Connect with us

כתבות נבחרות

ללא משפחה, עברית בקושי, בלי פרוטקציה: איך משאירים עולים חדשים בישראל?

Published

on

 ליעמי לורנס ירד מהמטוס בנתב"ג בשנת 2014. שנתיים אחרי, הוא נמצא בראש חזית המאבק של עולים חדשים שנמצאים במצב נפשי וכלכלי קשה, ושוקלים לחזור לארצות המוצא שלהם * העמותה שהקים מסייעת להשאירם בארץ והוא פונה לקהילה הישראלית בלוס אנג'לס להתגייס ולתת כתף * ציונות 2016

unnamedליעמי לורנס הוא איש של משימה. המשימה שלו היא "לשמור את העולים בישראל" ולגרום להם להפוך לישראלים מוצלחים. עד לפני שנתיים הוא חי בלוס-אנג'לס והיה ידוע בקרב הקהילה הישראלית והיהודית בזכות מסיבות ה"סבבה" שלו ופרויקטים ההתנדבותיים. עכשיו, כעולה חדש בישראל, הוא לקח על עצמו את האתגר הגדול ביותר של חייו.

לורנס הקים עמותה ללא מטרת רווח, ‪KeepOlim‬, יחד עם צוות של אנשי מקצוע, כדי להעביר את העולים החדשים בארץ דרך המכשולים שלאחר עלייה ולהשאיר אותם בישראל.

‪KeepOlim‬ ‪(RA-580613610)‬ הוכר רשמית כארגון ללא כוונת רווח באוגוסט 2015 על ידי רשות החברות הישראלית ומשרד המשפטים.

הסיפור של ‪KeepOlim‬ התחיל כאשר לורנס, לאחר שחי בישראל במשך תשעה חודשים, החליט לעזוב ולחזור ללוס אנג'לס. "פתחתי קבוצה בפייסבוק כדי לפרוק את התסכול, לצרוח ולומר 'אני עוזב', ותוך כמה ימים אלפי עולים מתוסכלים מכל רחבי ישראל הצטרפו לצעקה הזאת, וכך ‪KeepOlim‬ נולד. החלטנו לרתום את האנרגיה השלילית הזאת וליצור ארגון ללא כוונת רווח שנועד לסייע לכל העולים בתקופה שלאחר עלייתם", אומר לורנס.

הקבוצה שלו בפייסבוק ‪"Keep Olim in Israel"‬ צמחה עד עכשיו ליותר מ-21,000 עולים ותומכיהם. "זה מדהים", הוא אמר. "האתגרים של עולים, במיוחד ממדינות המערב, המתגוררים בישראל אינם חדשים – הם כבר היו קיימים מאז קום המדינה", אומר לורנס. "כסף ומשאבים כל כך רבים הושקעו בהבאת עולים חדשים לישראל אבל לא מספיק משאבים מושקעים באיך למעשה לקלוט אותם בארץ. לישראל יש הזדמנות היסטורית עכשיו, כאשר רמת העלייה ממערב אירופה מגיעה למספרי שיא בשנה זו, כדי להמריץ את המדינה עם אנרגיה חדשה. למרבה הצער, רבים מהעולים החדשים האלה מגיעים במהרה לתסכול בשל מחסור במקומות עבודה ואמצעים, מחסומי שפה, ביורוקרטיה מיותרת ובדידות. רבים מחליטים לחזור למדינותיהם המקוריות".

לורנס וחברי ההנהלה של העמותה החדשה

לורנס וחברי ההנהלה של העמותה החדשה

העלייה מארצות הברית מעולם לא הייתה גבוהה במיוחד. בשנים האחרונות, העלייה מצפון אמריקה נמדדה באופן עקבי בין 2,000 ל-3,000 איש בשנה. נפש בנפש ‪(NBN)‬, הארגון שאחראי להבאת עולי צפון אמריקה לישראל, טוען כי 7 אחוזים מהעולים חוזרים למדינותיהם המקוריות לאחר שלוש שנים. הסוכנות היהודית, שמפקחת על כל תהליך העלייה, טוענת שמדובר ב-12 אחוזים. לורנס לא מסכים עם הנתונים הללו וטוען כי שיעור היורדים הוא למעשה 50 אחוז. "ראשית, עולים שעוזבים אף פעם לא פונים ל"נפש בנפש" או לסוכנות היהודית כדי לומר 'הלו, אני נוסע מכאן'. ראיתי מעל 40 חברים ומכרים עולים שעוזבים את ישראל ב-16 החודשים שהייתי כאן. כל יום, בקבוצות פייסבוק המוקדשות לעולים, אתה רואה טונות של הודעות של העולים שמוכרים את הרהיטים שלהם ומודיעים על כך שהם עוזבים. עולים שנשארו בישראל מסתכלים אחורה ומבינים שרבים מחבריהם עזבו את הארץ".

אנדריאה דרי, חברת מועצת המנהלים של ‪KeepOlim‬, שעלתה לארץ לפני חמש עשרה שנה מברזיל, מסכימה. דרי: "מתוך קבוצה של 14 אנשים שעלו לארץ יחד איתי, אני היחידה שעדיין נשארת בישראל. זו הסיבה שיש לי מעורבות כל כך גדולה עם הארגון ‪KeepOlim‬. אני מזדהה עם הסיפורים של העולים האלה. שום דבר לא השתנה".

"אני שומע עולים שמתקשרים אלי מדוכדכים ובוכים בטלפון, אבודים לחלוטין", אומר לורנס. "הם זקוקים לעזרה! הם רוצים להישאר בישראל, אבל אין להם עבודה או כסף או תקווה. אנחנו כאן כדי לתת להם את העזרה שהם צריכים. אנחנו פשוט צריכים כסף כדי לעשות את זה".

כדי לגייס כספים אלה, ‪KeepOlim‬ החל לאחרונה בקמפיין מימון המונים של 100,000 דולר באמצעות האתר ‪Jewcer‬. סרטון הווידאו של הקמפיין (שנעשה על ידי אורן רהני, עולה חדש מלוס אנג'לס) מראה ידוענים ישראלים כמו מייק בורשטיין ושחר חסון שולחים הודעת תמיכתם בעולים, יחד עם צילומי עולים רבים המתארים במילה אחת מדוע הם עשו עלייה. ניתן לראות את הסרטון והקמפיין עצמו בכתובת אינטרנט: ‪http://jewcer.com/project/together-we-are-keepolim

לורנס פונה לקהילה הישראלית בלוס אנג'לס בצורה ישירה: "אנא עיזרו לנו! אנו זקוקים לעזרתכם! הישראלים בלוס אנג'לס יודעים כמה קשים החיים בישראל לישראלים. ועכשיו דמיינו כמה קשה לעולים שהגיעו לישראל ללא משפחה וחברים, בלי השפה העברית וללא פרוטקציה".

לורנס וצוותו יצרו תוכניות ומערכות תמיכה שנועדו לסייע לעולים בחייהם בישראל. התוכנית הראשונה שיוצאת  היא תכנית "אמץ עולה" שבה כל עולה מקבל עם הגעתו לארץ חונך שהוא גם חבר, וזאת בכדי לעזור לעולים לנווט בחיי היום יום ובביורוקרטיה בישראל. תוכנית נוספת תספק קבוצות ייעוץ לבריאות הנפש ולתמיכה נפשית בעלות נמוכה, כמו גם מוקד ייעוץ בשפות שונות.

על פי עיתון הארץ, בקרב העולים יש שיעור התאבדויות גבוה מאוד – כשליש מכל מקרי ההתאבדות בישראל בעשור האחרון, היו עולים. ‪KeepOlim‬ כבר החל תכנית לסיוע משפטי חינם לעולים שנוצלו על ידי בעלי דירות, חברות וספקי שירות, עקב כך שהם לא מסוגלים לקרוא חוזים בעברית. תוכנית נוספת שנפתחה היא תכנית אירוח, שמספקת לעולים ארוחה ומקום להתארח בשבתות ובחגים. כבר בראש השנה, לורנס מצא מקומות אירוח עבור 100 עולים מכל רחבי ישראל, תוך כדי התאמה בין עולים חדשים לבין עולים ותיקים עם רקע דומה. יש גם תכנית "ביקור חולים" כאשר עולים מבקרים עולים אחרים שנמצאים בבתי חולים ושאין להם מספיק קרובי משפחה כדי  לבקר אותם. פעילויות חברתיות, מסיבות ואירועים ברשת הם גם חלק גדול של ‪KeepOlim‬.

לדברי לורנס, אחת התלונות הגדולות ביותר של עולים היא "תחושה של בדידות". ‪KeepOlim‬ אירגן מסיבת חנוכה בהשתתפות של יותר מ-350 עולים עם מוסיקה מכל העולם. פרויקטים נוספים המתוכננים לטווח הארוך יהיו הקמת מאגר הצעות עבודה ואולפן ללימוד עברית.

ליעמי לורנס עושה סטנד אם בתל אביב. החיים קשים אז צוחקים

ליעמי לורנס עושה סטנד אפ בתל אביב. החיים קשים אז צוחקים

"‪KeepOlim‬ בשבילי זה הרבה דם, יזע ודמעות", אומר לורנס שעובד מסביב לשעון כדי להרים את הארגון מעל פני הקרקע. "זה החיים שלי. הפעם היחידה שאני לוקח הפסקות היא בשביל לעשות את מופע הסטנד-אפ שלי".

לורנס התחיל לעשות סטנד-אפ כבר בישראל, ועכשיו הוא מארח את אחד המופעים הכי גדולים בישראל של הקומדיה בשפה האנגלית, אשר מתקיים בכל יום רביעי בפאב "דנסינג קאמל" בתל אביב. קומיקאים ישראלים מפורסמים כמו שחר חסון ויוחאי ספונדר לקחו את לורנס תחת חסותם ומאז הוא בעצמו הפך לשם מוכר בעולם של סטנד-אפ באנגלית בישראל. "זו גם דרך להתגבר על הקשיים של החיים בישראל", אומר לורנס, "לצחוק על זה". למרות הצלחתו, לורנס עדיין נתקל ברוב המכשולים שעומדים גם בפני חבריו העולים. המכשול הקשה ביותר של לורנס הוא העוני. "לפעמים המקרר הוא עירום", הוא מתלוצץ. הוא גם סובל ממחלה כרונית וכאבים שגרמה ללורנס, שהיה פעם שרירי, לירידה של 15 ק"ג במשקל. "אבל אני עדיין ממשיך", הוא אומר, "כי יש לי 21,000 חברי ‪KeepOlim‬ שהצלחתם תלויה בי. אני לא אפסיק עד שהתוכניות שלנו יעלו ויצליחו, אחרת כל הסבל שלי יהיה לשווא". "אם כל אחד שקורא 'שבוע ישראלי' יתרום כמה דולרים ל‪KeepOlim-‬, אנחנו נוכל לגרום לכל התוכניות שלנו להתפתח ולתפקד. אנחנו צריכים את עזרתכם, יאללה, אנשים, בואו תעזרו לי! תודה רבה!", אומר לורנס.

כדי לתרום היכנסו לקמפיין "‪KeepOlim‬" במימון המונים כאן:

‪http://jewcer.com/project/together-we-are-keepolim  

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

לסלבס בבוורלי הילס נמאס: איסור להפגנות ו׳אזור אוטונמי׳ באחת הערים העשירות במדינה

Published

on

By

ידוענים ותושבים עשירים אחרים בבוורלי הילס, קליפורניה, שמחים לתרום מיליונים ל"קרנות החופש" כדי לשלם ערבות עבור פורעים שנעצרו בערים גדולות אחרות, אך הם פועלים במהירות למנוע מההפגנות הצפויות בעיר ואת האפשרות ל"איזור אוטונומי" כמו זה שמתגבש בסיאטל, וושינגטון – מלהגיע לכל מקום קרוב.

עיריית בוורלי הילס הוציאה השבוע צו קפדני, עם וירוס הקורונה כתירוץ, האוסרת הפגנות, הפגנות וצמצום תוכניות ל"איזור אוטונומי" באחד המחוזות העשירים במדינה. "כדי לשמור על השלווה והשלווה של שכונות מגורים, החל מהיום ועד להודעה נוספת, לא יתכנסו יותר מעשרה אנשים באזור מגורים בין השעות 9 בלילה וש-8 בבוקר 8", נכתב חשבונות המדיה החברתית של העיר.

"אסיפה מוגדרת כל אסיפה או קבוצה של 10 אנשים או יותר ברחוב ציבורי, מדרכה או מקומות ציבוריים אחרים אם לעשרת האנשים האלה יש מטרה או מטרה משותפת", נכתב בצו. "כל אסיפה שקטה, כמו משמרת לאור נרות, והתכנסויות ברכוש פרטי, פטורות מהוראת חירום זו".

ההוראה נובעת על רקע הפגנת מחאה שניגנה מוזיקה רועשת ושיבשה את חיי תושבי בוורלי הילס בין השעות 10 בערב ו-1 לפנות בוקר בשבוע שעבר. מן הסתם, זוהי גם התוצאה הישירה של ביזה והתפרעויות שהתרחשו לאורך רודיאו דרייב בעיר. כמו במקומות כמו שיקגו, אילינוי ועיר ניו יורק, בוזזים ופורעים ניצלו את ההפגנות האדירות נגד הגזענות כדי לגנוב מקמעונאים יוקרתיים כמו גוצ'י ולואי ויטון. עד כה, הבוזזים והפורעים נמנעו מהגיע לאזורי המגורים בעיר (כמו גם מאזורי מגורים המקיפים את לוס אנג'לס), אך מועצת העיר נערכת לבאות, בכל מקרה.

בוורלי הילס היא כמובן ביתם של כמה מהאמריקאים העשירים ביותר, אך היא רחוקה מלהיות העיר היחידה הפועלת למנוע התפתחות של "אזור אוטונומי" כמו זה שבסיאטל. במהלך השבוע, אשוויל, צפון קרוליינה; נאשוויל, טנסי; שיקגו, אילינוי; ופורטלנד, אורגון, כולם נקטו בכדי לסגור את המאמצים ליצירת אזורים אוטונומיים בערים שלהם, או לפרק את ההפגנות לפני שהשתרשו.

המחאה של שיקגו, שכללה סטודנטים לתוארים מתקדמים באוניברסיטת שיקגו, התפרקה לאחר שמשטרת קמפוס UChicago, שהגנה על "המטה הכבוש" שלהם, סירבה לאפשר ל"תושבים החדשים" של" האזור האוטונומי" להשתמש בחדרי הרחצה שלהם או להעביר משלוחי פיצה.

"CHOP" או "מחאה כובשת / מתמשכת על גבעת הקפיטול" – לשעבר "CHAZ", "אזור האוטונומיה של גבעת הקפיטול" – נמצא כעת בשבוע השני בסיאטל בבברכת ראשת העיר, שהשוותה את ההפגנה ל"מסיבת בלוק", והציעה שסיאטל תחבק את גושי האנרכיה שהוקמו בשכונת קפיטול, "הקיץ של אהבה", כהגדרתה, בסובלנות.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות