Connect with us

בריאות

ליקויי כתיבה אצל ילדים

Published

on

לקראת שנת הלימודים החדשה: סימני אזהרה וטיפים לשיפור יכולת הכתיבה של ילדיכם

בעידן של היום, הקלדה היא אמצעי התקשורת הנפוץ ביותר וזה נראה כאילו הצורך בכישורי הכתיבה הולך ונעלם. אך עדיין בבתי הספר הכתיבה היא כישור נחוץ מאוד ומהווה דלת לעולם היצירתיות של הילד, הידע שרכש, ועזר לפתירת בעיות.

ממה נובעים קשיים בכתיבה? התשובה לכך היא מורכבת מכיוון שיש מגוון כישורים הנחוצים לכתיבה יעילה: שרירי מוטוריקה עדינה לאחיזה, שרירי חגורת הכתפיים, יציבה נכונה, כישורי מוטוריות חזותיות, קואורדינציה דו צדדית, תכנון מוטורי (פראקסיס), ווויסות חושי.

למה זיהוי מוקדם של ליקוי כתיבה חשוב? הרבה מהקשיים שילדינו פוגשים בגיל בית ספר החלו עוד בגיל הגן והצליחו לחמוק מהרדאר של המורה וההורים. הם מצליחים להגיע עד לנקודה שבה הכתיבה מתחילה להוות מכשול ועוצרת אותם מלהביע את רעיונותיהם… מה שגורם לכך שרעיונות אלה אינם מוצאים את מקומם על הדף. הם לא מצליחים לכתוב מהר מידי, הכתב אינו ברור, והביטחון יורד עם הציונים.

ניתן למנוע את אפקט הדומינו הנ״ל על ידי מיומנות עין מצד הגננת וההורים לגבי התפתחות תקינה וסימני אזהרה בכתיבה.

נורות אזהרה וטיפים לייעול

הימנעות מפעילויות המצריכות מוטוריקה עדינה, כגון: צביעה, ציור, חריזה, גזירה, קיפול, משחק בפלסטלינה, ועוד.

טיפ: הימנעו מלהכריח את ילדכם להשתתף בפעילויות הנ״ל. במקום, החלו אתם בפעילות הזמינו אותו להצטרף. שלבו משחקי מוטוריקה גסה לחיזו קשרירי חגורת הכתפיים ושרירי היד כגון הליכת מריצה: הילד עם הידיים על הרצפה ואתם אוחזים אותו ברגליו או מותניו (תלוי ברמת הקושי), כאשר הוא שומר על יציבה ישרה ללא קימור הגב. אפשר לשחק את ׳מצא את המטמון׳, או חם/קר אחרי שהחבאתם חפץ בבית.

קושי באחיזה נכונה של העיפרון- בהגיעם לגיל 3-4 ילדים מפתחים אחיזה העונה לשם ״אחיזת טריפוד דינאמי״, שהיא בעצם אחיזה בין האצבע לאגודל, והאצבע האמצעית משמשת כמשענת. התנועות המתאפשרות כתוצאה מאחיזה זו הן מדויקות ומתנות שליטה על העיפרון. לחילופין, כאשר הילד אוחז בעיפרון עם כל האצבעות, או בכל אחיזה שמגבילה את התנועתיות שלו, זוהי נורה אדומה.

טיפ: ישנם גריפים מצויינים המעבים את העיפרון וכמו כן עוזרים להראות לילד היכן לשים את האצבעות באופן יעיל. כמו כן, כתיבה על לוח עם גיר קטן, כתיבה על משטח מוטה, וצביעה עם צבעים קטנים הם כולם טיפים יעילים יפור האחיזה.

  • לחץ רב או לא מספיק לחץ על העיפרון בזמן כתיבה

טיפ: חישפו את ילדכם לפעילויות המגבירות את מודעות הגוף, בעיקר משחקים המשתמשים בנשיאת משקל כמו הרמת כריות כבדות, זחילות,
הליכת מריצה, וכדומה.

  • כתב לא ברור ומסורבל כאשר הכתב הוא גדול והילד מתקשה ליצור כתב שנשאר על השורה, מתקשה ליצור רווחים בין המילים, אותיות לא ברורות, וכדו׳.

טיפ: תרגול אותיות על פלסטלינה, חול, לוח עם גיר, קצף גילוח בעזרת האצבעות. שימוש בשלל חושים כדי לתרגל את תנועות האותיות בתנועה גדולה העוזרת לזיכרון המוטורי לאכסן את המידע ומסייעת לנו ליצור את אותן האותיות עם העיפרון בגודל קטן יותר. כמו כן, פעילויות כמו מבוכים יכולים לסייע לפיתוח קואורדינציה עדינה וחזותיות מוטורית.

חשוב להדגיש כי נורות אדומות בכתיבה כמעט ואף פעם לא קורות בבידוד. ברוב המקרים, ילדים המראים ליקויי כתיבה מציגים גם קשיים נוספים ובלי הסתכלות מקצועית על האופן בו הילד כותב והערכה מקיפה ליכולותיו, לא ניתן לדעת חד משמעית מהם הכישורים המצריכים טיפול.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

בשל הקורונה: ארה"ב פרסמה אזהרת מסע לישראל

Published

on

המרכז האמריקני לבקרה ומניעת מחלות העלה בשתי רמות את הסיכון להידבקות בביקור בישראל, מ"נמוך" ל"גבוה" • אזהרות דומות פורסמו גם לספרד, קובה וקירגיזסטן

המרכז האמריקני למניעת מחלות מדבקות (CDC) פרסמם אזהרת מסע לישראל, והעלה את רמת הסיכון בהידבקות במחלת הקורונה במדינה מ"נמוך" ל"גבוה".

מדובר ברמת הסיכון השלישית, אך לא הגבוהה ביותר, ואין כל כוונה למנוע מאזרחים שיכולים להיכנס לישראל לעשות זאת, או למנוע מישראלים להיכנס לארה"ב.

משמעות רמת הסיכון, על פי המרכז, היא שמבקרים לא מחוסנים צריכים להימנע מביקורים שמוגדרים "לא נחוצים".

לצד ישראל, ארה"ב העלתה את רמת הסיכון לרמה השלישית גם לארמניה, ואת רמת הסיכון לרמה הרביעית, החמורה ביותר, לספרד, קובה וקירגיזסטן.

באדיבות מערכת ישראל היום

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות