לקראת יום הבוחר - שבוע ישראלי
Connect with us

ארה"ב-ישראל

לקראת יום הבוחר

Published

on

באופן מסורתי, אנחנו מצביעים לפי שייכות מפלגתית, אדומים וכחולים – לאלו ״קואליצית רפובליקנים יהודים״ ולאלו ״דמוקרטים למען ישראל״ – המפלגה שתוכל לשנע יותר אנשים להצביע תזכה בבחירות – כך נצבעת ארה״ב בצבעי כחול ואדום, ולבסוף גובר צבע אחד על האחר למשך שנתיים, ארבע ומקסימום שמונה (שתי קדנציות לנשיא) – מדריך והמלצות לקראת ה-6 בנובמבר

מעת וצילום: ארי בוסל 

בזמן שאנחנו חוגגים את חגי תשרי, העולם לא עומד דום, ובארה״ב שדה הקרב העכשווי הוא הבחירות המתקרבות בשישה בנובמבר. נראה שאנחנו מעלימים עין, שהבחירות לא בדיוק מענינות אותנו, למרות שמהארגונים שלא-למטרות-רווח אנחנו מקבלים כל הזמן תזכורות שצריך וחייבים לתרום להם, שכן הם כה יעילים במה שהם עושים ועבודתם כה משפיעה. תזכורת לבוחר: לחיצה על כפתור ״תרום״ אין פרושה מעורבות בבחירות. ֿהדבר המשמעותי ביותר שהבוחר יכול לעשות הוא לתרום את הקול שלו או שלה, קרי להצביע בבחירות.

ליהודים בהחלט יש את המנגנונים להריץ ולתמוך בצורה מאד משמעותית במתמודדים. כסף, גבירותי ורבותי, כסף. כמה כסף נאסף ומבוזבז, שכן כסף לבדו אינו ערובה מוחלטת להצלחה בבחירות.

באופן מסורתי, מצביעים לפי שייכות מפלגתית, אדומים וכחולים. לאלו ״קואליצית רפובליקנים יהודים״ ולאלו ״דמוקרטים למען ישראל״. מעבר לגופים אלו יש את השדולה הפרו-ישראלית בוושינגטון, השוחה בכסף רב ושנהנתה ממונופול מוחלט מהלך עשרות שנים אך בשנים האחרונות, נכשלת יותר מאשר מצליחה, מתרחקת ממסורות העבר (לא לבקר את ממשלת ישראל ולתמוך בה ללא ערעור ולא משנה מי עומד בראשה). אחד הכשלים העיקריים של אייפא״ק הוא בהתבססות האלטרנטיבה לדור הצעיר, ג׳יי סטריט, המריץ את המועמדים שלו (שהם ללא יוצא מן הכלל בגוונים שונים של אנטי-ישראליות).

בעוד אנחנו מפולגים, נקרעים בין נאמנות מפלגתית לבין הרצון העז להשפיע על היחסים עם ישראל, מימין ומשמאל, ובעוד אנחנו עסוקים יותר בתקופת החגים באירוח או בביקורים, בהם גם אותו ביקור שנתי בבית הכנסת, הרשו לי לספר קצת על מה שעושים אחרים. אך תחילה, על מערכת הבחירות בארה״ב.

הטופס מבחירות 2016 ארי בוסל הצביע בעד דונלנד ג'יי טראמפ

בחירות או לא לבחור

שייכות מפלגתית מפשטת מאד את שיטת הבחירות, כי לרוב המצביע לא מכיר וגם לא מסוגל לזהות עבור מי הוא מצביע, והגרוע ביותר הוא בהצבעה לשופטים.

עומד הבוחר בתא ומנקב נקודות דיו על פס הדף הורדרד. האם השם נשמע יהודי? האם המקצוע מדבר לליבי (עורך דין במקצועו, חייבים להצביע נגדו)? היכרות עם השם, שכן ראיתי אותו בפרסומת בטלוויזיה או שמעתי את השם ברדיו עוזרת עד מאוד, אך לרוב זו היכרות של ״נדמה לי:״ ״השם מצלצל לי (משום מה) מוכר״.

שייכות מפלגתית כאמור מפשטת הכל – שכן דמוקרטי יצביע למועמדים הדמוקרטים ורפובליקני יצביע למועמדים הרפובליקנים.

שייכות מפלגתית פירושה גם שהמפלגה והמנגנון המאוד משומן שלה ניצבים אחרי המתמודד ותומכים בו בתזרים מזומנים ובקולות בוחרים (בעיקר אצל הדמוקרטים המשנעים את ועדי העובדים).

יש כמובן יוצאים מן הכלל. אמא שלי לדוגמא! אמי יושבת משך שעות ארוכות ולומדת את החומר הכתוב, מחפשת ומוצאת מה אמר מתמודד, איך הוא הצביע בעבר, מה הרקע שלו, ומה הצהרות כוונותיו. יושבת אמי משך שעות וימים ולא מניחה לאף מתמודד להתחמק מעמל חקירת ״הכר אותי״. זו מחויבות כבדה להצביע, מאמינה אמי, ואסור לנו להקל ראש בזכות זאת. כך בדיוק אסור יהיה לנו להתלונן אם לא נצביע, דבר שמרבית הבוחרים עושים (פשוט, הם מדלגים על מערכת הבחירות, אך לא על ההערות על הביצועים או הכשלים אחר כך).

למזלנו, אצלנו במשפחה, אמי עושה את העבודה, ואנחנו מחרים-מחזיקים אחריה, כה קל הדבר! (לעיתים חלוקות הדעות, בעיקר לגבי המתמודדים העיקריים, ובהם בראש ובראשונה המועמד לנשיאות. הוא חייב לענות לקריטריון אחד בראש ובראשונה: האם הוא טוב לישראל?אך גם כשמתגלות מחלוקות נדירות, כולנו מקפידים להצביע, כי כך חונכנו וכך ממשיכים אנו את המסורת).

מה יוצאים אנו למדים? רוב הבוחרים לא יודעים עבור מה ומי הם מצביעים. כשרואים את מילות המפתח ״ילדים״ ״ספריות״ ״מכבי אש״ ״גורמי הצלה״ ״בתי ספר״ ״מהגרים״ ״בתי סוהר,״ הלב נמס והיד מיד רושמת ״כן״ בהחלט, חלקו כסף, התחייבו עבור מאות מיליונים במיסים נוספים שיוטלו עלינו בכדי שה״ילדים״ או ה״כבאים״ או הגורמים האחרים יזכו מן ההפקר.

אז המשחק פשוט בעיקרו: אנחנו מצביעים לרוב בלי לדעת ובלי להבין. המפלגה בין השתיים שתוכל לשנע יותר אנשים להצביע תזכה בבחירות. כך נצבעת ארה״ב בצבעי כחול ואדום, ולבסוף גובר צבע אחד על האחר, למשך שנתיים, ארבע ומקסימום שמונה (שתי קדנציות לנשיא).

כחול מול אדום

הדמוקרטים פיתחו שיטה בטוחה, שיטה שעובדת ביעילות רבה ביותר: הם מייצרים תלות מוחלטת (הטבות כספיות לנזקקים, דמי אבטלה ועזרה), הם מעודדים מהגרים בלתי חוקיים (שכן ילדיהם שנולדו כאן יצביעו לטובת מי שלא מאיים על הוריהם בגרוש) והם משתמשים בכל אמצעי הפחדה והשמצה אחר, כאלו שהומצאו ושוכללו (ע״י המאפיה לדוגמא) וכאלו שעדין לא (מיקי מאוס ואנשים מתים מצביעים דרך קבע בשיקגו ובערים אחרות; לבדוק את הבא להצביע באמצעות תעודה מזהה א ס ו ר בתכלית האיסור, וכו׳).

נראה שכף המאזנים נוטה קצת יותר לכיוון הדמוקרטים, וכך ארה״ב מוצאת את עצמה מדי מערכת בחירות (בין אם זה לנשיאות מדי ארבע שנים או אמצע הקדנציה, שנתיים אחרי כניסת הנשיא לתפקיד) בפני צורך להוציא את הבוחרים לקלפיות.

מזג אוויר קשה (לדוגמא סופות שלגים או הוריקנים) גורמות למספר בוחרים נמוך מהרגיל, אך גם כשמזג האויר אידיאל ימספר הבוחרים מכלל אלו הזכאים ורשומים להצביע נמוך בצורה מאד מדאיגה.

ישנם החושבים שקולם לא משפיע, לא ישנה את התוצאה. ישנם אחרים שפשוט אינם מעונינים בפוליטיקה. וישנם כאלו העסוקים בחיי היום-יום, ועבורם הזכות הניתנת להם בודאות ובבטחון כה רבים, הזכות שמכתיבה שקולם שווה ערך לקולו של הנשיא או כל אזרח אחר, שוט אינה חשובה מספיק לענין אותם.

כה חבל, כי הם פשוט לא התנסו במשטרים טוטל טרים בהם לא ניתן להצביע, או שההצבעה מוחלטת מראש (לדוגמא בבחירות הדמוקרטיות והחופשיות לחלוטין בעזה).

כך מוצאים אנו את עצמנו מספר שבועות לפני ההצבעה, וישנם גופים החרדים על גורל המדינה. האוונגליסטים יצביעו, המדינה .

(המהווים איום על דרך החיים המערבית,שהם מצהירים ש״אירופה כבר נפלה, ארה״ב בדרך,״ אך מספרם והשפעתם עדין נמוכים יותר), האבווגליסטים מונים עשרות רבות של מיליונים. מסתבר שמספר לבדו אינו הכל, ומרביתם לא רשום להצביע, ומאלו שכן רשומים, הרבה לא מצביעים.

הנה דוגמא מוחשית. בקליפורניה מקבץ הנוצרים האוונגליסטים השני בגודלו בארה״ב אחרי טקסס. ניתן להניח, לפיכך, שאם כל אוונגליסטים יצביעו, המדינה הכחול (דמוקרטית) תהפוך לאדומה רפובליקנית), בייחוד עכשיו כשכל כך הרבה על המאזנים.

לרבים הדבר נראה שקול בהתכנותו לבי את המשיח ביום זה ממש.

זו בדיוק הסיבה שהנוצרים עוסקים בימים אלו בשינוע כוחות, בימי וכנסי הסברה לפסטורים שיש להיות מעורבים ב״כיכר הפומבית״ ולהצביע לפי ״מצפון תנ״כי,״ לפי עקרונות הדת. מלמדים את הפסטורים לעודד רישום להצבעה ולא לסמוך על הפטור-ללא-כלום כשאנשיהם טוענים ״אנחנו רשומים ואנחנו מצביעים.״

הרבה מוטל על כף המאזנים, ראשית לארה״ב וכנגזרת גם לישראל. לכן חשוב שכל ישראלי החי בארה״ב, בעל זכות בחירה, ינצל זכות זאת ויצביע. המוסלמים עושים זאת. היהודים עושים זאת ולצערנו נגד ישראל במקום עבורה). הנוצרים מתעורר ים.

הגיע הזמן שגם אנחנו נקח חלק פעיל ביותר במערכות הבחירות בארה״ב. זו זכותנו, אךזו גם חובתנו המוסרית. לדון

ליצירת קשר ותגובות: bussel@me.com

 

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ארה"ב-ישראל

דיווח: יהודה לוי ושלומית מלכה בדרך לאל-איי!

Published

on

מלכה את לוי. אודישנים בעיר המלאכים

מתברר שחלומות מתגשמים, לפעמים יותר מפעם אחת: שנים אחרי שיהודה לוי ניסה את מזלו בהוליווד – השחקן החשוב מאוד יטוס בקרוב לתקופה ארוכה נוספת בעיר המלאכים, כדי לבחון הצעות שאולי ישלבו אותו בתעשיית הבידור הגלובלית. הפעם, הוא יעשה זאת יחד עם אשתו האוהבת שלומית מלכה, שלא רק תתמוך בו, אלא תעבוד כאן בעצמה. ועל כך נאמר, המציאות עולה על כל דמיון, או סדרה שהשתתפת בה.

אם אתם צופים בהרפתקאות יהודה באל-איי על המסך במסגרת העונה השנייה של הסדרה האישית שבה הוא מככב, "איש חשוב מאוד" (אז שהה כאן לטובת הצילומים בראשם עמדה דנה לוסטיג), או שמעתם איך הוא סיפר שבפעם הקודמת שבה ניסה להשתלב בביזנס של עיר המלאכים זה נגמר בתפקיד קטן – אז מתברר שהפעם הציפיות אולי יבשילו לפריצה אמיתית גם באמריקה. לפי אתר וואלה! מלכה את לוי יארזו את הכלב והחתול שלהם, ויתעופפו יחד עד לחוף המערבי ולוס אנג'לס, כאן הם צפויים לשהות מספר חודשים. בעוד שהוא יהיה עסוק בפגישות ואודישנים, מלכה תמשיך את עבודתה כדוגמנית, כאשר בין לבין יגדלו את חיות המחמד שלהם בנחת הרחק מההמולה בארץ הקודש. גו ברייק איי לג!

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

כבוד: המחזמר "ביקור התזמורת" זכה בגראמי

Published

on

המופע עלה בברודווי ומבוסס על סרט ישראלי, זכה בפרס האלבום התיאטרלי הטוב ביותר בטקס הגראמי

ששון גבאי ב"בביקור התזמורת" בברודווי. גראמי וטוני

המחזמ רביקור התזמורת" זכה ביום ראשון בטקס הגראמי בקטגוריית האלבום התיאטרלי הטוב ביותר. המחזמר שעלה בשנת 2016 בברודווי מבוסס על הסרט הישראלי "ביקור התזמורת" של ערן קולירין משנת 2007. זוהי לא הפעם הראשונה שהוא זוכה בפרסים בקיץ האחרון הוא קטף 10 פרסי טוני, כולל פרס המחזמר הטוב ביותר.

לאחרונה ששון גבאי, ששיחק בסרט המקורי לצד רונית אלקבץ ז"ל, חזר לתפקידו כמנהל התזמורת המצרית, והחליף את טוני שלהוב האמריקני בתפקיד הראשי בגרסה הבימתית. גם השחקן סמיר שוקרי הצטרף לקאסט וחתם על חוזה שנתי במחזמר.

בגרסתו הבימתית, "ביקור התזמורת" הוא פנטזיה מוזיקלית המתרחשת בעיירה מדומיינת בנגב, אליה מגיעים בטעות חברי תזמורת משטרת אלכסנדריה ממצרים שנשלחו להופיע בפתח תקווה ותעו בדרכם. המחזה מתרכז במערכת היחסים הנרקמת בין המוזיקאים הזרים לבין התושבים המקומיים, ובמיוחד בין בעלת הקיוסק העירוני דינה לבין מפקד הלהקה תאופיק זכאריה, ואיתם שירים ונעימות בעלי ניחוח מזרח תיכוני.

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

אילן יילחם באנטישמיות

Published

on

עו"ד אילן קאר, פוליטיקאי מלוס אנג'לס ולשעבר קצין בצבא האמריקאי, נבחר לשמש כשליח מיוחד למעקב ומאבק באנטישמיות מטעם מחלקת המדינה האמריקאית

אילן קאר. הבן של כרמלה פרדו מאל-איי

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בחר באילן קאר לשמש כשליח מיוחד למעקב ומאבק באנטישמיות, מטעם מחלקת המדינה האמריקאית. מדובר בתפקיד שלא אויש כשנתיים, ואילו הנשיא התמהמה מלמנות אדם לתפקיד עד כה. השליח המיוחד משמש כמעין שגריר המייצג את הממשל האמריקאי מול תקריות אנטישמיות בארה"ב ובעולם, ואף מקדם תוכניות למיגור התופעה.

קאר (50), הוא עו"ד ופוליטיקאי אמריקני שנולד וגדל בניו-יורק, ועבר ללוס אנג'לס, כאן שימש כסגן התובע המחוזי. הוא אף שירת בצבא ארה"ב במהלך מלחמת עיראק, והתמודד מטעם המפלגה הרפובליקנית לקונגרס. קאר הוא צאצא להורים מרקע אשכנזי ועיראקי אימו היא כרמלה פרדו, פעילה ותיקה בקהילה בלוס אנג'לס). במהלך שירותו הצבאי בעיראק, הדליק חנוכייה בארמון הנשיאות של סדאם חוסיין במהלך חג החנוכה כמעין סגירת מעגל. אשתו דליה היא רופאה.

בריאיון שהעניק לג'ואיש ג'ורנל, אמר קאר: "אני רואה את המלחמה הזו כאתגר גדול שאנחנו נתמודד איתו 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע. אנחנו נלחם באנטישמיות בכל הכוח, מכל זווית ובכל צורה שהיא מופיעה". קאר התייחס לכך שאמו גדלה בבגדד, שם התעללו בה ובסבו בעקבות מוצאם היהודי, ואילו אשתו היא צאצאית לניצולי שואה: "משפחתי חוותה אנטישמיות וראיתי זאת במו עיניי. זהו עניין שעיצב את חיי ואת התשוקה שלי להיות חלק מעבודה ציבורית. אחת הסיבות בהן הפכתי להיות קצין בצבא ותובע פלילי היא שאני מבין מה זה אומר שלוקחים מאדם את החירות להגן על עצמו".

המשך לקרוא

אירועים קרובים

פבר
22
ו
17:57 השבת אצל יניב!!
השבת אצל יניב!!
פבר 22 @ 17:57 – 18:57
השבת אצל יניב!!
השבת אצל יניב" מזמינה אותכם לארוחת שבת באווירה ישראלית עם מלא יהודים מכל רחבי העולם. שירים, הכרויות, הפתעות ועוד. מוזמנים לבדוק בדף הפייסבוק השבת אצל יניב, או ליצור קשר בטל': 877-969-1932. שבת שלום!
פבר
25
ב
19:30 שיעור יוגה עם לימור קול-ברזני
שיעור יוגה עם לימור קול-ברזני
פבר 25 @ 19:30 – 22:00
ימי שלישי 10:00-11:00- שיעור יוגה עם לימור קול-ברזני 7:30-10:00 בערב סדנה לעיצוב תכשיטי טקסטיל (פעם בחודש)
מרץ
3
א
9:30 mommy and me fitness
mommy and me fitness
מרץ 3 @ 9:30 – 10:30
פעילות קשת לילדים בגילאי 2-5 סיפורים ושירים בעברית. אורח מיוחד: השחקן והזמר מייק ברושטיין חוג אומנות ממיחזור לילדים. גילאי 6 ומעלה 8:15-9:15 בערב – חוג לריקודים סלוניים
מרץ
18
ב
19:30 שיעור יוגה עם לימור קול-ברזני
שיעור יוגה עם לימור קול-ברזני
מרץ 18 @ 19:30 – 22:00
ימי שלישי 10:00-11:00- שיעור יוגה עם לימור קול-ברזני 7:30-10:00 בערב סדנה לעיצוב תכשיטי טקסטיל (פעם בחודש)

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות