Connect with us

כללי

טירוף מערכות: ארבע הערות על המצב / גל שור

Published

on

1. טפו טפו טפו, לכוחותינו שלום.

עד אמצע השבוע דווח על עשרה הרוגים מבין המפגינים והפורעים בעקבות הכאוס שנוצר באמריקה מאז הרצח המתוקשר של ג'ורג' פלויד במיניאפוליס. תשעה מהם אפרו-אמריקאים. בלוס אנג'לס הנזק התבטא בכיס ובחשבון הבנק, לא בגוף ובנפש תודה לאל. עסקים ישראלים שנפגעו: בראש ובראשונה מסעדת ארומה בסנסט בולווארד, מקום מפגש לילי פופולרי עם תפריט מזרח תיכוני מעולה שהוצתה עלה בלהבות ביום שני, ככה סתם, בשביל הכיף. חנות של אימפריית הטייל והאבן של הבכרים הושחתה בעיר, וכמו כן בתי הכנסת בשדרות פיירפקס ולה בראה שרוססו בגרפיטי, ביניהם fuck Israel, free palestine. רבנים בעיר דיווחו שהבריחו ספרי תורה הביתה מבתי התפילה, עד העניינים יתבהרו. בניגוד לדיווחים, סמי מכולת שרד את המתקפה אבל המכולת של אריאל בלה בראה לא. הוואלי נשאר "נקי" יחסית, עם דיווחים על ביזה מאורגנת בוואן נייס, בטופנגה מול וגם נזק שנגרם למסעדת תל אביב, שאגב חזרה השבוע למתכונת מלאה עם הגשה לשולחנות והכל. בעלי עסקים ומסעדות בוונטורה בולווארד מיהרו להציב דיקטים בחזית עם כתובות ענק המזדהות עם המפגינים וכאבם. לא שזה ממש יעזור – הבוזזים והפורעים מתוחכמים, חדורי מטרה (בתי מרקחת, חנויות אלקטרוניקה, נעליים ושעונים). הרצח המתועב מעניין להם את קצה הביצה/ ביצית.

2. כאוס בשידור חי:

סוף השבוע האחרון היה אחד המדכאים והעצובים בתולדות העיר, והיו לא מעט כאלה. הכל בשידור חי, מעבר ממוקד שידור זה לאחר, בכולם אותם מראות: המשטרה מרכזת כוחות גדולים מול ומאחורי המפגינים, והלוטרים מנצלים זאת כדי לנצל את מבצעי החינם בחנוית היוקרה ברחובות הסמוכים. כך בווסט הוליווד, הוליווד, פיירפקס, בוורלי הילס וקאלבר סיטי, ובמיוחד בסנטה מוניקה ביום ראשון: המסוקים מראים קבוצה גדולה של מפגינים על שדרות אושן, סמוך לאוקיאנוס הפאסיפי, והפורעים מנצלים זאת לטובת שוד וביזה של המול והחנויות הסמוכות לפרומננד ברחוב השלישי. הטקטיקה של המשטרה וראש העיר, הייתה עד תחילת השבוע לא להתעמת איתם. מבחינת האדם הפשוט, משלם המיסים והלום הסגר שבעקבות הקורונה מדובר במועצת חלם: כבר ביום שישי נבזזו עסקים רבים בעקבות הפגנה בדאון טאון. למחרת זה קרה במרכז העיר ויום לאחר מכן בעיר החוף ובלונג ביץ'. מדוע לקח לגרסטי שלושה ימים לבקש את עזרת המושל והמשמר הלאומי? 

3. הפרשן הפופולרי בן שפירו צדק כשאמר:

"יש כאן כישלון חמור של הממשל, הפדרלי והמקומי, בהגנה על אזרחיו. ביום מאפשרים לאלפי פורעי חוק לעשות ככל העולה על רוחם והחל משעות הערב המוקדמות סוגרים את שומרי החוק בבתיהם בעוצר כללי". במקביל, תיאוריות הקונספירציות פורחות ברשתות החברתיות. אנטיפה והימין הקיצוני, תיאוריית הקבאל, המיליארדר ג'ורג' סורוס בן ה-79 ("השטן היהודי"). תוך שבוע פסק לחלוטין הדיון בתיאוריית הקשר של ביל גייטס, מיליארדר אחר, בכל מה שקשור בקורונה. מה שברור זה שלוס אנג'לס, כמו גם ניו יורק וערים מרכזיות נוספות ביבשת, חטפו השבוע מכה כואבת שעדיין קשה להעריך את השלכותיה. הביקורת על הנשיא טראמפ וצורת טיפולו במשבר תהדהד הרבה יותר מהמחדל של ראש העיר גרסטי ומפקד המשטרה מור, שפשוט העלימו כל סימן של חוק וסדר בעיר במשך שלושה ימים רצופים. בניו יורק, לפחות, השתלח המושל קומו בראש העיר האימבציל דה בלזיו, לאחר לילה של כאוס מוחלט ונזקים במיליוני דולרים.

4. לפחות ברברה פרר עפה לנו מהמסך:

קורונה, זוכרים? בסוף השבוע שעבר ניתנה סוף סוף האפשרות למסעדות ומכוני עיצוב שיער בעיר לפתוח דלתות ולקבל קהל (מכוני פדיקור ומדיקור לא. למה? ככה). את ההתאוששות הכלכלית והחברתית נידחה בינתיים עד יעבור זעם והוא יעבור די מהר, עניין של ימים, לא שבועות. ואז נצטרך בוודאי לחזור לראות את פרצופו עטור המסיכה השחורה של ראש העיר ושל ד"ר ברברה פרר, ראש מחלקת בריאות הציבור במחוז לוס אנג'לס, מזהירים ומצווים על העדר להישמע להוראות וצווים חדשים כי "הגל השני" של הקורונה בדרך, הפורעים לא שמרו על ריחוק חברתי וכולנו השתזפנו יותר מדי על החוף מבלי לחבוש מסיכות. טירוף מערכות זו הגדרה עדינה למה שקורה בלוס אנג'לס ושכונותיה בימים אלה. אבל כל העולם כולו גשר צר מאוד, והעיקר לא לפחד כלל.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Featured

חדשות טובות לחשבון הבנק: צ׳ק נוסף מטראמפ לעידוד הכלכלה יישלח לכל אמריקאי באוגוסט

Published

on

By

סיכויים טובים שצ'ק נוסף כחלק מה"סטימיולאס פאקאג" להמרצת הכלכלה במשבר הקורונה יישלח לאזרחים לאמריקאים כבר בחודש אוגוסט. זאת בהתאם לללוח הזמנים של הקונגרס, האמור לאשר משלוח שכזה.

מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט מיץ' מקונל אמר שבכוונתו לאשר את ההצעה החדשה עד ה-7 באוגוסט, היום האחרון במושב הקונגרס. אם הקונגרס לא יפעל באוגוסט, ההזדמנות הבאה תהיה רק בין 10 ל-25 בספטמבר.

הקונגרס אישר את חוק ה- CARES ב-27 במרץ, שאיפשר 2.2 טריליון דולר עבור הגל הראשון של הסטימולציה של הכלכלה, במסגרתו נשלחה המחאה בסך 1,200 דולר לכל אמריקאי. המחאות הראשונות נשלחו כעבור 17 יום, ב-15 באפריל.

ביום רביעי אמר הנשיא דונלד טראמפ כי הוא בעד משלוח צ'קים בסכום גבוה יותר מ-1200 דולר: "אני רוצה שסכום הכסף שיגיע לאנשים יהיה גדול יותר כדי שיוכלו לבזבז אותו", אמר טראמפ לפוקס ביזנס. "אני רוצה שהכסף יגיע לאזרחים במהירות ובאופן לא מסובך". הנשיא אמר שהוא תומך ב"מספרים גדולים יותר ממה שהדמוקרטים מציעים, אבל זה צריך להיעשות כמו שצריך".

גם שר האוצר, סטיב מנוצ'ין, הדהד את תמיכתו של טראמפ: "סבב ההמחאות הראשון "עבד טוב מאוד", אמר מנוחין, והבית הלבן מתכוון "לשקול ברצינות אם עלינו לבצע יותר תשלומים ישירים".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות