fbpx
Connect with us

נפש

חוק האיזון הגדול

Published

on

מוניקה ברג מוציאה ספר חדש עם בתה אביגיל וממליצה לאמץ אל הלב את חודש תשרי ומזל מאזניים. "המצב הטבעי שלנו הוא לשמור על המאזניים כמה שיותר מאוזנים"

האם בדקתם את היתרה שלכם לאחרונה?  לא, לא יתרת הבנק שלכם. אני מדברת על איזון ה-אני שלכם… האם אתם מרגישים חזקים ורגועים? האם אתם כמו העץ, מתכופפים עם רוחות הדרישות היומיומיות של החיים, או שאתם מרגישים פחות מושרשים ונוטים יותר להתנדנד?

איזון הוא משהו שאנו נוטים לקבל כמובן מאליו. וכשאנו עסוקים בהמון דברים, הוא אולי אפילו נראה חמקמק (במיוחד בימים מסוימים – תאמינו לי, אני יודעת!). אבל למען האמת, אנו מסתמכים על איזון כמעט בכל תחום בחיינו. לטבע יש שיטות מאזנות משלו. בלעדיהן, צמחים לא היו גדלים, עננים לא היו נוצרים ומערכות אקולוגיות שלמות היו קורסות. גם הכלכלה מסתמכת על בדיקות ומאזנים, וכולנו יודעים מה מתרחש כשהדברים משתבשים. אפילו הגוף שלנו, כשהוא בבריאות מיטבית, נשאר באיזון מולד באמצעות מה שנקרא הומאוסטזיס. 

קחו למשל את טמפרטורת הגוף שלכם. כדי לשמור על הנקודה האידיאלית של 36.6 מעלות, נמצאות אינספור מערכות  בכוננות מתמדת כדי לעזור לנו להסתגל לחום, קור, מאמץ, מחלות, תנודות הורמונים וכו'. די מופלא, אינכם חושבים?

מדוע, אם כן, כל כך קשה לנו לאזן את שארית חיינו? וכיצד נוכל לרתום אותו מווסת חיים פנימי כדי לשמור את המחשבות, הפעולות והכוונות שלנו בהרמוניה?

ראשית, נוכל לבדוק את הכוונון שלנו. אם צמיג אחד לרכב מותקן עם סיבוב מעט שונה, הרכב כולו יתנדנד. ואם תנסו לנהוג, אתם עלולים לסטות לגמרי מהכביש. באותו אופן, כל מטרה שאנו מציבים דורשת התאמה בין הכוונות שלנו למעשים שלנו כדי להגיע אליה. בספרו "אילוף הכאוס", מסביר הרב ברג שכל דבר שאנו רוצים ליצור יכול לבוא לידי ביטוי רק כאשר האיזון נשמר. ייתכן שאתם רוצים להיות כוכבים בקריירה שלכם. האם חשבתם מדוע אתם רוצים זאת? האם זה למען הכרה, כסף או כוח? או האם המטרה שלכם מכוונת  לרצון עמוק יותר, כזה שמגשים אתכם ו/או מקדם את הצמיחה הרוחנית שלכם? לעולם אל תזלזלו בכוחה של הכוונה לעזור לאזן ולכוון את הפעולות שלכם.

מאמנת החיים המקצועית והסופרת מרשה פרוספר מציעה לפרק יעדים גדולים יותר למה שהיא מכנה "מיני-מטרות". לדוגמה, אם הנרי רוצה לרוץ מרתון ומתחיל בריצה של 10 קילומטרים בפעם הראשונה, הוא עלול לסיים עם פציעות שירחיקו אותו לחלוטין מהמטרה הסופית שלו. מצד שני, אם הוא יוצר מיני-מטרות עם ריצות ההולכות ונעשות ארוכות יותר ויותר, יחד עם אימוני כוח/מתיחות ומטרות תזונתיות, סביר להניח שהוא ישיג איזון בדרכו להצלחה. פרוספר גם מציינת ש"המטרות שלך חייבות לאזן – במקום לערער – זו את זו". אז אם אתם מקווים לישון יותר וגם להגביר את שגרת אימון הבוקר שלכם, ייתכן שתהיו חייבים להגדיר מיני-מטרות לכל פשרה כזו, במקום ליצור קונפליקט. אולי תתכננו  אסטרטגיה של שגרת שנת לילה מוקדמת יותר, או תוסיפו שיעור אימון בצהריים וכך תצליחו לישון  קצת.

עכשיו תורכם:

מהן המטרות הנוכחיות שלכם? כתבו אחת או שתיים, ואז חלקו אותן למיני-מטרות קטנות יותר. שקלו את הסיבות מאחורי הרצון שלכם להגיע לכל אחת מהן, וודאו שכל צעד מתיישב עם תחושת המטרה הגדולה יותר שלכם, ושהוא עוזר לקדם איזון והרמוניה בתמונה הגדולה יותר של חייכם!

וכאשר אתם מרגישים שאתה נופלים למשהו רחוק מדי, דעו שאתם תמיד יכולים לתקן את עצמכם. כל שאיפה מתאזנת בנשיפה. האם יש מקומות שבהם נדרש יותר איזון בחייכם כרגע? לדוגמה, האם אתם נותנים יותר מדי לסובבים אתכם מבלי להקדיש זמן לעצמכם? האם אתם מתמקדים יותר ברווח החומרי (שמביא רק אושר לטווח קצר) ולא מספיק בצמיחה הרוחנית או הפנימית שלכם?

אני יודעת שאני נוטה להרגיש מתנדנדת כאשר אני עושה יותר מדי מבלי לעצור כדי להיטען מחדש. עם יציאת הספר שלי "מתנת השונות" (שנכתב יחד עם בתי אביגיל) לאור השבוע, אני מבינה שאהיה חייבת להקשיב לעצה שלי ולהאט את הקצב אחרי כל הפלא וההתרגשות האלה! אני חייבת לומר שהרגשתי מאוד שמחה ומלאת אנרגיה כשהיית לי ההזדמנות לעזור לתת קול לילדים עם הבדלי למידה. הסיבה לכך היא שכאשר אנו חיים את המטרה שלנו, אנו טעונים באנרגיה רבה יותר מהיקום, או מהבורא. וככל שהרצון שלנו כולל יותר את הרצון לחלוק את האור שלנו עם אחרים, כך הוא מתחזק!

היום, בואו נאמץ אל ליבנו את החודש הזה, חודש תשרי, מזל מאזניים. המצב הטבעי שלנו הוא לשמור על המאזניים כמה שיותר מאוזנים, הן בתוכנו והן עם העולם. אנו יכולים להחזיר לעצמנו את האיזון שלנו ולשאת את אנרגיית המאזניים הזו אל החודש הבא ומעבר לו.

כפי שכתב הרב, "בלי הסימטריה של איזון, לא יכול להיות יופי". האיזון הוא זה שמחזיק אותנו בחיים, והאיזון הוא שזה שיעזור לנו לשגשג.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

נפש

האדם שאני רוצה להיות 

Published

on

לכל אחד מאיתנו יש אור פנימי ואור מקיף. האור הפנימי מייצג את היכולות שכבר יש לנו ואילו האור המקיף מייצג את הפוטנציאל הבלתי מוגבל של כל אחד ואחת מאיתנו 

היכולת שלנו לאהוב, היכולת לתת, היכולת להתגבר על אתגרים – הן חלק מהאור הפנימי שלנו. לעומתם, האורות המקיפים הם היכולות שיש לכל אחד ואחת מאיתנו שעדיין לא מימשנו והם מצפים להתגלות בחיינו. על מנת שנבין זאת בצורה פשוטה יותר, נחשוב על אדם שיש לו אור מקיף של עושר גדול אבל באור הפנימי שלו הוא עדיין מתפרנס בדוחק. נניח שרמת ההתמדה והיכולת לצאת מאזור הנוחות שלו היא ברמה של 6 מתוך 10 – השפע ייכנס לחייו רק כאשר הוא יגדיל את ההתמדה שלו לרמה הבאה שלו. אדם שיש לו סבלנות של 6 מתוך 10 יהיה סבלני עד שמישהו לוחץ אותו מעל הרמה שהוא יכול להכיל ואז הוא מאבד את הסבלנות וכבר לא מתחשב באף אחד. אדם בעל רצון ברמה נמוכה אף פעם לא ישיג הצלחה גדולה יותר מהרצון שלו. על מנת להשיג הצלחה גדולה יותר עליו להגדיל את הרצון לרמה הבאה ו״לאור המקיף״ שלו.

מהי גדילה רוחנית?

גדילה פיזית מתרחשת כאשר הגוף מתפתח בגיל הילדות עד לזמן שבו ההתפתחות נפסקת. אולם הגדילה הרוחנית שלנו לא נעצרת אף פעם. בל פעם שאנו חווים מצבים לא נוחים בחיים זה מראה שהאורות המקיפים שלנ ו- הפוטנציאל האמיתי שלנו רוצה להתגלות. אנו צריכים ללמוד לזהות בתוך כל מצב לא נוח את ההזדמנות להתחבר ליכולות מיוחדות בתוכי שעדיין לא גיליתי. 

הדבר שמפריד בינינו לבין האורות המקיפים הוא כח אנרגטי אשר מכסה את אותם אורות, כמו קליפה אשר מכסה את הפרי. כולנו רוצים להיות יותר מאושרים, יותר אהובים, יותר עשירים, יותר חכמים, אבל זה הכל תלוי ביכולת שלי לשבור את אותן ״קליפות״ אשר חוסמות אותנו מלהיות האדם שאנו רוצים להיות. חלק ממטרת ה”אגו” היא להשאיר אותנו באותו מקום, שלא נשיג את האורות המקיפים שלנו ונישאר באיזור הנוחות שלנו.

לעיתים אנו שואלים את עצמנו, למה זה קורה לי? אני אדם טוב, אז למה אני עובר את הכאב הזה? הרי יש אנשים אחרים מלאים באגו והחיים שלהם נהדרים… אך ישנו חוק רוחני אשר מלמד אותנו שכל אדם בא עם ״קליפות״ חסימות כגון , מה אחרים חושבים עליי, לבטל את עצמי בפני אחרים, כעס, שיפוטיות,להיות נחמד עם כולם ועוד. בכל מצב בו אנו חווים חוסר נוחות או כאב הדבר מראה על כך שיש לי הזדמנות לשבור את אחת מהקליפות הללו. האורות המקיפים שלי לא יתגלו דרך זה שאני אדם ״טוב״ אלא רק כאשר אני מזהה את אותה שליליות – ״קליפה״ – אם  אשבור  אותה, לא רק שהכאב אן המצב הלא נח ייעלם אלא שגם אשיג את הרמה הבאה שלי בשפע כלכלי, בזוגיות. באושר ובכל תחומי החיים.

רצונות אנוכיים חוסמים 

בכל פעם שאנו מקבלים מילוי בצורה אנוכית דרך רדיפה אחר סיפוק רגעי, מדברים רע על הזולת, כועסים וכיוצא בכך, ברמה האנרגטית אנו מושכים אנרגיה מאור הבורא ומעבירים אותה למערכת אשר נקראת מערכת הטומאה. המילה טומאה מקורה במילה אטום – כלומר כוח אנרגטי אשר אוטם אותנו ולא מאפשר לאורות המקיפים שלנו להיכנס. בכל פעם שאנו כועסים, שופטים, מורידים אנשים אחרים, פוגעים בזולת, אנו מושכים אנרגיה אשר עוברת למערכת הטומאה אשר מחזקת את הקליפות שלנו וכתוצאה מכך אנו נחווה ירידה מתמשכת ובאנרגיית החיים שלנו. 

המילה עבירה מראה על שאנו מעבירים את אנרגיית האור לחושך ולמערכת הטומאה. כאשר מערכת הטומאה כולאת את האנרגיה שלנו הדבר יכול לגרום לעצבות ולעיתים אף לתחושת ריקנות אפילו שיש לאדם הכל. עיקר העבודה הרוחנית שלנו צריך להיות ממוקד בלשבור את “הקליפות” של עצמנו ולהתחבר לאני האמיתי – לפוטנציאל האמיתי שלי  שבאתי לגלות. חופש הבחירה שלנו הוא אחד: האם לגלות את האור המקיף שלי דרך גדילה רוחנית שאני יוזם או דרך סבל ויסורים. כאשר אנו “מחזירים” את האור מ”הקליפה” – הקליפה נופלת ואז הבריאות חוזרת, שמחת החיים מתגלה בעוצמה  ואפילו הרצון שלנו לתת עולה בכמה רמות.פתאום יש לנו בהירות על אתגרים שלא יכולנו לפתור ואנו מושכים את הדברים הנכונים לחיינו.

עניין של אנרגיה

כשהיינו ילדים אהבנו לאכול דברים מתוקים. זה היה טעים ומנחם וכאשר גדלנו המשכנו לאכול דברים מתוקים למרות שזה די מחליש את גופנו, יכול לגרום לבעיות במערכת העיכול ואף לכאבי בטן אנו עדיין ממשיכים לאכול מתוק. מדוע? כי אנו מרגישים עדיין את הרצון למשהו מתוק. אבל מי באמת רוצה? הנשמה שלנו או אנרגיית הגוף שלנו? הטפילים אשר נמצאים בגופנו רוצים עוד ועוד סוכר והם שולטים ברגשות, בתחושות ובמחשבות שלנו. אנו נוטים להאמין שאלו הרצונות שלנו מכיוון שאנרגיית הגוף שולטת בנו מבלי שנהיה מודעים לכך.

גם כאשר אנו כועסים – התרגלנו לכעוס כשהיינו ילדים ולא קיבלנו את מה שרצינו ואנרגיית הכעס שולטת בנו וקובעת בשבילנו מתי לכעוס. פיתחנו את “קליפת הכעס” שרוצה אנרגיה ואומרת לי לכעוס! אבל זה לא אנחנו שמחליטים מתי לכעוס ומתי לא. יש כח אנרגטי – הקליפה- אשר רוצה לקבל אנרגיה וכאשר אנו כועסים, אנרגיית הכעס מזינה את הקליפה שלנו.

נסו לדבר על מישהו מאחרי גבו, תעבירו עליו ביקורת בצורה מתונה כגון : הוא אדם טוב, אין לי שום דבר נגדו.. .אבל במקרה הזה… הוא לא בסדר, ממש לא התחשב בי וכדו'… רוב הסיכויים שבתוך כמה שניות אתם תגידו עוד דברים שליליים על אותו אדם הרבה מעבר למה שתכננתם להגיד. ״הקליפה״ מזהה הזדמנות לקבל אנרגיה והיא מעוררת אותנו לדבר מתוך כעס ושיפוטיות גדולה יותר. הדבר כמובן מראה שיש לי את קליפת הכעס וקליפת השיפוטיות – במידה ואשבור אותן כל החיים שלי ישתנו לטובה.   

שתי זהויות בתוכנו

לכל אחד מאיתנו יש שתי זהויות : אני האמיתי ואני האשלייתי. במילים אחרות, יש את מי שאני באמת ויש את הקליפות אשר מכסות את מי שאני. בכל פעם שאנו נותנים יותר אנרגיה ל”קליפה” שלנו, היא שולטת יותר ויותר במחשבות שלנו, ברגשות שלנו, בבהירות שאו צריכים ומחברת אותנו למציאות האשלייתית. אדם עם נטייה לקורבנות, לחוסר הערכה עצמית, להתנהגות פאסיביות ותלותיות באחרים יפתח אמונה שזה מי שהוא באמת וינסה להסתיר זאת מאחרים במקום להבין שאלו הקליפות שלו אותן הוא אמור לשבור על מנת לגלות את מי שהוא באמת.

ה”הקליפה” שלנו מייצגת כל סוג של התנהגות שלילית קבועה אשר שולטת על המחשבות, הרגשות וההתנהלות היומית שלנו. דוגמאות לכך נמצאות בדאגות, בפחדים, ברצון להיות צודק, בכעס, באשמה, בקושי להגיד לא לאוכל, בקושי להגיד כן לכושר גופני, בפחד משינוי,  ברגשנות יתר, חוסר התמדה ועוד.

שתי דרכים לשבור את “הקליפה” 

1. לקבל את הלא נוח באהבה; 2. כאב. בכל פעם שאנו חווים חוויה לא נוחה – זה יכול להיות דבר קטן כמו לקבל אימייל מעצבן, או שמישהו התנהג אליי לא בסדר, או תחושה שאני קטן על יד אחרים, או שקמתי במצב  רוח לא טוב, או ששמעתי שאנשים דיברו עליי מאחרי הגב למרות שעזרתי לכולם- אם אור הבורא נמצא בכל מקום אז איך זה שאני לא מרגיש טוב?   זה סימן לכך שה”קליפה” שלי מרגישה לא בנח וכך ניתן לזהות אותה. זאת יכולה להיות קליפת האגו או קליפת הכעס ,זה לא באמת משנה מה שם הקליפה מכיוון שיש 400 סוגים של קליפות. על מנת לשבור את ה״קליפה״ עלינו לתרגל לאהוב את הרגעים הלא נוחים הללו. כמובן שאנו לא רוצים שהכאב יישאר, אבל באותו רגע שאנו חווים את הכאב זה בדיוק הרגע שבו אנו יכולים להחליט: לקבל את הרגע הלא נח וכואב הזה באהבה או להיות בתגובה.

אדם קיבל שיחת טלפון שבה נאמר לו שהוא מפוטר מחברה מצליחה שבה היה לו תפקיד בכיר ובאותו רגע הוא נתקף בפחדים, בכעס, במחשבות מי האנשים שרוצים לפגוע בו, איך הוא ישלם את כל ההוצאות החודשיות של המשפחה שלו וכו׳ – ואז הוא מחליט לעצור את התגובה  ולא לתת כח ל״קליפה״ שלו. אחרי הכעס ותחושת הכאב, הוא אומר לעצמו: ״איזו הזדמנות״! הוא מחליט לקבל את הרגע הזה באהבה, לא מתוך רצון לעשות ״ כאילו״ או להדחיק את הרגשות שלו. באותו רגע שהוא מקבל את המצב באהבה, זה אומר שהוא לא מאמין ל״קליפה״  שלו ואז הוא ״ מעביר״ אנרגיה מהקליפה חזרה לנשמה שלו.

אין הכוונה שנקבל הכל באהבה ונשב בחיבוק ידיים – צריך ולפעול ולעשות כל מה שבכוחנו לעשות, אבל קודם לקבל את הכאב באהבה, להיזהר לא לתת ל״סרטים״ להיכנס לנו לראש – ״מי עשה לי את זה? מה יהיה איתי עכשיו״? אלא להסתכל על הכל בצורה פשוטה: כל סוג של כאב או חוסר נוחות בא להראות לנו שהאורות המקיפים שלנו הם בכיסוי ועכשיו יש את ההזדמנות לשבור את הקליפה שלנו ולגלות אותם. הגענו לעולם כדי לגלות את הכוח הבלתי מוגבל שיש לכל אחד ואחת מאיתנו וכל מצב לא נוח רק מקדם אותנו לאדם שבאנו להיות.

כל טוב לכולם,

Avner.madar@kabbalah.com

Facebook: Avner Madar

Instagram: avnermadar 

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

Featured7 שעות ago

התקרית שמזעזעת את לוס אנג'לס: זאב ערבות תקף פעוטה ישראלית בוודלנד הילס, אביה חילץ אותה וצעק בעברית 

Featured7 שעות ago

לוחם ה-MMA נתן לוי בתגובה לדברי קניה ווסט – אם יש לך בעיה איתי או עם מישהו מהעם שלי, אתה מוזמן לבוא לפגוש אותי!

Featured7 שעות ago

פגוש את העיתונות: נתניהו מרגיע את התקשורת האמריקאית- לא אתן לפגוע בקהילת הלהט"ב בישראל

Featured7 שעות ago

חברת הענק האמריקאית לוקהיד מרטין מצטרפת לרפאל הישראלית לפיתוח מערכת הלייזר ליירוט טילים 

Featured7 שעות ago

 מייסד חברת 'לייף אלרט', איש העסקים והפילנתרופ יצחק שפר, הלך לעולמו בביתו בבל אייר

Featured4 ימים ago

משעמם לה? ברברה פרר מאיימת שוב בהחזרת חובת חבישת המסכות במחוז לוס אנג'לס

Featured4 ימים ago

מקרי המוות מפנטניל עלו ביותר מאלף אחוזים בלוס אנג'לס: הרצאה ועידכון להורים ובני נוער ישראליים במרכז שפר בוודלנד הילס

Featured4 ימים ago

מחקר של רדפין: אנשים שעוזבים את לוס אנג'לס נוהרים כעת לשתי הערים הללו

כתבות שבועיות