Connect with us

כללי

חדשות טובות: הסמוג בלוס אנג'לס – הנמוך ביותר בהשוואה לעשורים הקודמים

"ההבדל מדהים": ראו גרף המראה עד כמה הערפיח בלוס אנג'לס וקליפורניה נמוך יותר כעת בהרבה מלפני חמישה עשורים

Published

on

כבר עשרות שנים, הערפיח (סמוג) המפורסם בקליפורניה היה מוכר כמעט כמו השלט של הוליווד וגשר שער הזהב. תמונות משנות ה-50 מציגות זיהום כה עבה עד שראשי גורדי השחקים מעורפלים, ובדומה לדיווחי מזג האוויר, הוצעו תחזיות של התראות ערפיח ואזהרות על "גירוי עיניים מתון" כדי שהציבור יוכל להגן על עצמו, לפי הלוס אנג'לס טיימס.

בשלב מסוים, זיהום האוויר היה כל כך גרוע עד שרוכבי אופנוע שעבדו בחברת שרטוטים לבשו מסכות גז מחנות עודפים צבאית כדי להילחם ב"ערפיח שהיה כל כך סמיך שהם לא יכלו לראות", קבע ה"טיימס". "גם המסכות עבדו, אמרו הגברים, והפכו את הראייה והנשימה לנעימה יותר", הוסיף הדו"ח.

עם זאת, תושבי קליפורניה אינם מתמודדים כיום עם אותה רמה של זיהום אוויר. אז מה השתנה? בעוד שמסכות גז סיפקו פתרון לטווח קצר, הממשלה הפדרלית התערבה לסייע ב"חוק בקרת זיהום האוויר" של 1955, ושוב ב-1963 ב"חוק האוויר הנקי". בגיבוי של וושינגטון הבירה, הסוכנות להגנת הסביבה החלה לעקוב אחר ערפיח ולאכוף תקנות סביבתיות, וזה השפיע מאוד.

החל משנות ה-70 (ולמרות כמה כישלונות), רמות זיהום האוויר החלו לרדת בלוס אנג'לס, אזור המפרץ ובמקומות אחרים בקליפורניה ובדרום מערב. בתוך שלושה עשורים, הרמות ירדו מתחת לסטנדרט הלאומי של 9 חלקים למיליון ברחבי האזור. אפילו עם כמה ערים שסבלו מהעליות בזיהום האוויר, כל האזורים הנמדדים נשארו הרבה מתחת לתקן הלאומי מאז 2002, כך עולה מהגרף של ה-EPA.

בעוד שתושבים טריים בלוס אנג'לס אולי לא מבינים זאת, אנג'לינוס ותיקים ראו במשך חייהם, שינוי דרסטי באיכות האוויר, וציינו זאת באתר רדיט.

Redditor אחד, ranchoparksteve, אמר שהם עברו לאזור ועבדו בבניין גבוה במרכז העיר לוס אנג'לס החל מ-1990. "שכבת הערפיח הייתה ברורה ומגעילה. ההבדל מדהים", כתב ranchoparksteve.

משתמש אחר, Khowdung-Flunghi, אמר שהם עברו ל-SoCal ב-1977 והגיעו בתוך אוויר "כתום זוהר", וחלק ממשימות העבודה שלהם בפסדינה כלל מעקב אחר התראת ערפיח כל יום.

"תאמין לי, זה פשוט הרבה יותר טוב", הם פרסמו. "לא מושלם, אבל בדיעבד שינוי חיובי ענק. זכיתי לחזות בזה ממקור ראשון – אולי בכל זאת יש תקווה לעתיד… תמשיכו ככה!"

Featured

פייסבוק מתגייסת לעזרת ההורים: בני נוער יצטרכו לבקש רשות להשתמש באינסטגרם

הרשת החברתית הציגה שלל אמצעים שיאפשרו להורים לנטר ולשלוט על השימוש של ילדיהם ברשתות החברתיות ובשאר השירותים של החברה. מומלץ ללמוד ולהפנים

Published

on

מטא (פייסבוק לשעבר) הודיעה השבוע על החלת שלל כלים שיאפשרו להורים לפקח על השימוש של ילדיהם ברשתות החברתיות, בדגש על אלו שהחברה מייעדת לדור הצעיר – אינסטגרם והעולם הווירטואלי של קסדות Oculus Quest.

ברשת החברתית מבוססת התכנים החזותיים, אינסטגרם, יוכלו ההורים לשלוח "הזמנה" לחשבון של ילדיהם כדי להפוך למפקחים על השימוש שלהם ברשת החברתית. זאת בניגוד למצב הקודם, בו רק הילדים יכלו "להזמין" את ההורים להשגיח עליהם.

לאחר יצירת החיבור בין חשבון ההורה והילד, יוכל ההורה לראות כמה זמן הילד משתמש ברשת החברתית, אחרי מי הוא עוקב ומי עוקב אחריו. בנוסף, יקבל ההורה התראות בכל פעם שהילד מדווח על תוכן ברשת החברתית. ההורים יוכלו גם להגביל את השימוש של ילדיהם באינסטגרם, על ידי קביעת רף יומי לשימוש ואף שעות מסוימות (למשל: שעות השינה הרצויות) בהן האפליקציה תהיה חסומה בפני הילדים.

גם בני נוער שלא יחברו את חשבונם לזה של ההורים יקבלו עידוד מאינסטגרם לשימוש מושכל יותר: האפליקציה תזהה כאשר הם מחפשים באופן קבוע תגיות ונושאים שמעודדים תסביכים שונים, ותציע להם נושאים קלילים יותר; כמו כן, אם היא תזהה שהם צפו ברילז במשך זמן ארוך מדי (אם כי החברה לא מגדירה מהו "זמן ארוך מדי" לצפייה ברילז), היא תציג להם סרטונים מיוחדים שנוצרו על ידי משפיענים פופולאריים וקוראים להם לקחת הפסקה ואף להשתמש באפשרויות של האפליקציה להגביל את השימוש של עצמם בה.

גם בקסדות המציאות המדומה של מטא תינתן להורים שליטה מסוימת על השימוש של ילדיהם בני העשרה. כך, למשל, אפליקציות שמסומנות ככאלו שעשויות לחשוף משתמשים לתוכן לא ראוי מסוג כזה או אחר, ילדים לא יוכלו להוריד אותן ללא אישור מההורה. ההורים יוכלו גם לחסום אפליקציות מסוימות שהם לא רוצים שהילדים ישתמשו בהם כלל, ולראות אילו אפליקציות הילדים הורידו, כמה זמן הם משתמשים בקסדות ומי החברים שלהם בעולם הווירטואלי. לבסוף, יוכלו ההורים לחסום את השימוש בקסדות כמסכים חיצוניים למחשבים – וכן, זה בדיוק מהסיבה שאתם חושבים עליה.

כל אמצעי הפיקוח הללו זמינים קודם כל במדינות דוברות אנגלית, ובהמשך, בהדרגה, במדינות נוספות.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות