Connect with us

Featured

"ליהודים יש תיאבון למלחמה": בכיר בגוגל הועבר מתפקידו בגלל פוסט אנטישמי מ-2007

Published

on

קמאו בוב, מנהל האסטרטגיה והמחקר בתחום הגיוון החברתי, כתב כי ליהודים יש "תיאבון שאינו יודע שובע למלחמה ולהרג כהגנה עצמית". 14 שנה אחרי שפורסם, הפוסט נחשף, הוא התנצל בפני העובדים היהודים בגוגל והוזז לתפקיד אחר

קמאו בוב, מנהל האסטרטגיה והמחקר בתחום הגיוון החברתי בגוגל, הועבר מתפקידו בעקבות פוסט מ-2007 שבו כתב כי ליהודים יש "תיאבון שאינו יודע שובע למלחמה ולהרג כהגנה עצמית". בוב התנצל על הפוסט בפני קבוצת העובדים היהודים בגוגל, המכונה Jewglers, ומענקית הטכנולוגיה נמסר כי הוא יתמקד מעתה במחקר בלבד.

הפוסט פורסם בבלוג האישי של בוב בנובמבר 2007, כשכיהן כעמית מחקר במכון הטכנולוגי של ג'ורג'יה טק. תחת הכותרת "אילו הייתי יהודי" התייחס בוב למלחמת לבנון השנייה וכתב כי אינו מבין את "אלה שאומרים שיש הצדקה להפציץ את לבנון, לשחוט אזרחים לבנונים ולהרוס חלק גדול מביירות בתגובה ללכידה של כמה חיילים". בוב הוסיף כי "הגנה עצמית היא ללא ספק אינסטינקט", אבל אם הוא עצמו היה יהודי, "הייתי חושש מאי-הרגישות הגוברת שלי לסבל של אחרים". בנוסף לכך כתב בוב שליהודים הייתה צריכה להיות יותר "חמלה אנושית" בעקבות הסבל שעבר עליהם בעבר, ובמיוחד בשואה. 

הפוסט הישן נחשף על-ידי ה-Washington Free Beacon ופורסם בכלי תקשורת בולטים, מה שהוביל לקריאות לפיטוריו של של בוב. "גוגל חייבת לפטר את האנטישמי הזה", נכתב בציוץ בטוויטר מטעם מרכז שמעון ויזנטל. מייקל דיקסון, מנכ"ל ארגון  Stand With Us בישראל תהה אם גוגל לא "עשתה גוגל" לפני ששכרה את שירותיו של בוב וקרא לחברה לתת דין וחשבון.

בוב פנה לקבוצת העובדים היהודים של גוגל, Jewglers, וכתב: "מה שכתבתי היה הכללה גסה של כל הקהילה היהודית. מה שהיה אמור להיות ביקורת על פעולה צבאית ספציפית, הידרדר לאמירות אנטישמיות והבעת דעה קדומה. כולנו יכולים להסכים שאין פתרון קל לסיטואציה, אבל זה לא העניין. הדרך שבה הבעתי את עמדותיי הייתה פוגענית". בגוגל החליטו להעביר את בוב לתפקיד זוטר יותר. מהחברה נמסר כי היא "מגנה את הדברים שכתב בעבר חבר בצוות הגיוון החברתי שלנו, שגורמים לפגיעה כואבת לחברים בקהילה היהודית שלנו ובקהילת הלהט"ב. הדברים הללו ללא ספק פוגעניים. המחבר יודע זאת והוא התנצל. הוא לא ימשיך בצוות הגיוון החברתי שלנו ויתמקד מעתה בעבודת מחקר בתחום ה-STEM (מדע, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה)".

מבצע שומר החומות ברצועת עזה גרם לסערה בגוגל ובחברות אחרות בעמק הסיליקון. במהלכו, קבוצה של כ-250 עובדים יהודים שאינם תומכים בציונות והתפלגו מקבוצת Jewglers, קראו למנכ"ל גוגל סונדר פיצ'אי לגנות את ישראל ואת האלימות נגד הפלסטינים בפייסבוק, באפל ובאמזון נרשמו פעולות מחאה דומות מצד קבוצות של עובדים.

Featured

ביידן לאחר הפגישה עם נשיא רוסיה: "הסכמנו לעבוד ביחד ולוודא שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני"

Published

on

לאחר ארבע שעות פגישה, ביידן ופוטין סיכמו על השבת השגרירים למדינות • במסיבת העיתונאים שלאחר הפגישה, דחה פוטין טענות שרוסיה מעורבת בתקיפות סייבר נגד ארה"ב • מנגד, הנשיא ביידן חשף במסיבת העיתונאים כי ארה"ב הבהירה שלא תסבול הפרות ריבונות הפרעה לבחירות"

פסגת ז'נבה: לאחר כארבע שעות, תמה הפגישה בין נשיאי רוסיה וארה"ב וביידן נראה עוזב את הווילה שבה נערכך המפגש. למעשה הפגישה התחלקה לשני מקטעים, אחד בין הנשיאים בלוויית שרי החוץ שנמשכה כשעה וחצי, והשנייה מורחבת עם יועצים משני הצדדים שנשמכה כשעה – סה"כ פחות מגפי שמתוכנן. לאחר הפגישה השניים הסכימו על השבת שגרירי המדינות למוסקבה ולשווינגטון לאחר שהוחזרו למדינותיהם בשנה שעברה.

הפגישות נמשכו כשעתיים וחצי עד שלוש שעות, אבל בין לבין התקיימו התייעצויות פנימיות של הצדדים כך שבאופן רשמי המפגש כולו ארך כארבע שעות.

הנשיא פוטין היה המנהיג הראשון שפנה לכתבים לאחר הפגישה ואמר כי הפגישה הייתה בונה, ללא עוינות והראתה את השאיפה להבנת אחד את השני.  בה בעת, פוטין אמר שרוסיה וארה"ב חולקות באחריות בעבור היציבות הגרעינית וכי הן יערכו שיחות על האפשרות לשינויים מסויימים באמנה למניעת התחמשות שחודשה לאחרונה.

זמן מה אחרי פוטין, נשיא ארה"ב ביידן העניק הצהרה לתקשורת ובה אמר: "אני לא נגד רוסיה, זה למען העם האמריקני. יצירת קשרים עם העולם והגנה על העם שלי – זה האחריות שלי". 

ביידן במסיבת עיתונאים לאחר הפגישה. מקור: אי.פי

בהמשך דבריו, אמר הנשיא ביידן כי "הנשיא חייב לעמוד למען ערכים דמוקרטיים, זה חלק מהדנ"א של האומה שלנו, ולכן זכויות אדם תמיד יהיו על השולחן, זה לא דווקא נגד רוסיה, איך אני אהיה נשיא ולא אדבר על הפרות זכויות אדם? אמרתי לו שאנחנו תוצר של רעיון (ארה"ב) ולכן אנחנו מיוחדים. אנחנו לא מקבלים את הזכויות שלנו מהממשלה, אנחנו זוכים בהם מעצם לידתנו, זה מה שאמרתי לו, ולכן נציג בפניו את חששותינו סביב נבלני וזכויות אדם".

בהמשך ביידן המשיך לספר על השיחה שערכו ואמר: "אמרתי לו שלא נסבול הפרות של הריבונות שלנו והפרעה לבחירות – אמרתי לו שאנחנו צריכים דרך לפעול בצוותא. דיברנו על הצעדים שונים ליציבות, על סייבר, על הפצת נשק והסכמנו על דיאלוג בילטרלי ליציבות – כלומר להביא ביחד למנגנון בין הצבאות שלנו. אני מאמין שפוטין לא רוצה מלחמה קרה נוספת".

ביידן התייחס לאירועי ביטחון שונים שהם רוסיה הייתה מעורבת והסביר: "אמרתי שאסור לתקוף תשתיות מסויימות – נקודה – 16 ישויות מוגדרות שהם חיוניות לתשתיות בתחום האנרגיה ובתחומים נוספים. אמרנו שהמומחים של שני הצדדים יגדירו מה אינו ניתן לתקיפה. כמו כן, דנו על עבודה משותפת למען מזדרון מזון בסוריה וגם כדי לוודא שאיראן לא תשיג נשק גרעיני.  היה חשוב להיפגש פנים אל פנים כדי שלא יהיו טעויות בהבנה בינינו".

בהמשך דבריו, הנשיא פוטין התייחס גם למצב זכויות האדם ברוסיה ולמעצרו של אלכסיי נבלני. ביידן סיפר שבמהלך השיחה עם הנשיא הרוסי הוא אמר: "הבהרתי לו שלמותו של נבלבני יהיו השלכות הרסניות לרוסיה".

הנשיא פוטין במסיבת העיתונאים לאחר הפגישה עם ביידן. צילום: רויטרס

במסיבת העיתונאים של פוטין, שנראתה אגרסיבית מהרגיל, דחה פוטין טענות שרוסיה מעורבת בתקיפות סייבר נגד ארה"ב, וקבע שמספר התלונות הרוסיות בעניין כלפי ארה"ב גדול יותר והם לא מקבלים הסברים מהאמריקנים. פוטין עוד ציין כי ביידן העניק לו הסברים על הכינוי "רוצח", והוא קיבל אותם, אבל עקץ בחזרה ואמר כי "אנשים נרצחים בארה"ב ברחובות, האמריקנים הרגו אזרחים באפגניסטן, אז מי הם הרוצחים?".

פוטין התייחס במסיבת העיתונאים גם למצבו של אלכסיי נבלני והוא אמר כי הוא הפר את החוק בכוונה ואף מקבל כסף מהאמריקנים לפעול נגד רוסיה. בהמשך דבריו נשיא רוסיה גם הדגיש ואמר: "לא הגדרנו קווים אדומים, אבל הסכמנו לעבוד ביחד על הגנת סייבר ויציבות אסטרטגית".

בד בבד, הנשיא אמר כי ביידן מאוזן ומנוסה, פוליטיקאי ותיק, דיבר על משפחתו ועל אמו. זה מראה את ערכיו המוראליים. דיברנו באותה שפה. לא צריכים להסתכל בעיניים ולחפש נשמה או להצהיר על אהבה נצחית. לא היו לי אשליות בקשר למפגש. ביידן לא הזמין אותי לוושינגטון ואני לא הזמנתי אותו לרוסיה. התנאים צריכים להבשיל לפגישות כאלו

"אדוני הנשיא אני מודה לך על יוזמתך להיפגש היום", אמר פוטין כשהוא יושב לצדו של ביידן והוסיף: "ביחסי ארה"ב-רוסיה הצטברו נושאים רבים שדורשים מפגשים בדרגים הגבוהים ביותר". ביידן השיב כי הם ינסו לקבוע אזורים של שיתוף פעולה ואמר כי "זה תמיד עדיף להיפגש פנים מול פנים".

שני המנהיגים ישבו בחדר הספרייה בוילה, בנוכחות שרי החוץ שלהם. מפגש הפסגה אמור להימשך בין ארבע לחמש שעות ללא הפסקה.

מפגש אמריקני-רוסי לא אירע במשך שלוש שנים, וזה המפגש הראשון בין פוטין לביידן, מאז נכנס האחרון לבית הלבן.

השיירה של הנשיא פוטין, אי.פי.איי

המפגש מתנהל על רקע אווירה מתוחה ביותר בין שתי מעצמות העל, כשעל הפרק שורה של נושאים מעוררי מחלוקת: מלחמת הסייבר נגד מטרות בארה״ב וההאשמות האמריקניות בדבר מעורבות רוסית בבחירות לנשיאות, המעורבות הצבאית הרוסית באוקראינה והתמיכה בדיקטטורה בבלארוס.כמו כן, דיכוי האופוזיציה הרוסית וענייני זכויות אדם והסכמים להגבלת מירוץ הנשק.

ביידן הבהיר לפני המפגש שבכוונתו להציב בפני פוטין ״קווים אדומים״ בעניינים שבמחלוקת בין שתי המדינות. פוטין, מצדו, הביע תקווה שניתן יהיה לבסס מערכת יחסים ״צפויה״ עם ארה״ב, בניגוד ל-״אימפולסיביות״ שאפיינה את ממשל טראמפ.

פעילי אופוזיציה רוסיים הציבו בחוצות ז׳נווה שלטי מחאה גדולים נגד הנשיא הרוסי ונגד הרעלתו ומעצרו של מנהיג האופוזיציה, אלכסיי נבלני. הנשיא ביידן התריע מפני השלכות מותו בכלא הרוסי ועל מעמדה הבינלאומי של רוסיה.

באדיבות מערכת ישראל היום

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות