fbpx
Connect with us

חדשות

לי זיתוני וסבתא שלי ז"ל: החיים הם קוסמיים / מאת קרן וקנין

Published

on

ביום רביעי תהיה אזכרה לסבתא שלי. סבתא, החברה הכי טובה שלי עד היום (אז מה אם כבר עברו שלוש שנים שהיא נסעה לטיול ארוך שממנו היא כבר לא תחזור). כבר שלוש שנים אני מרגישה אותה מלטפת אותי כשאני במצב רוח רע וזקוקה נואשות לחיזוק ולחיבוק שלה; שלוש שנים שאני ממשיכה להריח את הריח של הבושם הצרפתי, היקר והמשובח שלה מהז׳קט היפה שהיא השאירה לי; שלוש שנים שאני אפילו שומעת את הצליל של נשיקת הבורג שהיא כל כך אהבה שהייתי נושקת לה על הלחי. שלוש שנים של זכרונות וחיים לצידי ביחד, מוזר!

unnamed

אז מה אם עברו שלוש שנים, אני יודעת שהיא איתי בכל צעד וצעד שאני עושה, היא הרוח הגבית שלי, נשבעת, שהיא החמצן שאני נושמת. אין, סבתא שלי, זה סיפור אהבה, אין עוד אישה כזו ביקום. יפה, שנונה, מצחיקה, חריפה, וואי וואי איזה חריפה, אני מתביישת לספר (אבל יאללה, בשבועיים הספקתם כבר לדעת עלי כמעט הכל).

אז שהתחלתי לצאת עם הבחור שלי, ככה בחודשים הראשונים, כשעוד מתפדחים וכאלה, הזמנתי אותו לארוחת שישי, ואיך שהוא נכנס ראיתי את סבתא שלי זורחת, ישר היא נדלקה עליו (טוב, טעם טוב היה לה), ובלי חשבון היא התחילה ברצף שאלות (שהשב״כ יכול ללמוד ממנה) מה? כמה? למה? מתי? מסכן! הוא כל כך התפדח!

ואז פתאום, ככה ליד כולם (והשם ישמור) גם ליד אבא שלי, היא אומרת לו, אני מקווה שאתה יודע שהיא בתולה! סתםםםם! חום בגוף, הרגשה שהשמיים נופלים והאדמה נפתחת, אלוהים שיעזור לי, מה נסגר עם הסבתא הזו? רסן צריך לקנות לה! הוא בטח, אחרי היום, בחיים לא יחזור, יואווו, איזה פאדיחות! וכולם מתעצבנים עליה (ומתפדחים אש) ורק אני צורחת עליה וחולה עליה באותה נשימה, כי ככה היא סבתא שלי. ברור לכם כבר, שמאותו יום, הבחור שלי התאהב, ממש התאהב…

אבל בסבתא שלי. הוא פתח איתה ערוץ ישיר, מה שהוא רצה לעשות, היה מגיע ממנה, הוא חיפה עליה על הכל,  איזה יופי, סבתא שלי קיבלה עורך דין עוד לפני שהבחור שלי, חלם ללמוד משפטים. בגיל 15 באתי אליה יום אחד אחרי בי״ס עם החברה הכי טובה שלי (טלי), סתם קפצנו לצהריים (כי בנוסף להכל היא הייתה בשלנית לא נורמלית). אכלנו כרוב ממולא רומני, חמוץ וחריף לאללה, קוראים לזה ״סרמלה״ (הייתי משלמת כל מחיר בעולם לכמה מגולגלים כאלה עכשיו). בינתיים היא עומדת לידנו בחלון במטבח, מעשנת סיגריה עם האצבעות הארוכות שלה והלק האדום, ושואלת אותנו – תגידו בנות, ניסיתן פעם לעשן? שתינו מבוהלות… עונות לה בפחד, ״לא״ (כי לרגע שכחנו במי מדובר), באמת?! היא נשמעת מופתעת, ומדליקה לנו אחת, שתינו שואפות, משתעלות, אדומות, קחו… קחו כמה שאכטות ותראו בעצמכן שזה מה זה חרא מגעיל, ניקוטין זה רעל (מה שאני יכולה להעיד בשמה היום שזה מה שגמר אותה). תקשיבו, היא אומרת, שמעתי מהשכנות שראו אתכן עם סיגריה (שקר גס!) זה לא מכובד לילדות בגיל כזה לעשן ועוד מחוץ לבית. אם תרצו סיגריה, תזכרו את הפעם הזו ותבואו אלי. יואווו, היא לא נורמלית! אם אמא שלי תדע היא הורגת אותי! ואותה! ומה היא עושה? אם אמא של טלי תדע, היא לא תיתן לה לבוא אלי בחיים (הייתם צריכים לראות איך אמא של טלי בכתה בלוויה של הסבתא האגדית שלי)!

אין, באמת היא הייתה אישה מיוחדת. במשך 74 שנות חייה הקצרות היא הייתה נשואה ארבע פעמים, ולאחד מהם אפילו פעמיים, אז בטוטאל חמש פעמים נשואה. תמיד כשהיינו צוחקים עליה, הייתה צוחקת עלינו ואומרת, ״אותי מותק, דפקו רק עם תעודה״! חחחח, אני מצליחה לשמוע את הצחוק המתגלגל שלה מבעד לנזקי הניקוטין. אני נזכרת בה, עכשיו, אתכם ותמיד, ומרגישה את הלב שלי (והעיניים) מתפוצץ ונקרע מגעגועים, כמה אפשר להתגעגע לבן אדם שכבר איננו, זה מטורף!

***

לי זיתוני ז"ל. הצדק נעשה?

לי זיתוני ז"ל. הצדק נעשה?

השבוע, נפתח משפטם של הדורסים המתועבים של לי זיתוני ז״ל, הידועים בשמם כאריק רוביק וקלוד אייזיק חייט. כל השבוע עקבתי בדריכות לראות מה יקבלו הפושעים המתועבים האלה, וחזרתי אחורה לסיפור הטראגי והנוראי הזה. בספטמבר 2012, יצאה לי זיתוני מביתה, בעת שחצתה במעבר החצייה בצומת הרחובות ויצמן -פנקס בתל אביב, ב-06:45 בבוקר (שעה שאפילו הציפורים מצייצות ולא יודעות שמשהו רע עתיד להתרחש). במהירות האור הגיח ג׳יפ BMW שחור ובו ישבו 2 העבריינים האלה, שנסעו בגילופין כי הם שתו למוות! אחרי שבילו (כוס-אמ-אמא שלהם) במועדון חשפנות שנפתח רק עבורם (כי בארץ למי שיש קצת כסף מותר לו כמעט הכל), שתו עד שהתפוצצו, ועלו לכביש. הם פגעו בעוצמה רבה בלי, העיפו אותה לכביש הנגדי, שם גמרו את חייה, ווידאו הריגה בכך שנמלטו הביתה כאילו זה היה חלק מהבילוי שלהם. העלובים האלה הגיעו הביתה, העמיסו את הנשים, הילדים, והכסף הרקוב שלהם וברחו לצרפת, כי ידעו ששם אין הסכם הסגרה אם ישראל.

אהוב ליבה, רועי פלד, הגבר שבגברים, לא נרגע עד שהצליח להביא את שני העבריינים האלה למשפט. במקום להתכנס ולהסתגר עם עצמו, לבכות על מר גורלו, להדחיק ולחכות שיעבור לו… הוא נעמד על הרגליים, התפטר מהעבודה, התאמן ופעל (כמו חייל שיוצא לקרב), הקים עמותה בשם צדק עבור לי – justice for lee, רדף אותם וערב להם בכל מקום תקשורתי אפשרי. הוא פנה למשרד התיירות, משרד המשפטים, בארץ, בצרפת, הוא אף פנה באופן אישי לקרלה ברוני (אשתו של נשיא צרפת לשעבר) שהבטיחה לעזור בסיפור קורע לב הזה, ועשה הכל כדי למצות את הדין אם אלו שלקחו לו את האהבה.

רועי פלד, לא עוצר, לא מפחד, לא שוכח ולא סולח! הוא יצא ביום שלקחו לו את לי למלחמה. הוא נלחם בדורסים חסרי הלב האלה בכל דרך אפשרית. הוא שם לו אותם כמטרה, וכולנו קיווינו שהוא ינצח. רועי פלד הוא גיבור; חצי אלמן, חצי חי, מאוהב, ג׳נטלמן, כואב, לוחם, מה לא?! אין אריות כאלה, שיא הגבריות.  רועי, מזכיר לי גיבור מאיזה סרט רומנטי, שבו הוא יוצא לנקום באלו שלקחו לו את לי שלו. הוא יודע שלהורים שלה כואב, עצוב וטרי מדיי, הוא יודע שאין סיכוי שהם יפתחו במלחמה, הם חלשים מאוד (לקחו להם את החיים) אז הוא מחליט לקחת פיקוד, לחזק אותם ולנהל את המערכה הזו בגאווה ובכבוד. את הבלתי ייאמן הוא כבר עשה: הם הודו באשמה והוא את הצדק הצליח להוציא לאור,. את האמת? קיוויתי שבית המשפט יעמוד לצד המשפחה ב-3 בדצמבר ויישלח אותם לעונש מאסר מקסימלי של 10 שנים (שזה גם בדיחה), אבל לצערי בית המשפט פסק לאחד מהם 5 שנות מאסר ולשני רק כמה חודשים (ולפחות הם לא יהיו זכאים לשחרור מוקדם).

הפושעים האלה ירצו את העונש ויחזרו לחיים המלוכלכים שלהם, ומשפחתה של לי כבר לפני שלוש שנים איבדה את החיים. אין מחיר לחיי אדם. אין מחיר לחייה של לי זייתוני ז״ל. אשרי המשפחה הנפלאה הזו שנלחמה כנגד כל הסיכויים. נוחי על משכבך בשלום ילדה.

***

השבוע חשבתי הרבה על לי זייתוני ז״ל ועל סבתא שלי ז״ל. אז נכון שהמכנה המשותף היחיד ביניהן זה ששתיהן כבר לא איתנו, וששתיהן כל כך יפות (לא, לסבתא שלי לא היו עיניים כחולות). אבל תראו כמה החיים הם קוסמיים. לי זייתוני נהרגה ביום ההולדת של סבתא שלי, ב- 16 בספטמבר 2011, באותה השנה שבה גם סבתא שלי לקחה כמה נשימות אחרונות מהעולם הזה ונפרדה מאיתנו לעולמים לעולם הבא. אז סבתא יקרה שלי, אהבתך לעולם תהיה פעימות ליבנו. תשמרי ותחזקי את לי זייתוני שם למעלה. עכשיו אחרי שהמשפט נגמר, אני מקווה שיהיה לה קצת כוח לחזק גם אותך. נוחי על משכבך בשלום סבתא, אני אוהבת וזוכרת אותך.

לחץ להגיב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

סקר מטריד בארה"ב: רוב המצביעים הדמוקרטים מעדיפים נשיא שלא יתמוך בסיוע צבאי לישראל

Published

on

סקר שפרסמו ביום חמישי סוכנות הידיעות רויטרס ומכון הסקרים איפסוס מעלה נתונים מדאיגים ביותר מבחינת ישראל, ולפיהם רוב המצביעים הדמוקרטים מעדיפים כעת מועמד לנשיאות שאינו תומך בהעברת סיוע צבאי לישראל. לפי הסקר, שנערך לאורך שלושה ימים השבוע, 56% מהנשאלים שהזדהו כדמוקרטים אמרו כי תמיכה של מועמד בסיוע צבאי כזה תפחית את הסיכוי שיצביעו לו, ורק 40% אמרו כי תמיכה שכזו דווקא תגדיל את הסיכוי שיתנו לו את קולם.

נתוני הסקר החדש משתלבים במגמה מדאיגה ממילא מבחינת ישראל במחנה הדמוקרטי. בשנים האחרונות התחזק מאוד כוחו של הפרוגרסיבי הרדיקלי במפלגה, ודמויות קולניות ביותר כמו אלכסנדרייה אוקטבו קורטז ואילהאן עומר וחברת הקונגרס ממוצא פלסטיניי רשידה טאליב משכנעות המוני בוחרים דמוקרטים לדרוש מהממשל הדמוקרטי לעצור את הסיוע המסורתי של ארה"ב לישראל בשל ה"התעללות" שלה לכאורה בפלסטינים.

למרות הלחץ עליו מצד מחוקקים דמוקרטים ומצד נתח גדול מהמצביעים של מפלגתו, הנשיא ביידן ממשיך לתת אור ירוק לפעולה הישראלית בעזה. השבוע התקבלה תזכורת לסכנה הפוליטית הטמונה בכך מבחינתו, כשיותר מ-100 אלף מצביעים בפריימריז הרפובליקנים במדינת המפתח מישיגן בחרו באפשרות לא מחוייב" במקום להצביע לביידן, כדי להביע את מחאתם על תמיכתו בישראל.

לפי הסקר מהיום, שיעור הולך וגדל של הדמוקרטים, גם אם מדובר עדיין במיעוט, מטיל על ישראל את האשמה למלחמה בעזה – 23% מהדמוקרטים מאשימים את ממשלת ישראל, בניגוד ל-13% בנובמבר. 46% מהדמוקרטים אמרו שהם מאשימים את חמאס, ירידה מ-54% בנובמבר. רוב מוחץ מהדמוקרטים גם מצהיר כי הוא רוצה מועמד לנשיאות שיקרא להפסקת אש.

מהצד השני של המתרס הפוליטי, המצב כצפוי הפוך. כ-62% מהרפובליקנים שהשתתפו בסקר הצהירו כי הם מעדיפים מועמד לנשיאות שיתמוך בהעברת סיוע צבאי לישראל, בעוד 34% אמרו כי תמיכה בסיוע כזה תפחית את הסיכוי שיצביעו לו.

לפי הסקר של רויטרס, בין ביידן ליריבו הצפוי בבחירות דונלנד טראמפ יש שוויון בתמיכה בדעת הקהל, וכל אחד מהם זוכה לתמיכת 36% מהבוחרים – שיעור נמוך ביותר.  בארה"ב מוכרעות הבחירות בשטית האלקטורים, ובהיבט הזה מצבו של ביידן ממשיך להיות רע. לפי סקר שפרסמה היום רשת "בלומברג", טראמפ מוביל על ביידן בשבע מדינות מפתח שהנשיא חייב לנצח כמעט בכולן אם ברצונו לזכות בכהונה נוספת בנובמבר: טראמפ מוליך ביתרון של 9% בצפון קרוליינה, 6% באריזונה, ג'ורג'יה, פנסילבניה ונבאדה, 4% בוויסקונסין ו-2% במישיגן. אם אלה יהיו התוצאות בבחירות, פירוש הדבר יהיה תבוסה מהדהדת לביידן.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות