחבי היבשת.

מפנה היסטורי נוסף שהתרחש השנה בהשפעת ה-‪IAC‬,  היה קפיצת מדרגה ביחסה של ממשלת ישראל לישראלים החיים בארה"ב (שעד לא מזמן כונו "יורדים"). אישים בכירים כמו השר נפתלי בנט, יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי וחברי כנסת מסיעות שונות כיבדו בנוכחותם את ה-‪IAC‬ בקבלת פנים שקיים הארגון בירושלים בנובמבר 2013. מול הקהל הגדול ומצלמות הטלויזיה שנכחו באולם, הדגישו האח"מים כי הקהילה הישראלית החיה בחו"ל הינה נכס אסטרטגי למדינת ישראל. הגדיל לעשות ראש הממשלה בנימין נתניהו שנפגש עם ראשי הארגון במרץ 2014 והכיר גם הוא בחיוניותה של הקהילה הישראלית בארה"ב לחוסנה של מדינת ישראל.

בתחילת נובמבר הקרוב, יקיים הארגון לראשונה בתולדות הקהילה הישראלית-אמריקאית כנס מרכזי בוושינגטון הבירה, אותו יכבדו בנוכחותם לא רק אישים בכירים מישראל, אלא גם אישים בכירים מהממשל האמריקאי. לכנס הישראלי-אמריקאי יגיעו גם כל חברי הארגון מרחבי ארה"ב, מנהיגים של ארגונים ישראלים-אמריקאים רבים ופעילים רבים. הסלוגן בו משתמש הארגון בכרזותיו הינו "בונים קהילה למען המחר".

בסרטון ההסברה של הארגון מספר היו"ר שון אבן חיים על החלום שהיה למייסדי הארגון לקחת את ה-‪IAC‬ ולבנות אותו בכל רחבי ארה"ב למען ילדינו ולמען מדינת ישראל. עם פרוץ השנה החדשה, ניתן לאמר בביטחה שהחלום קורם עור וגידים ונראה שהמפנה ההיסטורי שהוליד ה- ‪IAC‬ במעמדה וברמת ההתארגנות של הקהילה הישראלית-אמריקאית ימשיכו ביתר שאת גם בשנה הקרובה.    ‫ ‬

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

קהילה

"התמיכה בישראל אינה דבר מובן מאליו; אנחנו עובדים קשה מאוד להסביר ולשכנע בצדקת דרכנו בכל מקום"

Published

on

עמית מקל, סגן הקונסול הכללי החדש בלוס אנג'לס, נולד בדליית אל כרמל, שירת בצנחנים, דובר ארבע שפות ובעל חגורה שחורה בקראטה * כדיפלומט, הוא הספיק לשרת בשלוש יבשות, לגדל ילדים בינלאומיים ולחזק את הקשר של מדינת ישראל עם אוכלוסיות מגוונות ברחבי העולם* עכשיו בלוס אנג'לס, הוא נהנה מקבלת הפנים החמה לה הוא זוכה, במיוחד לאחר שירותו באירופה הביקורתית כלפי ישראל * ראיון

באוגוסט 2021 כשהקורונה היתה עדיין בעיצומה, עטינו מסכות ונאלצנו להיענות למגבלות המגיפה, נחת בלוס אנג'לס סגן הקונסול הכללי החדש, עמית מקל, סגן ראש הנציגות של הקונסוליה הישראלית בלוס אנג'לס. 

מקל כבר רגיל להגיע למקומות שעוברים תהליכים לא רגילים. ֿלמעשה, השליחות הראשונה שלו היתה בקהיר בשנת 2011, אז שימש כדובר השגרירות הישראלית. הוא הגיע לשם ביחד עם אשתו קרן ובנו התינוק אלון שהיה בן חודשיים בלבד. זמן קצר לאחר מכן פרצו המהומות בקהיר. המון מצרי זועם פרץ לתוך השגרירות ואלפי מפגינים הפגינו ליד השגרירות במשך שעות. בשעת הלילה הם מוטטו את חומת הביטחון שהקיפה אותה, נכנסו למתחם, השליכו מסמכים ישראלים רשמיים מחלונות השגרירות והסירו את דגל ישראל ממנה. באותו הזמן, היו נצורים בשגרירות כמה אנשי ביטחון ישראלים וכח קומנדו מצרי חילץ אותם. 

מקל ומשפחתו שהו באותו הזמן בביתם ששכן לא הרחק מהשגרירות, הצטרכו להתארגן במהירות לעזוב את מצרים עוד באותו לילה. הם טסו בחזרה לארץ ובהמשך הוחלט במשרד החוץ למנות שניים מהם לתפקידים חדשים במדינות שונות כי לא ניתן היה להמשיך ולהתנהל בחוסר וודאות במיוחד כשיש משפחה עם ילדים קטנים. מקל היה אחד מהשניים. הוא מונה לתפקיד חדש בקונסוליה הישראלית בסאו פאולו בברזיל. שם נשאר במשך שלוש שנים. בהמשך, הוא הוצב בבלגיה שם שימש כיועץ מדיני לתהליך השלום במשלחת לאיחוד האירופי ונאט"ו. אתגר מורכב בהתחשב במדיניות השלילית של מספר מדינות חברות באיחוד האירופי כלפי ישראל.

לכן, הנחיתה בלוס אנג'לס, הגם שהיתה בשיאה של הקורונה, היוותה שינוי מרענן במיוחד עבור משפחת מקל. 

"כן, זהו שינוי חד לחלוטין" אומר מקל, "יש כאן קהילה יהודית וישראלית גדולה מאוד. הבנתי שיש כרבע מיליון ישראלים באזור לוס אנג'לס ואתה כל הזמן מוצף ברצון לסייע, לעזור ולקדם יוזמות חיוביות, הסכמים, שיתופי פעולה, משלחות שטסות לארץ, אז כן, זה באמת שינוי גדול מהשליחות האחרונה".

איך הילדים מקבלים את השינויים כשבכל פעם מגיעים למדינה אחרת?

"כשהם היו קטנים יותר הם ואנחנו לא הרגשנו את הקושי. אלון היה תינוק כשהגענו לקהיר ובברזיל היה עדיין קטן מדי מכדי להבין את המשמעות שבמעבר מישראל לברזיל. איתן נולד בבלגיה אבל היה תינוק כששבנו לישראל ועבור אריאל בן ה-3.5 זאת הייתה שליחות ראשונה. אז עבור הגדולים החוויה הזאת היא ראשונית אבל עבור אלון זה יותר מורכב כי הוא כבר בן 11 ומתגעגע מאד לחברים שלו בישראל. 

"בכל שליחות יש את האתגרים והקשיים שלה אבל אנחנו תמיד נצמדים למטרה שלשמה הגענו, וזה לייצג את מדינת ישראל".

לא הספקת למצות את השירות שלך במצרים בגלל המהפכה, היית רוצה לחזור לשם?

"בהחלט. זוהי מדינה מרתקת ואני ממשיך לעקוב אחריה גם היום, הייתי שמח לחזור לשם יום אחד".

מקל, נולד בכפר הדרוזי דליית אל כרמל בצפון הארץ ושירת בצה"ל בצנחנים כחמש שנים. הוא דובר ארבע שפות ובעל חגורה שחורה בקראטה. את אשתו קרן, מנהלת חשבונות בקונסוליה, הוא הכיר בזמן הלימודים לתואר ראשון, קרן היא דור שני לניצולי שואה שמעטים ממשפחתה שרדו את זוועות הנאצים. "נושא השואה מלווה אותי בעשייה הדיפלומטית שלי בה המונח NEVER AGAIN הוא לא רק סיסמה אלא כוונה ורצון יום יומי להבטיח שאכן זה לא יקרה. 

לכן זה מדהים שגם עכשיו יש כל כך הרבה שינאה כלפי ישראל באירופה. היית אומר שהיה זה השירות המאתגר ביותר שלך?

"אני מסכים שבמשלחת לאיחוד האירופי האתגר היה מורכב ולא פשוט. עבדנו שם קשה, ממש מסביב לשעון, על מנת לסכל יוזמות שליליות נגד ישראל שהגיעו ממספר מדינות באיחוד האירופי וגם מחלקים מהפרלמנט האירופי".

והצלחתם לחסום אותן?

"לרוב כן, זה היה מאבק יומיומי של הצוות שלנו. זה היה סיכול מדיני על כל המשתמע מכך. ביקורת כלפי מדינת ישראל כן, שנאה ואנטישמיות לא, ואנחנו נאבקים בכל גורם שינסה לפגוע במדינת ישראל מהמקום הזה. משרד החוץ משקיע מאמצים רבים במאבק מול תנועת החרם נגד מדינת ישראל, ואנחנו בדרך הנכונה". 

איך היה השירות בברזיל?

"ברזיל היתה עולם אחר ותרבות אחרת, הם אנשים מאוד חמים ולבביים. בסאו פאולו התעסקתי בתחום הקהילות: הקהילה היהודית, הסורית לבנונית והקהילה האפרו ברזילאית. הקהילה הסורית-לבנונית לבדה מונה כ-10 מיליון איש ויש לה יחסים מאוד חמים עם הקהילה היהודית. היה מרגש לראות את היחסים החמים בין הקהילות".

מהם תחומי העיסוק שלך בקונסוליה בלוס אנג'לס?

"המיקוד שלי כאן הוא בנושאים מדיניים-פוליטיים, בעיקר מפגשים עם נבחרי ציבור פדרליים ומדינתיים. בשנה האחרונה לבדה נפגשנו הקונסול הכללי הלל ניומן ואני עם כ-50 חברי קונגרס וסנטורים פדרליים, ועשרות חברי פרלמנט מדינתיים. בנוסף אני אחראי גם על הקשר עם הקהילות בדגש על הקהילה ההיספנית והאפרו-אמריקאית. הספקתי כבר לבקר במספר מדינות הנמצאות באחריות הקונסוליה הישראלית בחוף המערבי כמו אריזונה, יוטה, נבדה, והוואי. המטרה היא לחזק את התמיכה בישראל, ולהעמיק את הקשרים בין המדינות. תפיסת העבודה של הקונסוליה שהתמיכה בישראל אינה דבר מובן מאליו, ואנחנו עובדים קשה מאוד להסביר, ולשכנע בצדקת דרכנו בכל מקום".

מה הכי הפתיע אותך כשהגעת ללוס אנגל'ס?

"הופתעתי לשמוע עברית בכל מקום, זה מדהים. כדיפלומט, הקהילה הישראלית כאן היא מכפיל כוח משמעותי עבור מדינת ישראל ואנו נעזרים בה".

איך בדיוק?

"אנו רוצים לעבוד עם הדור הצעיר של הקהילה, ולבחון אפשרויות לחזק את הנוכחות הישראלית בקמפוסים".

זה בטח שינוי נחמד להתקבל בסבר פנים יפות לעומת התגובות בהן נתקלת במשלחת לאיחוד האירופי.

"אכן השינוי הוא חד. ממעבר של סיכול מדיני של יוזמות שליליות ממספר מדינות חברות באיחוד האירופי שמטרתן לפגוע במדינת ישראל, למקום בו אתה מוצף ביוזמות חיוביות מכל כיוון להמשיך לחזק ולהעמיק את היחסים בין המדינות".

יש איזו מדינה שהיית מעוניין לשרת בה בעתיד ולמה?

"הייתה שמח לחזור ולשרת כשגריר ישראל בקהיר. זו מדינה מרתקת, עם תרבות והיסטוריה עשירה. היחסים בין המדינות הם עוגן ליציבות האזורית במזרח התיכון, ואני שמח לראות שהיחסים ממשיכים להתפתח ולהתחזק".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

Featured18 שעות ago

טירוף הנדל"ן: המלאי מתרחב אבל המחירים ממשיכים לטפס עם האינפלציה; פורבס ממליץ על טיפים לקניה ומכירה בחלק השני של 2022

Featured19 שעות ago

פרצה בבכי מספר פעמים: ונסה בראינט במשפט התביעה נגד מחלקת השריף על הפצת תמונות של חלקי גופות מהתאונה בקלאבסס

Featured19 שעות ago

אחרי התאונה במאר ויסטה: השחקנית אן הייש "בתרדמת", משטרת לוס אנג'לס לקחה דגימה מדמה בחשד לנהיגה תחת השפעה

חדשות19 שעות ago

אורנג' קאונטי: רופאת עור מואשמת ששפכה בכוונה חומצת "דריינו" ללימונדה של בעלה

טוב לדעת19 שעות ago

"ענק אבל עדין": 'החתול הכי גדול בעולם' מתנשא לגובה של ילד בן שנתיים – ואנשים חושבים שזה כלב…

קהילה22 שעות ago

"התמיכה בישראל אינה דבר מובן מאליו; אנחנו עובדים קשה מאוד להסביר ולשכנע בצדקת דרכנו בכל מקום"

Featured2 ימים ago

אלבקרקי, ניו מקסיקו: המשטרה עצרה מהגר אפגני החשוד ברצח סדרתי של מוסלמים בעיר

Featured2 ימים ago

אחרי שיא של 41 שנים -האינפלציה בארה"ב ירדה ל-8.5%; וול סטריט מזנקת במפתיע

כתבות שבועיות