fbpx
Connect with us

ארה"ב-ישראל

לקראת יום הבוחר

Published

on

באופן מסורתי, אנחנו מצביעים לפי שייכות מפלגתית, אדומים וכחולים – לאלו ״קואליצית רפובליקנים יהודים״ ולאלו ״דמוקרטים למען ישראל״ – המפלגה שתוכל לשנע יותר אנשים להצביע תזכה בבחירות – כך נצבעת ארה״ב בצבעי כחול ואדום, ולבסוף גובר צבע אחד על האחר למשך שנתיים, ארבע ומקסימום שמונה (שתי קדנציות לנשיא) – מדריך והמלצות לקראת ה-6 בנובמבר

מעת וצילום: ארי בוסל 

בזמן שאנחנו חוגגים את חגי תשרי, העולם לא עומד דום, ובארה״ב שדה הקרב העכשווי הוא הבחירות המתקרבות בשישה בנובמבר. נראה שאנחנו מעלימים עין, שהבחירות לא בדיוק מענינות אותנו, למרות שמהארגונים שלא-למטרות-רווח אנחנו מקבלים כל הזמן תזכורות שצריך וחייבים לתרום להם, שכן הם כה יעילים במה שהם עושים ועבודתם כה משפיעה. תזכורת לבוחר: לחיצה על כפתור ״תרום״ אין פרושה מעורבות בבחירות. ֿהדבר המשמעותי ביותר שהבוחר יכול לעשות הוא לתרום את הקול שלו או שלה, קרי להצביע בבחירות.

ליהודים בהחלט יש את המנגנונים להריץ ולתמוך בצורה מאד משמעותית במתמודדים. כסף, גבירותי ורבותי, כסף. כמה כסף נאסף ומבוזבז, שכן כסף לבדו אינו ערובה מוחלטת להצלחה בבחירות.

באופן מסורתי, מצביעים לפי שייכות מפלגתית, אדומים וכחולים. לאלו ״קואליצית רפובליקנים יהודים״ ולאלו ״דמוקרטים למען ישראל״. מעבר לגופים אלו יש את השדולה הפרו-ישראלית בוושינגטון, השוחה בכסף רב ושנהנתה ממונופול מוחלט מהלך עשרות שנים אך בשנים האחרונות, נכשלת יותר מאשר מצליחה, מתרחקת ממסורות העבר (לא לבקר את ממשלת ישראל ולתמוך בה ללא ערעור ולא משנה מי עומד בראשה). אחד הכשלים העיקריים של אייפא״ק הוא בהתבססות האלטרנטיבה לדור הצעיר, ג׳יי סטריט, המריץ את המועמדים שלו (שהם ללא יוצא מן הכלל בגוונים שונים של אנטי-ישראליות).

בעוד אנחנו מפולגים, נקרעים בין נאמנות מפלגתית לבין הרצון העז להשפיע על היחסים עם ישראל, מימין ומשמאל, ובעוד אנחנו עסוקים יותר בתקופת החגים באירוח או בביקורים, בהם גם אותו ביקור שנתי בבית הכנסת, הרשו לי לספר קצת על מה שעושים אחרים. אך תחילה, על מערכת הבחירות בארה״ב.

הטופס מבחירות 2016 ארי בוסל הצביע בעד דונלנד ג'יי טראמפ

בחירות או לא לבחור

שייכות מפלגתית מפשטת מאד את שיטת הבחירות, כי לרוב המצביע לא מכיר וגם לא מסוגל לזהות עבור מי הוא מצביע, והגרוע ביותר הוא בהצבעה לשופטים.

עומד הבוחר בתא ומנקב נקודות דיו על פס הדף הורדרד. האם השם נשמע יהודי? האם המקצוע מדבר לליבי (עורך דין במקצועו, חייבים להצביע נגדו)? היכרות עם השם, שכן ראיתי אותו בפרסומת בטלוויזיה או שמעתי את השם ברדיו עוזרת עד מאוד, אך לרוב זו היכרות של ״נדמה לי:״ ״השם מצלצל לי (משום מה) מוכר״.

שייכות מפלגתית כאמור מפשטת הכל – שכן דמוקרטי יצביע למועמדים הדמוקרטים ורפובליקני יצביע למועמדים הרפובליקנים.

שייכות מפלגתית פירושה גם שהמפלגה והמנגנון המאוד משומן שלה ניצבים אחרי המתמודד ותומכים בו בתזרים מזומנים ובקולות בוחרים (בעיקר אצל הדמוקרטים המשנעים את ועדי העובדים).

יש כמובן יוצאים מן הכלל. אמא שלי לדוגמא! אמי יושבת משך שעות ארוכות ולומדת את החומר הכתוב, מחפשת ומוצאת מה אמר מתמודד, איך הוא הצביע בעבר, מה הרקע שלו, ומה הצהרות כוונותיו. יושבת אמי משך שעות וימים ולא מניחה לאף מתמודד להתחמק מעמל חקירת ״הכר אותי״. זו מחויבות כבדה להצביע, מאמינה אמי, ואסור לנו להקל ראש בזכות זאת. כך בדיוק אסור יהיה לנו להתלונן אם לא נצביע, דבר שמרבית הבוחרים עושים (פשוט, הם מדלגים על מערכת הבחירות, אך לא על ההערות על הביצועים או הכשלים אחר כך).

למזלנו, אצלנו במשפחה, אמי עושה את העבודה, ואנחנו מחרים-מחזיקים אחריה, כה קל הדבר! (לעיתים חלוקות הדעות, בעיקר לגבי המתמודדים העיקריים, ובהם בראש ובראשונה המועמד לנשיאות. הוא חייב לענות לקריטריון אחד בראש ובראשונה: האם הוא טוב לישראל?אך גם כשמתגלות מחלוקות נדירות, כולנו מקפידים להצביע, כי כך חונכנו וכך ממשיכים אנו את המסורת).

מה יוצאים אנו למדים? רוב הבוחרים לא יודעים עבור מה ומי הם מצביעים. כשרואים את מילות המפתח ״ילדים״ ״ספריות״ ״מכבי אש״ ״גורמי הצלה״ ״בתי ספר״ ״מהגרים״ ״בתי סוהר,״ הלב נמס והיד מיד רושמת ״כן״ בהחלט, חלקו כסף, התחייבו עבור מאות מיליונים במיסים נוספים שיוטלו עלינו בכדי שה״ילדים״ או ה״כבאים״ או הגורמים האחרים יזכו מן ההפקר.

אז המשחק פשוט בעיקרו: אנחנו מצביעים לרוב בלי לדעת ובלי להבין. המפלגה בין השתיים שתוכל לשנע יותר אנשים להצביע תזכה בבחירות. כך נצבעת ארה״ב בצבעי כחול ואדום, ולבסוף גובר צבע אחד על האחר, למשך שנתיים, ארבע ומקסימום שמונה (שתי קדנציות לנשיא).

כחול מול אדום

הדמוקרטים פיתחו שיטה בטוחה, שיטה שעובדת ביעילות רבה ביותר: הם מייצרים תלות מוחלטת (הטבות כספיות לנזקקים, דמי אבטלה ועזרה), הם מעודדים מהגרים בלתי חוקיים (שכן ילדיהם שנולדו כאן יצביעו לטובת מי שלא מאיים על הוריהם בגרוש) והם משתמשים בכל אמצעי הפחדה והשמצה אחר, כאלו שהומצאו ושוכללו (ע״י המאפיה לדוגמא) וכאלו שעדין לא (מיקי מאוס ואנשים מתים מצביעים דרך קבע בשיקגו ובערים אחרות; לבדוק את הבא להצביע באמצעות תעודה מזהה א ס ו ר בתכלית האיסור, וכו׳).

נראה שכף המאזנים נוטה קצת יותר לכיוון הדמוקרטים, וכך ארה״ב מוצאת את עצמה מדי מערכת בחירות (בין אם זה לנשיאות מדי ארבע שנים או אמצע הקדנציה, שנתיים אחרי כניסת הנשיא לתפקיד) בפני צורך להוציא את הבוחרים לקלפיות.

מזג אוויר קשה (לדוגמא סופות שלגים או הוריקנים) גורמות למספר בוחרים נמוך מהרגיל, אך גם כשמזג האויר אידיאל ימספר הבוחרים מכלל אלו הזכאים ורשומים להצביע נמוך בצורה מאד מדאיגה.

ישנם החושבים שקולם לא משפיע, לא ישנה את התוצאה. ישנם אחרים שפשוט אינם מעונינים בפוליטיקה. וישנם כאלו העסוקים בחיי היום-יום, ועבורם הזכות הניתנת להם בודאות ובבטחון כה רבים, הזכות שמכתיבה שקולם שווה ערך לקולו של הנשיא או כל אזרח אחר, שוט אינה חשובה מספיק לענין אותם.

כה חבל, כי הם פשוט לא התנסו במשטרים טוטל טרים בהם לא ניתן להצביע, או שההצבעה מוחלטת מראש (לדוגמא בבחירות הדמוקרטיות והחופשיות לחלוטין בעזה).

כך מוצאים אנו את עצמנו מספר שבועות לפני ההצבעה, וישנם גופים החרדים על גורל המדינה. האוונגליסטים יצביעו, המדינה .

(המהווים איום על דרך החיים המערבית,שהם מצהירים ש״אירופה כבר נפלה, ארה״ב בדרך,״ אך מספרם והשפעתם עדין נמוכים יותר), האבווגליסטים מונים עשרות רבות של מיליונים. מסתבר שמספר לבדו אינו הכל, ומרביתם לא רשום להצביע, ומאלו שכן רשומים, הרבה לא מצביעים.

הנה דוגמא מוחשית. בקליפורניה מקבץ הנוצרים האוונגליסטים השני בגודלו בארה״ב אחרי טקסס. ניתן להניח, לפיכך, שאם כל אוונגליסטים יצביעו, המדינה הכחול (דמוקרטית) תהפוך לאדומה רפובליקנית), בייחוד עכשיו כשכל כך הרבה על המאזנים.

לרבים הדבר נראה שקול בהתכנותו לבי את המשיח ביום זה ממש.

זו בדיוק הסיבה שהנוצרים עוסקים בימים אלו בשינוע כוחות, בימי וכנסי הסברה לפסטורים שיש להיות מעורבים ב״כיכר הפומבית״ ולהצביע לפי ״מצפון תנ״כי,״ לפי עקרונות הדת. מלמדים את הפסטורים לעודד רישום להצבעה ולא לסמוך על הפטור-ללא-כלום כשאנשיהם טוענים ״אנחנו רשומים ואנחנו מצביעים.״

הרבה מוטל על כף המאזנים, ראשית לארה״ב וכנגזרת גם לישראל. לכן חשוב שכל ישראלי החי בארה״ב, בעל זכות בחירה, ינצל זכות זאת ויצביע. המוסלמים עושים זאת. היהודים עושים זאת ולצערנו נגד ישראל במקום עבורה). הנוצרים מתעורר ים.

הגיע הזמן שגם אנחנו נקח חלק פעיל ביותר במערכות הבחירות בארה״ב. זו זכותנו, אךזו גם חובתנו המוסרית. לדון

ליצירת קשר ותגובות: bussel@me.com

 

לחץ להגיב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

אזהרת צפייה: צו חסימה בארה"ב ל"סדרות" ולאתרים פיראטיים ישראליים

בית משפט פדרלי קבע כי האתרים מספקים שירותים שאינם חוקיים ופסק פיצוי בגובה 7.65 מיליון דולר בגין הפרת זכויות יוצרים

Published

on

בית המשפט הפדרלי בארה"ב פסק בתחילת השבוע כי האתרים Sdarot TV, Israel TV ו-Israeli TV מספקים שירותים שאינם חוקיים והוציא צו מיידי לספקיות האינטרנט האמריקאיות לחסום את הגישה לשרתי אתרים אלה. בנוסף, בית המשפט פסק פיצוי בגובה 7.65 מיליון דולר מכל אחד מהגופים הפיראטיים בגין הפרת זכויות יוצרים. הצו אוסר על חברות אמריקאיות לספק שירותים לאתר, ביניהם סליקה ואחסון בחוות שרתים. 

הצו נקבע לאחר שבעלי זכויות התוכן הישראלי – ביניהן HOT, צ'ארלטון, yes, יונייטד קינג וגופי תקשורת נוספים – הגישו תביעה בחודש פברואר האחרון נגד האתרים הפיראטיים המשדרים תכנים ישראליים בחו"ל באופן בלתי חוקי.

בתגובה להודעה של בית המשפט, פורסם בטלגרם של אתר סדרות כי "שרתי האתר אינם יושבים בארה"ב וממוקמים בשלל מיקומים במדינות שונות. מומחי הסייבר של אתר סדרות נערכו מבעוד מועד לכל תרחיש, כבר מתחילת המשפט בארה"ב".

זו לא הפעם הראשונה שאתר סדרות מתמודד עם צו כזה. בשנת 2016, בית המשפט המחוזי בתל אביב הוציא צו חסימה מוחלט לאתר "סדרות", שמחייב את ספקיות האינטרנט לחסום את האתר.  חרף החלטת בית המשפט האתר עדיין עומד על כנו עד היום. האתרים ואתר סדרות בפרט מוצאים פעם אחר פעם דרכים לעקוף את החסימה באמצעות טכנולוגיה של שינוי דומיין האתר לכתובת אחרת או פתיחת ערוץ טלגרם לאתר, שם הפיקוח יותר מורכב.  על אף שצו בית המשפט יקל מאוד על פעולות אכיפה נגד אתרי תוכן פיראטי, ספק אם הוא יעלים אותם כליל. עם זאת, החלטת בית המשפט בארה"ב יכולה לעודד מדינות נוספות לפעול בנושא. 

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות