Connect with us

טיולים

יוצאים לקרוז? הגיל והתרגיל

Published

on

מושלם למבוגרים, סיוט לצעירים, המון יעדים, מעט מדי זמן • יותר ישראלים מאי פעם, מכאן ומשם, יוצאים לחופשה על גבי ספינת תענוגות • האם היא תתאים גם לכם? מדריך יתרונות וחסרונות

לא פחות מ-25 מיליון תיירים עשו את דרכם בימים ובאוקיינוסים בשנה האחרונה, נתון שעתיד לחצות את רף ה-30 מיליון עד שנת 2020, כך לפי הערכות מומחים בענף. הגידול העקבי בכמות הפונים לחופשות השיט, נעוץ גם בשיפור הדרמטי באיכות הכלים המשייטים. בתחילת 2018 נחשפה ה-MSC Seaside, מגה ספינה ששוויה נאמד על מיליארד דולר והפכה לספינת השיט היקרה בעולם. עליה נמצא כל מה שצריך (וגם הרבה דברים שלא, כולל חנות צילום וגלריית אמנות) כדי להשלים חופשה "מושלמת". לא רק פאר הספינות השתדרג ופתח את הענף לאוכלוסייה שונה ועשירה הרבה יותר, אלא גם טווח ספינות היוקרה. הואיל ומדובר בטרנד שלא הולך להיעלם מחיינו, ההפלגה הפכה לסוג טיול שאי אפשר להתעלם ממנו. יחד עם זאת, הוא לא מתאים לכולם. הנה, אם כן, היתרונות הגדולים והחסרונות הרבים של חופשת השיט.

משתלם לנוסעים, לא ליעדים

אחד היתרונות הגדולים של שיט הוא האפשרות לרכוש חבילה מפנקת במיוחד במחיר נמוך יחסית. לכן, יוכל התייר להתפנק בחדר מפואר, ארוחות גורמה ושירותי הכל כלול במחירים שלעיתים מגרדים את ה-100 דולר מלמטה. כך שאם חיסכון כלכלי עומד לנגד עיניכם, ייתכן ומדובר בפתרון מושלם. מצד שני, ספינות הפאר בכלל והמגה ספינות שכובשות את נמלי היבשת הישנה בפרט, הפכו לסמל של חזירות תיירותית. זאת מאחר והנוסעים נפרקים בנמל העיר ליום אחד, לרוב לא ישנים או סועדים בה ומבזבזים מעט מאוד כסף. מצב זה מותיר את העיר עם כל כאב הראש הכרוך בתשתית של אותם אלפי אנשים, ללא שורת רווח נאה. ספינות הענק האלה הן שהכריעו לאחרונה את עיריית ונציה להטיל מס תיירים יומי על תיירי היום בעיר התעלות, צעד בו מתכוונות לצעוד עוד ערי נמל רבות. יחד עם זאת, ערי נמל רבות משקיעות במעגנים מיוחדים המותאמים לאותן מגה-ספינות, כך שייתכן ורווח מסוים דווקא כן נמצא אי שם.

לא לכל גיל

שיט מתאים בעיקר לצעירים ביותר ולמבוגרים ביותר. לאלה הסובלים מבעיות נגישות, שלא מתלהבים מאריזה חפוזה כל כמה ימים ומרדף אחרי רכבות תוך כדי ניסיון להבין מה כתוב בשלטים האלה למען השם, מדובר בפתרון די מושלם. לא רק שההתניידות על גבי הספינה היא קלה, גם בירידה מהספינות הצוות מספק לרוב עזרים כמו כיסאות גלגלים לציבור המתקשים, ובגדול – מדובר על חופשה שלמה שמרוכזת במקום אחד, מרושתת במעליות. סוג של חלום. מהצד השני של הסקאלה, עבור ילדים, גם כן מדובר בחופשה די מושלמת. ספינות רבות מציעות הפלגות מיועדות לילדים, עם הפעלות בבריכה, מתקנים מיוחדים ופעילויות מגוונות. גם ההורים יזכו בשקט, אך כזה המהול בביטחון, מאחר והם נמצאים בלב ים והילד – גם אם ממש יתעקש – פשוט לא יכול ללכת לאיבוד. בני גיל הביניים לעומת זאת, במידה ולא הצטרפו להפלגה בנושא מסוים ויקר לליבם (ראו ערך הפלגות קריוקי, רווקים וכו'), ימצאו את עצמם די תלושים מעולמם. והכי גרוע – בלי אפשרות בריחה.

לטעום אבל לא לבלוע

מסעות השיט מעניקים אפשרות ייחודית לעגון במספר גדול של ערי נמל, ולצאת למסעות בני יום-יומיים בהן. השילוב הקסום בין נופש על גבי הספינה לבין חופשה עירונית עם העגינה, מוסיף לחופשה טוויסט שהופך ליתרון אמיתי עם כל יעד שמצטרף לחגיגה. אך עגינה וקוץ בה – ריבוי היעדים במסגרת זמן מצומצמת לרוב בין עשרה ימים לשבועיים) הופכת את השהייה בעיר לקצרה מאוד. לכן התיירים לא באמת זוכים להכיר את היעד אליו הם מגיעים, ורבים מהם מדווחים על תחושה של "סלט יעדים", בו אינך יודע באמת איפה היית ולאן פניך מועדות. מי שרוצה להכיר באמת את אירופה, למשל, עדיף לו שיבחר בדרך אחרת לעשות זאת. לעומת זאת, מי שרוצה לסמן וי על יעדים ולהכריז "ראיתי את נאפולי ואני עדיין חי", ימצא בקרוז את מבוקשו.

יציבות ביטחון ופינוק

הנוחות היחסית שהשיט מספק יכולה לגרום לאוכלוסיות שבדרך כלל לא יוצאות מגבולות המדינה, לעשות זאת. קשישים, אנשים בעלי מוגבלויות ואפילו בעלי פחד מטיסה. אם אתם מתמודדים עם אחד מהאנשים בקבוצות הללו, ייתכן ומצאתם את אופציית הטיול המושלמת, שמשלבת יציבות, ביטחון ופינוק עם שהייה הרחק מהבית. הקרוז גם מכיל בתוכו, מתוקף היותו בית אירוח לאלפי אנשים, מגוון רחב ביותר של פעילויות. לכן, הוא עשוי לספק פתרונות גם למעוניינים בחופשה הרחק מיקיריהם. כשהילדים יכולים להשפריץ בבריכה, הסבים והסבתות ליהנות מהרוח הקרירה שעל הסיפון ובן/ת הזוג בסרט – נותר הרבה זמן בחדר לעצמך.

הקאה – מיתוס או סיוט הממתין להתרחש?

למרות החשש הגדול של כל מי שעומדים לעלות על ספינה, מחלת ים אינה כל כך נפוצה בהפלגות הנופש. דווקא בשל גודל הכלים, שמונע טלטול חזק של הספינה כתוצאה ממפגש עם גלים וזרמים, התנודות כמעט ולא מורגשות – בוודאי ככל שמתקרבים למרכז הספינה. לעומת זאת, הריכוז הגבוה של האנשים במקום אחד, בשילוב עם תחלופה קטנה של אנשי צוות ובעיקר אלו הנוגעים במזון עלול להביא להתפרצות של נורו-וירוס. מדובר בנגיף שעובר דרך מים ומזון מקולקלים בצואה, שתן, הקאה ואפילו נישא באוויר. לכן הוא הפך להיות גורם הסכנה מספר אחד על גבי הספינות, כשרק בחודש שעבר חלו 474 בני אדם על סיפונה של אחת הספינות של ה-Royal Caribbean. יחד עם זאת, חשוב לזכור שגם על היבשה צדפה מקולקלת יש בכוחה להשמיד טיול שלם, אז החשש הוא סביר והזהירות מונעת, בים וביבשה.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

טיולים

מי עוד לא ביקר בקיסריה?

Published

on

מגזין התיירות הנחשב Travel + Leisure, פרסם את רשימת 50 האתרים הטובים בעולם לשנה הבאה, ונציגה ישראלית אחת מככבת בין היעדים המכובדים

כמו בכל שנה, מגזין התיירות האמריקאי הנודע Travel + Leisure בחר את 50 המקומות הכי מומלצים לחופשה בשנה הקרובה, ומתוכם יש גם נציגות ישראלית אחת ויחידה: קיסריה. הנתונים כדי להגיע לרשימה המכובדת, נשענים על בדיקה של נתונים סטטיסטיים תיירותיים, אירועים גדולים שיתקיימו בעולם בשנה הקרובה, קווי תעופה שיפתחו וביקורות על מלונות שנבדקו. כמו כן, נסקרו מסעדות חדשות שנפתחו, חשבונות אינסטגרם ייעודיים ונבחנו גם סקרים שנעשו על ידי מומחי האתר וכותביו.

"השידוך המוצלח בין עתיקות ומודרניות, מושכים יותר ויותר מבקרים לקיסריה – עיירת חוף וגן לאומי בצפון ישראל – ששוכנת לאורך נמל רומי עתיק בן 2,000 שנה", נכתב באתר. עוד ממליצים הכותבים, לבקר במרכז המבקרים החדש שבמקום "הנקרא על שם הורדוס, המלך שייסד את העיר, ובנה בה קמרונות מקושתים שעמדו מתחת למקדש, ובו מוצגים כיום ממצאים ארכיאולוגיים שנחשפו לאחרונה, כמו פסיפסים צבעוניים ומטבעות זהב שחולצו מספינות שטבעו. כדאי לתצפת על הנמל העתיק ממסעדת 'הלנה' – היושבת לאורך החוף ומגישה מאכלים ויינות ישראליים. לאחר מכן, כדאי לסקור את שרידי בתי המרחץ או את שוברי הגלים הרומיים, עמודים ושאר חפצים עתיקים ליד מרכז הצלילה". עוד ממליצים עורכי האתר, להעביר את הלילה במלון דן קיסריה המחודש והאלגנטי, ש"שייך לצאצאי משפחת רוטשילד".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות