Connect with us

Featured

ליל הסגר: פסח ייראה השנה אחרת לחלוטין

Published

on

בעקבות וירוס הקורונה, ביטול טיסות וסגירת בתי מלון; פסח תש"פ צפוי להיות העמוס ביותר מאז הקמת המדינה

מגפת הקורונה מטלטלת עולם ומלואו, אבל מבחינת לוח השנה היהודי, לעיתוי פריצתה יש משמעות כואבת נוספת: שבועות ספורים לפני חג הפסח, שמדי שנה מתקיימים בו לילות סדר משפחתיים וציבוריים, ושמאות אלפים טסים לחגוג אותו ברחבי העולם. חג הפסח של שנת תש"פ ייראה אחרת לחלוטין, מכל הבחינות. ההסגר הלאומי והבינלאומי צפוי גם להקשות על ההיערכות הלוגיסטית לקראתו.

"כמעט כל בתי המלון בירושלים כבר סגורים, ומי שלא – ייסגר בקרוב. אין היגיון עסקי, בריאותי או חברתי להחזיק מלון פתוח", אומר ישי ברנע, מנכ"ל מלון יהודה בירושלים ויו"ר התאחדות המלונות בבירה. לדברי ברנע, כ־90 אחוזים מעובדי בתי המלון בירושלים הוצאו לחל"ת. 

אחד מבתי המלון היחידים שצפוי לפעול בחג הקרוב למרות הכול הוא 'קרלטון' תל־אביב, זאת אף שהרוב המוחלט של לקוחותיו הקבועים הם תיירים מרחבי העולם. המלון פועל כעת במתכונת מצומצמת, אך למרות הביטולים הרבים הכוונה היא להשאירו פתוח במהלך הפסח. "בעלי המלון הם יהודים מגרמניה", מספר לנו מנכ"ל המלון יוסי נביא, "והם העבירו לי הוראה חד־משמעית: 'המלון חייב להישאר פתוח גם אם נפסיד, ממניעים ציוניים. אף פעם לא סגרנו את המלון, ומבחינתנו הוא יישאר פתוח בשביל מי שיצטרך וירצה לבוא, גם אלה יהיו אנשים מעטים'". מתוך מאות העובדים, הרוב המוחלט הוצאו לחופשה ללא תשלום. המלון מצוי כעת בתפוסה של כ־15 אחוזים, עם מספר עובדים מצומצם.

זיו קורן, מנכ"ל חברת התיירות גוליבר, מספר שעד לפני כשבוע אנשים עדיין הזמינו טיסות וחופשות בחו"ל ובישראל. "היו שחשבו שאולי אם יתחמם בארץ – המצב ישתפר. כעת אנחנו יודעים שפסח 2020 יהיה שונה מכל פסח שהיה אי פעם בישראל. הישראלים יהיו בבית, לא בחו"ל ולא בבתי מלון בישראל. כמעט כל ההזמנות בוטלו". מנכ"ל רשת המרכולים 'ויקטורי', אייל רביד, מתריע מפני מחסור שעלול להיווצר במזון כשר לחג: "מדי שנה יש לך מאות אלפי ישראלים שנסעו לחג לבתי מלון בחו"ל. השנה הם כולם בארץ, בבתיהם", הוא אומר. "מדובר בכ־500 אלף בתי אב שבשנים עברו לא רכשו מוצרים לפסח, והשנה כן. גם צה"ל והמשטרה נערכים לכוננות גבוהה, והם מושכי מוצרים לפסח ויש להם קדימות על הציבור הרחב, והנה חוסר נוסף. מי שלא ירכוש מוצרים עכשיו, לא בטוח שיישאר לו משהו בעוד שבועיים. חומרי הניקוי גם אוטוטו נגמרים".

בקיבוץ נען הסמוך לרחובות מקיימים מדי שנה ליל סדר המוני, לדבריהם "הגדול ביותר בישראל". 1,300 משתתפיו כוללים את חברי הקיבוץ, בני משפחותיהם וחברים. מפיקת ליל הסדר ב־15 השנים האחרונות היא רעיה בן־אברהם, מנהלת הקהילה בקיבוץ. "זה ליל סדר שהוא לא רק כמו ארוחה במלון", היא מציינת. "יש מופע, במה מרכזית, יש לנו הגדת פסח מיוחדת שמורכבת מהפן החקלאי של עונות השנה, וגם את החיבור המסורתי: ריקוד של ארבעת הבנים, ילדי כיתה א' שרים את מה נשתנה, וילדי כיתות ה'-ו' יודעים שריקוד חד גדיא שמור להם. זה ריטואל קבוע שכולם אצלנו מכירים".

השנה המסורת המקומית הזו כמובן לא תחזור על עצמה, לראשונה מאז נוסד הקיבוץ. "חשבנו בהתחלה שנעשה אירוע יפה על הדשא, אבל הבנו שאין סיכוי לכך עם ההנחיות המעודכנות", אומרת בן־אברהם. "אולי נוציא דיסק עם השירים של פסח ונעביר לחברים, או נקיים אירוע אינטרנטי סגור בדף הפייסבוק של הקיבוץ. ענף המזון בקיבוץ ימכור גם אוכל לליל הסדר, ומי שירצה – יקנה".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Featured

הרופא היהודי שהלהיב את טראמפ: "ריפאתי 700 איש מקורונה"

Published

on

הטיפול שאינו מגובה במחקר של הרופא מניו־יורק, שטוען כי בזכותו החלימו 700 חולי קורונה, מלהיב את ממשל טראמפ. "זה ישנה את המשחק"

ממשל טראמפ החל לבחון בשבוע האחרון תוכנית שהציע רופא יהודי אורתודוכסי בשם ולדימיר זלנקו (46) מניו־יורק, מאוקראינה במקור, שטוען, ללא הוכחות, כי הצליח לרפא כ־700 חולי קורונה על ידי שימוש בתרופה לטיפול במלריה בשם hydroxychloroquine בשילוב עם חומרים אחרים. טראמפ טען בשבוע שעבר כי ה־hydroxychloroquine "תשנה את המשחק".

זלנקו פירסם את ממצאיו במכתב פתוח. מגיש "פוקס ניוז", שון האניטי, הקריא את המכתב בראיון עם סגן הנשיא מייק פנס. בהודעה בפייסבוק קרא זלנקו לטראמפ "להמליץ לאמריקאים לקחת את התרופה". זמן קצר לאחר מכן קיבל זלנקו טלפון מהבית הלבן. התרופה מנוסה על אלפי חולים במצב קשה. זלנקו סיפר כי טיפל במאות חרדים מניו־יורק וכי כולם היו במצב בינוני וכמעט כולם החלימו. סגן הנשיא אף הכריז כי הנחה את ה־FDA לזרז את האישורים כדי שאפשר יהיה לטפל במרשם שפירסם זלנקו, הכולל שילוב של כדורים נגד קדחת, תוספות ויטמין, אבץ ואנטיביוטיקה.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות