Connect with us

כללי

לא אחים לנשק

Published

on

למה האובססיה של האמריקאים, שאין לה אח ורע בעולם,
עומדת פעם אחר פעם למבחן תחוקתי

מתקפות הירי באל פאסו, טקסס (ע"י צעיר לבן שונא היספאנים) ובדייטון אוהיו (ע"י צעיר לבן שונא טראמפ) העלו פעם נוספת את נושא הפיקוח על כלי נשק לראש סדר היום הציבורי בארה"ב. לצד דיווחים מזירות האסון, הסיקור התקשורתי התמקד בשאלה מה ניתן לעשות כדי למנוע מקרים דומים בעתיד, ומדוע ארה"ב היא המדינה היחידה בעולם המערבי שתקריות כאלה מתרחשות בה על בסיס קבוע. כאשר בארה״ב יש 120 כלי נשק על כל 100 תושבים, וניתן לרכוש נשק כמעט ללא שום פיקוח, לא פלא שאנחנו שיאני העולם (למעט מספר מדינות במצב מלחמת אזרחים מתמדת) במספר ההרוגים ל-100,000 תושבים לשנה.

הדמוקרטים בקונגרס הטילו את האחריות לתקריות הירי הללו על הרוב הרפובליקאי בסנאט, שמסרב לקדם חוקים חדשים להגברת הפיקוח על כלי נשק בארה"ב. הן מצטרפות לשורה ארוכה של תקריות ירי דומות לאורך השנים. בחודש שעבר נרצחו ארבעה בני אדם בירי בפסטיבל השום בגילרוי שבצפון קליפורניה, בחודש מאי נרצחו 13 בני אדם בירי בווירג'יניה וחודש קודם לכן נרצחה יהודייה במתקפה על בית הכנסת של חב"ד בפאוויי, דרום קליפורניה. לאחר כל אחד מהמקרים הללו, נושא הרובים עלה לכמה ימים לראש סדר היום הציבורי והתקשורתי בארה"ב, אבל השיח הציבורי לא הוביל לשינוי של ממש בחוקים הקיימים בנושא. כעת, הדמוקרטים מקווים שההלם שנגרם משתי מקרי הירי ההמוני באוהיו ובטקסס, שהתרחשו בפער של שעות אחדות זו מזו, יצליח לשבור את הסרבנות הרפובליקאית
לקידום חוקים חדשים בנושא הנשק.

הדמוקרטים מחזיקים אמנם ברוב בבית הנבחרים, אולם הליך החקיקה בארה"ב מצריך רוב בשני בתי קונגרס, והרפובליקאים ממשיכים להחזיק ברוב דחוק בסנאט. כתוצאה מכך, כל הניסיונות לקדם חוקים חדשים בנושא פיקוח על כלי נשק, לא התקדמו עד כה. בית הנבחרים, תחת ההנהגה הדמוקרטית, אישר כמה הצעות חוק להגברת הפיקוח על רכישת כלי נשק בארה"ב, אולם ההנהגה הרפובליקאית בסנאט מסרבת להביא את הצעות החוק הללו להצבעה.

אחת מהצעות החוק נועדה להרחיב את טווח המקרים שבהם אזרחים אמריקאים יידרשו לעבור "בדיקות רקע" לפני שהם יוכלו לרכוש נשק – בדיקות שיתמקדו ברקע הפסיכולוגי, התעסוקתי והפלילי של הרוכש הפוטנציאלי. הצעת חוק אחרת תכריח כל אדם שמורשה למכור כלי נשק, לחכות במשך עשרה ימים לסיום של בדיקת רקע לפני שיוכלו להמשיך בהליך המכירה. שתי ההצעות הללו עברו ברוב גדול בבית הנבחרים, וזכו לתמיכת כמה רפובליקאים שחרגו מהקו המפלגתי והצביעו בעדן. אלא שמנהיג הרפובליקאים בסנאט, מיטש מקונל, מסרב לנקוט אפילו צעד ראשוני כדי להעביר את הצעות החוק הללו לאחת מהוועדות בסנאט – צעד שבלעדיו הצעות החוק לא יכולות להגיע להצבעה במליאת הסנאט.

יעד שאפתני יותר שהדמוקרטים בקונגרס מנסים לקדם הוא להחזיר לתוקפו את החוק שאוסר על אזרחים לרכוש רובים אוטומטיים וסוגים מסוימים של ציוד צבאי, שבהם נעשה שימוש לאורך השנים בתקריות ירי המוני בארה"ב. איסור כזה היה קיים בחוק בארה"ב בין השנים 2004-1994, אולם הוא בוטל על ידי ממשלו של ג'ורג' בוש הבן והרפובליקאים בקונגרס לפני 15 שנים. טראמפ קרא השבוע למחוקקים בקונגרס להעביר חקיקה שמחייבת בדיקות רקע נוקשות יותר לרוכשי נשק, עם זאת, טראמפ הציע להתנות את השינוי ברפורמת הגירה, ללא שפירט את כוונותיו.

הדמוקרטים, המחזיקים ברוב בבית הנבחרים, קידמו לאחרונה הצעות חוק שיאפשרו להעניק אזרחות ליותר משני מיליון מהגרים חסרי מעמד מוגדר – בהם ילדי מהגרים שנולדו על אדמת ארה"ב ("דרימרז"). בהצהרה שמסר בבית הלבן גינה טראמפ את שתי תקריות הירי הקטלניות בערים אל פאסו ודייטון. "על כל האמריקאים לגנות את שנאת הזרים, הגזענות והעליונות הלבנה", הוסיף. בדבריו האשים את "תרבות האלימות" שמקודמת, בין היתר, במשחקי מחשב וטען כי האינטרנט והרשתות החברתיות גורמות להקצנה של "אנשים מופרעים". לדבריו, יש צורך ברפורמה גם בשירותי בריאות הנפש כדי לזהות אנשים הסובלים מבעיות אלימות ולטפל בהם – לרבות באמצעות בידוד כפוי.

סקרי דעת קהל בארה"ב מראים בשנים האחרונות כי רוב הציבור האמריקאי תומך בחקיקה שתגביל, במידה מסוימת, את הגישה הקיימת כיום לכלי נשק בארה"ב. בסקר של רויטרס שפורסם בתחילת השנה, הביעו 69% מהנשאלים, כולל רוב הרפובליקאים, תמיכה בהגברת בדיקות הרקע לרוכשי כלי נשק. 55% מהנשאלים אמרו כי הם תומכים בחוקים ש"יקשו על אנשים לרכוש כלי נשק".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

כללי

סקר: כמחצית מהישראלים חשים לחץ וחרדה וחוששים לפרנסתם עקב משבר הקורונה

Published

on

מצבם הנפשי של 26% (כ-1.5 מיליון בני אדם) מתושבי המדינה החמיר בתקופת המשבר * רק 47% מביעים אמון בתפקוד הממשלה, ירידה חדה לעומת הגל הקודם 

42% מתושבי ישראל, בגילאי 21 ומעלה, חשים לחץ וחרדה ו-55% חוששים שלא יכסו את הוצאותיהם החודשיות. כך מסרה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שפרסמה נתונים על החוסן הלאומי בתקופת משבר הקורונה.על פי הסקר שנערך באמצע החודש, מצבם הבריאותי של 8.5% (כ-478.6 אלף בני אדם) בגילאי 21 ומעלה, החמיר בתקופת משבר הקורונה. 45% מעריכים שמצבם הנפשי כיום טוב מאוד (לעומת 50% בגל הקודם), 35% – טוב, 15% – לא כל כך טוב ו-4.8% בכלל לא טוב. רבע מבני 65 ומעלה מעריכים את מצבם הנפשי באופן שלילי. מהפילוח עולה שבקרב בני 65 ומעלה השיעור גבוה יותר – 13%.

עוד עולה מהנתונים, כי מצבם הנפשי של 26% (כ-1.5 מיליון בני אדם) מתושבי המדינה מבני 21 ומעלה, החמיר בתקופת המשבר. מהסקר גם עולה, שתחושה של לחץ וחרדה מלווה בתקופה זו 42% מהאוכלוסייה – כ-2.4 מיליון בני אדם – גידול של 33% לעומת הגל הקודם של הקורונה.15% מהנשאלים השיבו שתחושת הלחץ והחרדה עלתה "במידה רבה" ו-27% ב"מידה מסויימת". תחושת דיכאון מלווה 21% מהאוכלוסייה – גידול של חמישה אחוזים לעומת 16% מהגל הקודם. רק בתחושת הבדידות לא חל שינוי לעומת הגל הקודם, כאשר 19% מהאוכלוסייה השיבו שהם חשים בדידות.

64% מהאוכלוסייה חוששים מהידבקות בנגיף הקורונה ו-38% חוששים מפגיעה במצב בריאותם מסיבות אחרות. למעלה ממחצית מהאוכלוסייה (כ-55%) חוששים מקושי בכיסוי הוצאותיהם. מהפילוח עולה שבקרב הערבים השיעור היה גבוה יותר – 65% ולעומת זאת, בקרב בני 65 ומעלה השיעור היה נמוך יותר – 39%. 

בלמ"ס ציינו ששיעור החוששים לכסות את הוצאותיהם גבוה מהשיעור שנצפה בגל הקודם של הקורונה, שעמד אז על 46%.בקרב 41% מהנשאלים חלה החמרה במצבם הכלכלי בעקבות משבר הקורונה. בקרב 21% מהאוכלוסייה (כ-1.2 מיליון נפש) הם או אחד מבני משק ביתם צמצמו את כמות האוכל, או הארוחות שהם אוכלים. עוד עולה מהסקר, כי רוב הציבור ממלא אחר ההנחיות – יותר מ-80% במידה רבה. ל-19% מהציבור ההנחיות לא כל כך ברורות, או שאינן ברורות בכלל.

שיעורם של הנותנים אמון בממשלה בהתמודדותה עם הקורונה עמד על 47% – ירידה חדה לעומת הגל הקודם – 69%. .77% השיבו שהם נותנים אמון במערכת הבריאות – קופות החולים ובתי החולים. האמון במשרד הבריאות היה נמוך יותר. רק 62% השיבו שהם נותנים אמון במשרד הבריאות ו-38% השיבו שלא כל כך או שבכלל לא נותנים אמון. 45% השיבו שהם נותנים אמון במשרד האוצר ו-55% אמרו השיבו שלא כל כך או שבכלל לא נותנים אמון.

רק 11% מהאוכלוסייה צופים כי ב-12 החודשים הבאים מצבם הכלכלי ישתפר, לעומת 27% בגל הקודם. 60% סבורים כי מצבם הכלכלי לא ישתנה ו-28% חוששים שמצבם הכלכלי יחמיר – עלייה לעומת השיעור שנצפה בגל הקודם – 18%.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות