fbpx
Connect with us

בריאות

חודש אלול: מתכוננים לחגי תשרי

Published

on

שמחה, בריאות ושפע של ברכות מצפות לנו בחגי תשרי. חודש אלול מגיע על מנת לתת לנו הזדמנות להשתנות ולשנות כל מה שרק נרצה

ושוב אנו עומדים בפיתחם של חגי תשרי, המביאים עימם הזדמנות חד פעמית לשנות את גורלנו לשנה שלמה. כל מה שרוצים לשנות בחיים הופך לאפשרי, לאלה היודעים להעריך ולעורר את האור העצום המתגלה בתקופה זאת.

רבים נוטים לחשוב שראש השנה, יום הכיפורים, סוכות ושמחת תורה, הם חגים שע״פ המסורת מחייבים אותנו לעצור ולעמוד בפני הבורא או היקום ביראה ובקשת סליחה. אולם חכמת הקבלה מלמדת כי לחגי תשרי ישנה משמעות עמוקה הרבה יותר.

המילה תשרי מופיעה במילה ״בראשית״, והיא מרמזת על כך שבחודש השביעי יש אפשרות להשיג שליטה ולקבוע איך הכל ייצא לפועל בחיינו למשך 365 הימים הבאים.

המילה אלול מראה על הצירוף אני לדודי ודודי לי: הרבה יותר קל להתחבר לאור הבורא ולהשתנות במהלך חודש אלול. 

בראש השנה, כל האנושות עומדת בפני בית הדין הקוסמי, שבו שוקלים לא רק את מעשינו בשנה החולפת, אלא בעיקר מאפשרים לכל אחד ואחת מאיתנו להתחיל את השנה עם עם מודעות חדשה ורצון גדול יותר. אדם אשר מתחייב לגדול רוחנית ולהשתמש בחוזקות שלו על מנת להשפיע לטובה על אחרים, יקבל באותו יום יותר ברכות, בריאות, חיים והזדמנויות למשך כל השנה. לעומת זאת, אדם אשר מתכוון להמשיך באותה דרך שבה הוא כבר הלך בשנה שעברה, יגלה שהיקום לא מאפשר לאף אחד להישאר באותו מקום.

ראש השנה

״ ובחודש השביעי באחד לחודש מקרא קודש יהיה לכם כל מלאכת עבודה לא תעשו, יום תרועה יהיה לכם״ (ספר במדבר, פרק כט, פסוק א׳).

ראש השנה מוזכר בתורה כחג השופר, אך מדוע נבחר היום הראשון של החודש השביעי כראש ומשפיע על כל השנה? הרי חודש ניסן ומזל טלה הוא החודש הראשון לחודשי השנה! התשובה נמצאת בהבנה הבסיסית של מבנה עשר הספירות, אשר דרכן עובר אור הבורא לכל העולמות. כאשר סופרים שבעה חודשים מחודש ניסן, מגיעים לחודש תשרי ולספירה הנקראת ״ מלכות״ אשר מקושרת רק עם העולם הפיזי.

כל תשע הספירות שמעל, מייצגות את העולם הרוחני, ביום הראשון של החודש השביעי, נקבע  אם האדם יחיה או ימות חס ושלום במהלך השנה, סכום הכסף שהוא יקבל  ומצבו המשפחתי – הריון, זוגיות וכו. כל חוקי סיבה ותוצאה מתקבצים ויוצרים את המציאות שלנו לשנה הבאה עלינו לטובה.

אז מה כדאי לעשות ?

1.מומלץ ללמוד ולהבין את המשמעות הרוחנית של החגים לעומק, על מנת לעורר הערכה והבנה כיצד כל יום משפיע ומה מומלץ לעשות (ניתן ללמוד באתר שלנו Kabbalah.com על בסיס שלם כפי יכולתך או ללא עלות, סדנאות על ראש השנה וחגי תשרי, עם דגש על ההיבט הרוחני של כל חג)

2.להיות בענווה, ולהתנהג בכבוד והערכה לכל אדם.אם תמצאו את עצמכם לפני כעס או התפרצות על אדם אחר( כולל בני משפחה). עיצרו והזכירו לעצמכם,: ההתנהגות שלי בימים אלו, משפיעה על כל השנה שלי. איך שאני מתנהג עכשיו זה הזרע לאיך שכל השנה שלי תראה.

3. מומלץ להיות באחדות עם כולם, עם בני משפחה, חברים וקהילה. הרחמים תמיד שורים היכן שיש קהל של אנשים והרבה פחות על היחיד. אם היו לנו קונפליקטים עם אנשים מסוימים במהלך השנה שעברה, מומלץ לסלוח לכולם, ולדבר איתם בצורה מפויסת וטובה. זיכרו שכל מילה שאתם אומרים ביומיים האלו יכולה להשפיע על הגורל שלכם לשנה שלמה. בחרו את המילים שאתם מוציאים מהפה בקפידה.

משמעות התשובה וחודש אלול

חודש אלול הוא החודש הטוב ביותר לתשובה. תשובה היא תהליך רוחני, אשר בו האדם מתחייב לעבור תהליך של שינוי וגדילה רוחנית. גם במצבים בהם ניתן להאשים את ״המדינה״ ו״הממשלה״ עדיין כל אחד צריך לשאול את עצמו, מה החלק שלי? איפה אני צריך להשתנות? האור של הבורא הוא שפע של פרנסה, בריאות, ניסים וכו, ואם אני לא חווה את השפע בחיי, השורה התחתונה היא שעליי להתקרב יותר לאור( ע״י גדילה רוחנית) ולהפסיק להיות קורבן.

בנוסף, כדאי לחשוב לפני ראש השנה, על התנהגות שלילית שחוזרת על עצמה שאנו מתחייבים לשנות. לדוגמא: אדם אשר לוקח את החיים ואת הברכות בחייו כמובן מאליו, יכול להתחייב לשנות זאת ולהתחיל לחיות בהערכה. אדם אשר מרצה אחרים על מנת לזכות בהכרה, יכוון שהוא לוקח יותר שליטה על חייו ויבקש עזרה בלא להיות תלוי במה שאנשים חושבים עליו. אדם אשר פועל מתוך אגו יבקש עזרה להיות יותר בענווה (כדאי גם לזכור שהברכה שורה רק על מה שנסתר מהעין ובכל פעם שאנו מספרים על הדברים הטובים שעשינו כל האנרגייה נעלמת מייד).

כמו כן כדאי לכתוב רשימה של מטרות של כל מה שאנו רוצים להגשים ולהגדיל בחיינו, וכיצד נוכל להשפיע לטובה על כל העולם עם כל הברכות שנקבל השנה. לא מומלץ להזכיר או לדבר על השליליות שלנו במהלך החג, מכיוון שאלו ימים שבהם המלאך השלילי מקטרג עלינו, ומחפש לדבר עלינו שלילית, לכן כדאי לכוון רק על השינוי שאנו רוצים לעשות בשנה הבאה.

כוחו של השופר

״מן המיצר קראתי יה ענני במרחב יה״ (דוד המלך, ספר תהילים פרק קיח). חכמת הקבלה מלמדת על כוחו העצום של השופר אשר יכול לנקות את כל הזרעים השליליים אשר זרענו במהלך השנה שעברה. למעשה, התקשורת הרוחנית החשובה ביותר במהלך ראש השנה, היא שמיעת השופר! השופר מסוגל ללכת לכל אותם זמנים אשר פעלנו בצורה אנוכית, לנקות את האנרגיה השלילית שיצרנו, ובכך לאפשר לנו לקבל ברכות חדשות לכל השנה.

יום כיפורים

יום הכיפורים הוא היום החיובי ביותר בשנה ומאפשר לנו להיפטר מכל התכונות והזרעים השליליים אשר זרענו בעבר.מטרת התענית, היא לא לבקש סליחה, אלא להתנתק מהרצון לקבל והאגו אשר שולטים בנו במשך השנה. יש ברכות אינסופיות לבריאות, פרנסה ומשפחה במשך 24 שעות שאין כמותם בכל השנה. תוקעים בשופר רק בסיום תפילת נעילה.

חג סוכות ושמחת תורה

לאחר שעברנו תהליך של זיכוך רוחני, וקיבלנו שפע של ברכות הסוכה משמשת כמחסה רוחני על מנת לא לתת לצד השלילי לפגוע בנו במשך כל השנה. מטרת שבעת ימי סוכות היא להוציא לפועל אור, ברכות, שפע והגנה בלי קשר למה שקורה סביבנו.

 בשמחת תורה מתגלים שני אורות עיקריים: 1. אור מקיף (אור הפוטנציאל שלנו) ומושכים אותו באמצעות הריקודים עם התורה. 2. אור של שמחה – ניתן ביום הזה למשוך אנרגיה של שמחה ולהפקיד אותה לזמנים שנצטרך במשך השנה. 

שמחה, בריאות ושפע של ברכות מצפות לנו בחגי תשרי. חודש אלול מגיע על מנת לתת לנו הזדמנות להשתנות ולשנות כל מה שרק נרצה.

מאחל לכולם חודש אלול טוב מלא בברכות ובסיומו שנה טובה!

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

בריאות

זריקות בוסטר נגד זן האומיקרון הקטינו ב-50% את הסיכון לאשפוז בארה"ב

Published

on

שני מחקרים הראו את יעילות הבוסטר בקרב מבוגרים וקשישים. במערכת הבריאות הפדרלית מקווים להחיות את ההיענות לחיסונים: "אנשים עדיין ממשיכים למות פשוט כי לא חיסנו אותם"

זריקות חיסון בוסטר מעודכן חיזקו את ההגנה של אמריקאים מפני נגיף הקורונה והקטינו את סיכוייהם להתאשפז בעקבות הידבקות בנגיף בכ-50%, בהשוואה למחוסנים שלא קיבלו בוסטר – כך הודיע ביום שישי האחרון המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) בשני מחקרים שפירסם. אלה הם המחקרים הראשונים מסוגם שערך ה-CDC לצורך בחינת יעילות הבוסטר – שנועד להגן מפני הווריאנטים החדשים של זן האומיקרון – ומידת הצלחתו במניעת תחלואה חמורה ואשפוזים בבתי חולים עקב הידבקות בנגיף הקורונה.

במערכת הבריאות הפדרלית קוראים לאזרחי ארה"ב להתחסן בבוסטרים המעודכנים, על רקע ההאטה בהיענות לקמפיין החיסונים. עד כה, פחות מחמישית מהאוכלוסייה הבוגרת בארה"ב ורק כשליש מבני 65 ומעלה קיבלו חיסון בוסטר.

וריאנטים חדשים של נגיף הקורונה צוברים תאוצה ומספר החולים והמאושפזים עלה מאוד בשבועות האחרונים. מדי יום מתים מהמחלה כ-375 אמריקאים בממוצע, קפיצה של 50% בשבועיים. הווריאנטים החדשים פוגעים במיוחד במבוגרים וקשישים שאינם מחוסנים. הנגיף מוסיף לקשיים שאיתם מתמודדת מערכת הבריאות בארה"ב, שגם כך מתקשה לתפקד בגלל ההתפרצות המחודשת של נגיף השפעת ונגיף RSV (Respiratory syncytial virus), אחרי שנתיים שבהן נרשמה ירידה בשכיחות התחלואה, עקב מדיניות הריחוק החברתי.

אף שגורמים במערכת הבריאות הפדרלית מעודדים עריכת בדיקות קורונה ושימוש במסכות במקרים מסוימים, בפועל השימוש בהם פחת באופן דרסטי. כמו כן, קיים מחסור בתרופות שהוכחו יעילות לטיפול בחולי קורונה, כמו פקסלוביד. "סביר להניח שלא נראה יותר גלי קורונה כמו אלה שהיו לנו בעבר, וזה טוב, אבל אנשים עדיין ממשיכים למות כי לא חיסנו אותם", אמר ד"ר דייויד דאודי, חוקר בריאות הציבור בבית הספר לרפואה ציבורית בבית החולים ג'ונס הופקינס.

באחד המחקרים שפירסם ה-CDC הוסבר כיצד הזריקות המעודכנות הגנו על אנשים מפני תחלואה קשה ואשפוז בעקבות הידבקות בקורונה. המחקר, שבו נבדקו כ–15 אלף אשפוזים, נערך מאמצע ספטמבר עד אמצע נובמבר, כשרוב ההידבקויות היו בווריאנט BA5 – אחד הזנים שהבוסטר אמור להגן מפניו. עם זאת, באחרונה הופיעו הווריאנטים BQ1 ו–BQ1.1, שהם גרסאות חמקניות יותר של אומיקרון, ולא ברור אם המסקנות של המחקר רלוונטיות לווריאנטים החדשים האלה ובאיזו מידה.

המחקר השני הציג את היתרונות של הבוסטרים המעודכנים בקרב אמריקאים קשישים, שהיו מאושפזים ב-22 בתי חולים מתחילת ספטמבר ועד סוף נובמבר. בקרב בוגרים בני 65 ומעלה, החיסונים המעודכנים צימצמו את הסיכון להתאשפז בגלל קורונה ב–84% לעומת בני גילם שלא התחסנו, וב-73% לעומת אנשים שחוסנו לפחות פעמיים בחיסונים המקוריים.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות