Connect with us

Featured

חשד לאנטישמיות בקליפורניה: בית חב"ד הועלה באש, ספרי התורה ניצלו

Published

on

בית חב"ד בעיר סן חוזה עלה באש בשבוע שעבר בגלל שריפה שפרצה בו, והוא הושחת כליל. תיעוד ממצלמות אבטחה במקום, שבו נראה אדם מצית את המבנה – ותקרית נוספת בשבת שבה אלמונים פלשו לבית השרוף, זרעו בו הרס ובזזו את תכולתו – מחזקים כעת את ההערכה כי מדובר בפשע שנאה נגד יהודים. המשטרה וה-FBI פתחו בחקירת האירוע, ולפי שעה לא שמו ידיהם על החשודים במעשה – אך הכיוון ברור. "לא בכל יום רואים בתי כנסת עולים באש", רמזו החוקרים.

השריפה במקום החלה בשעת לילה מאוחרת בין הימים רביעי וחמישי בשבוע שעבר, ובדיעבד התברר כי המצית הוא אדם זר שהגיע לחניון והדליק שם את האש. דקות ספורות לאחר מכן הבחין עובר אורח בלהבות, ונראה היה כי הצליח לכבותן. בבוקר פרצה הדליקה מחדש, ועובד תברואה הזמין את מכבי האש.

מנהל בית חב"ד, הרב מנדל ויינפלד, סיפר כי "בנס הצלחנו להציל את ספרי התורה. אחד מאנשי הקהילה קיבל טלפון שבית הכנסת שלו עולה בלהבות – והוא רץ מהר להוציא את הספרים. לצערנו, ספרי קודש אחרים ומזוזות נשרפו, והבניין כולו הוא 'טוטאל לוס' ויכול לקרוס בכל רגע. בנוסף פרצו אליו אתמול אנשים, השתוללו וגנבו הרבה דברים".

עם זאת הדגיש השליח המקומי: "אנחנו אופטימיים והולכים לבנות הכל מחדש". לדבריו, "בית חב"ד נמצא בעמק הסיליקון ויש אצלנו המון ישראלים. כולם נרתמו מיד לתרום ולעשות כל מה שצריך כדי לחזור ולהקים בית חדש, עוד יותר גדול. הקהילה כאן מאוד-מאוד תומכת, וכבר גייסנו מאה אלף דולר לקמפיין".

Featured

מחקר של רימקס: ירידה תלולה במספר הבתים שנמכרו בלוס אנג'לס בשנה האחרונה

מאי הוא אחד החודשים העמוסים ביותר עבור רוכשי נדל"ן אך למרות זאת, כל המדינה ראתה ירידה של 8.5% בבתים שנמכרו השנה לעומת מאי שעבר * עם זאת, בתים בלוס אנג'לס נמכרו בשנה האחרונה ב-3.3% יותר מהמחיר המבוקש

Published

on

שוק הנדל"ן התחרותי בארצות הברית ממשיך להוות מחסום עיקרי עבור אנשים המעוניינים לרכוש בתים. במקומות רבים, בתים יוצאים לשוק ותוך מספר ימים בלבד נמכרים באלפי דולרים מעל המחיר המבוקש. אולי בשום מקום הבעיה הזו נפוצה לכאורה יותר מאשר באזור לוס אנג'לס רבתי. הביקוש לבתים זינק במהלך מגיפת ה-COVID-19, ולפעמים, זה מרגיש כאילו זה נמשך גם לתוך 2022.

אבל מחקר חדש שפרסמה ענקית הנדל"ן RE/MAX מראה שמספר הבתים הכולל שנמכר ירד בצורה דרסטית במהלך השנה האחרונה בהשוואה לשנה הקודמת, והבתים הקיימים נשארים בשוק תקופה ארוכה יותר. המחקר מראה שכמעט 25% פחות בתים נמכרו בלוס אנג'לס ממאי 2021 עד מאי 2022, בהשוואה לאותה מסגרת זמן בשנה הקודמת. הירידה של 24.4% בהשוואה לשנה בבתים הנמכרים היא הירידה הגדולה ביותר מבין כל המטרופולינים במדינה, על פי המחקר.

מאי הוא אחד החודשים העמוסים ביותר עבור רוכשי דירות על פי רי/מקס, אך למרות זאת, כל המדינה ראתה ירידה של 8.5% בבתים שנמכרו השנה לעומת מאי שעבר. הסיבה לירידה במכירות? גידול במלאי וריביות גבוהות יותר על המשכנתאות.

ג'יימס סנדרס הוא מתווך ובעלים של RE/MAX Estate Properties בלוס אנג'לס. לדבריו, הטירוף של הערכת היתר בשוק הדיור היה "לא בר קיימא" ואומר שהוא מצפה שהשוק יתייצב בחודשים הקרובים. "סביבת הריבית העולה החזירה את שוק הדיור בלוס אנג'לס לשוק נדל"ן טיפוסי יותר", אמר סנדרס. "ראינו ירידה בביקוש מ-10% ל-15%. המלאי שלנו גדל ב-36% מהשנה שעברה, אבל עדיין יותר מ-75% מתחת לרמות הטרום-מגיפה האופייניות שלנו".

סנדרס אמר שהבתים נשארים בשוק זמן רב יותר, רובם במשך 40 יום או יותר. במהלך שיא "השוק המטורף", בתים נחטפו תוך כ-25 ימים בממוצע. סנדרס גם אומר שבתים רואים קומץ הצעות על בתים במחיר תחרותי, לעומת תריסר ההצעות הנוספות על כל נכס בשנה האחרונה ואילך.

אבל אל תצפו שהמחירים יצנחו מכיוון שפחות בתים נמכרים ונראה שהביקוש התקרר. לפי RE/MAX, בתים בלוס אנג'לס בשנה האחרונה נמכרו ב-3.3% מהמחיר המבוקש. מדובר בעלייה של 3.8 נקודות אחוז משנת 2021, אז נמכרו בתים ב-99.6% מהמחיר המבוקש."אנחנו לא רואים שהמחירים מתקנים את עצמם כמו שהם עשו במהלך המיתון הגדול", אמר סנדרס. "לבעלי בתים יש יותר מדי הון עצמי בנכסים שלהם וכתוצאה מכך, אנחנו לא רואים שוק מכירה גדול במצוקה".

זה נכון בכל היבשת: מחיר המכירה החציוני של בית שנמכר בארה"ב עלה בכ-50,000 דולר ממאי 2021 למאי 2022. אז פחות בתים נמכרים, פחות הצעות מוצעות ובתים נשארים בשוק זמן רב יותר. אבל המחירים עדיין ממשיכים לעלות למרות הגורמים הללו, לפחות לעת עתה. "גם כשהריביות נעות סביב 6%, הן עדיין נמוכות מבחינה היסטורית, ונדל"ן בלוס אנג'לס היה היסטורית השקעה מצוינת", אמר סנדרס.

הירידה במכירות בתים אינה מוגבלת ללוס אנג'לס.  בסן דייגו, מכירות הבתים ירדו ב-20.4% באותו פרק זמן.

להלן חמשת השווקים המובילים שחוו את הירידה הגדולה ביותר משנה לשנה במכירות בתים ממאי 2021 עד מאי 2022:

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות