Connect with us

כתבות נבחרות

ללא משפחה, עברית בקושי, בלי פרוטקציה: איך משאירים עולים חדשים בישראל?

Published

on

 ליעמי לורנס ירד מהמטוס בנתב"ג בשנת 2014. שנתיים אחרי, הוא נמצא בראש חזית המאבק של עולים חדשים שנמצאים במצב נפשי וכלכלי קשה, ושוקלים לחזור לארצות המוצא שלהם * העמותה שהקים מסייעת להשאירם בארץ והוא פונה לקהילה הישראלית בלוס אנג'לס להתגייס ולתת כתף * ציונות 2016

unnamedליעמי לורנס הוא איש של משימה. המשימה שלו היא "לשמור את העולים בישראל" ולגרום להם להפוך לישראלים מוצלחים. עד לפני שנתיים הוא חי בלוס-אנג'לס והיה ידוע בקרב הקהילה הישראלית והיהודית בזכות מסיבות ה"סבבה" שלו ופרויקטים ההתנדבותיים. עכשיו, כעולה חדש בישראל, הוא לקח על עצמו את האתגר הגדול ביותר של חייו.

לורנס הקים עמותה ללא מטרת רווח, ‪KeepOlim‬, יחד עם צוות של אנשי מקצוע, כדי להעביר את העולים החדשים בארץ דרך המכשולים שלאחר עלייה ולהשאיר אותם בישראל.

‪KeepOlim‬ ‪(RA-580613610)‬ הוכר רשמית כארגון ללא כוונת רווח באוגוסט 2015 על ידי רשות החברות הישראלית ומשרד המשפטים.

הסיפור של ‪KeepOlim‬ התחיל כאשר לורנס, לאחר שחי בישראל במשך תשעה חודשים, החליט לעזוב ולחזור ללוס אנג'לס. "פתחתי קבוצה בפייסבוק כדי לפרוק את התסכול, לצרוח ולומר 'אני עוזב', ותוך כמה ימים אלפי עולים מתוסכלים מכל רחבי ישראל הצטרפו לצעקה הזאת, וכך ‪KeepOlim‬ נולד. החלטנו לרתום את האנרגיה השלילית הזאת וליצור ארגון ללא כוונת רווח שנועד לסייע לכל העולים בתקופה שלאחר עלייתם", אומר לורנס.

הקבוצה שלו בפייסבוק ‪"Keep Olim in Israel"‬ צמחה עד עכשיו ליותר מ-21,000 עולים ותומכיהם. "זה מדהים", הוא אמר. "האתגרים של עולים, במיוחד ממדינות המערב, המתגוררים בישראל אינם חדשים – הם כבר היו קיימים מאז קום המדינה", אומר לורנס. "כסף ומשאבים כל כך רבים הושקעו בהבאת עולים חדשים לישראל אבל לא מספיק משאבים מושקעים באיך למעשה לקלוט אותם בארץ. לישראל יש הזדמנות היסטורית עכשיו, כאשר רמת העלייה ממערב אירופה מגיעה למספרי שיא בשנה זו, כדי להמריץ את המדינה עם אנרגיה חדשה. למרבה הצער, רבים מהעולים החדשים האלה מגיעים במהרה לתסכול בשל מחסור במקומות עבודה ואמצעים, מחסומי שפה, ביורוקרטיה מיותרת ובדידות. רבים מחליטים לחזור למדינותיהם המקוריות".

לורנס וחברי ההנהלה של העמותה החדשה

לורנס וחברי ההנהלה של העמותה החדשה

העלייה מארצות הברית מעולם לא הייתה גבוהה במיוחד. בשנים האחרונות, העלייה מצפון אמריקה נמדדה באופן עקבי בין 2,000 ל-3,000 איש בשנה. נפש בנפש ‪(NBN)‬, הארגון שאחראי להבאת עולי צפון אמריקה לישראל, טוען כי 7 אחוזים מהעולים חוזרים למדינותיהם המקוריות לאחר שלוש שנים. הסוכנות היהודית, שמפקחת על כל תהליך העלייה, טוענת שמדובר ב-12 אחוזים. לורנס לא מסכים עם הנתונים הללו וטוען כי שיעור היורדים הוא למעשה 50 אחוז. "ראשית, עולים שעוזבים אף פעם לא פונים ל"נפש בנפש" או לסוכנות היהודית כדי לומר 'הלו, אני נוסע מכאן'. ראיתי מעל 40 חברים ומכרים עולים שעוזבים את ישראל ב-16 החודשים שהייתי כאן. כל יום, בקבוצות פייסבוק המוקדשות לעולים, אתה רואה טונות של הודעות של העולים שמוכרים את הרהיטים שלהם ומודיעים על כך שהם עוזבים. עולים שנשארו בישראל מסתכלים אחורה ומבינים שרבים מחבריהם עזבו את הארץ".

אנדריאה דרי, חברת מועצת המנהלים של ‪KeepOlim‬, שעלתה לארץ לפני חמש עשרה שנה מברזיל, מסכימה. דרי: "מתוך קבוצה של 14 אנשים שעלו לארץ יחד איתי, אני היחידה שעדיין נשארת בישראל. זו הסיבה שיש לי מעורבות כל כך גדולה עם הארגון ‪KeepOlim‬. אני מזדהה עם הסיפורים של העולים האלה. שום דבר לא השתנה".

"אני שומע עולים שמתקשרים אלי מדוכדכים ובוכים בטלפון, אבודים לחלוטין", אומר לורנס. "הם זקוקים לעזרה! הם רוצים להישאר בישראל, אבל אין להם עבודה או כסף או תקווה. אנחנו כאן כדי לתת להם את העזרה שהם צריכים. אנחנו פשוט צריכים כסף כדי לעשות את זה".

כדי לגייס כספים אלה, ‪KeepOlim‬ החל לאחרונה בקמפיין מימון המונים של 100,000 דולר באמצעות האתר ‪Jewcer‬. סרטון הווידאו של הקמפיין (שנעשה על ידי אורן רהני, עולה חדש מלוס אנג'לס) מראה ידוענים ישראלים כמו מייק בורשטיין ושחר חסון שולחים הודעת תמיכתם בעולים, יחד עם צילומי עולים רבים המתארים במילה אחת מדוע הם עשו עלייה. ניתן לראות את הסרטון והקמפיין עצמו בכתובת אינטרנט: ‪http://jewcer.com/project/together-we-are-keepolim

לורנס פונה לקהילה הישראלית בלוס אנג'לס בצורה ישירה: "אנא עיזרו לנו! אנו זקוקים לעזרתכם! הישראלים בלוס אנג'לס יודעים כמה קשים החיים בישראל לישראלים. ועכשיו דמיינו כמה קשה לעולים שהגיעו לישראל ללא משפחה וחברים, בלי השפה העברית וללא פרוטקציה".

לורנס וצוותו יצרו תוכניות ומערכות תמיכה שנועדו לסייע לעולים בחייהם בישראל. התוכנית הראשונה שיוצאת  היא תכנית "אמץ עולה" שבה כל עולה מקבל עם הגעתו לארץ חונך שהוא גם חבר, וזאת בכדי לעזור לעולים לנווט בחיי היום יום ובביורוקרטיה בישראל. תוכנית נוספת תספק קבוצות ייעוץ לבריאות הנפש ולתמיכה נפשית בעלות נמוכה, כמו גם מוקד ייעוץ בשפות שונות.

על פי עיתון הארץ, בקרב העולים יש שיעור התאבדויות גבוה מאוד – כשליש מכל מקרי ההתאבדות בישראל בעשור האחרון, היו עולים. ‪KeepOlim‬ כבר החל תכנית לסיוע משפטי חינם לעולים שנוצלו על ידי בעלי דירות, חברות וספקי שירות, עקב כך שהם לא מסוגלים לקרוא חוזים בעברית. תוכנית נוספת שנפתחה היא תכנית אירוח, שמספקת לעולים ארוחה ומקום להתארח בשבתות ובחגים. כבר בראש השנה, לורנס מצא מקומות אירוח עבור 100 עולים מכל רחבי ישראל, תוך כדי התאמה בין עולים חדשים לבין עולים ותיקים עם רקע דומה. יש גם תכנית "ביקור חולים" כאשר עולים מבקרים עולים אחרים שנמצאים בבתי חולים ושאין להם מספיק קרובי משפחה כדי  לבקר אותם. פעילויות חברתיות, מסיבות ואירועים ברשת הם גם חלק גדול של ‪KeepOlim‬.

לדברי לורנס, אחת התלונות הגדולות ביותר של עולים היא "תחושה של בדידות". ‪KeepOlim‬ אירגן מסיבת חנוכה בהשתתפות של יותר מ-350 עולים עם מוסיקה מכל העולם. פרויקטים נוספים המתוכננים לטווח הארוך יהיו הקמת מאגר הצעות עבודה ואולפן ללימוד עברית.

ליעמי לורנס עושה סטנד אם בתל אביב. החיים קשים אז צוחקים

ליעמי לורנס עושה סטנד אפ בתל אביב. החיים קשים אז צוחקים

"‪KeepOlim‬ בשבילי זה הרבה דם, יזע ודמעות", אומר לורנס שעובד מסביב לשעון כדי להרים את הארגון מעל פני הקרקע. "זה החיים שלי. הפעם היחידה שאני לוקח הפסקות היא בשביל לעשות את מופע הסטנד-אפ שלי".

לורנס התחיל לעשות סטנד-אפ כבר בישראל, ועכשיו הוא מארח את אחד המופעים הכי גדולים בישראל של הקומדיה בשפה האנגלית, אשר מתקיים בכל יום רביעי בפאב "דנסינג קאמל" בתל אביב. קומיקאים ישראלים מפורסמים כמו שחר חסון ויוחאי ספונדר לקחו את לורנס תחת חסותם ומאז הוא בעצמו הפך לשם מוכר בעולם של סטנד-אפ באנגלית בישראל. "זו גם דרך להתגבר על הקשיים של החיים בישראל", אומר לורנס, "לצחוק על זה". למרות הצלחתו, לורנס עדיין נתקל ברוב המכשולים שעומדים גם בפני חבריו העולים. המכשול הקשה ביותר של לורנס הוא העוני. "לפעמים המקרר הוא עירום", הוא מתלוצץ. הוא גם סובל ממחלה כרונית וכאבים שגרמה ללורנס, שהיה פעם שרירי, לירידה של 15 ק"ג במשקל. "אבל אני עדיין ממשיך", הוא אומר, "כי יש לי 21,000 חברי ‪KeepOlim‬ שהצלחתם תלויה בי. אני לא אפסיק עד שהתוכניות שלנו יעלו ויצליחו, אחרת כל הסבל שלי יהיה לשווא". "אם כל אחד שקורא 'שבוע ישראלי' יתרום כמה דולרים ל‪KeepOlim-‬, אנחנו נוכל לגרום לכל התוכניות שלנו להתפתח ולתפקד. אנחנו צריכים את עזרתכם, יאללה, אנשים, בואו תעזרו לי! תודה רבה!", אומר לורנס.

כדי לתרום היכנסו לקמפיין "‪KeepOlim‬" במימון המונים כאן:

‪http://jewcer.com/project/together-we-are-keepolim  

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

גל גדות תזנק לצמרת המרוויחות בהוליווד בסרט פעולה חדש עם טוויסט נשי לסרטי ג'יימס בונד

Published

on

הסרט, "Heart of Stone", מיועד להניב סדרת סרטים שיעניקו טוויסט נשי לסרטי ג'יימס בונד ו"משימה בלתי אפשרית". המשכורת שתרוויח גדות תמקם אותה ברשימת השחקניות עם השכר הגבוה ביותר בהוליווד

גל גדות תככב בסרט חדש, מותחן ריגול בשם "Heart of Stone", בהפקת חברת ההפקות סקיידאנס. על פי הדיווחים, משכורתה של גדות צפויה לעמוד על סכום של 8 ספרות, מה שיהפוך אותה לאחת מהשחקניות בעלות המשכורת הגבוהה ביותר בתעשייה. 

את התסריט כתבו גרג רוקה ("משמר האלמוות" בנטפליקס) ואליסון שרודר (המועמדת לאוסקר על הדרמה "מאחורי המספרים"), וכשחברת סקיידאנס רוצה כבמאי את טום הרפר הבריטי ("השיר של רוז"). המטרה היא ככל הנראה ליצור סדרת סרטים חדשה ברוח סרטי "ג'יימס בונד" ו"משימה בלתי אפשרית", רק עם טוויסט נשי – גיבורה קשוחה ועשויה ללא חת בתפקיד הראשי. עדיין לא ידוע אם הסרט עתיד לעלות בבכורה בבתי הקולנוע, או להגיע באופן ישיר לשירותי הסטרימינג.

גדות תגיע עוד קודם לכן אל המסכים, הגדולים כמו גם הקטנים, ב-25 לחודש, כש"וונדר וומן 1984" בכיכובה יערוך את בכורתו לאחר דחיות מרובות של התאריך המקורי בשל משבר הקורונה העולמי. בהמשך, היא צפויה להפציע ב"מוות על הנילוס" בביומיו של קנת' בראנה, דרמת האקשן "Red Notice" שבו היא מככבת לצד דוויין ג'ונסון וראיין ריינולדס, ובעתיד הרחוק יותר גם ב"קלאופטרה", אפוס תקופתי בבימויה של פאטי ג'נקינס, אשר ביימה את גדות ב"וונדר וומן" והמשכונו.  

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות