Connect with us

נפש

חיי נצח: הסוד לסילוק המוות מחיינו

Published

on

הסוד לחיי נצח תלוי רק בהתנהגות שלנו – ככל שהאדם יותר בנתינה ופחות אגו ורצון לקבל לעצמו 

לרבים מאיתנו תחיית המתים נשמע כמו מדע בדיוני אולם ע”פ חכמת הקבלה המציאות שכולנו הגענו ממנה היא נצחית. הבורא הוא נצחי ואין סופי ולכן כל הנבראים בעלי אותו הכח של נצחיות. המוות ע”פ חכמת הקבלה מייצג סוף – כל דבר טוב שהיה לנו ואיננו – זוגיות טובה, שפע, בריאות, שמחת חיים ועוד. 

אם היתה לנו פעם אהבה גדולה והיא כבר איננה, או שמחת חיים שהלכה ודעכה ואפילו בריאות טובה שעם הזמן היא כבר לא מה שהיתה – הסיבה לכך היא שהתחברנו לכוח המוות מבלי לשים לב לכך.   

בכל יום אנו מתחברים מעט לכוח המוות עד שמגיע היום שבו הנשמה צריכה לעזוב את הגוף על מנת לעבור תהליך של זיכוך ולחזור לגוף של תינוק/ְְְְת שנולד/ה כדי לתת לה הזדמנות לחדש כוחות ולהשלים את המסע רוחני שלה בעולם הזה.

ספר הזוהר מלמד כי בעתיד כל כוחות המוות ייעלמו – אנשים לא יחווו יותר כאב, לא יהיו יותר מחלות, לא יהיו יותר מלחמות ואפילו הזיקנה תיעלם: ״רבי אלעזר אמר עתיד הקב”ה לתקן העולם ולתקן את החיים בבני אדם באופן שיאריכו ימים לעולם. וכתיב בלע המות לנצח ומחה ה’ דמעה מעל כל פנים״ (ספר הזוהר, פרשת בראשית א פסוק תפ”ב)

אדם ראשון היה אמור לחיות לנצח

כוחו העצום של אדם הראשון מתואר בספר הזוהר  – אדם הראשון למד את כל הסודות של הבריאה וחוקי היקום  מהמלאכים וכל בעלי החיים היו יראים מפניו: “בא וראה, באופן זה שברא הקב”ה את העולם,דהיינו בשתופה של מידת הרחמים דבינה כן ברא הקב”ה לנשמת אדם הראשון… שהרי הכתיר לו לאדם הראשון בעטרות עליונות.. וברא אותו בשש קצוות העולם… כדי שיהיה שלם בכל. וכל הבריות היו חרדים ומפחדים מפניו, כי כשנברא אדם הראשון נברא בצורה עליונה… ואחר כך הכניסו הקב”ה לגן עדן, להתעדן שם בתענוגים עליונים, והיו מסבבין אותו מלאכים העליונים ומשמשים לפניו ומודיעים לו סודותיו של רבונם״ (ספר הזוהר, פרשת בראשית, פסוק ב’)

לפני החטא של אדם הוא אף זכה לקבל את הסודות של חיי נצח: ״בוא וראה, בשעה שהכניסו הקב”ה לגן עדן, היה רואה ומסתכל משם כל סודות העליונים וכל חכמה, בכדי שיוכל לדעת ולהסתכל ביקרו של רבונו. וכל זה היה לו לאדם הראשון משום שנברא בדיוקנא עלאה של הבינה״ (ספר הזוהר, פרשת בראשית, פסוק ג’)

מדוע חיי הנצח הסתיימו?

לאדם הראשון היו שני צדדים באופי הנשמה שלו: הצד של האור אשר מקורו באור הבורא והצד של החושך אשר מקורו ביצר הרע – על מנת לאפשר את חופש הבחירה. מדוע חשוב שיהיה לאדם את חופש הבחירה? התשובה נמצאת בהבנת סיבת הבריאה: רצון הנשמות להיות כמו הבורא. אילו הכל היה רק אור לא היתה ניתנת ההזדמנות לנשמות לגלות אור בכוחות עצמן. לכן הבורא ברא את החושך ונתן את חופש הבחירה לבחור בין האור לבין החושך. בהבנה הפשוטה, חושך זה כל מה שנראה כמו כאוס – בעיות, חוסר בבריאות, חוסר בשפע ועוד, אולם השורש לכל הכאוס הוא רק הבחירה של האדם בחושך. 

כאשר האדם מתנהג בצורה אנוכית הוא מתרחק מאור הבורא אשר הוא נתינה אין סופית. כאשר האדם מדבר בצורה שלילית ומטמא את עצמו, הוא מתרחק מאור הבורא אשר מהותו היא קדושה, עליונה. כאשר האדם מתנהל עם אגו הוא מתרחק מאור הבורא מכיוון שאם האדם מאמין שהוא המקור של השפע והמילוי אז אור הבורא לא יכול לעזור לו בגלל חופש הבחירה. כאשר האדם חושב בצורה מוגבלת ובקטן אור הבורא מתגלה אליו בהתאם. 

בסיפור של אדם וחוה בגן עדן הנחש פיתה את חוה והיא פיתתה את אדם – זאת הסיבה להפסקת חיי הנצח מכיוון שהאגו של אדם וחוה נכנס והרס את הכל. מכאן אנו למדים שהסוד לחיי נצח תלוי רק בהתנהגות שלנו – ככל שהאדם יותר בנתינה ופחות אגו ורצון לקבל לעצמו  הוא יוכל להתחבר לחיי נצח.

כאשר רוב האנושות תתנהג כך – נוכל להשיג חיי נצח והמוות ייעלם מהעולם.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

נפש

כוכבים נוצצים ופאי תפוחים

Published

on

כמו היקום שלנו, אשר מתפתח ומשתנה באופן תמידי, כך היא גם מטרת חיינו; אנו נמצאים בתהליך של התפתחות ושינוי תמידיים

אגדה אינדיאנית עתיקה מספרת על תושביה של עיר אחת שהתעוררו בלילה לקול חזק וצורם אשר נשמע מחוץ לחומות העיר. שישה עיוורים שהיו מחכמי העיר אשר למדו באותו לילה בסמוך לחומות אזרו אומץ ויצאו מייד על מנת לחקור את מקור הרעש. כל אחד מהם חזר עם דיווח שונה על סיבת הרעש: אחד סבר שזה נחש ענק, אחד דיווח על גזע עץ גדול, אחד טען שזה עלה ענק, אחד הסביר שזאת חומת אבן גדולה ואחד אף הסביר שמדובר בשוט ארוך. כל אחד מהם הסיק מסקנות בהתאם לחלקי הגוף השונים של הפיל אותם הוא אחז בידיו.

הסיפור הזה הופיע בסרט ״ התעוררות : רסיסים של מודעות״ (2022) אשר גרם לי לחשוב האם מישהו מאיתנו מבין את תפקידנו ביקום? איך בכלל ניתן להבין את היקום העצום שלנו?

חכמת הקבלה והמדע ממשיכים להראות לנו שאנו, בני האדם, מהווים לא רק חלק מיקום דומם וחסר מודעות, אלא שאנו חיים ביקום חי המשתנה באופן תמידי אשר אנו חלק בלתי נפרד ממנו ומשפיעים על התפתחותו.

אני זוכרת כיצד הרעיון הזה הפך ברגע אחד ברור עבורי: בעלי ואני נסענו לביג סר וכאשר הבטנו בקו החוף העצום נדהמתי מהיופי וגודלם של חופי הים העצומים.

התמלאתי בתחושה של ענווה והרגשתי קטנה ביחס לעצי הרד ווד הענקיים.

השמים היו זרועים בכוכבים נוצצים ועוררו בי השראה והבנה עמוקה אודות היקום בו אנו חיים.

זה הזכיר לי את מציאות ה99% לעומת מציאות ה1% – לימוד מחכמת הקבלה על כך שחמשת החושים שלנו מאפשרים לנו לחוות רק 1% ממה שבאמת קיים. באותו לילה היכתה בי ההבנה כמה היקום שלנו עצום ביחס אלינו.

האסטרונום והסופר קארל סאגן כתב: ״למרות הרעיון המופרך כי אנו מרכז היקום, אנו בעצם חיים בפלנטה שהיא חלק אחד קטן מגלקסיה אחת, שהיא חלק מביליוני גלקסיות.״

כיום אנו יודעים כי ישנם בין אחד לארבעה ביליון כוכבים אשר נמצאים רק בשביל החלב שלנו. ישנם כ-200 מיליארד גלקסיות בערך אשר נמצאות בתחום השגתנו.

זהו מספר בלתי נתפש… אבל אם היה עלינו לספור כל גרגיר של חול בכל חוף ים היינו מצליחים להבין סדר גודל שכזה. לא רק שאנו מיקרוסקופיים ביחס לסטנדרטים של היקום, אנו גם די מבודדים מכל השאר: הכוכב הכי קרוב לשמש שלנו, פרוקסימה סנטורי, נמצא במרחק של בערך 4.37 שנות אור.

מכיוון שלא הצלחנו לפתח רכב חלל אשר ינוע במהירות האור (עדיין) על מנת להגיע לשם ייקח לנו 73,000 שנים.

לקוראים האמיצים שלנו – חשבו על כך: הגלקסיה שלנו היא ברוחב של יותר ממאה אלף שנות אור והמרחק ביננו לגלקסיה הכי קרובה אלינו הוא כ- 2.5 מיליון שנות אור.

אם כל המידע הזה מילא אתכם יותר מדי – התאזרו בסבלנות והמשיכו לקרוא…

למרות סדרי הגודל הבלתי נתפשים של היקום המדע הולך ומסיק את מה שחכמת הקבלה גילתה לפני אלפי שנים, כתוב בספר הזוהר כי כל אדם הוא העתק מדוייק של כל היקום.

מחקר אשר פורסם לאחרונה במרכז פרונטירס בפיסיקה גילה כי מבנה היקום אותו אנו תופשים דומה בדיוק למבנה המוח האנושי. בין כל כך הרבה הדברים הזהים אשר התגלו בין מבנה היקום למבנה המוח של האדם נמצא כי שניהם פועלים באותו סדר של נטוורקינג אשר מחברים את הכל ביחד, הניורונים במוח האדם והגלקסיות ביקום המחוברים בשני המקרים  ע״י מערכת של סיבים. 

נכון שאף אחד לא טוען שהיקום הוא מוח ענק, אולם הקשר המדהים בין השניים כבר מוכח בבירור. למעשה, שום דבר ביקום שלנו לא מתקיים בפני עצמו אלא תלוי בעוד מספר רב של גורמים אחרים.

כמו שחכמת הקבלה מלמדת כי יש רק כח אחד אשר נקרא אור החכמה (או אור הבורא) ומודעות אחת. הרב אשלג מדבר על מודעות אחת אשר מתגלה בכל רמות החיים השונות כדוגמת השולחן, העץ והאדם. 

בכל רמה, המודעות היא שונה אך מהווה חלק מהשלם. ככל שנבין זאת , כך נוכל להתחבר יותר לעצמנו, לאחרים ולעולם. נוכל גם לשחרר הרבה מהדאגות המטרידות שלנו בחיים כי לא נרצה לבזבז עליהן זמן מהחיים היקרים שלנו כאן.

ממש כמו שסאגן אומר: ״אם אתה רוצה להכין עוגת תפוחים, ראשית עליך להבין את היקום״. בזכות התהליכים הבלתי פוסקים של היקום יש לנו את המוצרים להכנת עוגת תפוחים (כולל את רמת החמצן הנחוצה, השמש, המינרלים, תגובות כימיות, כוח המשיכה ועוד). אם זאת עוגת התפוחים או כל דבר אחר שלא יכולים להתקיים לולא כל התהליכים אשר היקום עובר תמיד, אנו פשוט חיים ביקום פלאי!

כמו היקום שלנו אשר מתפתח ומשתנה באופן תמידי, כך היא גם מטרת חיינו. אנו נמצאים בתהליך של התפתחות ושינוי תמידיים. לעיתים אנו חושבים כי חיינו מובלים שלא בדרך הנכונה, אך כמובן שזה לא נכון.  אנו נמצאים כאן על מנת לגדול, להתפתח, לנהל מערכות יחסים בעלות משמעות עמוקה ולהבין את המהות והתפקיד החשוב שלנו ביקום הפלאי שלנו.

אני ממליצה לכם לזכור ולהעריך את השלמות אשר נמצאת בכל דבר שתיפגשו היום!

טוב להיות חלק ממערכת זוגית, משפחתית או קהילתית אך מעל לכל אנו חלק מיקום מרהיב ביופיו שמתפתח ללא הפסקה, בעל יכולת להשפיע, לאחד ולהעלות אותנו מעבר לכל מה שאנו מסוגלים לדמיין!

***

מוניקה ברג היא אמא, אישה, אחות, בת, מורה, חברה, סופרת ומוציאה לאור, פודקאסטרית, חובבת כושר גופני נלהבת ו”מכורה” ליצירת שינויים טובים בחיים.

מוניקה מחברת את כל מה שהיא למימוש מטרת חייה לחלק עם אחרים את כל מה שהיא לומדת ומגלה. היא קול חדש וחזק המעורר כל אחד ואחת מאיתנו להתחבר לאותו ניצוץ של אור אשר קיים בתוכנו. מוניקה מזכירה לכולנו להתחבר לפוטנציאל הבלתי רגיל שלנו ומעודדת להתקדם למימושו בחמלה והבנה.

תוך כדי לימודי הקבלה במשך השנים, מוניקה משלבת בעיקר את החוויות וההתנסות מחייה האישיים. בגיל צעיר היא עברה והתגברה על הפרעות אכילה. כיום כאמא לארבעה ילדים שאחד מהם בעל צרכים מיוחדים, היא הפכה להיות הקול המוביל של כל אותם אשר לא יכולים להשמיע את קולם.     

בשילוב כנות, תובנות חדשות וחוש הומור שהפכו להיות סימן ההיכר שלה, היא מראה כיצד כל אדם יכול ליצור את החיים שהוא או היא רוצים לחיות, חיים בעלי משמעות, שהכל עובד כמו שצריך והחשוב ביותר, חיים של אהבה, של מילוי וחיבור לאדם שאנו רוצים להיות. המאמצים שהשקיעה בחייה האישיים לימדו אותה שהכלים היישומיים של חכמת הקבלה יכולים להביא אור ולהעצים אותנו גם באתגרים הכי קשים בחיים ע”י שינוי של דבר אחד שיש לנו שליטה עליו בעצמנו.

מוניקה “מכורה” ליצירת שינויים בחיים, משלבת את החכמה עם ניסיון החיים שלה ומדברת אל גברים ונשים בשלבים שונים של חייהם. היא מובילה אנשים לא רק לראות איך הם יכולים להשתנות (שינוי הוא הדבר היחידי שהוא קבוע בחיינו) 

אלא להתלהב ולהפוך את השינוי לסגנון חיים. ברג כתבה והוציאה לאור את הספרים “פחד זאת לא אופציה” ו”לחשוב שנית על אהבה”, משדרת כל שבוע את הפודקאסט “רעב רוחני” הזוכה לעשרות אלפי האזנות ברחבי העולם ומנהלת את תחום התקשורת במרכז הקבלה העולמי. היא מתגוררת בניו יורק עם בעלה מיכאל וילדיהם דוד, יהושע, מרים ואביגיל.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות