Connect with us

נפש

חודש תמוז ומזל סרטן

Published

on

החוק הרוחני הראשון שהתגלה בזמן בריאת העולם הוא חוק שיווי צורה: אם את/ה רוצה אור תתנהג/י  כמו האור 

אנו נמצאים בתחילתו של חודש תמוז הנחשב לחודש מאתגר במיוחד. אחת מהסיבות מדוע אברהם אבינו העניק את השם ״סרטן״ למזלו של חודש תמוז היא משום שחודש זה מאופיין בחוסר איזון, בדומה לבעל החיים סרטן, אשר לא מצליח ללכת ישר אלא רק באלכסון ימני או שמאלי. 

השם סרטן נחלק לשניים: סרטן. המילה טן מקורה בארמית ופירושה טינה וכאוס. מכאן ששמו של החודש מראה על ההזדמנות אשר ניתנת לנו החודש לסלק את השנאה ואת השורש לכאוס בחיינו. כיוון שרוב המחלות מתחילות בחוסר איזון רגשי המאפיין את חודש תמוז, דוקא בחודש זה ניתן לאזן ולרפא את עצמנו ובעיקר את מחשבותינו.

האותיות שבראו את החודש

תמוז הוא החודש היחיד אשר נשלט בידי הירח, המייצג ע״פ חכמת הקבלה את העיקרון הנקבי ביקום ואת העולם הגשמי המוגבל. האותיות העבריות אשר מחברות אותנו לחודש תמוז ומזל סרטן הן: האות ת אשר  בראה את הירח, והאות ח אשר בראה את מזל סרטן. האות ת״ו היא האות האחרונה באלף בית העברי, ולכן היא מסמלת סופיות ומגבלות. האות חי״ת מורכבת משלוש אותיות וי״ו וי״ו וי״ו, אשר מייצגות את כח הריפוי של אור הבורא.

מומלץ לכוון על האות ח ועל האות ת בכל בוקר, לדמיין אור לבן אשר בוקע מתוך האותיות וממלא אתכם באור של רפואה. המדיטציה על האותיות הייחודיות של כל חודש, מאפשרת לנו להתחבר לצד החיובי ולברכות הזמינות לנו ב-30 הימים הבאים.

אחד משלושת החודשים הכי ״שליליים״ בשנה

חודש תמוז הוא אחד משלושת החודשים ה״שליליים״ ביותר בשנה, ביחד עם אב( אריה) וטבת ( גדי). באסטרולוגיה הקבלית, המושג שלילי מתייחס לדין.

במהלך שלושת החודשים הללו, אנחנו רואים שהדין מגיע בצורה ישירה יותר. יש בעולם פחות חמלה ופחות זמן בין הסיבה לתוצאה, כלומר, כפי שהאדם מתנהג, כך התוצאות של פעולותיו מתגלות מייד לחיובי או לשלילי. 

לא מומלץ לתת לתחושות של ריקנות ועצבות למלא אותנו, כיוון שתקופה זאת מביאה עימה רק הזדמנויות לגדילה בכל היבטי החיים.

חודש עם שפע של אור

מזל סרטן, ביחד עם מזל אריה הם המזלות היחידים אשר מקבלים את מלוא ההשפעה שלהם רק מכוכב אחד. מזל סרטן מושפע רק מהירח ומזל אריה מושפע רק מהשמש. שאר 10 המזלות נשלטים בידי חמישה כוכבים –  כל כוכב שולט בשני מזלות. (לדוגמא כוכב שבתאי שולט גם במזל גדי וגם במזל דלי ועוד). מזל סרטן הוא המזל היחיד שנשלט בידי הירח, ולכן האנרגיה של הירח מתגלה בו בשיא עוצמתה. השפעתו של הירח, מודגשת ביותר אצל בני מזל סרטן, אולם גם כל שאר המזלות ירגישו את מצבי הרוח העולים ויורדים בקיצוניות במהלך החודש כמו האוקיינוסים המושפעים מהירח  בזמני הגאות והשפל. הכעס והעצבות עלולים להתעורר החודש ביותר קלות מכל שאר החודשים.

האופי של מזל סרטן

על מנת להבין את אופיו  של מזל סרטן, צריך תחילה להבין את מהותו של הירח.

מכיוון שהירח הוא השכן הקרוב ביותר שלנו, ומראה לנו בכל לילה פנים אחרות, לכן, לא פלא שבני מזל סרטן מתאפיינים בחוסר יציבות, בחוסר ביטחון ובחוסר ודאות.

בני מזל סרטן, נוטים למצוא ביטחון ויציבות בנחמות חומריות ולעיתים מתנהלים כמו ילדים להורים לא יציבים. ילדים אלה מפצים על חוסר הביטחון שלהם, בכך שהם נעשים זהירים, חרדים ורכושניים.

כמו בעל החיים סרטן, גם בני מזל סרטן יכולים לבנות סביב עצמם קליפה מגוננת.

לבני המזל, יש גם נטייה לבעיות רגשיות. הם נוטים לדיכאון ולמצבי רוח מתחלפים, הם יכולים לעבור משמחה לעצב וכעס ובחזרה לשמחה תוך מספר שניות.

אחד ההיבטים החיוביים שיש לכך הוא, שרגישות היתר שלהם מאפשרת להם להרגיש במהירות מה האחר צריך או רוצה, והם ניחנו ביכולות אינטואיטיבית מדהימות.

תכונה נוספת המאפיינת את בני המזל היא פגיעות. אנשים אשר נולדו בחודש תמוז, הם בעלי נטייה להיפגע במהירות, ולכן הם נקרעים כל הזמן בין הרגישות שלהם לזולת, לבין הצורך שלהם להגן על עצמם ולא להיפגע.

מסיבה זו, הם נוטים להיכנס בתוך קונכייה ולהסתתר מאחרי מסיכה שהכל בסדר אצלם. הפחד שלהם מפני היפגעות עלול לשתק אותם ולמנוע בעדם מלעשות כל פעולה שיכולה להביא תועלת לזולת או לעצמם.

השפעת הירח על בני מזל סרטן 

בשל היותם נשלטים ע״י הירח המקושר עם העולם הגשמי (השמש מייצגת את החלק הזכרי ואת העולם הרוחני, ואילו הירח מייצג את הצד הנקבי ואת העולם הגשמי) בני מזל סרטן חשים שאין להם שום מקום להימלט אליו, מכיוון שכל ההיבטים של המציאות הפיזית נתפשים בעיניהם ככוח המגביל אותם באופן תמידי.

מכאן הנטייה של בני המזל לחפש את השליליות אשר אורבת להם בכל מקום ולא מפתיע שהם בדרך כלל מוצאים אותה.

מבחינתם של בני מזל סרטן דברים תמיד עומדים לפני סיום. הם עשויים להסתייג מנטילת סיכונים וחוששים שישפטו אותם שלא כהלכה, ולכן מחפשים ללא הפסקה עידוד והכרה. כאשר החרדה הזאת מוקצנת, היא עלולה להביא אותם לידי שיתוק. 

העתיד מפחיד אותם ולכן הם נוטים לחפש יציבות בחיבור לעבר והתכנסות בקליפת המגן שלהם. 

העולם הפיזי מלא באשליות

העולם הגשמי, מייצג את המציאות שבה יש בילבול, ספקות ומות. אולם, חכמת הקבלה מלמדת אותנו כי מציאות זאת מהווה רק 1% מכלל המציאות. ישנה מציאות רוחנית אשר תופשת את 99% הנותרים, אשר בה הכל נמצא בשלמות בלי שום סוג של חיסרון.

החוק הרוחני הראשון שהתגלה בזמן בריאת העולם הוא חוק שיווי צורה: אם את/ה רוצה אור תתנהג/י  כמו האור. חיבור לאור הבורא נמצא רק בתהליך הגדילה הרוחנית של כל אחד ואחת מאיתנו, בשינוי הטבע האנוכי לטבע של נתינה.

על מנת להתנתק מהאשליה של העולם הגשמי המוגבל, עלינו לאמן את המודעות שלנו שהדרך הטובה ביותר היא דרך הנתינה ולברוח כמו שבורחים מאש מכל סוג של התנהגות אנוכית. במהלך החודש הקרוב, לא תהייה לנו האפשרות לפגוע באנשים, או להתנהג בחוסר כבוד אנושי, מכיוון שהאנרגיה המתגלה החודש כל כך אינטנסיבית, ומייד מגיעה בחזרה לאדם אשר פגע באדם אחר. לכן, מומלץ לפעול באיפוק, ולבוא תמיד ממקום של אהבה.

ההיבטים החיוביים של מזל סרטן

האות חי״ת השולטת במזל סרטן מורכבת משלוש אתיות וי״ו. האות וי״ו היא האות המקשרת בין העולם הגשמי לעולם הרוחני, וכאשר היא מופיעה שלוש פעמים, מתגלה אנרגיה עצומה של רפואה ביקום. מכאן שאחד מההיבטים החיוביים של מזל סרטן, הוא אור הרפואה המתגלה בו. בנוסף, האות חי״ת מייצגת נתינה, אחדות,אהבה ואיזון.

על בני מזל סרטן, להתבונן בדברים במבט ארוך טווח, לצאת מתוך השריון של הרכוש הגשמי שלהם, ומאחרי מסכת האדישות. עליהם ללמוד לקחת סיכונים וללמוד לחלק את הכישרונות והיכולת האינטואיטיבית שלהם עם כולם. שום דבר לא יעזור לבני המזל להתגבר על נטייתם לדיכאון יותר מאשר נתינה לזולת ויישום הפוטנציאל העצום שלהם בנדיבות.

השפעתו של חודש תמוז על כולנו מתחילה בהבנה, כי התרופה תמיד מגיעה לפני המחלה. עלינו לשאוף לכך שבמהלך כל החודש פעולותינו יבטאו דאגה וסובלנות כלפי הזולת – זאת הרפואה להכל. כדאי להימנע מכל סוג של מחלוקת ולהגדיל את האהבה שלנו בכל הזדמנות במהלך החודש הבא עלינו לטובה. אל תקלו בכך ראש!

חודש טוב לכולם! Avner.Madar@Kabbalah.com 

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

נפש

האגו הוא האויב שלך

Published

on

הרצון של האגו שונה מהרצון של הנשמה וגורם לאדם לחשוב שהכישרונות והיכולות שלו הן המקור להצלחה שלו

הדעה הרווחת בקרב רבים היא שהאגו עוזר לנו להצליח ולהתמודד עם אתגרי החיים.

חכמת הקבלה מלמדת את ההיפך – האגו הוא אחד מהכוחות השליליים הפועלים נגדנו, אשר גורמים למילוי רגעי ולכאב גדול בטווח הרחוק, לנו ולבני משפחותינו.

לא פעם שמענו את האימרה המפורסמת – מעשים הרבה יותר חזקים מדיבורים.

אם הדבר נכון, מדוע אנחנו כל כך אוהבים לדבר? מדוע אנו נהנים כל כך לקבל הערכה אפילו על דברים שעדיין לא עשינו?

לאגו שלנו יש ישות משל עצמו כאשר יש הערכה של אנשים סביבנו לאנשים מצליחים, האגו יבקש לקבל אנרגיה עוד לפני שהצלחנו.

לעומת זאת, אדם אשר מצליח מאוד בתחום מסוים, נניח בעסקים, האגו שלו יאמר לו שהוא יצליח בכל שאר התחומים אפילו בכאלו שהוא לא מבין בהם כלום.

הרצון של האגו שונה מהרצון של הנשמה וגורם לאדם לחשוב שהכישרונות והיכולות שלו הן המקור להצלחה שלו. הכיסוי הרוחני שנוצר כתוצאה מכך יכול להוביל לעיוורון רוחני – שהאדם יחיה באשליה ולא יצליח להתחבר לרצון האמיתי שלו אף פעם. רצון אשר מקורו בנשמה, להשפיע טוב בעולם מתחבר לשפע בלתי מוגבל.

אדם אשר מונע ממודעות הנשמה, יחפש יותר את העשייה והנתינה לאחרים בתחום העיסוק שלו, לעומת אדם אשר מונע מאגו, שיחפש בד"כ את ההצלחה האישית והנתינה שלו תהייה מונעת רק מאג׳נדה אישית. ההבדל בין השניים יכול להטעות: אדם מצליח ועוזר לקהילה אשר לא עובד על האגו שלו, יפעל בסופו של דבר רק ממניעים אנוכיים ולא ישים לב לכך שהוא כבר נשלט ע״י האגו והעזרה שלו לקהילה רק ממלאת את האגו שלו.

ללמוד דברים שאנו לא יודעים

אי אפשר ללמוד משהו שאנו כבר יודעים. רבי משה חיים לוצאטו ( הרמח"ל) למד רוב חייו את חכמת הקבלה העמוקה, וכאשר הגיע לסוף ימיו, אמר לתלמידיו, שהוא יודע בוודאות שהוא לא יודע כלום.

האגו שלנו אומר שאנו כבר חכמים ויודעים מספיק מכדי ללמוד משהו חדש, ולכן אנחנו מפספסים כל כך הרבה הזדמנויות.

אחת הדרכים לשנות זאת, היא פשוט לראות את עצמנו כתלמידים שלא מפסיקים ללמוד.

דרך נוספת, היא להזכיר לעצמנו שתמיד יש מישהו שהוא טוב מאיתנו. לדוגמא, אפשר לחשוב על מנכ"ל מצליח, שהביא תוצאות מדהימות לחברה שבה הוא עובד, ויחד עם זאת ממשיך לעבוד עם מנטור אישי יותר מוכשר ממנו, על מנת לגדול ולהשתפר.

מחקרים שונים מראים, כי כאשר האדם עוזר לאחרים, והופך להיות כמורה למתחילים בתחום ההתמחות שלו, הוא יוכל להתנהל עם פחות אגו והרבה יותר ענווה.

לדוגמא: שחקן כדורסל מפורסם, אשר מלמד שחקנים חדשים, יהיה יותר בענווה משחקן מפורסם אחר. כאשר אנו מלמדים אנשים אחרים, אנו יכולים לראות קשת רחבה של רמות, ובכך להזכיר לעצמנו, כמה יש לנו עוד ללמוד.

התחילו לעזור וללמד מתחילים, וראו איך האגו שלכם מתאזן!

בלי חשיבות והלקאה עצמית

"מי שהוא קטן בעולם הזה, הוא גדול בעולם הנצחי" (ספר הזוהר, פרשת חיי שרה)

כאשר אנו חווים הצלחה והדברים מסתדרים לנו, האגו יזקוף זאת לזכותנו, ובד"כ תחושת החשיבות העצמית שלנו, הולכת וגדלה.

לעומת זאת, כאשר משהו לא מתנהל כשורה בחיינו, בד"כ אנו נחוש כעוסים ונאשים אחרים.( או את עצמנו)

אם נהייה מודעים לרגשות אלו, עלינו לזכור עיקרון חשוב של חכמת הקבלה:

ככל שרמת האגו שלנו קטנה – כך מתחזק הקשר שלנו לאור הבורא. ואילו ככל שרמת האגו שלנו גדלה –כך נחלש הקשר שלנו לאור.

הזוהר מסביר שגם חשיבות עצמית מנופחת, וגם הלקאה עצמית מוגזמת ("אני לא שווה כלום") הם סימנים לכך שהאגו שלנו שולט בנו.

הרצון היחידי של הנשמה הוא להתחבר עם אור הבורא, ואילו לאגו יש אג‘נדה משל עצמו.

מטבעו של האגו לכעוס כאשר הוא לא מקבל אנרגיה ולהיות שאנן ושבע רצון כשהוא מקבל את מה שהוא רוצה. בשני המקרים האדם מנותק מהרצון האמיתי שלו.

הכעס הוא שלוחה של האגו

״ כל הכועס כאילו עובד עבודה זרה״ (זוהר פרשת פינחס)

ספר הזוהר מלמד אותנו, שכל  עבירה גורמת  לחושך ומשפיעה על אחד מהאיברים בגוף האדם( עבירה באה מהמילה להעביר, אדם מעביר את האור שלו למערכת של הטומאה והחושך) 

אדם שמשתמש בפיו בצורה שלילית פוגם בפיו, אדם שמשתמש בעיניים שלו בצורה שלילית פוגם בעיניו וכו'. ישנה רק עבירה אחת אשר פוגמת בכל איברי הגוף בבת אחת: הכעס.

הכעס מבטא אגו בלתי נשלט ומראה איפה המודעות של האדם נמצאת באמת.

יכול להיות אדם שהוא טוב ונדיב, ועוזר לכולם, אבל בשעת כעס הוא מאבד את הכל.

מדוע? מכיוון שלא באנו לעולם להיות אנשים טובים, אלא ללמוד איך להתגבר ולשנות את הטבע האנוכי שלנו לטבע של נתינה.

כאשר האדם כועס, אפילו אם זה למטרה טובה, הוא בעצם שם את עצמו במרכז ושוכח שהאור של הבורא שלח לו את המקרה כדי להשתנות.

יכול להיות אדם שכועס מאוד כשהוא רואה מקרה של חוסר צדק, אבל שם בדיוק עליו לזכור שגם לחוסר צדק יש סיבה ושזאת רק הזמנות בשבילו להתגבר על הכעס.

ספר הזוהר מציין מיקרים בהם האדם כועס ומשליך חפצים מידיו בזמן הכעס, שאז נאחזים בו כוחות שליליים והוא מאבד את כל האור שהיה לו.

לכן כאשר אתם כועסים, זיכרו שאפשר לפתור הכל בדרכי נועם, ואם תחליטו לא להגיב בכלל. האור של הבורא יעשה הכל בשבילכם, בזמן הנכון בדרך שהכי תטיב עמכם.

אשת חיל מי ימצא, שלמה המלך

שלמה המלך כתב את השיר אשת חיל המוכר לכולנו  על השכינה אך הקדיש אותו לשרה אמנו. שרה מתה בגיל 127 שנה.

בתורה כתוב מאה שנה (ביחיד), עשרים שנה (ביחיד), אולם שבע שנים (ברבים).

פירוש אחד מלמד כי שרה הייתה בת 127, נראתה כבת 20 ,אך הייתה לה מודעות טהורה כשל ילדה בת 7

הזוהר מסביר, כי המספר הקטן הוא בעל המשמעות הרבה ביותר. הסוד של כך הוא: פחות אגו – יותר אדם, כלומר יותר חיבור לאור הבורא.

ספר הזוהר עוזר להקטין את האגו

אחת מהסיבות מדוע גדולי הצדיקים והמקובלים המליצו לקרוא בזוהר בכל יום היא מכיוון שבתוך ספר הזוהר גנוז כל האור של גמר התיקון.

במקום לעבור תהליכים קשים בחיים, אשר גורמים לנו לחוות כאוס וחוסר אונים, הקריאה בזוהר עוזרת לאדם לעבור תהליכים ברחמים.

כאשר אנו קוראים בזוהר, החסימות של האגו נעלמות ואנו יכולים להתחבר לרצון האמיתי שלנו הנובע מהנשמה. אין זה אומר שאנו הופכים לאנשים חלשים בלי אגו, אלא ההיפך: אנו מתחברים לגדולה שלנו ומגדילים את השפע והאור  בחיינו.

 המשך שבוע טוב ושקט לכולם!

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות