Connect with us

כלכלה ועסקים

טירוף מערכות: בית בבל אייר מוצע למכירה בחצי מיליארד דולר

Published

on

המחיר המבוקש עבור המגה-אחוזה שבנייתה מסתיימת בימים אלה הוא יותר מפי שניים ממה ששולם עבור הבית היקר ביותר באמריקה עד כה ■ לבית עדיין לא נמצא קונה, והעיצוב הספציפי שלו עלול להקשות על המשימה

שבע שנים אחרי שהתחיל לעבוד על "האחד" – אחוזה שמתפרשת על פני יותר מתשעה דונמים בשכונת בל-אייר שבלוס אנג'לס – נייל ניאמי, מפיק סרטים שהפך ליזם נדל"ן, אמר כי הוא מוכן סוף-סוף להוציא את הנכס לשוק. המחיר המבוקש: 500 מיליון דולר.

מאז ההכרזה על המחיר, האחוזה שכוללת ארבע בריכות שחיה, מועדון לילה ומגרש באולינג, גרפה כיסוי תקשורתי נרחב, והפכה לסמל של הצמיחה הכלכלית חסרת המעצורים של עשירי אמריקה.

בזמן שעיכובים בעבודות ובעיות ברישוי ובמימון חשפו את הבעיות שבבנייה ספוקלטיבית (בניית בתים ללא קונה מובטח), והעלו תהיות בדבר סיום הבנייה של "האחד", ניאמי אומר שהנכס כמעט מוכן. הוא לא מתכוון להוריד את המחיר, שיהפוך את האחוזה לבית היקר ביותר באמריקה. ניאמי טוען כי עסקות עם תג מחיר בן תשע ספרות שנערכו לאחרונה בלוס אנג'לס ובמקומות אחרים הן ההוכחה לכך שאסטרטגיית התמחור שלו לא נועדה רק לייצר כותרת. "כשיש לך משהו נדיר כמו המונה ליזה, אתה יכול לדרוש מה שאתה רוצה עבורו", הוא אמר. "המחיר המבוקש כבר לא בלתי סביר היום".

ניאמי הודה שהלחץ במסע שיצא אליו עם האחוזה "הוסיף" כמה שנים לגילו. בנייה של מגה-אחוזות ללא קונה עלולה להיות מסוכנת. חריגה בעלויות ועיכובים הם דבר שבשגרה, עלויות התפעול גבוהות, והשינויים בתיאבון השוק ליוקרה קשים לחיזוי.

לפי השמאי ג'ונתן מילר, על אף שפרויקט בולט כמו "האחד" מושך תשומת לב רבה, העיצוב הספציפי ומבחר המתקנים במקום עלולים לצמצם את מאגר הקונים הפוטנציאליים.

הבית במהלך הבנייה שלו ב-2015

ניאמי טען שזו אינה בעיה. לוס אנג'לס מנסה לצמצם את הבנייה של אחוזות ענק בשטחה – מה שאומר שנכס כמו "האחד" אולי לא יוכל להיבנות שוב, הוא אומר. הוא עדיין לא נתן לאף אחד לראות את הבית מבפנים, אבל לטענתו הפרטים המיוחדים שבבית עזרו לייצר עניין בקרב קונים פוטנציאליים. "יש לי רשימה של קונים אמתיים מאוד שיבואו בקרוב לראות את הנכס", הוא מבטיח.

האסטרטגיה של תמחור נכסים מעבר לערך השוק שלהם, מה שמכונה לעיתים "תמחור שאפתני", היא דרך של יזמים למשוך תשומת לב עבור נכסים אולטרה-יוקרתיים. מכירה בחצי מיליארד דולר תעקוף ביותר מפי שניים את הרכישה היקרה ביותר של בית למגורים בארה"ב עד כה – פנטהאוז ב-238 מיליון דולר במנהטן שנקנה על ידי קן גריפין, מייסד סיטידל.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

כלכלה ועסקים

מיליון אמריקאים בשנה

Published

on

ארה"ב היא ספקית התיירים הגדולה ביותר לישראל 

בזמן שהתיירות העולמית פורחת והישראלים יוצאים למרחבי תבל, גם ישראל עצמה נהנתה מהמגמה הכללית, והמטוסים לא חוזרים לארץ ריקים. בשנת 2019 נרשם שיא במספר המבקרים בישראל – 4.9 מיליון בני אדם, עלייה של 12% לעומת השנה שלפניה. 353 אלף איש מתוכם היו מבקרי יום, כאלה שנכנסו ויצאו באותו תאריך (לרוב בדרך ליעד אחר, מה שמכונה קונקשן), כך שבסך הכול מדובר על 4.6 מיליון תיירים שביקרו בישראל בשנה האחרונה. זאת לעומת 4.1 מיליון תיירים בשנת 2018, 3.6 מיליון תיירים בשנת 2017, ופחות מ־3 מיליון תיירים בשנת 2016.

ידידתנו הגדולה ארה"ב היא גם ספקית התיירים הגדולה ביותר לישראל – יותר ממיליון תיירים הגיעו לארץ מארה"ב בשנה החולפת, 21% מהעוגה הכללית. סביר להניח שחלק לא מבוטל מהם היו יהודים וישראלים טובים, שהגיעו לבקר בארץ הקודש בקיץ ובחגים.

המשך לקרוא

כלכלה ועסקים

שקלים שקלים, עלינו נופלים

Published

on

כיצד ייתכן שהמטבע הישראלי הוא אחד החזקים ביותר בעולם?

מפעם לפעם אנחנו מוכרחים לעצור ולהביט בעיניים משתאות בשקל הישראלי. מילים רבות נכתבו ונאמרו על פריצת יעד הגירעון ועל האוברדראפט המבהיל בתקציב הממשלתי. גם הפארסה הפוליטית שלנו אינה קרובה לפתרון, והיא עולה לנו לא מעט כסף ודוחה רפורמות נדרשות בתשתיות, ברפואה, בחינוך ועוד. בנוסף, גם האיומים הביטחוניים מצפון, ממזרח ומדרום לא ממש פוחתים מחודש לחודש. ועם כל זאת, השקל הישראלי אינו עוצר, ורק מתחילת השנה הנוכחית הוא עלה בעוד 1.5% מול סל המטבעות.

לכל אלה צריך להוסיף את המאמץ הכושל של בנק ישראל להרגעת השקל המקומי (בין השאר כדי לסייע ליצואנים). בינואר לבדו רכש בנק ישראל מטבע חוץ בהיקף של 2.95 מיליארד דולר, במטרה מוצהרת להזרים בחזרה לשוק היצע גדול של שקלים שיצננו את הביקושים. יתרות המט"ח בבנק ישראל הגיעו לשיא של 130 מיליארד דולר. לפני שנה, בינואר 2019, הם הסתכמו ב־118 מיליארד דולר "בלבד". לפני עשר שנים – בזמן שהדולר עוד שייט מעל 4 שקלים – יתרות המט"ח של בנק ישראל הסתכמו ב־60 מיליארד דולר. ואגב, אפשר רק לשער מה היה היום שער השקל, ועד כמה היה זול לטוס לחו"ל או להזמין חבילות מחו"ל, אלמלא אותן רכישות מסיביות שבוודאי בלמו חלק מאותה התחזקות.

אז למה באמת השקל עולה, וכיצד ייתכן שהמטבע הישראלי הוא אחד החזקים ביותר בעולם? יותר מכל דבר אחר, זה אמור ללמד אותנו שהבעיות ועננת אי־הוודאות בעולם הרחב – במישור הכלכלי, החברתי, הביטחוני, הפוליטי ועוד – מאיימות לא פחות מאלה שלנו. טוב לדעת שהדשא שלנו הכי ירוק בשכונה.

המשך לקרוא

כלכלה ועסקים

סוף הבלוף של ברני מיידוף?

Published

on

היהודי־אמריקאי שהונה 5,000 קורבנות ב-65 מיליארד דולר(!) הגיע בקשה לשחרור מוקדם בגלל מצבו הרפואי

עשר שנים לאחר שבית המשפט גזר על היהודי־אמריקני ברנרד מיידוף מאסר של 150 שנה, הוא הגיש בימים האחרונים בקשה רשמית לשחרור מוקדם, "מתוך חמלה", לאחר שלדבריו נותרו לו פחות משנה וחצי לחיות, בשל אי־ספיקת כליות חמורה. השבוע הודיע משרד המשפטים לקורבנותיו של מיידוף, כ־5,000 בני אדם ובכללם לא מעט מוסדות וארגונים יהודיים (בהם נשות הדסה, ישיבה יוניברסיטי ועוד), כי באפשרותם להגיש חוות דעת בנוגע לבקשה לקיצור עונשו של מיידוף בן ה־82.

החדשות האחרונות מארה"ב הן בעיקר הזדמנות להיזכר בהונאת הפונזי של מיידוף, שלימדה אותנו בפעם המי יודע כמה על הקלות שבה ניתן להוליך שולל אנשים, גם כאלה שנחשבים מאוד משכילים ואינטליגנטים, בעזרת סיפורים על "עץ כסף" שמישהו אחר מצא וגם מוכן לחלק ממנו לאחרים. 

כך מיידוף, שכיהן כיו"ר בורסת נאסד"ק, מכר חלומות על תשואה של 10% מדי שנה, וגנב 65 מיליארד דולר מאלפי אנשים שהתפתו להאמין לו.

רק אחרי שנים שבהן כסף חדש החליף כסף ישן (עבור אותם בודדים שביקשו משום מה לממש את השקעתם, וצריך היה להחזיר להם את הקרן ואת אותה תשואה דמיונית), הגיע משבר 2008 ואיתו מאות לקוחות שבסך הכול ביקשו לממש את כספם (כשבעה מיליארד דולר בבת אחת), מה שפוצץ בן־לילה את הבלוף של מיידוף ושלח אותו לבלות עד סוף ימיו מאחורי סורג ובריח.

או שלא. כעת, כאמור, יצטרכו הרשויות לבחון את יציאתו של מיידוף לחופשי מהכלא הפדרלי שבצפון קרוליינה, כאילו אי־פעם הוא אמור היה להשתחרר (אי־שם בשנת 2159) ורק מחלת כליות היא שקיצרה במפתיע את ימיו ומנעה ממנו להיות אדם חופשי.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות