fbpx
Connect with us

Featured

ישראלים בין עשרות האלפים שנלכדו בפסטיבל ׳ברנינג מן׳ בנבאדה אחרי שכמות גשם של חודשיים ירדה ביממה אחת

Published

on

רבבות משתתפי פסטיבל ברנינג מן", נלכדו במתחם הפסטיבל אחרי שבסוף השבוע גשמי זעף הפכו את האזור לאתר בוץ חם ודביק שמקשה מאוד מעבר של כלי רכב. בין אלו שתקועים שם גם ישראלים רבים, והם נקראו לחסוך במזון, במים ובדלק שברשותם מחשש שיידרשו להישאר באתר גם בימים הקרובים, עד שהבוץ יתייבש. חלקם לא מוכנים להמתין, ולפי הדיווחים יש לא מעט שדידו בתוך הבוץ ועשו מרחק של מיילים רבים כדי לברוח מהמדבר.

ברנינג מן הוא פסטיבל מוזיקה ואמנות מהמפורסמים ביותר בארה"ב, שמייצג את ערכי "תרבות-הנגד" ונערך מדי קיץ מאז 1986. בשנותיו הראשונות נערך בחופי סן פרנסיסקו אבל מאז 1990 עבר למדבר בנבאדה, כשהעיר הקרובה ביותר, רינו, שוכנת במרחק של 100 מייל מהעיר הזמנית הענקית שמוקמת לצורך הפסטיבל. העיר הזו, שמכונה "עיר הסלע השחור", מורכבת מאוהלים, קרוואנים ומבנים זמניים אחרים, שמפורקים כולם בתום החגיגה. השנה הגיעו לפסטיבל כ-70,000 משתתפים ששילמו 575 דולר לכל כרטיס. במהלך הפסטיבל בונים המשתתפים מיצגי אמנות שונים, כשקבוצות מסוימות מתכוננות לכך במשך חודשים ארוכים. רגע השיא של האירוע מתרחש לקראת סיומו: הצתת פסל ענקי בדמות אדם, ומכאן שמו של האירוע. 

הפסטיבל נפתח ביום שני בשבוע שעבר ואמור היה להסתיים ביום ראשון, כשטקס שריפת הפסל תוכנן להיערך אתמול בלילה. אלא שכל האירועים הרשמיים בוטלו אחרי שבאזור הכתה סופת גשמים חריגה, ולפי הדיווחים היא החמורה ביותר בהיסטוריה של הפסטיבל. הקרקע היבשה שבה הוא נערך, המכונה "פלאייה", לא רגילה לכמויות גשם רבות, וב-24 השעות שבין שישי בבוקר לשבת בבוקר (שעון מקומי) ירדה שם כמות גשם עצומה של יותר מ-200 מ"מ, כמות שיורדת שם בדרך כלל בתקופה של בין חודשיים לשלושה חודשים. הקרקע לא יכלה לספוג את הגשם הרב, והפכה לפיכך לבוצית מאוד.

ברשת CNN דיווחו כי נרשמו שם מקרים של אנשים שסבלו מהיפותרמיה, והבוקר כבר הודיעו הרשויות שהן חוקרות מקרה מוות שאירע בשטח הפסטיבל – במהלך מה שהן כינו "אירוע הגשם". פרטיו של האיש ונסיבות מותו לא נחשפו עד כה, אבל הרשויות הדגישו כי הודעה נמסרה למשפחתו.

הבוץ, שלפי הדיווחים מגיע עד לקרסוליהם של משתתפי הפסטיבל, מקשה מאוד גם מעבר של כלי רכב, ומחשש שאלו ייתקעו דרכי הגישה אל העיר הזמנית נסגרו, ורק לרכבי חירום מותר להיכנס או לצאת. המארגנים ציינו כי רק רכבי 4X4 שמותאמים לתנאי שטח קשים יכולים לנסוע דרך הבוץ מבלי להיתקע. כיוון שרכבי השירות לא מסוגלים להגיע למקום, גם השירותים הניידים שהוצבו באתר הוצאו משימוש, וחלק מהנוכחים שם העידו כי הם נאלצים לעשות את צרכיהם בדליים. המארגנים מסרו כי יחלפו יומיים עד שהבוץ יוכל להתייבש. המארגנים הדגישו כי העיר הזמנית באתר הפסטיבל מצוידת בתשתיות החירום הנדרשות, וכי נערכו היטב לתרחיש כמו זה שהתממש כעת. "ברנינג מן היא קהילה של אנשים שמוכנים לעזור אחד לשני", מסרו, "הגענו לכאן בידיעה שזהו מקום שבו אנחנו מביאים את כל מה שדרוש לנו כדי לשרוד. מסיבה זו אנחנו ערוכים היטב לאירוע מזג אוויר שכזה", הוסיפו. "אנחנו עסוקים כעת בכל ההיבטים הקשורים לבטיחות (המשתתפים) והעדיפות הבאה שלנו היא היציאה ההמונית שלנו מכאן".

המארגנים קראו למשתתפי הפסטיבל "לתפוס מחסה" ולהישאר באתר, אך חלק מהם בחרו לעזוב אותו באופן רגלי ועשו מסע מפרך בבוץ כדי להגיע לכביש הקרוב ביותר שנותר פתוח. שניים מאלו שעשו את המסע הזה הם הקומיקאי כריס רוק והדי.ג'יי דיפלו. דיפלו פרסם ברשת החברתית X (לשעבר טוויטר) סרטון שבו נראים הוא ורוק ברכב שבו תפסו טרמפ: "הלכתי 5 מייל בבוץ אל מחוץ לברנינג מן עם כריס רוק ומעריץ אסף אותנו", כתב לצד הסרטון, שזכה כבר ליותר מ-7.5 מיליון צפיות. הוא הוסיף כי עשה את המסע הזה רק בגלל שיש לו הופעה קרובה בעיר וושינגטון, והוא לא רצה לאכזב את מעריציו: "ממש הלכתי בצד הדרך, במשך שעות, עם אגודל מורמת".

גם ישראלים נתקעו: "אם כבר, אז שנהנה"

בשיחה עם ynet העיד גם ניר להב, ישראלי בן 46 שמתגורר בברקלי שבקליפורניה ומשתתף בפסטיבל זו הפעם החמישית, כי למרות הדרמה יש מי שממשיך ליהנות: "אנשים לא מדברים על לבקש החזר כספי או משהו כזה, הלך הרוח הוא שאם אנחנו כבר תקועים פה אז שכבר נהנה", אמר. "כולם יודעים שזה קמפינג הארדקור. האירועים בגדול בוטלו אבל עכשיו עושים במקום מסיבות אזוריות. אנשים ממשיכים ליהנות ואין פה לחץ".

להב מעריך שהוא ואשתו יישארו שם לפחות עד יום רביעי, עד שהבוץ יתייבש: "זה תמיד נראה גרוע יותר בתמונות ובחדשות. היה פשוט הרבה גשם, הקרקע לא סופגת את המים ויש המון בוץ. אי אפשר לנסוע ככה כי אפשר להיתקע, ולכן סגרו את השערים. המצב פה בסדר, יש אוכל, שתייה והכול. יש אנשים שקצת הוצף להם האוהל". 

גל בוזגלו, בן 32 מתל אביב שמטייל בארה"ב והגיע לפסטיבל עם שמונה חברים, נשמע מודאג יותר וציין כי אחד הקשיים הגדולים כעת הוא היעדר שירותים: "אנחנו כרגע עם אספקה של מים ואוכל אבל ללא יכולת לעשות את הצרכים שלנו כמו שצריך כי המכלים מלאים". הוא ציין כי בשישי החלו הוא וחבריו לקפל את המחנה שלהם מחשש שייתקעו, אבל אז הם קיבלו את ההודעה שהיציאות והכניסות למחנה נסגרו. 

"היום התחיל עם המון הודעות מהארץ והמון לחץ שהכניס פה את חברי הקמפ ללחץ. העיר כאן ענקית ואין לדעת מה קורה בצד השני וכמה המצב כמו שמתארים", הוסיף. "התחושות מאוד מעורבות ומאוד רוצים לשמור על איפוק אבל מצד שני מאוד רוצים כבר להיות על הכביש ולחזור הביתה. השבוע הקודם היה נפלא וחוויה יוצאת דופן, אך כל רגע שמחייב אותנו להיות כאן בעל כורחנו מעיב על השבוע שעברנו".

איימי מקס, ישראלית שחיה בלוס אנג'לס וילדיה ונכדיה משתתפים בפסטיבל, סיפרה כי הייתה מודאגת בעקבות הדיווחים על השיטפונות באתר, אבל בתה השיבה שלה כששלחה לה הודעה: "מה את דואגת אמא? אצלנו הכול בסדר". ישראלים רבים, מציינת מקס, פיספסו את הטיסות שלהם הביתה, אולם לא מדובר בבעיה של ישראלים בלבד: רבים מהמשתתפים מתמודדים עם בעיות תקשורת, ומנסים לבטל או לדחות את הטיסות שתוכננו להם. 

Featured

טראמפ בקליפורניה: העשירים בבוורלי הילס מסריחים כי המדינה מגבילה להם את זמן המקלחת… אם ביידן יישאר נשיא – אמריקה תמות

Published

on

הנשיא לשעבר דונאלנד טראמפ נאם בסוף השבוע בכנס של המפלגה הרפובליקנית באנהיים, דרום קליפורניה, והתייחס למאבק בפשיעה באמריקה ולמירוץ מול הנשיא הדמוקרטי ג'ו ביידן. טראמפ אמנם טרם הבטיח את המועמדות הרפובליקנית בבחירות לנשיאות 2024, אך כרגע מוביל על יריביו בפער עצום. 

בנאום הזהיר טראמפ שאם ביידן יישאר נשיא "המדינה הזאת תמות", ובנוסף לעג ליריבו וחיקה אותו על הבמה. נאומו של טראמפ היה יומיים אחרי שבספריית רייגן בסימי וואלי נערך  עימות בין המועמדים הרפובליקניים בפריימריז . כמו בעימות הקודם, גם הפעם טראמפ לא התייצב. 

בזמן ביקורו של הנשיא לשעבר בקליפורניה ניסו מחוקקים רפובליקנים שתומכים בו להשבית את הממשל הפדרלי בוושינגטון ולמנוע את אישור התקציב, אך לבסוף לא צלחו במשימתם.

טראמפ אמר לקהל באנהיים כי אם הוא ייבחר לנשיא, ויחזור לבית הלבן, המשטרה בארה"ב תקבל הוראה לירות בשודדים. לשיטתו, בעקבות הצעד הזה אמריקה "תהיה תוך יום אחד מקום שונה לחלוטין. הם חייבים להיענש על הגניבה וההרס, ועל החרבת המדינה שלנו". 

על רקע העלייה במקרי הרצח ובפשיעה האלימה בקליפורניה אמר טראמפ למשתתפים בכנס הרפובליקני: "אנחנו נעצור מיד את כל הגניבות והביזה. מאוד פשוט: אם אתה שודד חנות אתה צריך לצפות שיירו בך כשאתה עוזב את החנות". הוא קיבל תשואות מהקהל על דבריו. 

סוכנות הידיעות AP ציינה שבשעה שאמירות רבות שהשמיע טראמפ בעצרת המפלגה הרפובליקנית באנהיים הן עמדות מוכרות של הנשיא לשעבר, הקריאה לפתוח באש לעבר פושעים מהווה הסלמה במסרים שהשמיע בנוגע למאבק בפשיעה. הצהרות לוחמניות שכאלה מתקבלות היטב ב"בייס" שלו, אך לא ברור מה תהיה השפעתן על מצביעים שלא נוטים בבירור לטובת אחת המפלגות הגדולות.  

בכנס הרפובליקני באנהיים חזר טראמפ על הטענה השקרית שבחירות 2020 נגנבו ממנו. הוא השמיע טענה שקרית נוספת, כשאמר שתושביה העשירים של בוורלי הילס "מסריחים" בגלל שקליפורניה הטילה הגבלות על משך המקלחת שלהם, בשל מצוקת מים שקיימת במדינה. 

"הם משלמים מיסים של מיליוני דולרים. כשהם מתקלחים אומרים להם להזדרז, ושמותר להם להשתמש רק בכמות קטנה של מים. לכן האנשים העשירים מבוורלי הילס, בדרך כלל, לא מריחים כל-כך טוב. אבל זה נכפה עליהם". בניגוד לדבריו קליפורניה לא מגבילה את צריכת המים בבתים. בתקופות בצורת היא מגבילה את השימוש במים מחוץ לבתים – למשל למטרות השקייה. 

קליפורניה היא מדינה דמוקרטית מובהקת, והסיכויים של כל מועמד רפובליקני לנשיאות לנצח בקליפורניה ולגרוף את האלקטורים שלה קלושים. עם זאת, לקליפורניה יש תפקיד חשוב בפריימריז הרפובליקניים שייפתחו בינואר, וניצחון בה יקרב את טראמפ להבטחת המועמדות. סקר שפורסם השבוע הראה שבקרב בעלי זכות ההצבעה בפריימריז הרפובליקניים, טראמפ מקבל כמעט 50 אחוזי תמיכה. במקום השני, הרחק מאחור, נמצא מושל פלורידה רון דסנטיס נמצא עם 14%.

"קליפורניה הייתה בעבר סמל לשגשוג וליצירתיות האמריקאית, אך הפכה לסמל שקיעתה של האומה שלנו. זו כבר לא מדינה מובילה, זו מזבלה. העולם זורק לקליפורניה אסירים, מחבלים וחולי נפש", אמר טראמפ לקהל. "עם התמיכה שלכם נתגבר על המתקפות המרושעות של ה'דיפ סטייט' ונסלק את ג'ו ביידן הרמאי מהבית הלבן. הוא הנשיא המושחת ביותר בהיסטוריה שלנו, והנשיא הכי בלתי-כשיר שהיה בהיסטוריה שלנו. המדינה הזאת תמות אם ניאלץ לעבור עוד ארבע שנים עם האיש הזה". 

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

Featured2 שבועות ago

חשד: רוצח סדרתי בדאון טאון לוס אנג'לס לאחר ששתי דוגמניות נמצאו תוך שבוע ללא רוח חיים בדירות יוקרה

Featured4 שבועות ago

הרצח שמעזע את לוס אנג'לס: בני זוג הוצאו להורג במכוניתם במגרש חניה – כשהתינוק בן השנה שלהם במושב האחורי

Featured4 שבועות ago

ישראלים בין עשרות האלפים שנלכדו בפסטיבל ׳ברנינג מן׳ בנבאדה אחרי שכמות גשם של חודשיים ירדה ביממה אחת

Featured3 שבועות ago

הטרנד החדש בלוס אנג'לס: מנצלים את משבר הדיור ומשכירים קרוואנים למשפחות של הומלסים

Featured4 שבועות ago

דודי אזולאי הפיק והזמר ישי ריבו עשה היסטוריה בהופעה בפני 15 אלף מעריצים במדיסון סקוור גארדן

Featured4 שבועות ago

קלאבסס: גנב בקבוק בשווי 1,000 דולר לאחר מאבק  עם עובד חנות המשקאות האלכוהוליים. צפו בסרטון

Featured4 שבועות ago

קניה ווסט בקאמבק שערורייתי: מציג שיר אנטישמי חדש בשם "ישראל" על "ניגר-מוזס" ומפגש עם השטן 

Featured4 שבועות ago

היקום אוהב פעולות! כך ספיר שוקרון מלמדת אנשי מכירות מקצוע לחיים, הגשמה עצמית והגדלת תודעת השפע

כתבות שבועיות