Connect with us

לוס אנג'לס

חדשׁ: ה'פאבליק סקול' העיברי הראשון בלוס אנג'לס

Published

on

 "לשון אקדמי" מצטרף לרשת בתי ספר צ'ארטר עם מגמות עברית הפועלים זה חמש שנים בארה"ב * שלום כיתב א' ו-ב', ובשנים הקרובות יתווספו כיתות נוספות * בוואן נייס ייסדנו את הטרנד הבא בחינוך יהודי בלוס אנג'לס…

תלמידים ב"לשון אקדמי" בוואן נייס. התחלה מבטיחה

תלמידים ב"לשון אקדמי" בוואן נייס. התחלה מבטיחה

מי מאיתנו, הורים לילדים ישראלים-אמריקאים לא מצא את עצמו מתחבט ומתלבט האם לשלוח את ילדיו לביה"ס יהודי או בית ספר ציבורי (פאבליק). השבוע נפתח בעיר ואן נייס שבלב סן פרננדו ואלי השילוב האולטימטיבי של השניים – בית ספר צ'ארטר עיברי, ששמו "לשון אקדמי". הלימודים בו מוצעים חינם לכל המעוניין. השנה נפתחו כיתות מגן חובה עד כיתה ב' ובכל שנה תתווסף שכבה נוספת.

לוס אנג'לס לא המציאה את הצ'ארטר סקול הראשון. רשת בתי ספר צ'רטר עיבריים קיימת כבר 5 שנים ברחבי ארה"ב, יוזמה של שרה ברמן, ביתו של מייקל שטיינהרט, הפילנתרופ הידוע שהיה ממייסדי תוכנית 'תגלית'. ביה"ס הראשון ברשת, הנקראת HCSC, נפתח בשנת 2009 בברוקלין, ניו יורק. היזם החנוכי היהודי ג'וש סטוק, איש עסקים מקומי צעיר, יזם את ביה"ס והשקיע יותר משנתיים מחיו בכדי לעבור את כל המשוכות הבירוקרטיות והלוגיסטיות ולהפוך הרעיון למציאות. בתי הספר הללו פתוחים לכל מי שחפץ, לא רק ליהודים, אך מן הסתם מושכים אליהם הרבה יהודים וישראלים אמריקאים. מי שאינם יהודים הלומדים בבית הספר נחשפים לשפה ולתרבות העיברית ולמדינת ישראל, וגדלים כשגרירים טובים מרקעים ומוצאים שונים. בית הספר מציע לתלמידים את כל תוכנית הלימודים החינוכית של LAUSD.

בנוסף ללימודי עברית להם מוקדשת שעה שלמה בכל יום, מושם דגש על מדעים, מתמטיקה ואנגלית. ל"לשון אקדמי" יש גם שיטת חינוך ייחודית ואינטימית, במסגרתה מתקיימים חלק גדול של הלימודים בצורה של קבוצות לימוד קטנות. מנהלת ביה"ס היא שרה גרסיה, מחנכת בעלת ניסיון ושרשרת של הצלחות בניהול צ'ארטר סקולס. כמו כן לביה"ס יש צוות מורים לשפה העיברית, שבראשם עומדת דלית שטוי, המרכזת את לימודי העברית בביה"ס. התמקדות במדעים, עברית וישראל לאחר סיומו של שבוע הלימודים הראשון, נפגשנו עם כמה הורים לשמוע קצת חוויות.

יעל שקד, אמא של יואב בכיתה ב' ויובל ובגן חובה מספרת: "כששמענו לראשונה על הצ׳ארטר הדו-לשוני 'לשון אקדמ'״ בו מלמדים עברית ולימודי ארץ ישראל הרגשנו שמצאנו את הפיתרון שחיפשנו לבעית החינוך לילדינו. "לצערינו בתי הספר היהודיים עולים הון ואין לנו את אפשרות לשלם סכומי עתק לגן ולבית ספר יסודי, ישנן גם תוכניות לימוד עברית אחרי בית ספר או בימי ראשון, אך לדעתנו אי אפשר ללמוד שפה בשעתיים בשבוע.

"חשוב לנו מאוד שהילדים שלנו יכירו את שפת האם שלהם ואת הארץ ממנה הגענו. 'לשון אקדמי' עונה על כל הדרישות שלנו. שיטת לימוד חדשנית יותר, הגורמת לילדים להיות יותר מעורבים בנושאי הלימוד, יותר לחשוב, לקחת חלק במה שנלמד. עבודה בקבוצות קטנות לפי רמה, אין הרבה לימוד פרונטלי בו המורה עומדת מול הכיתה ומדברת ללא הפסק, אלא יותר עשייה של הילדים. ישנה התמקדות במדעים ובעיקר עברית וארץ ישראל".

אורלי אלנקווה, אמא של תומר בכתה א' מספרת: " שמעתי על לשון אקדמי במקרה. חברה שלי שהיא מורה בבית ספר תיכון יהודי פרטי ספרה לי על היוזמה והמליצה. אחרי בדיקה הבנתי כי לבית הספר יש שיטת לימוד יחודית המתייחסת לכל תלמיד לפי הרמה שלו. כמו כן, חשוב היה לי לשמר את השפה העברית עם בני כולל קריאה וכתיבה. המסגרת הקודמת של בני היתה נהדרת אבל "רגילה. רציתי משהו אחר אשר ישלב מסגרת רגישה עם משהו מהמורשת העיברית שלנו".

יעל שקד מוסיפה: "הילדים שלנו עדיין קטנים ומדברים עברית שוטפת בבית, אך מחוץ לבית מדברים רק אנגלית ואנו רואים איך לאט לאט האנגלית מחלחלת גם לתוך הבית. אנו מכירים הרבה משפחות שלהם יש ילדים גדולים יותר והעברית שלהם נעלמה, הם מבינים את השפה אך בקושי מדברים. חשוב לנו לשמור על העברית של ילדנו. ב״לשון אקדמי״ אנו מקבלים עברית ברמה גבוהה, מורים מוסמכים, כל יום, בזמן בית ספר, לימודי ארץ ישראל ובחינם. לא יכול להיות יותר טוב מזה".

קשר עם הקהילה ההיספאנית

ביה"ס לשון אקדמי ממוקם בתוך ביה"ס Fulton College Preparatory School בוואן נייס, בין קסטר לשרמן וויי. ללשון אקדמי הוקצה מבנה מיוחד, רחב ידיים עם כיתות מרווחות ומצוידות היטב. לכל כיתה יש שני מורים, אחד דובר עברית והשני אנגלית. אורלי מספרת כי המיקום של ביה"ס בוואן נייס המתאפיינת בקהילה היספאנית גדולה החיה בה, לא הפריעה לה כלל. "אני דווקא שמחה שבכתה של הבן שלי יש גם ילדים ממוצא היספאני. זה חושף אותו לתרבויות אחרות. נחמד בעיני שהילדים הללו לומדים עיברית. "בגלל שיטת הסדנאות היחודית לבי"ס, מחולקות הכתות לקבוצות לימוד באופן שהילדים הישראלים-אמריקאים לומדים עברית ברמה המותאמת להם במיוחד בעוד ילדים אחרים, שלא באו מבית דובר עברית, לומדים עברית למתחילים".

יעל שקד: ״לשון אקדמי הוא בית ספר חדש וזה היתרון הגדול שלו. ישנו צוות הנהלה ומורים מעולה עם נסיון שרוצים בהצלחת בית הספר והתלמידים ומאמינים בדרכם. אנחנו מאמינים שבית הספר הזה יגדל להיות אחד בתי הספר הטובים באיזור בזכות שיטת הלימוד, הדחף, הרצון והנסיון הרב של הצוות. והכי חשוב מהכול הוא שהילדים שלנו לראשונה חוזרים מאושרים מבית הספר, אוהבים ללכת לבית הספר ואוהבים את המורים שלהם". תוכנית הלימודים גם פותחת את דלתותיה לשרת לומדים בעלי צרכים מיוחדים או תלמידים אשר עבורם אנגלית אינה שפת אם.

למידע נוסף צרו קשר ב: info@lashonacademy.org, טל': 818-514-4566. ]

1 Comment

1 Comment

 1. אביעד גרנות

  01/04/2016 at 0:47

  שלום רב,
  התרשמתי מאוד מתיאור בית הספר בכתבה.
  האם אתם מעוניינים לשמוע על תכנית חדשנית ומוצלחת ללימוד עברית?
  "קסם המילים" פותחה במיוחד עבור ילדים החל מהגיל הרך ועד לגיל 10.
  היא רשומה כפטנט עולמי ופועלת בהצלחה במספר מדינות.
  אשמח לשלוח לכם פרטים נוספים.
  בברכה,
  אביעד

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

לוס אנג'לס

התמודדות כפולה: מה עושים כשהילד חולה בסרטן בעידן הקורונה?

Published

on

עמותת "גדולים מהחיים" הפכה לחמ"ל אחד גדול לטובת משפחות לילדים חולי סרטן, שהגיעו ברגע אחד לקריסה בעקבות משבר הקורונה

אוריאן אלמקייס, בת 17. "כשהקורונה הגיעה הכל נעצר"

כשהמשפחה מגלה שאחד הילדים חולה בסרטן, כל עולמם מתהפך. החיים כפי שהכירו אותם עד אז נעצרים והם מוצאים את עצמם במציאות חדשה. כשהקורונה נכנסת לתמונה, המצב המורכב ממילא הופך למשבר שקשה להתאושש ממנו.

הקורונה תפסה את  אוריאן אלמקייס, בת ה- 17, כחודשיים אחרי קבלת האבחנה כי היא חולה בהודג'קין לימפומה. ממגמת תיאטרון בכיתה י"א, היא עברה למחלקה האונקולוגית, לאישפוזים ולטיפולים כימותרפיים. "ניסיתי להמשיך את החיים כאילו כרגיל, למרות שידעתי שאשלם מחיר, ואז הגיעה הקורונה" היא מספרת. "הדבר שהיה לי הכי קשה כשחליתי, היה לוותר על יציאות ועל בילויים עם החברים, לפספס חזרות בתיאטרון ולהתגעגע לראות את החבר'ה. היה לי קשה להרגיש שנשארתי מאחור ולא הסכמתי לעצור את החיים. המשכתי את החיים כאילו כרגיל. הלכתי לבית הספר, לחזרות בתיאטרון ולהעלות הצגה, יצאתי ולא ויתרתי על כלום למרות שידעתי שיש לזה מחיר – לבלות אחר כל שבוע בבית החולים עם חום ואנטיביוטיקות. 

"כשהקורונה הגיעה והכל נעצר, לא נעים לומר אבל הרגשתי טוב. פתאום כולם היו כמוני. כולם היו בבידוד, תקועים בבית, מדברים בזום ואני לא מפסידה כלום. אבל זו היתה שמחה נקודתית כי המצב בחוץ לא טוב. הקורונה הביאה איתה בעיות חדשות ועכשיו כשכולם חזרו לשגרה וחזרו לבלות ולהיפגש, עבורי מסוכן מדי לצאת ואני לא יכולה יותר "לכופף" את החוקים. הקורונה משאירה אותי עכשיו בבית וזו התמודדות קשה הרבה יותר. גם המשפחה שלי מוגבלת יותר וצריכה לשמור על עצמה כדי לא לסכן אותי, וזה לא פשוט לאף אחד.

"אני שומעת מסביב על הרבה משפחות במחלקה שנקלעו למצוקה כלכלית אחרי שההורים פוטרו, שצריכות בדיקות וטיפולים יקרים ואין איך לממן. אף אחד לא יודע מה יהיה ומתי זה יגמר וזה מצב מאד מפחיד. לשמחתי, יש לי את גדולים מהחיים ואת תכנית גמאני, שבה כולם בני נוער שנמצאים בדיוק באותו מצב כמוני, מבינים בדיוק מה עובר עלי ואני לא נשארת בבידוד הזה לבד כי יש המון פעילויות בזום והמון ביחד. 

"מרגיע אותי שיש עמותה כמו גדולים מהחיים שנמצאים שם כדי לעזור לי ולמשפחה שלי בכל מה שאנחנו צריכים, שתמיד יש לנו למי לפנות ותמיד יש עזרה כשצריכים אותה.  אני ממש מקווה שהתקופה הקשה הזו תעבור מהר, כי גם סרטן וגם קורונה זה שילוב ממש לא מוצלח…"

עוזרים למשפחות עם פתרונות נקודתיים למצוקות 

מצב חירום של ממש

ההתמודדות של אוריאן היא רק טיפה בים הקשיים בהן נתקלות משפחות של ילדים חולי סרטן בחודשים האחרונים. המשפחות נמצאות בנקודת משבר ובמצב פגיע ממילא, גם כשהן נדרשות להתמודדויות "הרגילות" של משפחה לילד חולה סרטן:  החשש הבריאותי, קשיים כלכליים ועוד אין ספור אתגרים שונים, אבל מאז התפרצות מגיפת הקורונה, מדובר במצב חירום של ממש. 

המגיפה העולמית תפסה את כולנו בהפתעה ועמותת "גדולים מהחיים" מצאה את עצמה משתנה והופכת לחמ"ל אחד גדול לטובת משפחות לילדים חולי סרטן, שהגיעו ברגע אחד לקריסה. הסגר שהוטל על המשק, הפיטורים הנרחבים וההוצאה לחל"ת פגעו אנושות במשפחות העמותה. הביקוש לסיוע כלכלי ולסיוע נפשי עלו בצורה משמעותית והעמותה החלה לפעול במספר מישורים כדי לתת מענה למשפחות אשר סומכות עליה.

אלינוער לויטן, סמנ"כלית העמותה מספרת: "הרחבנו את המענה הרפואי עם מימון תרופות, טיפולים ובדיקות גנטיות המאפשרות התאמת טיפול אישי לכל ילד, כדי שלא יקרה מצב שילד לא יקבל טיפול מיטבי בגלל היעדר מימון. בנוסף, הגדלנו את הסיוע למחלקות האונקולוגיות לילדים. מאות משפחות מקבלות סיוע חירום כלכלי בעקבות אובדן ההכנסות. יזמנו מבצעי חלוקת סלי מזון ואנו מספקים מענה פרטני וסיוע כלכלי נקודתי לכל משפחה הזקוקה לכך.

"בגלל הסיכון המוגבר לילדים החולים, גם בני המשפחה הבריאים נאלצו להחיל על עצמם סגר מוקפד. אנו עוזרים למשפחות עם שליחויות, פתרונות נקודתיים למצוקות שהתעוררו בגלל המצב, מסיעים לטיפולים משפחות שאין להן רכב, מחלקים מחשבים וטאבלטים לתלמידים כדי שלא יתנתקו מהחברים ומשגרת הלימודים ועוד ועוד.

"במקביל, אנחנו לא מוותרים גם על הנפש! פעילויות העמותה השונות עברו למרחב הדיגיטלי. מחנה אביב התקיים בזום בהשתתפות 200 חניכים ועשרות מדריכים. גננות גן החלומות העבירו תכנים והפעלות לילדים באופן שוטף. קיימנו אירוח של עשרות מומחים בתחומים שונים למענה להנגשת מידע חיוני בתקופת הקורונה: מידע רפואי מאונקולוגים, כלכלת המשפחה, חינוך ילדים והדרכת הורים, תזונה, מיצוי זכויות סוציאליות, התמודדות עם חרדות ועוד. למרות הסגר והבידוד, המשפחות שלנו לא לבד והעמותה עדיין מלווה אותן בכל מעגלי התמיכה". 

"גדולים מהחיים" ממשיכה למצוא דרכים לסייע למשפחות בזמן שמקורות תמיכה אחרים נסגרים או מפנים משאבים למקומות אחרים, ונלחמת למען ילדי העמותה ומשפחותיהם.  אם פעם חשבנו שתוך כמה שבועות הכל יהיה מאחורינו, היום אנחנו יודעים שהעולם השתנה והדבר היחיד שניתן לעשות זה לנסות ולהפוך את העולם החדש הזה לטוב יותר.

ילדי "גדולים מהחיים" הם חזקים גם מהקורונה, והעמותה תעשה הכל כדי לעזור להם לנצח בכל החזיתות.

לפרטים נוספים ותרומות: Larger than Life – L.A. Family

טל': 818-887-7640,  www.largerthanlifela.com

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות