Connect with us

גוף ונפש

ליקויי כתיבה אצל ילדים

Published

on

לקראת שנת הלימודים החדשה: סימני אזהרה וטיפים לשיפור יכולת הכתיבה של ילדיכם

בעידן של היום, הקלדה היא אמצעי התקשורת הנפוץ ביותר וזה נראה כאילו הצורך בכישורי הכתיבה הולך ונעלם. אך עדיין בבתי הספר הכתיבה היא כישור נחוץ מאוד ומהווה דלת לעולם היצירתיות של הילד, הידע שרכש, ועזר לפתירת בעיות.

ממה נובעים קשיים בכתיבה? התשובה לכך היא מורכבת מכיוון שיש מגוון כישורים הנחוצים לכתיבה יעילה: שרירי מוטוריקה עדינה לאחיזה, שרירי חגורת הכתפיים, יציבה נכונה, כישורי מוטוריות חזותיות, קואורדינציה דו צדדית, תכנון מוטורי (פראקסיס), ווויסות חושי.

למה זיהוי מוקדם של ליקוי כתיבה חשוב? הרבה מהקשיים שילדינו פוגשים בגיל בית ספר החלו עוד בגיל הגן והצליחו לחמוק מהרדאר של המורה וההורים. הם מצליחים להגיע עד לנקודה שבה הכתיבה מתחילה להוות מכשול ועוצרת אותם מלהביע את רעיונותיהם… מה שגורם לכך שרעיונות אלה אינם מוצאים את מקומם על הדף. הם לא מצליחים לכתוב מהר מידי, הכתב אינו ברור, והביטחון יורד עם הציונים.

ניתן למנוע את אפקט הדומינו הנ״ל על ידי מיומנות עין מצד הגננת וההורים לגבי התפתחות תקינה וסימני אזהרה בכתיבה.

נורות אזהרה וטיפים לייעול

הימנעות מפעילויות המצריכות מוטוריקה עדינה, כגון: צביעה, ציור, חריזה, גזירה, קיפול, משחק בפלסטלינה, ועוד.

טיפ: הימנעו מלהכריח את ילדכם להשתתף בפעילויות הנ״ל. במקום, החלו אתם בפעילות הזמינו אותו להצטרף. שלבו משחקי מוטוריקה גסה לחיזו קשרירי חגורת הכתפיים ושרירי היד כגון הליכת מריצה: הילד עם הידיים על הרצפה ואתם אוחזים אותו ברגליו או מותניו (תלוי ברמת הקושי), כאשר הוא שומר על יציבה ישרה ללא קימור הגב. אפשר לשחק את ׳מצא את המטמון׳, או חם/קר אחרי שהחבאתם חפץ בבית.

קושי באחיזה נכונה של העיפרון- בהגיעם לגיל 3-4 ילדים מפתחים אחיזה העונה לשם ״אחיזת טריפוד דינאמי״, שהיא בעצם אחיזה בין האצבע לאגודל, והאצבע האמצעית משמשת כמשענת. התנועות המתאפשרות כתוצאה מאחיזה זו הן מדויקות ומתנות שליטה על העיפרון. לחילופין, כאשר הילד אוחז בעיפרון עם כל האצבעות, או בכל אחיזה שמגבילה את התנועתיות שלו, זוהי נורה אדומה.

טיפ: ישנם גריפים מצויינים המעבים את העיפרון וכמו כן עוזרים להראות לילד היכן לשים את האצבעות באופן יעיל. כמו כן, כתיבה על לוח עם גיר קטן, כתיבה על משטח מוטה, וצביעה עם צבעים קטנים הם כולם טיפים יעילים יפור האחיזה.

  • לחץ רב או לא מספיק לחץ על העיפרון בזמן כתיבה

טיפ: חישפו את ילדכם לפעילויות המגבירות את מודעות הגוף, בעיקר משחקים המשתמשים בנשיאת משקל כמו הרמת כריות כבדות, זחילות,
הליכת מריצה, וכדומה.

  • כתב לא ברור ומסורבל כאשר הכתב הוא גדול והילד מתקשה ליצור כתב שנשאר על השורה, מתקשה ליצור רווחים בין המילים, אותיות לא ברורות, וכדו׳.

טיפ: תרגול אותיות על פלסטלינה, חול, לוח עם גיר, קצף גילוח בעזרת האצבעות. שימוש בשלל חושים כדי לתרגל את תנועות האותיות בתנועה גדולה העוזרת לזיכרון המוטורי לאכסן את המידע ומסייעת לנו ליצור את אותן האותיות עם העיפרון בגודל קטן יותר. כמו כן, פעילויות כמו מבוכים יכולים לסייע לפיתוח קואורדינציה עדינה וחזותיות מוטורית.

חשוב להדגיש כי נורות אדומות בכתיבה כמעט ואף פעם לא קורות בבידוד. ברוב המקרים, ילדים המראים ליקויי כתיבה מציגים גם קשיים נוספים ובלי הסתכלות מקצועית על האופן בו הילד כותב והערכה מקיפה ליכולותיו, לא ניתן לדעת חד משמעית מהם הכישורים המצריכים טיפול.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

גוף ונפש

סגרו את חדר הכושר? יש עצה

Published

on

החשש מפני הידבקות בנגיף הקורונה גרם לרבים להימנע מהגעה לחדרי הכושר הסגורים אבל לא הקטין את הצורך בביצוע פעילות גופנית סדירה * אבל אפשר לעשות לא מעט תרגילים במתקנים שקיימים בגן השעשועים

אחרי כמה שבועות של סגר מתמשך בגלל מגפת הקורונה, שגם אחריו אנשים חוששים להיכנס למקומות סגורים כמו חדרי כושר ובריכות שחייה, רבים מחפשים פתרונות לאימון מחוץ לבית. אחד הדברים שאפשר לעשות הוא אימוני כוח בגן השעשועים בקרוב לבית, מפני שיש שם גם מתקנים ייעודיים לספורט וגם דברים אחרים שמשמשים לביצוע תרגילים.

אם משתמשים בדמיון ומוכנים להיות פתוחים לרעיונות חדשים אפשר לעשות שם את מרבית התרגילים הרגילים – אתם יכולים אפילו לבקש מהילדים לעזור לכם באימון. לא לשכוח לעטות מסכה, לשמור על מרחק של שני מטרים מאנשים אחרים ולרחוץ ידיים היטב, או לחטא אותן באמצעות ג'ל לחיטוי כדי למנוע היבדקות והדבקה של אחרים.

אימון פלג הגוף התחתון בעזרת גזע עץ

חפשו עץ דק מספיק כדי להקיף אותו בזרועות פרושות. חבקו אותו וכופפו את הברכיים לזווית של 90 מעלות (סקוואט). הישארו כך כמה שניות וחזרו על התרגיל במלואו, או רק חלק ממנו – רדו ועלו במהירות רק כמה סנטימטרים בכל פעם. "פשוט מוציאים את אימון הבר מחדר הכושר אל הרחוב", אומרת דיינה בוליג, מאמנת כושר וכדורגלנית מקצוענית לשעבר משיקגו. התרגיל הזה מחזק את שרירי הירכיים והגב. אפשר לעשות אותו גם בעזרת עמוד תאורה או סל במגרש כדורסל.

ספסל הוא גם סטפר

אפשר לשכב על הספסל אבל זה פחות יעיל לכושר. מה שכן יכול לעבוד זה להשתמש בו לשיעורי מדרגה בעמידה ובקפיצה ולשכיבות סמיכה בהישענות, מסביר אדם רוזנטה, מאמן אישי מניו יורק. ובמילים שאנשים שלא מתאמנים בחדר הכושר יכולים להבין: עמדו מול הספסל, עלו עליו במהירות ואז רדו ממנו. בכל פעם עלו עם רגל אחת ורדו עם האחרת, ואז החליפו ביניהן (עלייה ברגל ימין, שתי הרגליים על הספסל, ירידה עם רגל שמאל. מניחים את שתי הרגליים על הקרקע ואז עולים ברגל שמאל). אנשים בעלי כושר גופני טוב וכאלה שיש להם קואורדינציה סבירה יכולים לנסות כך שהגב והזרועות ילעשות את זה בקפיצה עם שתי הרגליים יחד.

לצורך חיזוק פלג גוף עליון עמדו קצת רחוק מהספסל והשעינו עליו את כפות הידיים היו ישרים לגמרי. כופפו את המרפקים והורידו את הגוף לעבר הספסל עד שהחזה כמעט נוגע בו. דחפו את עצמכם חזרה למעלה וחזרו על התרגיל כמה פעמים.

ספסלי פארק ומתקני משחק בגן שעשועים הם בסיס מצוין לאימון פשיטת מרפקים שמחזק את שרירי הזרוע העליונים. התמקמו בקצה אחד של הספסל כשהגב מופנה אליו, והניחו את הידיים בקצה הספסל שמאחוריכם. הורידו את הגוף עד שהמרפקים כפופים לכ-90 מעלות. אם התרגיל הזה קשה מדי אפשר לקרב את כפות הרגליים לקצה הספסל, ואם הוא קל מדי כדאי להרחיק אותן.

עליות מתח על הסולם האופקי

עליות מתח הן תרגיל התנגדות מעולה מפני שהן מחזקות את פלג הגוף העליון ואת חלקו המרכזי. דרך אחת לעשות אותם היא להיתלות מענפי עץ אבל לא תמיד הם חזקים כמו שהם נראים ולכן עלולים להישבר. השתמשו בסולם האופקי שממנו ילדים נתלים ועוברים מצדו האחד של המתקן לצד האחר: הניחו את שתי הידיים ברוחב הכתפיים ואחזו במוט, כפות הידיים פונות כלפי חוץ. משכו את עצמכם כלפי מעלה. התרגיל הזה הוא הזדמנות טובה לשתף את הילדים באימון – לתוספת משקל ולהתנגדות רבה יותר שימו את הילד על הכתפיים שלכם ונסו לעלות כמה פעמים. לאחר מכן, אם עדיין יש לכם כוח, אתם יכולים לעשות שכיבות סמיכה עם תוספת המשקל של הילד עם גבכם.

אם אינכם יכולים לעשות עליית מתח אחת – ורבים אינם מצליחים לעשות זאת – נסו להיתלות עם כל משקל גופכם על המוט האופקי ולהרים את הרגליים כשהברכיים ישרות או כפופות. גם  התרגיל הזה מחזק את פלג הגוף העליון ואת חלקו האמצעי.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות