Connect with us

ארה"ב-ישראל

כוכבי הוליווד מתגייסים לפעילות של קרן ישראלית-אמריקנית

Published

on

כ-50 ֿשחקנים, זמרים ואנשי קולנוע הוליוודיים חתמו על הצהרה משותפת למען שילוב שחקנים עם מוגבלות בתעשיית הבידור האמריקנית שפרסמה קרן משפחת רודרמן, קרן ישראלית-אמריקאית הפועלת לשילוב אנשים עם מוגבלות בחברה. בין החותמים: גלן קלוז, דני דה-ויטו, אד נורטון, מארק רפאלו, לאנס באס, ליאה רמיני, ברו מירנדה בריאנט, אלן ראקר, מרלי מטלין, ודני וודבורן, וגם צמד הבמאים זוכי האוסקר – האחים בובי ופיטר פראלי.

בהצהרה מתחייבים היוצרים לפעול לשילוב שחקניות ושחקני קולנוע וטלוויזיה עם מוגבלות בתעשיית הבידור בארה"ב ולקרוא לחברות ההפקה לזמן שחקנים עם מוגבלות לאודישנים. נשיא הקרן, ג'יי רודרמן, הידוע כפילנתרופ ופעיל חברתי אמריקאי,אירח לפני כשנתיים את השחקנית היהודייה זוכת האוסקר, מרלי מטלין, בביקור ראשון בישראל, והעניק לה  את פרס מורטון רודרמן, על פועלה לשילוב אנשים עם מוגבלות בהוליווד. רעייתו, שירה רודרמן, מנכ"לית הקרן, היא ישראלית ילידת ראשון לציון, וידועה גם כנדבנית ופעילה חברתית.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ארה"ב-ישראל

מספר התקריות האנטישמיות בארה"ב ב-2019 – הגבוה ביותר זה 40 שנה

Published

on

לפי דו"ח של הליגה נגד השמצה, יותר ממחצית מההתקפות אירעו בעיר ניו יורק, מתוכן 25 בברוקלין * הקורונה מזינה תיאוריות זדוניות נגד יהודים: "אנטישמיות היא נגיף, אבל אין לה חיסון או מרפא"

מספר התקריות האנטישמיות נגד יהודים בארה"ב בשנת 2019 היה הגדול ביותר ב-40 השנים האחרונות. כך עולה בדו"ח חדש שהתפרסם השבוע על ידי הליגה נגד השמצה. כמה מהתקריות זכו לפרסום בכלי התקשורת כמו ההתקפה הקטלנית על בית כנסת בקליפורניה, חנות מכולת בניו ג'רזי, וביתו של רב בניו יורק.

הארגון מנה 2,107 תקריות אנטישמיות בשנת 2019, מתוכן 61 תקיפות פיזיות, 1,127 מקרי הטרדה ו-919 מעשי ונדליזם. זה המספר הגבוה ביותר לשנה אחת מאז החל הארגון, שבסיסו בניו יורק, לעקוב אחרי תקריות אנטישמיות, בשנת 1979. מדובר גם בעלייה של 12% בהשוואה למספר התקריות האנטישמיות שנמנו ב-2018,.

מנכ"ל הארגון ג'ונתן גרינבלט, מייחס את העלייה בשנה שעברה להשתרשות של דימויים אנטישמיים, ל"פוליטיקה הטעונה של היום" ולרשתות החברתיות. השנה, אמר גרינבלט, מגפת הנגיף קורונה גם מזינה תאוריות קונספירציה אנטישמיות. "אנטישמיות היא נגיף, היא כמו מחלה והיא אינה מרפה" , אמר, "אנטישמיות מכונה לפעמים השנאה העתיקה מכולן. היא לעולם לא מסתלקת. אין לה חיסון או מרפא".

מניין התקריות האנטישמיות כולל 95 נפגעים. יותר ממחצית ההתקפות אירעו בעיר ניו יורק, מתוכן 25 בברוקלין. שמונה מהמקרים בברוקלין אירעו על פני שמונה ימים בחודש דצמבר האחרון, רובם בשכונות שבהן מתגוררים יהודים חרדים. "חפצים הושלכו לעברם, הוטחו בהם גידופים אנטישמיים, ולפחות שלושה מהם ספגו מכות או אגרופים בראש או בפנים", נכתב בדו"ח. הליגה נגד השמצה מגדירה התקפה אנטישמית ככל "ניסיון לגרום נזק פיזי לאדם אחד או יותר, יהודי או הנתפש כיהודי, המלווה בראיות למניע אנטישמי". שלוש מתוך ההתקפות האלה הסתיימו במוות:

ג'ון ארנסט, סטודנט לסיעוד לשעבר בן 20, עומד למשפט בגין רצח אשה ופציעת שלושה במתקפת ירי על בית כנסת של חב"ד באפריל 2019, סמוך לסן דייגו. היורה אמר למוקדן המשטרה שירה לעבר בית הכנסת ביום האחרון של פסח, כי היהודים מנסים "לחסל את כל הלבנים". בהתקפות בניו ג'רזי נהרגו שוטר בבית עלמין ושלושה בני אדם נוספים במרכול כשר. הרשויות אמרו שהמניע של התוקפים, דייוויד אנדרסון ופרנסין גרהאם, היה שנאה כלפי יהודים וכוחות הביטחון.

גרפטון תומאס בן 37, הועמד לדין בגין דקירתם של חמישה בני אדם בעזרת מצ'טה, במסיבת חנוכה בביתו של רב במונסיי, קהילה חרדית מצפון לעיר ניו יורק. אחד מחמשת הנדקרים מת מפצעיו שלושה חודשים אחרי ההתקפה שאירעה ב-28 בדצמבר. תובעים פדרליים אמרו שתומאס כתב יומנים המכילים הערות אנטישמיות וצלב קרס.

דו"ח הליגה נגד השמצה מייחס 270 תקריות אנטישמיות לקבוצות או ליחידים קיצוניים. הליגה  מנתה בשנה שעברה 171 תקריות אנטישמיות שהתייחסו לישראל או לציונות. חמש מהן כללו מחאות של חברי ארגון למען עליונות הגזע הלבן, החזית הפטריוטית, נגד "ההשפעה הציונית" על הממשל בארה"ב. "אף שהמחאה נגד מדיניות ישראל אינה מעשה אנטישמי, צריך לראותה בתוך הקשר של האג'נדה האנטישמית של המבצעים", נאמר בדו"ח.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות