Connect with us

לוס אנג'לס

למה צעירים ישראלים לא מקבלים ויזה לארה"ב?

Published

on

מחלקת המדינה בוושינגטון חושפת את הסיבה… וגם: אשרת עסקים חדשה תעודד השקעות אמריקאיות בישראל – ולהיפך.  האשרה תונפק לתקופה של עד 5 שנים עם אפשרויות להארכה

קהל אייל

בשנים האחרונות נרשמו כמה וכמה יוזמות בקונגרס שמטרתן לצרף את ישראל לתוכנית, והאחרונה שבהן תקועה כרגע בסנאט, בראש ובראשונה בגלל התנגדות הממשל. ההתבטאויות האחרונות ממחלקת המדינה הגיעו לאחר שבשבועות האחרונים כמה מחוקקים בכירים, ובראשם הסנאטור הדמוקרטי צ'אק שומר, ביקרו את השירות הקונסולרי של ארה"ב על שיעור הסירוב לוויזות לצעירים ישראלים. עכשיו מתגלה הסיבה האמיתית:  אפליה נגד תיירים אמריקאים־ערבים היא הסיבה המרכזית המונעת מישראל זכאות לתוכנית הפטור מהוויזה האמריקאית, שהיתה מאפשרת לתיירים ישראלים להיכנס לארה"ב בלי ויזה – כך הבהירו השבוע במחלקת המדינה בממשל אובאמה.

"המשרד לביטחון הפנים ומחלקת המדינה עדיין מודאגים מהיחס הלא־שוויני, שלו זוכים ערבים־פלשתינים ואמריקאים אחרים ממוצא מזרח־תיכוני בגבולות ישראל ובנקודות הבידוק בה", הסבירה דוברת מחלקת המדינה, ג'ן פסאקי, "הדדיות ויחס שוויוני הם התנאים הבסיסיים ביותר להצטרפות לתוכנית הוויתור על הוויזות". מחלקת המדינה מזהירה באופן רשמי אמריקאים־ערבים כי במהלך נסיעה לישראל הם עלולים להיות מעוכבים או אפילו להישלח חזרה הביתה.

שיעור הסירוב עלול להיות סיבה נוספת לעיכוב בצירוף ישראל לתוכנית, שכן השיעור המותר למדינה המעוניינת להצטרף עומד על 3%. בישראל, לעומת זאת, עמד שיעור הסירוב ב־2012 על 5.4% וב־2013 זינק ל־9.7%. שיעור הסירוב לישראלים עדיין נמוך יחסית למדינות רבות אחרות, והדבר בולט גם משום שבשנה האחרונה עלה שיעור הסירוב דרמטית גם ביחס לבקשות ממדינות נוספות שנחשבות בעלות ברית של ארה"ב.

ההסבר לשיעור הסירוב בישראל הוא כמובן מספר הישראלים הצעירים העובדים בעבודות בלתי חוקיות ברחבי ארה"ב. חלק מחברי הקונגרס סבורים אחרת. חברת בית הנבחרים הדמוקרטית ניטה לווי סיפרה כי היא שוחחה בנושא עם שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו. "הילדים האלה מסיימים את השירות שלהם, ואני חוששת שאין הרבה מדינות שאליהן הם יכולים לטייל בביטחה", אמרה.

במחלקת המדינה, מנגד, טענו כי שיעור הסירוב לצעירים הישראלים אינו דיספרופורציונלי. "יותר מ־90% מכלל הישראלים המבקשים ויזת תייר מאושרים – ויותר מ־80% מהצעירים זוכים לאישור", סיכמה פסאקי.

אשרת עסקים חדשה –  E2

ממשלות ישראל וארה"ב אישרו  השבועהסכם הדדי, על פיו יוכלו ישראלים ואמריקאים להשקיע, זה במדינה של זה, ולקבל אשרת עבודה (E2) על סמך ההשקעה. ההסכם החדש צפוי להביא לקידום משמעותי של היחסים הכלכליים בין ישראל לארה"ב בכך שהוא מאפשר לבעלי עסקים להשקיע בשני השווקים. הוא גם משנה את המצב החוקי הנוכחי בישראל, אשר על פיו אזרח זר אינו יכול לקבל היתר עבודה על בסיס השקעה.

למרות שההסכם נותן עדיפות ברורה למהגרים בעלי ידע או כשרון מיוחדים ולמחזיקים בתפקידי ניהול וייזום – בשונה מכל סוגי האשרות הקיימות כיום, אשרת E2 לא דורשת מהמבקש להראות כי ביצע בעבר סחר ממשי, או להוכיח ותק בעבודה עבור החברה שבה הוא עובד, או יכולות והישגים יוצאי דופן.

בישראל נושא ההסכם בשורה גדולה למגזרים רבים בכלכלה – מסטארט-אפים שעד כה לא עמדו בדרישות המחמירות הכרוכות בקבלת אשרות עבודה שונות לארה"ב ומשקיעים בנדל"ן בהיקף מסחרי, ועד יהלומנים ומשקיעים במסעדות, מספרות, ובכל עסק קמעוני בעל יחוד. עבור חברות אמריקאיות, המשמעות היא שיוכלו להציב בישראל עובדים אזרחי ארה"ב ביתר קלות.

 

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

לוס אנג'לס

התמודדות כפולה: מה עושים כשהילד חולה בסרטן בעידן הקורונה?

Published

on

עמותת "גדולים מהחיים" הפכה לחמ"ל אחד גדול לטובת משפחות לילדים חולי סרטן, שהגיעו ברגע אחד לקריסה בעקבות משבר הקורונה

אוריאן אלמקייס, בת 17. "כשהקורונה הגיעה הכל נעצר"

כשהמשפחה מגלה שאחד הילדים חולה בסרטן, כל עולמם מתהפך. החיים כפי שהכירו אותם עד אז נעצרים והם מוצאים את עצמם במציאות חדשה. כשהקורונה נכנסת לתמונה, המצב המורכב ממילא הופך למשבר שקשה להתאושש ממנו.

הקורונה תפסה את  אוריאן אלמקייס, בת ה- 17, כחודשיים אחרי קבלת האבחנה כי היא חולה בהודג'קין לימפומה. ממגמת תיאטרון בכיתה י"א, היא עברה למחלקה האונקולוגית, לאישפוזים ולטיפולים כימותרפיים. "ניסיתי להמשיך את החיים כאילו כרגיל, למרות שידעתי שאשלם מחיר, ואז הגיעה הקורונה" היא מספרת. "הדבר שהיה לי הכי קשה כשחליתי, היה לוותר על יציאות ועל בילויים עם החברים, לפספס חזרות בתיאטרון ולהתגעגע לראות את החבר'ה. היה לי קשה להרגיש שנשארתי מאחור ולא הסכמתי לעצור את החיים. המשכתי את החיים כאילו כרגיל. הלכתי לבית הספר, לחזרות בתיאטרון ולהעלות הצגה, יצאתי ולא ויתרתי על כלום למרות שידעתי שיש לזה מחיר – לבלות אחר כל שבוע בבית החולים עם חום ואנטיביוטיקות. 

"כשהקורונה הגיעה והכל נעצר, לא נעים לומר אבל הרגשתי טוב. פתאום כולם היו כמוני. כולם היו בבידוד, תקועים בבית, מדברים בזום ואני לא מפסידה כלום. אבל זו היתה שמחה נקודתית כי המצב בחוץ לא טוב. הקורונה הביאה איתה בעיות חדשות ועכשיו כשכולם חזרו לשגרה וחזרו לבלות ולהיפגש, עבורי מסוכן מדי לצאת ואני לא יכולה יותר "לכופף" את החוקים. הקורונה משאירה אותי עכשיו בבית וזו התמודדות קשה הרבה יותר. גם המשפחה שלי מוגבלת יותר וצריכה לשמור על עצמה כדי לא לסכן אותי, וזה לא פשוט לאף אחד.

"אני שומעת מסביב על הרבה משפחות במחלקה שנקלעו למצוקה כלכלית אחרי שההורים פוטרו, שצריכות בדיקות וטיפולים יקרים ואין איך לממן. אף אחד לא יודע מה יהיה ומתי זה יגמר וזה מצב מאד מפחיד. לשמחתי, יש לי את גדולים מהחיים ואת תכנית גמאני, שבה כולם בני נוער שנמצאים בדיוק באותו מצב כמוני, מבינים בדיוק מה עובר עלי ואני לא נשארת בבידוד הזה לבד כי יש המון פעילויות בזום והמון ביחד. 

"מרגיע אותי שיש עמותה כמו גדולים מהחיים שנמצאים שם כדי לעזור לי ולמשפחה שלי בכל מה שאנחנו צריכים, שתמיד יש לנו למי לפנות ותמיד יש עזרה כשצריכים אותה.  אני ממש מקווה שהתקופה הקשה הזו תעבור מהר, כי גם סרטן וגם קורונה זה שילוב ממש לא מוצלח…"

עוזרים למשפחות עם פתרונות נקודתיים למצוקות 

מצב חירום של ממש

ההתמודדות של אוריאן היא רק טיפה בים הקשיים בהן נתקלות משפחות של ילדים חולי סרטן בחודשים האחרונים. המשפחות נמצאות בנקודת משבר ובמצב פגיע ממילא, גם כשהן נדרשות להתמודדויות "הרגילות" של משפחה לילד חולה סרטן:  החשש הבריאותי, קשיים כלכליים ועוד אין ספור אתגרים שונים, אבל מאז התפרצות מגיפת הקורונה, מדובר במצב חירום של ממש. 

המגיפה העולמית תפסה את כולנו בהפתעה ועמותת "גדולים מהחיים" מצאה את עצמה משתנה והופכת לחמ"ל אחד גדול לטובת משפחות לילדים חולי סרטן, שהגיעו ברגע אחד לקריסה. הסגר שהוטל על המשק, הפיטורים הנרחבים וההוצאה לחל"ת פגעו אנושות במשפחות העמותה. הביקוש לסיוע כלכלי ולסיוע נפשי עלו בצורה משמעותית והעמותה החלה לפעול במספר מישורים כדי לתת מענה למשפחות אשר סומכות עליה.

אלינוער לויטן, סמנ"כלית העמותה מספרת: "הרחבנו את המענה הרפואי עם מימון תרופות, טיפולים ובדיקות גנטיות המאפשרות התאמת טיפול אישי לכל ילד, כדי שלא יקרה מצב שילד לא יקבל טיפול מיטבי בגלל היעדר מימון. בנוסף, הגדלנו את הסיוע למחלקות האונקולוגיות לילדים. מאות משפחות מקבלות סיוע חירום כלכלי בעקבות אובדן ההכנסות. יזמנו מבצעי חלוקת סלי מזון ואנו מספקים מענה פרטני וסיוע כלכלי נקודתי לכל משפחה הזקוקה לכך.

"בגלל הסיכון המוגבר לילדים החולים, גם בני המשפחה הבריאים נאלצו להחיל על עצמם סגר מוקפד. אנו עוזרים למשפחות עם שליחויות, פתרונות נקודתיים למצוקות שהתעוררו בגלל המצב, מסיעים לטיפולים משפחות שאין להן רכב, מחלקים מחשבים וטאבלטים לתלמידים כדי שלא יתנתקו מהחברים ומשגרת הלימודים ועוד ועוד.

"במקביל, אנחנו לא מוותרים גם על הנפש! פעילויות העמותה השונות עברו למרחב הדיגיטלי. מחנה אביב התקיים בזום בהשתתפות 200 חניכים ועשרות מדריכים. גננות גן החלומות העבירו תכנים והפעלות לילדים באופן שוטף. קיימנו אירוח של עשרות מומחים בתחומים שונים למענה להנגשת מידע חיוני בתקופת הקורונה: מידע רפואי מאונקולוגים, כלכלת המשפחה, חינוך ילדים והדרכת הורים, תזונה, מיצוי זכויות סוציאליות, התמודדות עם חרדות ועוד. למרות הסגר והבידוד, המשפחות שלנו לא לבד והעמותה עדיין מלווה אותן בכל מעגלי התמיכה". 

"גדולים מהחיים" ממשיכה למצוא דרכים לסייע למשפחות בזמן שמקורות תמיכה אחרים נסגרים או מפנים משאבים למקומות אחרים, ונלחמת למען ילדי העמותה ומשפחותיהם.  אם פעם חשבנו שתוך כמה שבועות הכל יהיה מאחורינו, היום אנחנו יודעים שהעולם השתנה והדבר היחיד שניתן לעשות זה לנסות ולהפוך את העולם החדש הזה לטוב יותר.

ילדי "גדולים מהחיים" הם חזקים גם מהקורונה, והעמותה תעשה הכל כדי לעזור להם לנצח בכל החזיתות.

לפרטים נוספים ותרומות: Larger than Life – L.A. Family

טל': 818-887-7640,  www.largerthanlifela.com

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות