Connect with us

Featured

ליל הסגר: פסח ייראה השנה אחרת לחלוטין

Published

on

בעקבות וירוס הקורונה, ביטול טיסות וסגירת בתי מלון; פסח תש"פ צפוי להיות העמוס ביותר מאז הקמת המדינה

מגפת הקורונה מטלטלת עולם ומלואו, אבל מבחינת לוח השנה היהודי, לעיתוי פריצתה יש משמעות כואבת נוספת: שבועות ספורים לפני חג הפסח, שמדי שנה מתקיימים בו לילות סדר משפחתיים וציבוריים, ושמאות אלפים טסים לחגוג אותו ברחבי העולם. חג הפסח של שנת תש"פ ייראה אחרת לחלוטין, מכל הבחינות. ההסגר הלאומי והבינלאומי צפוי גם להקשות על ההיערכות הלוגיסטית לקראתו.

"כמעט כל בתי המלון בירושלים כבר סגורים, ומי שלא – ייסגר בקרוב. אין היגיון עסקי, בריאותי או חברתי להחזיק מלון פתוח", אומר ישי ברנע, מנכ"ל מלון יהודה בירושלים ויו"ר התאחדות המלונות בבירה. לדברי ברנע, כ־90 אחוזים מעובדי בתי המלון בירושלים הוצאו לחל"ת. 

אחד מבתי המלון היחידים שצפוי לפעול בחג הקרוב למרות הכול הוא 'קרלטון' תל־אביב, זאת אף שהרוב המוחלט של לקוחותיו הקבועים הם תיירים מרחבי העולם. המלון פועל כעת במתכונת מצומצמת, אך למרות הביטולים הרבים הכוונה היא להשאירו פתוח במהלך הפסח. "בעלי המלון הם יהודים מגרמניה", מספר לנו מנכ"ל המלון יוסי נביא, "והם העבירו לי הוראה חד־משמעית: 'המלון חייב להישאר פתוח גם אם נפסיד, ממניעים ציוניים. אף פעם לא סגרנו את המלון, ומבחינתנו הוא יישאר פתוח בשביל מי שיצטרך וירצה לבוא, גם אלה יהיו אנשים מעטים'". מתוך מאות העובדים, הרוב המוחלט הוצאו לחופשה ללא תשלום. המלון מצוי כעת בתפוסה של כ־15 אחוזים, עם מספר עובדים מצומצם.

זיו קורן, מנכ"ל חברת התיירות גוליבר, מספר שעד לפני כשבוע אנשים עדיין הזמינו טיסות וחופשות בחו"ל ובישראל. "היו שחשבו שאולי אם יתחמם בארץ – המצב ישתפר. כעת אנחנו יודעים שפסח 2020 יהיה שונה מכל פסח שהיה אי פעם בישראל. הישראלים יהיו בבית, לא בחו"ל ולא בבתי מלון בישראל. כמעט כל ההזמנות בוטלו". מנכ"ל רשת המרכולים 'ויקטורי', אייל רביד, מתריע מפני מחסור שעלול להיווצר במזון כשר לחג: "מדי שנה יש לך מאות אלפי ישראלים שנסעו לחג לבתי מלון בחו"ל. השנה הם כולם בארץ, בבתיהם", הוא אומר. "מדובר בכ־500 אלף בתי אב שבשנים עברו לא רכשו מוצרים לפסח, והשנה כן. גם צה"ל והמשטרה נערכים לכוננות גבוהה, והם מושכי מוצרים לפסח ויש להם קדימות על הציבור הרחב, והנה חוסר נוסף. מי שלא ירכוש מוצרים עכשיו, לא בטוח שיישאר לו משהו בעוד שבועיים. חומרי הניקוי גם אוטוטו נגמרים".

בקיבוץ נען הסמוך לרחובות מקיימים מדי שנה ליל סדר המוני, לדבריהם "הגדול ביותר בישראל". 1,300 משתתפיו כוללים את חברי הקיבוץ, בני משפחותיהם וחברים. מפיקת ליל הסדר ב־15 השנים האחרונות היא רעיה בן־אברהם, מנהלת הקהילה בקיבוץ. "זה ליל סדר שהוא לא רק כמו ארוחה במלון", היא מציינת. "יש מופע, במה מרכזית, יש לנו הגדת פסח מיוחדת שמורכבת מהפן החקלאי של עונות השנה, וגם את החיבור המסורתי: ריקוד של ארבעת הבנים, ילדי כיתה א' שרים את מה נשתנה, וילדי כיתות ה'-ו' יודעים שריקוד חד גדיא שמור להם. זה ריטואל קבוע שכולם אצלנו מכירים".

השנה המסורת המקומית הזו כמובן לא תחזור על עצמה, לראשונה מאז נוסד הקיבוץ. "חשבנו בהתחלה שנעשה אירוע יפה על הדשא, אבל הבנו שאין סיכוי לכך עם ההנחיות המעודכנות", אומרת בן־אברהם. "אולי נוציא דיסק עם השירים של פסח ונעביר לחברים, או נקיים אירוע אינטרנטי סגור בדף הפייסבוק של הקיבוץ. ענף המזון בקיבוץ ימכור גם אוכל לליל הסדר, ומי שירצה – יקנה".

Featured

היהודים נוהרים לנתב"ג: ביקוש שיא בארה"ב לפתיחת תיקי עלייה לישראל

Published

on

By

25,435 פניות של יהודים מארצות הברית נרשמו בארגון העלייה לישראל "נפש בשנפש במהלך חודש יוני. ביום רביעי כ-40 עולים חדשים מרחבי ארה"ב נחתו בנתב"ג בטיסה קבוצתית בסיוע ארגון ״נפש בנפש״ ובשיתוף משרד העלייה והקליטה, הסוכנות היהודית, קק"ל ו-JNF-USA. העולים החדשים הועברו ישירות לבידוד של שבועיים בבתיהם החדשים ברחבי הארץ.

העולים שובצו תחילה בטיסת "אל-על", אך לבסוף הועברו לטיסה של חברת "יונייטד". תמהיל העולים בטיסות מורכב ממשפחות, זוגות ויחידים, בטווחי גילאים של 4 ועד 78 שנים, המגיעים מ-14 מדינות ברחבי ארצות הברית. העולים  עתידים להתגורר ב-18 ערים ויישובים ברחבי הארץ. בין המדינות מהן הגיעו העולים ניתן למצוא את ניו יורק, קליפורניה, ניו ג'רזי, פלורידה, טנסי, פנסילבניה, טקסס וקולורדו. עם זאת, הם החלו בתהליך העלייה לפני תחילת משבר הקורונה. 

במקביל, דיווחו ב"נפש בנפש" על התעניינות חסרת תקדים בעלייה בקרב יהדות ארה"ב בזמן האחרון, וציינו את מספר הפניות למוקד הטלפוני של הארגון, שבימים כתיקונם פונים אליו כמה מאות, או אלפים בודדים, ואילו במהלך חודש יוני השנה נרשמו במערכת למעלה מ-25 אלף פניות, ביניהן בקשות לפתיחת תיקי עלייה.

מייסד ומנכ"ל "נפש בנפש", הרב יהושע פס אמר בתגובה לעלייה בכמות הפניות לארגון: "בחודשים האחרונים אנו רואים קפיצה אדירה בכמות הפניות למוקד. משבר הקורונה אינו דועך, ואיתו ממשיכים גם אלפים רבים להביע התעניינות לעלות ארצה. חובה עלינו לתרגם את התעניינות האלפים לעליית אלפים. 'נפש בנפש' כאן בכדי לסייע להם יחד עם כלל הגורמים הממשלתיים והלאומיים".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות