Connect with us

ספורט

יאסו יאניס

Published

on

ה"גריק פריק" מוביל את מילווקי לגמר ה-NBA אחרי ילדות לא קלה בשכונות העוני של אתונה • סיפורו של יאניס אנטטוקומפו, שחקן הכדורסל הכי מלהיב בעולם

יאניס אנטטוקומפו סיים את עונת ה־NBA הנוכחית עם שורה סטטיסטית פריקית: נקודות, 700 ריבאונדים, 434 אסיסטים, 151 חסימות, 131 חטיפות. הוא הוביל את הקבוצה שלו, מילווקי באקס, בכל הקטגוריות הללו, והוא הראשון בהיסטוריה של ליגת הכדורסל הטובה בעולם שממוקם בין 20 המובילים בכל אחת מהקטגוריות: מקום 15 במספר הנקודות, מקום 14 במספר הריבאונדים, 20 באסיסטים, חמישי בחסימות ושישי בחטיפות. לא היה כזה בעבר.

כינויו של אנטטוקומפו, The Greek Freak, הולם את תכונותיו הפיזיות, כמו גם את קורות חייו. הוא מתנשא לגובה 2.11 מטרים, עם מוטת ידיים עצומה של 2.26 מטרים, ובכל זאת משחק כרכז.

הוא יכול להטביע כשהרגליים שלו עדיין נוגעות בפרקט, וגם עשה זאת במשחק הפלייאוף הראשון בסדרה נגד דטרויט. הוא שחקן חוץ שיכול לשחק גם מתחת לסל, רכז שבקלות יכול לעבור לתפקיד של סנטר. זרועותיו הארוכות הופכות אותו למגן מצוין, וגובהו מקשה מאוד על רכזים אחרים לשמור עליו, מה שהופך אותו לשחקן חוץ כמעט בלתי ניתן לעצירה. דרוש לו כדרור אחד בלבד כדי להגיע מקו מחצית המגרש לקו העונשין, ואין לו בעיה לקפוץ מאזור העונשין כדי להטביע. לא במקרה הוא גם חמישי בליגה במספר ההטבעות העונה, רכז יחיד כשכל הארבעה שהקדימו אותו הם סנטרים.

אנטטוקומפו, שאפילו ברק אובמה כשל בניסיון לבטא כראוי את שמו, הוא רק בן 22 וגרף השיפור שלו תלול. עדיין קשה לדעת למה הוא יתפתח, קשה אפילו להגדיר את סגנון המשחק שלו. כל האפשרויות פתוחות. אבל האפשרויות לא תמיד היו פתוחות. ה"גריק פריק", בנם של מהגרים מניגריה, חי 18 מ־22 שנות חייו בשולי החברה,
אפילו ללא אזרחות. הוא נולד באתונה בדצמבר 1994 להורים שהגיעו מלאגוס ליוון שלוש שנים קודם לכן. את בנם הראשון, פרנסיס, הותירו עם הסבים והקימו משפחה חדשה ביוון. אף שאנטטוקומפו (Antetokounmpo( נולד במדינה, כבן מהגרים הוא לא היה זכאי לאזרחות יוונית. ומכיוון שלא גר בניגריה, גם אזרחות ניגרית לא ניתנה לו, והוא נותר נטול אזרחות רוב חייו. "במשך כ־20 שנה היינו לא חוקיים", סיפר בעבר בראיון למקומון בוויסקונסין על משפחתו. "זה מאוד קשה לחיות בלי הניירות המתאימים במשך 20 שנה. מאוד מאוד קשה. אתה חייב לעבוד בלי ניירות, אתה צריך לממן את הילדים שלך, למצוא להם חינוך. בכל רגע שוטרים יכולים לעצור אותך ולומר לך שהזמן שלך במדינה שלך נגמר. עבורי ההורים שלי הם הגיבורים שלי, אני חייב להם הכל".

אנטטוקומפו גדל בשכונת ספוליה באתונה, לצד מהגרים רבים. הוריו היו מובטלים רוב הזמן והוא ואחיו הגדול תאנסיס עסקו ברוכלות (אמם העניקה להם שמות יווניים ושמות אפריקאיים. השם האפריקאי של יאניס הוא אוגו). השניים גנבו או קנו ממש בזול שעונים מזויפים, משקפי שמש ובגדים ומכרו טיפה פחות בזול. לפעמים לא הצלחנו למכור את הבגדים", סיפר בראיון ל”ניו יורק טיימס”, "ואז המקרר שלנו היה ריק".

כבר בגיל 13 רצה אנטטוקומפו להיות אחד הגדולים בכדורגל. כדורסל פחות עניין אותו, ובימים מסוימים, הארוחה הבאה היתה משמעותית בהרבה משניהם. סיפורי הילדות של אנטטוקומפו כבר הפכו לאגדות, אלא שרובן קרו באמת; ההורים שהגיעו ליוון כפליטים מניגריה, העבודה בקטיף התפוזים, הבאסטות ברחובות ספוליה – שם היתה המשפחה משלימה הכנסה. ביום מכירות חלש, העמידו את יאניס הצעיר בפרונט וקיוו לטוב. ביקום מקביל הוא בכלל לא "גריק פריק", אלא איש מכירות משופשף. "מכרתי כוסות, שעונים, דיסקים, סרטי DVD", סיפר בשנה שעברה ל-"60 דקות", "הייתי איש המכירות הטוב ביותר במשפחה. בנוסף גם הייתי קטן וחמוד".

אף אחת מהתכונות הללו לא אחראית לכך שהפך אחד משחקני הכדורסל הטובים בפלנטה. אורך הגפיים, בצירוף זריזות רגליים ששייכת לענף אחר – נרטיב מהאוטוביוגרפיה של האקים אולאג'ואן – דווקא כן.

ספירוס ולנייטיס, שעבד במועדון פילאת'ליטיקוס ממזרח אתונה, היה מסייר בשכונות כדי למצוא כישרונות לקבוצות הנוער. יום אחד חזה ביאניס ואחיו משתעשעים עם כדור וסל. "הבטתי לשמיים ואמרתי 'אלוהים אדירים, איך יכול להיות שאף אחד לא הבחין ביכולות ובמתנות הפיזיות של הילד הזה'", סיפר ולנייטיס ל"VICE" היווני, ידעתי שהיקום זימן לי מפגש עם כישרון על-טבעי, ושתפקידי הקוסמי הוא לחשוף אותו בפני העולם". פילאת'לטיקוס זרמה עם הגחמה הקוסמית של ולנייטיס, והסכימה לשלם להוריו 500 יורו בחודש כדי שהאחים ישחקו בקבוצת הנוער שלה. בשנה השנייה פרש אנטטוקומפו עשר פעמים מחמת מיאוס בענף, ושוכנע לחזור בכל פעם. בשנה השלישית, כשקלע 50 נקודות במשחקו הראשון בליגת הנוער, הבין שאולי בכל זאת מדובר בכרטיס הזהב שלו. בדיעבד, היה מדובר בכרטיס זהב כפול – שלו ושל של מילווקי. אנטטוקומפו היה אמור בכלל לעבור לסראגוסה הספרדית ב-2013 אך החליט להירשם לדראפט. הבאקס, בראשות הג'נרל-מנג'ר ג'ון האמונד, היו אלה שלקחו הימור ארוך ורזה בבחירה ה-15 – כזה שקבוצות אחרות היססו לקחת.

ב־2014 מילווקי באקס בחרה בדראפט בבחור בן העשרים, והמשפחה כולה עברה בעקבותיו לארצות הברית. הוא גם זכה בסופו של דבר לקבל אזרחות יוונית בהליך מזורז, בזכות "שירותים מיוחדים שנתן למדינה". כיום כל בני משפחת אנטטוקומפו הם אזרחי יוון. יאניס עצמו נדרש לשם כך לשרת שירות צבאי של שלושה חודשים במדינה, שאותו השלים ביולי 2016, כבר כשחקן NBA.

אנטטוקומפו אולי לא יהיה ג'ורדן, אבל כבר עכשיו הוא מועמד ראוי לחמישיית "חדי הקרן" ההיסטורית. לשם אתה שייך כשביכולתך לחצות מגרש שלם, מקו חוץ לקו חוץ, בחמישה כדרורים בלבד, או להטביע כל כדור ברדיוס הקרוב של אזור הצבע. "לא ראיתי שום דבר כמוהו", אמר עליו קווין דוראנט, עוד חבר בחמישייה הזו, אם ירצה, הוא יכול להיות השחקן הטוב ביותר אי פעם. מפחיד לחשוב על זה".

זה מפחיד בעיקר כשחושבים על גרף השיפור שלו מגיל 18 עד 24. שנות השיא שלו עוד אמורות להיות לפניו, וכעת, כשקבוצתו התחילה להדביק את הפיגור מהכישרון של שחקנה הטוב ביותר, אנטטוקומפו זוכה להכרה – וכבוד.הילד שלפני עשר שנים שכנע אנשים לקנות זיופים של גוצ'י ברחוב, כבר שיכנע את כולם שהוא הדבר האמיתי. אם בעונות הראשונות עוד התקשו להגות את שמו, הרי שעכשיו לא מפסיקים להגיד אותו; הוא כבר הוביל את נבחרת המזרח השנה לאולסטאר, אחרי שקיבל הכי הרבה קולות במזרח, ואפילו עקץ את לברון בתהליך הבחירה כשהאחרון בוחר באנתוני דייויס.

"היתה תקופה שהיה ניתן לקנות את המניה שלו במחיר סביר – כשהוא עוד נחשב פוטנציאל, כשהיו ספקות בנוגע לאיי.קיו הכדורסל שלו, הקליעה שלו – אבל הזמנים הללו עברו", סיכם אנדרו שארפ מ"ספורטס אילוסטרייטד", עכשיו יאניס הוא גוגל, הוא אמזון. אנחנו לא יודעים כיצד ייראה בדיוק העתיד של ה-NBA, אבל די ברור שהמסלול הכבידתי שלו יעבור דרכו. במובנים מסוימים, אנחנו כבר שם".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

זן האומיקרון מאיים לשבש באופן משמעותי את עולם הספורט

Published

on

נגיף הקורונה משפיע על עולם הספורט בדרכים שלא נראו מאז פיתוחו וזמינותו של החיסון. מדוע דבר זה הוא כה משמעותי? השיבושים האחרונים עשויים לבשר על גל חמישי של המגיפה שדורבן על ידי הוריאנט החדש והמדבק – אומיקרון.

קבוצת השיקאגו בולס מהאן.בי.אי הפכה לקבוצה הראשונה שנאלצה לדחות את משחקיה ( נגד הפיסטונס והראפטורס) עקב התפרצות הנגיף שהביאה להדבקתם של עשרה שחקנים. בליגת ההוקי הלאומית נחו ביום שני שלושת המשחקים הבאים של קלגרי לאחרש שישה שחקנים ואחד מעובדי הצוות אובחנו כחיוביים לנגיף. הקבוצה היא השלישית לאחר ה"סנאטורס" וה"איילנדרס" אשר נאלצו גם הם לדחות את משחקיהם העונה.

ליגת הפוטבול הלאומית: הגיעה לשיא של 37 שחקנים אשר אובחנו כחיוביים לנגיף ביום שני לאחר סוף שבוע בו לפחות 12 שחקנים אחרים נאלצו לפספס את משחקיהם בעקבות אותה סיבה.

בכדורגל האירופי, לפחות חמש קבוצות מההפרמייר ליג באנגליה מתמודדות כעת עם מספר התפרצויות שבוע לאחר שההתפרצות בקבוצת טוטנהאם הובילה את הליגה להחזיר את אמצעי החירום נגד נגיף הקורונה. הבונדסליגה של גרמניה בינתיים מגבילה את קיבולת הקהל על רקע התגברות מקרי ההדבקות.

בספורט מכללות, קבוצת הכדורסל לגברים של טוליין מושבתת זמנית על רקע התפרצות שהביאה לדחייה של כל שלושת משחקיה.

טניס: אמה רדוקאנו, אלופת ארצות הברית שנבחרה בשבוע שעבר למשתתפת החדשה השנה באיגוד טניס הנשים נבדקה חיובית ונאלצה לוותר על השתתפותה לאירוע השבוע באבו-דאבי.

התמונה הגדולה: כאשר גרסת הדלתא הגיעה במהלך הקיץ, רוב המחוסנים קיבלו את הזריקה במהלך אותה תקופה, אך ווריאנט האומיקרון הגיע במהלך האביב עם דעיכתם של יעילות החיסונים האחרונים. אף על פי שווריאנט האומיקרון אינו חמור כמו ווריאנט הדלתא – מחקר יפני מספר כי הוא מדבק פי ארבעה יותר מגרסת הדלתא. רופא למחלות זיהומיות בקנדה מעריך כי באונטריו יהיו עשרת אלפים מקרים יומיים של אומיקרון עד ה-31 בדצמבר, ומציין כי ייתכן שממשלת אונטריו תסגור את משחקי הכדורסל וההוקי בפני אוהדיה.

בין השורות: בוסטרים מכפילים את היעילות נגד ווריאנט האומיקרון, והליגות לוקחות זאת לתשומת ליבן. ה-NBA שינתה את הגדרתה ל"חיסון מלא" ותכלול את הבוסטר החל מה-17 לדצמבר. ליגת הפוטבול תדרוש בוסטרים לעובדיה החל מה-27 בצדמבר.

השורה התחתונה: "אף אחד לא צריך להיות בספק," אמר ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון ביום ראשון. "אנו נמצאים לקראת גל גאות של ווריאנט האומיקרון הקרב ובא".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות