Connect with us

חדשות ואקטואליה

לכודים ברשת: תרבות הפייסבוק מוכרחה להדאיג את העולם

Published

on

בזמן שהרשויות בארה"ב מנסות להגביל את היקף פעילותה של פייסבוק, כדאי גם לנו המשתמשים לחשוב על התמכרותנו לרשתות החברתיות ועל נזקי השיח המתנהל בהן

בקיץ האחרון קנסה נציבות הסחר הפדרלי של ארה"ב את חברת פייסבוק בסכום עתק של 5 מיליארדי דולרים, הקנס הגדול ביותר שהושת על חברה טכנולוגית אי־פעם. הסיבה: מעורבותה של פייסבוק בפרשת קיימברידג' אנליטיקה, אותה חברה שכרתה מידע בדרכים שונות ברשת החברתית והעמידה אותו לרשות הקמפיין לנשיאות של דונלד טראמפ (הוויכוח בנוגע למידת ההשפעה של המידע הזה על תוצאות הבחירות לא יוכרע כנראה לעולם). 

בימים האחרונים פורסם בארה"ב כי אותה נציבות שוקלת נקיטת צעדים חדשים נגד פייסבוק, וכי היא עשויה לפנות בקרוב לבית המשפט בדרישה שיורה על מתן צו מניעה כנגד הרשת החברתית. הפעם הטענה היא שהאיחוד שהחברה מקדמת בין הפלטפורמות השונות שלה – בעיקר וואטסאפ, מסנג'ר ואינסטגרם – עומד בניגוד לחוקי ההגבלים העסקיים של ארה"ב.

2.3 מיליארד משתמשים פעילים

המאמץ המתיש והסיזיפי של הרשויות האמריקאיות נגד הרשת החברתית הענקית נועד בעיקר לנופף, באיחור מסוים, באמצעי השליטה שעוד נותרו לאמריקה הגדולה מול רשת הכוללת היום 2.3 מיליארד משתמשים פעילים – פי 7 מכל אזרחי ארה"ב. בד בבד, בזמן שהרשויות מציגות הצלחה מפוקפקת למדי בניסיונותיהן להצר מעט את כוחן של הרשתות החברתיות, הודיעו פייסבוק וטוויטר כי הרגולציה העצמית שלהן היא זו שעובדת. לדבריהן, במהלך סוף השבוע האחרון הן סגרו רשת של מאות חשבונות מזויפים, לאחר שגילו טכנולוגיה של בינה מלאכותית שיצרה אינספור חשבונות פיקטיביים, כביכול של אזרחים אמריקאים, שקידמו בין היתר הודעות תמיכה בנשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

פייסבוק הודיעה כי הסירה 610 חשבונות, 89 עמודים, 156 קבוצות דיון ו־72 חשבונות אינסטגרם המקושרים לאותה רשת מזויפת. לדבריה, קרוב ל־55 מיליון חשבונות עקבו אחרי דפי הפייסבוק הללו. עוד 92 אלף עקבו אחרי חשבון אינסטגרם מזויף אחד לפחות. לפי פייסבוק, החשבונות הללו הוציאו קרוב ל־9.5 מיליון דולר בפרסום אותן הודעות ומניפולציות.

כך או כך, בין אם הפיקוח האפקטיבי צריך להיות פנימי או חיצוני – אין ספק שהִתרבות המניפולציות, השקרים, ההתבהמות והשיח הנמוך והמסוכן ברשתות החברתיות מוכרחה להדאיג היום את אזרחי העולם, לא פחות מאשר את הרגולטורים בכל מדינה. כתבה ארוכה שפורסמה השנה במגזין 'אקונומיסט' ניסתה לענות על השאלה כיצד ייראה העולם אם פייסבוק תיסגר יום אחד. למעשה, כפי שכתבו במגזין, כמה מחקרים כבר מאפשרים לנו לדמיין עולם שכזה.

בתחילת 2019 פרסמו חוקרים מאוניברסיטאות ניו־יורק וסטנפורד את תוצאות הניסוי הגדול ביותר שנערך עד כה לבדיקת ההשפעה של הרשת החברתית. במסגרת הניסוי גויסו אלפי משתמשי פייסבוק לקבוצות בקרה וטיפול, והתבקשו להשבית כל פעילות ברשת החברתית למשך ארבעה שבועות.

התוצאות גילו כי רוב האנשים שהתנתקו מפייסבוק נהנו בממוצע משעה נוספת של זמן פנוי בכל יום. רובם לא ניצלו את אותה שעה כדי לשוטט ברשתות חברתיות אחרות, אלא בילו יותר זמן עם המשפחה, עם חברים או בצפייה בטלוויזיה. הם צרכו הרבה פחות חדשות וכך אמנם היו הרבה פחות מעודכנים במה שקורה, אבל גם לא נחשפו לשיח המקצין והמקטב שמאפיין כל־כך את הרשת הדיגיטלית ובכלל. באופן כללי, המנותקים דיווחו על עלייה במפלס האושר והפחתה בתחושות הדיכאון והחרדה.

שווה? לא בטוח. אחרי חודש של גמילה, שיעור הנבדקים שהסכימו להמשיך בסגירת החשבון לארבעה שבועות נוספים היה נמוך ב־13% משיעורם בתחילה. מבצעי המחקר מדברים על שינוי הרגלים מבורך, אבל לא על נטישת החיים הקודמים: הקבוצה שהתנתקה מפייסבוק חזרה ברובה המוחלט אל הרשת (רק 5% בחרו שלא לחזור, בבדיקה שנערכה כמה שבועות לאחר סיום הניסוי), אבל הקדישה לה 23% פחות זמן מאלה שמעולם לא התנתקו.

"יכול להיות שהעולם היה טוב יותר ללא פייסבוק", כתבו באקונומיסט, "אבל רוב האנשים כבר לא רוצים להתנתק משירות שמשמש 2.3 מיליארד בני אדם". האקונומיסט השווה זאת לצמיחת הערים בעולם. הערים צומחות ומשגשגות במאות האחרונות ככל שמגיעים אליהן יותר ויותר תושבים בגלל ההזדמנויות החברתיות והעסקיות, רשתות התחבורה שנפרסות ברחובות ועוד. למרות המחיר הכבד שאנחנו משלמים על המגורים באותן ערים צפופות – היחלשות מוסד המשפחה והקהילה, זיהום האוויר, הלחץ היומיומי ועוד – מדובר בקרב אבוד. הספירלה נעה בכיוון ברור, ואין דרך חזרה. העתיד שייך לערים הגדולות ולרשתות החברתיות.

הרעל שעולה ובעבע מלמטה

אבל הבעיה המרכזית היא לא בהכרח המניפולציות שמפעילים עלינו כוחות גדולים וחזקים, גלויים או סמויים, באמצעות אותן רשתות ואותם חשבונות מזויפים, אלא דווקא הרעל שעולה ומבעבע מלמטה, מצד אינספור אנשים אמיתיים ורגילים. אם פעם חשבנו שהשיח באינטרנט מידרדר בעיקר בחסות הטוקבקים האנונימיים, היום אנחנו יודעים שגם בפנים גלויות, הרשתות מלאות אנשים "נורמטיביים" שלא חוששים לגדף ולקלל.

"אלה מצויים בחושך ואלה מצויים באור", כתב לפני יותר מתשעים שנה המחזאי הגרמני ברטולט ברכט, במשפט הסיום של המחזה 'אופרה בגרוש', "אך את בני האור רואים, ואת בני החושך אין רואים". ישעיהו ליבוביץ, שהגדיר את 'אופרה בגרוש' כאחת היצירות הספרותיות הגדולות ביותר שנכתבו במאה האחרונה, ציין לפני 35 שנים שבעידן הנוכחי בני החושך כבר אינם "בלתי נראים" כבעבר. בעידן החדש, ועל אחת כמה וכמה בעונת הבחירות הבלתי נגמרת שהתרגשה עלינו, לא רק שבני החושך בהחלט איתנו, אלא שגם רואים ושומעים אותם היום הרבה יותר מאת כל השאר.

"היום אנחנו רואים גם את בני החושך", אמר ליבוביץ בריאיון למיכאל ששר בספר 'על עולם ומלואו'. "ומתברר שהחברה שלנו ירודה הרבה יותר ממה שחשבנו על החברה האנושית, שעה שחשבנו על אנשים כמונו, כמוך וכמוני, ואני אומר זאת בלי כל יהירות". הרבה לפני שמארק צוקרברג נולד הזהיר ליבוביץ שהעולם המודרני מאיר לנו מקומות שבעבר היו חשוכים ולא מוכרים. "מה שנקרא לפנים 'החברה' היה למעשה רק שכבה מאוד קטנה, ולא ההמונים. אלה בכלל לא נחשבו, אף שבפועל היו קיימים. היום המונים אלו נכנסו במידה רבה לתוך האופק שלנו. זהו ההישג של הדמוקרטיה, ולכן רמת החברה שלנו נראית ירודה. נגיד בפשטות: אנשים מבית אביך ומבית אבי – עם מי היו נפגשים? רק עם אנשים משכילים. והיום אנחנו נפגשים עם האנושות כולה. לשם כך די בטלוויזיה, בעיתון היומי ובעיתון הערב. פגישה בין בני אדם אינה צריכה להיות רק פיזית, והנה אנחנו רואים שהחברה האנושית הכללית אכן ירודה, מבחינה אינטלקטואלית ואמוציונלית".

בסופו של יום, אותם "המונים" והשיח הנמוך שהם מפיצים באינטרנט מוכרחים גם להכניס לפרופורציות את הקרדיט שאנחנו נותנים לדמוקרטיה. לא בכדי, מתתיהו ובניו המכבים החליטו בזמנם שלא לתת לרוב לקבוע לאן ללכת.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

חדשות ואקטואליה

השגריר באו"ם: "ישראל עומדת לצד העם האירוני"

Published

on

מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה השבוע לדיון בנושא המצב במזרח התיכון. שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון הפתיע בנאומו את הנוכחים בחדר כאשר החל לדבר בפרסית: "ישראל עומדת לצד העם האירני". דנון הציג לחברות המועצה את תמונתה של ניקטה אספנדני בת ה-14 שנהרגה בידי אנשי המשטר כאשר יצאה להפגין ברחובות בנובמבר האחרון. "לאחר הרצח הנורא, המשטר ניסה לטייח את המוות של ניקטה. בהתחלה פרסם שהיא מתה מסיבות אחרות ולאחר מכן הכריח את הוריה לומר שהיא מתה מהרעלה". דנון הוסיף: "לשכנינו הפרסים יש מורשת עשירה שהם צריכים להיות גאים בה. העם הפרסי הוביל את ההכרזה על זכויות אדם, סייע לביטול העבדות ונתן לאנשים את הזכות לבחור את דתם. מערכות המים, אלגברה, אנימציה, שחמט – כולן המצאות אירניות… זה אבסורד שעם שהמציא את זכויות האדם ופעל למען חופש דת נשלט בידי משטר שרומס את שתי הזכויות הללו. אסור לקהילה הבינלאומית לעמוד מהצד בזמן שהמשטר האיראני משתיק, כולא ומוציא להורג את תושביו".

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

מדוע נתניהו הפסיק לעבוד עם יועצי הקמפיין של טראמפ?

Published

on

קורי לבנדובסקי ודיוויד בויסי הובאו כדי לרענן את הצוות הוותיק של הליכוד, וגיבשו קמפיין חיובי ששם דגש על הישגיו של נתניהו. הם חזרו הביתה אחרי חודש

קורי לנדובסקי בשימוע בקונגרס, בשנה שעברה

ראש הממשלה בנימין נתניהו והליכוד הפסיקו לעבוד עם היועצים הפוליטיים שעבדו עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ושנועדו לקחת חלק בקמפיין המפלגה לבחירות הקרובות. "הארץ" מדווח כי בימים האחרונים החליטו בליכוד להפסיק את ההתקשרות עם זוג היועצים, קורי לבנדובסקי ודיוויד בויסי, לאחר עבודה של חודש. 

נתניהו שכר את שירותיהם של היועצים לאחר שהגיע למסקנה שהצוות שמלווה אותו זה תקופה ארוכה – טופז לוק, יונתן אוריך, עופר גולן ושרוליק איינהורן – זקוק לרענון. לבנדובסקי ובויסי ערכו כמה פגישות וגיבשו אסטרטגיה לקמפיין חיובי ששם דגש על הישגיו של ראש הממשלה, ללא "נגטיב" ועם הרבה עבודת שטח. בעקבות תום ההתקשרות בין הצדדים, היועצים חזרו לארה"ב.

לבנדובסקי ניהל חלק מהקמפיין של טראמפ לנשיאות, אך הוחלף בפול מנפורט קצת לפני הניצחון בפריימריז. הוא פעיל במפלגה הרפובליקנית בניו המפשייר, המשיך להיות מקורב לטראמפ ותומך נלהב שלו בתקשורת. בויסי הוא יועץ רפובליקאי ותיק, ששימש כסגן מנהל הקמפיין של טראמפ החל מספטמבר 2016. לנתניהו ממשיך לייעץ אהרון קליין, עיתונאי שעומד בראשות אתר החדשות הימני ברייטברט בישראל. קליין הפך בחודשים האחרונים למשפיע מאוד בסביבת ראש הממשלה. 

במקביל פורסם כי נתניהו מתכוון לנצל את בואם של כ–40 מנהיגים מרחבי העולם לפורום השואה העולמי שיתקיים ביום חמישי ביד ושם, כדי לגייס אותם למאבקה של ישראל בבית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג. נתניהו קורא להטיל סנקציות על בית הדין הבינלאומי. בראיון ברשת הטלוויזיה הנוצרית TBN, ששודר ביום שלישי במאות תחנות טלוויזיה בארה"ב, אמר נתניהו כי הוא מפציר בצופים "לדרוש פעולה קונקרטית, סנקציות, נגד בית הדין הבינלאומי, פקידיה, תובעיה, כולם". 

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

ממשל טראמפ מאפשר שינוי בהליך ויזה למומחים בארה"ב

Published

on

מעסיקים אמריקאים יוכלו לרשום מועמדים לקבלת ויזת H1B – אשרה להעסקת מומחים – להגרלה אלקטרונית בעלות של 10 דולר בלבד 

ממשל טראמפ יאפשר למעסיקים בארה"ב לרשום מועמדים לקבלת ויזת H1B – אשרה להעסקת מומחים – להגרלה אלקטרונית בעלות של 10 דולר בלבד. זאת לפני שיגישו עבורם את הבקשה המלאה, שעלותה אלפי דולרים. לפי ההליך החדש, רק בגין העובדים שנבחרו בהגרלה יידרש להגיש עתירה מלאה.

רשות האזרחות וההגירה של ארה"ב (USCIS) פירסמה בשבוע האחרון רפורמה בנוגע לאשרה במטרה לייעל את ההליך, להפחית ניירת ולאפשר חיסכון למעסיקים. מדובר באשרה שאותה ממלאים מעסיקים אמריקאיים המעוניינים להעסיק באופן זמני עובדים זרים במקצועות ייחודיים, בעלי ידע ייחודי ותואר ראשון לפחות או ניסיון תעסוקתי מקביל.

האשרה משמשת בשנים האחרונות בעיקר עובדי תעשיית ההייטק, שיכולים להגיע לעבוד בארה"ב לתקופה של עד שלוש שנים. המהלך מגיע אחרי זינוק של מאות אחוזים לאחרונה בדחיית בקשות של חברות אמריקאיות לאשרת מומחים כזו והקשחת התנאים לקבלתה, כחלק ממדיניות טראמפ "עובדים אמריקנים תחילה" המגבילה כניסה לשוק התעסוקה בארה"ב בעיקר בתחום ההייטק והרפואה.

על פי מחקר שערכה הקרן הלאומית למדיניות אמריקנית (NFAP), שניתחה את נתוני רשות ההגירה והאזרחות USCIS, בשנת 2015 עמד שיעור הסירוב לבקשות ראשוניות לוויזה מסוג H1B על 6%. במרץ השנה חלה קפיצה לרמה של 33%. מדובר בעלייה בשיעור של 450%. ההקשחה במדיניות באה לידי ביטוי בהכבדת הבדיקות על מבקשי האשרה וכפועל יוצא גם במספר הבקשות שנדחו.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות