Connect with us

גוף ונפש

כך תעשו חשבון נפש בפרוס השנה החדשה

Published

on

30 שאלות שיהפכו אתכם לשלמים יותר ויסייעו לכם להשיג את מטרותיכם

ברוני וואר, אחות במקצועה, שסעדה חולים סופניים בהוספיס אוסטרלי החליטה ללקט את החרטות הגדולות ביותר של המטופלים שלה, ולציין לעצמה אילו מהן חזרו על עצמן. את הווידויים שאספה ריכזה בספר בשם "חרטותיהם של העומדים למות" וכן בבלוג שלה. "הלוואי והיה לי האומץ להתנהג בצורה הנאמנה לעצמי ולא על פי ציפיות אחרים ממני" היתה החרטה הגדולה ביותר. אחריה הגיעו הצער על חוסר ביטוי רגשות, על עבודה קשה מדי ועל שמירה על קשר טוב יותר עם חברים ומשפחה. לבסוף סיכמו המטופלים במבט נוגה "הלוואי והייתי נותן לעצמי את האפשרות להיות מאושר יותר".

אנשים כמובן יכולים לעשות חשבונות נפש קטנים לא רק בהגיעם לגיל שבו נרות-יום-ההולדת-עולים-יותר-מהעוגה. אנו יכולים וצריכים להקדיש להם קצת זמן מדי פעם בפעם. אנחנו צריכים להיכנס לרכב, לנסוע עד קצה העיר, ושם, לעצום את העיניים ולחשוב. עד כמה אתם מרוצים מהחיים שאתם חיים? מה יגרום לכם להיות מאושרים יותר? האם אתם נמצאים במערכות יחסים שמיטיבות איתכם? מהו החלום שלכם? האם הדרך שבה אתם פועלים מקרבת או מרחיקה אתכם ממנו? מה הדבר שמייחד אתכם? במה התקדמתם השנה? מה עוד תרצו להשיג?

השאלות הללו אינן קלות. הרבה יותר פשוט לא להגיע אליהן כלל. קל יותר להניח לשגרה וללחצים ולא לקחת פיקוד ולהתוות את הדרך. פעמים רבות, גם כשכבר ניתקל בשאלה כנה על הדבר שמדליק לנו את העיניים וממלא לנו את הבטן בפרפרים, נבטל אותה או נענה עליה בתירוץ שהוכן מראש. פשוט כי לא תמיד נעים להתמודד עם שאלות שהן הן מהותנו, מי שאנחנו.

לקראת השנה החדשה אני עושה לי מנהג קבוע – לפתוח כל בוקר בחודש העמוס והחגיגי הזה עם שאלה. אני מכינה לי קפה, מתיישבת מול הנוף מהדירה שלי, כותבת על דף את השאלה היומית ובמשך הדקות הבאות מנסה לחשוב על תשובה שתספק אותי. את השאלה שלי אני לוקחת איתי גם אחרי השחר, היא מלווה אותי בהמשך היום. לעתים אנסה לשאול חבר קרוב, פעמים אחרות אנסה לאתר דפוס קבוע של התנהגות ואנסה לתהות על מקורו. לא לכל השאלות יש תשובות, ולא כל התשובות הן התשובות המדויקות ביותר. אך עצם ההתמודדות איתן, החקירה האישית ומתן הביטוי לרגשות שעולים מהן מחברים אותי יותר לעצמי וכך אני נכונה יותר לשינוי ולהתפתחות.

הרי השאלות שלי לפניכם. הן חלק מהנקודות שאני חשבתי עליהן. תוכלו בוודאי לחשוב על נוספות.

1. האם אתם נמצאים איפה שרציתם להיות בשלב זה של חייכם?

2. האם יש דבר מה שאתם מתחרטים שלא עשיתם כתוצאה מפחד?

3. איך אתם מנהלים את הרגשות הקשים שלכם? איך אתם מרגיעים את עצמכם?

4. האם יש לכם דפוסים חוזרים במערכות יחסים? האם הם גורמים לכם להיות עם בני זוג מתאימים או שאינם מתאימים עבורכם?

5. באילו דרכים אתם מקשים על מערכות היחסים שלכם?

6. מדוע אתם מחזיקים במטרות ובשאיפות שיש לכם?

7. מי או מה מונע מכם להיות הגרסה המיטבית שלכם?

8. על מה אתם מסתכלים כשאתם מביטים במראה?

9. מתי בכיתם בפעם האחרונה ולמה?

10. מה מהווה עבורכם עונג פשוט?

11. מתי אתם מרגישים בודדים?

12. איפה אתם מרגישים הכי בבית?

13. על מה אנשים מקנאים בכם? במי אתה מקנאים?

14. מי משפיע עליכם לטובה ונותן לכם השראה?

15. על מה הייתם כותבים ספר?

16. האם יש טעויות שאתם חוזרים עליהן?

17. מה אתם מדמיינים שאנשים אומרים כשהם מרכלים עליכם?

18. באיזה נושא אתם לא מצליחים לקבל ביקורת?

19. באיזו דרך אתם עדיין האדם שהייתם בתור ילד/ה?

20. באילו תחומים אתם שמחים להיות ״רק טובים מספיק״?

21. אם היתה לכם שנה אחת לחיות מהיום, איך הייתם מעבירים אותה?

22. מה עשיתם בפעם האחרונה שהרגשתם שהזמן עצר מלכת?

23. האם אי פעם חיבלתם בהצלחה שלכם? ואם כן, כיצד?

24. על מה אתם מודים להורים שלכם? ואם לא, מדוע?

25. באיזו צורה הפתעתם את עצמכם בשנה האחרונה?

26. האם אתם באמת מסוגלים לסלוח? למי עוד לא סלחתם?

27. למי אתם פונים כשאתם צריכים עצה או פרספקטיבה על משהו שמעסיק אתכם?

28. מי באמת מקשיב לכם? האם אתם באמת מקשיבים לאחרים?

29. מיהם האנשים שמוציאים מכם את האני המיטבי שלכם?

30. מהו הדבר הנחמד ביותר שעשו עבורכם אי פעם?

אם תענו על השאלות הללו כנראה תלמדו דבר או שניים על עצמכם או על התוכניות שלכם לעתיד הקרוב והרחוק, ותוכלו להיכנס לשנה החדשה בעיניים פקוחות לרווחה. ייתכן שתוכלו ללמוד מי אתם, מה אתם רוצים להשיג ומה יהפוך אתכם לאנשים שלמים יותר.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

גוף ונפש

יום הכיפורים: חתימה בספר החיים

Published

on

כדאי להיות בשמחה גדולה ביום כיפור – אנו זוכים לעליות רוחניות שאין כמותן בכל השנה. יש הזדמנות לעזוב את מי שהייתי בשנה שעברה ולפוך להיות אדם חדש לגמרי

״בוא וראה, ביום ההוא , דראש השנה, נתכנסה הלבנה, שהיא המלכות, ואינה מאירה עד בעשור לחדש, שישראל כולם חוזרים בתשובה שלמה, ואמא עלאה שהיא בינה, חוזרת ומאירה לה, ויום הזה , דיום הכפורים, לוקחת המלכות הארות אמא, שהיא בינה, ונמצאת שמחה בכל.״

(ספר הזוהר, פרשת אמור, פסוק רכ״ד)

לאחר חטא העגל ושבירת הלוחות אשר כללו בתוכם את האור של חיי נצח, משה עלה שוב להר, לשמונים ימים נוספים וחזר עם הלוחות השניים בי׳ בתשרי – יום כיפורים.

מכאן ידוע שיום כיפורים נחשב ליום הגבוה ביותר בשנה, אשר בו ניתן להתחבר לשפע של אור אשר לא מתגלה כמותו בשאר ימות השנה.( למעט חג פורים)

האם יום כיפורים נקבע בגלל שהלוחות השניים ניתנו בו? חכמת הקבלה מלמדת שההיפך הוא הנכון: הלוחות השניים ניתנו ב י׳ בתשרי בגלל שהיום הזה נקבע מזמן בריאת העולם, כיום של זיכוך רוחני, המאפשר לכל אדם לנקות את כל מה שחוסם אותו מלהגשים את הייעוד שלו.

התרת נדרים לעומת תפילת כל נדרי

בראש השנה, לפני כניסת החג, נהוג לעשות התרת נדרים וביום כפורים נהוג להתחיל בתפילת כל נדרי. מהי משמעות התרת הנדרים?

בכל פעם שהבטחנו לעשות משהו ולא קיימנו, נוצר חור אנרגטי בחיינו. מכיוון שבעולם הרוחני אין זמן תנועה ומקום, כאשר האדם מחליט לעשות פעולה מסויימת הוא מקבל את האנרגיה (את האור) על מנת שיוכל להוציא אותה לפועל.

כאשר אין הוצאה לפועל של מה שהאדם אמר שיעשה, האור שהוא קיבל עובר לצד השלילי ויוצר חסימה בחייו. התרת הנדרים מאפשרת לנו להתחיל את השנה עם כלי רוחני נקי ללא חסימות.

מהי משמעות תפילת כל נדרי?

ביום הכפורים נהוג להתחיל בתפילת כל נדרי.

ספר הזוהר מלמד כי תפילת כל נדרי, להבדיל מהתרת נדרים, מבטלת את כל הנדרים של המלאכים אשר אחראים על ההוצאה לפועל של גזרי הדין כלפינו חס ושלום.

מומלץ לכוון שאנו מבטלים את כל הדינים אשר לא הצלחנו לנקות בראש השנה, ולראות איך אנחנו מתחילים את השנה עם מודעות חדשה וגדולה יותר, כדי שנוכל להגשים את כל האור שעלינו לגלות בשנה הבאה.

משמעות חמשת העינויים

״ מצוה זו היא להתענות ביום הכפורים, להכניע הגוף והנפש, בסוד ה׳ עינויים ה׳ מדרגות של יום הכפורים… כי המקטרג בא להזכיר עונותיהם כמו שלמדנו,  וכלם, כל ישראל, הם בתשובה שלמה לפני אביהם..״

(ספר הזוהר, פרשת אמור, פסוק רכ״ז)

ע״פ המסורת, נהוג לצום ביום כפורים, על מנת לבקש סליחה ולכפר על כל החטאים והשליליות אשר גרמנו בשנה שעברה. חכמת הקבלה מלמדת, כי בקשת הסליחה היא לא העיקר ביום כפורים, אלא היכולת לעורר רצון להשתנות. עיקר העבודה ביום כפורים הוא בלנקות את הקליפות אשר מונעות מאיתנו להתחבר למהות שלנו שהיא מהות של נתינה.  פעם בשנה, ניתנת לנו ההזדמנות להתרחק מכל סוג של קבלה עצמית על מנת לעורר את מודעות האור שבתוכנו.

אדם אשר פגע בנו ובא לבקש סליחה ביום כיפורים, יכול לקחת את הכאב אשר גרם בחזרה? בוודאי שלא. לכן, התקינו חכמי הקבלה את חמשת העינויים ביום כפורים, אשר יכולים לנקות את כל השליליות שגרמנו לאחרים ולעצמנו על מנת שנוכל  לשנות את המודעות שלנו לכל השנה.

כדאי להיות בשמחה גדולה ביום כיפורים מכיוון שאנו זוכים לעליות רוחניות שאין כמותן בכל השנה. יש הזדמנות לעזוב את מי שהייתי בשנה שעברה ולפוך להיות אדם חדש לגמרי.

אלו הם חמשת העינויים:

1. איסור אכילה ושתייה 

2.איסור רחצה

3.איסור בישום ותמרוקים

4.איסור נעילת הסנדל ( מעור)

5. איסור תשמיש המיטה

הסיבה לחמשת העינויים היא לאפשר לנו להתחבר לחמשת העולמות אשר מחברים אותנו עם השלמות שהיתה לנו בזמן בריאת העולם. כל סוג של מילוי אשר אנו מקבלים בשאר ימות השנה, נמוך בהרבה מהמילוי אותו אנו מקבלים ביום כפורים, האור של ספירת בינה מאיר את היקום ומאפשר לנו לנקות את כל השליליות שלנו על מנת שנוכל לגלות את האור הבלתי מוגבל שלנו.

עבודת הכהן הגדול ביום כיפור

״ והכהן עומד במזרח ופניו למערב. הוא עומד באימה לפני אל עליון , ואומר עליו דברי וידוי…   וכך היה אומר: אנא השם.. חטאתי עויתי פשעתי לפניך אני וביתי…כפר נא לחטאים ולעוונות ולפשעים, שחטאתי ושעויתי ושפשעתי לפניך אני וביתי… והכהנים והעם, העומדים בעזרה, כשהיו שומעים את שם המפורש, יוצא מפי כהן גדול בקדושה וטהרה, היו כורעים ומשתחוים ונופלים על פניהם, ואומרים ברוך שם כבוד מלכותו לעולם ועד״

( כתבי האר״י, פרי עץ חיים, שער יום כפורים)

אחת מהקריאות המרגשות ביום כפורים היא הקריאה על העבודה של הכהן הגדול, אשר היה נכנס לקודש הקודשים פעם אחת בשנה – ביום כפורים.

תפקידם של הכוהנים היה לדאוג לאנשים אחרים ולחבר אותם לאור הבורא. לכהן היה אסור לדאוג לעצמו ולכן הוא יכל להיות צינור טהור למשיכת שפע וברכות מהעולמות העליונים. ביום כיפורים ניתנת לנו ההזדמנות להתחבר למודעות של הכהן הגדול. כפי שהכהן הגדול היה נכנס לקודש הקודשים, כך אנו נכנסים לקודש הקודשים על מנת להתחבר לגדולה האמיתית שלנו.

הכהן הגדול היה מחבר את  העם עם המלאך מיכאל, אשר אחראי על אנרגיית החסד בעולם. הקריאה על עבודת הכהן הגדול מעוררת אותנו להיות כמו הכהנים, להתפלל תמיד עבור אנשים אחרים, אשר עוברים קשיים בחייהם. כמו כן מתגלה אור של רפואה בכל העולם דרך הקריאה על עבודת הכהן הגדול. 

איזו מתנה נפלאה!

תפילת מנחה

בתפילת מנחה ביום כפורים אנו קוראים את הסיפור על יונה, אשר ניסה לברוח מהאחריות שהבורא נתן לו, לעזור לתושבי העיר נינוה. יונה עלה על אונייה ביפו, וכאשר פרצה סופה והאונייה כמעט טבעה, הוא ביקש מהמלחים לזרוק אותו לתוך הים על מנת להשקיט את הסערה. יונה נזרק אל הים, לויתן עצום בלע אותו והקיא אותו בחזרה לאותו חוף אשר ממנו הוא בא.

ספר הזוהר מלמד אותנו כי לכל אדם יש אחריות על כל כך הרבה אנשים אחרים, אשר תלויים בו רוחנית וגשמית . כאשר האדם בורח מהאחריות ומהייעוד שלו, הוא יחווה כאב עד אשר יחזור ויתחבר לעבודה הרוחנית והאור אשר הוא בא לגלות בעולם.

הקריאה על יונה הנביא מחברת אותנו עם הגשמת הייעוד שלנו בשנה החדשה.

בנוסף, בקריאה זאת מתגלה כח של שפע ופרנסה לכל השנה.

לראות את הטוב לכל השנה

ישנו סיפור על מקובל בשם רבי לוי יצחק מברידצ׳יב אשר היה ידוע כמלמד זכות על כולם וביכולת שלו לראות רק את הטוב בכל אדם. פעם ביום הכיפורים, רבי לוי יצחקהיה בדרכו לתפילה, וראה יהודי אחד אשר ישב בחצר ביתו ואכל את ארוחת הבוקר. רבי לוי יצחק עצר על ידו ואמר: בני היקר, אני בטוח שהשתדלת לצום אבל בגלל החולשה של גופך לא יכולת להחזיק יותר מעמד״. אותו יהודי ענה לו בחוצפה: לא, לא הרגשתי בשום  חולשה, אני פשוט לא מחשיב את היום הזה ולכן אני לא צם!

רבי לוי יצחק נשא את ידיו לשמים ואמר: ריבונו של עולם, תראה את הבנים הקדושים שלך, אפילו לשקר הם לא מסוגלים… 

היכולת לראות את הטוב בכל אדם, לראות את הטוב בכל מצב ובעיקר לראות את הטוב בעצמנו ניתנת לנו כמתנת חינם ביום כפורים.

תפילת נעילה 

תפילת הנעילה בסיום החג, מאפשרת לנו לנעול את המודעות שלנו הנתינה ואהבה ללא תנאי לכל השנה. השנה החדשה תביא איתה הזדמנויות עצומות להצלחות וברכות גדולות ולכן עלינו להעריך את כל מה שקיבלנו ולזכור שאנו מסוגלים לעשות הכל אם הכוונות שלנו הן למטרות נתינה וגילוי של אור בעולם.

יש כל כך הרבה אנשים אשר צריכים את עזרתנו! שנזכה להיחתם בספר החיים!

==

Avner.madar@kabbalah.com

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות