fbpx
Connect with us

Featured

טראמפ מאשים בכנס ארגון ציוני אמריקה: יותר מדי יהודים בארה"ב לא עושים את הדבר הנכון למען ישראל

Published

on

הנשיא לשעבר דונלד טראמפ מתח בתחילת השבוע ביקורת חריפה על יהודי ארה"ב על כך שלא הצביעו בשיעור גבוה לרפובליקאים, בבחירות אמצע הכהונה שהתקיימו בשבוע שעבר. "יש אנשים במדינה הזו, שהם במקרה יהודים שלא עושים את הדבר הנכון למען ישראל — יותר מדי", אמר טראמפ בערב הגאלה השנתי של ארגון ציוני אמריקה בניו יורק. באירוע הוענק לטראמפ "פרס הרצל" של הארגון. "הדמוקרטים מקבלים 75% מהקול (היהודי), קשה להאמין לכך. אסור שזה יימשך", הוסיף.

בדבריו חזר טראמפ על פוסט שפרסם בחודש שעבר ברשת החברתית שלו Truth Social, שבו כתב כי "יהודי ארה"ב צריכים להתאפס על עצמם ולהעריך את מה שיש להם בישראל — לפני שיהיה מאוחר מדי". טראמפ טען באותו פוסט כי "אף נשיא לא פעל למען ישראל יותר ממני". הפרסום עורר ביקורת קשה בקרב הקהילה היהודית-אמריקאית. בנאומו התייחס טראמפ ל"כל הדברים הנוראיים שהתחוללו עם ביידן וברק חוסיין אובמה… ואז זה 75% מהקולות". לאחר מכן פנה טראמפ לנשיא ארגון ציוני אמריקה, מורטון קליין, ושאל אותו בצחוק: "מה לעזאזל קורה כאן, מורט?". בנאום בניו יורק — שכל הכרטיסים אליו אזלו — המשיך טראמפ ותקף את "האנשים בקונגרס ששונאים את ישראל", וזאת בניגוד למצב בעבר "שלא יכולת לגעת בישראל ולא יכולת לומר אף מילה רעה עליה".

לפי תוצאות עדכניות של ספירת הקולות בבחירות האמצע בארה"ב, הדמוקרטים ישמרו על השליטה בסנאט עם לפחות 50 מושבים מתוך מאה. הקרב על בית הנבחרים עדיין לא הוכרע, אך הרפובליקאים מובילים בו עם 212 מושבים לעומת 204 לדמוקרטים. על מנת לזכות ברוב בבית הנבחרים על הרפובליקאים להשיג 218 מושבים לפחות.

טראמפ התקבל באהדה רבה על ידי הקהל, שנעמד על רגליו כמה פעמים במהלך נאומו. טראמפ שוב רמז כי הוא מתכוון להכריז בקרוב על ריצה שלישית לנשיאות. "אני אשאיר אתכם במתח גדול", הוא צחק. "כולם אומרים 'הו, מה הוא מתכוון לעשות?'" כמו בכל נאום שלו חזר טראמפ על הטענות המופרכות שניצח בבחירות 2020, והתעקש כי "קיבלנו מיליוני קולות יותר" מבבחירות לנשיאות ב-2016. אך היה "משהו משונה עם הבחירות שלנו", הוא המשיך, "ולכן אנחנו בעמדה גרועה" בכל הנוגע לסוגיות שמשפיעות על ישראל, טען.

הנשיא לשעבר הוסיף כי אם הוא היה ממשיך לכהונה שנייה, הוא היה חותם על הסכם טוב יותר עם איראן. במקום זאת, "מהיום הראשון בתפקיד, ג'ו ביידן מתרפס בפני הדיקטטורה האיראנית כדי שיוכל להיכנס להסכם הגרעין". לטענתו הוא היה מביא את "כולם" במזרח התיכון לחתום על הסכמי אברהם "עד היום", בשעה שממשל ביידן "לא הרחיב אותו. אין להם כלום".

את הפרס העניקה לו ד"ר מרים אדלסון, שנאמה בסרטון שנשלח מישראל. בנאומה השוותה אדלסון את טראמפ לאיש שעל שמו נקרא הפרס — בנימין זאב הרצל, שלדבריה דומה לטראמפ "בהמון מובנים". אדלסון אמרה כי טראמפ, כמו הרצל, היה מדינאי ואיש עם תחושת שליחות, שלמרבה הצער "לעתים, התנגדו לו אותם האנשים שלהם הוא ניסה לעזור". פרס הרצל הוענק בעבר לווינסטון צ'רצ'יל, הארי טרומן, דוד בן-גוריון, גולדה מאיר ומנחם בגין.

Featured

סקר מטריד בארה"ב: רוב המצביעים הדמוקרטים מעדיפים נשיא שלא יתמוך בסיוע צבאי לישראל

Published

on

סקר שפרסמו ביום חמישי סוכנות הידיעות רויטרס ומכון הסקרים איפסוס מעלה נתונים מדאיגים ביותר מבחינת ישראל, ולפיהם רוב המצביעים הדמוקרטים מעדיפים כעת מועמד לנשיאות שאינו תומך בהעברת סיוע צבאי לישראל. לפי הסקר, שנערך לאורך שלושה ימים השבוע, 56% מהנשאלים שהזדהו כדמוקרטים אמרו כי תמיכה של מועמד בסיוע צבאי כזה תפחית את הסיכוי שיצביעו לו, ורק 40% אמרו כי תמיכה שכזו דווקא תגדיל את הסיכוי שיתנו לו את קולם.

נתוני הסקר החדש משתלבים במגמה מדאיגה ממילא מבחינת ישראל במחנה הדמוקרטי. בשנים האחרונות התחזק מאוד כוחו של הפרוגרסיבי הרדיקלי במפלגה, ודמויות קולניות ביותר כמו אלכסנדרייה אוקטבו קורטז ואילהאן עומר וחברת הקונגרס ממוצא פלסטיניי רשידה טאליב משכנעות המוני בוחרים דמוקרטים לדרוש מהממשל הדמוקרטי לעצור את הסיוע המסורתי של ארה"ב לישראל בשל ה"התעללות" שלה לכאורה בפלסטינים.

למרות הלחץ עליו מצד מחוקקים דמוקרטים ומצד נתח גדול מהמצביעים של מפלגתו, הנשיא ביידן ממשיך לתת אור ירוק לפעולה הישראלית בעזה. השבוע התקבלה תזכורת לסכנה הפוליטית הטמונה בכך מבחינתו, כשיותר מ-100 אלף מצביעים בפריימריז הרפובליקנים במדינת המפתח מישיגן בחרו באפשרות לא מחוייב" במקום להצביע לביידן, כדי להביע את מחאתם על תמיכתו בישראל.

לפי הסקר מהיום, שיעור הולך וגדל של הדמוקרטים, גם אם מדובר עדיין במיעוט, מטיל על ישראל את האשמה למלחמה בעזה – 23% מהדמוקרטים מאשימים את ממשלת ישראל, בניגוד ל-13% בנובמבר. 46% מהדמוקרטים אמרו שהם מאשימים את חמאס, ירידה מ-54% בנובמבר. רוב מוחץ מהדמוקרטים גם מצהיר כי הוא רוצה מועמד לנשיאות שיקרא להפסקת אש.

מהצד השני של המתרס הפוליטי, המצב כצפוי הפוך. כ-62% מהרפובליקנים שהשתתפו בסקר הצהירו כי הם מעדיפים מועמד לנשיאות שיתמוך בהעברת סיוע צבאי לישראל, בעוד 34% אמרו כי תמיכה בסיוע כזה תפחית את הסיכוי שיצביעו לו.

לפי הסקר של רויטרס, בין ביידן ליריבו הצפוי בבחירות דונלנד טראמפ יש שוויון בתמיכה בדעת הקהל, וכל אחד מהם זוכה לתמיכת 36% מהבוחרים – שיעור נמוך ביותר.  בארה"ב מוכרעות הבחירות בשטית האלקטורים, ובהיבט הזה מצבו של ביידן ממשיך להיות רע. לפי סקר שפרסמה היום רשת "בלומברג", טראמפ מוביל על ביידן בשבע מדינות מפתח שהנשיא חייב לנצח כמעט בכולן אם ברצונו לזכות בכהונה נוספת בנובמבר: טראמפ מוליך ביתרון של 9% בצפון קרוליינה, 6% באריזונה, ג'ורג'יה, פנסילבניה ונבאדה, 4% בוויסקונסין ו-2% במישיגן. אם אלה יהיו התוצאות בבחירות, פירוש הדבר יהיה תבוסה מהדהדת לביידן.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות