Connect with us

Featured

ליל הסגר: פסח ייראה השנה אחרת לחלוטין

Published

on

בעקבות וירוס הקורונה, ביטול טיסות וסגירת בתי מלון; פסח תש"פ צפוי להיות העמוס ביותר מאז הקמת המדינה

מגפת הקורונה מטלטלת עולם ומלואו, אבל מבחינת לוח השנה היהודי, לעיתוי פריצתה יש משמעות כואבת נוספת: שבועות ספורים לפני חג הפסח, שמדי שנה מתקיימים בו לילות סדר משפחתיים וציבוריים, ושמאות אלפים טסים לחגוג אותו ברחבי העולם. חג הפסח של שנת תש"פ ייראה אחרת לחלוטין, מכל הבחינות. ההסגר הלאומי והבינלאומי צפוי גם להקשות על ההיערכות הלוגיסטית לקראתו.

"כמעט כל בתי המלון בירושלים כבר סגורים, ומי שלא – ייסגר בקרוב. אין היגיון עסקי, בריאותי או חברתי להחזיק מלון פתוח", אומר ישי ברנע, מנכ"ל מלון יהודה בירושלים ויו"ר התאחדות המלונות בבירה. לדברי ברנע, כ־90 אחוזים מעובדי בתי המלון בירושלים הוצאו לחל"ת. 

אחד מבתי המלון היחידים שצפוי לפעול בחג הקרוב למרות הכול הוא 'קרלטון' תל־אביב, זאת אף שהרוב המוחלט של לקוחותיו הקבועים הם תיירים מרחבי העולם. המלון פועל כעת במתכונת מצומצמת, אך למרות הביטולים הרבים הכוונה היא להשאירו פתוח במהלך הפסח. "בעלי המלון הם יהודים מגרמניה", מספר לנו מנכ"ל המלון יוסי נביא, "והם העבירו לי הוראה חד־משמעית: 'המלון חייב להישאר פתוח גם אם נפסיד, ממניעים ציוניים. אף פעם לא סגרנו את המלון, ומבחינתנו הוא יישאר פתוח בשביל מי שיצטרך וירצה לבוא, גם אלה יהיו אנשים מעטים'". מתוך מאות העובדים, הרוב המוחלט הוצאו לחופשה ללא תשלום. המלון מצוי כעת בתפוסה של כ־15 אחוזים, עם מספר עובדים מצומצם.

זיו קורן, מנכ"ל חברת התיירות גוליבר, מספר שעד לפני כשבוע אנשים עדיין הזמינו טיסות וחופשות בחו"ל ובישראל. "היו שחשבו שאולי אם יתחמם בארץ – המצב ישתפר. כעת אנחנו יודעים שפסח 2020 יהיה שונה מכל פסח שהיה אי פעם בישראל. הישראלים יהיו בבית, לא בחו"ל ולא בבתי מלון בישראל. כמעט כל ההזמנות בוטלו". מנכ"ל רשת המרכולים 'ויקטורי', אייל רביד, מתריע מפני מחסור שעלול להיווצר במזון כשר לחג: "מדי שנה יש לך מאות אלפי ישראלים שנסעו לחג לבתי מלון בחו"ל. השנה הם כולם בארץ, בבתיהם", הוא אומר. "מדובר בכ־500 אלף בתי אב שבשנים עברו לא רכשו מוצרים לפסח, והשנה כן. גם צה"ל והמשטרה נערכים לכוננות גבוהה, והם מושכי מוצרים לפסח ויש להם קדימות על הציבור הרחב, והנה חוסר נוסף. מי שלא ירכוש מוצרים עכשיו, לא בטוח שיישאר לו משהו בעוד שבועיים. חומרי הניקוי גם אוטוטו נגמרים".

בקיבוץ נען הסמוך לרחובות מקיימים מדי שנה ליל סדר המוני, לדבריהם "הגדול ביותר בישראל". 1,300 משתתפיו כוללים את חברי הקיבוץ, בני משפחותיהם וחברים. מפיקת ליל הסדר ב־15 השנים האחרונות היא רעיה בן־אברהם, מנהלת הקהילה בקיבוץ. "זה ליל סדר שהוא לא רק כמו ארוחה במלון", היא מציינת. "יש מופע, במה מרכזית, יש לנו הגדת פסח מיוחדת שמורכבת מהפן החקלאי של עונות השנה, וגם את החיבור המסורתי: ריקוד של ארבעת הבנים, ילדי כיתה א' שרים את מה נשתנה, וילדי כיתות ה'-ו' יודעים שריקוד חד גדיא שמור להם. זה ריטואל קבוע שכולם אצלנו מכירים".

השנה המסורת המקומית הזו כמובן לא תחזור על עצמה, לראשונה מאז נוסד הקיבוץ. "חשבנו בהתחלה שנעשה אירוע יפה על הדשא, אבל הבנו שאין סיכוי לכך עם ההנחיות המעודכנות", אומרת בן־אברהם. "אולי נוציא דיסק עם השירים של פסח ונעביר לחברים, או נקיים אירוע אינטרנטי סגור בדף הפייסבוק של הקיבוץ. ענף המזון בקיבוץ ימכור גם אוכל לליל הסדר, ומי שירצה – יקנה".

Featured

יו״ר בן אנד ג’ריס בתגובה ראשונה: ״אני גאה בהחלטה… אני לא אנטישמית!״

Published

on

יו"ר מועצת המנהלים של בן וג'רי אמרה כי היא אינה אנטישמית שכן יוניליוור גם מדגישה כי חרם ההסדר אינו זהה ל-BDS.

שבוע לאחר שבן אנד ג'ריס הודיעו כי יפסיקו למכור גלידה ב"שטח הפלסטיני הכבוש", יו"ר דירקטוריון החברה דחתה לראשונה בפומבי את ההצעה כי המהלך שעשו הינו אנטישמי.

ביום שלישי צייצה אנוראדהה מיטל, יו"ר דירקטוריון בן אנד ג'ריס, את הערותיה הראשונות על החרם מאז הוכרז בשבוע שעבר. היא עמדה על ההחלטה והכחישה שהיא אנטישמית בעקבות הצהרתו של שר החוץ הישראלי יאיר לפיד כי החרם הוא "כניעה מבישה לאנטישמיות".

"אני גאה בבן אנד ג'ריס על נקיטת העמדה לסיום מכירת הגלידה בשטח הפלסטיני הכבוש", כתבה בציוצה מיטל. "פעולה זו אינה אנטישמית. אני לא אנטישמית. השנאה הנבזית שהושלכה לעברי היא שמפחידה אותי. אנו פועלים למען השלום – לא שנאה!".

חברת האם של המותג, יוניליוור, התנערה מהתנועה להחרמת ישראל (BDS). ההתנערות מגיעה כאשר יוניליוור מתמודדת עם הסיכוי להיענש כספית במדינות שיש בהן חוקים נגד חרם.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות