Connect with us

Featured

לימדתי את הבנות שלי מה שאבי לימד אותי: "תרימו ראש ותהיו גאות במי שאתן, גם אם זה קונה לכן אויבים"

Published

on

נא להכיר את ורד אלקובי-נסים, הפנים החדשות של המנהיגות בקהילה הישראלית-אמריקאית בלוס אנג'לס  * היא הולכת בעקבות אביה, אלברט אלקובי, פעיל ידוע בקהילה מאז 1971 * והמייסדת-שותפה ויו"ר ICAN, ארגון פרו-ישראלי חדש המבטיח "שהקול הישראלי יישמע ושתמיד יהיה לנו מקום ליד שולחן הדיונים" * הקיץ היא משיקה את "קפה עם מטרה" – מפגשים שבועיים "כדי ללמוד ולקבל את הכלים להשתמש בכישורי מנהיגות בקהילה שלכם" *  חשיפה וקריאה לפעולה

המנהיגות בקהילה הישראלית-אמריקאית שלנו מקבלת תפנית חדשה: ורד אלקובי-נסים (בתם של כרמלה ואלברט אלקובי) היא יזמית עסקית, נציבת העיר בוורלי הילס ומייסדת-שותפה ויו"ר ICAN, ארגון פרו-ישראלי חדש. לבחינת התפקיד המנהיגותי החדש שוורד נוטלת על עצמה בקהילה הישראלית-אמריקאית, כשהיא מזעזעת מערכות ומשנה את הנרטיב כפקידת ציבור, מנהיגת קהילה ואם ישראלית, וכדי להבין את הסיפור האמיתי מאחורי ורד, יש להתחיל בסיפורו של אביה – אלברט.

אלברט אלקובי ורעייתו כרמלה הגיעו לארצות הברית עם שני ילדיהם הקטנים בשנת 1971,  ומצאו את מקומם בתוך קהילה ישראלית קטנה מאוד בלוס אנג'לס. במהרה אלברט הפך לעמוד התווך בקהילה עד שבסופו של דבר זכה לכינוי "הסנדק" בעיקר בשל המוניטין שלו כמסייע למשפחות רבות בקהילה הישראלית המקומית. לא מעט הן המשפחות הישראליות שהגיעו לכאן עם מזוודה אחת בלבד והסתייעו רבות באלברט, הן בתחום התעסוקה והן בתחום החיים פה בכלל. אלברט בנה את האימפריה העסקh, שלו תוך עבודה קשה, התמדה ומיקוד. הוא עזר למאות אנשים בקהילה הישראלית וכבר בתחילת דרכו עזר להקים את אחד מבתי הספר היהודיים-ישראלים הבודדים בעמק סן פרננדו. הכבוד שזכה לו וחוש המנהיגות שניחן בו, הקנו לאלברט את מעמדו כיועץ למנהיגים פוליטיים בכירים רבים ולארגונים יהודיים בארה"ב ומחוצה לה.

משימת חייו של אלברט היא משפחה וקהילה חזקות ומשגשגות. ואכן, גם בקרב 12 אחיותיו ואחיו, אלברט הוא המוביל, המסייע והמדריך. כיום, אלברט חי למען משפחתו וקהילתו ולמען ששת נכדיו להם הנחיל את ערכיו, אותם הוא ממשיך להטיף ללא הרף. ורד  מתגאה בהישגיהם של הוריה ומוצאת דרכים לקחת אותם לרמה אחרת לגמרי, בכך שהיא פורצת דרך חדשה קדימה עבור משפחתה, הקהילה שלה ומדינת ישראל.

ורד‭ ‬בפעולה‭ ‬עם‭ ‬בתה‭ ‬דני

אביך ממשיך להיות כוח מכובד בקהילה המקומית. איך היה לגדול בבית עם מנהיגות כל כך חזקה?

ורד: מגיל צעיר ראיתי את הוריי עובדים קשה כדי להעניק לנו את החלום האמריקאי. עברנו לארץ הזאת כמהגרים, עם מעט כסף, ללא משפחה ואנגלית משובשת. בשנים הראשונות הוריי עבדו קשה מאוד, לא רק כדי לשמור על היציבות הכלכלית של המשפחה שלנו, אלא גם כדי להתמקד בבנייתה של קהילה חזקה כאן. היינו חלק מקבוצת מהישראלים הראשונים שעברו ללוס אנג'לס והיינו למעשה הבסיס של הקהילה הישראלית-אמריקאית שצמחה. מהר מאוד אבי התפרסם כסנדק הקהילה הישראלית בלוס אנג'לס, כאשר ישראלים רבים הגיעו אליו מכל שכבות האוכלוסייה. הוא עזר בכל תחום, החל מעזרה כלכלית, דרך ייעוץ עסקי וכלה בהבנת החיים בארצות הברית בכלל והחיים בקהילה הישראלית בפרט. הוא היה חלוץ תעשיית האופנה בלוס אנג'לס והעסיק רבים מחברי הקהילה שלנו. הוא סייע לאנשים רבים לרכוש את בית מגוריהם ולהבטיח את עתידם.

אמי, כרמלה, לימדה אותי מגיל צעיר איך להיות אישה חזקה בעולם שנשלט על ידי גברים. היא הייתה ידועה כאחת מהספריות המובילות בקהילה הישראלית בלוס אנג'לס ובעודה מטפחת את הקריירה שלה, הייתה ועודנה התגלמות של אם ישראלית טיפוסית – זו שדואגת שיהיה אוכל על השולחן ומוודאת שכולם יהיו מרוצים. אחי מייק ואני גדלנו לתוך ההבנה שערכי המשפחה הם הכול. מייק צמח וממשיך להוות עמוד תווך מכובד בקהילה הישראלית תוך שהוא מנחיל את ערכיו לארבעת ילדיו.

בתקופה שגדלתי בבית הוריי, אירחנו בביתנו שרים ומנהיגים פוליטיים מרחבי העולם שהיו מנהלים שיחות על פוליטיקה ועל החיים עם אבי. הייתי יושבת ומקשיבה לשיחות שלהם ולמדתי הרבה מהחוויות הללו. בשלב מסוים אף עודדו אותי לקחת חלק בשיחות ולנדב את דעתי כאשר הרעיון המוביל היה לזכור תמיד שאנחנו קודם כל ישראלים.

אחד הדברים שאני דבקה בהם במנטרה היום-יומית שלי, הוא השיעור שאבי לימד אותנו – לא רק לחשוב לפני שמדברים, אלא להקשיב באמת. למרות שלא תמיד נסכים עם אחרים, יש דרכים רבות למציאת מכנה משותף ועבודה משותפת למען מטרה משותפת. למדתי ממנו שהיהדות היא לא רק דת אלא הבסיס האמיתי של המשפחה והקהילה.

מלמדים ישראלים איך לקום ולדבר

אחרי שלמדת מאביך, אילו כישורים וערכים את נושאת איתך בתפקידייך היום?

אבי הוא המודל לחיקוי שלי. הוא הגיע לארצות הברית עם מעט מאוד וזכיתי לצפות בו בונה אימפריה משגשגת ואף להשתתף בעשייה שלו מגיל צעיר. יותר מכול, הוא החדיר בי תחושה חזקה של מוסר עבודה. עבור מרבית האנשים, עבודה ומוסר עבודה קשורים לעבודה בתחום המשרד, בתחום שעות העבודה. בעיניי, עבודה היא מה שאתה עושה מהרגע שאתה מתעורר ועד הרגע שאתה הולך לישון בלילה. עבודה היא הדרך שבה אתה מגדל את ילדיך, דואג למשפחתך ועוזר לקהילה שלך. האדם המאושר, עם ההגשמה העצמית הגבוהה ביותר, הוא זה שיודע לאחד את הכול.

כאישה צעירה פגשתי את האדם שלימים יהיה השותף והמנטור שלי לחיים ויעזור לי להמשיך את מורשת אבי – יעקב בעלי. יעקב היה שותף לאותו חזון שעל ברכיו חונכתי והוא הביא את נקודת מבטו ביחד עם החוזקות שלו, שעזרו לי להמשיך ולצמוח כמנהיגה. התמיכה, התשוקה והאהבה שלו לחיים ולמשפחה שלו ממשיכות להניע אותי בכל יום מחדש.

אביך ממשיך להיות "סנדק" הקהילה הישראלית בלוס אנג'לס כבר למעלה מ-50 שנה, איך את ממשיכה את המורשת שלו?

אני יכולה רק לשאוף לעמוד בקצב של כל הטוב שאבי עשה וממשיך לעשות. בהדרכתו לאורך השנים, מצאתי את הדרך שלי להשפיע על הקהילה הישראלית-אמריקאית שלנו. ביליתי שנים רבות בייעוץ לקונסוליה הישראלית ולמשרדים ממשלתיים אחרים ברחבי קליפורניה, בנושאים קהילתיים רבים. פגשתי כאן את אחד מאוהדי ישראל שמסנגר על המדינה בצורה מופלאה ומלאת תשוקה, דילון הוזייר, שלימד אותנו על החשיבות של מעורבות אזרחית. ביחד עם מנהיגים ישראלים אחרים, הקמנו את ICAN, ארגון שאיתו אנחנו מבטיחים שהקול הישראלי יישמע ושתמיד יהיה לנו מקום ליד שולחן הדיונים.

עם‭ ‬המועמד‭ ‬לראשות‭ ‬עיריית‭ ‬לוס‭ ‬אנג‭'‬לס‭, ‬היזם‭-‬מיליארדר‭ ‬ריק‭ ‬קארוסו

אני מאוד גאה להימנות על המייסדים המקוריים של ICAN ואני מאמינה בכל לבי שהעבודה שאנחנו עושים היא חשובה ומשמעותית. כאשר אנו רואים את הבעיות שעמן מתמודדת הקהילה שלנו, במיוחד בבתי הספר ובמכללות שלנו, לעתים קרובות מדי האינסטינקט הראשוני שלנו הוא להיות בשקט. ב-ICAN אנחנו מלמדים ישראלים איך להעצים, איך לקום ולדבר. אנחנו צריכים להשתתף. אנחנו צריכים להיות מעורבים. אם לא נעשה זאת, מישהו אחר יעשה זאת.

הודות לעבודה של ICAN, וידאנו שתוכנית הלימודים האתניים של קליפורניה לא תכיל תוכן אנטי-ישראלי. וידאנו שאיגוד המורים המקומי UTLA לא יתמוך ב-BDS. הקמנו את הוועדה הכלל-מדינתית הראשונה שקמה אי פעם, למלחמה בשנאה ובאנטישמיות. בנוסף, אנו פועלים להכנסת ישראלים לתפקידים ציבוריים – לראשונה בהיסטוריה האמריקאית. העבודה שאנחנו עושים היא שינוי.

ורד‭ ‬עם‭ ‬הבעל‭ ‬יעקב‭. ‬ה"פאוור‭ ‬קאפל‮"‬‭ ‬של‭ ‬אל‭-‬איי

הדרך הכי חשובה שאני פוסעת בה על פי הדוגמה של אבי, היא ללמד את שתי בנותיי, ניקול ודניאל, להיות ישראליות-אמריקניות גאות ולהוביל את המורשת המשפחתית שלנו אל העתיד. כפי שאבי עשה כשגדלתי, הענקתי להן חלק מאותן חוויות – הבאתי אותן לכמה משיחות המפתח של השולחן העגול, כדי לחלוק את דעותיהן עם מנהיגים פוליטיים בכירים וחברי קהילה.

בעוד שכהורים האינסטינקט הבסיסי שלנו הוא להגן על ילדינו מהעולם, אני מאמינה שהדבר הנכון לעשות הוא לאפשר להם לחוות ממקור ראשון את הטוב והרע ולחשוף אותם לאתגרים העומדים בפני הקהילה שלנו, כדי שגם הם יוכלו לעשות שינוי.

עם התשוקה שהתעוררה עם הקמת ICAN, מה עוד נתן לך השראה לעשייה?

אני גרה בבוורלי הילס כמעט 30 שנה וגידלתי את ילדותיי בעיר הזו. יעקב בעלי ואני ידענו כבר מההתחלה שהיהדות שלנו והערכים שביקשנו להטמיע בילדינו, יקבלו את מלוא התמיכה פה.

בנוסף להיותי מייסדת ויו"ר ב-ICAN, היה לי הכבוד בשנה שעברה לקבל מינוי כנציבה בעיר בוורלי הילס. בעוד שניתן להניח שרוב האנשים היו מחזיקים בעמדה זו למען האגו, אני מחזיקה בעמדה זו בגאווה, כדי להשמיע קול חזק יותר לקהילה שלנו בעיר הזו ומחוצה לה.

בתפקיד הזה אני זוכה להביא את המיטב  של ישראל לעירייה. התפקיד מאפשר לי לשמש מודל לחיקוי בנוסף להזדמנות שהוא מזמן לי, כמנהיגה ישראלית-אמריקאית, להשמיע את קולי, להילחם באנטישמיות, ואפילו להביא מנהיגים ישראלים, אמנים, שחקנים ואת מלח הארץ הישראלי, לבוורלי הילס. כמו למשל, אירוח הזמר שלומי שבת על ידי ראש עיריית בוורלי הילס.

התשוקה הזו למנהיגות אפשרה לי להיות הישראלית הראשונה שמונתה על ידי נשיא רוסיה לשעבר, מיכאיל גורבצ'וב, לאחד התפקידים היוקרתיים ביותר: יו"ר Global Green USA, אחד מארגוני שימור הסביבה העולמיים המובילים. עמדה זו מאפשרת לי להכניס את הקול הישראלי-אמריקאי שלנו לשולחנות הדיונים הגלובליים בנושא איכות הסביבה. יד ביד עבדתי עם מנהיגים בתחום כגון השחקן ליאונרדו דיקפריו, הנסיך אלברט ממונקו וחברות גלובליות-אייקוניות כמו LVMH ו-Moet Hennessey. בנוסף, עמדה זו אפשרה לי להביא טכנולוגיות ישראליות מובילות לשותפות גלובלית, תוך הדגשת הקול הישראלי ליד השולחן.

האויבים שלי הם האויבים שלכם 

עם כל העבודה המבורכת שאת עושה והיותך בת למשפחה מכובדת ואהובה, איך זה שיש לך אויבים בכלל?

למען האמת, כשסיפרתי לכם על כל התפקידים וההישגים היוצאים מן הכלל שלי, זהו למעשה ההישג הגדול ביותר שלי. האויבים שלי הם האויבים שלכם ואני מחויבת לעמוד בפניהם למען כולנו.

תסתכלו מסביב. אנחנו מותקפים. אנחנו מתמודדים עם אנטישמיות ברחובות שלנו, עם התקפות במערכת החינוך שלנו ועם התקפות נגד ישראל בזירה הפוליטית. וכעת, לעתים קרובות מדי, ההתקפות הן על ילדינו. אני כאן כדי שנעמוד ביחד ונשיב מלחמה.

האויבים שלי הם אכן האויבים שלכם. הם האנשים שמסיתים לאלימות נגד הקהילה שלנו כאן באמריקה והאנשים שרוצים שמדינת ישראל תימחק מהמפה. אני לא הולכת לשתוק ולא הולכת להיכנע. יש לנו הרבה מה לעשות.

כשטיילתי לאחרונה באירופה, מה שראיתי וחוויתי היה מפחיד. בעוד שהייתי כנה לגבי היותי יהודייה, התושבים המקומיים פחדו להיות פתוחים ולגלות שהם יהודים. זה חייב להיות שיעור לכולנו. הגיע הזמן להתעורר. אנחנו לא יכולים לאפשר לזה להימשך בחצר האחורית שלנו.

השיעור שמשפחות מהגרים רבות מקבלות הוא להרכין ראש ולהמשיך ללכת בשקט. אני לעומת זאת, הקפדתי ללמד את הילדים שלי בדיוק את ההיפך, בדיוק כמו שאבי לימד אותי, "תרימו ראש ותהיו גאות במי שאתן, גם אם זה קונה לכן אויבים".

עשה לך אויבים עם מטרה – למען טובת הכלל

קולך נשמע בהרבה זירות; איך את יכולה לעזור לקוראים שלנו לעשות את אותו הדבר בקהילות שלהם?

הגיע הזמן לקום כקהילה שלמה. בכל אחת ואחד מאיתנו קיימת היכולת לעשות שינוי, להשמיע את קולנו ולעמוד על מה שאנו חושבים כנכון. אני כאן כדי לעזור לכם.

כיו"ר ICAN בקליפורניה, התחייבנו לעזור לחברי הקהילה שלנו להיות מעורבים. בקיץ הזה אנחנו משיקים את "קפה עם מטרה". מפגשי קפה שבועיים באמצעות הזום עם המנהיגים שלנו, כדי ללמוד ולקבל את הכלים להשתמש בכישורי מנהיגות בקהילה שלכם. ביחד תלמדו כיצד להישמע במחוז של בית הספר של ילדיכם, כדי לוודא שהילדים שלכם מוגנים וכיצד לשבת ליד שולחן הדיונים, גם של מועצת העיר שלכם ואף גבוה מזה.

"קפה עם מטרה" יפגיש את הקהילה שלנו, את האימהות והאבות, את מנהיגי העיר ובתי הספר, כדי ללמוד כיצד לשמור על הקהילה שלנו מעורבת בשיח, כדי להבטיח שנשמור על מקום ליד השולחן.

אנחנו צריכים להתעורר. כן, החיים שלנו עמוסים בכל אפיק אפשרי, בלימודים, בילדים, במשפחה, בעבודה. אבל אם כל אחת ואחד מכם יתנו רק שעה בשבוע, זה יעשה את ההבדל. ביחד נעשה שינוי.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

מחקר של רימקס: ירידה תלולה במספר הבתים שנמכרו בלוס אנג'לס בשנה האחרונה

מאי הוא אחד החודשים העמוסים ביותר עבור רוכשי נדל"ן אך למרות זאת, כל המדינה ראתה ירידה של 8.5% בבתים שנמכרו השנה לעומת מאי שעבר * עם זאת, בתים בלוס אנג'לס נמכרו בשנה האחרונה ב-3.3% יותר מהמחיר המבוקש

Published

on

שוק הנדל"ן התחרותי בארצות הברית ממשיך להוות מחסום עיקרי עבור אנשים המעוניינים לרכוש בתים. במקומות רבים, בתים יוצאים לשוק ותוך מספר ימים בלבד נמכרים באלפי דולרים מעל המחיר המבוקש. אולי בשום מקום הבעיה הזו נפוצה לכאורה יותר מאשר באזור לוס אנג'לס רבתי. הביקוש לבתים זינק במהלך מגיפת ה-COVID-19, ולפעמים, זה מרגיש כאילו זה נמשך גם לתוך 2022.

אבל מחקר חדש שפרסמה ענקית הנדל"ן RE/MAX מראה שמספר הבתים הכולל שנמכר ירד בצורה דרסטית במהלך השנה האחרונה בהשוואה לשנה הקודמת, והבתים הקיימים נשארים בשוק תקופה ארוכה יותר. המחקר מראה שכמעט 25% פחות בתים נמכרו בלוס אנג'לס ממאי 2021 עד מאי 2022, בהשוואה לאותה מסגרת זמן בשנה הקודמת. הירידה של 24.4% בהשוואה לשנה בבתים הנמכרים היא הירידה הגדולה ביותר מבין כל המטרופולינים במדינה, על פי המחקר.

מאי הוא אחד החודשים העמוסים ביותר עבור רוכשי דירות על פי רי/מקס, אך למרות זאת, כל המדינה ראתה ירידה של 8.5% בבתים שנמכרו השנה לעומת מאי שעבר. הסיבה לירידה במכירות? גידול במלאי וריביות גבוהות יותר על המשכנתאות.

ג'יימס סנדרס הוא מתווך ובעלים של RE/MAX Estate Properties בלוס אנג'לס. לדבריו, הטירוף של הערכת היתר בשוק הדיור היה "לא בר קיימא" ואומר שהוא מצפה שהשוק יתייצב בחודשים הקרובים. "סביבת הריבית העולה החזירה את שוק הדיור בלוס אנג'לס לשוק נדל"ן טיפוסי יותר", אמר סנדרס. "ראינו ירידה בביקוש מ-10% ל-15%. המלאי שלנו גדל ב-36% מהשנה שעברה, אבל עדיין יותר מ-75% מתחת לרמות הטרום-מגיפה האופייניות שלנו".

סנדרס אמר שהבתים נשארים בשוק זמן רב יותר, רובם במשך 40 יום או יותר. במהלך שיא "השוק המטורף", בתים נחטפו תוך כ-25 ימים בממוצע. סנדרס גם אומר שבתים רואים קומץ הצעות על בתים במחיר תחרותי, לעומת תריסר ההצעות הנוספות על כל נכס בשנה האחרונה ואילך.

אבל אל תצפו שהמחירים יצנחו מכיוון שפחות בתים נמכרים ונראה שהביקוש התקרר. לפי RE/MAX, בתים בלוס אנג'לס בשנה האחרונה נמכרו ב-3.3% מהמחיר המבוקש. מדובר בעלייה של 3.8 נקודות אחוז משנת 2021, אז נמכרו בתים ב-99.6% מהמחיר המבוקש."אנחנו לא רואים שהמחירים מתקנים את עצמם כמו שהם עשו במהלך המיתון הגדול", אמר סנדרס. "לבעלי בתים יש יותר מדי הון עצמי בנכסים שלהם וכתוצאה מכך, אנחנו לא רואים שוק מכירה גדול במצוקה".

זה נכון בכל היבשת: מחיר המכירה החציוני של בית שנמכר בארה"ב עלה בכ-50,000 דולר ממאי 2021 למאי 2022. אז פחות בתים נמכרים, פחות הצעות מוצעות ובתים נשארים בשוק זמן רב יותר. אבל המחירים עדיין ממשיכים לעלות למרות הגורמים הללו, לפחות לעת עתה. "גם כשהריביות נעות סביב 6%, הן עדיין נמוכות מבחינה היסטורית, ונדל"ן בלוס אנג'לס היה היסטורית השקעה מצוינת", אמר סנדרס.

הירידה במכירות בתים אינה מוגבלת ללוס אנג'לס.  בסן דייגו, מכירות הבתים ירדו ב-20.4% באותו פרק זמן.

להלן חמשת השווקים המובילים שחוו את הירידה הגדולה ביותר משנה לשנה במכירות בתים ממאי 2021 עד מאי 2022:

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות