Connect with us

ארה"ב-ישראל

יומולדת לריצ׳רד שרמן: מ׳צ׳ים צ׳ים צ׳ירי׳ ועד ׳זהו עולם קטן׳

Published

on

כך חגגה העיר בוורלי הילס את יום הולדתו ה- 90של אחד מבניה היותר מפורסמים – ריצ׳רד מ. שרמן, מלחין וליריקן שיחד עם אחיו אחראי לכמה מגדולי הלהיטים של אולפני דיסני

מאת: ארי בוסל צילום: Photos by Vince Bucci/City of Beverly Hills

כשהמילה (כן, אכן, יש מילה כזו) ״סופר-קליפר-ג׳לי-סטיקאק-ספיאלידושס״ מתגלגלת על לשונך, אתה חוזר עליה פעם אחר פעם, והנה, כמו תרופת פלאים, אתה מרגיש טוב. היא לא נותנת מנוח, היא מקפיצה, היא מרגיעה, היא משרה אוירה מיוחדת במינה.

במוצ״ש ה-21 ביולי, 2018, העיר בוורלי הילס חגגה את יום הולדתו ה-90 של אחד מבניה היותר מפורסמים – ריצ׳רד מ. שרמן, מלחין וליריקן.

היה זה יום הולדת נוסח בורלי הילס שלא ישכח לעולם. חברי מועצת העיר הציגו תעודת הוקרה לשרמן, אך זה כמובן לא היה מספיק. הם העניקו לו את מפתח העיר, כבוד הניתן לעיתים נדירות בלבד. כמובן שהיתה עוגה שלוש קומות, מאות נוכחים למעלה מ-550), תזמורת מלאה, להקת של שני תריסר רקדנים ורקדניות, זמרות והמשפחה כולה – כולל אחת הנכדות (או הנינות) ששרה את שירו המפורסם ביותר. לאחר ההופעה, שהיתה מכורה לגמרי שבועות לפני שהתקיימה (הכרטיסים, כמו גם החניה, ניתנו בחינם לכל הדורש), הובלו כל המשתתפים דרך יציאה אחרת מזו שבאו, לחצר ה״וואליס״ (מרכז התרבות של בוורלי הילס), בה הוצבו שולחנות ועליהם שתיה מים וסודה) בכוסות צבעוניות וקאפ-קייקס (עוגיותאישיות עם ציפוי עשיר במיוחד ועליהן ציפוי סוכריות קטנטנות צבעוניות).

יצאו החוגגים נרגשים, כשבראש כל אחד מתנגן שיר אחר, ומאז ״סופר-קלי-פרג׳ליסטיק״ פשוט לא עוזב אותי, לא נותן לי מנוח, מרגיע ומשגע בו-זמנית, וגורם לי לרצות לעוף, כמו ״כפית מלאה בסוכר, הגורמת לתרופה להיבלע״.

היה זה אל, אביהם של ריצ׳רד ואחיו רוברט, שהשכיל להכניסם ל״ביזנס המשפחתי״ של כתיבת שירים והלחנתם. ריצ׳רד חגג זה עתה את יום הולדתו ה-90. אחיו הבכור רוברט נפטר בשנת 2012. ביחד ״האחים שרמן״ הם המלחינים-ליריקאים המפורסמים ביותר בהיסטוריה של בידור-למשפחה. בשנת 2008 הם זכו במדליה האומנויות מהנשיא. הבנים של כל אחד מהם חברו יחדיו והפיקו סרט דוקומנטרי על אבותיהם: ״הבחורים: סיפורם של האחים שרמן״.

שרמן עם מהמופיעים בחגיגה לכבוד יום ההולדת ע״י העיר בוורלי הילס

שישה עשורים של כתיבה והלחנה. ״זהו דבר שאני אוהב לעשות, ואני כותב שירים מגיל 16. כותב ומשלמים לי לעשות את הדבר שאני הכי אוהב״, אמר שרמן לקהל החוגגים, כשזה עמד והריע לו בהתלהבות ובתודה.

 

ב-1960 וולט דיסני לקח אותם לעבודה בסטודיו, והם כתבו והלחינו שירים לסרטים ולתוכניות טלויזיה כמו ״זורו״, ״הפרופסור המפוזר״, ״עולם הצבעים המופלא של וולט דיסני״ ועוד. ב-1964 הם כתבו את ״זהו עולם קטן״ שהפך לאחד השירים המתורגמים ביותר והמושרים ביותר בעולם.

באותה שנה שהם כתבו את השירים למרי פופינס, וב-1965 הם זכו ב״שיר הטוב ביותר״ באוסקר עבור ״צ׳ים צ׳ים צ׳ירי״.

שרמן עם בנו

המילים והמוזיקה לספר הג׳ונגל, וויני הדוב, צ׳יטי צ׳יטי בנג-בנג, הרפתקאותיו של טום סויאר, הקלברי פין ול״הסרט טיגר״ הם רק כמה מיצירותיהם היותר ידועות של האחים שרמן.

הופעה שלא היתה מביישת את פארק השעשועים של דיסני ברחבי העולם, את ברודוויי או אולמות ההופעות בלונדון. מתנת העיר בורלי הילס לאחד מבניה, חגיגת יום הולדת 90! בקרוב הערב כולו יעלה לכבלים ולרשת. ברגע שהתוכנית תהיה מוכנה, נודיע, כך שנוכל כולנו להנות, להצטרף בזימזום, בשירה או במחיאות כפיים ל״סופרקליפרג׳ליסטיק״ של האחים שרמן!

לתגובות: https://vimeo.com/282597968

לצפייה באירוע: bussel@me.com

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

בג"ץ דחה עתירה שדרשה כניסה לארץ לילדי ישראלים המתגוררים בחו"ל

העותרים הם 36 ישראלים המתגוררים בחו"ל שלא רשמו ילדיהם במרשם האוכלוסין. הם אינם מחזיקים בדרכון ישראלי והם נכנסים לישראל באמצעות דרכון זר * משרד הפנים הסכים לאפשר לחלקם להיכנס לארץ, בתנאי שהוריהם יתחייבו לרשום אותם בעתיד

Published

on

בית המשפט הגבוה לצדק בירושלים דחה השבוע עתירה של הורים ישראלים המתגוררים בחו"ל וביקשו לאפשר לילדיהם שאינם רשומים במרשם האוכלוסין להיכנס לישראל חרף ההגבלות על כניסת זרים לישראל. השופט יצחק עמית קבע שמכיוון שמשרד הפנים עדכן חלק מהנחיותיו לאחר הדיון הקודם בעתירה, אין לבית המשפט סיבה להתערב בנושא. משרד הפנים הבהיר כי לא ימנעו כניסה לישראל בדרכון זר של ילדי אזרחים ישראליים תושבי חו"ל, כל עוד הם עומדים בדרישות החלות על כניסת זרים לישראל – גם אם לא יושלם רישום הילדים בישראל. עם זאת, ההורים יצטרכו להתחייב להסדיר את מעמד הילדים בישראל בעתיד.

השופטים קבעו כי סביר להניח שחלק ניכר מילדי העותרים עומד בתנאי משרד הבריאות כיוון שבמדינות רבות ניתן לחסן בני נוער. העותרים הם 36 ישראלים המתגוררים בחו"ל. לשלושים ואחד מהעותרים נולדו ילדים בחו"ל, אך לא רשמו אותם במרשם האוכלוסין, על אף החובה החלה בחוק. עקב כך, ילדי העותרים אינם מחזיקים בדרכון ישראלי והם נכנסים לישראל באמצעות דרכון זר. עקב מגפת הקורונה הוטלו מגבלות על כניסת זרים לישראל ולכן נמנע מילדים אלו להגיע לארץ ולבקר את משפחותיהם.

העותרים טענו כי ילדיהם הם אזרחים ישראלים לפי החוק, וכי אי-רישומם אינה גורעת מכך. לפיכך, לטענתם, הם זכאים לזכות החוקתית הניתנת לכל ישראלי להיכנס לארץ. המדינה השיבה כי מאחר שהעותרים לא מסרו הודעה רשמו את ילדיהם, לא מתקיימת אזרחותם בישראל. השופט עמית קבע כי ישנו אינטרס ציבורי "רב חשיבות" כי אזרחות תוענק אך למי שזכאי לכך בדין. בנוסף, עמית כתב כי אין להשוות בין ההגבלות על ילדי הישראלים בחו"ל בכניסה לארץ לבין אלו שהוטלו על ישראלים בתחילת משבר הקורונה, והוגדרו על ידו בזמנו "פגיעה חוקתית קשה".

במשרד הפנים התייבו במהלך הדיון בעתירה כי אם יועלו טענות פרטניות בנוגע לקשיים הנוגעים להתחייבות לרישום הילדים, או מניעה אובייקטיבית להשלים את רישומם, ניתן לפנות בבקשה מסודרת שתיבחן לגופה. עם זאת, הם הדגישו כי היעדר רצון לרשום את הילד כאזרח ישראלי הוא לא סיבה המוגדרת "מניעה אובייקטיבית".

עורכי הדין  של העותרים בתיה זקס וגלעד יצחק בר-טל אמרו לאחר פסיקת בית המשפט כי "אנו מעודדים מכך שבאמצעות העתירה, הנושא של כניסת מאות אלפי ילדים לישראלים שנולדו בחו"ל הגיע לפתחה של שרת הפנים, שכבר פעלה והכניסה לתוקף הקלות שונות לרישום ילדים שנולדו בחו"ל לשני הורים ישראלים". הם הוסיפו כי "בכוונתנו להמשיך לפעול עד להשגת פתרון כולל שיאפשר  לכל ילד להורה ישראלי להיכנס לארץ, ופסק הדין פותח צוהר לשינוי המצב המשפטי בפועל".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות