Connect with us

כללי

לא אחים לנשק

Published

on

למה האובססיה של האמריקאים, שאין לה אח ורע בעולם,
עומדת פעם אחר פעם למבחן תחוקתי

מתקפות הירי באל פאסו, טקסס (ע"י צעיר לבן שונא היספאנים) ובדייטון אוהיו (ע"י צעיר לבן שונא טראמפ) העלו פעם נוספת את נושא הפיקוח על כלי נשק לראש סדר היום הציבורי בארה"ב. לצד דיווחים מזירות האסון, הסיקור התקשורתי התמקד בשאלה מה ניתן לעשות כדי למנוע מקרים דומים בעתיד, ומדוע ארה"ב היא המדינה היחידה בעולם המערבי שתקריות כאלה מתרחשות בה על בסיס קבוע. כאשר בארה״ב יש 120 כלי נשק על כל 100 תושבים, וניתן לרכוש נשק כמעט ללא שום פיקוח, לא פלא שאנחנו שיאני העולם (למעט מספר מדינות במצב מלחמת אזרחים מתמדת) במספר ההרוגים ל-100,000 תושבים לשנה.

הדמוקרטים בקונגרס הטילו את האחריות לתקריות הירי הללו על הרוב הרפובליקאי בסנאט, שמסרב לקדם חוקים חדשים להגברת הפיקוח על כלי נשק בארה"ב. הן מצטרפות לשורה ארוכה של תקריות ירי דומות לאורך השנים. בחודש שעבר נרצחו ארבעה בני אדם בירי בפסטיבל השום בגילרוי שבצפון קליפורניה, בחודש מאי נרצחו 13 בני אדם בירי בווירג'יניה וחודש קודם לכן נרצחה יהודייה במתקפה על בית הכנסת של חב"ד בפאוויי, דרום קליפורניה. לאחר כל אחד מהמקרים הללו, נושא הרובים עלה לכמה ימים לראש סדר היום הציבורי והתקשורתי בארה"ב, אבל השיח הציבורי לא הוביל לשינוי של ממש בחוקים הקיימים בנושא. כעת, הדמוקרטים מקווים שההלם שנגרם משתי מקרי הירי ההמוני באוהיו ובטקסס, שהתרחשו בפער של שעות אחדות זו מזו, יצליח לשבור את הסרבנות הרפובליקאית
לקידום חוקים חדשים בנושא הנשק.

הדמוקרטים מחזיקים אמנם ברוב בבית הנבחרים, אולם הליך החקיקה בארה"ב מצריך רוב בשני בתי קונגרס, והרפובליקאים ממשיכים להחזיק ברוב דחוק בסנאט. כתוצאה מכך, כל הניסיונות לקדם חוקים חדשים בנושא פיקוח על כלי נשק, לא התקדמו עד כה. בית הנבחרים, תחת ההנהגה הדמוקרטית, אישר כמה הצעות חוק להגברת הפיקוח על רכישת כלי נשק בארה"ב, אולם ההנהגה הרפובליקאית בסנאט מסרבת להביא את הצעות החוק הללו להצבעה.

אחת מהצעות החוק נועדה להרחיב את טווח המקרים שבהם אזרחים אמריקאים יידרשו לעבור "בדיקות רקע" לפני שהם יוכלו לרכוש נשק – בדיקות שיתמקדו ברקע הפסיכולוגי, התעסוקתי והפלילי של הרוכש הפוטנציאלי. הצעת חוק אחרת תכריח כל אדם שמורשה למכור כלי נשק, לחכות במשך עשרה ימים לסיום של בדיקת רקע לפני שיוכלו להמשיך בהליך המכירה. שתי ההצעות הללו עברו ברוב גדול בבית הנבחרים, וזכו לתמיכת כמה רפובליקאים שחרגו מהקו המפלגתי והצביעו בעדן. אלא שמנהיג הרפובליקאים בסנאט, מיטש מקונל, מסרב לנקוט אפילו צעד ראשוני כדי להעביר את הצעות החוק הללו לאחת מהוועדות בסנאט – צעד שבלעדיו הצעות החוק לא יכולות להגיע להצבעה במליאת הסנאט.

יעד שאפתני יותר שהדמוקרטים בקונגרס מנסים לקדם הוא להחזיר לתוקפו את החוק שאוסר על אזרחים לרכוש רובים אוטומטיים וסוגים מסוימים של ציוד צבאי, שבהם נעשה שימוש לאורך השנים בתקריות ירי המוני בארה"ב. איסור כזה היה קיים בחוק בארה"ב בין השנים 2004-1994, אולם הוא בוטל על ידי ממשלו של ג'ורג' בוש הבן והרפובליקאים בקונגרס לפני 15 שנים. טראמפ קרא השבוע למחוקקים בקונגרס להעביר חקיקה שמחייבת בדיקות רקע נוקשות יותר לרוכשי נשק, עם זאת, טראמפ הציע להתנות את השינוי ברפורמת הגירה, ללא שפירט את כוונותיו.

הדמוקרטים, המחזיקים ברוב בבית הנבחרים, קידמו לאחרונה הצעות חוק שיאפשרו להעניק אזרחות ליותר משני מיליון מהגרים חסרי מעמד מוגדר – בהם ילדי מהגרים שנולדו על אדמת ארה"ב ("דרימרז"). בהצהרה שמסר בבית הלבן גינה טראמפ את שתי תקריות הירי הקטלניות בערים אל פאסו ודייטון. "על כל האמריקאים לגנות את שנאת הזרים, הגזענות והעליונות הלבנה", הוסיף. בדבריו האשים את "תרבות האלימות" שמקודמת, בין היתר, במשחקי מחשב וטען כי האינטרנט והרשתות החברתיות גורמות להקצנה של "אנשים מופרעים". לדבריו, יש צורך ברפורמה גם בשירותי בריאות הנפש כדי לזהות אנשים הסובלים מבעיות אלימות ולטפל בהם – לרבות באמצעות בידוד כפוי.

סקרי דעת קהל בארה"ב מראים בשנים האחרונות כי רוב הציבור האמריקאי תומך בחקיקה שתגביל, במידה מסוימת, את הגישה הקיימת כיום לכלי נשק בארה"ב. בסקר של רויטרס שפורסם בתחילת השנה, הביעו 69% מהנשאלים, כולל רוב הרפובליקאים, תמיכה בהגברת בדיקות הרקע לרוכשי כלי נשק. 55% מהנשאלים אמרו כי הם תומכים בחוקים ש"יקשו על אנשים לרכוש כלי נשק".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

כללי

PG&E הציעה 13.5 מיליארד דולר לקורבנות השריפות בקליפורניה

Published

on

חברת החשמל פושטת הרגל מקליפורניה, PG&E, הציעה 13.5 מיליארד דולר כפיצוי לקורבנות שריפות, כחלק מתוכנית ארגון מחדש. חברת החשמל האמריקאית הגישה בינואר בקשה להגנה מפני פשיטת רגל, בעקבות התחייבויות בשווי מיליארד דולר, הקשורות לשריפות ענק בקליפורניה ב-2017 וב-2018 בנוסף, המנכ"לית גיישה ויליאמס התפטרה. החברה הציעה בעבר לשלם 8.4 מיליארד דולר כפיצוי. אבל הקורבנות סירבו בתקווה לקבל יותר כסף.

שריפות רבות בקליפורניה בשנים האחרונות נגרמו בגלל בעיות בקווי חשמל. גורמי ממשל במדינה קבעו כי הציוד של PG&E, הכולל כבלים ועמודי חשמל, היה הסיבה ל-17 מתוך 21 שריפות בקליפורניה בשנה שעברה. שריפת קאמפ פייר פרצה בבוקר ה-8 בנובמבר 2017 בסמוך לעיירה פרדייז. היא כילתה שטחים נרחבים מהעיר והביאה למותם של 86 בני אדם לפחות – מה שהפך אותה לשריפה הקטלנית וההרסנית ביותר בהיסטוריה של קליפורניה. PG&E מתמודדת בימים אלה גם עם עשרות תביעות של בעלי בתים ועסקים שנפגעו בשריפות ב-2017.

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

בהשראת מדי צה"ל: הלוק המחאתי של נועה קירל

Published

on

מדובונים למדי צה"ל: נועה קירל, כוכבת הפופ המצליחה ביותר בישראל, השבוע בטקס פרסי המוזיקהEMA של ערוץ MTV כאורחת כבוד בטקס. מדובר בפעם השנייה שקירל צועדת על השטיח האדום של הטקס. בשנת 2017, קירל השאירה רושם בלתי נשכח עם שמלת הדובונים השנויה במחלוקת שלבשה. אבל גם הפעם היא לא ויתר קונטרוברסליות, עם תלבושת בהשראת מדי צה"ל.

על השטיח האדום, קירל לבשה שמלה כסופה מבריקה של המעצב אלון ליבנה, שאולי משכה עיניים מרוב ברק ונצנוצים, אבל זו לא התלבושת שנזכור לדורות. לעומת זאת, למסיבת האפטר פארטי קירל הגיעה עם לוק מעורר עניין, לכל הפחות, ששואב השראה ממדים צבאיים, ומזכיר מאוד מדי צה"ל. ע"פ המעצבת בוגרת שנקר ליה פתאל, הבגד שואב השראה ממדים צבאיים "כביטוי לאיום על החברה משימוש בנשק בלתי חוקי". "הבגד מייצג את האשליה החברתית שאנו חיים בה שהכל נראה ורוד ויפה על מנת להסתיר לפעמים את הבעיות החברתיות מתחת לפני השטח", מסבירה המעצבת. בחרתי ליצור את הפרינט של ההסוואה מפרחים בצבעוניות נועזת ובולטת כביטוי לחיים חסרי הדאגות שאנו מציגים".

המשך לקרוא

כללי

ערב ההופעה בלוס אנג'לס: מאור אדרי ביטל השתתפות בעצרת לזכר רבין בת"א

Published

on

הזמר מאור אדרי, שיופיע השבוע במסיבה בהוליווד בהפקת האמרגן ליאור גוב, הסביר בעמוד האינסטגרם שלו את הסיבה לביטול השתתפותו בעצרת השנתית לזכר ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, שנערכה ביום ראשון האחרון בתלאביב. לדברי אדרי העצרת הייתה בעלת גוון פוליטי, שכן הנואם המרכזי בה היה בני גנץ. לביטול קדמו פוסטים שיצאו נגד השתתפותו של אדרי בעצרת, בהם של יואב (הצל) אליאסי.

אדרי: "בבחירות האחרונות הובלתי את הקמפיין של ראש הממשלה נתניהו. עשיתי זאת מאהבה לארץ ולא מתוך מהלך פוליטי. אניציוני שחי במדינה הזו ומשלם מיסים ומאוד מכבד את ראשי הממשלה מקום המדינה ועד היום!". הזמר בן ה-30 המשיך וכתב: "כשביקשו ממני להופיע בעצרת לזכר ראש הממשלה לשעבר מר יצחק רבין ז"ל, לא חשבתי פעמיים. הרגשתי ששוב ראש הממשלה קורא לי. קיבלתי צמרמורות בגוף וחשבתי על הכבוד שבאדם ולא ובדעותיו הפוליטיות. כאשר התברר לי שייתכן שמדובר בעצרת פוליטית החלטתי לקחת צעד אחד גדול אחורה ולבטל את השתתפותי". אדרי חתם את הודעתו בהצהרה: "במקום להופיע בעצרת אעלה להר הרצל, אדליק נר ואכבד את מותו. רק אהבה תוביל אהבה, לשון הרע לא מדבר אליי. צאו להפיץ אהבה חינם ועם ישראל חי".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות