Connect with us

בריאות

ימי קורנה: 4 דברים שאנחנו עושים שמגבירים את תחושת הדיכאון

Published

on

עם התארכות מגפת הקורונה העולמית, נרשמת עלייה תמידית בסובלים מדיכאון וחרדה * רבים מאיתנו משנים הרגלים לרעה ומוותרים לעצמנו * ארבעת המאפיינים שאם נשנה אותם, נוכל אולי לראות באופן ברור יותר את האור בקצה המנהרה

בארצות הברית בלבד, סובל אחד מכל חמישה מבוגרים ממחלת נפש כלשהי. עם התפשטות מגפת הקורונה, הצהיר המרכז האמריקני לבקרת מחלות (CDC), שיותר אנשים מאי-פעם מתמודדים עם בעיות הקשורות בנפש במדינה, בעיקר דיכאון וחרדה. 

ממצאים שפורסמו בגיליון החדש של כתב העת הרפואי JAMA, ניתחו תשובות מסקרים לפני ואחרי התפרצות הקורונה. נמצא כי לפני מגפת הקורונה 8.5% מהמשיבים התאימו לתסמיני דיכאון, שיעור שעלה ליותר מ-28% אחרי פרוץ המגפה. 

בחודש יוני בשנת 2020 לעומת אותו החודש בשנה הקודמת, דווח על שימוש שיא בתרופות נוגדות חרדה, תרופות הרגעה ותרופות משרות שינה בארצות הברית.

בכל הקשור בדיכאון, בין שאובחנתם באופן קליני כסובלים ממנו ובין שאתם פשוט מרגישים במצב רוח ירוד במיוחד בעקבות האירועים המתרחשים בעולם בחודשים האחרונים, יש דברים שאפשר לעשות (או להפסיק לעשות) כדי להרגיש מעט יותר בשליטה. 

1. אתם מסתגרים ומבודדים עצמכם מהעולם

כולנו נאלצים להמעיט במפגשים חברתיים בגלל נגיף הקורונה המידבק. עם זאת, חשוב לשמור על מערכות יחסים פעילות – גם מרחוק – עם חברים, משפחה וקולגות. לא רק שבידוד חברתי מחמיר דיכאון, אלא שמחקרים מצאו כי לבדידות השפעה על בריאות הגוף.  "מחסור בעידוד ממשפחה וחברים עלול להוביל להרגלים לא טובים", כתבה ד"ר ניקול ולטורטה במחקר שהובילה בשנת 2016 על הסכנות שבריחוק חברתי. "בנוסף, נמצא שבדידות נמצאת קשורה ברמות חרדה גבוהות, נדודי שינה ונזק פיזי. בדידות יכולה לגרום גם לדיכאון ולחרדה". 

2. אתם נותנים דרור למחשבות השליליות 

פסיכולוגים ומומחים בבריאות הנפש טוענים כי במהלך היום קיימות הזדמנויות רבות "לבחור" בין מחשבה חיובית למחשבה שלילית. ההחלטות האלה, הן אלה שיכולות להשפיע מאוד על בריאות הנפש ועל מצב הרוח הכללי.  סטיוארט אייסנדארת', פסיכיאטר ומייסד מרכז הדיכאון באוניברסיטת קליפורניה, תיאר זאת במגזין "פסיכולוגיה היום" כ"הליכה על פני חלונות ראווה בהן מסודרות מחשבות שליליות המוצעות לקנייה". לדבריו, הסובלים מדיכאון ייכנסו לאותן "חנויות" ויבחרו לקנות את אותן "מחשבות שליליות".  הוא טוען כי באמצעות מודעות לאותן מחשבות, קיימת גם היכולת לבחור במחשבות אחרות, חיוביות יותר. "כששמים לב למחשבה הדכאונית, ניתן לבחור שלא לקנות אותה". 

3. אתם בוחרים באמצעים הלא נכונים לשיפור ההרגשה

צריכת תרופות על דעת עצמכם, שימוש בסמים ושימוש באלכוהול כדי להפיג תחושת דיכאון היא טעות חמורה. אתם עשויים לחוש הקלה רגעית, אך ההשפעות ארוכות הטווח של פעולה זו יכולות להיות הרסניות.  אלכוהול הוא חומר מדכא בהגדרתו, ועל כן אחרי תחושת הקהות הרגעית שהוא מספק, תחושת הדיכאון תגדל יותר ויותר. בנוסף, הסיכון שבצריכת אלכוהול תכופה היא התמכרות פיזיולוגית לכך. במקרה של לקיחת תרופות ללא מעקב פסיכיאטרי, דבר זה עשוי להחמיר את הסימפטומים הדיכאוניים הקיימים. 

4. אתם לא עוסקים בפעילות גופנית

לסובלים מדיכאון בדרך כלל תהיה מוטיבציה נמוכה מאוד לעסוק בפעילות גופנית. אך מחקרים מוכיחים שפעילות גופנית היא דרך מצוינת להילחם בתחושות אלה. מחקרים קליניים רבים הוכיחו שפעילות גופנית היא דרך יעילה להילחם בדיכאון – 15 דקות ביום בלבד מספיקות כדי להשרות הרגשה טובה.  מחקר שפורסם בשנה שעברה בכתב העת היוקרי JAMA לפסיכיאטריה, קבע כי פעילות גופנית עשוייה לסייע במניעת דיכאון. המחקר נערך בבית חולים במסצ'וסטס וכלל 600 אלף בני אדם שעסקו בפעילות גופנית של 15 דקות ביום. במחקר זה הוכח הקשר הישיר בין פעילות גופנית קבועה למניעה והפחתה של דיכאון לראשונה בעולם. 

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

תחשבו טוב – יהיה טוב: לנשים אופטימיות יש סיכוי גבוה יותר להאריך ימים

חוקרים בארה"ב בדקו כ-160 אלף נשים ומצאו שנשים שאופטימיות בטבען היו בעלות תוחלת חיים גבוהה מזו של הפסימיות ובעלות סיכוי גבוה יותר לעבור את גיל 90 (!)

Published

on

קבלו עדות נוספת ליתרון של החשיבה החיובית: מחקר שכלל כ-160 אלף נשים מצא שהנשים האופטימיות מבין הנבדקות היו בעלות תוחלת חיים גבוהה יותר מזו של הפסימיות, ושהיה להן סיכוי גבוה יותר להגיע לעשור העשירי בחיים. המחקר פורסם בכתב העת האמריקאי לגריאטריה, כמו מחקרים קודמים שמצאו קשר בין אופטימיות לבין תוחלת חיים ארוכה.

המחקר נערך בבית הספר לבריאות הציבור של אוניברסיטת הרווארד, והחוקרים אספו נתונים מ-159,255 נשים אמריקאיות ממוצאים שונים. הנשים ענו על שאלוני אופטימיות, ובמקביל נבדקו נתוניהן הרפואיים וגורמי סיכון שעשויים להשפיע על תוחלת החיים כמו מחלות כרוניות, עישון והשמנה.

החוקרים מצאו שהנשים שהיו בניקוד האופטימיות הגבוה ביותר, היו בעלות תוחלת חיים גבוהה ב-5.4% מאלה שהיו בניקוד האופטימיות הנמוך ביותר, ובעלות סיכוי גבוה יותר לתוחלת חיים של יותר מ-90 שנה. "על אף שאופטימיות עשויה להיות מושפעת מאישיות ומגורמים חברתיים, היתרונות הבריאותיים שלה משפיעים על מגוון קבוצות ומוצאים", אמרו החוקרים. "אופטימיות עשויה להיות גורם חשוב לאריכות חיים".

הממצאים אינם אמורים להפתיע. מחקר מ-2019 מצא שלגברים ולנשים שהיו ברמה הגבוהה ביותר של אופטימיות הייתה תוחלת חיים ארוכה ב-11-15% משל אנשים פסימיים. האופטימיים בעלי הניקוד הגבוה ביותר של חשיבה חיובית היו גם בעלי הסיכוי הגבוה ביותר לחיות עד גיל 85 ומעלה. התוצאות נותרו דומות גם כשנשקלו המצב הסוציו-אקונומי, מחלות, דיכאון, עישון, מצב חברתי, תזונה לקויה ושימוש באלכוהול.

מחקרים על תאומים מצאו שרק כ-25% מהאופטימיות שלנו מתוכנתת על ידי הגנטיקה: השאר תלוי בנו ובאופן שבו אנחנו מגיבים לאירועי החיים. מחקר נוסף מאוניברסיטת קליפורניה מצא שאחת הדרכים היעילות להגברת האופטימיות היא תרגול עצמי: מדמיינים עתיד שבו הושגו כל מטרות החיים ונפתרו הבעיות, וכך נוצר שיפור משמעותי ברגשות החיוביים. במחקר נמצא שאנשים שביצעו את התרגול הזה במשך 15 דקות פעם בשבוע במשך שמונה שבועות, חיזקו את התחושות החיוביות למשך כחצי שנה. החוקרים הסבירו כי באופטימיות אין התעלמות מגורמי הלחץ של החיים, אבל כשמתרחשות חוויות שליליות, האופטימיים נוטים פחות להאשים את עצמם ורואים את המכשול כזמני או אפילו כחיובי. אופטימיסטים גם מאמינים שיש להם שליטה על גורלם, ושהם יכולים ליצור הזדמנויות לדברים טובים בעתיד. 

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות