Connect with us

נפש

למה ט"ו באב נחשב לחג האהבה

Published

on

חכמת הקבלה מלמדת כי הכוכב אשר שולט בחודש אב הוא כוכב החמה – השמש, המייצגת את הכוח הזכרי ביקום ובחמישה עשר לאב, הירח המייצג את הכוח הנקבי ביקום מתגלה במלואו. לכן ביום זה ישנה הרמוניה ואחדות מלאה בין הכוח הזכרי לכוח הנקבי, בין השמש לבין הירח יותר מכל שאר ימות השנה.

האחדות המתגלה בט״ו באב בין שני הכוחות הללו ממלאת את כל היקום באור של אהבה שמאפשר חיבור חזק בין הנשמות, מכאן המקובלים מלמדים שהיום הכי טוב בשנה להתחבר עם הזיווג הקוסמי ולחזק מערכות יחסים קיימות הוא טו באב.

כתוב במשנה: ״לא היו ימים טובים לישראל כט״ו באב וכיום הכיפורים, שבהם בנות ירושלים יוצאות בכלי לבן, שאולים, שלא לבייש את מי שאין לו, ומחוללות בכרמים״.

בט״ו באב בנות ישראל היו יוצאות לכרמים. גם העשירות וגם העניות היו לובשות את אותה שמלה לבנה כדי שלא לבייש אחת את השנייה וליצור תחושה של אחדות ואהבה בינהן. הגברים היו מגיעים אז לכרם, ובאורח פלא כל אחד היה יודע מי זאת בת הזוג האמיתית שלו ובאותו יום הם היו נישאים.

כל מה שעלינו לעשות זה להכין את המודעות שלנו לקראת היום הזה (השנה זה יוצא בשישי בערב עד מוצאי שבת) ולבקש למשוך את הזיווג הקוסמי הנכון בשבילנו או לחזק את הקשר במערכת היחסים שלנו למי שכבר נמצא במערכת יחסים.

הקשר ליום הכיפורים

האר״י הקדוש מסביר את הקשר בין ט״ו באב ליום הכיפורים בכך שמי שנושא אישה, לא משיקולים של סיפוק הרצון לקבל לעצמו, אלא ממקום של נתינה והשפעה על העולם, נמחלים לו כל עוונותיו, ממש כמו ביום הכיפורים. (לכן נהוג לצום ביום החופה). גם הגבר וגם האישה אשר נישאים למטרה של גדילה רוחנית וגילוי אור הבורא בינהם, זוכים להתחיל הכל מחדש. כל השליליות שהם צברו בעבר נמחקת בליל הנישואין.

להתחבר לבן/ בת הזוג

הקושי בלמצוא את בן/ בת הזוג נובע מהניסיונות    למצוא את האדם הנכון במקום להיות האדם הנכון. מי שמחפש בת זוג רגישה אוהבת ותומכת צריך להיות רגיש  אוהב ותומך. 

ע״פ חכמת הקבלה, הנשמה השלמה נחלקת בטרם הגעתה לעולם הגשמי לשני חצאים, זכר ונקבה. אם שני חצאי הנשמה יוצאים לדרך רוחנית, הם יכולים לזכות באיחוד מחודש. הבורא הוא זה שמאחד בינהם, ע״י מלאך שנקרא לילה, רק כשהזמן מתאים.

כדי לזכות בבן/ בת הזוג או לגלות את הפוטינציאל הטמון במערכות יחסים קיימות עלינו להבין שני חוקים רוחניים חשובים:

1. מטרת הזוגיות היא להשפיע אור לאחרים

2. כוח האישה 

המהות של אור הבורא היא נתינה ולכן הבסיס לזוגיות מוצלחת הוא ששני חצאי הנשמה שואפים להגיע לשיווי צורה ולהפוך תכונות אנוכיות לתכונות של נתינה. לדוגמא, גבר עם אגו גדול צריך אישה שתעזור לו בכך שהיא תראה לו איך להוריד את האגו ולהיות יותר בנתינה בכל מה שהוא עושה.

כאשר שני הצדדים פועלים להיות כמו הבורא ומטרתם היא לעשות עבודה רוחנית משותפת, אז  האור של הבורא מתגלה ונוצרת אנרגיה של אהבה.

עלינו לזכור שאהבה זאת אנרגיה טהורה אשר מגיעה רק מהאור של הבורא, לכן כאשר שני בני הזוג מתרכזים רק באהבה ביניהם הם למעשה ישיגו את ההיפך: פירוד וכאב. האהבה אשר אנו חשים בתחילת הקשר היא בד״כ משיכה ולא אהבת אמת. רק כאשר בונים ביחד מערכת יחסים אשר מבוססת על נתינה וויתור על האגו רק אז ניתן להתחבר לאור של אהבה – לאור הבורא. 

החוק השני הוא אפילו חשוב יותר: האישה במהותה מחוברת לרמת מודעות גבוהה יותר מזאת של הגבר,( ספירת בינה) ולכן האישה יכולה להעלות את המודעות של הגבר ולא ההיפך.

אישה יכולה להשיג שלמות רוחנית בלי גבר. גבר לא יכול להשיג את השלמות הרוחנית שלו בלי אישה. 

אישה רוחנית אשר מתחתנת עם גבר לא רוחני תצליח לשנות אותו ולהפוך אותו לאדם בעל נתינה. כאשר זה ההיפך: גבר רוחני מתחתן עם אישה לא רוחנית – הוא לא יצליח לשנות אותה. הדבר נובע מכך שרמה רוחנית לא יכולה לעולם להשפיע על הרמה הרוחנית שמעליה. אישה מחוברת לספירת בינה הגבוהה יותר מהגבר ולכן היא יכולה לעזור לו להשתנות ולא ההיפך. הדבר האחרון שעל הגבר לעשות זה לנסות לשנות את אשתו. רק ע״י כך שהוא משתנה ההתנהגות של האישה כלפיו תשתנה.

האישה היא המראה של הגבר- היא מראה לו בדיוק איפה הוא נמצא, ועושה הכל במודע או שלא במודע  כדי לעזור לו להשתנות.

זהו חוק רוחני שמראה לנו שאישה צריכה לבחור בגבר שהיא יכולה להשפיע עליו ואילו הגבר צריך להשתוקק להתאחד עם אישה רוחנית שתעזור לשניהם לממש את הפוטנציאל שלהם בעולם. כתוב בספר הזוהר ששלום עולמי יוכל להתקיים בזכות אישה רוחנית.

משיכה בין בני הזוג 

אהבה והשתוקקות בין בני זוג הם תוצאה של עבודה רוחנית משותפת ולא כתוצאה ממשיכה פיזית זמנית.

כפי שאנו יודעים, הרגש שלנו  מקושר ישירות למודעות שלנו. כאשר גבר או אישה מקושרים יותר עם המודעות העוסקת ברצונות האנוכיים שלהם, הם יכולים להיות במצב שבו הם ירגישו מאוהבים בבן או בבת זוג אשר לא נכונים עבורם, אבל התחושה תהייה שהם אוהבים וזה מעל להכל. עלינו לזכור כי אחד מהסימנים שזאת מערכת יחסים לא נכונה עבורנו היא שאנו הופכים להיות אובססיביים לגבי אותו הקשר ורוב הזמן אנו עסוקים יותר בזוגיות במקום בלתת אור לאחרים.

אהבה היא תוצאה של מאמץ וכל מטרתה היא להוריד את האגו של בני הזוג על מנת שנוכל לגלות את אור הנשמה שלנו אשר באה לעולם על מנת להיות כמו הבורא.

הבורא הוא כוח של אהבה אין סופי ובט״ו באב אנו יכולים להיות כח של אהבה ממש כמו הבורא ולחלוק אותו עם בני או בנות הזוג שלנו, לחלוק אותו עם בני המשפחה שלנו ועם כל העולם.

יום אהבה שמח לכולם!

Avner.madar@kabbalah.com

Kabbalah.com 

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

נפש

כוכבים נוצצים ופאי תפוחים

Published

on

כמו היקום שלנו, אשר מתפתח ומשתנה באופן תמידי, כך היא גם מטרת חיינו; אנו נמצאים בתהליך של התפתחות ושינוי תמידיים

אגדה אינדיאנית עתיקה מספרת על תושביה של עיר אחת שהתעוררו בלילה לקול חזק וצורם אשר נשמע מחוץ לחומות העיר. שישה עיוורים שהיו מחכמי העיר אשר למדו באותו לילה בסמוך לחומות אזרו אומץ ויצאו מייד על מנת לחקור את מקור הרעש. כל אחד מהם חזר עם דיווח שונה על סיבת הרעש: אחד סבר שזה נחש ענק, אחד דיווח על גזע עץ גדול, אחד טען שזה עלה ענק, אחד הסביר שזאת חומת אבן גדולה ואחד אף הסביר שמדובר בשוט ארוך. כל אחד מהם הסיק מסקנות בהתאם לחלקי הגוף השונים של הפיל אותם הוא אחז בידיו.

הסיפור הזה הופיע בסרט ״ התעוררות : רסיסים של מודעות״ (2022) אשר גרם לי לחשוב האם מישהו מאיתנו מבין את תפקידנו ביקום? איך בכלל ניתן להבין את היקום העצום שלנו?

חכמת הקבלה והמדע ממשיכים להראות לנו שאנו, בני האדם, מהווים לא רק חלק מיקום דומם וחסר מודעות, אלא שאנו חיים ביקום חי המשתנה באופן תמידי אשר אנו חלק בלתי נפרד ממנו ומשפיעים על התפתחותו.

אני זוכרת כיצד הרעיון הזה הפך ברגע אחד ברור עבורי: בעלי ואני נסענו לביג סר וכאשר הבטנו בקו החוף העצום נדהמתי מהיופי וגודלם של חופי הים העצומים.

התמלאתי בתחושה של ענווה והרגשתי קטנה ביחס לעצי הרד ווד הענקיים.

השמים היו זרועים בכוכבים נוצצים ועוררו בי השראה והבנה עמוקה אודות היקום בו אנו חיים.

זה הזכיר לי את מציאות ה99% לעומת מציאות ה1% – לימוד מחכמת הקבלה על כך שחמשת החושים שלנו מאפשרים לנו לחוות רק 1% ממה שבאמת קיים. באותו לילה היכתה בי ההבנה כמה היקום שלנו עצום ביחס אלינו.

האסטרונום והסופר קארל סאגן כתב: ״למרות הרעיון המופרך כי אנו מרכז היקום, אנו בעצם חיים בפלנטה שהיא חלק אחד קטן מגלקסיה אחת, שהיא חלק מביליוני גלקסיות.״

כיום אנו יודעים כי ישנם בין אחד לארבעה ביליון כוכבים אשר נמצאים רק בשביל החלב שלנו. ישנם כ-200 מיליארד גלקסיות בערך אשר נמצאות בתחום השגתנו.

זהו מספר בלתי נתפש… אבל אם היה עלינו לספור כל גרגיר של חול בכל חוף ים היינו מצליחים להבין סדר גודל שכזה. לא רק שאנו מיקרוסקופיים ביחס לסטנדרטים של היקום, אנו גם די מבודדים מכל השאר: הכוכב הכי קרוב לשמש שלנו, פרוקסימה סנטורי, נמצא במרחק של בערך 4.37 שנות אור.

מכיוון שלא הצלחנו לפתח רכב חלל אשר ינוע במהירות האור (עדיין) על מנת להגיע לשם ייקח לנו 73,000 שנים.

לקוראים האמיצים שלנו – חשבו על כך: הגלקסיה שלנו היא ברוחב של יותר ממאה אלף שנות אור והמרחק ביננו לגלקסיה הכי קרובה אלינו הוא כ- 2.5 מיליון שנות אור.

אם כל המידע הזה מילא אתכם יותר מדי – התאזרו בסבלנות והמשיכו לקרוא…

למרות סדרי הגודל הבלתי נתפשים של היקום המדע הולך ומסיק את מה שחכמת הקבלה גילתה לפני אלפי שנים, כתוב בספר הזוהר כי כל אדם הוא העתק מדוייק של כל היקום.

מחקר אשר פורסם לאחרונה במרכז פרונטירס בפיסיקה גילה כי מבנה היקום אותו אנו תופשים דומה בדיוק למבנה המוח האנושי. בין כל כך הרבה הדברים הזהים אשר התגלו בין מבנה היקום למבנה המוח של האדם נמצא כי שניהם פועלים באותו סדר של נטוורקינג אשר מחברים את הכל ביחד, הניורונים במוח האדם והגלקסיות ביקום המחוברים בשני המקרים  ע״י מערכת של סיבים. 

נכון שאף אחד לא טוען שהיקום הוא מוח ענק, אולם הקשר המדהים בין השניים כבר מוכח בבירור. למעשה, שום דבר ביקום שלנו לא מתקיים בפני עצמו אלא תלוי בעוד מספר רב של גורמים אחרים.

כמו שחכמת הקבלה מלמדת כי יש רק כח אחד אשר נקרא אור החכמה (או אור הבורא) ומודעות אחת. הרב אשלג מדבר על מודעות אחת אשר מתגלה בכל רמות החיים השונות כדוגמת השולחן, העץ והאדם. 

בכל רמה, המודעות היא שונה אך מהווה חלק מהשלם. ככל שנבין זאת , כך נוכל להתחבר יותר לעצמנו, לאחרים ולעולם. נוכל גם לשחרר הרבה מהדאגות המטרידות שלנו בחיים כי לא נרצה לבזבז עליהן זמן מהחיים היקרים שלנו כאן.

ממש כמו שסאגן אומר: ״אם אתה רוצה להכין עוגת תפוחים, ראשית עליך להבין את היקום״. בזכות התהליכים הבלתי פוסקים של היקום יש לנו את המוצרים להכנת עוגת תפוחים (כולל את רמת החמצן הנחוצה, השמש, המינרלים, תגובות כימיות, כוח המשיכה ועוד). אם זאת עוגת התפוחים או כל דבר אחר שלא יכולים להתקיים לולא כל התהליכים אשר היקום עובר תמיד, אנו פשוט חיים ביקום פלאי!

כמו היקום שלנו אשר מתפתח ומשתנה באופן תמידי, כך היא גם מטרת חיינו. אנו נמצאים בתהליך של התפתחות ושינוי תמידיים. לעיתים אנו חושבים כי חיינו מובלים שלא בדרך הנכונה, אך כמובן שזה לא נכון.  אנו נמצאים כאן על מנת לגדול, להתפתח, לנהל מערכות יחסים בעלות משמעות עמוקה ולהבין את המהות והתפקיד החשוב שלנו ביקום הפלאי שלנו.

אני ממליצה לכם לזכור ולהעריך את השלמות אשר נמצאת בכל דבר שתיפגשו היום!

טוב להיות חלק ממערכת זוגית, משפחתית או קהילתית אך מעל לכל אנו חלק מיקום מרהיב ביופיו שמתפתח ללא הפסקה, בעל יכולת להשפיע, לאחד ולהעלות אותנו מעבר לכל מה שאנו מסוגלים לדמיין!

***

מוניקה ברג היא אמא, אישה, אחות, בת, מורה, חברה, סופרת ומוציאה לאור, פודקאסטרית, חובבת כושר גופני נלהבת ו”מכורה” ליצירת שינויים טובים בחיים.

מוניקה מחברת את כל מה שהיא למימוש מטרת חייה לחלק עם אחרים את כל מה שהיא לומדת ומגלה. היא קול חדש וחזק המעורר כל אחד ואחת מאיתנו להתחבר לאותו ניצוץ של אור אשר קיים בתוכנו. מוניקה מזכירה לכולנו להתחבר לפוטנציאל הבלתי רגיל שלנו ומעודדת להתקדם למימושו בחמלה והבנה.

תוך כדי לימודי הקבלה במשך השנים, מוניקה משלבת בעיקר את החוויות וההתנסות מחייה האישיים. בגיל צעיר היא עברה והתגברה על הפרעות אכילה. כיום כאמא לארבעה ילדים שאחד מהם בעל צרכים מיוחדים, היא הפכה להיות הקול המוביל של כל אותם אשר לא יכולים להשמיע את קולם.     

בשילוב כנות, תובנות חדשות וחוש הומור שהפכו להיות סימן ההיכר שלה, היא מראה כיצד כל אדם יכול ליצור את החיים שהוא או היא רוצים לחיות, חיים בעלי משמעות, שהכל עובד כמו שצריך והחשוב ביותר, חיים של אהבה, של מילוי וחיבור לאדם שאנו רוצים להיות. המאמצים שהשקיעה בחייה האישיים לימדו אותה שהכלים היישומיים של חכמת הקבלה יכולים להביא אור ולהעצים אותנו גם באתגרים הכי קשים בחיים ע”י שינוי של דבר אחד שיש לנו שליטה עליו בעצמנו.

מוניקה “מכורה” ליצירת שינויים בחיים, משלבת את החכמה עם ניסיון החיים שלה ומדברת אל גברים ונשים בשלבים שונים של חייהם. היא מובילה אנשים לא רק לראות איך הם יכולים להשתנות (שינוי הוא הדבר היחידי שהוא קבוע בחיינו) 

אלא להתלהב ולהפוך את השינוי לסגנון חיים. ברג כתבה והוציאה לאור את הספרים “פחד זאת לא אופציה” ו”לחשוב שנית על אהבה”, משדרת כל שבוע את הפודקאסט “רעב רוחני” הזוכה לעשרות אלפי האזנות ברחבי העולם ומנהלת את תחום התקשורת במרכז הקבלה העולמי. היא מתגוררת בניו יורק עם בעלה מיכאל וילדיהם דוד, יהושע, מרים ואביגיל.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות