Connect with us

חדשות ואקטואליה

"לא הייתי אוכל היום בתוך מסעדה"

Published

on

בראיון  ל "מארקטווטש" עונה אנטוני פאוצ'י, יועצו הבכיר של הנשיא טראמפ למאבק בקורונה על השאלות הבוערות: עד כמה אפקטיביות לדעתו המסכות, האם היה עולה בעצמו על טיסה, עד כמה באמת קריטי למדוד חום בכניסה למקומות, ומתי לדעתו יהיה כבר חיסון

זוהי בלא הפעם הראשונה, שבה נדרש ד"ר אנתוני פאוצ'י להתמודד עם מגיפה המאיימת על בריאות הציבור, אבל הפעם הוא נאלץ להתמודד עם אתגר מסוג שונה לגמרי. "היו לנו אתגרים עם אבולה, השנים הראשונות של האיידס, האנתרקס והזיקה", הוא אומר בראיון נרחב לאתר "מארקטווטש", "אבל הפעם אנחנו מתמודדים מול משהו אחר, משהו הרבה יותר אינטנסיבי".    פאוצ'י, מומחה מוביל למגפות בארה"ב בארבעת העשורים האחרונים ומנהל המכון הלאומי לאלרגיה ומחלות זיהומיות בשלושת העשורים האחרונים, נמצא בחזית המאבק מול הקורונה כמומחה הראשי של ממשל טראמפ למאבק בנגיף.

עד כמה רחוק סיום המאבק בנגיף? האם אנחנו   בחצי הדרך? או שאנחנו בדרך לנקודת ההתחלה? "זאת שאלה קשה כי היעד נע כל הזמן", הוא אומר בראיון, "אני בהחלט לא חושב שאנחנו קרובים לסוף. אם אתה מסתכל על מה שמתרחש בארצות הברית, זה בטוח".

מר פאוצ'י, האם היית עולה על טיסה היום?

"התשובה היא 'לא' מהסיבה הבאה: אני נמצא בקבוצת סיכון. אני לא שמח להודות בכך, אבל אני בן 79. נכון להיום אני אני חלק מכוח משימה למאבק בקורונה, והולך לבית הלבן כמעט מדי יום. אני מבלה חצי מהיום במשרד שלי בניסיון לפתח חיסון ותרופות לקורונה, וזה מה שאני צריך לעשות. אני מאוד משתדל לא להידבק, וזה סיכון גדול כשאתה על מטוס, במיוחד עם שיעורי ההדבקה הנוכחיים".

לא מדדו את החום שלי כשעליתי למטוס או ירדתי ממנו.

"אני לא בטוח שמדידת חום היא באמת כזה עניין קריטי, כי יש המון קריאות שגויות. עדיף פשוט לשאול אנשים: 'יש לכם תסמינים? הייתם בקרבת מישהו חולה?' הזמן שמשקיעים בשתי השאלות האלה כנראה יותר יעיל מלמדוד חום, אם לדבר בכנות".

יש הבדלים גדולים בכל הקשור ליחס של אנשים למגפה. בניו יורק כמעט כולם עוטים מסכות, בעוד במקומות אחרים התמונה הפוכה. מה דעתך על זה?

"זה מצער כי באמת יש חוסר עקביות בשימוש ובמסר. אנחנו חייבים לומר זאת באופן הברור ביותר. יש כמה חוקים פשוטים שיכולים להשפיע מאוד על התפתחות המגפה. עטיית מסכה היא אחד מהם, ריחוק פיזי הוא דבר נוסף, וגם הימנעות מהתקהלויות, סגירת הברים, ורחיצת ידיים. אני מפציר בציבור לעשות זאת בעקביות, כי מספיק שחצי מהאנשים לא יקפידו על הדברים האלה כדי שכל המאמצים יירדו לטימיון".

אני מניח שאתה לא יוצא למסעדות או ברים. האם זה באמת יותר מסוכן לאכול בתוך מסעדה מאשר בחלקה החיצוני?

"כן, בהחלט. לאכול בפנים הרבה יותר גרוע. אם אתם הולכים למסעדה, נסו לשבת בחוץ במקום שיש בו מרווח בין השולחנות. כשלעצמי, אני לא הולך למסעדות כרגע".

במבט קדימה, הנשיא טראמפ רוצה לפתוח מחדש את בתי הספר. דנמרק עשתה זאת בהצלחה, בעוד בישראל זה הצליח פחות. מה דעתך בנושא?

"אם פותחים בית ספר באזור שאין בו הרבה חולים, יכול להיות שלא צריך לעשות כמעט שינויים. אך גם באזור שיש בו שיעור הידבקויות גבוה אפשר למזער את הסיכון על ידי מודל היברידי של שילוב לימודים מקוונים עם לימודים פרונטליים. אפשר להפריד פיזית את הילדים בבית הספר, לקבוע ימים מסוימים לכל כיתה, או לקיים שיעורים בשעות הבוקר ואחר הצהריים לחליפין. הפיתרון משתנה בהתאם לתנאים".

מה הסיכויים שנראה גל אחד ארוך במקום גלים בהפסקות? ככה זה מתחיל להיראות.

"אף פעם לא קניתי את התרחיש הזה. אנחנו עדיין נמצאים בגל ראשון גדול. אתה מדבר על האפשרות של גל שני לפני שירדנו לקו הבסיס והורדנו את מספר ההידבקויות למשהו סביר".

ארה"ב תיאלץ להתמודד עם גל שפעת במקביל למגפת הקורונה בסתיו ובחורף הקרובים?

"אני מקווה שזה לא יקרה, תהיה לנו נוכחות משמעותית של קורונה, בעוד אנחנו נכנסים לסתיו ולחורף, זה יהיה בעייתי ויסבך את המצב כיוון שיהיה מדובר בשתי מחלות נשימתיות שמתפשטות ביחד, וזוהי אחת הסיבות שאנחנו אומרים לאנשים שכאשר יהיה חיסון זמין לשפעת יש להתחסן כדי לפחות להפחית את ההשפעה של שתי מחלות נשימתיות מדבקות שישתוללו במקביל".

יהיה חיסון בקרוב? 

"אני ממשיך עם מה שאמרתי כל הזמן. אני מחזיק באופטימיות זהירה שחיסון עד סוף השנה הנוכחית או בתחילת הבאה היא תחזית סבירה".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

חדשות ואקטואליה

הו הא, מי זו באה? סגנית הנשיא הבאה!

Published

on

האם קאמלה האריס מקליפורניה תהיה הבחירה האולטימטיבית של ג'ו ביידן?

השבוע אמור היה ג'ו ביידן להכריז סוף סוף מי תהיה הסגנית המיועדת שלו. למרבה הצער, ההחלטה נדחתה כך שלנו אין אלא להמשיך ולפזר ספקולציות. ולכן, לפי בקשת הקהל ובהתאם לרוח התקופה, הנה תזכורת קצרה לגבי המועמדות המובילות והקדמה בלתי נמנעת בפתחה: בסופו של דבר, זהותו של סגן הנשיא לא נחשבת לכזו שמשפיעה באופן דרמטי על הבחירות. הבחירה במייק פנס לא שינהת המון עבור טראמפ, אם כי נתנה לו עוד גושפנקא דתית; הבחירה באל גור לא הייתה מאוד קריטית לביל קלינטון; ג'ו ביידן עצמו נבחר בעיקר כדי לתת לאובמה גב מצד פוליטיקאי מנוסה שייתן קונטרה לגילו הצעיר וחוסר ניסיונו השלטוני של הסנאטור מאילינוי. זה לא אומר שלא היו סגנים חשובים בעבר, כמובן – חלקם היו כאלה בגלל שלקחו חלק מרכזי בשלטון (כמו ביידן עצמו, וכמו דיק צ'ייני, קודמו), חלקם כי הפכו לנשיאים בעצמם, למשל הארי טרומן ולינדון ג'ונסון. ובכל זאת, אין סיבה להניח שהסגנית המיועדת תגרום למהפכה דרמטית בסקרים וכו'. לזה יהיו אחראים ביידן ובעיקר טראמפ.

אז מי המועמדות הבכירות? ובכן, ישנן שלוש שסומנו כרגע כמובילות בהימורים, אבל לפחות עוד שבע ששמן הוזכר במידה כזו ואחרת ושגם אני, אפעס, אסתפק באזכור שמן ותפקידן הנוכחי כאן ותו לא.

ראשונה, עדיין המועמדת המובילה, הסנאטורית קמאלה האריס מקליפורניה. הריס התמודדה בעצמה בפריימריז הדמוקרטי אך פרשה כשהכסף אזל והמעמד בסקרים לא התרומם. היא נחשבת לבחירה בטוחה בגלל בכירותה במפלגה, העובדה שהיא דמות די מוכרת ובסה"כ אהודה, עם ניסיון בוושינגטון וניסיון ברמת המדינה כתובעת כללית. ברם, היא סובלת מהעובדה שכבר במהלך הקמפיין התכחסה עם ביידן – כסאח שאח"כ הסבירה כ'זו פוליטיקה' בזלזול כמעט מבהיל ומהעובדה שיש די והותר 'לכלוך' עליה, החל מהעובדה שהכניסה בקליפורניה המון צעירים שחורים לכלא וכלה בכך שאמרה שעישנה מריחואנה לצלילי טופאק, מה שלא ממש הסתדר עם הכרונולוגיה של חייה. אבל הקוץ המרכזי בישבנה המיועד של האריס היא בכלל העובדה שהיא עדיין רואה עצמה כנשיאה לעתיד, ואנשי ביידן חוששים שמא היא תתרכז בבניית דמותה לקראת ריצה ב-2024 (ביידן יהיה כאמור בן 82, ולא ברור אם ירצה לרוץ לכהונה שניה אם וכאשר) ולא בבניית השלטון החדש, שמיועד להיות עתיר רפורמות, חקיקה ואקטיביזם באופן כללי.

שניה, מועמדת שנכנסה לטופ של הרשימה בעיקר בגלל יחסיה המעולים עם ביידן מימי ממשל אובמה, השגרירה לשעבר באו"ם והיועצת לשעבר לבטחון לאומי, סוזן רייס. רייס נחשבת למישהי עם קורות חיים מושלמים כמעט עבור מועמד/ת לתפקיד בכיר, היא מנוסה, מקצועית ופופולרית. וכאמור, היא נהנית ממה שקמפיין ביידן הגדיר כמעמד Simpatico עם ביידן – כלומר, הם חולקים השקפת עולם וחזון. מה שעומד בדרכה של רייס לתפקיד הם שני היבטים בקורותיה: העובדה שמעולם לא נבחרה לכל תפקיד ציבורי ו/או שלטוני, כך שאין לה ניסיון בזה, היא לא נדרשה לעימות (האריס, למשל, נדרשה לכמה וכמה כאלה והוכיחה שהיא מצוינת בהם, בטלוויזיה ובסנאט גם יחד) באשר הוא ולא ברור אם יש לה המזג האלקטורלי. שנית, היא מזוהה עדיין עם המתקפה על הכוחות האמריקאים בבנגאזי, לוב, ועם חוסר המענה המספק של מערכת הבטחון והחוץ של אובמה לה. ממש כמו הילארי קלינטון, הדמוקרטים חוששים שבנגאזי תהפוך למילת מפתח בכל אימת שרייס תיכנס לחדר.

שלישית, המועמדת המפתיעה ובמידה רבה מועמדת הפשרה – חברת בית הנבחרים מקליפורניה, קרן בס. בס בת ה-66 איבדה את בתה בתאונת דרכים, מה שמקרב אותה לביידן (שאיבד כך את אשתו וביתו, ושאיבד לאחר מכן את בנו לסרטן) על רקע אישי. היא בחיים הפוליטיים מאז 2004, אז נבחרה לראשונה לאסיפה הלאומית של קליפורניה. היא משמשת נציגת מחוז (ה-33 ולאחר מכן ה-37) של המדינה בבית הנבחרים מאז 2010 וכן היא יושבת ראש הסיעה האפרו-אמריקאית בקונגרס. במפלגה הדמוקרטית היא נתפסת כדמות מאחדת, ללא שונאים רציניים בתקשורת ואפילו בבית הנבחרים עצמו. אמנם יש לה היסטוריה של התבטאויות בעייתיות עבור מועמד לאומי – למשל, היא ביקרה בקובה כמה וכמה פעמים והתבטאה בצער ובכבוד כשפידל קסטרו מת, התבטאות שמאז חזרה בה ממנה – אבל העובדה שהיא לא מחפשת להפוך לנשיאה ולכן תוכל להתרכז בתפקידה, בצד היותה דמות יחסית פחות מוכרת ולפיכך בעלת פחות פוטנציאל נפיץ, משחקת לטובתה. גם הידידות שלה עם ננסי פלוסי לא מזיקה. אם בידן יבחר בה, תהיה זו הוכחה לכך שהוא לא מעוניין לעשות רעש, אלא לשמור על המצב הקיים בסקרים ולדאות על גביהם כמו בשיר של רדיוהד, ללא הפתעות, עד הבחירות.

מועמדות נוספות שהוזכרו ללא הרף הן, בין היתר, הסנאטורית אליזבת וורן – בחירתם של אנשי האגף השמאלי יותר במפלגה; תמי דאקוורת', הסנאטורית וגיבורת המלחמה מאילינוי, אבל מועמדתה עשויה ליפול בגלל שלא נולדה בארה"ב (מה שייצר קושי חוקתי אם תידרש, חלילה, להחליף את ביידן על רקע אי כשירות לכהן או חמור מזה); ראש עיריית אטלנטה המצליחה, קישה לאנס בוטומס שזוכה לתמיכת הנשיא לשעבר, ביל קלינטון – אם כי 'ביידן-בוטומס' עשוי להיות סטיקר מעט משעשע, תודו; מושלת ניו מקסיקו, מישל לוחאן גרישם שדווקא הביעה עניין בתפקיד שרה בממשל ביידן; מושלת מישיגן גרטשן וויטמר שמצויה בכסאח תקשורתי עם הנשיא טראמפ; מושלת רוד איילנד, ג'ינה רדמונדו שזוכה לתמיכת הסנאטור ג'ק ריד ממדינתה וכמובן חברת בית הנבחרים מפלורידה, ו-ואל דמינגז, שעשויה להפוך להפתעה הגדולה על רקע האהדה אליה במדינתה והיותה נציגת מדינת מפתח, אבל סובלת גם מקו"ח שכוללים עשרות שנות שירות שנוי במחלוקת במשטרה.

אז מי תהיה לסגנית המיועדת? אם עבדכם הנאמן צריך היה להמר, כנראה שאחת מהשלוש שזכו כאן להרחבה ביוגרפית. ביידן עצמו, אגב, נתפס השבוע עם פתקים שבהם נקודות לתקשורת אודות קמאלה האריס, אבל מאז נדמה שמועמדותה דווקא סבלה מעיכובים ודחיות, בין היתר כאלה שהביאו להחלטה שלא להחליט. עדיין. עוד בערך שבוע נדע.

*עידכוני קורונה*: בארה"ב קרוב ל-160 אלף מתים מהוירוס עדאמצע השבוע, ו-4.8 מיליון איש שחלו בקוביד-19 בסה"כ. עיקר העלייה בכמות החולים והמתים מרוכזת בדרום – לרבות טקסס ופלורידה שבראשן מושלים רפובליקנים ששינו לאחרונה מגמה והחלו לאכוף שמירה מרחק וחבישת מסכות – אבל גם במערב, בדגש על קליפורניה שבה מושל דמוקרטי (ניוסום) שהצליח, לרגע קט, לבלום את המגפה, אך היא שבה. ברוב צפון מזרח המדינה, כולל ניו יורק שהייתה עד לפני חודשיים בלב המאפליה, ישנה מגמת ירידה איטית אך עקבית בכמות החולים והמתים. הנשיא טראמפ עדיין מקדם תיאוריות קונספירציה וקורא לציבור לקחת תרופות לא מוכחות כדי להילחם במחלה, אם כי לאחרונה החל לחבוש מסכה – מעשה שהגדיר כ'פטריוטי'.

עידכוני סקרים: ג'ו ביידן עדיין אוחז ביתרון על הנשיא טראמפ בסקרים הלאומיים ובסקרים במדינות המפתח, אם כי הפער בן עשרה האחוזים שהיה לו לפני שבועיים הצטמק והתייצב על בערך 8.3% ברמה הארצית, ובין 2% (צפון קרולינה), ל- 4% (אריזונה) 6% (פלורידה) ועד כ-7-8% (פנסילבניה, מישיגן, וויסקונסין). "האקונומיסט" עדיין נותן לביידן סיכוי של 91% לזכות בכמות אלקטורים גבוהה מ-270; גם 'כדור הבדולח' של סבאטו, פוליטיקו והדו"ח הפוליטי של קוק נותנים לסגן הנשיא לשעבר יתרון. אתר הסקרים 'ריל קליר פוליטיקס' דווקא מצמצם השבוע את כמות המדינות שבהן הוא מזהה יתרון מובהק, ומוסיף את מינסוטה (לשעבר בטור הדמוקרטי) ומיזורי (לשעבר בטור הרפובליקני) לרשימת המתנדנדות, אך דבק בהנחה שביידן, כרגע, הוא הפייבוריט. אתר 538 צפוי לפרסם בשבוע הבא את מודל החיזוי שלו לבחירות – בעיכוב משמעותי ביחס ל-2016. נייט סילבר הפיק את הלקח, כנראה.

==

לעידכונים שוטפים בפייסבוק: מר דמבין הולך לוושינגטון

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות