Connect with us

קהילה

ימה וקדמה, צפונה ונגבה

Published

on

נא להכיר את שרון פרידמן, ה-National Campaign Director שלJNF בחוף המערבי • ראיון על פיתוח הנגב והגליל, הסיוע לתושבי עוטף עזה, השקעה במאגרי מים ובניית בית חולים חדש והקמת אקדמיה לבישול בקריית שמונה • זה לא הקק"ל שהכרתם

ארגון ה-Jewish National Fund הוא הוותיק והגדול ביותר בהיסטוריה היהודית-ישראלית. הוא נוסד עוד ב-1901 במהלך הקונגרס החמישי של ההסתדרות הציונית על ידי חוזה המדינה, בנימין זאב הרצל. מטרתו אז הייתה רכישת קרקעות בישראל והכשרתן להתישבות יהודית.

הציבור הישראלי הכיר את הארגון בעיקר בזכות פרוייקט נטיעת העצים ברחבי הארץ. נדמה כי אין ילד ישראלי שלא התנסה בחוויה הזו. נתונים של ה-JNF מראים שעד היום ננטעו באמצעות הארגון, שעומד לחגוג בקרוב יום הולדת 120, למעלה מ-240 מיליון עצים ברחבי המדינה.

אך JNF הוא הרבה יותר מזה. עתה, כשהאדמות הללו שלנו ועל קיומה של מדינת ישראל אין עוררין. המטרה החשובה היא ליישב אותה. 60 אחוז ממדינת ישראל הקטנה כלל אינו מיושב. כן, ישראל היא אומנם המעצמה החזקה במזרח התיכון, אימפריה טכנולוגית, היי-טק, מדע ורפואה. אך רוב המוחות הללו מתרכזים במשולש שכולל את חיפה, ירושלים, אזור תל אביב והמרכז. חלקים רבים מהמדינה אינם מיושבים או אינם מפותחים.

ה- JNF מימן בשנים האחרונות סיוע משמעותי בפיתוח הדרום ובאר שבע, שפעם הייתה בסך הכל העיר הזו שאתה עוצר בה בדרך לחופשה באילת. כיום באר שבע היא אחת הערים הצבעונייות והמשגשגות בישראל. ערך הנדל״ן בה עלה ביותר מ-30 אחוזים ( מי שקנה דירות בעיר לפני עשר שנים צוחק עכשיו כל הדרך אל הבנק). מבירת הנגב היא הפכה ל׳בירת ההיי-טק וההזדמנויות של ישראל׳. עם קריית סייבר מפוארת של חברות מובילות כמו אלביט מערכות, IBM ,NESS שהעתיקו את משרדיהן לאזור, בית ספר מצליח לרפואה, מרכז מדע ואוניברסיטה מובילה וגם האמפיתאטרון הגדול בישראל. גם בתחום הספורט העיר עושה חיל, כשקבוצת הכדורגל הפועל באר שבע זכתה באליפות המדינה שלוש שנים ברציפות. עם לא פחות מחמישה קניונים שנפתחו בעיר, ביניהם ׳הגראנד קניון', הגדול במזרח התיכון, לא פלא שהעיר הפכה לאחת התוססות בישראל.

יש לי עוד המון אנשים לפגוש, מקומות ללכת אליהם ומדינה לבנות" שרון פרידמן

JNF שם לו למטרה לפתח את אזורי הפריפריה בדרום הארץ ובצפונה, ולהעביר לשם מאות אלפי ישראלים כדי ׳להפריח את השממה׳. הארגון גם דואג לסייע לישובי עוטף עזה ועוזר למדינה להתגונן ולהתמודד עם האיומים על ביטחונה. מסיבות אלו ועוד רבות נוספות JNF הוא הגב של מדינת ישראל. יהודי ארצות הברית הם בין התורמים הגדולים לארגון ששם לו למטרה לגייס כמיליארד דולר בעשר השנים הקרובות למען ישראל. הם כבר בחצי הדרך, לאחר שגייסו עד כה 585 מיליון דולר. ישבתי לשיחה אישית עם אחת הדמויות המרכזיות בארגון, ה -National Campaign Director בחוף המערבי, שרון פרידמן. לפרידמן וותק של 20 שנים בארגון בו ביצעה תפקידים רבים. היום היא האחראית הבכירה על פיתוח, מרקטינג, החדרת מודעות וגיוס כספים.

קידמה את דילן וספרינגסטין

פרידמן נולדה במונטריאול לאב ישראלי ואמא מצ׳רנוביץ שהיגרו לקנדה. למרות שלא נולדה בארץ, היא מספרת שגדלה עם ישראל בלב כל הזמן. זאת בזכות אביה הצבר שהטמיע בה את הישראליות. היא מדברת עברית שוטפת וגם אילן היוחסין שלה ציוני ביותר פרידמן מגיעה ממשפחת אברהם שפירא (השומר של פתח תקווה) וסבתה היא רבקה שפירא. בילדותה ביקרה בישראל פעם רבות ואף עברה להתגורר בארץ בגיל 20 בעקבות רומן עם בחור ישראלי, בעלה הראשון, ונשארה בישראל 18שנים תמימות.

פרידמן החלה את הקריירה שלה דווקא בעולם המוזיקה, בחברת התקליטים CBS שנקנתה בהמשך על ידי סוני והפכה להיות NMC. היא עבדה במחלקת יחסי הציבור של החברה, בשיווק והפקות. הייתה מנהלת A&R ועבדה תחילה במחלקה הבינלאומית. היא קידמה אמנים בינלאומיים בישראל כמו בוב דילן, ברוס ספרינגסטין, ׳וואם׳ ודוראן דוראן. בהמשך עברה למחלקה הישראלית: ״זה היה די מפחיד כי העברית שלי לא הייתה טובה. הרגשתי שאם אני לא מכירה ומבינה את המילים של השירים של האמנים, איך אצליח בעבודה?". אך פרידמן הצליחה להשתלב ועבדה עם אמנים כמו אריק איינשטיין, גלי עטרי, כל הבנאים לדרותיהם, דיויד ברוזה, ירמי קפלן, יהודה פוליקר, נורית גלרון, סי היימן, ועוד רבים וטובים. לקראת סוף שנות השלושים של חייה עשתה מהפך בקריירה ובחייה האישיים, עזבה את ישראל ונטשה את עולם המוזיקה.

שרון, מה הביא לשינויים הגדולים הללו בחייך?

״בישראל עבדתי 24/7. לא היה לי יום או לילה. הייתי מרוצה אבל הרגשתי באיזה שהוא שלב שאני צריכה שינוי והפסקה. דני ידין, שהיה הבוס שלי, הציע לי לקחת הפסקה של שלושה חודשים:: ׳סעי לנוח ולחפש את עצמך וכשתחזרי נמצא לך תפקיד שיתאים. אם תחליטי שאת לא רוצה להמשיך אז אני אבין'. נסעתי לחופשה אצל אחותי בסן פרנסיסקו והתאהבתי שם בבחור שאני מכירה עוד ממונטריאול. הוא עבר לבוסטון והחלטתי שאני עוברת ביחד איתו".

איך גילית את ארגון ה-JNF?

״בבוסטון אנשים שמכירים אותי אמרו לי כל הזמן׳ יש לך תשוקה כל כך גדולה לישראל, אולי תעשי משהו למען הארץ?׳ עשיתי מחקרים על ישראל וגיליתי הרבה אירגונים יהודיים נפלאים. הכרתי את ראסל רובינסון, מנכ״ל ה- JNF בארצות הברית. הוא הציג לי את האירגון, ופגשתי מקום שהוא לא פוליטי, לא דתי (למרות שאני יהודיה הכי גאה בעולם וישראלית, אני לא דתיה). זה היה מסקרן להכיר אירגון שכל מה שהוא עושה זה לבנות את הבית שלנו. ראסל לקח איתי צ׳אנס והציע לי עבודה. בהתחלה חשבתי שאעשה את זה רק כדי להיכנס לקהילה היהודית בבוסטון, ואחרי איזו תקופה אחזור לתעשיית המוזיקה בה עסקתי רוב החיים. אבל התחלתי להתקדם באירגון ולקחת אחריות על אזורים שונים. תוך כדי עבודה גיליתי שאני אוהבת לחלוק את הקסם והחשיבות של JNF, להציג איך אנחנו משנים את חייהם של ישראלים בכל יום. קודמתי לניו אינגלנד ועזרתי לפתח את הסניפים בפיטסבורג, קליבלנד, סינסנטי ועוד. שמתי לב שלמרות שגרתי בישראל כל כך הרבה שנים, למדתי יותר על הארץ דרך העבודה שלי ב JNF. לפני כמעט ארבע שנים קיבלתי טלפון מראסל שאמר לי שאנחנו נמצאים במצב מצויין ברחבי ארצות הברית אבל אנחנו צריכים עזרה בחוף המערבי. כששאלו אותי אם אני מוכנה לעבור ל- LA, אמרתי: ׳אני לא עוברת לאל-איי, אני עוברת לגן עדן׳״…

יש בלוס אנג׳לס הרבה אירגונים שמגייסים כסף למען ישראל. מה מבדיל אתJNF מהאחרים?

״ראשית, אני מצדיעה לכל ארגון שפועל למען ישראל. זו מטרה נפלאה. עם זאת, אין עוד ארגון שעושה מה שאנחנו עושים. אני יודעת שזה נשמע כמו קלישאה אבל אנחנו בונים את המולדת שלנו. מחוץ למשולש של תל אביב, חיפה וירושלים יש ארץ שלמה של גליל ונגב. 60% מהמדינה שלנו היום הם עדיין מדבר. פחות מ 15% מהאוכלסיה גרה בנגב ובגליל. זה מטורף.

״לדוד בן גוריון היה חלום. הוא אמר, ׳לכו דרומה׳. ושם אנחנו בונים דרכים, ערים, קהילות ומשאבי מים. בנינו יותר מ-250 מאגרי מים בארץ שמשמשים לחקלאות ולשתייה. כשאנחנו מבקרים בנגב אנחנו פוגשים אנשים, ואני לא מגזימה, עם עיניים דומעות. הם מודים לנו שיצרנו להם שם חיים שלמים. אנחנו לוקחים קהילות קיימות ומפתחים אותן. דרך העבודה שלנו נשענת על הכלכלה, אם אנחנו יכולים להציע אפשרויות עבודה שמתחברת עם הנחת העבודה והמטרות שלנו".

הכפר של דורון וערן אלמוג

הסיפור של האלוף במילואים דורון אלמוג הוא דוגמא נפלאה לסיוע לאזרחי מדינת ישראל וכתוצאה מכך בניית קהילה שמאות ואלפים יכולו להנות ממנה בעתיד. אלמוג, קצין מוערך מאוד ולשעבר אלוף פיקוד הדרום, אוחז בסיפור אישי לא פשוט. הוא ואישתו דידי גילו שבנם האמצעי ערן סובל מצירוף של אוטיזים עם פיגור שיכלי. הזוג נעזר בסיוע ממשלתי כדי לטפל בערן, אך גילו שברגע שימלאו לו 18 לא יוכלו להמשיך ולקבל את הסיוע. השניים חששו לגורל בנם לאחר לכתם מהעולם. ערן אינו עצמאי, אפילו את המילה אמא ואבא לא יכל לומר מעולם. הם בדקו היכן יוכלו למצוא לו בית ומצאו בעיקר מוסדות קרים עם אווירה של מוסד פסיכיאטרי או של בית כלא, לא מקום שמישהו ירצה לשלוח את ילדיו לשם. לבני הזוג אלמוג היה חזון: לבנות כפר ירוק נוח ונעים, שיהיה בו מקום לבנם ערן ולעוד צעירים שסובלים מאוטיזים, שם יוכלו להתבגר ולחיות בכבוד. הם הכינו תוכנית מסודרת ל'עלי נגב׳ ופנו ל-JNF לשותפות. פרידמן: ״הסיבה שהארגון נרתם לעזרתם הייתה כי 'עלה נגב' ממוקם באופקים, עיר בפריפריה שהארגון שם לו למטרה לקדם ולפתח. JNF מימנו מתקן מפואר ויפהפה שנקרא פרוייקט ׳עלה נגב׳. לקחו עיירה כמו אופקים והפכו אותה למקום במעמד גבוה יותר. יותר אנשים עברו לעיר, הכפר הטיפולי יצר מקומות עבודה וקהילה שלמה נבנתה בעקבות כך". בשנת 2007 ערן נפטר מסיבוכים של מחלתו. אך ׳עלה נגב׳ חי וקיים ומשמש בית חם למאות נערים עם לקויות ואוטיזים. פרוייקט ׳עלה נגב׳ נגע בהמון אנשים ובהמשך זיכה את דורון אלמוג בפרס ישראל.

המהפכה שעשיתם בדרום נפלאה, אבל אני למשל שירתתי בצפון והתאהבתי בו. הסיבה שלא נשארתי לגור בו היא כי אין מה לעשות שם. יש לי חברים שנולדו וגדלו במטולה והם החליטו לעזוב מפני שאין אפשרות לפתח שם קריירה

״הפכנו מחדש את באר שבע ואת הדרום ועכשיו אנחנו עושים את זה בגליל. אחת הבעיות עם הצפון הן שלמרות שהוא כל כך שונה מהנגב – ירוק, עם מים ושמיים כחולים מקום קסום לחיות, אנשים עוזבים אותו כי הם לא מוצאים פרנסה, אין אפשרויות כלכליות. אני יכולה להבטיח לך שלחברים הישראלים שלך במטולה יהיו בעוד חמש שנים הרבה יותר אפשרויות עבודה. וכן, אם אנחנו מבקשים ממשפחות לגור במקומות כמו חלוצה, ערד, ירוחם, ספיר או בעכו. אנחנו מחיים עכו מחדש. לדוגמא, בנינו מרכז מבקרים בכניסה לשוק המפורסם בעיר שמשרת אלפי ישראלים. שם ניתן ללמוד על עסקים, מסעדנות בגליל המערבי ולבצע מפגשים עסקיים. יהודים וערבים נפגשים תחת המטריה של JNF שעוזר לפתח את העסקים שלהם ולחלוק ידע, רעיונות
ולסייע אחד לשני ו'לנט וורקינג' ביניהם.

״אנחנו צריכים לוודא שיש להם אפשרויות עבודה, חינוך, מרכזיים רפואים גדולים וגם מקומות לתרבות, מוזיקה, אומנות, תיאטרון וריקודים. הפרוייקט שנקרא ׳לך צפונה׳ כולל תוכנית של פיתוח צפון הארץ. בקרוב ייבנה בית חולים גדול בקרית שמונה, שחוץ מלהעניק שירותי רפואה ברמה גבוהה הוא יספק מקורות פרנסה למאות משפחות. אנחנו גם בונים כרגע בקרית שמונה בית ספר לבישול שיהיה המוסד הקולינרי הגדול במזה"ת ושילמד בין השאר בישול, טכנולוגית מזון, עסקי מסעדנות ובישול למוסדות, עם מקומות לינה לסטודנטים שלו, מה שיאפשר הבאת תלמידים מכל חלקי הארץ והעולם. אנחנו מפתחים גם את ׳מעלות תרשיחא׳, עיר יהודית וערבית. נבנה מרכז מים גדול בצפון. בעיקרון, המטרה שלנו היא להעביר בשנים הקרובות כ-500,000 תושבים מכל רחבי הארץ לדרום וכ-300,000 תושבים לצפון״.

ואתם ממשיכים לסייע לישובים בעוטף עזה.

״התמיכה שלנו בתושבי העוטף היא תמידית, וכמובן שגם בכל פעם שיש שם מצב חרום אנחנו עוזרים. בשנה שעברה כשהיה את טרור העפיפונים, JNF מימנו בניה של מקלטים ותוספת ניידות כיבוי אש. בשדרות בנינו מתחם משחקים ענק שהוא ׳אין דורז׳ וממוגן מבחוץ כמו מקלט. הקמנו שם משחקיה לילדים עם קיר טיפוס ואטרקציות רבות. המקום יכול להכיל 500 ילדים. זה פרוייקט מרהיב שעלה 5 מיליון דולר. המקום ממוגן ככה שבמקרה של ׳צבע אדום׳ הילדים לא צריכים לברוח למקלטים והם יכולים להישאר ולהמשיך לשחק".

ציונות ומוזיקה: שרון בימים הטובים בארץ עם גלי עטרי

תיכון עם תלמידים אמריקאים

במהלך השיחה פרידמן סוקרת שורה של פרוייקטים עתידיים שחלק גדול מהם כבר יצאו לדרך. ביניהם החזון להביא ולממן את תעשיית הסרטים, תיאטרון, אומנות ומוזיקה ותרבות בפריפריה. בבורד נמצאים כבר דמויות מוכרות כמו רון רובינסון, אבי לרנר, צ׳אק מוריס ונועה תשבי.

פרוייקטים נוספים: חוגי סיירות ברחבי הארץ, שהם העתיד של המנהיגות הישראלית והזדמנות לצעירים לרכוש ערכים של מנהיגות; 'מכון ערבה' בקיבוץ קטורה, המקום היחיד בעולם בו ישראלים, ירדנים, פלסטינים וסטודנטים מכל העולם לומדים יחד לתואר באיכות הסביבה; פרוייקט ׳מיוחדים במדים׳ המאפשר קליטה של נערים ונערות בעלי צרכים מיוחדים בצה״ל; תיכון אלכסנדר MASS בהוד השרון, עם תלמידים אמריקאים לסמסטר או תוכנית קיץ בישראל, ללימודים מלאים וחוויות מהמקומות החשובים בישראל ולא רק לימודים מתוך ספר; ובנוסף, מרכז לרכיבה טיפולית על סוסים בקיבוץ גרופית. ה-JNF גם יצר כוח משימה מיוחד שמטרותו לאחד אנשים מאזורים שונים בארץ. כל אחד יכול לייצג את אזור המגורים שלו ולהתנדב שם כדי להביא לשינוי חברתי, אקולוגי, חינוכי ועוד.

לסיום, מה הכי חשוב לך באופן אישי שידעו על JNF?

״למרות שזו כבר השנה ה-20 שלי בארגון, אני מרגישה שיש לי עוד המון אנשים לפגוש, מקומות ללכת אליהם ומדינה לבנות. JNF זוכה בשנים האחרונות ב -Charity Navigator לציון 4 כוכבים, שהוא הכי גבוה שקיים. אחת המטרות שלי באופן אישי היא שגם הישראלים יבינו ש-JNF זה לא אירגון עתיק של סבתא שלנו שרק נוטע עצים, אלא אירגון חי ותוסס שפועל למען המדינה שהם הכי אוהבים בעולם".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

לוס אנג'לס

הדיפלומט מספר אחד בלוס אנג'לס

Published

on

נא להכיר את ד"ר הלל ניומן – הקונסול הכללי בעיר המלאכים בארבע השנים הקרובות • ולהתרגש מהשינוי המבורך אותו יזם: מענה קולי חי במחלקה הקונסולרית ובנציגות הישראלית בברנטווד בכלל

הדיפלומט הוותיק ד"ר הלל ניומן, תושב גבעת שמואל שכונה מאוד נחמדה ליד אוניברסיטת בר אילן בה שימשתי כמרצה על תולדות ישראל",) החליף את קודמו לפני כחודשיים. ניומן, 54, החל בתפקידו הרשמי כקונסול הכללי בלוס אנג'לס בתחילת חודש יולי 2091 לפני הגעתו שימש איתן וייס כקונכ"ל בפועל, מאז סם גרונדוורג עזב את העמדה והצטרף לניהול קרן היסוד-ישראל (UIA) בנובמבר האחרון.

בשיחה עימו בחדר הישיבות של הקונסוליה הישראלית בברנטווד, מנמק ניומן כמה מהסיבות לכך שהוא ומדינת ישראל מייחסים חשיבות כה רבה לעיר המלאכים וקליפורניה., "קליפורניה – כשלעצמה – היא כיום הכלכלה החמישית בגודלה בעולם, קובעת את קצב הטכנולוגיה והחדשנות" הואאומר, "היא בעלת קהילה יהודית גדולה ופעילה, ומפעילה כוח פוליטי ניכר". בנוסף, הוא מציין, "יש את הוליווד, שכרגע כוללת לא מעט ישראלים עם ההשפעה הגלובלית העצומה שלה".

שני הקונסולים הכלליים האחרונים כאן היו ישראלים בעלי אנגלית כשפת אם:דייוויד סיגל, יליד ניו המפשייר, וסם גרונדוורג, מפלורידה. עתה הגיע ניומן, שנולד ביוהנסבורג, דרום אפריקה. (הילל: "את הילדות שלי ביליתי שם, כך שאני מכיר היטב את יהדות התפוצות"). שלושתם גודלו בבתים ציוניים מאוד וכולם מילאו את המשימה הקשה של דיבור עברית שוטפת, עם זכר מועט מאוד למבטא זר. "החיים והזהות היהודיים בתפוצות בסכנה", אומר לי ניומן. "יש פיגועים רצחניים ישירים בבתי כנסת בפיטסבורג ובסן דייגו והאיומים הפנימיים של התבוללות וחוסר בחינוך יהודי".

אביו, הרב ג'ייקוב ניומן, נולד בסלובקיה, אז חלק מצ'כוסלובקיה, עבר לדרום אפריקה ושימש כרב בסי-פורט בקייפ טאון, בקהילה היהודית הכי גדולה בדרום אפריקה (הלל: "ההורים שלי תמיד רצו לעלות ארצה הם היו ציונים שרופים ורק חיכו להזדמנות בעבודה לעלות לישראל"). לאחר העלייה ארצה הוא התחתן והתגורר עם המשפחה בנתניה שם שימש מנהל אולפני הגיור של הרב שלמה גורן, שהיה אז הרב הראשי לישראל. נתניה הייתה המקום בו הלל למד לאהוב את הים, סנטימנט שהוא מקווה שבנו שלו, רם בן ה9-, יאמץ על שפת האוקיאנוס הפאסיפי במהלך שהותה של המשפחה בארבע שנים הקרובות באל-איי. אישתו של ניומן, איילה, היא מומחית ליהלומים ותצטרף לצוות הקונסוליה בקרוב.

ניומן הוא דיפלומט ישראלי מזה 20 שנה. כבוגר ישיבת הסדר הוא שימש כחובש במלחמת לבנון (1982), סיים תואר דוקטורט בהיסטוריה יהודית ולימודי יהדות באוניברסיטת בר אילן, ושולט ביוונית עתיקה ששימשה לו כדי לחקור את תולדות ישראל בתקופות ההלניסטית והרומית. במיוחד התמחה בנושא הכיתתיות היהודית בתקופת הכיבוש הרומאי בארץ. חמש שנים שימש כמרצה על ההיסטוריה היהודית בתקופה ההלניסטית – רומית.

בשנת 1998 הלל התחתן והצטרף למשרד החוץ כצוער. אישרו לי להמשיך ללמד בזמן שעשיתי את קורס הצוערים"). הוא שימש כסגן הקונסול הכללי בבוסטון, ולאחר מכן כשגריר ישראל ברפובליקות אוזבקיסטן וטג'יקיסטן. הילל: "בתור שגריר אתה עובד עם הצמרת של המדינה, פגשתי את הנשיא, איסלם קרימוב, איש חזק ביותר, ריכוזי והעריך מאוד את ישראל. הוא היה המייסד של אוזבקיסטן והיה הנשיא עד שנפטר לפני שנה". שתי המדינות בהן שירת הן מאוהדות ישראל באסיה. הלל: "זהו איסלם אחר ,שאנחנו לא מכירים. אנחנו רגילים לאיסלם של המזרח התיכון שהוא מאוד פוליטי. יש איסלם שרואה את היהודים כקרובי משפחה; הם קוראים לזה המשפחה האברהמית. יש להם יותר קירבה אלינו מאשר לנצרות". רשימת המטלות שלו כללה אז בין השאר שימור בתי קברות יהודיים ו"הקלת" אספקת מצות ויין כשר לפסח ליהודים ולישראלים.

ניומן גם שימש יועץ מדיני לשלושה שרי חוץ, בתקופות שונות: "זו עבודה קשה ומרתקת. אתה לא עובד עם עץ כזה או עץ אחר, אתה רואה את כל היער של מדיניות החוץ של מדינת ישראל. הייתי שותף לעשיה המדינית. עבדתי עם שרי חוץ ממפלגות שונות. הייתי מקצועי ולא פוליטי. בכלל, אומרים שדיפלומט מוצלח שמסיים כהונה הוא כזה שאף אחד לא יודע מה הדעות הפוליטיות שלו". בשנתיים האחרונות שימש כיועץ מדיניות מיוחד מנכ"ל משרד החוץ, יובל רותם (הוא עצמו היה קונסול כללי בלוס אנג'לס בשנים 1999-2004).

ניומן חולש היום על כל דרום קליפורניה מסקרמנטו ודרומה, וגם מדינות מזרחיות יותר כגון יוטה, אריזונה, הוואי ונבאדה: "יש טעות שהישראלים והיהודים חושבים שהקונסוליה היא רק בשבילם. למעשה אנחנו פועלים רבות מול הרשויות האמריקאיות, השפעה על דעת הקהל לגישה חיובית יותר לישראל". הנציגות ובראשה הקונכ"ל משתדלת להיפגש אחד על אחד עם ראשי עיר ומושלים, יוזמים ומשתתפים באירועי תרבות או אירועים שמקשרים באסוציאציות חיוביות את ישראל. זה יכול להיות במשלחות בנושא חדשנות, מדע וטכנולוגיה. הקונסוליה פועלת גם במידיה חברתית ופונה לכל הקהלים והדתות. "רק לפני שבועיים", מספר ניומן," ביקרתי בכנסיה המורמונית הגדולה שעל שדרות סנטה מוניקה. המטה שלהם כמובן בסאלט לייק סיטי, אבל פה יש פעילות רצינית ומדברים על שיתופי פעולה; העיקר שישראל תהיה באג'נדה שלהם".

מה המסר שלך לקוראי "שבוע ישראלי" ולקהילה הישראלית בעיר?

״קודם כל שתדעו שיש לכם פה כתובת. אנחנו משפרים את הקשר בין הקונסוליה והקהל. כשהגעתי גיליתי שאין מענה חי לטלפון. גם באגף הקונסולרי למי שהייתה בעיה חריפה לא היה מענה מיידי בטלפון. אנחנו משנים את כל הטלפוניה של הקונסוליה, יהיה מענה חי ביחידה הקונסולרית וגם לקונסוליה כקונסוליה. כל ישראלי כאן יכול להיות שותף ושגריר של רצון טוב של מדינת ישראל. אני מבקש מהישראלים לגלות מעורבות; אל תחיו בדלת אמות של העסק או העבודה. תהיו איתנו בקשר וגם עם הקהילה האמריקאית-יהודית. הפדרציה היהודית משנה את פניה… זו אחד המטרות שלי. תרגישו גאים במדינה שלכם, וגלו נכונות לייצג את המדינה ולהיות שותפים ומעורבים בעשייה המדינית למען ישראל".

המשך לקרוא

לוס אנג'לס

מהוליווד לצה"ל באהבה

Published

on

29 מיליון דולר נתרמו בערב הגאלה השנתי של FIDF בבוורלי הילטון • זה כלל הוקרה לבני הזוג שריל וחיים סבן, סיפורים מרגשים על חיילים וחיילות בחזית והצעת נישואין מאוד לא שגרתית • המראות והקולות

ארגון הידידים של צה״ל בחוף המערבי- FIDF – ערך ביום חמישי האחרון את הגאלה השנתית שלו במלון בוורלי הילטון בבוורלי הילס. במהלך הערב נתרמו 29 מיליון דולר לרווחת חיילי צה״ל. הערב הוקדש לזכרו של הרב יחיאל אקשטיין ז"ל, אשר ייסד את הקרן לידידות יהודית/נוצרית, כיהן כנשיאה, ותמך לאורך השנים בחזון של ה-FIDF.

האירוע נפתח בכניסה של משלחת משותפת של חיילים מצבאות ישראל וארצות הברית ושירת ההימנונים. את הערב הינחתה השחקנית והדוגמנית הישראלית מורן אטיאס שעשתה עבודה נפלאה וכחיילת בצה״ל לשעבר נראתה מעורבת במטרה החשובה של הארגון: ״אנחנו עומדים פה הערב להילחם ביחד על הדמוקרטיה, עומדים ביחד נגד הטרור ובעד השלום והלילה אנחנו נלחמים ביחד למען חיילי צבא ההגנה של ישראל.", היא ציינה בדברי הפתיחה.

במהלך הערב הוקרנו מספר סרטונים שהציגו את העבודה החשובה שעושה הארגון למען חיילי צה״ל כמו סיוע לחיילים בודדים, דאגה לרווחתם וסיוע בהקמת תשתיות לטובת החיילים.

באירוע הנוצץ נכחו אנשי עסקים בולטים, פילנתרופים ומפורסמים מתחומי הבידור, האופנה, הספורט והטכנולוגיה, ביניהם: הפילנתרופים חיים ושריל סבן, שעמדו בראש ערב ההצדע ההשנתי של FIDF בלוס אנג'לס ב-13 השנים האחרונות, המוזיקאי דיוויד פוסטר, נשיאת הקרן לידידות ובתו של הרב יחיאל אקשטיין ז"ל, יעל אקשטיין, האלוף (מיל')עמוס ידלין, מנכ"ל FIDF האלוף (מיל') מאיר כליפי-אמיר, תא"ל (מיל') גילה כליפי-אמיר, יו"ר הארגון F הרב פיטר ויינטראוב, נשיא הארגון בובי כהן, יו"ר FIDF בדימוס נילי פאליק, סגן נשיא FIDF ויו"ר הסניף המערבי טוני רובין ואשתו, לינדה, ומנהלת הסניף המערבי של FIDF ג'נה גריפין.

תעשיית הבידור למען צה"ל

במהלך הוקרן סרטון הוקרה מיוחד לשריל וחיים סבן על התמיכה העצומה בארגון שנמשכה למעלה מעשור. לאחריו עלו בני הזוג לבמה ונשאו מילים מרגשות. ״ערב ההצדעה של ה-FIDF בלוס אנג'לס הפך למסורת שנתית מבורכת בקהילה שלנו, ומאחד מאות תומכים, מובילים חברתיים ובכירים בתעשיית הבידור למען חיילי צה"ל", אמר סבן. "שריל ואני גאים ומודים על כך שהיתה לנו ההזדמנות להוביל את הערב הנפלא הזה במשך 13 שנים, ואנחנו נרגשים להיות חלק מאירוע זה פעם נוספת, לזכרו של חברנו היקר הרב יחיאל אקשטיין ז"ל".

הוקרה מיוחדת קיבלה גם יעל אקשטיין, ראש הקרן לידידות, שאמרה בין היתר: "אבי היה תומך נלהב ומסור של מדינת ישראל וחייליה, והאמין במטרה הנעלה של ה-FIDF למען חיילי וחיילות צה"ל המגנים על מדינת ישראל ועל העם היהודי כולו. אני גאה להיות חלק ממשפחה גדולה זו – משפחה שחוגגת שוני וגיוון, ואת הרקעים השונים מהם הגענו“.

בין נציגי צה"ל נכח סמ"ר (מיל') עמית קדוש, אשר השתתף במבצע מיוחד לחיסול מבוקש בחמאס. לאחר שירותו הצבאי, עמית זכה לקבל את מלגת IMPACT!, תוכנית המלגות של ה-FIDF, שסייעה לו ללמוד מדעים. במהלך האירוע הפתיע עמית את חברתו מזה שבע שנים, טליה, כאשר הציע לה נישואים על הבמה.

חיילי צה"ל נוספים שלקחו חלק באירוע: סמ"ר (מיל') איזי אזוגי, שעלה לארץ מארה"ב, התגייס לצה"ל, וחזר לשרת לאחר שנפגע מפגז מרגמה שתלש את זרועו ממקומה; סגן ירושלים, חיילת ממוצא אתיופי שלקות הראייה שלה לא מנעה ממנה להתגייס לצה"ל ולהפוך לקצינה בפיקוד צפון; סגן נ', לוחם דרוזי ביחידה מובחרת בחטיבת הצנחנים שהתגייס לצה"ל בניגוד לעמדת משפחתו; רב"ט עדן אלנה, זמרת בלהקה צבאית וזוכת תוכנית הריאליטי 'האקס פקטור'; וסמ"ר י', חייל בודד מארה"ב שמשרת ביחידה מובחרת.

ארוחת גורמה של FOODHEART

בין התרומות המובילות במהלך הערב: שריל וחיים סבן שתרמו 15 מיליון דולר, 3 מיליון דולר שתרמה יעל אקשטיין בשם הקרן לידידות, ומיליון דולר שתרמו טוני ולינדה רובין. התרומות יועברו לרווחת חיילי צה"ל באמצעות מגוון תוכניות FIDF, כגון מלגות לימודים IMPACT! לחיילים מהמערך הלוחם, סיוע כספי לחיילים מעוטי יכולת כלכלית, תמיכה בחיילים בודדים במהלך ולאחר שירותם, סיוע לחיילים הפצועים ולמשפחות
השכולות, וכן בניית מתקני רווחה, חינוך ותרבות.

בין הנאומים והתוכנית של הערב, שכללה הופעה של דיויד פוסטר, המוזיקאי הותיק מעוטר פרסי הגראמי, נהנה הקהל מארוחת ערב נפלאה בת שלוש מנות והפעם על ידי קייטרינג חיצוני ולא האוכל השגרתי של המלון. על הסעודה היה אחראי צוות FOODHEART – הקייטרינג המצויין של טומי, הבעלים של ״חומוס בר״.

המשך לקרוא

לוס אנג'לס

שנים לרצח רבין: תזכורת למחיר הכואב של ההסתה והפילוג שבתוכנו

Published

on

כמו בארץ: טקס מרגש של חניכי שבט חן לציון יום הזכרון לראש ממשלת ישראל

24 שנים חלפו מאותו רגע בו אזרחי מדינת ישראל והעולם כולו התבשרו על רצח ראש הממשלה יצחק רבין זכרונו לברכה.

הרצח פגע בכל בית ישראלי במדינה ומחוצה לה. הוא חצה מחלוקות חברתיות, השתיק ויכוחים סוערים והותיר אותנו בתדהמה ובזעזוע. גם היום, עלינו להמשיך ולהעמיק במשמעות הרצח כתזכורת למחיר הכואב של השנאה, ההסתה והפילוג שבתוכנו; להמשיך לטפח כבוד הדדי, סובלנות, וריבוי דעות לצד אחדות.

הילדים שלנו ואפילו יעל רום המרכזת עדיין לא נולדו בנובמבר 1995. המרחק הגדול מישראל לא מאפשר להם לחוות ולחיות את האירועים שמתקיימים ברחבי הארץ בכל שנה בזמן זה. לשם כך, גם השנה ציין שבט חן את הירצחו של ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז״ל.

חניכי השבט הגיעו ביום ראשון לבושים במכנסי חאקי וחולצות לבנות לכבוד טקס הזיכרון. הם עברו פעולה לפני תחילת הטקס בה הייתה להם את ההזדמנות להכיר את דמותו של רבין שהיה ראש ממשלה, רמטכ"ל, שגריר בארה"ב. הם למדו על חתימת הסכם אוסלו ועל צעדיו לכיוון השלום, ובתוך כך היותו איש משפחה ובן אדם כמו כולנו. החניכים עברו בחדר חושך שבו תמונות של רבין.

חניכי שכבת ט׳ שעוברים קורס הדרכה סיפרו ודיברו על מורשתו. החניכים התבוננו בתמונות המוצגות, מנסים להבין מהו הכתם האדום על דף הנייר שהיה מקופל בכיסו ועליו מילות שיר שלום שדקות מספר לפני שהדף הוכתם בדמו של רבין על במת כיכר מלכי ישראל.

את הטקס הכינו השנה חברי השכב״ג. נערים ונערות שגדלו בלוס אנג'לס חיפשו קטעי קריאה מרגשים סרטונים ושירים – כדי שגם חבריהם בשבט להורים ולקהילה שהגיע לטקס תיהיה את ההזדמנות לזכור ולהוקיר את האיש היקר הזה. אור לבב, שכב״גניקית וראש״גדית קטנטנים, שרה שני שירים מקסימים: לבכות לך' מאת אביב גפן ו'שיר תקווה' של מירי מסיקה, והצליחה לרגש את הקהל. נציגים מכל הגדודים הדליקו נרות זכרון, כל נר מוקדש לאחת מתכונות האופי של יצחק רבין, תכונות שכל אחד מאיתנו מקווה שהן חלק מממנו: נר לרעות, לדמוקרטיה, להקשבה, לסובלנות, לאמפטיה, לאחדות, לצדק ושיוויון ולשלום. הטקס הסתיים אבל אין ספק שמשהו חדר לילדים שלנו; זה יפה שאנו דובקים בערכים שרבין הותיר אחריו.

יצחק רבין אמר בנאומו האחרון בעצרת ש"אלימות היא כרסום יסוד הדמוקרטיה הישראלית. יש לגנות אותה, להוקיע אותה ולבודד אותה. זו לא דרכה של מדינת ישראל!" בשבט חן אנו מגנים כל מעשה אלים בין חברינו. אלימות אינה דרכה של מדינת ישראל או דרכו של העולם. אלימות אינה הדרך לפתרון בעיות. אלימות דורסת כל דרך אפשרית לשלום, חברות והידברות. שבט חן, צוות המרכזים, הראשג"דים והמדריכים מצפים מכולם ומעצמנו לנהוג בדרכים המקובלות בפתרון בעיות וריבים. לחיות בשלום אחד עם האחר, גם אם הוא אינו חבר שלנו, לקבל את דעת האחר גם אם היא אינה דעתי. ביחד נייצר שינוי גדול, אך קודם כל השינוי מתחיל בנו. כן לשלום, לא לאלימות: בבית הספר, בשבט ובעולם. 24 שנים אנחנו זוכרים ונמשיך עוד לזכור!

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות