Connect with us

כלכלה

"טראמפ נתן הקלות גדולות במס וביידן ממש לא אהב את זה"

Published

on

בגלל הקורונה, המועד האחרון להגשת דוח המס השנתי נדחה מאמצע אפריל ל-17 במאי * אהרון דודקביץ' (CPA) מסביר על חוקי המס החדשים, ההעלאה המוצעת של שכר המינימום, מה לעשות עם חשבונות הביטקוין, איך מתייחסים למיסוי דמי האבטלה ולמה מומלץ לדווח על כל חשבון זר * הכסף שלכם – מדריך מעודכן

בחודשים האחרונים אנו שומעים על אנשים רבים שעוזבים את קליפורניה, ביניהם, בעלי עסקים ואנשים פרטיים שנמאס להם לשלם את המיסים הגבוהים במדינת הזהב והם החליטו שאם כבר עובדים מהבית, אז למה לא לעשות את זה מטקסס או פלורידה?  המעבר למדינות אחרות לא ממש יכול לעזור לאף אחד עם תשלומי המיסים הפדרליים החלים על כל ארה"ב. וכמו תמיד כשיש נשיא חדש שמכריז כי הוא הולך לערוך שינויים ולהעלות מיסים, כולם נכנסים ללחץ ותוהים: איך זה בדיוק הולך להשפיע עלינו?  על מנת להשליט סדר בדברים ולהבין בפני מה אנו עומדים, ממה צריך באמת להיזהר ועד כמה הכיס שלנו יפגע כשנגיש מיסים, נפגשנו עם ה-CPA אהרון דודקביץ', שעונה על כל מה שרצינו לדעת לקראת עונת המיסים הקרובה.

טראמפ העניק הטבות מס רבות שבעיקר בעלי חברות גדולות נהנו מהן. האם ביידן הולך לבטל אותן?

"טראמפ אכן נתן הקלות גדולות במס וביידן לא ממש אוהב את זה. לטענתו מי שנהנה בעיקר מההטבות האלו הם בעלי ההון. קצת מוקדם לדעת מה השינויים שיהיו כי הוא רק נכנס לתפקיד, אבל לפי מה שנראה בעתיד הקרוב חוקי המיסים ישתנו".

וזה נכון? רק העשירים נהנו מאותן הטבות מס?

"ממש לא. כולם נהנו מהקלות המס. אם את עשירה, נהנית יותר, אם את לא, נהנית פחות. כשהוא העלה את גובה ה-standard  deduction, אם עשית Itemized deduction (ניכוי פרטני- א.א.) ויכולת לכלול שם את הבית שלך למשל, יכולת להנות מניכוי בתשלום המיסים שלך ((Real estate and State income tax up to $10,000. למי שאין בית כמובן, לא יכול להנות מכך. על פי ה-Trump Tax Cut, מאחר ושותפיות ו-S Cooperation לא משלמות מיסים פדרליים, הרווחים עוברים לדו"ח המס האישי שלנו (1040) דרך טופס שנקרא K1 ויכולנו לקבל כ- 20 אחוז ניכוי מיסים. אם ביידן מוריד את האפשרות לחברות Partnership and S Cooperation לעשות זאת, אז הוא בעצם מעלה לך את המס בעקיפין, כי תצטרכי לשלם יותר".

בנוסף, טראמפ הוריד את המס על ה- C- Cooperation  על החברות הגדולות מ-35 אחוז ל-21 אחוז. 

"למה הוא עשה את זה? המחשבה שלו היתה כזאת: אם אני חברה גדולה, אני משלם 35 אחוז אבל אם אעביר את העסק שלי לאירופה, אשלם שם פחות מיסים כי שם אשלם רק 20 אחוז. טראמפ לא רצה שהחברות הגדולות יעזבו את אמריקה, הוא רצה שהם ישארו כאן וישלמו מיסים בארה"ב. זאת הסיבה שהוא הוריד את המיסים. הנשיא החדש, לעומת זאת, בא ואמר: אתם נותנים יותר מדי הטבות לחברות הגדולות והן צריכות לשלם יותר מיסים ואמר שהוא יעלה את גובה המיסים ל-28 אחוז. בשלב הזה זה לא משנה אם הוא היה מעלה את המיסים ל-35 אחוז כמו שהיו בעבר, כי לחברות לא ישתלם להישאר בארה"ב. הוא לא התייחס למגמה של טראמפ להשאיר את החברות כאן בארה"ב".

הרבה חברות בקליפורניה בוחרות לעזוב ולעבור למדינות אחרות בהן מיסי המדינה נמוכים יותר.

"זה נכון. ולא רק הם, יש לי לקוחות שעברו לעבוד מהבית והחליטו לעבור לטקסס בגלל הסיבה הזאת. אם הם כבר עובדים מהבית, מדוע לשלם יותר מיסים בקליפורניה? בנוסף, החיים במדינות כפלורידה וטקסס, זולים יותר. אנחנו בקליפורניה משלמים מיסים למדינה ומיסים פדרליים. קליפורניה לא הולכת על פי אותם חוקים. אתן לך דוגמא להבדל: אם אני כבעל חברה, קונה ציוד במיליון דולר לעסק שלי, אני יכול לרשום את כל הסכום הזה כהוצאה מוכרת. לעומת זאת, בקליפורניה אני יכול לרשום רק 25 אלף דולר כהוצאה מוכרת. זאת הסיבה שאשלם יותר מיסים בקליפורניה מאשר במדינה אחרת. ואגב, הסכום הזה מעולם לא עלה בקליפורניה, הוא נשאר עומד על 25 אלף כבר הרבה מאוד שנים".

יש סיכוי שביידן יוריד את הסכום המוכר כהוצאה על העסק שלי?

"קשה להגיד מה ביידן יעשה. בתקופה של אובמה הסכום עמד על חצי מיליון דולר שיכולנו לרשום כהוצאה מוכרת. טראמפ העלה את זה למיליון דולר".

מי האנשים שלא יפגעו כל כך מחוקי המס השנה?

"מי שעני, היה וישאר עני, זה לא ישנה לו הרבה. באופן מעשי, כנראה שכל השאר יש סיכוי שישלמו יותר. עשירים ישלמו טיפה יותר, אבל בני המעמד הבינוני, יפגעו ביותר. הם אלו שתמיד משלמים את המחיר. עדיין אין לנו תמונה ברורה מה הוא ישנה ומה לא. ביידן רק עכשיו נכנס לתפקידו וצריך להתמודד עם בעיית הקורונה, חיסונים וכו'. המיסים זו בעיה משנית עבורו".

ממה היית ממליץ לקהילה הישראלית להיזהר במיוחד בזמן מילוי המיסים?

"מספר דברים: דבר ראשון, אם יש לך חשבון זר, חשוב מאוד לדווח על כך. הקנסות על אי דיווח על חשבונות זרים, גבוה מאוד. כולנו זוכרים את הסקנדל על בנק לאומי שחטף קנס ענק על כך שהיו להם לקוחות עם חשבונות בנק מחוץ לארה"ב והם לא טרחו לדווח  על כך. השאלה הזאת, אגב, הופיע על טפסי המיסים של ה-IRS  עשרות שנים, אבל הם לא שמו על כך דגש. הם התחילו להתייחס לכך יותר ברצינות בזמן כהונתו של ג'ורג' בוש הבן. 

"נציב רשות המס בארה"ב הוא צ'רלס רטיג שמונה לתפקיד בזמן כהונתו של טראמפ והוא אחד היחידים שנשארו בתפקידו גם לאחר שביידן נכנס לתפקידו. רטיג איש מדהים, מקצועי ואדם מאוד טוב. בזמנו, עבדתי אתו הרבה מאוד שנים ואני זוכר היטב סיפור שהוא סיפר לי. לפני שהפך לנציב ה-IRS הגיע אליו בחור ישראלי שנאשם בפלילים על כך שהסתיר כביכול חשבון בנק בישראל בו היה לו למעלה מ-10 אלף דולר. כשהבחור עבר לארה"ב, היו לו בחשבון בנק בישראל 8000 דולר והוא לא הצהיר עליהם כי רק על סכום שמעל 10 אלף דולר יש להצהיר. כשעמד להתחתן, הודיעו לו בהגירה שהם עשו בדיקה והוא פושע. הבחור התבלבל ולא הבין מדוע והם ענו לו שלא הצהיר על חשבון בנק בישראל עם סכום של קצת יותר מ-10 אלף דולר. מסתבר, שאמו ללא ידיעתו, נהגה להוסיף לחשבון מדי חודש סכומים קטנים כדי שיהיה לבן כשישוב לביקור בארץ. צ'רלס לקח את הטיפול בתיק פרו-בונו וממש הציל אותו. קנס על עבירה כזאת, יכול להיות 10 אלף דולר מדי שנה. 

"דבר שני שיש להיזהר ממנו: אם אתם מחזיקים בביטקוין, אתם מחוייבים לדווח על כך. בעמוד הראשון של הטופס השנה, מופיעה השאלה הזאת. אנשים חושבים שאם יש להם מטבעות וירטואליים, אף אחד לא יודע מזה ואין צורך לדווח על כך, אבל זה בפירוש לא נכון".

מה דעתך על ההכרזה של ביידן שהוא רוצה להעלות את שכר המינימום ל-15 דולר?

"על פניו זה נשמע יופי, אנשים ירוויחו יותר, אבל הבעיה היא שזה יגרום לאוטונומיה.  אם אני למשל רוצה לעבוד במקדונלדס ומשלמים לי 10 דולר לשעה ועכשיו הם אמורים לשלם לי 15 דולר,  מקדונלדס יגידו, רק רגע, בואו נחתוך במספר העובדים ונחסוך בהוצאות. בשיקגו יש מקדונלדס עם שירות אישי, את בוחרת על המחשב את ההזמנה, משלמת עם כרטיס האשראי וזהו. מי שנכנס לשם, רואה שיש רק 2-3 עובדים. אין להם צורך ביותר. מקדונלדס עשויים גם להעלות את המחירים ואז אנשים יחשבו פעמיים אם לאכול שם. כי אם ארוחה במקדונלדס תעלה לך 12 דולר ובמסעדה תשלמי, 13 דולר, תעדיפי כבר ללכת למסעדה. 

"מי שייפגע בסופו של דבר הם העובדים. הרעיון של ביידן הוא לתת לאנשים מספיק שכר כדי שיוכלו להתפרנס בכבוד אבל זאת חרב פיפיות כי מצד אחד, אנשים ירוויחו יותר כסף אבל מצד שני, אנשים  אחרים יאבדו מקומות עבודה. הרבה חברות גם לא יוכלו להמשיך התקיים, אם הם יתחילו להעלות משכורות. ואל תשכחי שבקליפורניה לא מדובר רק במשכורות,; המעסיק צריך לשלם ביטוחים, מיסי דמי אבטלה וכו'. אם יש גם "יוניון" (ועד עובדים) אז בכלל חבל על הזמן". 

העסקים הגדולים אולי ישרדו את זה אבל מה יקרה לעסקים קטנים?

"הם קרוב לוודאי יעלו את המחירים. לא תהיה להם ברירה ואז זאת מתחילה להיות בעיה כי כמה אפשר להעלות מחירים? אם את הולכת למסעדה ואת רגילה לשלם 15 דולר ופתאום אומרים לך מעתה תשלמי 20 דולר, תחשבי פעמיים אם ללכת למסעדה".

אלו דברים ברורים. איך זה שביידן לא מבין אותם?

"זה הכל פוליטיקה. יש לך שתי נקודות מבט שונות, דמוקרטים מול רפובליקאים. הרפובליקאים אומרים: אנו רוצים ממשלה קטנה והדמוקרטים רוצים ממשלה גדולה. מי צודק? תלוי עם מי את מדברת. הדמוקרטים אומרים: אם השכיר לא ירוויח 15 דולר לשעה, הוא לא יוכל לשלם שכר דירה ולהתפרנס אבל מהצד השני, אם כן נעלה את השכר, אז החברות יצמצמו את מספר העובדים ואז יהיו יותר מובטלים".

אנשים רבים קיבלו דמי אבטלה בשנה האחרונה, האם אלו מחוייבים במיסים?

"לא מיסים למדינה, אלא רק מיסים פדרליים".

בעלי עסקים רבים קיבלו הלוואות מה- SBA. האם הם צריכים לשלם עליהם מיסים?

"לא, אבל זה עניין שצריך להיזהר ממנו. הממשלה נתנה להרבה אנשים הלוואה ואנשים חתמו עליה ולא התייחסו למה שכתוב שם. ההלוואה ניתנה לצרכי העסק בלבד, לא על מנת לקנות יאכטה, לרכוש בתים או לשלם את כל המשכנתא שלך. זו לא היתה המטרה. 

"בעלי עסקים לא לקחו בחשבון שבטופס ההלוואה נכתב שרואה החשבון שלך יצטרך לעבור על הניירת ויחתום שאכן השתמשת בכספים עבור הביזנס בלבד. אני לא רואה שיש הרבה רואי חשבון שיקחו על עצמם את האחריות לא לבדוק את הניירת לעומק וסתם לחתום. ולכן, מזה צריך מאוד להיזהר. 

"העצה שלי: אם מישהו לא ממש צריך את ההלוואה הזאת – אל תקחו. אם רואה החשבון שלכם יוציא Review Statement ויציין שלא השתמשתם בכל הסכום לצרכים למענם נועד, תצטרכו להחזיר את כל הכסף מייד בחזרה".

"ועוד שני עידכונים חשובים לאלו שטרם הגישו את המיסים שלהם: תאריך הגשת המיסים נדחה ל-17 במאי וכן, החוק מוותר על מס הכנסה פדרלי עד 10,200 דולר בדמי ביטוח אבטלה לאנשים המשתכרים פחות מ-150 אלף דולר בשנה, דבר שעשוי לחסוך לעובדים אלפי דולרים".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

כמעט מיליון דולר: מחירי הבתים בסן פרננדו וואלי זינקו ב-26 אחוזים!

Published

on

כדי להרשות לעצמם את בית ממוצע בעמק סן פרננדו כיום, הקונים יצטרכו להרוויח 178,187 דולר בשנה * החדשות הטובות: המחיר החציוני של דירות קונדו יורד

המחירים החציוניים של בית בעמק סן פרננדו בלוס אנג'לס הגיעו לשיא האחרון בחודש מאי, וזינקו ב 26% בשנה לכדי -945,000 דולר, כך לדברי "האגודה האזורית סאות'לנד". במקביל, המכירות בעמק הוכפלו יותר מהשנה שקדמה לה.

כדי להרשות לעצמם את הבית הממוצע בעמק סן פרננדו כיום, הקונים יצטרכו להרוויח 178,187 דולר בשנה.

"מחירי הנדל"ן מתגמלים את המוכרים, אך עם זאת מחירים גבוהים מקטינים את הנגישות לרכישת נדל"ן באזור ומאיימים על קיימות שוק המגורים כולו", אמר טים ג'ונסון, מנכ"ל אגודת המתווכים האזורית סאות'לנד.

"אנחנו מקווים שלבעלי בתים יהיה יותר נוח והם יהיו מוכנים  למכור, לאחר שהמשק ייפתח מחדש לחלוטין ואיום המגפה יוסר. אם זה יקרה, זה עשוי לשחרר חלק מהלחצים על המחירים ויתן למשפחות אפשרויות לרכישת בתים נוספות".

מכירות החודש עלו על השיא הקודם שנקבע באפריל, כאשר מחיר המכירה החציוני עמד על 935,000 דולר, והיתה זו רק הפעם השלישית ברשומה שהמחיר החציוני של בית משפחתי בעמק סן פרננדו הגיע למעל 900,000 דולר.

המחיר החציוני לדירות קונדו בעמק סן פרננדו בחודש מאי היה 530,000$, עלייה של 18.4% לעומת החודש המקביל אשתקד, אך ירידה של 1.9% לעומת אפריל, אז הגיע המחיר החציוני ל540,000$. כדי לקנות דירה בעמק, אדם יצטרך להרוויח כ- 100,000 דולר בשנה, על פי העמותה.

העמותה דיווחה כי במהלך חודש מאי נמכרו 497 בתים ו-174 דירות קונדו, עלייה של 108.8% ו -163.6% בהתאמה, בהשוואה לשיא באותה תקופה בשנה שעברה, כאשר המגיפה הובילה לסגר לעסקים והישארות בבית.

"אנו גאים באופן שבו מתווכים מקומיים הגיבו לפני שנה לנוכח מצוקה ומאושרים כאשר ההתאוששות הכלכלית נמשכת, עם פתיחה מוחלטת של ממש," אמרה דיאן סידל, נשיאת העמותה המונה 10,300 חברים.

"אין מספיק נכסים למכירה וביקוש אדיר למגורים דוחף את מחירי המכירה מחדש ומעלה אותם בכל חודש", הוסיפה.

בעוד שמחירי המכירה בעמק עלו, והאזור חווה ביקוש כבד של קונים, המכירות היו מוגבלות בגלל חוסר מלאי, כך דיווחה העמותה. העמותה דיווחה על סך 685 רישומים פעילים בסוף מאי, ירידה של 34.1% לעומת השנה שעברה. מספר הרישומים עלה משפל השיא שנקבע באפריל, אז היו באזור 620 רישומים בלבד.

בתים הנמצאים באסקרו, שלדברי העמותה הם מדד לפעילות עתידית, עלו ב 43.4% בחודש מאי בהשוואה לחודש המקביל אשתקד, עם סך של 715 בתים בפיקדון.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות