fbpx
Connect with us

חדשות

לי זיתוני וסבתא שלי ז"ל: החיים הם קוסמיים / מאת קרן וקנין

Published

on

ביום רביעי תהיה אזכרה לסבתא שלי. סבתא, החברה הכי טובה שלי עד היום (אז מה אם כבר עברו שלוש שנים שהיא נסעה לטיול ארוך שממנו היא כבר לא תחזור). כבר שלוש שנים אני מרגישה אותה מלטפת אותי כשאני במצב רוח רע וזקוקה נואשות לחיזוק ולחיבוק שלה; שלוש שנים שאני ממשיכה להריח את הריח של הבושם הצרפתי, היקר והמשובח שלה מהז׳קט היפה שהיא השאירה לי; שלוש שנים שאני אפילו שומעת את הצליל של נשיקת הבורג שהיא כל כך אהבה שהייתי נושקת לה על הלחי. שלוש שנים של זכרונות וחיים לצידי ביחד, מוזר!

unnamed

אז מה אם עברו שלוש שנים, אני יודעת שהיא איתי בכל צעד וצעד שאני עושה, היא הרוח הגבית שלי, נשבעת, שהיא החמצן שאני נושמת. אין, סבתא שלי, זה סיפור אהבה, אין עוד אישה כזו ביקום. יפה, שנונה, מצחיקה, חריפה, וואי וואי איזה חריפה, אני מתביישת לספר (אבל יאללה, בשבועיים הספקתם כבר לדעת עלי כמעט הכל).

אז שהתחלתי לצאת עם הבחור שלי, ככה בחודשים הראשונים, כשעוד מתפדחים וכאלה, הזמנתי אותו לארוחת שישי, ואיך שהוא נכנס ראיתי את סבתא שלי זורחת, ישר היא נדלקה עליו (טוב, טעם טוב היה לה), ובלי חשבון היא התחילה ברצף שאלות (שהשב״כ יכול ללמוד ממנה) מה? כמה? למה? מתי? מסכן! הוא כל כך התפדח!

ואז פתאום, ככה ליד כולם (והשם ישמור) גם ליד אבא שלי, היא אומרת לו, אני מקווה שאתה יודע שהיא בתולה! סתםםםם! חום בגוף, הרגשה שהשמיים נופלים והאדמה נפתחת, אלוהים שיעזור לי, מה נסגר עם הסבתא הזו? רסן צריך לקנות לה! הוא בטח, אחרי היום, בחיים לא יחזור, יואווו, איזה פאדיחות! וכולם מתעצבנים עליה (ומתפדחים אש) ורק אני צורחת עליה וחולה עליה באותה נשימה, כי ככה היא סבתא שלי. ברור לכם כבר, שמאותו יום, הבחור שלי התאהב, ממש התאהב…

אבל בסבתא שלי. הוא פתח איתה ערוץ ישיר, מה שהוא רצה לעשות, היה מגיע ממנה, הוא חיפה עליה על הכל,  איזה יופי, סבתא שלי קיבלה עורך דין עוד לפני שהבחור שלי, חלם ללמוד משפטים. בגיל 15 באתי אליה יום אחד אחרי בי״ס עם החברה הכי טובה שלי (טלי), סתם קפצנו לצהריים (כי בנוסף להכל היא הייתה בשלנית לא נורמלית). אכלנו כרוב ממולא רומני, חמוץ וחריף לאללה, קוראים לזה ״סרמלה״ (הייתי משלמת כל מחיר בעולם לכמה מגולגלים כאלה עכשיו). בינתיים היא עומדת לידנו בחלון במטבח, מעשנת סיגריה עם האצבעות הארוכות שלה והלק האדום, ושואלת אותנו – תגידו בנות, ניסיתן פעם לעשן? שתינו מבוהלות… עונות לה בפחד, ״לא״ (כי לרגע שכחנו במי מדובר), באמת?! היא נשמעת מופתעת, ומדליקה לנו אחת, שתינו שואפות, משתעלות, אדומות, קחו… קחו כמה שאכטות ותראו בעצמכן שזה מה זה חרא מגעיל, ניקוטין זה רעל (מה שאני יכולה להעיד בשמה היום שזה מה שגמר אותה). תקשיבו, היא אומרת, שמעתי מהשכנות שראו אתכן עם סיגריה (שקר גס!) זה לא מכובד לילדות בגיל כזה לעשן ועוד מחוץ לבית. אם תרצו סיגריה, תזכרו את הפעם הזו ותבואו אלי. יואווו, היא לא נורמלית! אם אמא שלי תדע היא הורגת אותי! ואותה! ומה היא עושה? אם אמא של טלי תדע, היא לא תיתן לה לבוא אלי בחיים (הייתם צריכים לראות איך אמא של טלי בכתה בלוויה של הסבתא האגדית שלי)!

אין, באמת היא הייתה אישה מיוחדת. במשך 74 שנות חייה הקצרות היא הייתה נשואה ארבע פעמים, ולאחד מהם אפילו פעמיים, אז בטוטאל חמש פעמים נשואה. תמיד כשהיינו צוחקים עליה, הייתה צוחקת עלינו ואומרת, ״אותי מותק, דפקו רק עם תעודה״! חחחח, אני מצליחה לשמוע את הצחוק המתגלגל שלה מבעד לנזקי הניקוטין. אני נזכרת בה, עכשיו, אתכם ותמיד, ומרגישה את הלב שלי (והעיניים) מתפוצץ ונקרע מגעגועים, כמה אפשר להתגעגע לבן אדם שכבר איננו, זה מטורף!

***

לי זיתוני ז"ל. הצדק נעשה?

לי זיתוני ז"ל. הצדק נעשה?

השבוע, נפתח משפטם של הדורסים המתועבים של לי זיתוני ז״ל, הידועים בשמם כאריק רוביק וקלוד אייזיק חייט. כל השבוע עקבתי בדריכות לראות מה יקבלו הפושעים המתועבים האלה, וחזרתי אחורה לסיפור הטראגי והנוראי הזה. בספטמבר 2012, יצאה לי זיתוני מביתה, בעת שחצתה במעבר החצייה בצומת הרחובות ויצמן -פנקס בתל אביב, ב-06:45 בבוקר (שעה שאפילו הציפורים מצייצות ולא יודעות שמשהו רע עתיד להתרחש). במהירות האור הגיח ג׳יפ BMW שחור ובו ישבו 2 העבריינים האלה, שנסעו בגילופין כי הם שתו למוות! אחרי שבילו (כוס-אמ-אמא שלהם) במועדון חשפנות שנפתח רק עבורם (כי בארץ למי שיש קצת כסף מותר לו כמעט הכל), שתו עד שהתפוצצו, ועלו לכביש. הם פגעו בעוצמה רבה בלי, העיפו אותה לכביש הנגדי, שם גמרו את חייה, ווידאו הריגה בכך שנמלטו הביתה כאילו זה היה חלק מהבילוי שלהם. העלובים האלה הגיעו הביתה, העמיסו את הנשים, הילדים, והכסף הרקוב שלהם וברחו לצרפת, כי ידעו ששם אין הסכם הסגרה אם ישראל.

אהוב ליבה, רועי פלד, הגבר שבגברים, לא נרגע עד שהצליח להביא את שני העבריינים האלה למשפט. במקום להתכנס ולהסתגר עם עצמו, לבכות על מר גורלו, להדחיק ולחכות שיעבור לו… הוא נעמד על הרגליים, התפטר מהעבודה, התאמן ופעל (כמו חייל שיוצא לקרב), הקים עמותה בשם צדק עבור לי – justice for lee, רדף אותם וערב להם בכל מקום תקשורתי אפשרי. הוא פנה למשרד התיירות, משרד המשפטים, בארץ, בצרפת, הוא אף פנה באופן אישי לקרלה ברוני (אשתו של נשיא צרפת לשעבר) שהבטיחה לעזור בסיפור קורע לב הזה, ועשה הכל כדי למצות את הדין אם אלו שלקחו לו את האהבה.

רועי פלד, לא עוצר, לא מפחד, לא שוכח ולא סולח! הוא יצא ביום שלקחו לו את לי למלחמה. הוא נלחם בדורסים חסרי הלב האלה בכל דרך אפשרית. הוא שם לו אותם כמטרה, וכולנו קיווינו שהוא ינצח. רועי פלד הוא גיבור; חצי אלמן, חצי חי, מאוהב, ג׳נטלמן, כואב, לוחם, מה לא?! אין אריות כאלה, שיא הגבריות.  רועי, מזכיר לי גיבור מאיזה סרט רומנטי, שבו הוא יוצא לנקום באלו שלקחו לו את לי שלו. הוא יודע שלהורים שלה כואב, עצוב וטרי מדיי, הוא יודע שאין סיכוי שהם יפתחו במלחמה, הם חלשים מאוד (לקחו להם את החיים) אז הוא מחליט לקחת פיקוד, לחזק אותם ולנהל את המערכה הזו בגאווה ובכבוד. את הבלתי ייאמן הוא כבר עשה: הם הודו באשמה והוא את הצדק הצליח להוציא לאור,. את האמת? קיוויתי שבית המשפט יעמוד לצד המשפחה ב-3 בדצמבר ויישלח אותם לעונש מאסר מקסימלי של 10 שנים (שזה גם בדיחה), אבל לצערי בית המשפט פסק לאחד מהם 5 שנות מאסר ולשני רק כמה חודשים (ולפחות הם לא יהיו זכאים לשחרור מוקדם).

הפושעים האלה ירצו את העונש ויחזרו לחיים המלוכלכים שלהם, ומשפחתה של לי כבר לפני שלוש שנים איבדה את החיים. אין מחיר לחיי אדם. אין מחיר לחייה של לי זייתוני ז״ל. אשרי המשפחה הנפלאה הזו שנלחמה כנגד כל הסיכויים. נוחי על משכבך בשלום ילדה.

***

השבוע חשבתי הרבה על לי זייתוני ז״ל ועל סבתא שלי ז״ל. אז נכון שהמכנה המשותף היחיד ביניהן זה ששתיהן כבר לא איתנו, וששתיהן כל כך יפות (לא, לסבתא שלי לא היו עיניים כחולות). אבל תראו כמה החיים הם קוסמיים. לי זייתוני נהרגה ביום ההולדת של סבתא שלי, ב- 16 בספטמבר 2011, באותה השנה שבה גם סבתא שלי לקחה כמה נשימות אחרונות מהעולם הזה ונפרדה מאיתנו לעולמים לעולם הבא. אז סבתא יקרה שלי, אהבתך לעולם תהיה פעימות ליבנו. תשמרי ותחזקי את לי זייתוני שם למעלה. עכשיו אחרי שהמשפט נגמר, אני מקווה שיהיה לה קצת כוח לחזק גם אותך. נוחי על משכבך בשלום סבתא, אני אוהבת וזוכרת אותך.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

ערב הנאום לאומה: שני שליש מהדמוקרטים לא תומכים בכהונה שנייה של הנשיא ביידן; מכה פיננסית קשה לטראמפ 

Published

on

רוב הדמוקרטים בארה"ב חושבים כעת שקדנציה אחת מספיקה לנשיא ג'ו ביידן, למרות כוונותיו העקשניות להיבחר מחדש ב-2024. כך עולה מסקר חדש של ה-Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research, שמראה שרק 37% מהדמוקרטים אומרים שהם רוצים שהוא ישלים כהונה שנייה, ירידה מ-52 האחוזים בשבועות שלפני בחירות אמצע הקדנציה בשנה שעברה.

בעוד שביידן הכריע את ניצחונותיו בחקיקה ויכולתו למשול, הסקר מצביע על כך שיחסית מעט מאזרחי ארה"ב נותנים לו ציונים גבוהים בשניהם. ראיונות המשך עם משתתפים בסקר מצביעים על כך שרבים מאמינים שגילו של בן ה-80 הוא נטל, כאשר אנשים מתמקדים בשיעול שלו, בהליכתו, בצרת הדיבור שלו ובאפשרות שהעבודה המלחיצה ביותר בעולם תתאים יותר למישהו צעיר יותר. "אני, בכנות, חושבת שהוא יהיה מבוגר מדי", אמרה שרה אוברמן, בת 37, דמוקרטית שעובדת בחינוך בראלי, צפון קרוליינה. "נעדיף מישהו צעיר יותר במשרד הנשיא".

כשהנשיא ייתן את נאום מצב האומה שלו, יש לו הזדמנות להתמודד עם ספקות בסיסיים לגבי כשירותו למשול. ביידן נשען בעבר בכבדות על הרקורד שלו כדי לומר שהוא יותר מאשר עומד במשימה. כשנשאל אם הוא יכול להתמודד עם תחומי האחריות של המשרד בגילו, הנשיא הגיב לעתים קרובות כאילו הוא מוכן להתערב על כך: "תראה אותי".

מועמדים דמוקרטיים הצליחו יותר מהצפוי בבחירות אמצע הקדנציה של 2022. המפלגה הדמוקרטית הרחיבה את שליטתה בסנאט במושב אחד ואיבדה בקושי את הרוב בבית הנבחרים למרות שההיסטוריה הראתה שיהיה גל רפובליקני.

בסך הכל, 41% מרוצים מתפקודו של ביידן כנשיא, כך עולה מהסקר, בדומה לרייטינג בסוף השנה שעברה. רוב הדמוקרטים עדיין מרוצים ממה שביידן עושה כנשיא, אך התיאבון שלהם למסע בחירות חוזר ירד למרות הרקורד שלו בבחירות. רק 22% מאזרחי ארה"ב בעלי זכות הצבעה אומרים שהוא צריך להתמודד שוב, ירידה מ-29 האחוזים שאמרו זאת לפני בחירות אמצע הקדנציה בשנה שעברה.

הירידה בקרב הדמוקרטים הטוענים כי ביידן צריך לרוץ שוב לנשיאות נראית מרוכזת בקרב צעירים יותר. בקרב הדמוקרטים בני 45 ומעלה, 49% אומרים שביידן צריך להתמודד מחדש, כמעט כמו 58 האחוזים שאמרו זאת באוקטובר. אבל בקרב אלה מתחת לגיל 45, 23% אומרים כעת שעליו לרוץ לבחירה מחדש, לאחר ש-45 אחוזים אמרו זאת לפני הקדנציה.

לינדה לוקווד, דמוקרטית וגמלאית מקנזס סיטי שבמדינת קנזס, אמרה שהיא לא כל כך מודאגת מהגיל של ביידן. "נראה שהוא במצב די טוב לדעתי, וזה בא מאישה בת 76", אמרה לוקווד. "ייתכן שאתה קצת יותר זהיר בירידה במדרגות ככל שאתה מזדקן, אבל אם המוח שלך עדיין עובד- זה החלק החשוב".

ביידן, כבר הנשיא המבוגר ביותר בהיסטוריה של ארה"ב, נשאל באופן תדיר לגבי גילו, שכן הוא יהיה בן 86 אם ישלים שמונה שנים שלמות כנשיא. לעתים קרובות הוא עובד עד מאוחר ועומד במשך שעות. עם זאת, הוא היה דמות פוליטית לאומית במשך חצי מאה, לאחר שנבחר לראשונה לסנאט במדינת דלאוור ב-1972, והרגעים שבהם הוא מופיע אבוד על הבמה או מעד בנאומים יכולים למשוך יותר תשומת לב מאשר המדיניות שלו.

שר התחבורה פיט בוטיג'ג', בן 41, שביקש להיות המועמד הדמוקרטי לנשיאות ב-2020, הודה ב-CNN כי "טיעונים דוריים יכולים להיות חזקים. הטיעון החזק מכולם הוא תוצאות", אמר בוטיג'ג', "ואתה לא יכול להתווכח – או לפחות הייתי אומר שאתה לא יכול להתווכח עם פרצוף רציני – שזה לא דבר טוב שנוצרו 12 מיליון מקומות עבודה תחת הנשיא הזה".

מצביעים כמו רוס טראקי, עורך דין בן 35 במדינת מישיגן, מתבוננים בנשיא בזהירות. טראקי לא הצביע עבור ביידן או המועמד הרפובליקני דונלד טראמפ בשנת 2020. הוא מרגיש כאילו ביידן היה האחרון בשורה של נשיאים "נמוכים". "הגיל שלו, ואולי גם החדות הנפשית שלו, הם לא איפה שהייתי רוצה שהמנהיג של המדינה יהיה", אמר טראקי. "לפעמים הוא נראה כאדם זקן שעבר את שיאו. לפעמים אני קצת מרחם על הבחור שנדחף החוצה מול קהל".

ביידן הדגיש שוב ושוב בנאומים שחיוני שהציבור יידע את כל מה שהממשל שלו עושה: ארבעה ניצחונות חקיקה גדולים עם הקלות בנגיף הקורונה, חוק התשתית הדו-מפלגתית, חוק הצ'יפים והמדע, וצעדי מס והוצאות שעוזרים לטפל בשינויי האקלים ולשפר את היכולת של מס הכנסה לאכוף את קוד המס ולעזור למשלמי המסים.

עם זאת, רק ל-13% יש אמון רב ביכולתו של ביידן להשיג יעדי מדיניות מרכזיים, שיקוף אפשרי של העובדה שכעת עליו לעבוד עם רוב רפובליקני בבית הנבחרים שרוצה לקצץ בהוצאות בתמורה להסרת סמכות ההלוואות החוקית של הממשלה. הסקר גם מראה שרק 23% מהמבוגרים בארה"ב אומרים שיש להם "מידה רבה" של אמון שביידן ינהל ביעילות את הבית הלבן. זה ירד מ-28% לפני שנה ונשאר נמוך משמעותית מ-44 אחוזים לפני שנתיים, בדיוק כשביידן נכנס לתפקיד.

גם המצביעים הרפובליקנים אינם מוכנים לתת לביידן את היתרון של הספק, ופוגעים ברייטינג שלו. ג'ון רודריגז, בן 76, תמך בטראמפ והניח שביידן רק מבצע את הצעותיהם של עוזריו. זה יוצר אתגר לנשיא שהבטיח לאחד את המדינה. "אני מאמין שהוא לא זה שמבקל את ההחלטות", אמר רודריגז, המתגורר בקאטלר ביי, פלורידה. "הוא בובה שאומרים לו לאן ללכת ומה להגיד".

אבל המכשול העיקרי עבור ביידן עשוי להיות מצביעים כמו ויקראם ג'וגלקאר, 46, שעובד בתעשיית המחשבים באוסטין, טקסס. הוא תמך בנשיא ב-2020, רק כדי לסכם את תחושותיו לגבי תקופתו של ביידן בתפקיד כ"לא משהו". "ההחלטה אם מישהו צריך להתמודד או לא אינה תלויה בי", אמר ג'וגלקר. "אני לא יודע מי יהיה בקלפי, אבל אני מקווה שזה יהיה מישהו טוב יותר מהמפלגה שלו".

מכה קשה לטראמפ: קבוצת האחים קוך לא תתמוך במירוץ שלו לבית הלבן

הקבוצה הפוליטית שהקימו האחים המיליארדרים השמרנים צ'רלס קוך ואחיו המנוח דיוויד קוך, מאותתת כי לא תתמוך בדונלד טראמפ בבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקאית לקראת בחירות 2024. בקבוצה מסרו כי בכוונתם לתמוך ב"מי שיוכל להצעיד את ארצנו קדימה, ויוכל לנצח".

מזכר של עמותה שהקימו האחים קוך ב-2004, נכתב כי כדי שיהיו מנהיגים שיכולים להתגבר על "הפוליטיקה הפגומה" בוושינגטון – ולהשיג מועמדים טובים מאלה שהרפובליקאים מציגים – הקבוצה חייבת להיות מעורבת בבחירות בשלב מוקדם יותר. עמותת על היא עמותה פוליטית שפועלת למען מועמד או מפלגה.

"כדי לכתוב פרק חדש בארץ שלנו, אנחנו צריכים לפתוח דף חדש", כתבה במזכר אמילי סיידל, מנכ"לית AFP ויועצת בכירה לעמותה. "הדבר הטוב ביותר הוא שיהיה לנו ב-2025 נשיא שייצג פרק חדש. הציבור בארה"ב הראה שהוא מוכן להתקדם, ו-AFP תסייע להם לעשות זאת".

 AFP הוציאה כמעט 80 מיליון דולר על מועמדים בבחירות אמצע הקדנציה של השנה שעברה, לפי האתר OpenSecrets – כולל ב-22 בחירות מקדימות ברמה הפדרלית וכמעט 200 נוספות ברמת המדינות, לפי המזכר.

האחים קוך תמכו במשך שנים ארוכות במועמדים רפובליקאים, בהם טראמפ, אך במהלך תקופת נשיאותו של טראמפ יצאו נגד לא מעט יוזמות שלו, 

טראמפ מתכנן להתמודד בפעם השלישית על הנשיאות, אולם סקרים מראים כי רוב הבוחרים של המפלגה הרפובליקאית מעוניינים במועמד אחר – כמו מושל פלורידה רון דיסנטיס, שצפוי להכריז על כניסתו למרוץ. דיסנטיס תומך במדיניות של טראמפ, אך אין לו את המטען הפוליטי שטראמפ נושא עמו.

טראמפ הוא היחיד במפלגה הרפובליקאית שהודיע כי יתמודד על המועמדות מטעם המפלגה בבחירות לנשיאות. ניקי היילי, לשעבר מושלת דרום קרוליינה ושגרירת ארה"ב באו"ם, צפויה להכריז על התמודדותה ב-15 בפברואר. כמה מועמדים נוספים מלבד דיסנטיס שוקלים גם הם לעשות זאת.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות