Connect with us

Featured

"יש לי סוד קטן שאני רוצה לספר לך": פרטים חדשים על מוחו החולני של הרוצח בטקסס

מתיו מקונוהיי על הטבח בעיר הולדתו: "אנו נכשלים בלקיחת אחריות" * מאמן הווריורס סטיב קר: "מתי אנחנו נתחיל לעשות משהו?"

Published

on

24 שעות אחרי, פורסמו פרטים חדשים על הרוצח גבריאל ראמוס, 18 שיצא אמש למסע ירי קטלני בבית הספר היסודי "רוב" ביובלדי, טקסס, ורצח 19 ילדים ושתי מורות – אחד ממסעות ההרג המחרידים בהיסטוריה האמריקאית. בין השאר נחשפו תמונות שפרסם הרוצח באינסטגרם בימים ובשעות שלפני הטבח, ושבהן הוא הציג לראווה את כלי הנשק שלו. לביצוע הטבח הוא השתמש בשני רובים שקנה ביום הולדתו ה-18 שחל רק לפני כמה ימים, ובמחסניות המסוגלות להכיל מספר גדול מאוד של קליעים.

מניעיו של ראמוס אינם ידועים, אבל היום התבררו פרטים חדשים על קורות חייו ועל אופיו הבעייתי. אנשים שהכירו אותו העידו כי בימיו בבית הספר התיכון ביובלדי ספג הקטנות בגלל הבגדים שלבש, בגלל מנהגו להשתמש באיי-ליינר ובגלל המצב הכלכלי של משפחתו. הוא תואר כתלמיד כושל וכנער אפלולי, שבהדרגה החל להגיע פחות ופחות למוסד החינוכי – ולבסוף כמעט שלא פקד אותו. ראמוס עבד חמישה ימים בשבוע בסניף של רשת המזון המהיר "וונדי'ס", ושם היה מי שטען כי נהג לדבר בצורה נבזית לנשים ושלח לכמה מעובדות המקום הודעות לא ראויות.

סימנים מקדימים למסע ההרג של ראמוס אפשר היה למצוא בדיעבד בחשבון האינסטגרם שלו. החודש פרסם שם תמונות של הרובים שרכש, ואז, ב-12 במאי, שלח למשתמשת ברשת הזו הודעה מוזרה: "את הולכת לשתף את הרובה שלי?". האישה, שמעידה כי היא כלל אינה מכירה אותו, ואפילו לא גרה בטקסס, השיבה לו: "מה הרובים שלך קשורים אליי?", והוא ענה "רק רציתי לתייג אותך". השיחה המוזרה והמקוטעת התפרסה על פני כמה ימים, ושעות לפני צאתו לטבח הוא כתב לה "אני עומד ל…". היא שאלה "עומד ל… מה?", והוא השיב: "אספר לך לפני 11:00". אחר כך שלח ראמוס לאישה את ההודעה: "יש לי סוד קטן שאני רוצה לספר לך", צירף אימוג'י המחייך במבוכה, והוסיף "את תגידי תודה שתייגתי אותך". בהמשך אותו הבוקר ביצע את הרצח ההמוני, והיא נחרדה: "אני אישה זרה שלא יודעת שום דבר עליו, והוא החליט לתייג אותי בפוסט שלו", סיפרה לתקשורת בארה"ב.

מתיו מקונוהיי על הטבח בעיר הולדתו: "אנו נכשלים בלקיחת אחריות"

השחקן מתיו מקונוהיי, שנולד וגדל בעיירה יובלדי ושפרסם פוסט שבו הוא קורא להתחיל ולבצע פעולות כדי למזער ולמנוע מקרים כאלו בעתיד. "שוב קיבלנו תזכורת טרגית לכך שאנו נכשלים בלקיחת אחריות על הזכויות שהחירות העניקה לנו", הוא כתב. "הקריאה לפעולה היא עבור כל אמריקאי, שיסתכל על עצמו טוב במראה וישאל את עצמו, 'מה אנחנו באמת מעריכים? איך אנחנו יכולים לתקן את הבעיה? איזה מעשה קטן כל אחד מאיתנו יכול לעשות היום כדי לגרום למדינה, לעיר ולשכונה שלנו להיות בריאות ובטוחות יותר מחר?' אנו לא יכולים להמשיך לתרץ תירוצים ולקבל את המציאות הטרגית הזו כסטטוס קוו".

"זוהי מגפה שאנו יכולים לשלוט בה", הוא המשיך. "ולא משנה באיזה צד של המפה אנו נמצאים, כולנו יודעים שאפשר להיות טובים יותר. אנו חייבים להיות טובים יותר. צריך לעשות משהו כדי שאף הורה לא יצטרך לחוות את מה שההורים ביובלדי ואחרים לפניהם היו צריכים להתמודד איתו".

למקונוהיי בן ה-52 יש היסטוריה ארוכה כאקטיביסט ופילנתרופיסט במולדתו טקסס, ובשנה שעבר אף שקל להתמודד לתפקיד המושל. בעקבות הירי, רבים ממעריציו של השחקן ביקשו ממנו ברשתות החברתיות לפעול למען הסדרה של חוקי נשק במדינה ואף לשקול להתמודד מול המושל הנוכחי, הרפובליקן גרג אבוט (ראוי לציין שהמועד להירשם כמועמד חלף בחודש דצמבר).

סטיב קר: "מתי אנחנו הולכים לעשות משהו?"

 לא רחוק משם, בדאלאס ועוד לפני שקבוצתו גולדן סטייט הפסידה לפנות בוקר במשחק הרביעי בסדרת גמר המערב של ה-NBA, מאמן הווריורס סטיב קר סירב לדבר על כדורסל וסיפק נאום אמוציונלי הנוגע לאלימות בנשק בארצות הברית. קר, שאביו נרצח במתקפת טרור בביירות ב-1984, פועל שנים רבות כדי להסדיר את השימוש בנשק במדינה. בעיניים דומעות הוא אמר: "מתי אנחנו הולכים לעשות משהו? אני עייף. אני כל כך עייף להגיע ולהביע את תנחומיי בפני משפחות מרוסקות שנמצאות בכל מקום. אני כל כך עייף מה… סלחו לי, אני מתנצל… אני עייף מכל הרגעים הללו של השקט. מספיק!"

קר תמך בהצעת חוק שמחייבת בדיקות רקע מעמיקות יותר לאנשים המעוניינים לרכוש כלי נשק. ההצעה עברה בבית המחוקקים בשנה שעברה, אך לא הגיעה לאישור בסנאט. בהמשך הנאום, המאמן הביט למצלמה ופנה ישירות למנהיג האופוזיציה בסנאט, מיץ' מקונל: "אני שואל אותך, מיץ' מקונל, אני שואל את כל הסנטורים שמסרבים לעשות משהו לגבי האלימות, מקרי הירי בבתי הספר ובסופרמרקטים: האם אתם הולכים להעמיד את התשוקה שלכם לכוח לפני החיים של הילדים והמבוגרים שלנו? כי כך זה נראה".

Featured

מחקר של רימקס: ירידה תלולה במספר הבתים שנמכרו בלוס אנג'לס בשנה האחרונה

מאי הוא אחד החודשים העמוסים ביותר עבור רוכשי נדל"ן אך למרות זאת, כל המדינה ראתה ירידה של 8.5% בבתים שנמכרו השנה לעומת מאי שעבר * עם זאת, בתים בלוס אנג'לס נמכרו בשנה האחרונה ב-3.3% יותר מהמחיר המבוקש

Published

on

שוק הנדל"ן התחרותי בארצות הברית ממשיך להוות מחסום עיקרי עבור אנשים המעוניינים לרכוש בתים. במקומות רבים, בתים יוצאים לשוק ותוך מספר ימים בלבד נמכרים באלפי דולרים מעל המחיר המבוקש. אולי בשום מקום הבעיה הזו נפוצה לכאורה יותר מאשר באזור לוס אנג'לס רבתי. הביקוש לבתים זינק במהלך מגיפת ה-COVID-19, ולפעמים, זה מרגיש כאילו זה נמשך גם לתוך 2022.

אבל מחקר חדש שפרסמה ענקית הנדל"ן RE/MAX מראה שמספר הבתים הכולל שנמכר ירד בצורה דרסטית במהלך השנה האחרונה בהשוואה לשנה הקודמת, והבתים הקיימים נשארים בשוק תקופה ארוכה יותר. המחקר מראה שכמעט 25% פחות בתים נמכרו בלוס אנג'לס ממאי 2021 עד מאי 2022, בהשוואה לאותה מסגרת זמן בשנה הקודמת. הירידה של 24.4% בהשוואה לשנה בבתים הנמכרים היא הירידה הגדולה ביותר מבין כל המטרופולינים במדינה, על פי המחקר.

מאי הוא אחד החודשים העמוסים ביותר עבור רוכשי דירות על פי רי/מקס, אך למרות זאת, כל המדינה ראתה ירידה של 8.5% בבתים שנמכרו השנה לעומת מאי שעבר. הסיבה לירידה במכירות? גידול במלאי וריביות גבוהות יותר על המשכנתאות.

ג'יימס סנדרס הוא מתווך ובעלים של RE/MAX Estate Properties בלוס אנג'לס. לדבריו, הטירוף של הערכת היתר בשוק הדיור היה "לא בר קיימא" ואומר שהוא מצפה שהשוק יתייצב בחודשים הקרובים. "סביבת הריבית העולה החזירה את שוק הדיור בלוס אנג'לס לשוק נדל"ן טיפוסי יותר", אמר סנדרס. "ראינו ירידה בביקוש מ-10% ל-15%. המלאי שלנו גדל ב-36% מהשנה שעברה, אבל עדיין יותר מ-75% מתחת לרמות הטרום-מגיפה האופייניות שלנו".

סנדרס אמר שהבתים נשארים בשוק זמן רב יותר, רובם במשך 40 יום או יותר. במהלך שיא "השוק המטורף", בתים נחטפו תוך כ-25 ימים בממוצע. סנדרס גם אומר שבתים רואים קומץ הצעות על בתים במחיר תחרותי, לעומת תריסר ההצעות הנוספות על כל נכס בשנה האחרונה ואילך.

אבל אל תצפו שהמחירים יצנחו מכיוון שפחות בתים נמכרים ונראה שהביקוש התקרר. לפי RE/MAX, בתים בלוס אנג'לס בשנה האחרונה נמכרו ב-3.3% מהמחיר המבוקש. מדובר בעלייה של 3.8 נקודות אחוז משנת 2021, אז נמכרו בתים ב-99.6% מהמחיר המבוקש."אנחנו לא רואים שהמחירים מתקנים את עצמם כמו שהם עשו במהלך המיתון הגדול", אמר סנדרס. "לבעלי בתים יש יותר מדי הון עצמי בנכסים שלהם וכתוצאה מכך, אנחנו לא רואים שוק מכירה גדול במצוקה".

זה נכון בכל היבשת: מחיר המכירה החציוני של בית שנמכר בארה"ב עלה בכ-50,000 דולר ממאי 2021 למאי 2022. אז פחות בתים נמכרים, פחות הצעות מוצעות ובתים נשארים בשוק זמן רב יותר. אבל המחירים עדיין ממשיכים לעלות למרות הגורמים הללו, לפחות לעת עתה. "גם כשהריביות נעות סביב 6%, הן עדיין נמוכות מבחינה היסטורית, ונדל"ן בלוס אנג'לס היה היסטורית השקעה מצוינת", אמר סנדרס.

הירידה במכירות בתים אינה מוגבלת ללוס אנג'לס.  בסן דייגו, מכירות הבתים ירדו ב-20.4% באותו פרק זמן.

להלן חמשת השווקים המובילים שחוו את הירידה הגדולה ביותר משנה לשנה במכירות בתים ממאי 2021 עד מאי 2022:

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות