Connect with us

גוף ונפש

"יש לי מסר לנשים: מחזור לא אמור לכאוב בכלל!"

Published

on

נא להכיר את רובי בן, קואצ'רית לפוריות שעוזרת לנשים להיכנס להריון ומתמחה באנדומטריוזיס *  את מה שהיא עברה ולמדה על גופה היא מעבירה לנשים בכל הגילאים

האם בכל חודש כשאת מקבלת מחזור את סובלת מכאבי תופת בלתי נסבלים? דימום וסתי כבד או ארוך יותר מהנורמה? כאבים בזמן קיום יחסי מין ולאחריהם? הפרעות במערכת העיכול? נפיחות בבטן? קושי להרות? אז יש סיכוי  שאת אחת מעשר: כ – 10% מהנשים בעולם מאובחנות מאנדומטריוזיס. רגע לפני שאת מרימה ידיים ומשלימה עם מר גורלך, כדאי לך להכיר את רובי בן, קאוצ'רית לפוריות אשר עוזרת לנשים להיכנס להריון ומתמחה באנדומטריוזיס, על ידי כך שהיא עוזרת לנשים לשלוט במחלה ובסימפטומים, ולחיות חיים ללא כאבים. 

רובי בן, 33, התחילה את הדרך שלה בשנות ה 20 לחייה. "התחלתי פתאום לסבול מכאבי בטן נוראיים שהיו מגיעים כמה ימים לפני שהמחזור שלי היה מתחיל. הייתי מתעוררת באמצע הלילה – משותקת מכאב. זה הרגיש כאילו משהו מנסה למשוך לי את הרחם החוצה. וזה לא היה עובר עד שלא הייתי לוקחת כדור משכך כאבים. בפעם הראשונה שזה קרה – הייתי על סף אישפוז מרוב שהכאב היה כל כך גדול.  וכשזה התחיל לקרות כל חודש – פשוט הייתי לוקחת כדור ומחכה שזה יעבור. הפכתי כבר מיומנת בזה. אבל ידעתי שזה לא נורמלי. שזה לא אמור להיות ככה. הלכתי למספר רופאים אבל קיבלתי תשובות שלא היו נשמעות לי הגיוניות  – אמרו לי שזה נורמלי, שאני מדמיינת. שזה קורה."

רובי לא ויתרה והמשיכה לחפש רופא שיאבחן אותה נכונה ולבסוף אכן קיבלה את האבחנה שהיא סובלת מאנדומטריוזיס. מדובר במחלה שקופה אשר סובלות ממנה בעיקר נשים צעירות בכל הטווח של גיל הפוריות. אנדומטריוזיס זוהי מחלה שיכולה להיות משתקת מרוב כאב. מבחוץ אולי את נראית בריאה לחלוטין אך בפנים הסבל הוא גדול ואף הרסני לחיי היום יום. לעיתים רחוקות היא פוגעת בנערות לפני קבלת הווסת הראשונה ובנשים לאחר המונופוזה. קבוצת הגיל השכיחה להופעתה היא בין 20-40. ההערכה המקובלת היא שכ־-10% מהנשים בעולם בגיל הפוריות סובלות מאנדומטריוזיס. כ- 176 מיליון נשים. האבחנה יכולה לקחת זמן רב, בממוצע בין 6-10 שנים. אישה יכולה לבקר בממוצע אצל כ -7 רופאים עד שתאובחן נכונה. 

"לצד הצער וההלם, חשתי תחושת הקלה" מספרת רובי על היום בו נודע לה ממה היא סובלת "כי אם יש לזה שם, זה אומר שאפשר לרפא את זה". אבל מיד הגיעה תחושת אכזבה, "נדהמתי וכאבתי מאוד כשהבנתי כשמוצעים רק פלסטרים זמניים לכאב ולסימפטומים. שאין להם פתרון."

"עד שקיבלתי את האבחנה, כבר חלפו מספר שנים, ביקרתי אצל מספר רופאים, התחתנתי והתחלנו לנסות להיכנס להריון. פה זה התחיל להוות בעיה יותר גדולה. לאחר שניסינו באופן טבעי ללא הצלחה, פנינו לרופא מומחה והתחלנו טיפולי פוריות שלא צלחו. פנינו לעוד רופאים, אך כל רופא שהלכתי אליו נתן לנו את אותה תשובה, אם את רוצה הריון – את צריכה לעשות או הפריה חוץ גופית או ניתוח."

"היה לי חשוב להבין את שורש הבעיה, מה הסיבה שאני לא מצליחה להיכנס להריון? כן, אני יכולה לעשות טיפולים – ובזמנו גם עשיתי – ללא הצלחה. אבל שום דבר לא מבטיח הריון. גם לא הפריה חוץ גופית. אבל אף רופא לא מטפל בשורש הבעיה. הרי אני אמורה להיכנס להריון באופן טבעי. אני אישה, זה הקסם שנועדתי ליצור. למה בעצם יש לי בכלל אנדרימטריוזיס? הייתי מלאת סימני שאלה".

רובי שעברה לפני חמש שנים לניו יורק, הפכה את ההתמודדות האישית שלה עם אנדומטריוזיס למקצוע של ממש. כמו שאומרים כאן: כשהחיים נותנים לך לימון תהפוך אותו ללימונדה. 

מצויידת  בידע שצברה עם השנים, לאחר למידה מעמיקה, עבודות מחקר והסמכה לקואצ'רית אינטגרטיבית לפוריות הכירה עולם שלם בו ישנם כל כך הרבה גורמים מוכחים שמפריעים לנו ומקשים עלינו להרות וגורמים לנו למחלות למיניהן. 

"היום יש כל כך הרבה נשים שמתקשות להרות. לא רק בארץ, בכל העולם. הסטטיסטיקה רק עולה ועולה. אני רואה כל כך הרבה נשים שסובלות במשך שנים. בין אם זה מכאבים ומגוון סימפטומים נוספים בגלל אנדומטריוזיס או בין אם זה קושי להרות. שנים. וזה משתלט להן על החיים." 

אז מה אפשר לעשות, איך מתמודדים עם זה?

"נקודת ההתחלה היא שהגוף שלנו רוצה ויכול לרפא את עצמו. זה קורה במהלך החיים שהוא יוצא מאיזון בגלל כל מיני גורמים חיצוניים ולעיתים גם פנימיים וזה ובאחריותנו להחזיר אותו לאיזון. בין אם זה "איפוריות" (מילה שאינני מתחברת אליה כלל) ובין אם זה אנדומטריוזיס. הם סימפטומים. הגוף שלנו מאותת ומדבר אלינו כל הזמן. יש לו שפה משלו והוא מעביר אלינו מסרים, העבודה שלנו זה להקשיב".

העבודה שלי מתמקדת  בלהחזיר את גוף האישה לאיזון. לבאלאנס הטבעי שלה. לעזור לה לפתח מיומנות "הקשבה" לגוף, אבחון ומודעות בכל הקשור לגוף הפרטי שלה במקרה של סימפטומים. 

"אני לא מחפשת פלסטרים. אני אישה של פתרונות. תמיד הייתי. אני לקחתי את העניינים לידיים שלי והתחלתי לחקור, ללמוד ולהשכיל את עצמי בכל מה שאני יכולה על פוריות האישה בכללי ועל אנדומטריוזיס בפרט. למדתי שחלק מהבעיה זה האוכל שאנו אוכלים המלא בכימיקלים והורמונים המזיקים לגוף ומשבשים את האיזון ההורמונלי שלנו. כל אלו ביחד עם המתחים והלחצים של חיי היום יום (יש יותר ויותר מחקרים המוכיחים את הקשר הישיר בין רמות המתח שלנו לבין קושי להיקלט להריון ולאנדומטריוזיס), בשילוב עם מגוון כימיקלים ורעלים בסביבה שלנו, דפוסי חשיבה המעכבים ולפעמים גם חוסמים אותנו מנטלית ובכך משפיעה עלינו רגשית -כל זה פוגעים באופן ישיר ביכולת שלנו להרות. זה מכלול של גורמים בעוד שהרפואה המערבית מתמקדת לרוב במה שקורה "מתחת לחגורה".

האם הבחנת בשינוי לאחר ששינית את התזונה שלך?

בהחלט והופתעתי בענק מכוחו של המזון אשר נכנס לגופנו להשפיע ולשפר את המצב לצד שינויים נוספים כמו ניקוי הרעלים אליהם אנו נחשפים בחיי היום יום ועוד, והסימפטומים לאט לאט נעלמו. הפסקתי לסבול מכאבים בזמן מחזור, ריפאתי לעצמי את האקנה ההורמונלי שסבלתי ממנו מגיל 13 בערך, אני כבר לא נוטלת משככי כאבים ולא מתעוררת באמצע הלילה בסבל כפי שהיה לפני. הכל נעלם. אני שולטת באנדו – ולא הוא שולט בי".

אבל נשים רבות סובלות מכאבי מחזור, זהו משהו שנראה לרובנו טבעי

"יש לי מסר לנשים, מחזור לא אמור לכאוב בכלל. משום מה, אנחנו חיים בעידן שזה נחשב נורמלי שיש כאבי מחזור. אבל זה לא. יש הרבה חוסר מודעות סביב הנושא. קבלת מחזור אמורה להיות מלווה באי נוחות של כמה דקות. אולי חצי שעה. בטח שלא ליטול משככי כאבים, או לא להצליח לצאת מהמיטה בגלל שהכאב כל כך גדול.  

מי הנשים המגיעות אליך לטיפול?

"נשים שלא נקלטות להריון ורוצות הריון טבעי. נשים שעברו טיפולי פוריות שלא צלחו. נשים המאובחנות עם אנדומטריוזיס ללא קשר להריון. מגוון. אני מתמקדת בלהחזיר את הגוף לבאלאנס הטבעי שלו. פוריות זה לא אומר רק תינוקות. פוריות זה אומר מערכת רבייה משגשגת. שכשאם ומתי שהזמן נכון להריון את תהיי מוכנה. פוריות היא שלוחה של הבריאות הכללית שלנו. זה סימפטום. לדוגמא: יש לי היום קליינטית בת 42, אשר נאמר לה שהביציות שלה "זקנות" מדי. בעבר היא עברה 2 טיפולי הפריה חוץ גופית עד שנקלטה להריון. עכשיו היא באה אלי כי היא רוצה להיכנס להריון שני. אני מלווה ומנחה אותה לצד שינויים באזורים שאני מזהה אצלה שקרוב לוודאי תורמים לפגיעה באיכות הביציות שלה, כי איכות הביצית זה משהו שניתן לשפר, זה גם משהו שלא הרבה מודעות אליו, ואני מאמינה שהיא תיכנס להריון מאוד בקרוב". אבל אבחנות כמו "ביציות זקנות" הם כמו צביטה בלב עבורי. זה סוג מחשבה שמגביל אותנו. זה גורם שמשפיע על האותות שהמוח משדר לגוף שלנו. בנוסף, אנחנו מושפעים וניזונים מסטטיסטיקות ופחדים שהרופאים מכניסים אותנו אליהם. אני מסתכלת על האישה כאישה בפני עצמה. לכל אישה יש את ההיסטוריה שלה, את האתגרים שאיתם היא מתמודדת ואת הסימפטומים הייחודיים לה".

אבל הסיכוי להיכנס להריון  אכן נמוך מאוד בגיל 40+ 

"חשוב לי שנשים יבינו שגיל הביציות שלנו לא מושפע מהגיל שלנו. זה נכון שהכמות יורדת עם הזמן, אבל "גיל" ואיכות הביצית מושפע ממה שהיא נחשפה אליו עם השנים. החל מהמזון שהשפיע עליה ועד הכימיקלים בקוסמטיקה שלנו, ובין לבין יש עוד המון גורמים אותם אני מפרטת ומרחיבה עליהם במהלך העבודה איתי. 

נשים שנאמר להן שהאיכות של הביצית שלהן נמוכה והסיכוי שלהן להרות הוא מאוד נמוך או שהן צריכות להשתמש בתרומת ביציות  – זה כמו גזר דין. נשים לא יודעות שיש להן את האופציה לא לקבל את האבחנה הזאת. לדוגמא: אם אדם משתעל, הרופא יתן לו תרופה כנגד השיעול. במקום לבדוק למה יש שיעול. תרופה מעלימה את הסימפטום. אך לא את מקור הבעיה. אותו דבר עם אנדומטריוזיס או קושי להרות. אם איכות הביצית ירודה, או כל סימפטום אחר יש לבדוק למה ולטפל בזה במקום לתת גזרי דין של סיכויים נמוכים להריון וכו'. אנחנו מקבלים פלסטרים במקום לרפא מהשורש. הטיפול שלי הוא לא פלסטר. הוא עבודת שורש. עם ביטחון ואמונה שלמה".

אז את מתנגדת לטיפול הקונבנציונלי?

"אינני מתנגדת לשום דבר אשר יכול לעזור. לא משנה מאיזה עולם זה מגיע. אנחנו חיים בעידן של שפע וידע אינסופי וכל אחת רשאית לאמץ לעצמה את השיטה והדרך שהיא מאמינה ושלמה איתה. אך יש רופאים ש'ידם קלה מדי על ההדק' בכל מה שקשור לטיפול הסימפטום. כ- 70 אחוז מנשים הפונות לרופאים לטיפולי פוריות יכולות להיכנס להריון גם בלי ההתערבות הזאת. רבות מהנשים לא מטילות ספק באבחנה שניתנה להן. כי הן לא מבינות שהן יכולות. הגוף האנושי הוא כל כך אינדיבידואלי שאין זה הגיוני שמה שישפיע על מישהי אחת ישפיע גם על אחרת באותה צורה. ולכן זה מקומם בעיניי שנושא כל כך רגיש ואישי מטופל בצורה כל כך המונית ולא אישית. שורש הבעיה לא נבדק, ואותו טיפול ניתן כמענה לרוב הנשים וזוגות המגיעים לטיפול. שאלות כלליות וקולקטיביות לא מספיקות על מנת לאבחן ולתת מענה לבעיה וליצור איזון מחודש. אף אחת היא לא סטטיסטיקה. יש עוד דרכים. יש עוד אפשרויות ואני מאפשרת דרך אחרת".

איך עובד  הקואצ'ינג?

אני מציעה מספר אפשרויות לעבוד איתי – קבוצתית או באופן פרטי. העיקרית שלי היא קואצ'ינג אישי  – שזו תוכנית ליווי ותמיכה צמודה במשך 90 יום אשר בנויה משיחות המבוצעות אונליין. הקואצ'ינג מותאם אישית לכל אישה שמגיעה אלי. הגישה משתנה בהתאם לקשיים וההתמודדויות אותם חווה האישה. המטרה בקואצ'ינג, בנוסף לתמיכה רגשית היא להעצים את האישה. לסייע בקבלת תשובות לשאלות שקיימות בנו, עזרה בקבלת החלטות נכונות ומושכלות. ביחד אנחנו מחזירות לאישה את הכוח הפנימי העצום שקיים בה. להחזיר לה את השליטה והביטחון בדרך שנראית מאוד תלולה ולא יציבה. זה למצוא ולנטרל את הטריגרים המוציאים את הגוף מאיזון, חיצוניים ופנימיים, עדי כדי החזרת האיזון הטבעי של הגוף. חלק מהקואצ'ינג גם כולל הבנה מעמיקה על השפעת התזונה  על גופנו. (שזה שלעצמו תחום הדורש התמדה ומשפיע רבות על ההורמונים שלנו). אלמנט חשוב מבחינתי הוא להחזיר את האישה לעצמה. הרבה פעמים, אנחנו נכנסות לסחרחרה. כזו שאנו לא יודעות איך נכנסו אליה ובטח שלא איך לצאת ממנה. אנחנו מאבדות את הקול שלנו. את האמת שלנו".

כמה עולה טיפול פוריות היום?

"טיפולי פוריות יכולים להגיע לסכום של עשרות אלפי דולרים למחזור אחד של הפריה חוץ גופית. ויש הרבה נשים שצריכות לעבור את זה יותר מפעם אחת. זה בלתי נתפס. אם עושים טיפולי פוריות, מומלץ מאוד לשלב קואצ'ינג. מחקרים מוכיחים כי שילוב של קואצ'ינג יחד עם טיפולי פוריות מעלה את סיכויי הצלחת הטיפול בכ -20%.  הרי אם כבר עושים הפריה חוץ גופית את רוצה שזה יהיה פעם אחת". 

רובי מרגישה קירבה והזדהות מיוחדת עם הנשים המגיעות אליה כי היא חוותה את כל מה שהן חוות. "עברתי את כל זה על בשרי. אני מכירה את העצבות הזאת, את הקינאה בכל אישה בהריון בסביבה הקרובה שלנו או אפילו ברחוב" היא אומרת בכנות. לפני שהתחלתי לטפל בעצמי, התנתקתי מכל החברות וקרובי המשפחה שלי שהיו בהריון. היה לי מאוד קשה להכיל ולהתמודד עם זה. הרגשתי שיש לי בעיה. שאני שונה. שבורה. זה הדבר הכי קשה שעברתי בחיי".

חודש מרץ הוא חודש המודעות הבינלאומי לאנדומטריוזיס. כדי להעלות מודעות ולהעניק תמיכה רובי בן מתכננת להעביר MASTERCLASS אונליין בחינם על אנדומטריוזיס – ובו תיתן טיפים וכלים שנשים יוכלו ליישם במיידי ולשפר את מצבן. טיפים היכולים לעזור גם למי שאינה סובלת מאנדומטריוזיס אך מתמודדת עם אבחנות אחרות או עם קושי להרות.

המעוניינות לבחון אופציה של קאוצ'ינג כדי לעזור לה להיכנס להריון או לטפל ולהתמודד עם אנדומטריוזיס, יכולות ליצור קשר דרך האתר RUBYBEN.COM או דרך האינסטגרם

  @rubybenfertility בעברית
@rubyben.fertility   באנגלית

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

גוף ונפש

תדע כל אמא וסבתא: זה יכול לקרות לכל אחת…

Published

on

בעקבות מקרי הרצח המזעזעים של מאיה וישניאק ומיכל סלה ע"י בני זוגן, ד"ר ג'ודי כצמן מציעה לכולנו לפתוח טוב טוב את העיניים

לבתך, אימך, סבתך, נכדתך, אחותך, גיסתך, חברתך ושכנתך. אחת עשרה נשים נרצחו בישראל מתחילת השנה. שש נשים נרצחו מאז תחילת הקורונה. גם זו מגיפה. וחיסון יש לה. החיסון הוא טיפול!
אמא של מאיה וישניאק ז״ל, הבחורה שנחנקה על ידי בן זוגה, אמרה השבוע: ״אם זה קרה לנו, זה יכול לקרות לכל אחד״. אחות של מיכל סלה ז״ל, שנרצחה על ידי בעלה , אב בתה, שהיה מטפל בנוער , אמרה בהלוויה: ״אם זה קרה לנו, זה יכול לקרות בכל משפחה״. כי לאלימות נגד נשים ובמשפחה, מחוברת סטיגמה. זה קורה רק ״להם״ שם, בעלי רקע סוציואקונומי נמוך, ההם שגרים בשכונה שם מהעדה ההיא.
אז זהו שלא! כמו הקורונה, זה נוגע בכולם, ללא הבדל דת,צבע, מין, השכלה, קריירה ומקצוע, מקום מגורים.
והגברים? הם ניראים כמו השכן שלך. הם עובדים, לומדים, מגדלים משפחה, ומתרגשים בברית של בניהם ההבדל? הם נ ש א י ם של וירוס האלימות! כשהמערכת החיסונית הרגשית שלהם חזקה, הם שולטים בעצמם, ויודעים לעצור לפני ההתפרצות. כשהמערכת הרגשית שלהם מחוררת, הם מאבדים את זה: הפנים משתנות, הופכות ללא מוכרות, העיניים משתנות, מבט של טירוף, הפנים אדומות, מזיעות, והאדם הופך לחיה רעה.
הנשאים לעולם ישאו איתם את הוירוס. בתקופות משבר, כשהקנאה, הפחד, הכעס, חוסר האונים, התסכול והכאב ישתלטו עליהם, הוירוס יכניע את בעליו, עד איבוד שפיות רגעית. כמו שאני שומעת המון מגברים אלימים, בהם אני מטפלת באופן פרטני וקבוצתי, ״לא ראיתי כלום, היה לי שחור בעיניים, כשהן נפתחו הכל היה שבור סביבי, לא זוכר מה עשיתי, כאילו זה לא אני״.

מאיה וישניאק ז"ל. יכול לקרות לכל אחד

בפגישתנו השבועית שאלה אותי אמא מודאגת: איך אני אמורה לגדל את בנותי בעולם שכזה, בו נשים נרצחות כל יום? ואני אומרת ״ונתנו בהם סימנים״. תמיד יש סימנים. זו שפה וצריך לדעת לקרוא אותה, באולפן החיים. ישנן נורות אדומות, שהן נורות אזהרה מיד בהתחלה, כן מיד בהתחלה, בזוגיות בתקופת הנעורים ובבגרות.
אז מה נאמר לבנות שלנו שנכנסות לעולם הדייטים , ולנכדות הקטנות שלנו, שעדיין עם קוקיות שמחות וסומכות. איך נלמד אותן לראות, להבין, להגיב, וביחד עם זה לא לחיות בפחד גדול, ולאבד פרופורציות . נספר להן על הנורות האדומות. אותם רמזים שמעידים שיש כאן משהו אחר עד מסוכן. כי זה מסוכן כשהוא:
– מרחיק אותך מחברותיך,
– מרחיק אותך מבני משפחתך, כי הם חומת ההגנה שלך , הוא צריך אותך חשופה ותלויה בו, ללא קבוצת תמיכה.
– כשהוא מקסים אל אחרים ומגעיל כלפייך.
– כשהוא משפיל, מעליב, מנמיך, מבטל, מלגלג, ואת לאט לאט מאמינה לו,שאת שמנה, מכוערת, סתומה, ובכלל,״מי יקח אותך חוץ מאדיוט כמוני?״
– כשאת מצדיקה את התנהגותו האלימה, בטענה שאת צריכה לדעת מה מפריע לו, ולוותר על חברות ומשפחה , ומוסיפה ״ככה זה בזוגיות לא?״
– כשהוא מתנדב לקחת אותך לכל מקום, כדי לפנק אותך, אבל באמת כדי לראות עם מי את נפגשת.
– כשהוא עוקב אחרייך , ופתאום משום מקום מופיע כשאת עם חברים.
– כשהוא מופיע במקום עבודתך לראות ״מי הבוס הזה שלך?״
– כשמבקש ממך לא לעבוד, למרות רצונך בקריירה, כי הוא מפרנס בגדול ״ואת תהיי מלכה, גדלי ילדים״
– כשהוא בוחר לך את מקום העבודה שלך.
– כשהוא מרים את הקול ואת מתכווצת רק רוצה להעלם.
– כשהוא בוחר את בגדייך, ואוסר עלייך ללבוש פרטי לבוש שאינם לרוחו.
– כאשר לבריכה או לים את הולכת רק איתו, כי הוא צריך לשמור עלייך בעולם של זאבים.
– כשהוא אובססיבי כלפייך, מתקשר שלושים פעם ביום, רוצה לדעת היכן ועם מי את, ובעיקר מתי כבר יהיה לך זמן עבורו .
– כשהוא מקנא ומתפרץ באופן קיצוני, שובר דברים ומרים יד עלייך.
– כשהוא דורש בכח יותר ממה שאת מוכנה .
– כשכל הדרכים חסומות בפנייך למקורות הכסף שלכם, ואת מבקשת רשות להוצאת כספים ונתונה לחסדיו.
– כשאת מוענשת בכל מיני אופנים, כשאת מעצבנת״ ולא צייתנית.
– כשאת מגלה שאת פוחדת מתגובותיו, והולכת על קצות האצבעות בחייך.
– כשאת מדברת עם אחרים, צוחקת עם אחרים …והוא מתפרץ כי את … לא מכבדת אותו.
– כשהוא מפחד שתעזבי אותו , ואומר את זה בכל הזדמנות.
– כשהוא מתקדם מהר מדי ולא באופן סביר במערכת היחסים. דוגמה? מציע מגורים משותפים בשבוע הראשון.
– כאשר אחרי כל התפרצות , מתנצל, בוכה ומבטיח שהדבר לא יקרה שנית, קונה מתנות, מחזר מתחנף מפצה …. עד הפעם הבאה.
קוראים לזה מעגל האלימות . כאשר טריגר מעלה את מפלס הלחץ, גורם להתפרצות, בעקבותיה יש רגיעה, חרטה על שקרה, וקיום טקס ״ירח הדבש המדומה״, בו שניים מתפייסים מתוך הבהלה של מה שהתרחש, וחוסר יכולת לפרוץ את המעגל .
– כשאת מתגעגעת למי שהיית לפני שפגשת אותו.
– כשאת רוצה לעזוב והוא מאיים: ״מכאן את יוצאת רק בארון״.
– כשאת רוצה לעזוב ולהיפרד בטוב , כמו עוד רבים אחרים  והוא אומר כי בלעדייך חייו אינם חיים, ומאיים להתאבד. ואת מפחדת לעזוב ולהיות אחראית למעשיו שלו.

מיכל סלה ז"ל. יכול לקרות בכל משפחה

תדע כל אמא, תדע כל סבתא אף אחד לא יעשה את זה במקומך, כמו שרק את יודעת.
והמצווה היא, והגדת לבתך! והגדת לנכדתך! זו תורה שבעל פה שצריכה לעבור במעגלי הנשים. והכי הכי חשוב לייצר במערכת היחסים בבית, במשפחה, בבית הספר, מרחב המאפשר לבקש עזרה בשעות שנראה כי זה סוף העולם.
כי בשם ובחסות הבושה נשים לא מבקשות עזרה, מתביישות. נרצחות.
ואם בתך או נכדתך מתרחקת , ומשתנה מול עינייך, נמנעת מלבוא, לדבר, לשתף, אינה כתמול שלשום, נמנעת מקשר עין, מתרצת, ואת לא ישנה בלילה… גם זה סימן. כי הלב יודע לפני שהראש מבין. ️

==

ד"ר ג'ודי כצמן היא מומחית לנושא אלימות במשפחה. www.judykatzman.com

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות