fbpx
Connect with us

בריאות

טכנולוגיה חדשה: כתובת קעקע תנטר את פעילות הלב 

Published

on

תושבי קוריאה הדרומית יוכלו בקרוב לנטר את מצבם הבריאותי באמצעות מכשיר זעיר שיוחדר לגופם בדמות כתובת הקעקע המועדפת עליהם. אם צוות חוקרים שעובד על הפרויקט יצליח במשימתו, יוכל המכשיר לשלוח התרעות אוטומטיות על בעיות בריאותיות פוטנציאליות בגוף שבו הושתל. מדובר בפיתוח בעל השלכות אתיות משמעותיות. מדובר בפרויקט של המכון המתקדם של קוריאה הדרומית למדעים ולטכנולוגיה. חוקרי המכון פיתחו דיו קיעקוע אלקטרונית, העשויה ממתכת נוזלית ומננו-אלקטרודות אשר מסוגלים לשלוח מידע על מצב הלב, על רמת הסוכר בדם ועל פרמטרים נוספים הקשורים לסימנים החיוניים בגוף האדם.

"בעתיד מה שאנחנו מקווים לעשות הוא להתחבר לשבב אלחוטי שיידע לתקשר עם הדיו, כך שנוכל לתקשר או לשלוח מסרים דו-צדדיים בין הגוף שלנו לבין מכשירים חיצוניים", אמר פרופ' סטיב פארק, ראש צוות החוקרים שמוביל את המחקר, לסוכנות הידיעות רויטרס. אותם מכשירים חיצוניים יכולים להיות ממוקמים בבתיהם של המטופלים ובכל מקום אחר.

הדיו המיוחדת שממנה אמורות להיות עשויות כתובות הקעקע עשויה מהיסוד המתכתי גליום, המשמש את תעשיית השבבים. "כאשר היא מותקנת על העור, לא יורדת כתובת הקעקע גם אם משפשפים אותה, מה שלא אפשרי עם מתכת נוזלית רגילה", הסביר פארק.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

בריאות

זריקות בוסטר נגד זן האומיקרון הקטינו ב-50% את הסיכון לאשפוז בארה"ב

Published

on

שני מחקרים הראו את יעילות הבוסטר בקרב מבוגרים וקשישים. במערכת הבריאות הפדרלית מקווים להחיות את ההיענות לחיסונים: "אנשים עדיין ממשיכים למות פשוט כי לא חיסנו אותם"

זריקות חיסון בוסטר מעודכן חיזקו את ההגנה של אמריקאים מפני נגיף הקורונה והקטינו את סיכוייהם להתאשפז בעקבות הידבקות בנגיף בכ-50%, בהשוואה למחוסנים שלא קיבלו בוסטר – כך הודיע ביום שישי האחרון המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) בשני מחקרים שפירסם. אלה הם המחקרים הראשונים מסוגם שערך ה-CDC לצורך בחינת יעילות הבוסטר – שנועד להגן מפני הווריאנטים החדשים של זן האומיקרון – ומידת הצלחתו במניעת תחלואה חמורה ואשפוזים בבתי חולים עקב הידבקות בנגיף הקורונה.

במערכת הבריאות הפדרלית קוראים לאזרחי ארה"ב להתחסן בבוסטרים המעודכנים, על רקע ההאטה בהיענות לקמפיין החיסונים. עד כה, פחות מחמישית מהאוכלוסייה הבוגרת בארה"ב ורק כשליש מבני 65 ומעלה קיבלו חיסון בוסטר.

וריאנטים חדשים של נגיף הקורונה צוברים תאוצה ומספר החולים והמאושפזים עלה מאוד בשבועות האחרונים. מדי יום מתים מהמחלה כ-375 אמריקאים בממוצע, קפיצה של 50% בשבועיים. הווריאנטים החדשים פוגעים במיוחד במבוגרים וקשישים שאינם מחוסנים. הנגיף מוסיף לקשיים שאיתם מתמודדת מערכת הבריאות בארה"ב, שגם כך מתקשה לתפקד בגלל ההתפרצות המחודשת של נגיף השפעת ונגיף RSV (Respiratory syncytial virus), אחרי שנתיים שבהן נרשמה ירידה בשכיחות התחלואה, עקב מדיניות הריחוק החברתי.

אף שגורמים במערכת הבריאות הפדרלית מעודדים עריכת בדיקות קורונה ושימוש במסכות במקרים מסוימים, בפועל השימוש בהם פחת באופן דרסטי. כמו כן, קיים מחסור בתרופות שהוכחו יעילות לטיפול בחולי קורונה, כמו פקסלוביד. "סביר להניח שלא נראה יותר גלי קורונה כמו אלה שהיו לנו בעבר, וזה טוב, אבל אנשים עדיין ממשיכים למות כי לא חיסנו אותם", אמר ד"ר דייויד דאודי, חוקר בריאות הציבור בבית הספר לרפואה ציבורית בבית החולים ג'ונס הופקינס.

באחד המחקרים שפירסם ה-CDC הוסבר כיצד הזריקות המעודכנות הגנו על אנשים מפני תחלואה קשה ואשפוז בעקבות הידבקות בקורונה. המחקר, שבו נבדקו כ–15 אלף אשפוזים, נערך מאמצע ספטמבר עד אמצע נובמבר, כשרוב ההידבקויות היו בווריאנט BA5 – אחד הזנים שהבוסטר אמור להגן מפניו. עם זאת, באחרונה הופיעו הווריאנטים BQ1 ו–BQ1.1, שהם גרסאות חמקניות יותר של אומיקרון, ולא ברור אם המסקנות של המחקר רלוונטיות לווריאנטים החדשים האלה ובאיזו מידה.

המחקר השני הציג את היתרונות של הבוסטרים המעודכנים בקרב אמריקאים קשישים, שהיו מאושפזים ב-22 בתי חולים מתחילת ספטמבר ועד סוף נובמבר. בקרב בוגרים בני 65 ומעלה, החיסונים המעודכנים צימצמו את הסיכון להתאשפז בגלל קורונה ב–84% לעומת בני גילם שלא התחסנו, וב-73% לעומת אנשים שחוסנו לפחות פעמיים בחיסונים המקוריים.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות