Connect with us

ארה"ב-ישראל

חופשיה על הבר

Published

on

ההכרעה בתיק של בר רפאלי נוגעת להרבה ישראלים שעוזבים את הארץ
לפרק זמן מסוים והגדרת התושבות שלהם מעורפלת

הדוגמנית הבינלאומית בר רפאלי מנהלת הקיץ קרב סוער בשתי זירות משפטיות: הזירה האזרחית והזירה הפלילית. הנתיב שהוביל אל שתי הזירות עבר דרך אותם אירועים בחייה, בהם הפריצה שלה לזירה הבינלאומית, הכסף הגדול שהרוויחה והזוגיות המתוקשרת עם הכוכב ההוליוודי ליאונרדו דיקפריו. הוא גם סובב סביב אותה שאלה: האם בפרק זמן משמעותי בחייה היא התגוררה בארצות הברית או שתמיד הייתה תושבת ישראל, ומגוריה בארה"ב היו בגדר גיחות קצרות לחו"ל.

הזירה האזרחית, במסגרתה נדרשת רפאלי לשלם מסים על הכנסות בהיקף 16 מיליון שקל שהרוויחה מעבודתה בחו"ל במשך כשנתיים, הוכרעה ראשונה בביהמ"ש המחוזי; והגיעה אל פתחו של ביהמ"ש העליון בדמות ערעור שהגישה רפאלי על הקביעה, כי היא מעולם לא ניתקה את קשריה עם ישראל, ולאורך השנים גם אלה שבהם ניהלה זוגיות מצולמת ויפה להפליא עם דיקפריו – היא הייתה תושבת ישראל. בטח לצרכי מס. אבל הערעור הזה מגלם בתוכו לא רק מאבק נגד תשלום מס בגובה 8 מיליון שקלים אלא קשור למאבק שהיא מנהלת בזירה הפלילית, במסגרתה הוחלט לאחרונה להעמידה לדין על שורת עבירות מס והעלמת הכנסות.

המלחמה האמיתית והכוללת בשתי הזירות היא לא מלחמה על כסף. לא רק, ולא בעיקר. לערעור שהוגש לבית המשפט העליון, תהיה השפעה משמעותית על ההליכים הפליליים המתנהלים נגד רפאלי. בעוד בזירה האזרחית נענשת" רפאלי על אי דיווח על הכנסותיה רק בעונש בדמות קנס ותשלום המס שהייתה חייבת לשלם; בפלילים המחיר על העלמת הכנסות כבד יותר, ויכול להגיע – די בקלות היום – למאסר בפועל מאחורי סורג ובריח.

אם בית המשפט העליון ייקבע שרפאלי הייתה תושבת ארצות הברית בשנים שבמחלוקת יהיה קשה יותר לשאר גורמי האכיפה והשפיטה לומר "לא. היא לא". אם העליון יקבע שרפאלי עזבה את הארץ, ניהלה מערכת יחסים רצינית ועקבית עם דיקפריו, ביתו היה ביתה והיא הייתה ידועה בציבור שלו – הקרקע סביב הזירה הפלילית עלולה להישמט באחת. מרבית הטענות בזירה הפלילית נוגעות הרי למצגי שווא של רפאלי סביב תושבותה ולתרמית לכאורה שרקחה עם בני משפחתה על מנת להסתיר את העובדה שהיא תושבת ישראל ולא תושבת ארה"ב. ומנגד, אם רפאלי תפסיד בעליון, נסללת דרך המלך של גורמי האכיפה והשפיטה אל הרשעה פלילית. במקרה הזה, לא מן הנמנע שרפאלי תנהל מגעים אינטנסיביים כדי להגיע להסדר טיעון. מבט חטוף לעבר ידוענים שלא חתמו על הסדרים כאלה לאחרונה (בהם הזמר קובי פרץ שריצה עונש מאסר בדין עבירות מס), יכול לדחוף אותה לכיוון.

הערעור של רפאלי מעורר שאלות על בחינת ההגדרות של מהו "תא משפחתי" בעידן המודרני, לאחר שלטענת רפאלי ביהמ"ש קבע שהיא לא ניהלה יחסים רציניים עם דיקפריו ולא קיימה תא משפחתי משום שלא נישאו ולא הביאו ילדים לעולם. הוא גם מעלה את השאלה האם זוגיות "בעולם הזוהר" נראית אחרת מזוגיות של אלה שאינם סלבס. מהם הקשרים המשפחתיים והאישיים בעולם שהפך לעולם ללא גבולות, שבו לא באמת חייבים לנתק את הקשר כאשר עוברים להתגורר בחו"ל?

ההכרעה בשאלות הללו לא נוגעת רק לבר רפאלי. היא נוגעת להרבה מאוד ישראלים שעוזבים את הארץ לפרק זמן מסוים והגדרת התושבות שלהם מעורפלת. יהיה מעניין.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

מערך הבדיקות קורס: דיילת אל על חזרה מלוס אנג'לס והמריאה לפרנקפורט כשהיא חולת קורונה

Published

on

קריסת מערך בדיקות הקורונה בישראל: באמצע השבוע עלתה דיילת של חברת אל על לטיסה לפרנקפורט כשהיא חולה בקורונה. תוצאות הבדיקה שעשתה הגיעו אליה רק לאחר 30 שעות, כשנחתה בשדה התעופה שבגרמניה.

בחברת אל על החליטו להחזיר את המטוס לישראל יחד עם צוות הדיילים שהיו בו, אך ללא הנוסעים. עבור עשרות הנוסעים שהיו אמורים להגיע ארצה טיסה זו, רכשה החברה כרטיסים מחברות תעופה אחרות כדי להבטיח את חזרתם ללא דחייה משמעותית.

הדיילת נחתה בישראל יומיים לפני כן בטיסה הישירה מלוס אנג'לס, ביצעה בדיקת קורונה עם נחיתתה, כמקובל, אך לאחר שחלפו 24 שעות הבידוד בהן היא מחויבת, המשיכה בעבודתה ועלתה לשירות בטיסה לפרנקפורט. במהלך הטיסה הקפידה על חבישת מסכה כחוק.

בשבועות האחרונים ישנה עלייה ניכרת בתלונות על תוצאות בדיקות הקורונה שהגיעו רק לאחר ימים ושעות ארוכות של המתנה. קצב פענוח הבדיקות במעבדות הקורונה שאינן עומדות בעומס, פוגע משמעותית ביכולת לערוך חקירות אפידמיולוגיות יעילות ולבודד את מי שבא במגע עם החולים שעלולים להדביק אחרים בשל העיכוב בתוצאות.

ביממה האחונה נערכו בישראל 95,616 בדיקות קורונה, אך נראה שהן עוברות את יכולתן של המעבדות של משרד הבריאות ושל החברות הפרטיות שנותנות שירות למדינה

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות