Connect with us

קהילה

ימה וקדמה, צפונה ונגבה

Published

on

נא להכיר את שרון פרידמן, ה-National Campaign Director שלJNF בחוף המערבי • ראיון על פיתוח הנגב והגליל, הסיוע לתושבי עוטף עזה, השקעה במאגרי מים ובניית בית חולים חדש והקמת אקדמיה לבישול בקריית שמונה • זה לא הקק"ל שהכרתם

ארגון ה-Jewish National Fund הוא הוותיק והגדול ביותר בהיסטוריה היהודית-ישראלית. הוא נוסד עוד ב-1901 במהלך הקונגרס החמישי של ההסתדרות הציונית על ידי חוזה המדינה, בנימין זאב הרצל. מטרתו אז הייתה רכישת קרקעות בישראל והכשרתן להתישבות יהודית.

הציבור הישראלי הכיר את הארגון בעיקר בזכות פרוייקט נטיעת העצים ברחבי הארץ. נדמה כי אין ילד ישראלי שלא התנסה בחוויה הזו. נתונים של ה-JNF מראים שעד היום ננטעו באמצעות הארגון, שעומד לחגוג בקרוב יום הולדת 120, למעלה מ-240 מיליון עצים ברחבי המדינה.

אך JNF הוא הרבה יותר מזה. עתה, כשהאדמות הללו שלנו ועל קיומה של מדינת ישראל אין עוררין. המטרה החשובה היא ליישב אותה. 60 אחוז ממדינת ישראל הקטנה כלל אינו מיושב. כן, ישראל היא אומנם המעצמה החזקה במזרח התיכון, אימפריה טכנולוגית, היי-טק, מדע ורפואה. אך רוב המוחות הללו מתרכזים במשולש שכולל את חיפה, ירושלים, אזור תל אביב והמרכז. חלקים רבים מהמדינה אינם מיושבים או אינם מפותחים.

ה- JNF מימן בשנים האחרונות סיוע משמעותי בפיתוח הדרום ובאר שבע, שפעם הייתה בסך הכל העיר הזו שאתה עוצר בה בדרך לחופשה באילת. כיום באר שבע היא אחת הערים הצבעונייות והמשגשגות בישראל. ערך הנדל״ן בה עלה ביותר מ-30 אחוזים ( מי שקנה דירות בעיר לפני עשר שנים צוחק עכשיו כל הדרך אל הבנק). מבירת הנגב היא הפכה ל׳בירת ההיי-טק וההזדמנויות של ישראל׳. עם קריית סייבר מפוארת של חברות מובילות כמו אלביט מערכות, IBM ,NESS שהעתיקו את משרדיהן לאזור, בית ספר מצליח לרפואה, מרכז מדע ואוניברסיטה מובילה וגם האמפיתאטרון הגדול בישראל. גם בתחום הספורט העיר עושה חיל, כשקבוצת הכדורגל הפועל באר שבע זכתה באליפות המדינה שלוש שנים ברציפות. עם לא פחות מחמישה קניונים שנפתחו בעיר, ביניהם ׳הגראנד קניון', הגדול במזרח התיכון, לא פלא שהעיר הפכה לאחת התוססות בישראל.

יש לי עוד המון אנשים לפגוש, מקומות ללכת אליהם ומדינה לבנות" שרון פרידמן

JNF שם לו למטרה לפתח את אזורי הפריפריה בדרום הארץ ובצפונה, ולהעביר לשם מאות אלפי ישראלים כדי ׳להפריח את השממה׳. הארגון גם דואג לסייע לישובי עוטף עזה ועוזר למדינה להתגונן ולהתמודד עם האיומים על ביטחונה. מסיבות אלו ועוד רבות נוספות JNF הוא הגב של מדינת ישראל. יהודי ארצות הברית הם בין התורמים הגדולים לארגון ששם לו למטרה לגייס כמיליארד דולר בעשר השנים הקרובות למען ישראל. הם כבר בחצי הדרך, לאחר שגייסו עד כה 585 מיליון דולר. ישבתי לשיחה אישית עם אחת הדמויות המרכזיות בארגון, ה -National Campaign Director בחוף המערבי, שרון פרידמן. לפרידמן וותק של 20 שנים בארגון בו ביצעה תפקידים רבים. היום היא האחראית הבכירה על פיתוח, מרקטינג, החדרת מודעות וגיוס כספים.

קידמה את דילן וספרינגסטין

פרידמן נולדה במונטריאול לאב ישראלי ואמא מצ׳רנוביץ שהיגרו לקנדה. למרות שלא נולדה בארץ, היא מספרת שגדלה עם ישראל בלב כל הזמן. זאת בזכות אביה הצבר שהטמיע בה את הישראליות. היא מדברת עברית שוטפת וגם אילן היוחסין שלה ציוני ביותר פרידמן מגיעה ממשפחת אברהם שפירא (השומר של פתח תקווה) וסבתה היא רבקה שפירא. בילדותה ביקרה בישראל פעם רבות ואף עברה להתגורר בארץ בגיל 20 בעקבות רומן עם בחור ישראלי, בעלה הראשון, ונשארה בישראל 18שנים תמימות.

פרידמן החלה את הקריירה שלה דווקא בעולם המוזיקה, בחברת התקליטים CBS שנקנתה בהמשך על ידי סוני והפכה להיות NMC. היא עבדה במחלקת יחסי הציבור של החברה, בשיווק והפקות. הייתה מנהלת A&R ועבדה תחילה במחלקה הבינלאומית. היא קידמה אמנים בינלאומיים בישראל כמו בוב דילן, ברוס ספרינגסטין, ׳וואם׳ ודוראן דוראן. בהמשך עברה למחלקה הישראלית: ״זה היה די מפחיד כי העברית שלי לא הייתה טובה. הרגשתי שאם אני לא מכירה ומבינה את המילים של השירים של האמנים, איך אצליח בעבודה?". אך פרידמן הצליחה להשתלב ועבדה עם אמנים כמו אריק איינשטיין, גלי עטרי, כל הבנאים לדרותיהם, דיויד ברוזה, ירמי קפלן, יהודה פוליקר, נורית גלרון, סי היימן, ועוד רבים וטובים. לקראת סוף שנות השלושים של חייה עשתה מהפך בקריירה ובחייה האישיים, עזבה את ישראל ונטשה את עולם המוזיקה.

שרון, מה הביא לשינויים הגדולים הללו בחייך?

״בישראל עבדתי 24/7. לא היה לי יום או לילה. הייתי מרוצה אבל הרגשתי באיזה שהוא שלב שאני צריכה שינוי והפסקה. דני ידין, שהיה הבוס שלי, הציע לי לקחת הפסקה של שלושה חודשים:: ׳סעי לנוח ולחפש את עצמך וכשתחזרי נמצא לך תפקיד שיתאים. אם תחליטי שאת לא רוצה להמשיך אז אני אבין'. נסעתי לחופשה אצל אחותי בסן פרנסיסקו והתאהבתי שם בבחור שאני מכירה עוד ממונטריאול. הוא עבר לבוסטון והחלטתי שאני עוברת ביחד איתו".

איך גילית את ארגון ה-JNF?

״בבוסטון אנשים שמכירים אותי אמרו לי כל הזמן׳ יש לך תשוקה כל כך גדולה לישראל, אולי תעשי משהו למען הארץ?׳ עשיתי מחקרים על ישראל וגיליתי הרבה אירגונים יהודיים נפלאים. הכרתי את ראסל רובינסון, מנכ״ל ה- JNF בארצות הברית. הוא הציג לי את האירגון, ופגשתי מקום שהוא לא פוליטי, לא דתי (למרות שאני יהודיה הכי גאה בעולם וישראלית, אני לא דתיה). זה היה מסקרן להכיר אירגון שכל מה שהוא עושה זה לבנות את הבית שלנו. ראסל לקח איתי צ׳אנס והציע לי עבודה. בהתחלה חשבתי שאעשה את זה רק כדי להיכנס לקהילה היהודית בבוסטון, ואחרי איזו תקופה אחזור לתעשיית המוזיקה בה עסקתי רוב החיים. אבל התחלתי להתקדם באירגון ולקחת אחריות על אזורים שונים. תוך כדי עבודה גיליתי שאני אוהבת לחלוק את הקסם והחשיבות של JNF, להציג איך אנחנו משנים את חייהם של ישראלים בכל יום. קודמתי לניו אינגלנד ועזרתי לפתח את הסניפים בפיטסבורג, קליבלנד, סינסנטי ועוד. שמתי לב שלמרות שגרתי בישראל כל כך הרבה שנים, למדתי יותר על הארץ דרך העבודה שלי ב JNF. לפני כמעט ארבע שנים קיבלתי טלפון מראסל שאמר לי שאנחנו נמצאים במצב מצויין ברחבי ארצות הברית אבל אנחנו צריכים עזרה בחוף המערבי. כששאלו אותי אם אני מוכנה לעבור ל- LA, אמרתי: ׳אני לא עוברת לאל-איי, אני עוברת לגן עדן׳״…

יש בלוס אנג׳לס הרבה אירגונים שמגייסים כסף למען ישראל. מה מבדיל אתJNF מהאחרים?

״ראשית, אני מצדיעה לכל ארגון שפועל למען ישראל. זו מטרה נפלאה. עם זאת, אין עוד ארגון שעושה מה שאנחנו עושים. אני יודעת שזה נשמע כמו קלישאה אבל אנחנו בונים את המולדת שלנו. מחוץ למשולש של תל אביב, חיפה וירושלים יש ארץ שלמה של גליל ונגב. 60% מהמדינה שלנו היום הם עדיין מדבר. פחות מ 15% מהאוכלסיה גרה בנגב ובגליל. זה מטורף.

״לדוד בן גוריון היה חלום. הוא אמר, ׳לכו דרומה׳. ושם אנחנו בונים דרכים, ערים, קהילות ומשאבי מים. בנינו יותר מ-250 מאגרי מים בארץ שמשמשים לחקלאות ולשתייה. כשאנחנו מבקרים בנגב אנחנו פוגשים אנשים, ואני לא מגזימה, עם עיניים דומעות. הם מודים לנו שיצרנו להם שם חיים שלמים. אנחנו לוקחים קהילות קיימות ומפתחים אותן. דרך העבודה שלנו נשענת על הכלכלה, אם אנחנו יכולים להציע אפשרויות עבודה שמתחברת עם הנחת העבודה והמטרות שלנו".

הכפר של דורון וערן אלמוג

הסיפור של האלוף במילואים דורון אלמוג הוא דוגמא נפלאה לסיוע לאזרחי מדינת ישראל וכתוצאה מכך בניית קהילה שמאות ואלפים יכולו להנות ממנה בעתיד. אלמוג, קצין מוערך מאוד ולשעבר אלוף פיקוד הדרום, אוחז בסיפור אישי לא פשוט. הוא ואישתו דידי גילו שבנם האמצעי ערן סובל מצירוף של אוטיזים עם פיגור שיכלי. הזוג נעזר בסיוע ממשלתי כדי לטפל בערן, אך גילו שברגע שימלאו לו 18 לא יוכלו להמשיך ולקבל את הסיוע. השניים חששו לגורל בנם לאחר לכתם מהעולם. ערן אינו עצמאי, אפילו את המילה אמא ואבא לא יכל לומר מעולם. הם בדקו היכן יוכלו למצוא לו בית ומצאו בעיקר מוסדות קרים עם אווירה של מוסד פסיכיאטרי או של בית כלא, לא מקום שמישהו ירצה לשלוח את ילדיו לשם. לבני הזוג אלמוג היה חזון: לבנות כפר ירוק נוח ונעים, שיהיה בו מקום לבנם ערן ולעוד צעירים שסובלים מאוטיזים, שם יוכלו להתבגר ולחיות בכבוד. הם הכינו תוכנית מסודרת ל'עלי נגב׳ ופנו ל-JNF לשותפות. פרידמן: ״הסיבה שהארגון נרתם לעזרתם הייתה כי 'עלה נגב' ממוקם באופקים, עיר בפריפריה שהארגון שם לו למטרה לקדם ולפתח. JNF מימנו מתקן מפואר ויפהפה שנקרא פרוייקט ׳עלה נגב׳. לקחו עיירה כמו אופקים והפכו אותה למקום במעמד גבוה יותר. יותר אנשים עברו לעיר, הכפר הטיפולי יצר מקומות עבודה וקהילה שלמה נבנתה בעקבות כך". בשנת 2007 ערן נפטר מסיבוכים של מחלתו. אך ׳עלה נגב׳ חי וקיים ומשמש בית חם למאות נערים עם לקויות ואוטיזים. פרוייקט ׳עלה נגב׳ נגע בהמון אנשים ובהמשך זיכה את דורון אלמוג בפרס ישראל.

המהפכה שעשיתם בדרום נפלאה, אבל אני למשל שירתתי בצפון והתאהבתי בו. הסיבה שלא נשארתי לגור בו היא כי אין מה לעשות שם. יש לי חברים שנולדו וגדלו במטולה והם החליטו לעזוב מפני שאין אפשרות לפתח שם קריירה

״הפכנו מחדש את באר שבע ואת הדרום ועכשיו אנחנו עושים את זה בגליל. אחת הבעיות עם הצפון הן שלמרות שהוא כל כך שונה מהנגב – ירוק, עם מים ושמיים כחולים מקום קסום לחיות, אנשים עוזבים אותו כי הם לא מוצאים פרנסה, אין אפשרויות כלכליות. אני יכולה להבטיח לך שלחברים הישראלים שלך במטולה יהיו בעוד חמש שנים הרבה יותר אפשרויות עבודה. וכן, אם אנחנו מבקשים ממשפחות לגור במקומות כמו חלוצה, ערד, ירוחם, ספיר או בעכו. אנחנו מחיים עכו מחדש. לדוגמא, בנינו מרכז מבקרים בכניסה לשוק המפורסם בעיר שמשרת אלפי ישראלים. שם ניתן ללמוד על עסקים, מסעדנות בגליל המערבי ולבצע מפגשים עסקיים. יהודים וערבים נפגשים תחת המטריה של JNF שעוזר לפתח את העסקים שלהם ולחלוק ידע, רעיונות
ולסייע אחד לשני ו'לנט וורקינג' ביניהם.

״אנחנו צריכים לוודא שיש להם אפשרויות עבודה, חינוך, מרכזיים רפואים גדולים וגם מקומות לתרבות, מוזיקה, אומנות, תיאטרון וריקודים. הפרוייקט שנקרא ׳לך צפונה׳ כולל תוכנית של פיתוח צפון הארץ. בקרוב ייבנה בית חולים גדול בקרית שמונה, שחוץ מלהעניק שירותי רפואה ברמה גבוהה הוא יספק מקורות פרנסה למאות משפחות. אנחנו גם בונים כרגע בקרית שמונה בית ספר לבישול שיהיה המוסד הקולינרי הגדול במזה"ת ושילמד בין השאר בישול, טכנולוגית מזון, עסקי מסעדנות ובישול למוסדות, עם מקומות לינה לסטודנטים שלו, מה שיאפשר הבאת תלמידים מכל חלקי הארץ והעולם. אנחנו מפתחים גם את ׳מעלות תרשיחא׳, עיר יהודית וערבית. נבנה מרכז מים גדול בצפון. בעיקרון, המטרה שלנו היא להעביר בשנים הקרובות כ-500,000 תושבים מכל רחבי הארץ לדרום וכ-300,000 תושבים לצפון״.

ואתם ממשיכים לסייע לישובים בעוטף עזה.

״התמיכה שלנו בתושבי העוטף היא תמידית, וכמובן שגם בכל פעם שיש שם מצב חרום אנחנו עוזרים. בשנה שעברה כשהיה את טרור העפיפונים, JNF מימנו בניה של מקלטים ותוספת ניידות כיבוי אש. בשדרות בנינו מתחם משחקים ענק שהוא ׳אין דורז׳ וממוגן מבחוץ כמו מקלט. הקמנו שם משחקיה לילדים עם קיר טיפוס ואטרקציות רבות. המקום יכול להכיל 500 ילדים. זה פרוייקט מרהיב שעלה 5 מיליון דולר. המקום ממוגן ככה שבמקרה של ׳צבע אדום׳ הילדים לא צריכים לברוח למקלטים והם יכולים להישאר ולהמשיך לשחק".

ציונות ומוזיקה: שרון בימים הטובים בארץ עם גלי עטרי

תיכון עם תלמידים אמריקאים

במהלך השיחה פרידמן סוקרת שורה של פרוייקטים עתידיים שחלק גדול מהם כבר יצאו לדרך. ביניהם החזון להביא ולממן את תעשיית הסרטים, תיאטרון, אומנות ומוזיקה ותרבות בפריפריה. בבורד נמצאים כבר דמויות מוכרות כמו רון רובינסון, אבי לרנר, צ׳אק מוריס ונועה תשבי.

פרוייקטים נוספים: חוגי סיירות ברחבי הארץ, שהם העתיד של המנהיגות הישראלית והזדמנות לצעירים לרכוש ערכים של מנהיגות; 'מכון ערבה' בקיבוץ קטורה, המקום היחיד בעולם בו ישראלים, ירדנים, פלסטינים וסטודנטים מכל העולם לומדים יחד לתואר באיכות הסביבה; פרוייקט ׳מיוחדים במדים׳ המאפשר קליטה של נערים ונערות בעלי צרכים מיוחדים בצה״ל; תיכון אלכסנדר MASS בהוד השרון, עם תלמידים אמריקאים לסמסטר או תוכנית קיץ בישראל, ללימודים מלאים וחוויות מהמקומות החשובים בישראל ולא רק לימודים מתוך ספר; ובנוסף, מרכז לרכיבה טיפולית על סוסים בקיבוץ גרופית. ה-JNF גם יצר כוח משימה מיוחד שמטרותו לאחד אנשים מאזורים שונים בארץ. כל אחד יכול לייצג את אזור המגורים שלו ולהתנדב שם כדי להביא לשינוי חברתי, אקולוגי, חינוכי ועוד.

לסיום, מה הכי חשוב לך באופן אישי שידעו על JNF?

״למרות שזו כבר השנה ה-20 שלי בארגון, אני מרגישה שיש לי עוד המון אנשים לפגוש, מקומות ללכת אליהם ומדינה לבנות. JNF זוכה בשנים האחרונות ב -Charity Navigator לציון 4 כוכבים, שהוא הכי גבוה שקיים. אחת המטרות שלי באופן אישי היא שגם הישראלים יבינו ש-JNF זה לא אירגון עתיק של סבתא שלנו שרק נוטע עצים, אלא אירגון חי ותוסס שפועל למען המדינה שהם הכי אוהבים בעולם".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

אירועים

"הקדוש ברוך הוא הביא אותה עד אליי"

Published

on

יניב כהן התארס עם ספיר בדאון טאון במסיבת חנוכה *  "כרעתי ברך והצעתי לה להתחתן איתי ועם השבת שלי". היא השיבה בחיוב

סוף סוף:  יניב כהן  – מקדם השבת המוכר ביותר בעיר המלאכים, מצא את בחירת לבו והציע לה אירוסין במסיבת החנוכה הגדולה בדאון טאון.  כהן הוא כמובן האיש מאחורי פרויקט ״השבת אצל יניב״ שמארח כל שבוע מאות משתתפים לקידוש וארוחת שישי חינם אין כסף. יניב היה ידוע כרווק מבוקש, שאיך נאמר, לא מיהר להתפשר כדי למצוא את האחת. באופן לא מפתיע, ארוחות השבת שכל כך מזוהות אותו זימנו אליו את זו שבעתיד תהפוך לאישתו. 

יניב, איך פגשת את כלתך לעתיד? 

״את השבתות התחלנו לפני ארבע שנים וכבר שמעו עלינו בכל העולם. יום אחד  פנתה אליי בחורה דרך הפייסבוק. אמרה שקוראים לה ספיר ושהיא ואחותה חדשות בעיר. סיקרן אותה מי זה המצחיק הזה וגם ציינה שהיא רוצה לבוא כדי להכיר חברים חדשים. היא הגיעה לשבת, נהנתה והתאהבה באירוע שלנו. ככה היא התחילה להגיע לעוד שבת ועוד אחת. ואז יום אחד, היא שאלה אותי אם אני רוצה לצאת איתה לארוחת ערב. אמרתי סבבה והתחלנו לצאת. שמרנו על זה בסוד כי כשאני יוצא עם בחורה ורואים אותי כולם ישר מתחילים להגיד 'מזל טוב, מזל טוב' כי כולם רוצים שאני אתחתן. לא רצינו עין הרע. עם הזמן התחלנו להתאהב ואחרי שנה שהיא התחילה לשמור שבת ולעזור לי בארגון השבתות הבנתי שלפעמים הכל מתחת לאף והגיע הזמן. הקדוש ברוך הוא הביא אותה עד אליי".

איך  התרחשה ההצעה?

״תיכננתי את זה למסיבת חנוכה, נר שביעי. זה גם היה ראש חודש ושלושה ספרי תורה ושלוש ושבע הם מספרי המזל שלי. הכל התחבר. הזמנתי חברים, לקחנו שולחן והכל ואז עליתי להדליק את הנר. הזמנתי את ספיר לבמה, כרעתי ברך והצעתי לה להתחתן איתי ועם השבת שלי. היא הסכימה ואמרה כן".  

איך התחושה? 

״ואוו, ממש התרגשתי ובכיתי. קיבלתי אחרי זה הודעות מכל העולם וחברים ואנשים שמכירים אותי. הבנתי שאם אני יכול להתחתן כל אחד יכול"

מתי החתונה? 

"ב- 26 במרץ, בראש חודש אדר, אז כמובן שמרבים בשמחה. אני מחפש עכשיו אולם ל-2000 איש כדי שכולם יוכלו להגיע".

טיפ לרווקים ולרווקות שבינינו?

״לא להיות סתם בררנים. צאו לדייטים, לפעמים זה ממש מתחת לאף שלכם אז תסתכלו על הטוב של כל בן אדם. רק ככה תמצאו את האחד/ת. וכמובן – תגיעו לשבת אצל יניב; יש לנו כבר 12 זיווגים בארבע שנים".

==

למי שרוצה לתמוך בשבת אצל יניב: yanivsshbbat.comshabbatcenter.com 

המשך לקרוא

לוס אנג'לס

"יש כאן אקשן בלי הפסקה"

Published

on

נא להכיר את החיפאית לשעבר מיתר פז – שחקנית, במאית ומפיקה וזאת שתקים את קבוצת האימפרוב הישראלית הראשונה בלוס אנג'לס * ראיון חשוף במיוחד בסידרת הכתבות על ישראלים צעירים בהוליווד 

לאחרונה ציפור קטנה צייצה באוזני שמועה לגבי שגרירה חיפאית יפהפיה מהכרמל שהצטרפה למושבת השחקנים והשחקניות הישראלים בהוליווד, וכדאי שתזכרו את השם – מיתר פז. פז החלה את דרכה כשחקנית בקבוצת הנוער של תיאטרון חיפה, התמקצעה בסדנאות משחק ולפני שנתיים וחצי ארזה מזוודות כדי לנסות את מזלה בתעשיית הסרטים של לוס אנג'לס. 

עד עכשיו החיים מאירים פנים לצעירה בת ה-25, שכבר הספיקה להשתתף בכמה סרטים ולהפיק הסרט "מתחת למים" מז'אנר סרטי האימה שהוצג בפסטיבלים.את הפוש הרציני היא מקבלת עכשיו עם סרט חדש בכיכובה. העיתונות האמריקאית כבר ראיינה אותה אודותיו, ועתה שהיא עדיין תחת השפעת האדרנלין של ההפקה, יצאנו איפה לאמץ אותה לליבנו ולראיינה .

כחלק מסדרת הראיונות שלי עם כוכבי תרבות ישראלים פופולריים בתעשיית הוליווד השוחקת, היה לי עונג  רב לראיין את מיתר פז. מיתר כאמור היא שחקנית, יוצרת תסריטאית ומפיקה. היא הופיעה בסרטים רבים, בהפקות טלוויזיה ותיאטרון ברחבי העולם, כמו "מתחת למים", "מחרוזת ראשונה 2" ו"ירח מלא ", רק כדי להזכיר כמה. מיתר זכתה במספר פרסים על סרטה "והם חיו", סרט שהפיקה, כתבה ושיחקה בו את  התפקיד הראשי. 

היא נולדה בחיפה, ובגיל 17 היא כבר קיבלה פרס על הצטיינות יוצאת דופן בתחום המשחק. לאחר ששימשה כסמלת ת"ש בצה"ל, הגיעה מיתר ללוס אנג'לס, כאן היא מתגוררת כיום, וממשיכה באימוני סטודיו למשחק של מישל דינר.

"תודה רבה שהצטרפת אלינו!" אני פוצח בקול רם, "האם את יכולה לספר לנו מה הביא אותך לקריירת המשחק?

מיתר: "מאז שאני זוכרת את עצמי נמשכתי לבמה. הייתי מכושפת. תמיד היה לי דמיון עז והוקסמתי מאומנות הסיפור. כילדה קטנה אהבתי ליצור מופעים משלי. נהגתי לגייס את בני דודי כחלק מ'הרכב האנסמבל' המשפחתי שלי, ואילו שאר בני המשפחה היו חברי 'הקהל' המסורים שלי. התשוקה שלי למשחק ולהפקות הייתה חזקה. מחזות והצגות בית ספר לא הספיקו לי, השתוקקתי לעוד. בגיל 14 הפכתי להיות חלק מקבוצת תיאטרון חיפה. על הבמה מצאתי את התשוקה הגדולה ביותר שלי, זה לא היה רק 'רוצה', זה היה 'צורך'. הרגשתי בבית וזה בהחלט היתה רק ההתחלה….

מה הסיפור המעניין ביותר שקרה לך מאז שהתחלת בקריירה הזאת?

"לפני 4 שנים הוזמנתי לתפקיד כוכב אורח בסדרת טלוויזיה ישראלית מפורסמת…כמה ימים אחר כך קיבלתי "הפתעה" נוספת… אושפזתי בגלל דלקת תוספתן חריפה ונאלצתי לעבור ניתוח דחוף. 

"הרגשתי חוסר אונים, כל תנועה קלה נראתה כמו אתגר רציני. תחילת ההסרטה לסידרה היתה כבר מעבר לפינה, ואני עדיין מאושפזת בבית החולים אבל הוויתור לא הייתה אופציה! 'המופע חייב להימשך'!!…"

"בבוקר ההסרטה הייתי בדרך לאולפן עם 5 מהדקי טיטניום מחוברים לגופי, אבל עם חלום גדול בתוכי. זה בהחלט היה רוצח הכאב הטוב ביותר".

מהי הטעות הכי משעשעת שעשית כשהתחלת לשחק ואיזה לקח למדת מזה?

"כמה ימים לאחר שנחתתי בעיר הכוכבים , נבחרתי להופיע בקומיקון בסן פרנסיסקו.

זה הייה מופע אימפרוב (אילתור) והופענו מול מעריצי גיבורי-על רבים.

לבשתי את התלבושת שלי ואמרתי Catwoman, כשהתחלתי לאלתר בשטף באנגלית, או לפחות זה מה שחשבתי … עדיין עם ג'ט לג מפגר, מחשבותי  מתרגמות בין עברית לאנגלית, ויצרתי את השפה שלי – היבריש".

"במהלך ההופעה החיה אמרתי שאני "מצמחת ילד" (במקום לגדל ילד) הקהל צחק.

לשבריר שנייה קפאתי – הבנתי את הטעות שלי. במהירות החלטתי שבמקום להתעלם מזה או להעמיד פנים כאילו זה מעולם לא קרה, עלי להשתמש בו בסצנה ולהוציא מזה בדיחה. הפכתי את 'ילד האימפרוביזציה' שלי לפרח.

"בסופו של דבר זו הייתה הופעה נהדרת ושיעור נהדר – לטעויות יש את הכוח להפוך אותך למשהו טוב יותר ממה שהיית בעבר. השתמש בהם כדי לצמוח (עכשיו באמת התכוונתי לזה…)

מהם הפרויקטים המעניינים או המרגשים ביותר עליהם אתם עובדים עכשיו?

"אני נרגשת להשתתף בסרט שלי "והם חיו", סרט שכתבתי, הפקתי ושיחקתי בו את התפקיד הראשי, ועומד לצאת באמזון בקרוב. הסרט זכה עד כה ב 6 פרסים, והתקבל ל 9 פסטיבלי קולנוע ברחבי העולם. זה נהדר לראות שהעבודה הקשה משתלמת. זו הייתה חוויה מדהימה ומסע מספק.

"אף פעם אין רגע משעמם – לאחרונה חזרתי מאריזונה, לאחר שהופעתי במחזמר "לה לה לנד" (מאת דרק ג'רמיה ריד הנפלא) בקוני-קון בפיניקס. קיבלנו המון אהבה מהקהל וכמה ביקורות מעולות.

"צוות האימפרוב שלי- 'נינג'ת התרד' – הוזמן להופיע בתיאטרון "אי.סי.אמ. איי"  בהוליווד  והיה לו מופע מאוד מצליח. כמו כן, אני שמח לחלוק את זה שאני הולך לפתוח את קבוצת האימפרוב הישראלית הראשונה בלוס אנג'לס והמאמנת תהייה אני!

"אני אוהבת תיאטרון, אלתור והופעות חיות, אבל משחק בקולנוע הוא התשוקה הגדולה שלי. עבדתי על הסרט העלילתי 'מחרוזת ראשונה 2' בלוס אנג'לס ובשיקגו והתחלתי לשחק ליד השחקן הגדול קווין אנדרסון והלסלי זמקיס המוכשר. בסרט הקומדיה על "Switchin '" גם שיחקתי את התפקיד המאתגר של מכשפה מודרנית בלוס אנג'לס.

   "ההצלחה של  הסרט 'והם חיו' בהחלט הניעה אותי וכעת אני מפתחת סרט עלילתי חדש עם הבמאי חאבייר אספינוזה".

שמעתי גם על סרט דומה ל"מלתעות".

"את הסרט 'מתחת למים' צילמנו בשיקגו והוא עוסק בחבורת נערים שמותקפים על ידי כרישים. הדמות שלי הופכת לגיבורה שמצילה את כולם, סוג של סופר-הירו. בכלל, אני עובדת על כמה פרויקטים. יש כאן אקשן בלי הפסקה".

מיהם האנשים המעניינים ביותר שיצרת איתם קשר?                          

"במהלך המסע ההוליוודי שלי היה לי מזל לפגוש כל כך הרבה אנשים מעניינים, מוכשרים, ומגוון רחב של אנשי מקצוע בתעשייה, אבל אני בוחרת לשתף אתכם בשני אינטראקציות משמעותיות עם שתי נשמות יצירתיות מעוררות השראה, חכמות וחביבות:

"לפני שנתיים אכלתי ארוחת צוהריים עם רוג'ר קורמן – "האפיפיור של 'קולנוע הפופ' / " – מלך ה-B-MOVIES. רוג'ר עזר בהשקת עשרות במאים ושחקנים, מפרנסיס פורד קופולה וג'יימס קמרון לרוברט דה נירו וג'ק ניקולסון. הוא זכה בפרס האקדמיה על עבודתו העשירה בסרטים .

"אבל מה שבאמת נתן לי השראה ונגע לליבי היה, שאחרי כל כך הרבה שנים בענף, רוג'ר קורמן בן ה– הוא עדיין קולנוען נלהב. אתה לא יכול לפספס את הניצוץ בעיניו כשהוא מדבר על הרפתקאותיו הקולנועיות החדשות. המחויבות וההתלהבות שלו מעוררות השראה באמת, ואני מקווה שבגיל 93, גם אני אשמור את החלום שלי כל כך מלא חיים.

"משפחה היא לא תמיד דם – זה מה שלמדתי כשפגשתי את השחקן המוכשר קווין אנדרסון ("ישן עם האויב", "יתומים" ואת חברתו הנפלאה אן אילי על הסט של 'מחרוזת ראשונה 2'. לאחר שצילמתי את רוב הסצנות שלי בלוס אנג'לס, נחתתי באילינוי והתקבלתי על ידי חברי השחקנים. קווין ואן שיחקו את התפקידים של דודי ודודתי. אחרי יום הצילומים הראשון שלנו, התחברנו והרגשנו כאילו אנחנו מכירים זה שנים. לא היינו סתם משפחה על המסך. היה כל כך קל להיות אותנטי ואמיתי בכוונה. סיימנו את הסרט, אבל הרווחתי שני בני משפחה חדשים"…

אילו טיפים היית ממליץ לעמיתים בענף שלך כדי לעזור להם לשגשג ולא להישרף?

מיתר: "תהיו מכבדים, סבלניים וצנועים. זה לא רק טיפ לשחקנים, זה טיפ לחיים.

אף אחד לא חייב לך כלום. מאמן המשחק שלי נהג לומר: 'האודישן שלך מתחיל ברגע שאתה יוצא מהמכונית".

"אתה אף פעם לא יודע, מנהל הליהוק עשוי להיות איתך במעלית, מקשיב לרשימת התלונות שלך – התפקידים המשניים ארוכים מדי, אתה לא אוהב את התסריט, היית תקוע בתנועה… שמור את זה לעצמך. אף אחד לא אוהב לעבוד עם אנשים שתמיד מתלוננים על משהו..

"לפני כמה שנים היה לי אודישן לדגמן לחברת ג'ינס. חיכיתי בתור בזמן שאחת הבנות לידי לא הפסיקה להתלונן. היא התלוננה על זמן ההמתנה הארוך, על התסריט. היא כל הזמן אמרה שאם הייתה מנהלת הליהוק, תהליך האודישנים היה הרבה יותר מהיר וחלק. לאחר שהלכה, אחד מעוזרי ההפקה שיתף אותנו כי הוא הוציא אותה מהרשימה שלהם בגלל היחס שלה. האודישן שלה הסתיים עוד לפני שהיא החלה לשחק".

אם היית אדם בעל השפעה רבה על אנשים, מה  היו התובנות והרעיונות שלך?

1. "טוב לב יכול לעשות יום רע לטוב ויום טוב לטוב יותר. 

2. אנו חיים בעולם די תחרותי, קל להיות אנוכי ב"עידן הסלפי", ברצוני "לאמץ" את שיטת "לשלם את זה קדימה" – נסה כל יום לעזור או לעשות משהו נחמד עבור אדם אחד לפחות, המקבל "ישלם קדימה" קדימה ויסייע למישהו אחר. אל תחכו שנסיבות יוצאות דופן יעשו טוב לאחרים. התחילו עכשיו!

3. אנחנו לא יכולים לעזור לכולם, אבל כולם יכולים לעזור למישהו אחד.

4. אל תמתינן להזדמנויות, צרו אותן.

5. היו פתוחים וששים ללמוד. תמיד יש משהו חדש לגלות. היה סקרן והעז לשאול שאלות.

6. היה ספציפי! ככל שאתה ספציפי יותר, כך יהיה לך קל יותר להשיג את המטרות שלך.

7. משחק הוא מרתון ולא ספרינט – עבודה קשה כל יום. היו סבלניים, מתמידים ותיהנו מהמסע.

8. תהיה עצמך – כל שאר כבר נלקחו (כן, אני יודע שזה נשמע ניבזי) אבל במשחק זה מה שמייחד אותך, אף אחד אחר לא יכול להיות אתה. הכירו את עצמכם, הכירו את עצמכם והשתמשו בו כדי לפרוח.

9. ניסים מתחילים לקרות כשאתה נותן אנרגיה רבה לחלומות שלך כמו שאתה מפחד לפחדים שלך.

10. לפרוש זה קל. אתה משכנע את עצמך שהוויתור היה הבחירה הנכונה ומרגיש הקלה שלא היית צריך להתעמת עם הפחדים שלך, אבל אז אתה מרגיש ריק. ויתרת על החלום שלך, התשוקה שלך, השאיפה שלך. קל להישאר באזור הנוחות, אבל אתה לעולם אינך צומח ממנו."

איך את מממשת את כל התורה הנהדרת הזאת?                                

מיתר:"מאז שהייתי ילדה הייתי חולמת. אמא שלי תמיד אמרה לי שאם אני באמת רוצה משהו, אני יכולה להשיג את זה, אבל זה לא מייד. זה דורש עבודה קשה ומסירות. כך עובדים חלומות. הם לא עובדים אלא אם כן, וזה מה שאני עושה, בכל פעם שאני מפחדת אני מפסיקה להאכיל את הפחדים שלי, ואני שמה במקום את החלומות שלי. במקום לפקפק בעצמי אני עובדת קשה כפליים. כל צעד שאני עושה מקרב אותי למטרה שלי. זה לא מסע קל, אבל זה המספק ביותר. אם אתה יכול לחלום את זה אתה יכול להשיג את זה

האם יש אדם בעולם או בארה"ב שאת היית שמחה לאכול ארוחת בוקר או צהריים פרטית איתו, ומדוע?

"גיבור העל הפנימי שלי היה שמח לפגוש את מנהלת הליהוק שרה פין. שיחקתי את תפקיד קפטן 'מארוול' בסדרות המרשתת ובקומיקון ברחבי האינטרנט והתאהבתי בדמות ובסיפור שלה. אני בהחלט חושבת שהחברה שלנו זקוקה לדמויות נשיות מעצימות יותר, ואני מקווה להצטרף יום אחד למשפחת מארוול".

איך הקוראים יכולים לעקוב אחריך במדיה החברתית?

פייסבוק – meitar paz

IMDb: מיתר פז

אינסטגרם: מיתרפז

המשך לקרוא

לוס אנג'לס

יומולדת שנה ל-IBN: עסקים ונטוורקינג בעברית

Published

on

אשת הנדל"ן והמייסדת איריס גולדשטיין-חגי אירחה בביתה בקלבאסס את המפגש הדו-חודשי של ארגון בעלי העסקים הישראלי * המראות והקולות

קבוצת ה- (Israeli Business Network) שהוקמה על ידי אשת הנדל"ן איריס גולדשטיין-חגי, שמה לה למטרה לאגד מגוון רחב של נשות ואנשי עסקים ישראלים מרחבי לוס אנג׳לס. הקבוצה נפגשת פעמיים בחודש בקלאבסס לערב אינטרקטיבי עם מרצים אורחים בתחומים כמו פיננסים, מדיה, שיווק, אינטרנט ועוד. החברים משוחחים, מכירים ויוצרים שיתופי פעולה; כל זאת כדי לחזק את הקהילה העסקית המקומית. 

בחג החנוכה האחרון הקבוצה ציינה שנה להיווסדה במסיבת חגיגית, מוארת וצבעונית, בביתם של איריס ופיני גולדשטיין-חגי. ביתם בקלאבסס היה מלא עד אפס מקום בשמות רבים ומוכרים בקהילה, כולם במצב רוח מרומם. הערב נפתח בארוחת בסגנון בופה עם שלל מאכלים שהביאו האורחים, בקבוקי יין נפתחו ונט וורקינג פורה החל מתגלגל לו בסלון המרווח.  

המשתתפים כולם שופעים מחמאות על הקבוצה המעניינת וגם על יוזמת הרעיון והמארחת. מיכל מבצרי – צלמת אירועים, סטודיו נייד, פורטרטים וצלמת ״שבוע ישראלי״ סיפרה לי: ״איריס הקימה קבוצה נהדרת. היא פותחת את הבית שלה ומארחת בצורה מקסימה. היא מאוד מסודרת ומאורגנת וכך נראים המפגשים שלנו. בקבוצה נוצרו קשרים מאוד טובים, גם אישיים וגם של עסקים. יש גרעין קבוע שתמיד נמצא שם וגם כל הזמן באים אנשים חדשים. אני קיבלתי שלוש עבודות בצילום מהקבוצה: צילמתי את יעל קגן, צילמתי את האירוע של פתיחת סניף אורנים בלוס אנג׳לס של רויטל ודניאל , וצילמתי את Emet Digital של מיקי שולמן. באמת היה לי ממש כיף לעבוד איתם. ובכלל הקבוצה הזו עוזרת ליצור הרבה קשרים. 

גם מיקי שולמן, מצעירי הקבוצה והמייסד של Emet Digital, מדגיש את חשיבות הארגון: ״יש ב-IBN גיוון מיוחד כל כך, המון חברויות ומערכות יחסים מקצועיות נרקמות שם. בזכות הקבוצה הגיעו המון לקוחות לכיוון שלי וכל פעם שמחפשים את השירות שאני מציע, יש לי חמישים ׳שגרירים ושגרירות׳ שעוזרים לי וממליצים עליי".

איריס המארחת היא סוכנת נדל״ן מובילה עם 30 שנה נסיון בתחום.  היא גם משמשת כמנטורית לסוכני נדל״ן ישראלים חדשים בעיר. מלבד זאת היא אמא לשתי בנות, נשואה לפנחס חגי, לו 2 בנים. וגם סבתא לנכדים. בנוסף היא פעילה בעמותת ׳גדולים מהחיים׳ למעלה מ-15 שנים ותורמת לקהילה כבר שנים רבות. 

איריס : ״כרגע יש לנו 40 חברים שהולכים ביחד שנה ועוד אנשים שמצטרפים כל הזמן. הכללים פשוטים: מכל ביזנס יש בעל מקצוע אחד שמייצג אותו. החברים בקבוצה חייבים להיות נוכחים בכל המפגשים הדו-חודשיים, ואנשים צריכים להיות מחויבים לקבוצה; מי שלא מגיע לשני מפגשים לא יכול להישאר בקבוצה. חשוב שאנשים יבינו; כל חבר פה הוא שגריר שאנחנו דואגים לו, תומכים בו ומקדמים אותו. אנחנו לא מעוניינים שאנשים יבואו לפעם-פעמיים מפני שאז הם לוקחים מקום של מישהו אחר כמותו או אפילו טוב ממנו.

"המפגשים הם דו-חודשיים, ואני גובה תשלום סימלי של 20 דולר למפגש. מתחילים בארוחת ערב שאני מגישה ובחצי שעה של נטוורקינג חופשי בין החברים. בכל פגישה אני נותנת הזדמנות לבעל מקצוע אחד לתת הרצאה ולדבר מול כולם. לספר על עצמו ועל הביזנס שלו. שאר החברים מקבלים 30 שניות להציג את עצמם ואת העסק שלהם. כל חבר צריך לפחות שלוש שנים ניסיון בתחום העיסוק שלו. הכל מתנהל בעברית וכולם צריכים להיות ישראלים. מי שמגיע לקבוצה צריך לדעת שזו מערכת יחסים דו סיטרית: אתה בא לקבל הפניות לעבודה וגם לתת.  

"כרגע אנחנו במצב נפלא. נפתחו עסקים חדשים והגיעו אנשים שפשוט נותנים ביזנס אחד לשני בלי לפרסם אפילו". 

מה דעתך על הקהילה הישראלית מבחינה עסקית?  

"בקהילה הישראלית ישנם כל מיני דמויות וסוגים לטעמי. לי תמיד חשוב שאנשים ישמרו על השם הטוב שלנו. אני לא אוהבת שאנשים מנצלים את המערכת לטובתם, בעיקר אלו שמגיעים חדשים מישראל. זה פוגע בשם הישראלי ובביזנס שלהם. 

"יש פה הרבה אנשים שמנהלים עסקים במשך שנים אבל הם לא תמידי מודעים לאילו כלים נפלאים עומדים לרשותם כאן. בעולם העסקי באל-איי השמיים הם הגבול והכל תלוי בך ואיך אתה מנהל את העסק שלך. מי שמנהל אותו נכון ולא משתגע מה-100 אלף דולר הראשונים שהוא עושה יכול להמשיך ולגדול. 

אני  מביאה למפגשים שלנו רואה חשבון שמדבר על  כספים ועל ההטבות של המסים , או איך להגיש מסים בצורה נכונה.  עשינו ערב שלם סביב הנושא של שיווק ואיך לשווק נכון את העסק שלך, ערב מעניין שמדבר על סייבר סקיורטי וערב שמדבר על  פיננסים. אני נותנת סקירה על נדל״ן על מכירות ומה הולך בשוק כרגע ותחזיות לעתיד. בסופו של יום הקבוצה שלנו היא ממש כמו משפחה. אנחנו קיימים רק שנה אז זה נפלא לחשוב לאן זה עוד יכול להגיע".

לפרטים על אפשרות להצטרף לקבוצת IBN ניתן להתקשר לאיריס, טל': 818-400-9086.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות