Connect with us

ארה"ב-ישראל

טיול שנתי

Published

on

12 תלמידי כיתה ו' מבית הספר המשתלה"בצפון תל אביב הגיעו ללוס אנג'לס במשלחת חילופי סטודנטים עם וואלי בית שלום ובילו כמעט יום שלם בעיר היקרה והיוקרתית בעולם

חילופי תלמידים תל אביב ולוס אנג׳לס: הקבוצה עם המורים מהארץ ומכאן מגיעה לבניין עירית בורלי הילס

מאת: ארי בוסל

ההתרגשות אחזה בי עוד הרבה לפני הביקור. פרפרים ריצדו בבטני בלילה, כך שהתעוררתי ולא יכולתי להמשיך לישון, וכבר בבוקר מוקדם יצאתי למשרד, וכשהגעתי הבנתי שיצאתי בלי הארנק. זור נפש מוחלט, והכל סימן להתרגשותי הרבה.

עברו עשורים מאז השתתפתי בטיול שנתי – והנה אני מקבל את פניהם של תלמידי כיתה ו׳ – שכבה שלמה מבית הספר היהודי הקשור לבית הכנסת הקונסרבטיבי הגדול ביותר בואלי.

במסגרת שיתוף פעולה בין לוס אנג׳לס לבין תל אביב ובחסות הפדרציה היהודית של לוס אנג׳לס רבתי מתנהלים חילופי סטודנטים. 12 תלמידים מבית ספר ״המשתלה״ בצפון תל אביב הגיעו לכאן לעשרה ימים מהלך חג החנוכה, וכ-15 תלמידים מביה״ס היהודי ״וואלי בית שלום״ באנסינו יסעו ארצה בעוד כשלושה חודשים.

תלמידים מתארחים אצל משפחות מארחות, ויחד אתם גם שלוש מורות מתלוות מהארץ.

לפני שלושה עשורים בדיוק אביה של אחת התלמידות ואני עשינו את קורס הקצינים ביחד ואח״כ שירתנו שנינו באותו אגף של המטכ״ל. והנה, אוריאנה היא אחת מ-12 התלמידים שהגיעו ללוס אנג׳לס.טוב שירד גשם, דבר שהוא כה נדיר בלוס אנג׳לס, שאנחנו פשוט לא יודעים איך להתמודד איתו. התנועה פוסקת מלנוע, תאונות דרכים נערמות זו על זו למכביר, ואנחנו פשוט מאבדים את העשתונות: קצת גשם, קצת רוח, אולי אפילו קר טיפ-טיפה. במילה: אוי, הברוך!

התוכנית לקבוצה המבקרת יחד עם המארחת, 38 תלמידים ואתם שישה מורים, גדושה לעייפה. אך דווקא לבוקר זה, חייבים לשנות – הצפי הוא ל-85% אחוזי גשם.

״אני ראש העיר, ג'וליאן גולד"

יצא, לגמרי במקרה, שהתקשר מישהו ואמר שפעם לפני שנים הוא הוזמן לדבר לפני כל תלמידי כיתה ה׳, ועתה בת של חבר נמצאת כאן והוא רוצה להזמין את הילדים כולם לביקור בעירו. כמובן שאת העבר איש לא זכר, ובהווה חייבים לבדוק, מי אותו אדם, שכן ביטחון שדה קיים, וגם צריך לברר מה הוא מציע, כי הילדים זכאים וראויים וגם ההורים מצפים לניסים של ממש, קבלת פנים ראויה לשמה.

מתברר שכל הבדיקות נערכו, כי אני אחד מה״וותיקים,״ וקל היה לשאול ולקבל תשובה במקום, אך מה בדיוק מצפה לקבוצה – סוד מוחלט בהחלט, איש לא ידע! ניחא, באשר אבדנו אבדנו, ורק חובה שיהיה מענה על דבר אחד: הביקור חייב להערך בפנים, שכן גשם אמור לרדת, ב-85% ודאות!

כשהאוטובוס התקרב לבנין עיריית בורלי הילס, זה עם הכיפה שבראשה כתר זהב, ארי כבר עמד בחוץ לקבל את פני הבאים. הדלתות בצד הבניין, אלו שהיוו את הכניסה הראשית עת הבניין נפתח, לפני כמאה שנים, אך נעולות תמיד בשל שיקולי בטחון, פתוחות, ועומדת בכל צד מנהלת ראשית.

נכנסנו ישר לאולם המועצה, שם יושבים להם על במה מוגבהת בישיבות פתוחות ומשודרות בטלויזיה חמשת חברי המועצה הנבחרים, כשלצידם מנהל העיר, מזכיר העיר ועורך דינה. חמישה חברי מועצה שנבחרים לקדנציה של ארבע שנים. ביניהם הם בוחרים באחד שיהיה ראש העיר למשך שנה. הבחירה נעשת לפי מספר הקולות שאותו נבחר קיבל, ולפי מקומו בתור. רוטציה פשוטה. איך כך הדבר בערים אחרות. בלוס אנג׳לס, לדוגמא, ראש העיר נבחר בנפרד מחברי המועצה.)

יצא שכל חברי המועצה הנוכחיים, כמו גם שאר נבחרי הציבור בבוורלי הילס – עיר קטנה המונה 35,000 אנשים הם יהודים.

הנה נכנס אדם מכובד, שנראה כמו רופא, עם עניבה מיוחדת לחג החנוכה) ואומר: ״ברוכים הבאים לעירי, אני ראש העיר, ג׳וליאן גולד.״ הילדים נרגשים. אחד מהם מכיר את ד״ר גולד ראש העיר מהוריו, אך האחרים לא היו אף פעם בבניין המועצה ולא נפגשו עם ראש העיר.

קם ראש התלמידים, נשיא השכבה, ולוחץ את ידו של ראש העיר בעוד הוא מעניק לו שקית עם מתנות מבית הספר. ראש העיר מספר לתלמידים מקצת על ההיסטוריה של העיר, כמו גם של האולם בו הם נמצאים, על ה״משכורת״ הגבוהה שכל חבר מועצה מקבל (תשלום סימלי חודשי של כ-800 דולר), כמו גם על ההתנהלות בשגרה עם הבוחרים. ״רבים מביעים דעה, לכאן ולכאן, כולל גם על הלבוש שלנו,״ אומר ראש העיר, ״אך בפעם הראשונה בחיי מישהו העיר על הכיפה אותה לבשתי לפני מספר ימים כשקיבלתי את פניה של שרת המשפטים של מדינת ישראל לבוורלי הילס.״ (הארוע היה בבית כנסת אורתודוקסי, כך שד״ר גולד חבש כיפה.)

״ארי,״ הוא ציין, כשהוא פונה אלי – והמבטים כולם מוסטים לעברי – ״טרח והודיע לאשתי ולי שבפעם הבאה כשאני מצטלם, והתמונה מככבת דרך העולם כולו, כדאי אולי לבחור כיפה אחרת!״

התלמידים פורצים בצחוק, ואוריאנה, שהיתה מוכנה לכך, קמה כשהיא מייצגת את התלמידים מהארץ, ומעניקה לראש העיר כיפה כחולה-שזורה-בלבן, מתנתם לשימוש עתידי!

ארי מספר על ראש העיר וחבריו למועצה שפרסמו החלטה המכנה את הפעילות של אר בי אן בי אנטישמיות לשמה וקוראת לאנשים של מצפון לפעול נגדה. (החברה כזכור הסירה כ-200 יחידות דיור מהרשומות שלה, כשהיא עושה זאת ״בלב כבד ולאחר שיקולים רבים״ שכן אותן יחידות נמצאות ביהודה ושומרון, אזור ״בעיתי״ לטעמם. בעיתי מאד, רק האזור הזה בעולם כולו, שכן בכל מקום אחר שוררים שקט ושלווה, בטחון ושלום.) אותה החלטה גרמה להדים נרחבים בעולם כולו, ושימשה בתור דוגמא להתייצבות בודדים למחאה כשהדבר כה נחוץ ונדרש.

סיפר ד״ר גולד, ראש העיר: ״הייתי אני שחתמתי בשם חברי ובשמי, בשם העיר כולה, על מזכר הבנה עם מדינת ישראל כשדיויד סיגל – הנציג הבכיר ביותר של מדינת ישראל בחוף המערבי בזמנו – שירת כקונסול הכללי של מדינת ישראל כאן. מאז ניסינו לתת חיים למזכר ההבנה, והנה אתם דוגמא מעולה לשיתוף פעולה! אנחנו עיר-תאומה של הרצליה. בעוד שלושה חודשים אני אמור להיות בישראל עם משלחת מהעיר. היינו אמורים לסיים את כל ההכנות, אך אצלכם בארץ) חשבו שיהיו בחירות, ואי הודאות מנעה סיכומים סופיים.״

״ברוכים הבאים וחג חנוכה שמח לכם! אני מקווה שתהנו בביקור. מכאן אתם ממשיכים למשטרה ולמכבי שלנו, שתי מחלקות מהטובות ביותר ב רה״ב״.

12 התלמידים מהארץ מעניקים כיפה לראש העיר בורלי הילס, ד״ר ג׳וליאן גולד

ביקור במערכת עיתון

עמדתי וחיככתי ידי: עכשיו התלמידים יחליטו בעצמםמי טוב יותר: מכבי האש או המשטרה! תחרות רבת שנים, עתיקה כעיר עצמה העיר נוסדה בשנת 1914 ואמנם הדעות חלוקות, אך כולם מסכימים מכבי אש, משטרה ובתי הספר הם שלושת עמודי התווך של העיר בורלי הילס!

אחרי הסיור בעיריית בוורלי ה לס חצינו את הכביש למשרדי העתון המקומי מספר אחת בעיר. שלושה מקומונים שבועיים, ״חינמונים״ בעגה הישראלית. שניים מהם מחולקים לכל הבתים והדירות בעיר. כל אחד בעיר משתוקק לקחת את העתון לידיו ולראות האם תמונתה מופיעה, האם הוא מוזכר. ככל שהאנשים עשירים ומפורסמים יותר, כך חשוב להם להופיע ברבים, והעתונים המקומיים משרתים מטרה זו.

כך גם רב-שיח מתנהל על גבי דפי העתון, בחלק שנקרא ״מכתבים למערכת.״ קורה לעיתים תכופות שאנשים מתנגחים זה בזה, אבל בצורה ״תרבותית״ פחות או יותר.דם ניגר בין השורות, והקוראים מתמוגגים.

אלא שכששאלנו אם הילדים יודעים מה הוא ״עיתון חדשות,״ הישראלים ידעו יותר מעמיתיהם, שכן בארץ מחולקים עתונים-חינם והם נקראים בעמידה ברכבת או בכל הזדמנות של מספר דקות – סבלנות ליותר אין) ונזרקים מיד אחר כך.

״היכן הוריכם ואתם מקבלים את החדשות, אם כן,״ שאלנו, והתשובה היתה ״מהטלוויזי".

כך או אחרת, עתיונ ם מקומיים או בעלי תפוצה כללארצית) הם ינוזאור שהולך ונכחד, אך לא הרגשנושביקרנו במוזיאון. נהפוך הוא, יצאנו לצלום קבוצתי,הכרנו כלב שמערכת העתון היא ביתו ואפילו ניסו לכבד אותנו בגרנולה בר שהמארחים בדקו מראש שהם כשרים למהדרין כמו גם בבייגלה ובקבוקי מים, אך המורות מיד אסרו אלרגיות ושאר סכנות אורבות, כך שעדיף לא להסתכן. משעמם ודאי לא היה. גשם והתנועה לא זזה, אך כשלאוטובוס עלינו ומשם סרבנו לרדת. עברנו דרך ציורי הקיר של ההיסטוריה של לוס אנג׳לס היהודית מאז היווסדה ב-1850 היו בעיר המלאכים יהודים ושמנו לב במיוחד לפנאל שמראה נוער יהודי צועד במחאה, נושא כרזות  ״אנחנו מדברים רק על החיים.״ ראו, ציורי הקיר הדרומי של קנטור דלי בשדרות פיירפקס קיימים משנת 1984( אז וכבר גם שלו ים שנה לפני כן עת צעדו היהודים עם ד״ר מרטין לותר קינג גוניור), קידמנו את החיים. איזה הבדל אדיר ביננו לבין אויבינו.  חבל רק שהעולם לא זוכר, לא יודע ומסרב להפנים זאת.

הווה הולך ונעלם

בצומת הבא פסל של ראול וולנברג,  והמענין  הוא שהילדים מזהים את שמו. ילד אחד פנה לחבריו ואמר ״ראיתי את ׳רשימת שינדלר,׳ זה סרט קשה.״ סיפרתי על וולנברג, על אותו פסל שאיש לא יודע מה הוא ואיש לא טורח לעצור ולהצדיע, ועל הניצולים שחתמו בלוח המתכת ״הוא הציל את האמונה שלנו באנושות.״

קצת היסטוריה, קצת הווה הולך ונעלם, תחרות בין המשטרה ומכבי האש של בוורלי הילס, הפסקת עשר מאוחרת והפסקת צהרים מוקדמת, כשירדתי מהאוטובוס הייתי ללא טיפת כוח, הכל אזל, אבל הרגשה עילאית!

תלמידי כיתות ו׳ היוו שכבה שלמה בבית ספר יהודי, ששייך לבית כנסת שהיה הגדול ביותר באזור ופעם מנה אלפי אנשים, עכשיו רק מאות. מספר התלמידים כולם בשכבה כמספר כיתה או שתי כיתות בארץ.

חינוך יהודי יקר מאד, והיהודים האמריקאים מתרחקים מהדת (וגם מקשר עם ישראל).

פועל יוצא של שתי תופעות אלו, שהנוער,כשהוא מגיע לאוניברסיאות, אינו מוכן , למתקפות נגדו, נגד ישראל ונגד היהודים, וכך הוא מתחבא, מנסה להסיר כל סממן יהודי ולהתנתק מכל קשר נראה לעין או מופנם עם ישראל והיהדות.

ישראל היא דבר כל כך רע שעדיף וצריך להתרחק ממנה ככל האפשר, כמו ממצורע, וכך גם בטוח יותר, כי שונאים את היהודים ואת ישראל. כך באוניברסיטאות בארה״ב, ובכדי להילחם חייבים להתחיל בחינוך נכון בגיל צעיר ביותר. ברחבי ארה״ב 160 פדרציות יהודיות. מדוע החינוך היהודי צריך להיות יקר כל כך? מדוע הוא לא מסובסד?

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ארה"ב-ישראל

רמת טראמפ: מתנת ישראל לנשיא ארה"ב ביומולדת ה -73

Published

on

"תודה לך ראש הממשלה נתניהו ולמדינת ישראל על הכבוד הגדול הזה", טראמפ צייץ בטוויטר לאחר שהממשלה אישרה הקמת ישוב בגולן על שמו

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu (2nd-R) and US Ambassador to Israel David Friedman (L) applaud after unveiling the place-name sign for the new settlement of "Ramat Trump", or "Trump Heights" in English, named after the incumbent US President, during an official ceremony in the Israeli-annexed Golan Heights on June 16, 2019. (Photo by Jalaa MAREY / AFP)

נשיא ארה"ב דונלד טרמאפ הודה לראש הממשלה בנימין נתניהו שעות אחרי שהממשלה אישרה קריאת
יישוב ברמת הגולן על שמו – "רמת טראמפ". "תודה לך ראש הממשלה נתניהו ולמדינת ישראל על הכבוד הגדול הזה", טראמפ צייץ בטוויטר.

קודם לכן הממשלה קיימה ישיבה חגיגית בצפון רמת הגולן לציון ההכרה של טראמפ בריבונות הישראלית בגולן ובמהלכה אושר קריאת היישוב על שמו. בפתח הישיבה, שבה נכח גם שגריר ארה"ב בישראל, נתניהו בירך את טראמפ ואמר המחווה נועדה לחלוק "כבוד גדול לידיד גדול של ישראל".

"אנחנו ביום היסטורי", אמר נתניהו בפתח הישיבה שהתקיימה ביישוב ברוכים קלע אלון. "אנחנו הולכים
לעשות שני דברים: להקים יישוב חדש ברמת הגולן, דבר שלא נעשה שנים רבות, אקט של התיישבות
וציונות ראשון במעלה; ושנית, לכבד את ידידנו, ידיד גדול מאוד של מדינת ישראל, הנשיא דונלד טראמפ,
שהכיר לאחרונה בריבונות ישראל ברמת הגולן, המנהיג הבינלאומי הראשון שעשה זאת".

עוד אמר נתניהו: "הוא פשוט קרע את המסכה מעל כל מסך הצביעות הזה, שלא מכיר במובן מאליו. לכן בגין אמר, כשהעביר את 'חוק הגולן', שלפעמים גם את המובן מאליו צריך לעשות".

דיוויד פרידמן, שגריר ארה"ב בישראל, הודה בשמו של הנשיא טראמפ על הקמת היישוב הנושא את שמו. "ביום שישי חגג טראמפ את יום הולדתו ואני לא יכול לחשוב על מתנה יותר נאותה ויפה להעניק לו מאשר רמת טראמפ. האוויר כאן טהור, השמש מרהיבה, הנוף מדהים", אמר.

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

מרגש: משפחת נרצחי הפיגוע בפיטסבורג ב"בית אורי" בעפולה

Published

on

בני משפחתם של ססיל ודיוויד רוזנטל, שנרצחו בפיגוע בפנסילבניה, ביקרו במוסד לבעלי מוגבלויות ושתלו עץ לזכר יקיריהם

כשמונה חודשים לאחר הפיגוע הקטלני בבית הכנסת בפיטסבורג שבפנסילבניה, שגבה את חייהם של 11 מתפללים ונחשב כמתקפת הטרור הגדולה ביותר על הקהילה היהודית בארה"ב, הגיעו קרובי משפחתם של שניים מהרוגי הפיגוע לסיור מרגש במוסד לבעלי מוגבלויות בעפולה. הוריהם ושתי אחיותיהם של ססיל ודיוויד רוזנטל ז"ל, שני אחים בעלי צרכים מיוחדים שנרצחו בפיגוע, הגיעו ל"בית אורי" שבעפולה, המשמש ככפר לילדים ומבוגרים בעלי מוגבלות שכלית-התפתחותית. זאת לאחר שדיירי המקום שתלו עץ זיכרון למען שני האחים וריגשו את משפחתם עם המחווה לשני יקיריהם שנרצחו בפיגוע. אלי רוזנטל (האב) אמר בהתרגשות: "זכינו לבקר במקום מקסים ומיוחד בזכות הבנים שלנו".

בני המשפחה הגיעו לארץ בעזרת קרן פרס בראשית וארגון הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה JFNA . הפיגוע בבית הכנסת "עץ החיים" בפיטסבורג התרחש באוקטובר 2018 , לאחר שרוברט באוורס, בעל רקע אנטישמי, התפרץ למקום במהלך תפילת שחרית ביום שבת ופתח בירי לעבר המתפללים תוך שהוא צועק "כל היהודים חייבים למות". בפיגוע נהרגו 11 איש ו 6- נפצעו, בהם 4 שוטרים.

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

"הייתי מסוגל בוודאי להגיע למספר גופות של 30 יהודונים"

Published

on

צעיר מקליפורניה איים בצ'אט לבצע ירי המוני בבית כנסת בהשראת הירי בבית הכנסת בפאווי ליד סן דייגו, "רק עם מדים נאציים"

רוס פארקה, צעיר בן 23 מאזור סן פרנסיסקו, מואשם שאיים בצ'אט לבצע ירי המוני בבית כנסת בהשראת הירי בבית הכנסת בפאווי, "רק עם מדים נאציים" – כך נמסר מהמשטרה המקומית. על פי ההודעה מואשם הצעיר, תושב העיירה קונקורד, באיומים, החזקה לא חוקית של נשק וייצור נשק. הרשויות מצאו בביתו
של פארקה, המתגורר יחד עם אמו, רובה AR-15 חצי אוטומטי, ספרות נאצית, בגדי הסוואה, חרב ומחסניות עם קיבולת גדולה. במשטרה אמרו כי הוא רכש מוקדם יותר השנה את הרובה כשהוא אינו שלם, ובהמשך שדרג אותו.

מכתב האישום עולה כי פארקה היה על הרדאר של ה- FBI והמשטרה כטרוריסט פוטנציאלי. חוקרי ה- FBI איתרו את הדברים שהוא כתב ברשת, וכללו בנוסף גם איומים לפגוע בשוטרים. הוא נהג להשתמש ברשת החברתית ,Steam שם היו כינויו " Adolf Hitler ((( 6 Million )))". פארקה כתב שהושפע מאירוע הירי ההמוני בבית הכנסת בפאווי שבאזור סן דייגו ומהטבח במסגדים בקרייסטצ'רץ' בניו זילנד מוקדם יותר השנה, וכינה את המחבל שביצע אותו "גיבור". פארקה כתב שישדר את הטבח בחי. בפוסטים אחרים, לפי הפרסום, הוא כתב שיבחר מטרה טובה יותר מאשר "סתם בית כנסת אקראי", והתייחס ליהודים כאל "תתי אדם".

"הייתי מסוגל בוודאי להגיע למספר גופות של 30 יהודונים ואז בערך חמישה שוטרים, כי גם הייתי מחליט להיאבק עד מוות", הוא כתב באחד הפוסטים. פארקה אושפז במוסד לחולי נפש בשנת 2011 לאחר שנאבק בשוטרים שהועזקו לביתו בעקבות סכסוך משפחתי. עובדת מרכז האזורי של איסט ביי, המסייע לאנשים הסובלים ממוגבלות התפתחותית, אמרה לרשויות בשנת 2015 כי היא מאמינה שהוא מתאים לפרופיל של מבצעי ירי המוני. האירוע מצטרף לידיעות נוספות על פשעי שנאה נגד יהודים ברחבי ארה"ב מהימים האחרונים.

בין היתר, תושב פלורידה, ג'ושוע ג'ון לף בן ה -40 , נעצר לאחר שאיים ברשתות החברתיות להרוג
קבוצות מיעוט שונות, בהן יהודים. בפוסטים שכתב ברשת, שיבח הנאשם את ג'ון ארנסט, בן ה 19- שביצע את הירי בבית הכנסת בפאווי, ואמר כי הוא מצטער שהוא לא הרג יותר בני אדם.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות