Connect with us

ארה"ב-ישראל

כרזה דרמטית: "ההתנחלויות לא מנוגדות לחוק הבינלאומי!"

Published

on

מזכיר המדינה האמריקני פומפאו הודיע על ריכוך בעמדת ארה"ב לגבי יהודה ושומרון – אך הבהיר כי אין מבחינתם שינוי במעמד השטח • באייפא"ק לא מתלהבים, הדמוקרטים זועמים, באיחוד האירופי מוחים

מזכיר המדינה האמריקאי, מייק פומפאו, הודיע השבוע שארצות הברית תרכך את עמדותיה לגבי ההתנחלויות ביהודה ושומרון. פומפאו דחה בהודעתו חוות דעת משפטית של מחלקת המדינה מ-1978, שקבעה כי מדובר בהתנחלויות אזרחיות בשטחים כבושים – דבר שמנוגד לחוק הבינלאומי. זמן קצר אחרי ההכרזה, שגרירות ארה"ב בישראל פרסמה אזהרת מסע לירושלים, ליהודה ושומרון ולרצועת עזה.

בדבריו, אמר פומפאו כי הוחלט לשנות את עמדת ממשל אובמה לגבי ההתנחלויות. על פי ההכרזה, ממשל טראמפ סבור ששאלות משפטיות בעניין ההתנחלויות הן עניין של בתי המשפט בישראל. עם זאת, פומפאו הבהיר כי אין שינוי מבחינת ארה"ב במעמד של הגדה המערבית: "נשאיר את המעמד של הגדה המערבית לדיון בין הישראלים לפלסטינים".

פומפאו הוסיף כי ההחלטה ולפיה ההתנחלויות מנוגדות לחוק הבינלאומי לא סייעה: "חוק בינלאומי לא יביא שלום, זו סוגייה פוליטית מורכבת שיכולה להיפתר רק בעזרת משא ומתן בין הישראלים והפלסטינים. ארה"ב נשארת מחויבת לסייע בקידום השלום ואני אעשה כל שביכולתי לעזור". ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על המהלך ואמר כי "ארצות הברית אימצה מדיניות חשובה שמתקנת עוול היסטורי; המדיניות הזו מכירה בכך שהעם היהודי אינו זר ביהודה ושומרון. זכותנו על יהודה ושומרון נובעת בראש ובראשונה מהקשר ההיסטורי רב השנים של עמנו לארץ ישראל. אנו מודים לנשיא טראמפ, למזכיר המדינה פומפאו, ולממשל האמריקאי על עמידתם האיתנה לצד יסודות האמת והצדק".

כמה מועמדים דמוקרטים לנשיאות ארה"ב מתחו ביקורת על ההצהרה האמריקאית, שלפיה ההתנחלויות אינן מפרות את החוק הבינלאומי. המועמד המוביל בסקרים, סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן, אמר כי "זהו מכשול לשלום – דבר שכל הממשלים בארה"ב לפני טראמפ הסכימו עליו". לדברי ביידן, "הדרך הטובה ביותר להבטיח את עתיד ביטחון ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית היא באמצעות עבודה על פתרון שתי המדינות. זוהי הדרך היחידה להשיג זכויות לגיטימיות וחופש שמגיעות לעם הפלסטיני. התרחבות ההתנחלויות עושה את זה קשה יותר". לדברי ביידן, "ההחלטה הזו תביא יותר מתח לאזור. זה לא קשור לשלום או לביטחון. זה קשור לערעור עתידה של ישראל בשירות הפוליטיקה האישית של טראמפ".

מועמדת דמוקרטית נוספת לנשיאות, הסנאטורית אליזבת וורן, אמרה כי מדובר ב"עוד ניסיון בוטה של ממשל טראמפ להסיח את הדעת מהכישלונות שלו באזור". המועמד הדמוקרטי ברני סנדרס כתב ש"פעם נוספת, טראמפ מבודד את ארה"ב ומחליש את המדיניות על ידי פנייה למחנה הקיצוני". וורן וסנדרס נחשבים לביקורתיים יותר כלפי ישראל מבין המועמדים הדמוקרטים.

במקביל, השדולה הפרו-ישראלית בארה"ב איפא"ק פרסמה הודעה שלפיה היא לא נוקטת עמדה בנושא ההתנחלויות. לפי הודעת איפא"ק, "ההתנחלויות צריכות להיות נושא במשא ומתן ישיר בין הצדדים, ולא דבר שייקבע על ידי גופים בינלאומיים". השדולה גם קראה לפלסטינים "להפסיק את החרם על גורמים רשמיים בארה"ב ובישראל ולשוב לשיחות". האיחוד האירופי מסר כי עמדתו לגבי מדיניות ההתנחלויות "ברורה ולא השתנתה: כל פעילות להקמת התנחלויות היא בלתי חוקית בעיני החוק הבינלאומי, שוחקת את ההיתכנות לפתרון שתי-המדינות ואת הסיכויים לשלום בר-קיימא".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ארה"ב-ישראל

להיט בנטפליקס: כשקומיקאית שחורה מגלה שהיא יהודייה…

Published

on


טיפאני האדיש חוגגת על המרקע בת מצווה מאוחרת עם נרות שבת והמון ריקודים • ב"בלאק מצווה", הספיישל החדש שלה בנטפליקס, נוכחים גם שרה סילברמן, בילי קריסטל וסינבד • חוץ מזה היא אחת החברות הכי טובות של ביונסה • חשיפה

 זה הולך להיות שבוע מרגש עבור הקומיקאית טיפאני האדיש. ביום שלישי היא חגגה את יום הולדתה ה-40, ובמקביל תעלה את המופע החדש שלה ״בלאק מצווה״ בנטפליקס, וכן – היא גם תחגוג את טקס בת המצווה שלה במסיבה נוצצת. לא מעט לקומיקאית האמריקנית המצליחה שגילתה כי יהודייה רק בגיל מבוגר.

"הרבה זמן לא ידעתי שקיימים יהודים שחורים. לא ידעתי כלום על יהדות במשך הרבה זמן", מספרת טיפאני בראיון ל-JTA, סוכנות הידיעות היהודית. ״בלאק מצווה״, הספיישל שלה שעלה ב-3 בדצמבר, הוא מעין דבר תורה אחד ארוך, המספר לקהל שהיא שם כדי ללמד. היא מדברת על מה שלמדה בחייה – מן העבר שלה עם גברים, דרך חוויותיה כילדה במשפחת אומנה, ועד למופע סטנד-אפ בליל השנה החדשה שלגמרי לא הלך לה כי הייתה בהנגאובר נוראי. היא גם מספרת על ההיסטוריה שלה עם דתות אחרות – אמה השתייכה לכת עדי יהווה (והיא זוכרת לטובה את ממתקי הבאטרסקוץ' הנפלאים שלהם), היה לה קטע קצר עם סיינטולוגיה (היא עזבה מהר כי היא שונאת מיטות קומתיים), וגם הדת הקתולית לא ממש עשתה לה את זה (הרקיקים במיסה לא היו מתובלים, ה"יין" התברר כסתם מיץ ענבים). וכמובן, היא מדברת על יהדות.

כפי שאפשר אולי לצפות ממופע בשם ״בלאק מצווה״, הוא נפתח ברגע השיא של כל חגיגת הגעה למצוות בקהילה היהודית האמריקאית – טיפאני האדיש נישאת אל הבמה על כיסא המובל בידי ארבעה גברים, תוך שירת "הבה נגילה". "זה אחד השירים הכי אהובים עליי, אחד השירים האהובים עליי ששרים בעברית", מספרת האדיש. 

"אני אוהבת את השיר הזה בגלל מה שהוא אומר, שזה 'בואו נחגוג, לחיים, בואו נכייף, אחים, בואו נהיה ביחד ונהנה מהחיים. אלה החיים שקיבלנו, אז בואו נחגוג אותם ביחד'. זה כל כך עוצמתי, אני מרגישה כאילו זה בדיוק מה שעשיתי כל הזמן; חגגתי את החיים שקיבלתי. חגגתי עם האנשים שהיו בקהל, ועם הצופים. ואולי זה לא מושלם – החיים לא מושלמים, אני לא מושלמת. אבל אנחנו צריכים לחגוג את ההזדמנויות שיש לנו לחיות. לכן רציתי לפתוח בזה: זה בת מצווה, חגיגה, אנחנו חיים".

היא התוודעה לראשונה לקהילה היהודית ב-1996, כשבגיל 17 התחילה לעבוד בתור מפעילה (כולל ריקוד והנחיה) בסצינת בני המצווה. היא התמידה בעבודה הזו עד 2009; לדבריה, שימחה את קהל המתבגרים ובני משפחותיהם ביותר מ-500 מסיבות בר/בת מצווה. "לא ידעתי שום דבר על יהדות במשך הרבה זמן", היא מסבירה. "כשנכנסתי למקצוע הזה בתור מפעילה, התחלתי ללמוד יותר ויותר על התורה. ממש התחברתי לזה. וכשפגשתי את אבא שלי, זה ממש דיבר אליי. זה היה כאילו: זה מה שאני. עשיתי את הבדיקה הגנטית של 23andMe, והיא הוכיחה שצדקתי״. האדיש פגשה את אביה, יהודי אריתראי, בפעם הראשונה כשהייתה בת 27. הוא סיפר לה על יהדותו ועל החיים באריתריאה, שם לא הוכרה היהדות כדת רשמית. הוא נכח בחתונתה, ואף על פי שהיחסים ביניהם היו מלאי סערות ותהפוכות בסופו של דבר האדיש מצאה את עצמה דרך ההתוודעות למורשתה ולהיסטוריה שלה. לאחר שנפטר אביה ב-2017, נסעה האדיש לאריתריאה בפעם הראשונה. ב-2019 קיבלה אזרחות אריתראית.

בתוכנית האדיש מבצעת כניסה מרשימה יחד עם טקס הדלקת נרות, מונטאז' של תמונות מחייה, ו"המון המון ריקודים". עמיתיה לשעבר – כל האנשים שאיתם עבדה במסיבות בר/בת מצווה – נוכחים, וגם לא מעט ידוענים כמו שרה סילברמן, בילי קריסטל וסינבד. גם אמהּ תהיה שם, וזה לא עניין פעוט. אחרי ששרדה תאונה כמעט קטלנית כשהאדיש הייתה בת 8, אובחנה אצלה בעיה נפשית והיא אושפזה במוסד. "זה אחד ההישגים שאני הכי גאה בהם: שהוצאתי אותה מהמוסד לחולי נפש, קניתי לה בית, סידרתי לה את הטיפול הנכון שהיא צריכה, וראיתי אותה חוזרת לאט לאט להיות אמא שלי שאני זוכרת", אומרת האדיש. אשפוזה של האם הביא את האדיש ואחֶיה למשפחות אומנה, ובסופו של דבר הועברו אל סבתם. כשהגיעה לגיל 18, סילקה אותה הסבתא מן הבית, והאדיש הפכה לחסרת בית.

אחרי כל הקשיים האלה בחיים, טקס בת מצווה הוא וודאי לא המכשול הגדול ביותר שצלחה בחייה, אבל האדיש מספרת שההכנות לא היו פשוטות, בעיקר הקריאה בתורה בעברית. ״אני יכולה לומר את המילים״, היא אומרת, אבל זה עדיין לא קל לקרוא, ״ללמוד את האלפבית, ללמוד שין ימנית ושמאלית, גימל, מם". האדיש מקווה שהחשיפה שלה בעניין מסעה להבנת מורשתה תעודד אחרים לעשות את אותו הדבר. "לפעמים אני מרגישה שהרבה אפריקנים-אמריקאים נושלו מן ההיסטוריה שלהם. הרבה מאיתנו לא מכירים את השורשים, לא יודעים מה סיפור השורשים שלנו, כי לקחו לנו אותו. ועל זה מדברת התורה, אני חושבת שזה ממש עוצמתי", מסבירה האדיש. "יותר אנשים צריכים ללכת ולהבין מי הם באמת. תגלו מה השושלת שלכם, מי אתם, תחקרו את זה ותלמדו מזה. אני למדתי המון; למדתי תורה, למדתי עברית. אני כל כך מתלהבת מההזדמנות לפקוח לאחרים את העיניים לתורה וליהדות".

כמו הרבה יהודים לא-לבנים, גם האדיש נתקלה בלא מעט גזענות ואפליה בקהילתה. "הייתי באיזה 500 בר מצוות, ונמאס לי שאנשים אומרים לי ללכת למטבח. לא, לעזאזל איתכם, אני אמורה להיות כאן", מתבדחת האדיש. הביטחון שלה לא צריך להפתיע: היא הייתה אחת הקומיקאיות השחורות הראשונות ששימשו כמארחות בתוכנית Saturday Night Live וזכתה בפרס אמי על הפרק שלה. היא כיכבה בסרטים "טיול בנות" ו"קיאנו". ולא פחות חשוב – היא חברה של ביונסה. וכן, היא אמנם עדיין צריכה להתמודד עם גזענות מצד הקהילה היהודית, אבל היא לא אחת שתקבל את זה בשתיקה. להאדיש אין שום בעיה לדבר בעד עצמה, ואפילו להשתמש בערכים יהודיים כדי להגן על עמדתה.

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

גל גדות תפתח גרסה אמריקאית לסדרה הישראלית "מלכות"

Published

on

לא רק פרזנטורית: חברת ההפקות של גל גדות וירון ורסנו, "Pilot Wave", תפתח את הגרסה האמריקאית של “מלכות״. הסדרה בכיכובה של ריטה, ליהי קורונבסקי, דאנה איבגי ומלי לוי שודרה בישראל, ובימים אלה עובד היוצר גל זייד על עונה שניה.   

סדרת הקאלט "מלכות" עוסקת במשפחת פשע מקומית. הדרמה מתחילה כאשר בעיצומה של מסיבת הרווקים של אייל מלכה, ראש אימפריית פשע מקומית, עולים מתנקשים ליאכטה המשפחתית ומחסלים את כל הגברים במשפחה. הנשים של משפחת מלכה נשארות להתמודד לבד בלי הגברים שלהן.

גל גדות וירון ורסנו: "אנחנו נרגשים לחגוג את הנשים הללו דרך הסיפור של "מלכות". הדמויות המורכבות מרתקות, משעשעות ביותר ומרגשות. נדיר למצוא תוכן שמציג דמויות בדרך כל כך אמיתית, תוך שיקוף החברה שלנו. אנחנו מצפים בקוצר רוח להביא את סיפורן לעולם".

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

הפעם לא כשר: קנטקי פרייד צ'יקן חוזרת לישראל

Published

on

קנטקי פרייד צ'יקן חוזרת לישראל, ותפתח בחודש הבא סניף ברחוב הראשי של נצרת, פאולוס השישי. הרשת מתכננת עשרות סניפים ברחבי הארץ עם דגש על הפריפריה ועל המגזר הערבי. בניגוד לעבר, הפעם הסניפים לא יהיו כשרים, כדי לשמור על המתכון המקורי של ציפוי העוף. הרשת תולה את כישלונה בישראל בטעם שלא היה זהה למקור בגלל מגבלת הכשרות, שהצריכה שימוש באבקת סויה במקום אבקת חלב, ועוף כשר ומומלח פגעו בטעם ובעסיסיות של המוצר. בסניף יימכר התפריט הקלאסי, ללא תחליפי עוף של ביונד מיט שהוכנסו בארה"ב, ובתכנון גם הזמנות אונליין.

לאחרונה חזר בארץ הביקוש לזיכיונות למותגי מזון מהיר בינלאומיים, כמו סטארבקס קפה והמבורגר שייק שאק (Shake Shack), כי נוכח המשבר באופנה, הקניונים מרחיבים את שטחי המזון על חשבון הביגוד. KFC הוקמה ב־1952 אחרי שהרלנד סנדרס, טבח ואיש עסקים אמריקאי, המציא את המתכון לציפוי העוף. גם כיום מכינים עוף מצופה באותה נוסחה, בכ־23 אלף סניפים ב־ 141 מדינות. המחזור השנתי גבוה מ־20 מיליארד דולר.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות