Connect with us

בריאות

חמלה: איתכם ברגעים הקשים

Published

on

כשחושבים על הימים שמגיעים לפני יום כיפור, חושבים על סליחה אבל זו ממש לא חייבת להיות סליחה דתית *  או הודעת שרשרת ארוכה לכל מכרינו שאומרת "אני מצטערת" * זו צריכה להיות סליחה אמיתית לאנשים שפגעו בנו, לרגעים שבהם פגענו בעצמנו ומחילה לכל אלה שאנחנו פגועים מהם

ההגדרה המילונית למילה "רחמים" היא חמלה, ואם מחפשים "חמלה" מוצאים שהפירוש הוא רחמים. אנחנו משתמשים במילים הללו כמילים נרדפות, אחיות, אולי אפילו תאומות. אבל "חמלה" ו"רחמים" לא מקיימות יחסי קרבה משפחתיים, ואם היינו צריכים לצייר דמות מלאת חמלה ודמות שהיא כל כולה רחמים היינו מתארים אנשים שונים לגמרי.

רחמים, הרחמן, הוא בחור גבוה, בריא, עם חליפה יקרה, שממהר להניח את ידו על לבו בכל פעם שמישהו נקלע לצרה ולמלמל "אלי, אלי, כמה אתה מסכן". חמלה החומלת היא אישה עגלגלה, חמה ומלאת אנרגיה וחיות. כשהיא מביטה בילד עזוב או בנערה בוכייה היא לא שומרת מרחק אלא מקיפה אותם בידיה, מחבקת חזק, מנסה לעזור ואומרת בחיוך: "אני פה איתך". 

השקפות העולם של השניים שונות בתכלית: רחמים הרחום בטוח במעמדו, בדעותיו ובהחלטותיו. אנשים סובלים, מסכנים וחסרי מזל הם נחותים מבחינתו, וצריך לרחם עליהם. חמלה רואה בעצמה אחת מההמון האנושי, יודעת שגם היא יכולה למצוא את עצמה בדיוק באותו המקום ומרגישה את כאבו של האחר כאילו היה כאבה.

באנגלית חמלה היא "Compassion", מילה שמקורה בביטוי "לסבול יחד עם". לחמלה יש שלושה מרכיבים: המרכיב הקוגניטיבי שהוא הניסיון לעשות תהליך מחשבתי שבו אתם יוצאים מהגוף שלכם ונוחתים בנעליו של האחר, הרכיב הרגשי מתייחס להזדהות ולקרבה שאתם חשים, והמרכיב ההתנהגותי מאגד את כל מה שאתם עושים עם המידע והרגשות הללו.

דרך אגב, חמלה היא ממש לא רק ליטוף על הראש, אלא יכולה לעודד אנשים לעשייה אקטיבית, למאמץ משותף ולמציאת פתרונות ממשיים לבעיה. כל זה "בגובה העיניים" ובלי שמץ של שיפוטיות (החלק הזה שמור לרחמים). הכותב והמשורר סטיפן לוין ניסח זאת יפה – הוא נהג לומר שכשאדם פוגש את כאבו של הזולת עם פחד אלה רחמים, ואילו כשהאהבה נוגעת בכאבו של הזולת אנחנו מדברים על חמלה.

כשחושבים על הימים שמגיעים לפני יום כיפור, למשל, חושבים על סליחה אבל זו ממש לא חייבת להיות סליחה דתית, או הודעת שרשרת ארוכה לכל מכרינו שאומרת "אני מצטערת". זו צריכה להיות סליחה אמיתית לאנשים שפגעו בנו, לרגעים שבהם פגענו בעצמנו ומחילה לכל אלה שאנחנו פגועים מהם. ד"ר בוב אנרייט, פסיכולוג מאוניברסיטת ויסקונסין שבמדיסון וחלוץ במחקר הסליחה, חושב שיש בסליחה יותר מאשר שחרור או התקדמות הלאה: "סליחה אמיתית הולכת צעד אחד קדימה", הוא אומר, "ומציעה למי שפגע בנו משהו חיובי כמו אמפתיה, חמלה והבנה". כדי לסלוח באמת ולחיות חיים טובים יותר שאין בהם טינה ושיפוטיות אלא תקשורת מכילה ומעודדת כלפי עולם שכולו נהנה מגישה שדנה לכף זכות, צריך להשתמש בחמלה.

מה יצא לי מקצת חמלה?

אם שברתם ציפורן, הבחנתם שיש לכם פנצ'ר בגלגל או נזקקתם לעזרה כלשהי ודאי הייתם מעדיפים לפגוש בגברת חמלה ולא באדון רחמים. זה הגיוני – הגברת תסייע לכם ולא תגרום לכם להרגיש קטנים ומסכנים.

יש לכך יתרונות נוספים, למשל נמצא שגילויי חמלה בין אנשים מקושרים לתוחלת חיים ארוכה יותר, לחץ דם מאוזן, רווחה נפשית ואיכות חיים טובה. החוקרים מאוניברסיטת צפון קרוליינה מסבירים שכשאנשים מגלים חמלה נוצר מצב מיוחד של "Win-Win", שבו כולם יוצאים מאושרים ושמחים – גם האדם שהפגין חמלה וגם האדם שכלפיו היא מופנית. חמלה היא מעין משדרג מצב רוח לכל המעורבים בדבר. עוד נתון מעניין מספר על חגיגה בתוך הגולגולת שלנו בכל פעם שאנחנו מחייכים בהבנה ועוזרים למישהו אחר. כשאנחנו חומלים המוח שלנו מתמלא אופיואידים, דופמין ואוקסיטוצין, כולם מקושרים לתחושה טובה ונותנים לנו הרגשת "High" רצינית.

באופן לא מפתיע, החמלה גולשת גם לעולם הטיפול. פרופ' פול גילברט הוא החלוץ של גישת הטיפול מבוססת החמלה שנקראת Compassion Focused Therapy. הגישה הזאת היא שילוב של המזרח והמערב: בודהיזם, נוירוביולוגיה ופסיכולוגיה אבולוציונית. בספרו הנהדר "The Compassionate Mind" מסביר גילברט שחמלה מתפתחת בשלושה כיוונים: חמלה עצמית, חמלה שאנו מפגינים כלפי אחרים והכלת החמלה שאחרים מפגינים כלפינו. הוא מאמין שחמלה היא מפתח להפחתת רגשות אשם וביקורת עצמית, ושהיא גם עוזרת לנו לחזק את המשאבים הפנימיים שלנו וליצור חוסן נפשי. גילסרט הראה במחקריו שתמהיל החמלה הזה מוביל לבריאות נפשית ופיזית. 

חצי כדור חמלה ביום

אם אתם קוראים את זה וחושבים לעצמכם: "יש אנשים שנולדו עם בייגלה מעל הראש וגישה חומלת כלפי כל דבר", כדאי שתחשבו שוב. חמלה היא בהחלט משהו שאפשר לעבוד עליו ולהתאמן בו. מחקרים מצאו שתרגול חמלה ממש יכול לשנות את המוח. החוקרים הציצו למוחם של מתרגלי חמלה מנוסים, וגם כאלה שבדיוק גילו את הטרנד. המשתתפים תרגלו שיטה שנקראת "Love and Kindness Meditation". על פי שיטה זו מתמקדים תחילה באהבה ובקבלה עצמית, ובהדרגה מרחיבים אותה גם לסובבים אותנו.

אימון החמלה לא רק יוצר שינוי מוחי, אלא גם משנה את ההתנהגות החברתית של אלה שדבקים בו. במחקר אחר נתנו לנבדקים לשחק במשחק מחשב מאתגר שבמהלכו הם צריכים למצוא אוצרות ולצאת ממבוכים סבוכים. הם התעניינו בנטיות ההתנהגות של מי שהסתכלו על העולם והעניקו לו את מרב הקרדיט, ותרגלו מדי יום תרגילים קטנים של חמלה. האם התרגול היומי הזה באמת משנה את ההתנהגות? מתברר שכן. התוצאות הראו שככל שאימוני החמלה היו אינטנסיביים יותר, כך גדל הסיכוי לעזור למשתתפים אחרים במשחק.

אושר בהישג יד

הדלאי לאמה היה אומר שאם אתה רוצה שאנשים יהיו מאושרים עליך לתרגל חמלה, ואם אתה רוצה להיות מאושר תרגל גם כן חמלה. חמלה אמיתית היא כמו אדווה במים, היא עוברת הלאה לילדים, לחברים, לקולגות, לעוברים והשבים ולאנשים אקראיים שאנחנו בכלל לא מכירים.

דוגמה לאחד מתרגילי החמלה הרבים נמצאת בספרו של פרופ' גילברט. הוא מתאר זאת כך: מצאו מקום שקט ונקי מהסחות דעת. נשמו לרווחה ונסו להיכנס לנעליו של אדם שהוא מלא חמלה. חשבו על מישהו שיקר ללבכם: חבר טוב, בן זוג, אפילו חיית המחמד שלכם. התמקדו בהם וכוונו אליהם את תשומת הלב. אחלו להם בראשכם שלושה איחולים: "שיהיה לו טוב", "שהוא יהיה מאושר", ו"שהוא יהיה חופשי מסבל". זכרו שהכוונה שלכם היא זו שחשובה, יותר מאשר איך הדמות הזאת תגיב. התעכבו על הדמיון הזה, נסו לחשוב על עוד דברים שתרצו לאחל לאותה דמות. לעתים עוזר לדמיין את אותו אדם מחייך ושמח, ואתכם חולקים איתו את השמחה.

חמלה היא חוף מבטחים שאנחנו יכולים להעניק לאחרים ולעצמנו כשאנחנו נמצאים בלב לבה של סערה. היזכרו בתקופה מאתגרת שהייתה לכם, כשהרגשות והתחושות איימו להטביע אתכם וממש חששתם מעוצמת הכאב. כמה חופשי ומשחרר היה לדעת שתקבלו תמיכה שלא תלויה בדבר? כמה טוב יהיה לדעת שהקושי שלכם יוכר ללא שיפוטיות? כמה נהדר זה להרגיש חלק מאותה אומה אנושית שהיא די דומה בסך הכל? חמלה היא אימון פשוט שתורםלכם ולקרובים אליכם כל כך הרבה. למה שלא תכניסו עוד ממנה לחייכם?

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

בריאות

ואחרי החיסון הפעיל הראשון? בלאגן אחד גדול

Published

on

החיסונים הראשונים לקורונה צפויים לספק הגנה חלקית בלבד ואין תוכנית שמשווה את החיסונים אחד לשני ויכולה להכריע מי מהם הטוב ביותר * בניגוד להבטחות הנשיא, מומחים לחיסונים  בארה"ב אומרים שיש לצפות לשנה מבלבלת ומתסכלת

medium

ארה״ב עשויה להיות כעת במרחק חודשים ספורים מנקודת מפנה משמעותית במאבק נגד נגיף הקורונה: החיסון הפעיל הראשון. מדענים שעובדים ללא הרף והשקעות ממשלתיות של מיליארדי דולרים עשויים להביא לאישורו של חיסון יעיל ובטוח בתוך פחות משנה – צעד שינפץ שיאי מהירות. בהנחה שמספיק אנשים יוכלו לקבל את החיסון, ייתכן שהוא יאט את התקדמות המגפה, שכבר גבתה את חייהם של יותר ממיליון בני אדם ברחבי העולם.

מפתה להסתכל על החיסון הראשון כפי שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ רואה אותו: מעין מתג הפעלה שיחזיר בבת אחת את החיים למסלולם הרגיל. "ברגע שתתקבל ההוראה להתקדם, אנחנו נייצר אותו ונביס את הנגיף", אמר טראמפ במסיבת עיתונאים בחודש שעבר. אלא שמומחים לחיסונים אומרים שיש לצפות, במקום זאת, לשנה מבלבלת ומתסכלת.

החיסונים הראשונים עשויים לספק הגנה חלקית בלבד – כה נמוכה שיהיה עדיין נבון להסתובב עם מסכה. עד האביב או הקיץ הבאים, ייתכן שיהיו זמינים כמה חיסונים בינוניים, שלא יהיה ברור כיצד לבחור מביניהם. בשל מגוון האפשרויות, יצרני חיסונים טובים יותר שנמצאים בשלבים מוקדים של הניסויים הקליניים עשויים להתקשות להשלים את הבדיקות.

"כמעט ואף אחד עדיין לא התחיל להבין שבחודשים הבאים ישררו כאוס ובלבול בגלל מורכבות הבעיה", אומר  ל"ניו יורק טימס" ד"ר גרגורי פולנד, מנהל של קבוצת מחקר המתמחה בחיסונים בחברת ״מאיו קליניק״. 

שלוש שנים לשלב השלישי

חלק מהבלבול הוא בלתי נמנע, אבל חלק אחר הוא תוצאת האופן שבו תוכננו הניסויים למציאת החיסון לנגיף הקורונה: כל אחת מיצרניות החיסון עורכת כעת ניסויים משלה ומשווה בין התוצאות שמתקבלות מקבוצת הנבדקים שלה לבין אלו שקיבלו פלצבו. בדרך כלל, למדענים ישנן כמה שנים להיערך עם החיסון לפני שמתחילים לבדוק אותו על בני אדם. השלבים המוקדמים של הבדיקות הקליניות – הידועים כשלבים 1 ו-2, נמשכים באופן טיפוסי כמה שנים.

אם הכל מתקדם כפי שצריך, ובדרך כלל זהו לא המצב, מתחיל שלב 3 והסופי של הניסויים. בשלב זה משווים בין אלפי בני אדם שמקבלים את החיסון לאלפים שמקבלים פלצבו. לעתים נחוצות עוד שלוש שנים כדי לקבל את התוצאות של שלב זה. רק אז, עשור או יותר מתחילת המחקר, תחל יצרנית החיסון לבנות את המפעל שבו יפיקו את המנות בפועל.

כשהמגפה החלה להתפשט בתחילת השנה, חוקרי חיסונים מרחבי העולם ידעו שלא ניתן להמתין כל כך הרבה זמן. ארגון הבריאות העולמי (WHO) אסף קבוצת מומחים עבור מה שנודע ״ניסוי סולידריות בחיסונים״. כמה חיסונים היו אמורים להינתן באופן אקראי לקבוצה אחת גדולה של מתנדבים, וקבוצה קטנה יותר היתה אמורה לקבל פלצבו.

לדברי מונסף סלאווי, היועץ הראשי של Operation Warp Speed – הגוף שמאגד את המאמץ של הממשל האמריקאי להאיץ את פיתוח החיסונים והטיפולים לקורונה – ניסוי בקנה מידה נרחב לא היה מעשי. "אילו נערכו כל החיסונים תחת פרוטוקול על אחד היה צורך להמתין חודשים לפני תחילת הניסוי ולגייס במקביל 200 אלף מתנדבים״.  בסופו של דבר העדיף הממשל את מה שאנשיו תיארו כ"גישה הרמונית", לפיה יצרני חיסונים יורשו לערוך בנפרד את הניסויים שלהם, אבל רק אם יתנהלו לפי הנחיות מסוימות ויאפשרו למכונים הלאומיים לבריאות (NIH) לבדוק באותה צורה את כל המתנדבים. בתמורה לכך יוכלו החברות להיכנס לרשת הניסויים הקליניים הגדולה של NIH, ולקבל תמיכה כספית משמעותית. דרך התוכנית הזו, הממשל הבטיח עד כה להעביר עשרה מיליארד דולר ליצרניות החיסונים.

עד כה התחילו חברות אסטרה זנקה, ג'ונסון אנד ג'ונסון ומודרנה לערוך ניסויים ברשת של NIH. נובה וואקס וסאנופי צפויות להתחיל את ניסויי שלב 3 שלהן בחודשיים הבאים. אך פייזר, אחת היצרניות המובילות, לא הצטרפה לרשת והעדיפה לערוך את הניסויים לבדה. 

עלויות נלוות אדירות

אם הניסויים האלה יוכתרו בהצלחה, צופים מומחים שהחברה תבקש ממינהל המזון והתרופות (FDA) אישור חירום להפיץ את החיסון שלה, לפחות בקרב אנשים בסיכון גבוה. לאחר מכן היא תשתדל להגיש במהירות בקשה לקבל אישור קבוע, שיאפשר לה להפיץ את החיסון בקרב כלל האוכלוסייה.

ההיתר להפצת החיסון יהיה תלוי במידת ההגנה שהוא מעניק. ביוני קבע FDA יעילות של 50% כיעד להפצת חיסון. עם זאת, היעילות בניסוי לא בהכרח תואמת ליעילות בעולם האמיתי. הסיבה לכך היא שכמו בכל מחקר סטטיסטי, לניסויי שלב 3 יש מרווח טעייה. לחיסון שעמד בתנאים של FDA יכולה להיות בפועל יעילות גבוהה יותר מ–50%, או יעילות פחותה. החיסון עלול להתגלות כיעיל רק ב–35% מהמקרים.

האישור להפצת החיסון יהיה תלוי במידת ההגנה שהוא יעניק בשלב 3 – מה שמדענים מגדירים כיעילות החיסון. ביוני, קבע ה-FDA יעילות של 50% כיעד להפצת חיסון. עם זאת, היעילות בניסוי לא בהכרח תואמת ליעילות בעולם האמיתי. הסיבה לכך היא שכמו בכל מחקר סטטיסטי, לניסויי שלב 3 יש מרווח טעייה. לחיסון שעמד בתנאים של ה-FDA יכולה להיות בפועל יעילות גבוהה יותר מ–50%, או נמוכה מכך. החיסון עלול להתגלות כיעיל רק ב–35% מהמקרים.

המצב עלול להיות עוד יותר גרוע עבור חיסונים שנמצאים בשלבים המוקדמים של הניסויים. אלה יצטרכו כנראה להוכיח שהם עדיפים על חיסונים שכבר אושרו. ההבדל בין שני החיסונים יהיה קטן יותר מאשר בין החיסון לבין פלצבו, וכתוצאה מכך, הניסויים יצטרכו להיות מקיפים יותר ולהימשך זמן רב יותר. העלויות האדירות הנלוות לכך עלולות להיות גדולות מדי עבור חברות קטנות שעומלות על פיתוח חיסון חדשני. 

"זה בעצם מונע את הפיתוח של חיסונים טובים יותר", מציין ד"ר נאור בר־זאב, מומחה לחיסונים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס. "בהתחשב בהשקעה האדירה מכספי משלם המסים, הציבור צריך לדרוש יותר מכך".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות